De leerlingenschaal COGNAC VIEUX xxx I. A. SCHOTERMAN Zn. BELANGRIJK BERICHT omtrent Broncon recept V E R V U S. Meest urgente van heel het onderwijs Voortgezet Verkeersfonds- debat UIT DE STAATSCOURANT Instelling van drie luchtvaart regimenten 3,75 per flescli Gestolen en weer gevonden brandkasten tegen HOEST en VERKOUDHEID. De opbrengst der rijksmiddelen Gunstige cijfers Radio programma s 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Er gaan stemmen op voor ver ruiming van het onderwijs aan zwakzinnige- en schippers kinderen, zoomede voor regeling van het tuchtrecht De omzetting van 3-jarige en twee jarige nijverheidsscholen is een onder deel van de aigemeene bezuinigings maatregelen. Ze thans weer om te zet ten in 3-jarige. zou vele millioenen kosten. Het aantal leerlingen is ook nog toegenomen. Spr. kan er niet tot mede werken, langs een omweg tot de 3-jari- ge terug te komen. Hierbij wijst spr. dat nagenoeg alle inspecteurs uit het nijverheidsonderwijs afkomstig zijn en dus te dezer zake volkomen bevoegd Met de 2-jarige cursussen is er een groote toename van leerlingen. Het fournceren van millioenen voor nieuwe inrichtingen is niet mogelijk, dus moe ten de bestaande worden geschikt ge maakt om den toeloop te kunnen blij ven opvangen. Een confessioneele grondslag is voor het vakonderwijs min der noodzakelijk dan elders. Thans wordt er ook confossioneel vakonder wijs gegeven De regeering mag daar niet tegen ingaan. Maar in financieel opzicht en wat het aantal leerlingen betreft, is voorzichtigheid geboden. Po sitief aandacht wordt er echter reeds aan gegeven en het principe staat vast. De verhoudingen zijn trouwens in ver schillende deelen des lands zeer ver schillend. ook t.a.v, al dan niet christe lijk landbouwhuishoudonderwijs Met godsdienstonderwijs op de nijverheids scholen is tot nu toe niet eerder behan deld dan in December verleden jaar Spr. heeft zich in verbinding gesteld met den Bond van vereenigingen voor christelijk nijverheidsonderwijs. Spr. ziet zich genoopt, deze quaestie opnieuw te onderzoeken Bij afd. V (lager onderwijs) bespreekt 'dr. Vos (Lib.) de groote klassen op de lagere scholen, waarvan de invloed op de onderwijs-resultaten reeds bemerk baar is, ondanks de toewijding van het meerendeel der onderwijzers, die zich als plichtsgetrouw hebben doen kennen en waarop we in Nederland trotsch mo gen zijn. In zake de onbevredigende resultaten van het lager onderwijs be roept spr. zioh op het onderwijsverslag. Het Wilhelmus b.v. wordt door vele leerlingen niet eens begrepen. Het groot aantal leerlingen per klasse trou wens maakt vruchtbaar onderwijs on mogelijk. Spr. zou een strengere selectie willen doen overwegen naar aanleg en bestemming, niet naar maatschappellj- ken welstand. De eisch van differentia tie komt steeds meer naar voren Spr. zegt dat vele hoofden van scholen te veel met hun klasse zich moeten bezig houden en niet genoeg tijd kunnen besteden voor de aigemeene leiding en de onvermijdelijke administratie. Een behoorlijk tuchtrecht kan een zegen zijn voor kinderen, ouders en onderwijzers iVolkskracht kan slecht6 bij volkstucht groeien zeide Ligthart In verband daarmede juicht spr. het optreden van den hoofdcommissaris van politie te VGravenhage toe. Terugkeer tot de leerlingenschaal van 1932 zou 8.2 millioen kosten. Ook is al berekend: 4'/j millioen. De financieele bezwaren zijn voor spr. niet overheer- schen. Zoodrag mogelijk moeten gel den worden beschikbaar gesteld voor verbetering der leerlingenschaal^ Paal en perk moet worden gesteld aan de bestaande excessen De positie der kweekelingen met acte moet daarbij verbeterd worden. Ze hebben feitelijk heelemaal geen rechtspositie Soms ont vangen ze f 25.— soms wel f 5.— of niets per maand; dikwijls kunnen ze de kosten van sollicitaties nog niet beta len. Spr. heeft een motie betreffende leprlingeschaal in overweging. Hij vraagt verbetering van het zeer onvoldoende onderwijs aan schippers kinderen. De heer T h ij s s e n (S.D.) acht verbe tering der leerlingenschaal het meest urgente van heel het onderwijs. Spr. gelooft dat de financieele bezwaren te somber zijn berekend. Invoering van de schaal van 1923 zou 3 of 4 millioen kosten, ten flioogste. Bovendien gaat het er meer om, wat urgent is. en niet. wat het kost. Op dit moment moet er ver betering komen, ook al is dat kabinets- politiek. Wat zou men zeggen van een Burgemeester die bij een catastrophalen brand verklaart, verheugd te zullen zijn al9 het uur der blussing zal zijn aan gebroken? Er moet onmiddellijk paal en perk worden gesteld aan het verval yan on6 lager onderwijs. Ook spr. wijst op de z.i. onhoudbare positie der kweekelingen met acte. Op 30-jarigen leeftijd komen ze gemiddeld als onderwijzer op een salaris van 1000 k f 1200 Stel daar nu eens tegen óver den normalen fatsoenlijken bur german. Deze leerlingenschaal heeft ook on vermijdelijk het gevolg dat het aantal zitten-blijvers der leerlingen sterk toe neemt: meerdere uitgaven voor bet onderwijs. De overmatige arbeid ver oorzaakt meer ziekteverlof der onder wijzers: weder meer uitgaven voor het onderwijs. Men laat 12 13000 jeugdige onderwijzers werkloos; die moeten toch ook leven. 16 dat alles verantwoord jegens de kinderen? Het onderwijs moet In de eerste plaats als element van opvoeding worden beschouwd. De re geering schijnt niet voldoende te be grijpen. wat er eigenlijk wel aan de orde is. Spr. vraagt een moedige beken tenis van den minister dat men te ver Is gegaan. En de Kampr en de regeering staan op het oogenblik voor een histo rische beslissing. Spr. heeft nog altijd de hoop dat een ïnotie niet noodig zal zijn. De heer van D ij k e n (A.R.) acht 's ministers standpunt in zake de ge huwde onderwijzeres en schoolvoeding het juiste. Men moet het verantwoor delijkheidsbesef der ouders niet ver zwakken en den band tusschen ouders en kinderen niet verslappen. Spr. wenscht een beroeps-instantie voor onderwijzers in tuchtquaesties. De opleiding der onderwijzers worde gewijzigd. Een verbetering nu reeds is noodig. De eisch van verlaging van het aantal geslaagden, 75 in plaats van 90 moet ingewilligd worden. De heer van SI een (S.D.) is het met den heer Thljssen eens dat de leer lingenschaal de allerbelangrijkste on- derwijsquaestie is. Er zijn nog vele kinderen van onder wijs verstoken. Spr. denkt hierbij in zonderheid aan zwakzinnige kinderen. De groote 6teden geven nog een goed voorbeeld. Over het geheel is er echter reden om pessimistische geluiden te laten hooren. wat door onderwijsauto- riteiten dan ook geschiedt De hooge exploitatiekosten, welke veelal geheel voor rekening komen van gemeenten en schoolbesturen, zijn veelal een belet sel. vooral voor plattelandsbesturen. Nog maar de helft van de zwakzinnige kinderen krijgt bepaald onderwijs. Hier bij is niet alleen het belang dier kinde ren doch ook het algemeen belang betrokken. liet onderwijs aan schip perskinderen moet voorts worden uit gebreid. De armoede van vele schippers is ook een beletsel voor hun kinderen om een school te bezoeken. De regeering zal het subsidie aan de schoolfondsen moeten verhoogen. Het tuchtrecht De heer Truyon (R.K.) merkt op, dat bij herhaling klachten zijn geuit over het gebrek aan tucht onder de schoolgaande jeugd. Er mag niet langer getalmd worden met de versterking van de positie van den onderwijzer jegens de leerlingen. Aangezien zich justitieele moeilijkheden ten aanzien van het tuchtrecht hebben voorgedaan, dient aan dit recht een wettelijke grondslag te worden gegeven. liet is een paedagogische fout. wan neer het kastijden aan den onderwijzer wordt verboden bij verordening. De heer Ter pst ra (A.R.) zegt. dat er rond de leerlingenschaal veel over drijving wordt gepleegd. Spr. baseert zich op rapporten van autoriteiten en concludeert, dat de toestand minder somber is dan de organisaties doen voorkomen. Ook bij lagere leerlingen schaal zijn er wel overbevolkte lokalen voorgekomen. In het buitenland is het niet beter, ja slechter dan hier Er zouden 7 millioen gulden per jaar noodig zijn om de schaal van 1923 we der in te voeren Ook tegen deze 6chaal is vroeger actie gevoerd. Nu de bcgroo- ting een reusachtig tekort heeft en hooge belastingen zijn aangekondigd, is een vermeerdering der onderwijsuitga ven niet geoorloofd. Spr. informeert naar het aantal werk- looze onderwijzers. Met getal 14.000 lijkt hem onwaarschijnlijk. Spr vraagt den minister maatregelen ter vermindering dezer werkloosheid. Het verdient aan beveling de praktijkjaren van kweeke lingen met akte bij de salarisberekening te doen meetellen. Subsidieering van comité's tot steun aan werklooze kwee kelingen met akte acht spr. aanbeve lenswaardig. mits daar niet het ontslag van anderen het gevolg van is. De heer Krijger (C.Hbetreurt de vertraging in de regeling van het onder wijs aan schipperskinderen. Slechts 28 pet. der in aanmerking komende kin doren volgt dit onderwijs. De heer Suring (R.K.) herinnert er aan dat door sprekers fractie hij de aigemeene heschouwingen bij de rijkshe- grootine duidelijk het standpunt i6 in genomen, dat noch de defensieplannen, noch de financieele toestand barrières mochten zijn voor noodzakelijke finan cieele uitgaven. De regeering heeft dit êtandpunt aanvaard. Een gelegenheid bij uitstek om dit standpunt gestand te doen is er thans. Toen de thans wer kende bezuinigingen aanhangig waren, heeft spr. zijn stem er aan gegeven onder voorwaarde, dat voldoend onder wijs mogelijk zou blijven. De uitkomst was. dat het onderwijs te veel geleden heeft. Orde en tucht, organisatie der school individueele invloed op kinde ren. eischen van leiding en hygiënische verzorging zijn onmogelijk geworden Ter verbotering van den toestand is er geen ander deugdelijk middel dan verlaging der leerlingenschaal. De invoering van 35/45-echaal en van do 28-«chaal voor het .u.l.o. zou voor het loopende Jaar f VA millioen kosten. Verbetering van de leerlingen schaal wordt door de geheele katho lieke fractie verlangd. Mocht spr. er niet in geslaagd zijn den minister te overtuigen, dan heeft hij ook geen behoefte aan een motie. De vergadering wordt geschorst tot 8 uur. AVONDVERGADERING Voortgezet wordt de behandeling van afd V (Scheepvaart) der begrooting van het verkeersfonds voor 1938. De minister van Waterstaat, de heer van Buuren. is voornemens, een nieuwe wet betreffende de binnenvaart voor 1 Juli in te dienen, het beginsel der beurtbevrachting blijft er in ge handhaafd. Bij de afd. VII (landwegen) bespreekt de heer Eb els (V.D.) de verdere we genverbetering. In het Noorden des lands wordt te dien aanzien zeer tekort geschoten. De ontstemming is er alge meen. De heer Bakker (C.H.) is erkente lijk voor den ernst waarmede de minis ter de wegenverbctcring ter hand wil nemen ok 6pr. vestigt de aandacht op den toestand van verschillende wegen in het Noorden. De heer I-I i 1 g e n g a (S.D.) wijst op de bruggen-misere in Z.-Oost Drente. De heer ir. Vos (S.D.) wijst op het groote belang van een tunnel bij Vel- sen, niet alleen voor Amsterdam. Do heer Baas (A.R.) wenscht zich aan te 6luiten bij de opmerkingen van ir. Voe over de tunnel te Velsen. Het gaat niet in do eerste plaats om een voet- of spoortunnel. Het kanaal, de zeeweg is primair. Daar zijn millioenen aan besteed. Alles moet gedaan om een deel van het wereldverkeer te houden, alle belemmeringen van de zeevaart weg te nemen. De ligging van de Velser en de Hcmbrug is zeer ongunstig. Vele scheppn moeten dikwijls lang wachten. De heer Posthuma (Chr. Dem.) dringt aan op een sneller tempo met de wegenverbeteringen in Friesland. De heer Stumpel (R.K.) wenscht eveneens meer doortastendheid met we genverbetering in Friesland en Over ijssel. De heer J. ter Laan (S.D.) zegt dat het internationaal scheepvaartverkeer niet door een brug belemmerd mag wor den. Daarom is spr. voor tunnelaanleg onder het Noordzeekanaal. De minister van Waterstaat, de heer van Buuren verklaart dat de een heid van het rljkswegenplan niet mag worden verstoord en regionale wen schen niet voorgaan. De kwestie van de spoortunnel bij Velsen heeft spr. bij zijn optreden ge vonden De beslissing van spr.'s ambts voorganger heeft spr. in studie geno men. Een schatting van de kosten van een tunnel voor gewoon verkeer be draagt 8 millioen. gecombineerd mei een spoortunnel ]VA millioen. Een af zonderlijke spoortunnel kost mil lioen. volgens voorloopige raming. Een tunnel op de plaat6 van de spoorbrug zou nader onderzoek vorderen. Na de vraag van een tunnel voor gewoon verkeer ie die van ook een spoortunnel opgekomen. Dit is gevraagd om mogelijke bezuiniging. Op het oogenblik heeft spr. een onderzoek doen Georganiseerd overleg De minister van binnenlandsche za ken heeft aan den heer D. van Geel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren der rijkskrankzinnigenge stichten en ingetrokken de aanwijzing van den heer H. P. Gerritsen als diens plaatsvervanger. Voorts is aan den heer Gerritsen voornoemd op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris der com missie. In genoemde commissie zijn aange wezen: als lid: mr. A. J. Rosman, hoofdcom mies bij het departement van binnen landsche zaken en als diens plaatsver vanger den heer H. P. Gerritsen, voor noemd, hoofdcommies hij het departe ment van binnenlandsche zaken. Al6 secretaris: W. Schoonderbeek, commies bij het departement van bin nenlandsche zaken. Toezicht op notarissen enz. De minister van justitie heeft her benoemd met ingang van 4 Januari 1938 tot plaatsvervangend lid der ka mer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Groningen: mr A. van der Sluis, kantonrechter te Winschoten. Rechterlijke macht Bij K.B. van 15 December is op zijn verzoek aan mr. P. B. Dijksterhuis eer vol ontslag verleend als recht er-plaats vervanger in de arrondissements-recht- bank te Amsterdam onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Arbeider-controleur Bij beschikking van den minister van waterstaat is met ingang van 1 Febr. 1938 voor den tijd van vijf jaren op nieuw benoemd tot arbeider-controleur A. J. Habets en is benoemd tot zoo danig M. J. J. Dekker, houwer op de Staatsmijn Emma, Bij K. B. is, te rekenen van 25 Sep tember 1937, l>enoemd en aangesteld, bij het resei ve-personccl der landmacht, hij het wapen der infanterie, tot reserve- eerste-luitenant hij zijn tegenwoordig regiment, de reserve-tweede-luitenant ir J. J. K. Dominicu van het 6e regiment infanterie. Bij K. B. zijn benoemd en aangesteld, bij het reserve personeel der landmacht, bij den geneeskundigen dienst der land macht, tot resene-dirigeerend officier van gezondheid der derd" klasse, do re serve-officieren van gezondheid der le klasse dr. L. J. van der Mandele, dr. R. Bahlmann, dr. C. Mout, H T. van Heu- veln, dr. F. G. J. Dubois, A. Winkler Prins en D. E. W. C. Boswijk, allen van den geneeskundigen dienst der land macht. De Luchtvaartafdeeling uit gebreid tot een brigade Naar de N. R. Ct. verneemt, zal, even als het korps Luchtdoelartillerie, ook de Luchtvaartafdeeling binnenkort worden gereorganiseerd. Men is voornemens haar uit te brei den tot een brigade van drie regimen ten. Het eerste regiment zal de lucht strijdkrachten ten behoeve van de luchtverdediging en het luchtbombarde ment omvatten; in het tweede regiment zullen de luchtstrijdkrachten van het veldleger worden opgenomen, terwijl tot het derde regiment alle scholen (vlieg- school, waarnemersschool, radioschooH zullen behooren. Met deze reorganisatie zal een uitbrei ding van garnizoenen gepaard gaan. Naar alle waarschijnlijkheid wordt in de onmiddellijke nabijheid van Rotter dam een nieuw garnizoen gevestigd. Ook Bergen, de plaats van het nieuwe vlieg veld, krijgt vermoedelijk een garnizoen. Utrechtschestraat 17 Tel. 145 instellen omtrent de urgentie. Spr. moet den uitslag hiervan afwachten. Dit geldt ook de scheepvaartbezwaren van Amsterdam. Verbreeding van de tweede doorgang zou een half millioen kosten. Bij afd VIII (luchtvaart) vraagt de heer Bona erts (R.K.) een vliegveld in Zuid-Limburg, in verband met zoo goed mogelijk internationale aansluitin gen. De minister heeft volle aandacht aan deze kwestie gegeven en verschillende besprekingen gevoerd Vliegvelden wor den niet door het rijk aangelegd. Het overleg omtrent een vliegveld in Zuid- Limburg is gaande. Spr. zal verdere stappen doen. De begrooting van het verkeersfonds wordt zonder h.st. aangenomen. Zuiderzeefonds Aan de orde is de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1938. De heer van der Zaal (A.R.) wijst wederom op de gebrekkige werking van de Zuiderzeesteunwet. Een fout was het al. dat er een steun- in plaats van een schadevergoedingwet tot stand is gebracht. De slachtoffers klagen, tot op dezen dag. Men heeft op hen de methode van coué willen toe passen. De regeering i3 jegens de Zui- derzeevisschers te kort geschoten Dit is een donkere bladzijde in het ge schiedboek der Zuiderzee-afsluiting. De uitvoerdei's der Zuiderzeewerken hebben millioenen verdiend, doch de visschersbevolking is arm geworden. Spr. wijst o.m. op het gevaar eerier monopolistische positie bij het samen gaan van aannemers bij de .uitvoering der verdere Zuiderzeewerken. De heer Drop (S.D.) vraagt zich af, hoe de regeering haar beloften jegens de Zuiderzeebevolking heeft ingelost. Spr heeft in verschillende gevallen voor belanghebbenden moeten optreden Spr. 6omt verschillende maatregelen op, welke alsnog voor de Zuiderzeebe volking kunnen worden genomen, met name wat betreft verschillende oplei dingen. Tegenover onze trots over de Zuider zeewerken mag niet de vlek blijven bestaan van onvoldoende bejegening der om de Zuiderzee wonende bevol king. De heer v. d. Heuvel (A.R.) is de vorige en deze regeering erkentelijk voor het tempo van de uitvoering der N.O. drooglegging en geeft een aantal wenken omtrent de exploitatie van de Wieringermeer De heer Posthuma (C.H.) acht de stounverleening aan do Zuiderzeovis- 6Crs een stukje kabinetspolitiek. Spr. zal de rede van den minister afwach ten. Is die onbevredigend dan moet de Kamer zich uitspreken voor positief betere hulpvcrleening. De heer Duymar van Twist (A.R.) acht voor de Zuiderzee-steunwet de geheele regeering verantwoordelijk en sluit zich aan bij de woorden van den heer v. d. Zaal De heer Stumpel (R.K.) keurt eveneens de etcunverleening aan de Zuiderzeebevolking af; de minister neigt veeleer naar een schriele dan naar een soepele toepassing. De heer Krol (C.H.) zegt dat men als lid der commissie voor de verzoek schriften dezer Kamer eerst goed er vaart. hoeveel er aan de steun verlee ning der Zuiderzeebevolking to kort komt. De geheel Zuiderzeesteunwet be hoort op de helling te worden gezet. Stellig zouden zonder de crisis de klach ten geringer zijn geweest Maar spr. hoopt dal het debat den minister tot ander inzicht zal hebben gebracht. De heer Zandt (Staalk. Gcr.) deelt 's ministers standpunt t.a.v. den steun aan de Zuiderzee-slachloffers niet. De regeering en de meerderheid der Kamer hebben steunverleening gewild in plaats van schadeloosstelling. En ze is nooit volkomen tot haar reoht geko men. bovendiend. Spr. dringt alsnog op volledige schadeloosstelling aan, met liquidatie der steunregeling In afwach ting daarvan vraagt spr. ruime en soepele toepassing der Zuiderzee steunwet. De minister trede de voetspo ren van zijn voorganger. De heer W ij n k o o p (Comm.) heeft zich verheugd over den radicalen toon, vrij algemeen in de Kamer tegen dezen minister gebezigd in zake de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Ilij doet geen poging om tegemoet te komen aan het geen hij weet, dat in de massa leeft De vorige, liberale minister gaf een 60epele toepassing der wet Wat doet deze positief-christelijke minister? Wat is dan positief-chri6telljk? Spr. eischt van de regeering met haar positieve meer denheid, daden, geen fraaie woorden. De minister van Waterstaat, de heer van Buuren. zal behoorlijke ar beidsverhoudingen bij de Zuiderzeewer ken bevorderen. Sociale bepalingen in de bestekken zal hij. wat betreft de uitgifte van gronden in de Wieringer meer. Er zijn tot nu toe uitgegeven 50 kleine bedrijven op 200 ha. Het is de bedoeling, dit percentage te vergroo- ten Spr. hoopt met 1 Januari het be stuurslichaam der Wieringermeer intact te hebben. Wat de vestigingen betreft, heeft er steeds een selectie voor de beste menschen plaats. Wat de Zuiclerzee-steunverleening be treft, heeft de heer Drop niet het recht tegen spr. nu reeds te protesteeren. Spr wil de wet royaal toepassen. Op belang rijke punten wijkt spr. niet af van het standpunt van zijn ambtsvoorganger. Doch hij moet zich houden binnen de perken dor wet. en wint de adviezen in van de desbetreffende organen. Wan neer er vertraging is. ligt die nog niet altijd aan den minister, en kunnen er allerlei omstandigheden toe medewer ken. Spr. zeide o.m., dat geen enkele cre- dietaanvraee buiten behandeling is ge bleven; elke aanvrage is of worfit on- In de te Zwolle gestolen kast was al het geld nog aanwezig. Uit de Rotterdamsche bleek al het geld verdwenen De recherche te Deventer heeft even buiten de stad de brandkast in den grond begraven teruggevonden, welke dezer dagen te Zwolle met veel gelde lijken inhoud is gestolen bij Algra's Koffiebranderij en Theehandel. De brandkast is wel beschadigd, doch was nog niet geopend. Het geld bevond er zich nog in. Een rechercheur zag, toen hij naai de kast speurde ecnige losse graszoden- Illj leende van een boer een schop om daar den grond te peilen. Het werktuig stiet op het metaal van de kast. De buit der inbrekers is nu terecht. Men verdenkt van dit misdrijf drie beruchte Deventernaren, die inmiddels in hech tenis zijn genomen en die de kast met een eveneens door hen gestolen auto naar Deventer zouden hebben vervoerd De auto vond men De vindplaats van de kast ligt vrij eenzaam; het is een stuk bouwgrond aan de Noordzijde van Deventer bij den IJssel. N'adat de vaklieden in het politiebu reau te Rotterdam Woensdag geduren de nog langen tijd hebben gewerkt aan do in beslag genomen brandkast van de Coöp Vooruitgang, die j.l. Zaterdag was verdwenen, hetgeen nogal met om zichtighcid moest geschieden, aange zien men vreesde, dat de vonken van het autogene snij-apparaat waarmede de kast werd opcngebranrl ook de loon zakjes zouden doen verbranden, is men er thans in geslaagd ook in het boven ste gedeelte van de kast door te drin gen. Het bleek echter, dat ook hier dc inbrekers succesvolger zijn geweest dan men aanvankelijk had verwacht. Ook de 3000, die in het bovenste gedeelte waren opgeborgen, zijn verdwenen. Zoo dat het is vast komen te staan dat dc beide chauffeurs die Dinsdag in het pakhuis aan de Spangcnsche kade juist toen dc politie den inval deed de kast wilden vervoeren, opdracht hadden zich van dit instrument te ontdoen. Nader meldt men ons: Nadat was vastgesteld, dat in de in beslag genomen brandkast van „D> Vooruitgang" geen geld meer aanwezig was, heeft de politie eenige aanwijzin gen nauwkeurig nagegaan. Zij is er in geslaagd een gedeelte van het geld te recht te brengen. Aangezien in verband met het onderzoek elke nadere inlich ting wordt geweigerd kan ook over de grootte van het teruggevonden bedrag geen officieele mededeeling worden ge daan. GEKNOEI MET OORMERKEN VAN VARKENS GRONINGEN, 16 December. De rechtbank veroordeelde heden de koop lieden A. J. L. te Midwolde en B. A P. te Amsterdam, wegens het aanbren gen van valsche oormerken bij varkens, resp. tot acht en zes maanden gevan genisstraf. Dc eisch was een jaar. Verder stond terecht in verband met deze zaak de 52-jarige koopman S U., die de valscbelijk gemerkte varkens heeft verkocht. De rechtbank veroor deelde hem tot zes maanden gevange nisstraf. De eisch was een jaar. Daar het ons onmogelijk was de Ihans gevoerde naam te registree- ren, hebben wij doen inschrijven de naam Vraagt dus van nu af, aan Uw npotheker of drogist 30 gram VERVUS om zelf de beroemde hoestsiroop te maken. Het zal IJ ;\angenaam verrassen, te vernemen, dat de prijs tegelijkertijd 20 cent latrer geworden is! Alle opbrengsten, op één na, waren hooger dan de raming derzocht Het is onjuist, te meenen dat men recht heeft op crediet. Spr. deelt mede dat er 86 credieten zijn verleend voor de Zuiderzee en 5 voor de Noord zee. 68 Zuiderzee-credieten, 40 Noordzee en 12 diverse credieten zijn in behande ling. Het standpunt is steeds geweest dat van schadevergoeding geen sprake kan zijn, doch alleen van tegemoetkoming volgens regelen van billijkheid. Spr. is bereid de gegeven wenken in ernstige overweging te nemen. Verschil lende thans bestaande voorschriften zal spr. eens nagaan. Een aantal sprekers repliceert. De M i n i 5 t e r dupliceert. Spr. zal de wet zoo goed mogelijk toepassen en is gaarne tot volledig overleg met de Kamer bereid. Over den vorm zal spr zich nader heraden. De begrooting van het Zuiderzeefonds wordt z. h. st aangenomen. De vergadering wordt te 2 50 uur ver daagd tot des middags één uur. 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. De op brengst van de directe belastingen be droeg ultimo Nov. j.l. 107.676.389,79 te genover 99.496.227,90 het vorig jaar, een vermeerdering aldus van 8.180.161,89, waarvan bijna 4 millioen op de inkom stenbelasting, 1.96 millioen op de ver mogensbelasting en 1.93 op de verdedi gingsbelasting. De overige middelen brachten in de afgeloopen maand November op 38.310.382,55 (v. j 34.414.472,34) en over de eerste 11 maanden van dit jaar 399.230.670,17 of 61.990.203,58 méér dan in hetzelfde tijd\ak van het vorig jaar en 56.649.420,17 méér dan de raming. Tot deze gunstiger opbrengst in ver gelijking met de raming hebben o. ra. hijgedragen: de dividend- en tantième- belasting met rond 8,9 millioen, de rech ten on den invoer met 5.84 millioen, het sratistickrecht met 1.07 millioen, de ac cijns op geslacht met 1.24 millioen, de accijns op suiker met 1.63 millioen, de accijns op tabak met 2.6 millioen, de omzetbelasting met 10 millioen, de rech ten van boeten en zegel met bijna 15.5 millioen, de rechten van boeten van re gistratie met 4.77 millioen, en de rech ten en haten van successie enz. met bij na 3 millioen. Alle opbrengsten waren hooger dan de raming, met uitzondering van die van den accijns op zout, welke ongeveer 995.000 gulden heneden de raming bleef. Voorts bedroegen de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds over de maand November 1.458.106.71 aan motorrijtuigenbelasting en 23.897,50 aan rijwiclbelasting. De motorrijtuigenbelasting bracht in de eerste 11 maanden 20.679.312,92 op (de totale raming bedraagt 22.5 millioen) en de rijwielbelasting f 7.714.732,50 tegen een totale raming voor het geheele jaar van 7,5 millioen gulden MINDERJARIG MEISJE MEEGELOKT GRONINGEN, 16 December. De Groningsche recherche hoeft aangehou den en ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld den 24-jarigen gehuwden chauffeur H. H. N. te Gro ningen, die een minderjarig meisje uit Arnhem in zijn auto mee naar Gronin gen heeft genomen en haar had voor gespiegeld, dat hij niet getrouwd was Toen het meisje bemerkte, dat dit wel het geval was. en zij inzag, dat de man minderwaardige bedoelingen had en haar in een slechte omgeving wilde plaatsen, heeft zij zich hij de politie vervoegd, die haar weer op transport naar Arnhem heeft gesteld. ZATERDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkcst en Gram.platen. 2.00 Voor de rypcre jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 De KRO- Mclodistcn, solist en gram.platen. 5.30 Espe- rantonieuws. 5.45 Dc KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actuccle acthcr- flitson 8.00 Berichten ANP. Mcdedeelingcn. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Russisch Orkest „Slawa" en solisten. 9.00 Gevarieerd programma. 10.00 Russisch Orkest „Slawa" (vervolg). 10.20 Gram.mu- ziek. 10.30 Berichten AN'P. 10.40 Filmpraat je. 10.5512.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301 M. VARA-uitzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.201.45 Gram.muziek. 2.00 Filmpraatje. 2 15 Viool en piano. 2.45 Amateurs-uitzen ding. 3.15 Sportuitzending. 3.30 Residentie- Orkest en soliste. 4.10 Gram.muziek. 4.30 Tnoneelcauscrie. 4.50 VARA-Orkest. 5.40 Li teraire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Wcst- fricsche uitzending/ 7.00 „Filmland". 7.30 Bubclvcrlellingen. 8.00 Herhaling SOS-Be- richten. 8.03 Berichten AN'P. VARA-Varia. 8.15 Voordracht. 8.20 Uit Leeuwarden: „Fan tasia" cn solisten. 8.50 Prijsvraag „Het mys terie der werkwoorden". 9.15 C. Stcyn's Ac cordeonorkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Mcdcdeelingen. 10.45 Gram.mu ziek. 10.50 Radiotoonecl. 11.00 Uit Leeuwar den: De Ramblers en solist. 11.3012.00 Gram.muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gram.mu- ziek. 12.05 BBC-Northern Orkest. 12.50 Dans muziek (gr.pl.). 1.20 Commodore Grand-Or- kest. 2.20 Pianoductten. 2.50 Gram.muziek. 3.20 SportrcDortagcs. 4.20 BBG-Schotsch Or kest. 5.00 Declamatie. 5.20 Sidney Lipton's Band. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Örkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.40 Amorikaansch nieuws. 9.55 Stradivarius-herdenking. 10.20 BBC-Theater- Orkcst en solist. 11.20 Jack Harris's Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg dans muziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 7.50 en 8.50 Gram.muziek. 9.50 Orkest van fie „Concerts du Conservatoire" en soliste. 11.50 Gram.- niuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Giar- dino-Orkest cn Zangvoordra<-ht. S.20 en 4.05 Zang. 6.05 Pianovoordracht. 8.35 Uitzending uit het Theatre National de l'Opéra. 12.05 I.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN. 456 M. 6.50 Fcrdy Kauffmann'R orkest. 7.50 Omrocpkleinorkest. 8.50 Cem balo-voordracht. 11.20 Omrocpkleinorkest. 8.50 Cembalo-voordracht. 11.20 Omrocpklein orkest. 1.35 Populair concert. 2.20 Fluit en piano. 3.20 Omroeporkest. Orkest van den Rijksarbcidsdienst en solisten. 5.25 Radio- tooneel met muziek. 6.30 Omroeporkest, -koor. militair orkest. Hermann Hagestedt's orkest en solisten. 11.2012.20 Adalbert Lut- tcr en Herbert Frohlich met hun orkesten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omrocpkleinorkest. 1.50 Gram.muziek. 2.20 Reportage. 3.20 Opera concert (gr.pl.). 4.20 Omrocpdansorkest. 5.20 Gram.muziek. 6.35 Vocaal trio „Scapus". 7.35 Omroepsalonorkest. 8.20 CabBret. 9.20 Om rocpkleinorkest, Omroepkoor en solisten. 10.30 Gram.muziek. 11.3512.20 Omrocpdans orkest. 484 M.; 12.20 Ed. Loiseau's orkest cn Ac- cnrdconsoli. 1.50 Gram.muziek. 3.20 en 3.40 Omroepsalonorkest. 3.50 Waalsch Cabaret. 4.50 Gram.muziek. 4.50 Gram.muziek. 5.35 Gram.muziek en gitaarvoordracht. 6.35 Koor- concert. 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Vervolg koorconcert. 7.35 Gram.muziek. 8.20 Omroep- symphonic-orkcst. 10.30 Omroepdansorkest. II.2(112.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Bonte Avond. 9.20 Berichten, 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20—12.15 Ad. Lutter's orkest en Herb. Fröhlich's Kapel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6