E Werelds .draaiboek Kinderhoekje O a HET HELSCH COMPLOT amersfoortsch dagblad woensdag 22 december 1937 Een overtuigende overwinning Haagsche spelers beneden hun speipeil 'Akkertje'' beschermt U! WAT ETEN WIJ MORGEN? 3 CB S O zoete most een greep UIT DEN S.G.S. Wapenfeest van den K.O.O.S. leo Pistolen voor twee W. K. v. ROSSUM 18 LANGESTRAAT Vesten Pullovers Sjaals Kü bler-Kleeding Radio-programma's Het groene oog van Baa-al 2e blad pag. 2 SPORT EN SPF.L Den Haag slaat Brussel met 9—6. Uitstekende prestaties van de Canadeezen Moony en Gordon 'e-GRAVENHAGE, 22 Dcc. Op 'de Haagsche kunstijsbaan heeft de H.H.Y.C. Dinsdagavond een over tuigende overwinning behaald op de met zeven man spelende ploeg van de Brussels Ice Hockey and Skating Club (B.I.H.S.C.). Deze 96 overwinning is evenwel voornamelijk te danken aan de uitste kende prestaties van de beide Canadee zen Moony en Gordon, daar de Haagsche spelers verder in het algemeen beneden hun spelpeil bleven. Alleen van der Flier bewees weer in het doel geheel op zijn plaats te zijn. De Belgen, die door hun gering aantal reeds een handicap hadden, speelden zeer wisselvallig en ietwat rommelig, doch in het algemeen was bij hen ook de duivelsch snelle Canadees Merin de „groote" man. Het liet zich in den eersten speeltijd aanzien, dat we een herhaling van Ox ford zou krijgen, toen Den Haag vrij snel 40 maakte, doch later kwam er meer evenwicht. De wedstrijd Aanvankelijk gaat het spel nog gelijk op, maar als Den Haag met de beide Canadeezen in de voorhoede komt, heb ben de Belgen niet veel meer te ver tellen. Van Swaay, die in plaats van Dupon op de baan verschijnt, maakt een mooi debuut door uit een voorzet van Gordon voor het eerste Haagsche doel punt te zorgen. Deze nieuwe speler lijkt ons een goede aanwinst voor Den Haag. Weliswaar moet zijn rijden nog veel ver beterd worden, doch zijn schpt is zeer hard en zuiver en hij weet goed op zijn plaats te blijven. Met nog drie doelpunten van Moony komt het einde van dezen speeltijd (40). De tweede speeltijd brengt eenige doel- Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en slaat morgen gezond en prettig opl Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevalle koii ProductGriep, rheumetische pijnenj ^>-3 Zenuwpijnen, Hooldpijn, enzJ Per 12 si. 22 cl Zakdoosie 20 ci.j Vólgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS punten aan Belgische zijde. De Brusse laren spelen dan ook later samen en een verbetering is voorts, dat de Canadees Morin in de voorhoede gaat spelen. Mo rin maakt met een prachtige run het eerste tegenpunt (4—1), waarna Ever- wijn, die vanavond toch al niet te best op dreef is, uit een scrimmage in eigen doel schiet (42). Gordon besluit dan weer met een doelpunt (62), waar na Graeffe den stind op 63brengt. In het algemeen speelden de Hagenaars in dezen speeltijd slapper dan in het begin. In den derden speeltijd komt er, zoo als gewoonlijk weer de noodige animo in. Canada tegen Canada Het zijn echter aan beide zijden voor namelijk de Canadeezen, die het ener giekste optreden. Nadat in snel tempo Gordon en Moony de Haagsche score met twee punten verhoogd hebben, maakt Morin twee tegenpunten-op zeer fraaie wijze. Eén door scherp van op zij in te schieten, het ander met een ver hard schot (S—5). Nogmaals wordt aan beide zijden ge doelpunt en wel door Gordon en Morin, waarna met 96 het einde komt van een zeer fair gespeelden wedstrijd. In de pauzes heeft het publiek kunnen genieten van kunstrijdemonstraties door de dames Blanke, Hendrikx en Schwar- zenhach. Woensdag 29 December speelt de H.H.Y.C. tegen de Eis-Verein „West- falen" uit Dortmund. Voor de koffietafel Biefstuk Tartars Bereiding: Schrap runderbiefstuk met een heel scherp mesje fijn, of hak het vleesch heel fijn. Vermeng het vervol gens met wat zout en peper Rooster in den oven stukjes brood en bedek deze met het rauwe vleeschmeng- sel. Plaats de broodjes op een scho'fll en garneer deze met waaiervormig ge sneden augurkjes en kappertjes. Voor de middagtafel Gebraden speklapjes Aardappelen Capucijners Schuimomelet Bereiding: 4 eieren, 4 eetlepels suiker, 2 eetlepels kookroom, afgestreken le pel bloem, wat geraspte citroenschil, 50 gram boter. Roer de eierdooiers, suiker, citroenschil, bloem en room gedurende 20 minuten goed dooreen, zoodat een dikke witachtige masse verkregen wordt Klop het eiwit zeer stijf, roer het luchtig door de massa en ga onmiddellijk over tot het bakken van de omelet. Smelt dp boter in een omelet- of koekepan, giet de eiermassa er in en laat die enkele oogenblikken rustig staan. licht vervol gens de gestolde eiermassa in het mid den telkens op met een vork en laat het vloeibare er onder loopen. Herhaal deze handeling tot de heele massa gestold en schuimig is. Schuif de omelet voor de helft op een schotel en sla haar met be hulp van de pan dubbel. Dien den scho tel zoo snel mogelijk op. <A o frambozen kersen bosbessen appel zwarte bessen druiven uit onze alcoholvrije vruchten sappen voor de kerstdagen en oude jaar. vruchtengroc vruchtenbisschop boerenjongens boorenmeisjes limonade marquiza Voor de Wintercompetitie van den Stichtsch Gooischcn Schaakbond kwa men weer verschillende ontmoetingen tot een einde. Allereerst valt te vermelden dat in klasse IIc de in een stand 5M—3% afge broken ontmoeting Utrecht IIILeer dam I geëindigd is in een 5HiM over winning voor Utrecht, doordat de par tij aan bord S, tusschen A. J. B. Robben en C. van de Wetering voor den laatst genoemden gewonnen werd verklaard. In klasse III E werd de ontmoeting Vreeswijk ILeerdam II afgebroken in den zeer spannenden stand 4ixA. In klasse IV B werd een uitslag ge boekt, welke tot dusver in de annalen van den S.G.S. onbekend was. De Amersfoortscjie Arbeiders Schaakclub Denk en Zet II wist n.l. met de fantas tische cijfers 100 te winnen van het derde tiental der Hilversumsche Arbei ders Schaakclub. Gelukkig wist het eerste tiental van laatstgenoemde vsr- eeniging veel goed te maken door voor klasse IV F in den uitwedstrijd het tweede tiental der Hilversumsche S.V. II overtuigend te kloppen met 8L— IX. Voor de kampioensgroep (eerste klas se) van den Bond vond Maandagavond in Hotel de Hermitage te Zeist een zeer belangrijke ontmoeting plaats. Het 2e tiental der SC. Utrecht was met een sterke bezetting uitgekomen, zoodat men een kleine nederlaag van het Zeis ter le tiental, dat een invaller had, ver wachtte. Niettemin duurde het tot elf uur, alvorens de eerste uitslag viel Hierna echter scoorden de Utrechters punt na punt, zoodat het einde de vol gende overtuigende zege voor de gasten werd. De uitslag werd 37. Zeist I had aan de even borden wit. Maandagavond maakte het tweede tiental van De Dom de verre reis naar Mijdrecht, om den strijd aan te binden tegen Mijdrecht I. De Utrechtenaren, die met niet min der dan 4 invallers speelden, stonden reeds spoedig met 20 achter; zij hiel den echter kranig vol, zoodat tenslotte de voorloopige eindstand 4M—4* werd. Koninklijke belangstelling Reeds sedert vele jaren geniet de Koninklijke Onderofficiers-Schermbond, de hooge eer, met betrekking tot zijn doelstelling, te mogen bogen op de bij zondere belangstelling van de zijde van het Koninklijk Huis. "Zoo mocht het reeds vroeger H.M. de Koningin, alsmede wijlen Z.K.H. Hen drik Prins der Nederlanden, behagen wisselbekers ter beschikking te stellen in verschillende Korpswedstrijden. Omtrent den zilveren beker, in 1928 geschonken door wijlen Z.K.H. Hendrik Prins der Nederlanden, bestemd als wis- selprijs bij den Korpswedstrijd op het geweer, welke volgens de daaraan ver bonden bepalingen in 1938 definitief in het bezit zou komen van het Korps dat dan den beker (het grootst aantal malen zou hebben gewonnen, werd in 1935, in onderling overleg van de belangheb bende korpsen, bepaald dat uit piëteits- overwegingen het wisselend karakter ongelimiteerd wordt gecontinueerd. De zilveren beker, in 1926 geschonken door HM. de Koningin, ais wisselprij6 voor den Korpswedstrijd op den degen, werd in 1936 blijvend gewonnen door het 7e Regiment Infanterie te Harder wijk. Het mocht H.M. de Koningin b«- hagen in dat jaar opnieuw een zilveren wisselbeker ter beschikking van den Bond te stellen. Thans bereikte het Hoofdbestuur de medëdeeling, dat het H.K.H. Prin ses Juliana, alsmede Z.K.H. Bern- hard Prins der Nederlanden, be haagd (heeft., voor het 36e wapen- feest in Januari 1938. elk een zil veren medaille ter beschikking te stellen. AMERSFOORT ZOO om de Jwee weken si/pelt het be- richt door van een duel in alle vroegte in een ol ander Poolsch ol llongaarsch bosch gehouden en onveran derlijk heet het dan. dat er geen dooden of ernstig gewonden te betreuren zijn. Dat duelleeren verboden is bij de wet komt er verder niet op aan. Er wordt voldaan aan de veel sterkere, ongeschreven wet: die van dat heel vaag omschreven en heel belachelijk toegespitste begrip: eer. Want in het land van de Magyaren, die nog afstammen van de Turksche ruiters die in de negende eeuw het Donauland binnenvie len. is ieder die zijn beleediger niet alt- daagt of die een uitdaging niet aanneemt een uitgestootene. Als in een Hongaarsche tram mijn heer Kovacs (dat is Hongaarsch voor Jansen) op mijnheer Feher'é (Smit) tce- nen gaat staan en het slachtoffer dar» zegt: kaffer, kijk uit, waar je staat en mijnheer Feher antwoordt: man, je bent zoo miniem, dat ik je niet zie, dan is als ze tenminste denken dat ze bee- ren zijn er maar een gevolg moge lijk: „Mijnheer, mijn kaartje." „Mijn heer m ij n kaartje", de ongalante ope ning tot de heel potsierlijke geschiede nis: het duel. Mijnheer Kovac's secondanten klop- ppn aan bij die van mijnheer Feher en dagen hem uit. Met zijn vieren gaan ze naar een café en bespreken met heel wat paprika en wijn de affaire. Wan neer ze het niet eens kunnen worden over de bijzonderheden pistools of sabels, bosschen of schermschool, mor gen of vanavond wordt de zitting verdaagd tot den volgenden dag, wan neer een nieuwe flesch ouden wijn aangesproken wordt en dikwijls nog een dag en nog een. zoodat deze ont moetingen soms zelfs ontaarden in miniatuur niet-inmenging6-comité's: veel gepraat over andermans zaken, zonder dat iemand er iets aan doen kan. Misschien dat de secondanten elkaar kunnen overtuigen, dat de gedaagde niets bedoeld heeft. Er wordt dan een protocol opgemaakt in zes exemplaren, voor de secondanten en de duellisten ieder een. Er zijn van die sportieve rnenschen in Hongarije, die zoo hun muren behangen met protocollen van hun beleedigers. Want van de kleine •1000 eere-affaires per jaar in Hongarije, worden er maar een honderdtal uitge vochten. Als u het zoo wilt noemen. Zonder een verontschuldiging is het duel onafwendbaar. De wapens zijn gewoonlijk cavallerie-sabels. In een schermschool wordt een kamer ge huurd. De duellisten wattaeren de meest wondbare deelen van het boven lijf en stormen dan op elkaar los. Het gevecht is meestal slechts symbolisch. Ëen enkel schrammetje is al genoeg om het te eindigen. Handen worden ge geven en de heele geschiedenis ifi voorbij. Behalve natuurlijk het betalen van de café-rekening. Wanneer pistolen gekozen worden, is het geheel nog kinderachtiger in de oogen van ons, sobere Nederlanders. De pistolen zijn gewoonlijk van prae- historisch maaksel. De secondanten halen er dikwijls de kogels van te vo ren uit. Twee schoten in de lucht zijn al voldoende. Het traditioneele verhaal van den duellist, die vóór het duel vraagt om „pistolen voor twee en koffie voor één" is ietwat overdreven, want in de laatste jaren is niemand in Honga rije in een duel gedood. De maximum straf die er op staat is een jaar gevan genisstraf en die wordt, alleen gegeven als een van de twee sterft. Gewoonlijk 23 December. Veilinggebouw Langestr. 109. Verkooping meubilaire goederen. 9 uur v.m. 24 December. Hooglandscheweg 44. Verkooping van planken en houtsoorten 11 uur v.m. 28 December. Concordia. Verkooping landb. woning Lageweg 63; heerenhuis van Parseynstraat 12; woonhuizen Van Bern meistraat 61 en Soesterweg 63, 64 en 65. EEMNES 23 December. Koffiehuis J. van We gen aan de Wakkerendijk. Verkooping wei- en hooiland 11 uur v.m. komen ze er met twee of drie dagen hechtenis af. Iedere Hongaarsche ge vangenis heeft een luxe-cel voor duel listen. Dus als u ooit in Budapest komt, weest u dan voorzichtig op wiens tee- nen u gaat staan of om wie u lacht, want als het een man van eer is, komt u er met een „6orry" niet van af, en wanneer het tot een duel komt, dan weet u misschien wel dat het toch alle maal maar „spielêrei" is, de vraag is maar, weet de ander het? DONDERDAG 23 DECEMBER. HILVERSUM I. 1875 M. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415,5 M.). 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.platen. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Orkest en gram.muziek. 2.00 Handwerkles. 3.00 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Rotter- damsch Philharmonisch orkest. 6.30 Gran\.- muziek. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berich ten. 7.15 „Zeevarend Nederland", causerie. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.16 Kerstwjjding m.m.v. solisten, Feyenoord's Gereformeerd Zangkoor en het meisjeskoor „Gloria in Excelsis Deo". 10.00 Berichten ANP. 10.05 Solistenconcert. 10,45 Gymnas tiekles. 11.00—12.00 Gram.muziek. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM n. 301 M. AVRO-uitzen- ding. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Omroeporkest. 12.30AVRO-Dansorkest. 1.00 Het Kovacs Lajos orkest en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Aeolian-orkest, solist cn gram.muziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gram.muziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang. 7.40 Causerie over het Kerstfeest in Enge land. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.15 Ensem ble „Musica Antiqua" en soliste. 11.00 Be richten ANP. AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gram.mu ziek. 12.05 Trocadero Cinema-orkest. 12,50 Vrooljjke voordracht. 1.20 BBC-Variété-or- kest. 2.20 Gram.muziek. 3.10 Actueele cau serie. 3.25 Gram.muziek. 3.35 Stedelijk Or kest Bournemouth, m.m.v. solist. 5.05 Dis cussie „Christmas". 5.20 Al Collins en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 „Books I read twice", causerie. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Gram.muziek. 7.50 Zang. 8.20 Jack Payne's Band en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Het Alfred Cave-strijkkwartet. 10.05 „Wanted for murder", causerie. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Orkest m. m. v. solist. 11.35 Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). OMREKENINGSKOERSEN Oft NUt off 21 Dec. 22 Dec. Londen 8.99* 9.00 >- 0.72.50 0.72.50 Parijs - ó.ll* 6.13 Broesel 30.58 30.60 ZUricb 41.62 41.63 Kopenhagen 40.17* 40.20 Stockholm 46.37* 46.40 09]0 45.22* 45.25 New York 1.79'« 1.80 Praag 6.33* 6.34 Milaan 9.55 Medeeed door de R*dam9ehe Bankverepn 131. In het hol bevond zich nog een klein aapje, dat heel verbaasd naar de vreemde bezoekers keek. Kom. zei dok' ter Bergman tot Tonny en Jet. laten we de apenfamilie maar niet verder storen. En nu eerst kwam Jet voor den dag met haar verhaal van het vreemde ronde huis, dat ze in de wildernis had ontdekt. 132. natuurlijk wilde haar vader er ter stond wat meer van weten en hij vroeg haar of ze nog kans zag den weg naar het geheimzinnige huis terug te vinden. Gelukkig herinnerde Jet zich nog voldoen de bijzonderheden om den weg te vinden. RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10 en 10.40 Gram.muziek. 12.40 Bailly-orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Vioolvoordracht. 4.20 en 8.35 Zang. 8.50 Raugelkoor en solisten. 10.50 Gram.muziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Plietzsch Marko- orkest. 7.50 E. Börschel-orkest. 8-50 Gitaar en cembalo. 11.20 Stedelijk Orkest van Ko blenz. 1.35 Omroepschrammcl-ensemble. 3.20 Omroeporkest. 4.35 Hobo en piano. 6.30 Gra- mofoonmuziek. 7.35 „Das Christelflein", opera. 9.5011.20 Stuttgarter Volksmuziek, Kurt Rehfeld's orkest en solisten. BRUSSEL, 322 on 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.muziek. 5 20 Omroepdansorkest. 6.35 Fluitvoordracht. 7.20 Gram.muziek. 8.20 Ge varieerd programma. 10.6011.20 Gram.mu ziek en Duo Busch. 484 M.: 12 20 Gram.muziek. 12.50 Omroep- kleinorkest. 1.502.20 cn 5.20 Gram.muziek. 6.35 Max Alexys' orkest. 7.35 Gram.muziek. 8.20 Cabaret 8.50 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.46 Otto Fricke's orkest, mannenkoor en solis ten. 8.20 Berichten. 8.35 Barnabas von Gec- zy's orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Weerbericht. 10.05 Opera-uitzending. 10.40— 11.20 Het Nedersaksisch symphonie-orkest. FEUILLETON Vrij naar hei Engelsch door ANNIE S. SWAN 34) Traquair ontdekte, dat zij paard kon rijden en liet uit Edinburg een dameszadel komen. Toen togen mrs. King en zii aan het werk om uit een eenigszins gebrekkig materiaal een rijkleed te vervaardigen en hadden daar heel wat onschuldige pret over. Einde lijk was het gereed en begon zij haar zwerftochten met Traquair over de rui- terpaarden, daar hij haar beloofd had haar zijn heele domein te laten zien. Ze reed uitstekend en kende geen vrees. Als de meeste beschaafde vrouwen, zag zij er in het. zadel op haar voordceligst uit. En ze genoot, daar viel niet aan te twijfelen. „O." zei ze en haalde diep adem, toen ze een keer stilstonden gedurende een rit naar den anderen kant van het dal. „Dit is pas ie ware leven en gezondheid! Dit is het eenige. waarom ik u benijd Dat u een lief paard als dit kunt hou den en den tijd hebt orn het te be rijden." Traquair trachtte zijn oogen van haar stralende gezicht af te houden, want hii was er zich ten volle van bewust, hoe het hem ten val bracht. „U hebt toch immers alles in uw macht", zei hij kortaf. „U zoudt wel zes paarden kunnen houden, als u daar zin in had. „En ze dan bezadigd door de straten van Edinburg rijden", zei ze, terwijl ze hem een snellen blik toewierp. „Dat is niet het soort rijden, waar ik van houd. Dit is het eenige, wat den naam rijden verdient. Het doet me weer aan de heer lijke dagen in Indie denken, waar mijn vader me voor het eerst leerde met paar den om te gaan." „Wat jammer, dat hij gestorven is. U zoudt nu heel gelukkig samen geweest zijn", zei hij op zijn eenvoudige ma nier. Haar oogen vulden zich plotseling met tranen en ze boog zich voorover en begon den glanzenden nek van haar paard te streelen om ze te verbergen. „Gelooft u ook niet, dat het in het leven nu eenmaal altijd zoo gaat? Dat onze wenschcn altijd te laat in vervul ling gaan?" „Ik hoop niet altijd, hoewel men wel dikwijls geduld moet hebben," ant woordde hjj. „Ik wou, dat ik u kon ver tellen, hoe heerlijk ik het vind u hier le hebben. We hadden ook nooit kun nen denken, toen wij elkaar voor het eerst te Blenkenfoot ontmoetten, dat u nog eens naar White's Moss zou komen, of op mijn Jeanie Deans zoudt rijden." „Heet ze zoo? Wat een aardige naam! Wat zou ik haar graag altijd hebben!" Het lag hem on de tong haar niet al leen Jeanie, maar ook zijn verdere bezit tingen aan te bieden, maar hij werd weerhouden door de gedachte, dat hii slechts een arme. hardwerkende scha penfokker was. die ziin uiterste best deed om in de kale heuvels ziin brood te verdienen. Hij had tot nu toe geen reden tot klagen, maar het weinige, wat hij verdiende en waar hij tot nu toe te vreden mee geweest was, verdween in het niet bij den rijkdom van het meisje, waar hij van was gaan houden. „Ik wou", zei hij langzaam, „dat u dat geld van miss Dempster nooit gekregen had." Ze glimlachte tegen hem en begon haar paard langzaam het steile ruiter pad af te leiden. „Soms zou ik het zelf ook wel willen, mr. Traquair. Het is niet onverdeeld goed voor een vrouw om zooveel geld te hebben en vooral niet voor een een zame vrouw, zooals ik. U moet niet ver baasd zijn, wanneer u een dezer dagen hoort, dat ik er iets geks mee uitge haald heb, het misschien allemaal aan dr. Guthrie geschonken heb om er ziin armenscholen van te onderhouden en er zelf slechts zooveel van behouden heb om me voor echte zorgen te be hoeden. Weet u, wanneer ik echt ple zier heb in mijn positie? Wanneer ik naar de arme, oude Cummie kijk en denk, wat ik voor haar heb kunnen doen." „Ah, dat kan ik me begrijpen. Lucy heeft me verteld, dat ze in een soort verheerlijking leeft en bijna bang is. dat elke dag van haar geluk de laat ste kan zijn." i „O, ze raakt er nu langzamerhand aan gewend. Voor de Kerstvacantie hebben we nog een ander arm, oud vrouwtje bii haar op het George Plein laten komen. Ik wou. dat u die twee gezien had. toen ik wegging- Dat was nog eens ware vreugde. Wat komt daar het dal inge reden? Het is zoo ongewoon iemand op de wegen te zien. dat men onmiddelliik het gevoel heeft, dat het indringers zijn." Traquair keek verbaasd den langen weg af. die zich als een slang door het diepe dal kronkelde. „Het is de dogkar van Blenkenfoot, maar ik begrijp niet, wie er in kan zit ten. Ik verwacht niemand en ze moe ten wel naar White's Moss toekomen, daar de weg nergens anders heen leidt." „We gaan toch in ieder geval naar huis, niet?" Dus als ze u moeten heb ben .behoeven zij niet lang te wachten." Toen zij den vlakken weg bereikt hadden, reden zij naast elkaar voort en praatten ongedwongen. Alice was zeer veel voor den open, eerlijken man, die den dag, dat zij hem voor het eerst ontmoet had, zoo'n gunstigen indruk od haar gemaakt had, gaan voelen en haar middag was er een van waar ge not geweest. Toen zij weer naar bene den reden, kwamen zii vlak langs den rand van Blenken Loch en weer keek zij er met een lichte huivering naar. „Dat is de eenige plek. van White's Moss, die ik niet aardig vind. Het is een wreede plek, Jack o, neemt u mij niet kwalijk, voegde zii erbij, terwijl ze vuurrood werd, toan zijn naam haar on verwachts ontviel. „Het. is niet mijn schuld, maar die van de jongens en Lucy. Het is soms heel moeilijk voor me u niet bij uw naam té noemen, mr. Traquair." „Waarom zoudt u dat eigenlijk niet doen?" vroeg hij moedig. „Het zou mij een groote eer ziin. wanneer u me bij mijn naam wilde noemen." ,Jk zou het graag doen", gaf zij open hartig toe. „En als u mijn voorbeeld wilt volgen, zal ik het ook zeker doen. F.r staan twee vreemdelingen bii het hek te wachten en een ervan is een noli- tie-agent Jack spande zijn oogen in en schudde toen ziin hoofd. „Ik heb ze nog nooit eerder gezien. Vreemd zien die kerels er uit, niet? Ik ben benieuwd, wat ze willen." Ze reden iets vlugger en toen zij het hek nader den, reed zii vooruit om Traquair met de mannen alleen te laten, daar ze klaarblijkelijk op hem te wachten ston den. Toen zij hen voorbij reed, keken zij haar beiden met een vrijpostigen, door dringenden blik aan, die haar eenigs zins verwarde. Toen raakte de oudste vpn de twee, met een bijna medelijdend gebaar, zijn hoed aan. Zij beantwoordde zijn groet sJechts met een lichte hoofd buiging en reed toen vlug door naar huis. „Wacht u op mij, heeren," vroeg Tra quair, terwijl hij van zijn paard stapte. „Ja, mr. Traquair", antwoordde de oudste. „Een van uw bedienden heeft ons verteld, dat u met miss Harman uit rijden gegaan was en toen wij u aan zagen komen, besloten we hier maar even te wachten." „En wat wilt u?" Ze deden een paar stappen naar vo ren en vonden hun boodschap klaar blijkelijk verre van prettig. „Het is een allemachtig vervelend baantje, maar ik ben slechts een die naar van de Kroon, mr. Traquair en ik hoop daarom, dat u het ons niet ten kwade zult duiden. Wilt u dit even lezen en dan kunnen wij samen over- leggeit, hoe wij het voor de jonge dame het minst onaangenaam kunnen ma ken." Traquair nam het onheilspellende document in zijn handen, die nu zicht baar trilden. Bij het lezen van de eerste woorden werd zijn gezicht doodsbleek en hij wankelde tegen het paard aan. dat ge duldig naast hem te wachten stond. Het ding, rlat hij in zijn hand hield, was een bevel tot inhechtenisneming van Alice Harman. beschuldigd van moord op miss Katherine Dempster van het George Plein 84, op den zeventien den dag van Februari jongstleden. HOOFDSTUK XXIX Een ongelooflijke slag Traquair beheerschte zich met een bijna bovenmenschelijke inspanning. „Wie", vroeg hii moeizaam, wie heeft haar deze schandelijke beschuldiging ten laste gelegd?" „Ik geloof, dat er meer dan één aanj klager is" zei de oudste van de twee openhartig, hoewel hij niet het recht had eenige vraag te beantwoorden „De bezwarendste getuigenis is echter bij den officier van justitie ingediend door een van miss Dempster's oude bedien' den, die haar tezamen met miss Har man verpleegd heeft. Ik kan u op het oogenblik niets verder vertellen, mijn heer cn voordat u naar binnen gaat, zou ik u willen waarschuwen, dat alles wat de jongedame nu nog zou zeggen, tegen haar gebruikt kan worden. Ze doet beter niet op het oogenblik heele- maal niets te zeggen." Traquair keek in de richting van het huis en zijn lippen bewogen zich alsof hij door zijn gevoelens overmand werd. ..Slaat u mij top. dat ik eerst naar binnen gi om haar voor te bereiden op wat er gebeuren gaat? Ik geef u mijn woord van eer, dat wij geen poging zub len doen om haar te iaten ontsnappen." Dit laatste voegde hij er haastig aan toe, toen hij zag, dat de man aarzelde en niet geneigd scheen hem dat toe te staan. „Ik vertrouw op uw woord van eer, maar ik moet u vragen voort te maken. We hebben het wagentje laten wachJ ten en hopen de diligence van half zes nog te Blenkenfoot fp halpn (Wordt vervolgd)» 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6