Het verlanglijstje bij Onderwijs Kinderhoekje 28, Fa. M. R. N. OOSTERVEEN ALBERT HEIJN GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR VERKEERSFONDS AAN DE ORDE in avondvergadering Het spoorwegbeleid besproken U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Langestraat 42 - Telef. 77 WAT ETEN WIJ MORGEN? DE BENOODIGDE VISCH EVEN BESTELLEN GLASTRA'S VISCHHANDEL Het groene oog van Baa-al 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Minister van Buuren zet uiteen wat met de verkeerscoördi- natie bedoeld is 's-GRAVENHAGE. In de gistermid dag voortgezette vergadering kwam aan de orde afd. III (voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs) voor de be grooting. De heer Dr. Vos (Lib.) bespreekt den nood van tal van intellectueelen, werk- looze leeraren, aan wie men door in perking der leerlingenschaal wel tege moet kan komen. Spr. critiseert het gebruik van Putz gers Historischer Schuiatlas op gym nasia en H.B.S., waar Nederland is aan gegeven als „Duischer Kulturbaden." Met het toelatingsexamen voor H. R. S. wordt hier en daar de hand gelicht. Met de uitbreiding der bevolking moet de toelating meer en meer worden ge selecteerd. Spr. wil wederom een goed woord cloen voor het Lorentz-Lyceum te Eind hoven. Ware dit er niet, er zouden méér uitgaven moeten worden gedaan. Het onderwijs in wiskunde en teeke nen op de H.B.S.B. behoort beter aan te sluiten bij de technische hoogeschool Mevr. Bakkfi rN o r t (V.D.) zegt. dat het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs lijdt door de groote klas sen. Een beter stelsel van salarieering der leeraren is gewenscht. Spr. wenscht maatregelen om aan de Werkloosheid onder de docenten tege moet te komen. Spr. oefent critiek, dat bij sollicitaties voor vacatures bij het middelbaar on derwijs zoo dikwijls mannen worden 'oe voordeeld boven vrouwen. Moeten die dan maar naar maatschappelijk hulpbe toon of fungeeren als intellectueele dientboden? Ook spr. vraagt verder 's ministers aandacht voor het Lorentz-Museum te Eindhoven. Mevr. De VriesBruins (S.D.) zegt dat 23.8 der leerlingen bij het middelbaar onderwijs meisjes is, en dringt daarom aan op een naar verhou ding grooter aantal leeraressen. Spr. wijst op bestaande lacunes bij het wis- kunde-onderwijs op de H.B.S. Wat het Lorentz-Lyceura betreft, wijst spr. op de belangen van het ge meentelijk lyceum te Eindhoven, welke reden is er, om, waar één lyceum vol doende is, voor Eindhoven een uitzon dering te maken? De heer Faber (S.D.) zegt, dat vi tale onderwijsbelangen niet meer om linancieele redenen ter zijde mogen wor den gesteld. De bezoldiging is over het geheel voor de leeraren (m. en voorb. hooger onderwijs) onvoldoende In geen enkel land bestaat een regeling als hier. De klassen zijn veel te vol. Alleen phy- siek zeer sterke personen kunnen dit leeraarsambt vervullen, met de vele les uren en de correctie in de avonduren. Een vrijwillig pensioen op 60-jarigen leeftijd moet mogelijk zijn. Er is ten deze periculum in mora, De heer M o 11 e r (R.K.) vraakt 's mi nisters aandacht voor de adviezen van leeraars-organisaties over de salaris regelingen ook zijn er veelal moeilijk heden bij de vervanging wegens ziekte, temeer daar een groot aantal lesuren moet worden gegeven aan groote klas sen op vastgestelde uren Spr. vraagt voorts een betere regeling der subsidie voorschotten voor gymnasia en H.B S., die renteloos moeten zijn evenals bij andere takken van onderwijs. Ten slotte zegt spr. dat de minister zich wel wat veel beroept op het z.g.n. stopwetje. Spr. vraagt 's ministers aandacht voor het ecnige katholieke jongensgymnasium te Rotterdam, welke voor vernietiging moet worden behoed. Wat betreft de lycea te Eindhoven, het gemeentelijke en het. Lorentz-lyceum hebben samen nog niet zooveel leerlingen als het roomsch-katholieke. Intusschen hebben die beide lycea hun bestaansrecht be wezen, en daarom beveelt spr het Lo rentz-lyceum dat geen rijkssubsidie krijgt, in 's ministers belangstelling aan. Spr. bepleit, met een beroep op Thorhecke, de noodige verscheidenheid in het middelbaar onderwijs. De heer T i 1 a n u e (C.H.) wijst op de belemmeringen, door de stopwet veroor zaakt Wegens den financieelen toestand van 's lands schatkist wil 6pr echter niet. zooals de heer Moller deed. aan dringen op ruimere toepassing ervan. Men heeft gesproken over de leerlin genschaal. Daarmede mag men zich nipt beperken tot het lager onderwijs. De minister heeft reeds te kennen gegeven zich ook bezig te houden met de quaes- tie van de overlading der leeraren. Spr. acht de wiskunde-eischen op de H.B.S.-B. te hoog. Doc-h (het nieuwe leer plan zal als een proef zijn te beschou wen. De heer v. d. Putt (R.K.) wil een poging doen om de quaestie van het Lorentz-museum tot een goed einde te helpen brengen. Een compromis tus- schen Lorentz- en gemeentelijk lyceum blijft gewenscht. De heer Kersten (Staatk. Ger.) be spreekt de hoogere handelsscholen met 5-jarigen cursus, welke spr. zeer nuttig acht De heer van Dijken (A.R.) vraagt zich af. of er geen reden i6 voor een eenigszins betere salarisregeling voor de leeraren. De Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen zegt. dat den uitgever van Putzgers atlas op de on bruikbaarheid van den atlas zal worden gewezen. Moeten vrouwen of mannen voorgaan bij benoemingen? Natuurlijk moet aller eerst gezien worden de behoeften van het onderwijs en de omstandigheden, waarin zal les worden gegeven. Ceteris paribus (hieronder zijn dienstjaren en paedagogische bekwaamheden begre pen) zal een man de voorkeur hebben. Spr. erkent den hoogen nood der werklooze leeraren. Dat verlaging der leerlingenschaal en beperking van het aantal lesuren op zich zelf goede middelen slechts 1 millioen zouden kosten, staat nog te bezien Bovendien zou een dergelijke verbetering niet al leen voor het M.O. kunnen worden toe gepast. De facultatieve vervroegde pension- neering wil spr. nog eens overwegen, doch hij twijfelt aan het resultaat dier overweging. Spr. kan niet toezeggen, dat de reke ning zal worden ingetrokken van mid delbare onderwijsinstellingen, welke niet tot voldoende salarieering in staat zijn. Men moet onderscheiden tusschen de erkenning, welke op paedagogische gronden berust, en de subsidieering, welke op financieele overwegingen is gegrond Het is trouwens de vraag of men menschen kan verbieden tegen laag salaris werk te doen. Het toepassen van de „stopwet" in de laatste jaren is gegrond geweest op den toestand van 's lands financiën Met betrekking tot het Lorentzlyceum- alleen kan de minister zich niet uitspre ken. omdat een nader onderzoek naar den toestand ter plaatse noodig is. Het zal moeilijk zijn de rechten van dit lyceum zoo te construeeren. dat deze inrichting voor alle anderen zal moe ten gaan Onder de deskundigen is geen com munis opinio omtrent het vak wiskunde op de H.B.S.-A. De minister moet beslis sen naar eigen inzicht De afdeeling wordt aangenomen Aan de orde is vervolgens de afdee ling Nijverheidsonderwijs, waarbij ver schillende afgevaardigden hun speciale wenschen hebben te kennen gegeven. Onder meer kwam do klacht naar voren dat de omzetting van de drie jarige ambachtsschool in een tweeja rige nadeelig is geweest voor het vak onderwijs. De vergadering is geschorst tot des avonds acht uur AVONDVERGADERING In de avondvergadering was aan de orde de begrooting van bet verkeers- fonds voor 1938. De heer E b e 1 s (V.D.) geeft uiting aan zijn twijfel of de grens van het econo misch toelaatbare in zake de lasten van het motorverkeer al niet is overschre den De minister zij bedacht op verlich ting van de lasten, op het motorver keer gelegd. Wat de coördinatie van het verkeer betreft, zal het motorverkeer verder een deel van het spoorwegvervoer moeten overnemen. De 'heer Sweens (R.K.) vestigt de aandacht er op dat in Noord-Brabant naast de rijksbelastingen een provin ciale verkeersbelasting wordt geheven. Hier wordt een tegenstelling geschapen met andere, gelijkgerechtigde Nederlan ders. Geen wonder, dat er in Brabant een desbetreffende actie gaande is. Spr. acht deze regeling onbillijk. Toch heeft Noord-Brabant op het gebied van wegverbéfering baanbrekend werk ver richt. Bij de stichting van het verkeers- fond6 had aan deze aangelegenheid aan dacht moeten zijn besteed. Spr wil een uitkeering uit hPt verkeersfonds of dat het rijk de provinciale wegen in Bra bant in onderhoud en beheer zal nemen De heer ir Vos (S.D.) vraagt, welke nieuwe werken voor het verkeer moeten worden gemaakt, uit meer algemeen economisch oogpunt, ter vermindering der werkloosheid en verbetering van de conjunctuur. Het gemiddelde, aan de wegen besteed van 1927—1934 is ruim 12 millioen per jaar. doch het is thans gedaald tot 9 millioen. waarbij de daling van prijzen en loonen in aanmerking moet worden genomen. Spr. wijst in dit verband op de cijfers van de weer toenemende werkloosheid. Elke versnelling der uitvoering van openbare werken is welkom. Op grond van statistische gegevens oordeelt 6pr. dat in Nederland over 15 jaar een verdubbeling van het aantal auto'6 zal zijn te constateeren, waarbij Nederland achterblijft bij het buiten land. Spr. wijt dit o.m aan den slech ten toestand van vele wegen. Hieraan kan het dep. van waterstaat veel doen. Het behoeft zich niet af te vragen, of dit wel op positief-christelijken grond slag gebeurt. De heer van Lienden (S.D.) wijst eveneens op dpn onbillijken toestand dat de Brabantsche bevolking extra rij wielbelasting moet betalen. De heer K r ij g e r (C.H.) betoogt dat de verschillende verkeereinstanties zoo moeten worden gecoördineerd, dat elk ervan zooveel mogelijk tot 'haar recht komt Er moeten geen spoorwegstations worden opgeheven als niet op andere wijze in dc verkeersbehoefte is voor zien. Er mag geen verkeerschaos ont staan. daar moet de minister tegen wa ken. De heer Woudenberg (N.S.B.) noemt de verkeerschaos slechte vruch ten van den demo-liberalen boom. Wenscht men terug naar den spoor weg als voornaamste vervoermiddel, dan bouwe men geen wegen meer, en bepale zich tot trekschuit en kinderwa gen. Wijzend op de hooge en velerlei lasten van den automobilist, zegt 6pr. dat een groot deel ervan wordt besteed ten bate van de spoorwegen. Daardoor wordt de bestrijding van werkloosheid belemmerd. - Spr. dringt aan op afschaffing der zoo gehate rijwielbelasting, die bovendien op andere wijze kon worden geïnd. De heer van Braambeek (S.D.) vraagt naar bezonderheden over 's mi nisters voornemens betreffende eon H MAAKT U HETTLVEN GOËDKOOPER Meikersen. zonder pit per blik 55 - Smyrna Vijgen f\ per pond Apoetit Slid. 9 „Bjelland" per blikje 29 - ÉmAi Voorde e lig ste Kruidenier sbedr ij in Nederland spoedige coördinatie van het vervoer te land en te water. De heer van D ij ken (A.R.) zou gaarne meer vernemen omtrent 's mi-- nisters beginselen t.a.v. het autover voer De minister schijnt niets anders te zien dan de A.T.O. cn tramonderne mingen. Spr. hoopt dat de minister ook het particuliere verkeer een goed hart zal toedragen. De minister van Waterstaat, de heer van Buuren. verwijst t.a.v. de ver- keerscoórdinatie naar do uiteenzettin gen, reeds vroeger door de regeering gegeven Inmiddels wil spr. de vragen be antwoorden. Evenals zijn ambts voorganger draagt spr. het particu liere vervoer een goed hart toe. De coördinatie raakt niet alleen het aantal der voertuigen, ook de prij zen van het vervoer, door spoorwe gen en particulieren. Een wet moet de algemeene ver- vocrs-coördinatie regelen. Maar de bijzonderheden zijn soepeler bij een algemeenen maatregel van bestuur te bepalen. Dat het motorvervoer te zwaar zou zijn belast, kan van meer dan een kant worden bekeken. Ook dit vraagstuk wordt commissoriaal onderzocht. Spr. zal publiccering van de bevinding be vorderen. De belastingdruk is niet ge ring. Bij verlaging van de lasten zal door meer gebruik het verlies kunnen worden goedgemaakt, maar het fiscale belang is ten deze zoo groot, dat bet zwaartepunt ligt bij den minister van Financiën. Spr. zal met dezen overleg plegen, of tot verlaging van den druk is te komen. Wat bet Verkeersfond9 aangaat, de heer ir. Vos heeft den nadruk gelegd op een conjunctuur stimuleerende poli tiek. De regeering beschikte in de jaren van depressie echter niet over de noo dige middelen. Versnelling van het wegenplan iheeft verschillende kanten. Spr. doet allereerst den heer Vos op merken dat in 1935 voor wegenaanleg is uitgegeven 12.3 millioen, in 1936 14.1 millioen. Het werkfonds werkt daarbij zeer stimuleercnd. Voor 1937 raamt spr. 18.5 millioen Voor 193S zijn uitgetrokken 24,5 millioen. De regeering geeft hier voor dus reeds zeer belangrijke be dragen uit. Bij opheffing van spoorwegsta tions zal gezorgd worden voor goede busverbindingen. Dit heeft reeds de volle aandacht gehad en zal die be houden. In zake de kwestie van het concurreerend autobus vervoer tus schen Amsterdam en Rotterdam moet nog een uitspraak in cassatie verduidelijking worden gebracht. Spr. zal gaarne alles doen om op welke wijze dan ook, n einde te maken aan ongewenschte en onwet tige toestanden. Wat de provinciale rijwielbelasting in Brabant betreft, hier is de kwestie voor namelijk van financieelen aard. De mi nister zal alle aandacht schenken aan voorstellen van het provinciaal bestuur. Bij afd. 2 (Spoorwegen) zegt do heer Eb els (V.D.) dat door de A.T.O niet ingegrepen moet worden in bestaande toestanden. Het maakt op spr. den in druk dat aan de tramwegen weer meer slreekverkeer zal worden toebedee'd. Duidelijk is de situatie niet, Spr. vraagt een nadere uiteenzetting aangaande het streek verkeer. De maatregelen voor de uitvoering van den dienst hebben spr.'s volle waar deering. In zake electrificatie, diesel- treinen enz. is nog meer te doen even wel Zoo wil spreker betere verbindin gen met het Noorden des lands. Bij de opheffing van vele stations moet de waarde van spoorabonnementen dalen; er moet dikwijls andere reisgelegenheid worden gezocht; verlaging der abonne mentstarieven is noodzakelijk. In het algemeen bevordert tariefverlaging het reizigersvervoer. De heer Bakker (C.H.) wijst op de gunstige resultaten van het overheids bedrijf der posterijen. Iloe geheel anders is het met de sporen. Spr. juicht dc ver nicuwing van het materiaal toe, maar afbraak is b.v. de opheffing van zoovele stations. Dat men met kracht reorgani seert, goed, maar als zoovele tusschen- stations worden opgeheven, moeten dan I de spoorwegen maar alles overlaten aan particuliere bussen? Kunnen de spoor wegen niet in de behoeften voorzien, al9 dat gewenscht is? De spoorwegen zijn daartoe toch wel verplicht. Spr. klaagt over het slechte spoorwe materiaal, in Friesland in gebruik. De heer Krijger (C.H.) 7egt dat in het vervoer, waarbij de A.T.O. is betrok ken, geen verliezen behooren te worden geleden. Het spijt spr. dat de kwestie-Spoor- hout nog niet geheel is geliqquideerd Spr. vraagt bijzonderheden aangaande deze liquidatie. Mevrouw BakkerNort (V.D.) be pleit een betere pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel De ouderdoms voorziening Iaat thans veel te wenschen over. Reeds herhaaldelijk is de aan dacht gevestigd op den precairen toe stand der pensioenfondsen, waarvan het personeel niet. de dupe mag worden. Spr. verzoekt den minister maatregelen dienaangaande. De heer van Lienden (S.D.) be spreekt den hinder van het wegverkeer hij verschillende spoorwegkruisingen, b.v. te Leiden, Tilburg, Breda, Eindho ven. Vooral hier wordt de toestand on houdbaar. De heer Hermans (R.K.) bespreekt de opheffing van een groot aantal sta tions voor het personenverkeer. Over het algemeen is de reserveering van het lange afstands-verkeeer voor de spoor wegen toe te juichen. Maar met de be langen van bepaalde streken, waar het autoverkeer nog niet voldoende renda bel is, moet ook rekening worden gehouden. Er is wel een middel om die kleine stations meer rendabel te maken door middel van kleine motorwagens, zooals in het buitenland wel gebeurt. Ook spr. wenscht betere pensioen-ver- houdingen voor het spoorwegpersoneel. Dc heer v. d. Putt (R.K.) vestigt de aandacht op gebrekklige verbindingen en slecht materiaal in het Zuiden des lands. Niet te verwonderen, dat de exploitatie daar niet loonenrl is. Bij de Belgische spoorwegen is grootere ge neigdheid om verbeteringen te beproe ven. De heer van Braambeek (S.D.) is het niet eens met het oordeel van den heer Krijger over de N.V. Spoorhout, De consequentie der liquidatie zal tot gevolg hebben, dat de spoorwegen de dwarsliggers moeten koopen bij parti culieren en de prijzen omhoog zullen gaan. De exploitatie der spoorwegen moet zoo goedkoop mogelijk geschieden. Spr. betreurt, dat de minister niet meer geneigd is om opheffing van de pensioenkorting van het personeel te bevorderen. Aan het dep. van Wateretaat werkt men niet op soepele wijze mede om de pensioenverhoudingen te verbeteren T.a.v. de spoorwegpensioenen behoort op gelijke wijze te worden gehandeld als t.o.v. de Indische en burgerlijke pensioenen. Delheer van Houten (Chr. Dem.) bepleit eveneens een betere pensioen regeling voor het spoorwegpersoneel. De minder gunstige toestand van het pen sioenfonds is geen redelijk motief voor dc korting. Spr. vraagt zich af, of niet andermaal een verlaging der pensioenen zal wor den opgelegd. In een motie noodigt spr. de regeering uit, de art. 28 a en b van de pensioenwet (pensioenkorting) der spoorwegarnbte naren 1925 in te trekken. De heer Baas (A.R.) wijst op het euvel der onhewaakte spoorwegoverwe gen, en waarschuwt tegen het verder omzetten der bewaakte overwegen in onbewaakte, zij het met signaalinrich ting. Spr. bepleit beperking van den Zon dagsdienst. Hij weet dat er vele moei lijkheden ten deze zijn. 's Ministers ver klaringen te dezpr zake dekken elkaar niet volkomen. Spr. vraagt nadere in lichtingen. De heer Wendelaar (Lib.) be spreekt de nieuwe exploitatieplan nen der spoorwegen. Het opheffen van kleine stations, met name in Friesland stuit op vele bezwaren wegens onvoldoende busdiensten. Spr. noemt ook het geval te Maarn, dat door den nieuwen maatregel in moeilijkheden komt. Niet steeds wordt gerekend met de aanwezig heid van parallel loopende autowe gen Maarn voorts is een forensen dorp, wat juist door do spoorwegen is aangewakkerd. Sommige stations kunnen wel behouden- blijven. De heer W ij n k o o p (Comm.) be pleit het terugnemen van de pensioen korting. Spr. komt op voor verschillen de belangen van het personeel. De diensttijden zijn gewoonlijk veel te lang. We hebben nu een z.g. positief-christclijk kabinet. Toch zijn nachtdiensten van 12 uur bij het personeel schering en in- wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wij aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1938 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORT3CH DAGBLAD. Blikjes gesorteerde Kerstkransjes 50 ct. Blikjes Sneeuwkerstkransjes 60 ct. Kerstkransjes per y2 p. 27'/2 ct. VOOR DE KOFFIETAFEL Garnalencroquetjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gevulde koolbladeren. Aardappclpurée. Hazelnotenvla. Bereiding vleesohgerecht: Kook kool bladeren gedurende drie minuten, laat ze op een vergiet goed uitlekken, en droog ze zooveel mogelijk met een doek. Hak half kalfs-, half varkensvleesch met een halve ui en peterselie zoo fijn mogelijk, voeg zout en peker naar smaak toe. Roer nu door deze massa een stukje boter en een geklopt ei, plaats op ieder koolblad wat van dit mengsel, rol het op en bind het dicht. Doe de rolletjes in een met boter inge- smeerden vuurvasten schotel, bestrooi zo met wat bloem, overgiet ze met wat gesmolten boter en wat water Zet den schotel in een matigen oven. en laat het gerecht gaar worden. Bedruip de rolle tjes van tijd tot tijd. Bereiding toespijs: Vi L. melk. 200 gr. hazelnoten. 6 gr. gelatine. 75 gr. suiker, 2 eieren, een kopje slagroom. Pel de ha zelnoten en verwijder 'het bruine huidje door ze éven in warm water te leggen, stamp of maal ze daarna fijn, kook deze massa in de melk, en los er de geweek te en uitgedrukte gelatine in op Klop de eierdooiers, vermeng ze met de sui ker. en laat dit mengsel voorzichtig, steeds roerende, in de melk eventjes meekoken. Klop het wit stijf met de slagroom en roer dit door de massa, als deze bekoeld is. Alleen gevestigd Utr.str.40,Tel. 92 slag. De snelheid, de intensiteit van den dienst wordt opgevoerd, rnaar ten koste van het personeel, dat niettemin de grootste toewijding blijft toonen. De heer Zandt (Staatk. Ger.) wijst op de noodzakelijkheid om tot een ren dabel spoorbedrijf te komen. Spr. keurt af de geringe geneigdheid om den spoorwegdienst des Zondags te beper ken. Nog steeds loopen er volle treinen voor voetbalwedstrijden en voor plei- zierreizigers. Minister van Buuren zegt dat de spoorwegen met de A.T.O. en de tram wegen samenwerking moeten zoeken, Spr. zal alle mogelijkheden bestuclee- ren, b.v. wat betreft het streekverkeer. Er is een plan bij de spoorwegen om bij de a.s. zomerclienstrcgeling oen aan tal stations op te lWfen. Bij 100 van de 150 stations bedroeg het aantal reizi gers per dag niet meer dan tien. Nauwgezet zal worden nagegaan, op welke wijze in het verkeer is te voorzien. Zoo is het geval van Maarn spr. bekend; men kan per autobus in Driebergen komen. Spr. zal het geval nog eens onderzoeken, evenals de opheffing van stations op de lijn LeeuwardenSneek. Ook wat de mogelijkheid van motor wagens betreft, bedenke men dat het gaat om zeer weinig reizigers; de eco nomie moet ook gediend worden. Ander zijds worden er ook diensten uitgebreid. Spr. zal zooveel mogelijk bevorderen dat ook meer afgelegen streken te be reiken zijn. Wat de kwestie-Spoorhout aangaat, de deelneming der Spoorwegen in de N.V. is geliquideerd Zoo vond spr. de zaak hij zijn optreden. De Nederland- sche Spoorwegen zullen in geen enkele bijzondere verhouding staan tot de N.V., blijft die bestaan. Spr. zal het onderzoek betreffende de spoorwegovergangen bevorderen. De spoorverbindingen in het Zuiden des lands zal spr. nog eens overwegen. Tot het vervormen van bewaakte overwegen tot onbewaakte met signalen wordt niet overgegaan dan na grondig voorafgaand onderzoek De spoorwegdienst op Zondag zal spr. zooveel mogelijk met Zondagsheiliging in overeenstemming brengen; men kan gerust de gestie van de spoorwegen af wachten. Geheele stopzetting op Zondag is onmogelijk. Do extra-treinen voor voetbalwedstrijden worden aange vraagd, daaraan moet door de spoorwe gen worden voldaan. De A.T.O. werkt nauw samen met de spoorwegen, er is geen verlies geleden in 1936 door haar, maar van camouflage is toch ireen sprake. Verschillende personeelsbelangen zijn er te berde gebracht. Spr. merkt dien aangaande op dat er besprekingen gaan de zijn over de loonregeling. Het komt spreker voor dat het regelen der dienst tijden gevoeglijk kan worden overgela ten aan den personeelsraad. Het wets ontwerp tot wijziging der pensioenwet is in verren staat van voorbereiding. De Spoorwegpensioenen Spr. herinnert er aan dat de loonen van 1917—1921 sterk verhoogd zijn, en 72/. Dokier Bergman trachtte zijn doch tertje te bereiken door zelf ook in den boom te klimmen waarin ze zat. Maar dat viel niet mee. Jet bevond zich in een van de takken die boven de rivier hingen en die bleken van landzijde uit niet bereikbaar te zijn! 122. Hadden we maar een touw, zei dok ter Bergman. Hassan hoorde den wensch van zijn meester en had er meteen al iets op gevonden. Hij hakte enkele slinger planten af met het scherpe mes, dat hij altijd bij zich droeg. toch heeft het spoorwegpersoneel rela tief minder bijgedragen voor zijn pen sioen dan het burgerpersoneel. Sinds dien moesten er later verschillende maatregelen worden genomen. In 1936 is het beginsel van variabele pensioe nen in overleg met de Staten-Generaal ingevoerd, en de gelijkstelling der pen sioenen verlaten. Spr becijfert dat de meeste lage pensioenen, 420 van de 720 beneden de 500 'sjaars, zijn die van wachteressen wier gezinsleden andere inkomsten hebben. Uit andere bevijle ringen blijkt spr. dat van de loonklas- sen van 12002400 het gemiddelde pensioen is 950 's jaars. Gezien den slechten toestand van het pensioenfonds, kan de regeering niet op de korting over 1936 terug komen. Daar het de regeering niet meer mogelijk is, de jaarlijksche 9 millioen in het fonds te storten, kon ze niet een maatregel nemen die weer anderhalf millioen bou kosten. De motie-van Houten komt a.s. Vrij dag bij den aanvang der vergadering, Aan de orde is afd. 3 (tramwegen). De heer Van Braambeek (S.D.) zegt dat verschillende tramwegonderne mingen het reglement dienstvoorraden eenvoudig naast zich neerleggen. De Rotterdamsche, Dedemsvaartsche, Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegen beta len een lager loon dan door den minis ter is goedgekeurd. Ze laten eenvoudig een verklaring teckenen, dat het per soneel, wil het in dienst blijven, met lager loon genoegen neemt. De minis ter bedenke dat hij de beschermer van het trampersoneel is, en houde zich daaraan, late niet alles maar op zijn beloop. „Ben je moe. Grcetje. Zullen we loopen of rijden ,Als u me draagt, moeder, kun nen we best loopen!" („Tidens Tegn")

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6