LAATSTE BERICHTEN Defensie wil GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Korting op de Nederlandsch- Arbeid van de Gelijkluidende plaatsnamen Barcelona meldt een overwinning Terrorisme in Palestina U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Spoorwegpensioenen Zij blijft gehandhaafd Duitsch handels verdrag UIT DE STAATSCOURANT Waalhaven koopen gehuwde vrouw De gijzelingskwestie DE SPELLING De blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin Goed nieuws voor de boeren Het Fransch-Duitsch grensverkeer DE VRIJGEZEL KENT ZIJN ADRES. MASSA - H AVI K 41 E.D.D. vergadert BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN Ie BLAD PAG. 3 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden w(j aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1938 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGE. Vergadering van 37 December. Geopend: 1.05 uur. Voorzitter: mr. J. R. H. van Sohaik. Gestemd wordt over de motie Van Houten om de korting op de pensioenen van het spoorwegperso neel te doen vervallen. Na eenige korte verklaringen waar- bij de heeren Hermans (R.K.), Oud I (V.D.) en Bierema (Lib.) hun stern- f men tegen de motie motiveeren. ter- f "wijl de eerste aan de regeering ver- I znekt, niettemin aandacht aan de spoorpensioenen te besteden, wordt de motie verworpen mot 58 teuen 25 stemmen (vóór de Soc. Dom.. Communisten. N S.B en Chr. Dem.) De besprekingen hebben een vlot verloop BERLIJN, 16 December. De on- iderhaiidelingen, welke de Nederland sche handelsdelegatie hier onder lei /ding van dr. Hirschfeld reed9 sedert 14 dagen voert, hebben naar de Tel. meldt de laatste dagen na de moei li.jkheden, die de vorige week telkens weer optraden, een aanmerkelijk vlottei verloop genomen. Onder deze omstan diglieden is hot zoor waarschijnlijk, dal de besprekingen nog aan het einde do zer week afgesloten kunnen worden. De Noderlandsche delegatie zal dan direct naar den Haag terugkeeren om over het resultaat der onderhandelingen .Verslag uit te brengen. Zooals men weet. gaat het hier om uiterst belangrijke besprekingen, welke ten doel hebben een nieuw Duitacn- Nederlandsch handelsverdrag ter ver vanging van het op 31 December van dit jaar afloopend oude verdrag tot stand to brengen. In November werden te Den Haag geruimen tijd besprekingen ge voerd door een Duitsche delegatie, wel ke echter op niets uitliepen, daar de wederzijdsche standpunten indertijd nog te ver uiteenliepen. Twee weken cele den vertrok daarop do Nederlandsche delogatie naar de rijkshoofdstad, om te trachten nog voor het einde van het jaar een nieuw verdrag tot stand te brengen. 's-GRAVENIJAGE, 17 December. Bij K. B. van 15 December Is benoemd tot directeur van en ieeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Schiedam: dr. V. Schults, onder gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag als directeur van de Rijks Hoogero Burgerschool te Zierikzee. Bij K. B. van 15 Doccmbcr is tijdelijk benoemd tot Ieeraar aan de Rijks Hoo gere Burgerschool te Meppel: J. Chr. H Bol, wonende te 's-Gravenhage. Bij K.B. is benoemd tot officier in da orde van Oranje-Nassau de heer A. A. C. Linck, resident van Kedoe. Bij K.B. is dr. G. Manrlque Pacinins erkend en toegelaten als consul generaa' van Venezuela op Curacao, voor de eilanden Curacao, Aruba en Bonaire Bij beschikking van den mlnlslet van financiën, is do ontvanger der regietra tie en domeinen W. B Plantinga mot Intrekking van zlln verplnai«lng naar Alphen aan den Rijn. verplaatst van het kantoor NU kerk naar de directie der registratie en domeinen te 's-Gravenha ge en is de ontvanger der registratie en domeinen J. Boxem verplaatst van het kantoor Woerden naar hot Kantooi A) phen aan den Rijn. Bij beschikking van derl minister van financiën is do inspecteur der directe belastingen, enz. K. Bosch, hoofd van de inspectie der directe belastingen te Goes, verplaatst naar Schiedam en nan- gewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. Bij beschikking van den minister van financiën is do ontvanger der registra tie en domeinen D. Molenaar verplaatst van het kantoor der registratie en do meinen te Grave naar Haarlem en toe gevoegd aan den ontvanger van het "ft kantoor der registratie en successie aldaar. &ii K. B. van 9 December is met !n- gane van 1 Februari 1938 benoemd tot riikslandbouwconsulent ir. M. B. Smits te Sommelsdijk, u. B. en W. van Rotterdam overwegen het aanbod 's-GRAVENHAGE, 10 December. Naar de Tel. verneemt, is het departe ment van Defensie onlangs in onder handeling getreden met het gemeente bestuur van Rotterdam over den aan koop van het vliegveld Waalhaven door liet rijk. Defensie bood voor het terrein, dat 74 H A. groot is. een prijs van 2.— per vierkanten meter. Dit aanbod is thans bij het college van B. en W. in overweging. Hot zou in de bedoeling liggen, dat op Waalhaven een afdeeling van de te organlsecron Luchtvaartafdeeling ge vestigd zou worden. Een deel van de op Waalhaven aanwezige gebouwen zou door Defensie worden overgenomen, doch overigens zouden er nieuwe kazer nes en andere dienstgebouwen worden gebouwd. Mochten de onderhandelingen tot een goed resultaat lelden en Waalhaven dus militair vliegveld worden, dan zou Rotterdam een nieuw vliegveld voor liet burgerluchtverkeer aanloggen. Het plan voor oen veld in den Zestienhoven- schen Polder onder Overschie komt dan ernstig in aanmerking. Afkeuring van het voor ont werp van minister Romme AMSTERDAM, 17 December. Gis teravond kwamen afgevaardigden der twintig vêreenigingen. aangesloten bij het Comité ter verdediging van de vrij heid van arbeid voor de vrouw, in de Nederlandsche Vrouwenclub alhier In vergadering bijeen ter bespreking van het voorontwerp van wet tot beperking van den arbeid voor de gehuwde vrouw. De voorzitster, mejuffrouw Dr. M. E A. de Jong, zette in het kort uiteen, wat de laatste maanden was verricht naar aanleiding van de mededeeling in de Troonrede omtrent den vrouwenar beid. Zij wees daarbij o.a. op de uitste kend geslaagdedemonstratieve verga dering op 13 November J.I. in den Haag Vervolgens besprak mejuffrouw mr E. Ribbius.Peletier het thans Ingedien de wetsontwerp van minister Rommc uitvoerig, waarna mevrouw Ch. L. Po lak—Rosenberg een inleiding hield over hetgeen door bet comité in doze gedaan zou moeten worden. Op deze inleidingen volgde een le vendige discussie, waaruit wel zeer dui delijk bleek, dat er onder de talrijke afgevaardigden geen verschil van mee ning bestond omtrent de vraag, of dit wetsontwerp aanvaardbaar was. Algemeen was men van oordeel, dat het principe door de vrouwen moest worden verworpen als vrouw en als Nederlandsche. Ten slotte werd een program van ac tie besproken en vastgesteld. Bespreking in den Haag- schen Raad 's-GRAVENHAGE. Naar het Han delsblad verneemt, heeft de heer W. H Vliegen, als voorzitter van do grootste fractie in den Ilaagschen gemeente raad het senioren-convent uitgenoo* digd tot een bespreking van het geval van gijzeling van den Journalist C. L. Hansen. Deze bespreking zal Maandag a.s. worden gehouden, voor den aan vang van de vergadering van den ge meenteraad. welke des middags half twee begint. In gemeenteraadskringen acht men het wcn9cheliik. dat de ge meenteraad zich in deze aangelegenheid op de een of andere wiize zal uitspre ken. De vorm waarin dit zal kunnen geschieden, staat echter nog niet \^st Postale moeilijkheden door onvoldoende adres- scering 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Vele plaatsnamen het zijn er eenige hon derden komen méér dan eenmaal in ons land voor. Zoo zijn er hier met de naam An 1st 3, Al phen 3. Bergen 5. Drie huizen 10. Katwijk 3, Laren 3. Middel burg 2, Ouderkerk 2, Rijswijk 3, Vclp 2 Voorburg 2. Wirdum 2, enz. In beide plaatsjes van laatstgenoem den naam. waarvan het één in Fries land, het ander In Groningen ligt, is on langs een enquete ingesteld naar het aantal poststukken, dat wegens onvol- 'edige adresseering. nnnr het verkeerde Wirdum was gezonden en zijn bestem ming dientengevolge met vertraging nareikte. Dit aantal bedroeg, gedurende v ier weken, niet minder dan 121. Boven dien was nog op 17 stukkon do provin 'ie foutief aangeduid. Hieruit blijkt wel. dat het steeds noo- tig is. hij gelijknamige plaatsen op hot adres ook de provincie aan te duiden... <m die goed aan fe duiden. Anders is vertraging in de bestelling met al de daaraan voor afzender en geadresseer de verbonden onaangenaamheden, niet te voorkomen, Het bestuur van de Vereeniglng van directeuren van hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus heeft een adres aan den minister van onderwijs, kun slen en wetenschappen gezonden, waar in het zifn zienswijze mededeelt Inzake de spelling-kwestie. Het bestuur komt tot de conclusie, dat het nemen van een beslissing niet langer uitgesteld ho- hoort te worden en verzoekt den mi nister het spellingbesluit 1934 te hand- yen* -• -» SANEERING IN DE BRANDSTOFFEN HANDEL Naar aanleiding van een verzoek van de kolenconventie, vergaderde gister middag in het Gebouw voor K. en W de bond van Noderlandsche Handela ren in Brandstoffen. Besloten werd opnieuw onderhando lingen aan te knoopen met de kolen conventie en de regeering. Aan de regeerinc zal worden verzocht de vestigings-eJschen en den spert Ij ook in toepnssing te brengen voor den hrandstoffenhandel. Met algemecne stemmen werden deze voorstellen aan genomen. DE POSTVLUCHTEN Het K. L. M.-vliegtuig P. II.—A. L. N ..Nandoe", zal op 18 December van Am sterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren: Th. von Woyrother (gezagvoerder). Th. XVittkampf (2de bestuurder), J. W. Vlie- genthart (boordwerktuigkundige), A Poot (radiotelegrafist) en J. Haberei (Steward). WIJZIGING VAN DE GEMEENTEWET ENZ. 's-GRAVENHAGE, 16 December. Bij K.B. is bepaald, dat de wet tot wij ziging van de gemeentewet, de provin ciale wet en de kieswet en intrekking van de gemeente-borgtochtenwet met ingang van 1 Januari 1938 in werking treedt. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK Nederlandsche Zuivelcentrale. 19 t/tn. 25 December. Consumptiemelk regoe- Ingscontract, taxegedeelte 7,25 cent, eventueel verhoogd mot premie of ver minderd met kwaliteilsafdracht. Over melk regeerings-minimumprijs. G 40 cent Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk. HOFBERICHT 's-GRAVENHAGE, 17 December. - H M. do Koningin is heden naar Am sterdam vertrokken om Prinses Juliana n Prins Bernhard in het Burgerzieken huis te bezoeken. BUITENLAND Officieel communiqué beves tigt dat bij Teruel een succes is behaald BARCELONA, 17 Dec. (Havas). Het ministerie van landsverdediging hoeft in een officieel communiqué medege deeld, dat de regeeringsfroepen aan hot front van Teruel tweehonderd gevange nen hebben gemaakt, terwijl de lijken van talrijke soldaten van Franco wer den gevonden. De gisteren aan het Levant-front be gonnen operaties zijn vandaag met zeer bevredigende resultaten voortgezet. De regeeringstroepen hebben de gisteren door hen veroverde stellingen versterkt en hebben andere belangrijke stellingen in de buurt van Teruel bezet. Een escadrille van de regceringslucht- macht heeft op geringe hoogte gevlogen boven een troepentransport van dc rochtschen en dit onder vuur genomen. De vliegtuigen schoten 22.000 mitrnil- leurpatronen af. Ilnvns meldt uit Hendayo, dat gister avond aan de Spannsche grens het door een Spaanschen uitgewekene versproido bericht dat de requeses te Irun en San Sebastian ongeregeldheden zouden heb ben veroorzaakt, werd tegengesproken. Britsch agent te Sala manca aangekomen Naar Router meldt uit Salamanca is Hodgson, de Britsche agent in het recht- sche Spanje, hier met twee assistenten per auto uit St. Jean de Luz aangeko men. In hot communiqué der ondercommis sie voor de nlet-inmenging, aldus meldt Reuter uit Londen, wordt gezegd, dat de gedelegeerden hebben onderzocht, wat de beste regeling ls voor den toekomsti ge n arbeid, die het bereiken van ovor- penstemmng over alle punten ten aan zien van do terugtrekking der vrijwilli gers, do toekenning der belligorenton- rechten en het herstel en do versterking Ier controle ten doel heeft. Zii kwamen overeen er bij hun regceringen op nnn te dringen, dat zij zoo spoedig mogelijk instructies ontvangen ton aanzien van de onderdeelen van het plan, waarover men het nog niet eens is. Op 22 December komt do ondercom missie opnieuw bijeen. OOST-l N Dit In Indië eveneens een natio nale feestdag afgekon digd BUITENZORG, 17 Dec. (Aneta). - Ook in lildië is officieel door de regee ring medegedeeld, dat de dag na het be kend worden van de heugelijke gebeur tenis in het Koninklijk Huis tot nalio- nalen feestdag is verklaard. Voorts heeft do regeering aan hoofden van departementen en aan gewestelijke be stuurshoofden doen weten, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat landskanto- ron, voorzoover dit met den dienst ver eenigbaar is. ook op den dag na den nationalcn feestdag gesloten zullen zijn indien plaatselijke feestelijkheden daar toe aanleiding geven. Aan de leerlingen van alle scholen zal op don nationalcn feestdag en den dag daarna vrij worden gegeven. De medewerking van kerkelijke auto riteiten wordt ingeroepen om op den nationalcn feestdag allerwegen open hare godsdienstoefeningen te doen hou den. Ten aanzien van de officieele feestvie ring heeft de regeerinft aan de geweste lijke bestuurshoofden doen weten dat, in verband met het ongewisse van het tijd stip, waarop de blijde gebeurtenis tege moet kan worden gezien, van het hou den van recepties en diners, vyelke steeds een tijd van voorbereiding eischen, Zal moeten worden afgezien. Tenslotte is bepaald dat zij, die wer ken7 onder vigeur van het werklieden- reglemcnt-1934. over don nationalen feestdag loon krijgen uitbetaald en ook over den volgenden dag, indien zij, in verband met het plaatselijk program van feestviering, dan van werkzaam heden zijn vrijgesteld. ROOSEVELT'S BOUWPLAN GOEDGEKEURD WASHINGTON. 17 Dec (Reuter). - De commissie voor het bankbedrijf in het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp op den huizenbouw, Roo sevelt's belangrijksten maatregel ter stimulecring van het zakenleven, goed gekeurd. Men acht het waarschijnlijk, dat het ontwerp nog in deze zitting van het congres zal worden aangenomen, daar het, naar men gelooft, op geen groot verzet zal stuiten. BISSCHOP VAN LUIK GEWOND EUPEN, 1 ft Dec. (Belga). De auto, waarin zich de bisschop van Luik. mgr Kerkhofs, naar Montzen begaf, is op den besneeuwden weg geslipt en tegen een vrachtauto gereden. De bisschop is licht aan het hoofd gewond. Na wat rust genomen te ibebben kon hij de reis ver volgen. Een Belgisch veehandelaar zou een geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer ontdekt hebben BRUSSEL, 17 Dec. Een veehandelaar to Luik, die reeds meer dan 30 Jaar bij zondere belangstelling heeft gehad voor mond- en klauwzeer, kwade droos en andere ziekten van denzelfden aard, heeft kort geleden een mengsel van kruiden ontdekt, waardoor hol vee binnen acht dagen weder op de heen zou worden gebracht. Eenige dagen ge leden is hij er. volgens de Vingtième siècle, waaraan wij dit boricht ontlcc- non, in geslaagd, een brouwsel samen le stellen, dat de zieke dieren binnen 24 uur zou genezen. IIli heeft het ge neesmiddel op zijn eigen vee toegepast en goede resultaten bereikt. Daar de uitvinder van het geneesmiddel geen veearts is. en ln verband hiermede In België met het preparaat niet mag werken, heeft hij zich naar Frankrijk begeven, waar hij, to oordeolen naar de verklaringen van veeartsen, burge meesters en veehandelaren aldaar, eveneens uitstekende resultaten hooft behaald. Hij heeft thans het ministerie van landbouw in kennis gesteld van zijn uitvinding, die door bevoegde be ambten zal worden onderzocht JERUZALEM, 17 Dec. (Reuter). In de heuvels bij Toelkaram is het tot een gevecht tusschen een Arabische bende en troepen gekomen. Vier Arabieren werden gedood, andere gewond De sol daten schijnen geen verliezen geleden te hebben. In een openliaar park te Nabloes is een bijeenkomst gehouden ten teeken van protest tegen den moordaanslag op den burgemeester. Meer dan 3000 perso nen waren aanwezig. De tot de gematig de Arabische partij behoorendo rede naars keurden de terroristische metho den af en verbonden zich, met een be roep op den Koran, plechtig tegen de misdadigers op te zullen treden. Na de bijeenkomst verzochten de notabelen von Toelkaram den autoriteiten wape nen te mogen dragen voor hun persoon lijke veiligheid PARIJS, 17 December. (Havas). Chauternps. de waarnemend minister van buitenlandsche zaken, de ambassa deur van Duitschland en de consul generaal hebben gisteren een overeen komst geteekend, waarbij het grens verkeer tusschen Frankrijk en Duitsch land voor het Saargebied wordt gere geld. zoomede een overeenkomst betref fende den eigendom van zekere boe sehon. die in de buurt van do grens zijn gelegen. De onderteekening dezer overeenkom sten vormt het einde der in 1935 begon nen onderhandelingen na de regeling van de Saarkwestie, Genever f 2.90 p. L. 0. Genever vanaf f 3.25 p. L. Cognac 3.70 p. L, Voorburg f 3.00 p. L. d Schillen op brandewijn f 3.50 p. L. e TELEFOON 291. STADSNIEUWS Lezing over „buitenlandsche poli tieke propaganda in Neder land" door P. Brijncn De afdeeling Amersfoort van de No- dcrlundsclie Beweging voor Eenheid door Dumoerutie (E.D.D.) hield gister avond in het Giidehuis een vergadering, Waar gesproken weid door den héér 1J. B rij n on, chef van den persdienst van E D.D. De heer Bi ijnen sprak ovei de buitenlandsche politieke propaganda in Nederland en had bovendien een soort tentoonstelling georganiseerd van talrijke politieke propagandistische brochures, welke door buitenlandsche mogendheden in ons land worden ver- spreid. Dc voorzitter van de afdeeling Amers foort, mr. J. W. B. Verste 11, opende de vergadering met een kort welkomst woord en wel speciaal gericht tot den heer Brijncn uit Maarn. Spreker wees vei volgens op liet komende wintersei zoen en deelde mede, dat wederom door enkele bekende personen het woord zal worden gevoerd. De hoor Brijncn begon met er op te wijzen, dat do propaganda van de fas cisten, nationaal-socialisten en commu nisten nauw samenhangt met het bui tenland. liet i9 reeds eenigen tijd gele ien, dat men in Nederland liet commu nisme als liet groote gevaar beschouw de cn men naar aanleiding hiervan zich aansloot bij een fascistische of na- liouaal-socialistischc partij, teneinde liet communisme zooveel mogelijk te kun nen bestrijden. Vooral do N.S.B. heeft in dien tijd een grooten bloei meege maakt. Iodcrecn verwachtte, dat zij met een twintigtal zetels uit de verkiezingen zou komen. De afloop van dc verkiezin gen hoeft echter het tegenovergestelde gebracht en voor velen was dit een grooto geruststelling Er is evenwel een gevaar aan verhonden cn wol, dat men nu do mcening is toegedaan, dat cr heolemaal geen gevaar meer van de N.S.B. is te verwachten. Alhoewel het prestige van do N.S.B. door de verkie zingen een groote knak heeft gekregen, zijn haar financiën niet onaanzienlijk. En in dit verband bracht spreker dc uitbreiding van het orgaan van de be woging naar voren. De koers van de N S.B. is den laatsten tijd cenigszins gewijzigd cn wij zien, dat er theorieën over bloed cn bodem cn anti-semitisme worden verkondigd. IIoo langer hoe meer gaat men den kant uit van hel Duitsche nationaai-socialismc. Als andere fascistische beweging noemde spieker „Zwart Front", waar van Arnold Meyer dc leider is. Verder kent men nog in Nederland de N.S.N. A.P. van majoor Kruyt cn die van dr. van Rappard, welke laatste uitsluitend propaganda maakt voor Iiltlor. Naar aanleiding van een Zwccdsch persbericht deelde spreker mede, dal in Nederland jaarlijks voor U/2 niillioen Rijksmark propaganda wordt gcrnanki voor de nAtionaal-socialistischc ideeën en dat dit bedrag door Duitschland wordt betaald. De lieer Brijncn was van oordeel, dat een propaganda, zooals de N.S.B. voert, onmogelijk zonder Dun- schen steun kon plaats vinden. Na gewezen te hebben op do univcr- seele samenwerking der fascistische groepen over de gchcelc wereld, schets te spreker dc herkomt van do diverse Hollandsche brochures, wolkc in Duitschland worden gedrukt cn niet al leen in Holland, doch in tal van andere landen worden ingevoerd. In Duitsch land worden de artikelen, welke van hooggeplaatste nat ionaal-socialistische leiders afkomstig zijn. vertaald en zoo vinden ze hun weg over de gcheolo wo re ld. Tenslotte wees spreker nog op het groote gevaar, dat hierin schuilt en wek te alle leden op om dc politieke bro chures, welko zij krijgen, te zenden naar het secretariaat van ED.D. Mr. Vcrsfelt dankte tenslotte den heer Brijnen voor zijn interessant betoog en wees nog op den ernstlgon achtergrond, welken deze buitenlandsche propagan da kon hebben. Het bestuur werd als volgt geko zen: mr. W. J. B. Versfeit, voorzitter. J. Stcinebach, secretaris. E. J. Ruiten berg. penningmeester, dr van der Velde. F. H. Parigger en K. \V. Meyer, leden Verder werden nog enkele voorstellen van meer huishoudelijken aard goedge keurd. Grand Théatre. Van Vrijdag 17 t m. Zondag 19 December vertoo ning van dc film „Durf te leven". Zon da 145 4.— «15 en K 30 uur. Avondvoors'elling overige dagen 8 10 uur n.m- Woensdag en Zaterdag 2.30 lur n.m mafinée. City Theater. Van Vrijdag 17 l m. Maandag 20 December, vertoo ning van de film „De ondergang van de William Brown". Zondag 1-45 4 uur 6.15 en 8-30 uur (doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur Zaterdag 615 en 8-30 uur Overige dagen 810 uur. Zaterdag en Woensdag mati- nér 230 uur. Giidehuis A-K.G- t.o. Zuidsingel 16 Tentoonstelling bloemstillevens en kunstnijverheid. Museum Fléhllo, WestsingeL Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur. uitgezonderd Zondags, 's Zaterdags 10—12 en 1 -303 uur. (Stndgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Sterhuis Boekenst.-Iaan 0. lede ren avond geopend en Zondagsmid4 dags voor alle meisjes. R.K. Leeszaal, NIeuwstraat 24 Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35- Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. 4 Lm. 25 December. Sierkunst Tentoonstelling werken van Machlel Brandenburg, dog. 105 uur. 17 December. Amicitla. Abonne- mentsvoorstelllng Hofstad Tooneel. „Des Duivels Prentenboek". 8 uur. 18 December. Monopole. Gymna- siastenbond L.E.A Kerstbal. 8 uur. 18 December Foyer Amicitia. Ver eeniglng van Huisvrouwen. Kinder middag, 2.30 uur. 18 December. De Valk. Feestavond „Mendelssohn". 8 irtir n.m. UTRECHT 18 en 20 December, Stads schouwburg Gezelschap Jan Musch. „Nathan de Wijze". 8 uur. 17 December. Stadsschouwburg. Amflterd. Tooneelvereeniging. „Fer- dy's Bckeering". 8 uur. 17 December GEBOREN: Robbert, z. van H. Schild en F. M. Span; Sibylla Maria, d. van P. J. Pistor en C. II. Berends; Maria, d. van G. Schoonderbeek en N. van den Twccl; Clazina Mijntje, d. van P. A. van Winterswijk cn II. W. van Zoest. OVERLEDEN: Wilhelmus Berg. 57 j., echtgenoot van Plcuntje Romeyn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE JULIANA MANDEN Donderdag 23 December a.s. van 2 tot halt Ij uur zal er gelegenheid rijn de wiegemanden te bezichtigen In de toon- zual van Sierkunst, ingang Steven van der Hagoniaan 1. liet comité is zeer dankbaar voor alle medewerking; van alle kanten werd er geholpen, tie- pers was ons altijd Ier wille, het Bielhuis leverde goedkoop de manden, de Amersfoortscho vrouwen hebben gebreid, genaaid en gehaakt. Maar, \ve moeten bijna vier maal zoo veel uitdeden als waar we oorspronke lijk op rekenden. Wc komen nog wel f 200.— tekortl Omgeslagen over 46.000 inwoners is dat niet zooveel. Zijn er geen 20 men- schen dio elk 10.of 40 menschen die elk 5.—oi 80 menschen die elk 2.50, of 160 menschen dieenz. kunnen missen? Toe, stadgenooten, tast in. Uw. zak. liet is heel naar om men schen ilic een wlegemand komen vrnecn, teleur to moeten stellen. Wo zullen erg blij zijn mot de klein ste bijdrage We missen nog luiers en zeiltjes, cn twaalf kwartjes heteekenen 1 dozijn luiers. Giften in gold zullen gaarne in ontvangst worden genomen door II. VERSPELT—1VAN HARDEXBROEK Utrechtscheweg 101, OMREKENINGSKOERSEN Oft. Niet oft, 16 Dec. 17 Dec. Londen 8.99 8.9SV4 k®' I u o 0.72.62 0.72.52 P«'Ü« 6.11 6.I0K Bruseal 30.58 30.56 ft ^Itrich 41.60 41.5914 K open lissen 40.15 40.15 Stockholm 46.40 48.37S4 Oslo 45.20 45.20 New Vork 1.80 1.79^ Praag 6.34 6.33 Milaan 9.55 Medogcd. door de E'damscho Bankvereon.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3