GEMEENTE-BEGROOTING AAN DE ORDE Algemeene beschouwingen begonnen „Sursum-Corda" SUPINATOR A. v. d. ZUIDWIND Er werden zoowel pessimistische als optimistische klanken gehoord BOUW POLITIE BUREAU Vereeniging „Dorcas" 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 De heer J. H. van Lonkhuyzen geïnstalleerd als lid van den raad De middag- en avond zitting De Raad dezer gemeente kwam gistermiddag om 2 uur in openbare vergadering bij een ter behandeling van de begrooting. Voorzitter was de burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck. Alle leden waren aanwezig. Na opening der vergadering worden <le notulen der vorige vergadering vast gesteld, zooals ze ter visie hebben ge legen. 1. Installatie van het nieuwe lid van den Raad den heer J. H. van Lonkhuy zen. De heer Van Lonkh u v zen (A.R.) ïegt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna deze hem gelukwenscht met zijn benoeming, er op wijzende, dat de Raad nog aangename herinneringen aan hem heeft. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Ingekomen ziin verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten. 3. Behandeling van de gemeente-be grooting dienst 1938 met de voorstellen genoemd in Gedrukte Verzameling no. 24, blz. 15 en 16. Algemeene beschouwingen De heer v. d. Linden (R.K.) brengt teen woord van dank en hulde voor het .vele werk aan de samenstelling der be grooting besteed. Hij wijst er op, dat de helft van B. en ,\V. den toestand pessimistisch inziet en 'de andere helft optimistisch. De belas tingen zijn tot de hoogste limiet opge voerd, de werkloosheid neemt toe en groote industrieën vestigden zich niet. met uitzondering van Erdal. Toch wil de R.K. fractie zich niet scharen achter hen, die niets willen doen. Een vermin derde financieele toestand mag niet de kapstok zijn, waaraan alles wordt op gehangen. Spr. blijft aandringen op het toeken nen van kindertoeslag, in zijn oogen even noodzakelijk als een nieuw politie bureau. De werkloosheid is wat verminderd, Jnede dank zij de Meer-Werk-actle. Als werkverruiming wil spr. het veer tigen van nieuwe industrieën. De Ge meente moet zorgen dat ingezetenen idaaraan kunnen werken. Welke inlich tingen hebben B. en W. gekregen op de vraag bij grondverkoop een bepaling op te nemen, dat Amersfoortsche arbeiders moeten worden geplaatst. Voor hoofdarbeiders, die werkloos zijn, zouden enkele onderzoekingen op touw kunnen worden gezet. Heeft het College reeds plannen klaar, of in ge dachten voor werkverschaffing? Welke werken zullen worden uitgevoerd door jeugdige werkloozen? Wat het onderwijs betreft, staan de R.K. aan de zijde van B. en W. Inzake woningbouw tooncn B. en W. Voortvarendheid. De zilveren banden, die de bedrijven aan de gemeente binden, moeten zoo spoedig mogelijk worden verbroken, theoretisch natuurlijk. Het semi-over- heidspersoneel de P.U.E.M. doet alles de menschen van de gasfabriek af te trekken. De winst der gasfabriek gaf 85.000, d.i. het dubbele der raming. De water leiding gaf ƒ26000 winst, terwijl ƒ21000 was geraamd. Onbegrijpelijk is het, dat B. en W. meenen, dat de winst nu zal blijven bij of beneden de raming. Wij verwachten in ieder geval een groote winst. De hoofdgavantieuitkee- ring uit het Gemeentefonds willen B. en W. gebruiken voor den bouw van het Politiebureau. Spr. wil er hij voegen, ook Voor kindertoeslag. De heer B a k kor (V.B.) zegt dat het een opmerkelijk verschijnsel is, dat de meeningen bij deze begroot ing zoo zeer uiteenloopen. Spr. blijft zich scha ren bij degenen, die den toestand vrij somber inzien. De belastingen zullen niet belangrijk stijgen, daar meerdere inkomsten tengevolge van verhoogde conjunctuur zullen dalen door rente daling. D 3 inkomsten der bedrijven zullen Öalen. het laat zich aanzien, dat de gas fabriek in erikele jaren verlies zal leve ren. Nieuwe lasten zullen door het Rijk wórden opgelegd, terwijl de inkomsten niet zullen stijgen. De werkloosheid is weinig verminderd, de gemeentelijke diensten stellen elk hun eischen. waar niets meer af kan, op het onderwijs kan niet meer worden bezuinigd. Alles bij elkaar genomen kan spr. den toestand niet anders dan somber inzien. Delovale concurrentie \an het electri- citeitshedrijf zal spr. niet steunen, maar aan den andoren kant verzet bij zich ton sterkste tegen het hoog houden der tarieven ten voordeele van de gasfa briek. Den bouw van een politiebureau zal Spr. steunen, maar hij waarschuwt er voor, dat het niet een tweede gymna sium moet worden. De heer B e n n i n g a (C.H.) meent, dat er in de begrooting weinig perspec tief zit voor het houden van financieele beschouwingen. Spr. aanvaardt niet de optimistische klanken ten opzichte der bedrijven, ook al hebben de laatste jaren meevallers gebracht, vooral doordat de onderhoudskosten meevielen. Dat we toch een sluitende begrooting hebben, stemt tot voldoening. De in komsten zijn echter dalende, een flinke meerdere opbrengst der belastingen zal noodig zijn om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven te handhaven. Mej. VanHamersveld (R.K.) kan zich niet losmaken van de gedachte, dat we met deze begrooting verder af staan dan ooit voor de maatschappelijk zwak keren. Salarisverhooging had spr. niet verwacht, maar zij meende, dat wel iets gedaan kon worden voor gezinspolitiek. Luchtbeschermingsdienst, voorbereidend hooger onderwijs eischen hoogo bedra gen. Onbegrijpelijk is het dat B. en W. voorstellen de subsidie voor het kleuter- ouderwijs in te trekken, eerder was het beter het gymnasium op te heffen. Do heer v. d. Linden (R.K.): Dat is voor rekening van Mej. v. Hamers- veld. Mej. van Hamers veld (R.K.) vestigt er de aandacht op, dat vele han delaren in groenten en melk hier ven ten en elders hun inkomsten verteren. De heer H u s 1 a g e (S.D.) brengt ook dank voor de samenstelling der begroo ting. maar hoopt, dat voortaan niet meer in de Kerstweek zal worden vergadard. Spr. heeft in het afdeelingsverslag een meer optimistische klank laten hooren. Wat B. en W. daarop antwoorden kan worden onderschreven ten opzichte van de Gasfabriek, maar voor het andere bedrijf doen we dat niet. De gasfabriek moet in het komende jaar ernstig in het oog worden gehou den. We zijn gewend dat er een groote winst uitkomt en zouden dat gaarne gehandhaafd willen zien voor de ge- meente-fihanciën. Maar openlijk moet worden geconstateerd, dat er iets niet in orde is en dat er alle aanleiding is na te gaan hoe dat bedrijf reilt en zeilt. Het College moet dank worden ge bracht voor hetgeen het heeft gedaan voor het verkrijgen van goedkoopere woningen. Als er nog niet zijn, dan ligt dat aan een ander College, maar spr. heeft het vertrouwen, dat het wel in orde zal komen. Spr. meent, dat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan en dat kan ook niet anders. Uit het ant woord van B. en W. komt het naar vo ren, dat anders geen arbeiderswoningen zouden worden gebouwd. Het is den particulier niet mogelijk arbeiderswo ningen beneden 5 per week te bou wen en aan dat soort woningen is be hoefte. Het aantal leegstaande woningen is niet verontrustend, voor onze gemeente is het percentage heel goed te noemen. Het stellen van den post voor Lucht bescherming op ruim 6000 is absoluut onjuist. Men kan zich nu wel beroepen op wettelijke verplichtingen, maar die zijn volkomen rekbaar. De heer Ruitenberg (V.D.) be hoort niet direct tot de pessimisten, of schoon hij wel deze begrooting wat pes simistisch bekijkt. Dat ligt niet aan het College maar meer aan den econo- mischen toestand. Een zekere bezorgd heid moet er wezen, daarvan is hij over tuigd. Wat de bouw van het politiebu reau betreft, staat spr. aan den kant van het College. Maar de verlenging van den aflossingsduur der leening kan nog lang duren en daarom vraagt spi is er geen weg te vinden aan de voor bereiding direct te beginnen Hierin mogen we wel wat optimistisch zijn. Aan tunnelbouw e.d. durft hij niet eens te denken. Wat de woningbouw betreft, het is volkomen juist, dat we geen behoefte hebben aan woningen hoven de f 5 weekhuur. We hebben behoefte aan woningen beneden f 4 weekhuur. De heer Ruitenberg (V.D.) is het niet eens met het standpunt van het College inzake het kleuteronderwijs en waar het het meest noodig is moet steun worden verleend. Ook is spr. niet tevreden met het antwoord van B. en W. inzake de groote gebouwen. Hij wijst op het gebouw aan de Koninginnclaan, waar zoo is uitgebouwd dat er geen plaats meer is voor een schuurtje. Wat de Luchtbescherming betreft vindt spr de uitgaaf te hoog, daarin kan hij niet meegaan. De heer van Nieuwenhuizen (C.H.) ziet de begrooting sober in en kan zich indenken, dat bet moeilijk is geweest een sluitende begrooting in te dienen. Het meest voelt spr. voor de be drijven en gaarne zou hij door een commissie het gasbedrijf willen laten nagaan. Het doet hem genoegen, dat ook de heer Huslage in die richting wil gaan. Was dit eerder aangepakt dan zouden we nu niet voor de moeilijk heden staan. Wanneer de tijden ver- loopcn, moet men de bakens verzetten en dat is hier zeer terecht. Dat heeft spr. bedoeld met reorganisatieplannen voor het heele bedrijf. Inzake kindertoeslag staat spr. aan d3 zijde van B. en W.; het gemeente- personeel is toch al bevoorrecht boven de andere werknemers. Het geld voor den bouw van liet po litiebureau wil hij in de eerste plaats uit de verlenging der aflossing van de leening voor plantsoenen en is dat on mogelijk dan uit onvoorzien. Wat de tunnel betreft, wil spr. trach ten te financieren uit het werkfonds. De heer van Gent (V.B.) kan zich met de begrooting wel vereenigen, er is blijkbaar serieus gewerkt. Hij juicht het toe dat de plannen voor het politiebu reau in den door ons aangegeven weg zullen worden opgelost. Hij verwondert zich erover, dat nu een nieuw gebouw voor Maatsch. Hulpbetoon wordt ge noemd in combinatie met een nieuw politiebureau. Die twee moet men niet aan elkaar koppelen. Ook is het niet goed daaraan te koppelen toeslag voor groote gezinnen. Voor werkverschaffing is f 100.000 uitgetrokken, maar nu zijn voorrangsobjecten gevraagd en nu ant woorden B. en W. dat het tot hun taak behoort met voorstellen tot den Raad te komen. Zoo formeel wil spr. niet zijn en daarom vraagt hij alsnog zoo'n voor- ra ngsl ijst. In het antwoord van B. en W. over het openluchthad komt voor dat twee gemeenteambtenaren de plannen ma ken. Of het is een gecamoufleerde ge meentezaak of de particuliere architec ten worden benadeeld. Kerstuitvoering van deze zang- vereeniging in de Nieuwe Kerk aan den Leus- derweg De Christelijke Gemengde Zangver- eeniging „Sursum Corda" onder leiding van drill heer L. Keeming, gaf gister avond in de Nieuwe Kerk, Leusderweg haar jaarlijkschc uitvoering. Het was een uitvoering van Kerstzang, zooals vrijwel meestal gebruikelijk is. Even eens dezelfde solisten. En toch gaan we er steeds gaarne heen. Telkens weer wijst reeds het zingen van het Bonds lied, waarmee altijd wordt aangevan gen, dat hier in de goede richting ge werkt wordt. De stemverdeeling 6 bas sen, 6 tenoren, 11 alten, 12 sopranen, is in orde. De sopraan partij klinkt malsch ook in de hoogte. Dat hij de te noren nog steeds een miskleurige is, blijft iets, dat men op den koop toe neemt. Het koor zong zeer goed. Waar we het niet mee eens zijn, is het toon- aangeven, hoorbaar voor het publiek, dat kan ook zijn gevaar meebrengen. Het aangeven van den grooten drie klank bij Palestrinamuziek brengt van de wijs, zooals hij den aanvang bleek. Die twee korte Palcstrinamotetten wer den goed gezongen en zonder zakken. Het tempo nemen wij iets vlugger. Lof lied op Christus geboorte van Swee- linck vormt nooit een succesnummer. Dc Hollandschc tekst is uit het Fransch overgezet. Bij Sursum Corda wordt zoo veel mogelijk in het Hollandsch gezon gen en die ondergeschoven tekst is doorgaans goed zingbaar. Het woord Vreugdedag hij Sweelinck kliukt ons echter zonder vreugde. Gloriedag of Blijde dag ware heter. Bij dc Kerst cantate is in de vertaling het rijm zoek in de koortekst van IV „De Wijzen voor Herodu". en op nog een of meer plaatsen. Toch is de verta ling hij Sursum Corda als regel goed aanvaardbaar. De Kerstcantate van heden „De Wij zen uit het Oosten" was ..Die Drci Kö- nige" van deken Mtiller, een vervolg op diens alom bekend Weihnachtsorato- riurn Het kan natuurlijk niet geven, wat dit laatste biedt met zijn reeks van oude Kerstliederen, lieflijk en van kin derlijke reinheid. Tot hetzelfde plan van naieve schoonheid steeg de cantate van heden in V „Naar Bethlehem" en bij kwartet met koor in VI „In Bethle hem." Vormen deze Kerstcantates het ware koortje voor Sursum Corda om ze uit muntend ten gehoore te brengen, de so praan- en tenorsolisten, mej. Gretha Schuts alhier en de heer P. van den Oever, den Haag, die beiden Sursum Corda sedert jaren getrouw blijven, we zouden geen beteren kunnen verlangen. Beide stemmen zijn van zuivere kwali teit en van hrit beperkte volume, zoo als een dergelijke cantate vraagt. Puur blijft het geluid ook hij zeer hooge to nen. Tal van jaren reeds gaven ze glans aan deze uitvoeringen van deze vereeni- ging. In het eerste, avonddeel zong de sopraan een tweetal aria's uit de Elias, op het orgel door Gerrit van den Burg begeleid. Het „Ilöre Israel" vordert een krachtiger geluid. Het „Sei stille dam Herrn" lag haar; dat werd heerlijk. De tenorstem van Van den Oever is onverwoestbaar. Lyrisch en zeer goede zegging. I-Iet aanzwollen en wegdeincn der afzonderlijke tonen is opmerkelijk. Het eenige, waar we hem mee willen belasten is, dat we de uitspraak van mede-klinkergroepen als spr. meer ge articuleerd zouden wenschen. Dit ly risch geluid klinkt nog even bekoorlijk, als toen we het tien jaar geleden voor de eerste maal hoorden. Ook de heer P. C Sonius geeft steeds de medewerking van zijn volmannelijk haritongeluid en past goed aan hij bo vengenoemd duo. als de partij niet te veel in de diepte loopt. Deze cantates bevatten echter in dc solistische gedeel ten geen groote basnummers evenmin als voor alt. Mevr. D. van Nimwegen Beitler welke de altgedeelten in duo, trio of kwartet zou zingen, was ver hinderd. Haar taak werd overgenomen door een altstem uit het koor. Deze zong haar partij bescheiden maar zuiver. Ook heeft Sursum Corda steeds mede werking van een aantal leden der Or kest vereeniging „Amersfoort" voor de strijk en van Gerrit van den Burg voor den vleugel Dit verhoogt de uitvoering in hooge mate. In twee gedeelten van de cantate kwam dit orkestje afzonderlijk naar voren. Hiervan werd Alla Marcia aan IV vooraf, met entrain gestreken. In het Praeludium van aanvang domi neerde de vleugel. De avond werd door ds. Dbnszelmann geopend met gebed en inleiding. Na het zingen sprak dr Keulen ter aanbeve ling van het Diaconessenwerk alhier, waarvoor zooals steeds de baten van den avond waren bestemd. Het kerkgebouw i wras echter niet ten volle bezet. H. De exploitatie van de markthal wil len B. en W. laten zooals die nu is. De gemeente moet juist voorgaan in maat regelen welke ze aan particulieren voorschrijft. En nu is het juist anders om. De heer Graaff (A R.) wijst er op, dat het financieel beleid der gemeente de laatste jaren aan den voorzichtigen kant is geweest Dat is een verdienste We hebben een meevaller van f 15 000 door een hoogere uitkecring van het Riik. Dat bedrag wil men voor allerlei loeleinden gebruiken. Men kan echter een gulden maar eenmaal uitgeven. De bedrijfswinsten zijn achteruitgaande Feitelijk leven we in een gezonden toe stand als de bedrijven geen winst ma ken. Spr. geeft de voorkeur aan directe belastingen ook uit een oogpunt van ge zinspolitiek Optimisme is in zekeren zin goed. maar snr. schaart zieh aan de zijde der pessimisten. Den bouw van et politiebureau wil hii financieren uit een verlengden aflossingstarmijn dei* leening voor plantsoenen Wat de tun nel aangaat, staan we er thans gunst! ge.r voor. Voor de subsidie aan bet kleu teronderwijs zal wel een voorstel der nvMsrhe raadsfracties komen. Dc heer van Galen T ast «1! meent, dat uit elke bladzijde van de begrooting blijkt boe zorgelijk de toe stand eigenlijk is. Uit de conversie heb ben we f 40.000 voordeel eehad. terwijl er nog een meevaller was van de rijks- litkeering en toch was het moeilijk de begrooting sluitend te maken. Pessimis me is niet op zijn plaats maar voor op timisme is er zeker geen aanleiding. Goed was het dan ook voor B. en W. oni ook voor de volgende jaren den toe stand onder de oogen te zien. Op 't oogenblik is er ten opzichte der werk loosheid zeker geen reden tot optimis me; \an dit geweldig probleem zijn we nog niet af. liet is hard te moeten zeg gen: we willen wel, maar we kunnen niet. Dc tunnelbouw wordt voor het Soes- terkwartier steeds meer noodzakelijk. Met het voorstel om aan de Fröbelscho len geen subsidie te verleenen kan spr. niet meegaan. Zonder steun van de overheid kan dit onderwijs geen voort gang hebben. De rechtsche raadsfrac ties meenen, dat een subsidie van 2 per leerling verantwoord is. Over den bouw van een politiebureau zijn we het allen eens. Reeds jarenlang is daarop aangedrongen en spr. meent dat het moet gefinancierd worden uit de verlenging der aflossingstermijnen van de leening voor plantsoenen. Bij Ged. Staten zullen we sterker staan als we het geld daarvoor gebruiken. De heer Waterloo (K.D.P.) heeft met belangstelling de begrooting tege moet gezien. De economische opleving heeft tengevolge dat de rijksinkomsten dit jaar 70 millioen meer opbrengen, verder bracht de conversie der leenin gen 40.000 in kas. welke echter in de begrooting al verw erkt zijn. De verbeter de economische toestand was wel aan leiding tot gunstiger raming. Dit is niet gedaan. In veel opzichten hangen we van den Haag af. Van salarisverbetc- ring is natuurlijk geen sprake. Toch is wel verbetering aan te brengen door het toekennen van een kindertoelage. Reeds 80 van het gemeentepersoneel geniet zoo'n toelage en dan kan Amers foort niet achter blijven. Den post voor Luchtbescherming acht spr. nutteloos, hetgeen hij uitvoerig uit eenzet. Daarna wordt 'de vergadering ver daagd tot *s avonds 7 uur. Avondzitting De heer Polder (S.D.). gelooft, dat allen het eens zijn over den bouw van het politie-bureau en het bureau voor Maatsch. Hulpbetoon. Van vermindering der werkloosheid kan niet worden ge sproken, we gaan nog in stijgende lijn. ledereen is met de werkloozen begaan, maar als men over buitengewone werken spreekt, dan hoort men: het kan niet. B. en W. willen met het Werkfonds onderhandelen over den bouw van een tunnel, maar spreker heeft in dat colle ge niet het minste vertrouwen. De heer Luycx (R.K.) wijst op de moeilijkheid de touwtjes aan elkaar te krijgen. Toch mag dit geen aanleiding zijn alle desiderata achterwege te laten. Spr. noemt den houw van een politie bureau en bepleit verder toekenning van een kindertoeslag als eisch van sociale, rechtvaardigheid. Voorstellen zullen nu niet worden gedaan maar spr. vraagt op name. er van in de volgende begrooting. De heer van Lonkhuyzen (A.R.) maakt een opmerking over het afwijzend advies op het verzoek van het borgstel lingsfonds. Plaatselijk voelt dc midden stand er misschien niet veel voor, maar de centrale middenstand staat er achter. De heer van Tellingen (Amersf. Belang) steunt het voorstel inzake den bouw van een politie-bureau en juicht het toe. dat in de richting der 6 en 3 mansscholen zal worden gegaan. De heer v. Nieuwenhuizen (C.H.) bepleit nog de verbetering van de Emma- laan. Wethouders aan h^t woord Weth. Stadig (A.-R.) dankt voor de uitgesproken waardeering en voor het feit, dat de gegeven cijfers zijn aan vaard. Toch zijn er nog eenige leden, die meenen, dat er nog wel wat geld is te vinden. Zoo heeft de heer Huslage be rekend dat er nog wel uit verschillende posten een f 30000 zijn te halen. Uit de verlenging der aflossing van de plantsoengelden zijn f 6200 te halen. Wanneer we dat doen, doen we het met een bepaald doel, zooals voor den bouw van een politie-bureau. Die gelden zijn dan ook direct gebruikt. Uit de bedrijven meenen verschillende leden nog wel wat meer winst te halen Nemen we aan dat er meevallers zi|n, maar dan moet men toch ook rekening houden met tegenvallers. Dit jaar kregen we nog een verhooging van het crediet \oor Maatsch. Hulpbetoon mpt f 10000 een verhooging van het crediet voor lijders aan besmettelijke ziekten met f f.000. B en W. zijn niet te pessimistisch ge weest. Ook in vroegere jaren hebben B en W. gewaarschuwd en toen viel het toch mee. Maar de bedragen voor onder houd waren toen vrij ruim en die speling is er uit. Over 1937 zal de winst niet hooger zijn dan het gegeven cijfer. Spr. houdt zoo stellig mogelijk vol. De juiste schoen voor den moeilijk sten voet. Let op de bijzondere uit voering van deze orthopaedische schoenen. ALLEENVERKOOP VOOR AMERSFOORT: GEDIPL. VOETSPECIALIST LANGESTRAAT 56 TELEFOON 1532 lat de cijfers van deze begrooting juist zijn. En is er dan reden tot klagen over den financieelen toestand van Amers foort? Het ligt er maar aan ui; welken gezichtshoek men het beschouwt. In het lijstje van Mej. van Hamers- veld zijn zeer nieuwe ideeën genoemd, maar die moeten niet nauwelijks in den Raad worden gegooid, daarvoor dienen de afdeelingcn. Als men het Gymnasium wil opheffen ten voordeele van het kleuteronderwijs dan valt daar moeilijk over te debatteeren. He.t is volkomen onjuist de gasfabriek Ie kwalificeeren als een stervend bedrijf. Het gas heeft nog wel zeker zijn toe komst, in verschillende plaatsen valt een stijging van het gebruik waar tc nemen. Verlaging der electriciteitstarieven zullen we niet tegenhouden ferwille van de gasfabriek, het gaat slechts tegen de moordende concurrentie. Aangedrongen is op het geven van kindertoeslag. Als men zegt, als men wil is het geld er wel, is dat geen wijze van debatteeren. Laat men dan zeggen waar het geld te vinden is. I-Iet geld, dat er voor noodig zou zijn. moet, worden opgebracht door velen, die er slechter aan toe zijn dan het gemeente-personeel. Alle leden van het College zijn over tuigd van de noodzakelijkheid van den houw van een politie-bureau. Er is alleen verschil over dc financiering. De meer derheid wil den meevaller van f 15000 er voor gebruiken, terwijl de minderheid de plantsoengelden er voor wil gebrui ken. Wethouder Noordewier (S.D.) be spreekt bet plaatsen van gebouwen op terreinen die daarvoor te klein zijn. De heer Ruitenberg bedoelde het. gebouw van den Geref. .Tongolingshond en ziin opmerking is inderdaad juist, maar dc verordening geeft daaromtrent 't Collége geen meerdere rechten. Als werkverschaffingsobject is in voorbereiding de zweminrichting in Birkhoven en daarnaast is genoemd de restauratie van den dieventoren. Daar mee zal de post van f 100.000 wel zijn uitgeput. Voor de jeugdige werkloozen zijn nog enkele objecten in bewerking, o.a. is een aanvraag ingekomen voor de stichting van een jeugdherberg. Nieuwe werken zullen, zooals gebruikelijk is, de verschillende instanties passeeren. De plannen voor de. zweminrichting hadden niet door den Dienst mogen ge maakt worden. Spr. meent, dot dit den Raad was meegedeeld. De Commissie heeft er op aangedrongen en het is in ieder geval een werkverschaffingsob ject en dan is het goed, dat de dienst is ingeschakeld. Nu het politiebureau^ Wat. de plaats betreft zal het goed zijn als do Raad een principieele uitspraak doet. Er wordt allerminst gedacht aan een luxueus po litiebureau. Het is uitermate moeilijk de kosten te noemen. Spr. schat de kosten met het bureau voor Maatsch. Hulpbe toon op f 150.000.Dat zouden dus jaar- lijksche kosten zijn van 12.000.Spr. staat op het standpunt dat de bouw moet gefinancierd worden uit de vrij komende plantsoengelden. Aangedrongen is om druk te oefenen bij het Werkfonds voor d?n tunnel bouw. Die druk behoeft niet groot te zijn, want het Werkfonds heeft de me dewerking toegezegd. De moeilijkheid zit bij de gemeente, welke de aflossing zal moeten betalen. Dat werk vraagt dus een offer. De maatschappij ondergaat een ern stige structuurwijziging en het is zaak, dat de gemeente die volgt. Als in tijden van crisis het vrije bedrijf weinig uit voert, moet de gemeente werken uitvoe ren en in tijden van hoogconjunctuur moet de gemeente minder bouwen. We krijgen dan een wijze ordening. Spr. hoopt dat het nog eens zoover zal ko men, dat de Raad van Amersfoort zich op dat standpunt van sociale economie wil stellen in het belang van zoovelen die naar werk hunkeren. Roekeloos mogen wo niet zijn in zake de financiering van werken uit te voe ren door de Gemeente, maar de licht puntjes mogen we toch ook wel zien. Wethouder Spiekerman n (R.K.) wijst er op, dat een sluitende hegroo- ting is aangeboden, maar niet dan nadat het mes er terdege is ingezet. Ten aanzien van het nut van het voor bereidend onderwijs behoeven we geen debatten te houden. De vraag is slechts hoe te steunen. Dc gedachte om alleen te steunen door lokalen beschikbaar te stellen is onuitvoerbaar, daar we geen voldoend aantal lokalen beschikbaar hebben. Aan bezoldiging van kvveekelingen met akte kunnen we bij deze begrooting niet denken. Spr. is er van overtuigd, dat als op geen enkele school een kwee- keling was toegelaten, dat kwaad niet zoo lang zou hebben geduurd. Mej. van Ilamersveld wil niet minder dan opheffing van het Gymnasium. Maar spr. verwijst naar de Hooger On derwijswet, er zijn nog 140 leerlingen op het Gymnasium en de regecring zou op heffing zeker niet goedkeuren. Tenslotte verdedigt spr. de aanschaf fing der Diesel-auto's hij de reiniging. De V o o r z i 11 e r wijst er nog op, dat de woningen van Frisia gebouwd zijn in een tijd dat er voor den middenstand niets gedaan werd. Die woningen kost ten toen 5 ton. Verder verdedigt hij de exploitatie van de eierhal voor publieke vermakelijkheden. B. en W. meenen, dat de veilighcidseischen voldoende zijn. Waf de Zondagsrust aangaat is het moeilijk bij het steeds toenemend ver keer. er veel aan te doen. Als een of andere partij een landdag houdt of hield in Lunteren, komen heel wat auto bussen door. Evenzoo als in Amsterdam een groote sportbetooging wordt ge houden. De bouw van het politiebureau is noodzakelijk en er worden nu heel andere eischen aan gesteld dan eenige jaren geleden. Een belangrijk argument is ook nog dat een heel mooi plekje aan 't begin van de stad vrijkomt. Spi. begrijpt de bezwaren tegen het bedrag voor luchtbescherming, de groote moeilijkheid is waar is het eind? Uit den Amersf. middenstand kwam er weinig belangstolling voor het borg- stellingsfonds en dat was voor hot Col lege aanleiding niet mee te doen. Replieken De heer Huslage (S.D.) bespreekt nogmaals den woningbouw en bestrijdt verder wethouder Stadig ten opzichte van de tegenvallers door hem genoemd. Wat de gasfabriek betreft dringt spr. er ernstig op aan dit bedrijf goed onder de oogen te zien. De lieer Ruitenberg (V.D.) is het er mee eens, dat voor goede arbeiders woningen moet worden gezorgd. De heer Polder (S.D.) zegt, dat de organisaties wel zullen uitmaken wat werkverschaffing is en wat niet. Spr. vraagt het uitvoeren van open bare werken in het college ernstig te be spreken. De heer Bakker (V.B.) had meer de bedoeling naar voren te brengen, welke bedragen voor den woningbouw in de begroot ing zijn opgenomen. De heer van Lonk hu ij zen (A.R.) bespreekt nogmaals het borgstellings fonds. Wethouder St a d i g (A.R.) repliceert en geeft de stellige verzekering oogen en ooren open te hebben voor de be langen der gasfabriek. Wanneer er ideeën zijn waard om bekeken te wor den zal hij een der eersten zijn daarvoor een vergadering te houden. Uitvoerig gaat spr. den financieelen toestand na om te constateeren, dat we heel verstandig zullen doen te zorgen, dat Amersfoort niet noodlijdend wordt. Wethouder Noord ewier (S.D.) be spreekt nogmaals den volkswoning bouw. Ombouw van het oude gymna sium tot politiebureau kan worden be keken bij het voorstel tot aanwijzing van de piaats. Wethouder Spiekermann (R.K.) geeft nog een aanvulling over het zoo laat. komen van de verhooging van den post, voor besmettelijke ziekten/ De vergadering wordt verdaag3 tot hedenmiddag 2 uur. Verrichtte wederom veel en nuttig werk Men schrijft ons: Den 21sten December hield bovenge noemde vereeniging haar 73ste Kerst- uitdeeling. Dank zij de jaarlijkschc bijdragen en vele vrije giften, werd het mooie be drag van 713.35 ontvangen, waardoor aan 182 gezinnen een zoo-noodig-pakket kon worden geschonken! Het was een gezelligen avond, onder leiding van ds. Gerritsen, met Kerstboomversiering en tractatie \an koffie met koek. Uitgedeeld werden: 29 dckcn6, 112 la kens, 4S sloopen, 200 mannen- en vrou wenhemden, kinderkleeding. een groote voorraad wollen ondergoed, kousen, sokken en gedragen kleeding. Ook wer den in het afgeloopen jaar 7 kraam vrouwen geholpen aan lakens en baby kleertjes. Hartelijk dank aan allen, die de ver eeniging in staat stelden dit zoo nut- lig en noodig werk te kunnen volbren gen! BEDRIJFSLEVEN Opening Hiddink Wijnhandel Kaspex De bekende wijnhandel Kasper Hid dink uit Amsterdam heeft heden op het Lieve Vrouwe Kerkhof no. 10 zijn 25ste filiaal geopend. De winkel, waar tevens een slijterij aan verbonden is, brengt een enorme voorraad van dranken, welke doelmatig opgesteld, een juist beeld geven van de groote verscheiden heid dezer artikelen bij de komende feestdagen. Op dezen openingsdag was de belang-1 stelling groot. Voor nadere bijzonder heden leze men de advertentie in dit nummer. DE WINKELSLUITING Het bestuur van de F.A M. verzoekt ons opname van het volgende: Naar aanleiding van meerdere inge komen vragen van leden der Midden- standsvereenigingen betreffende het al dan niet gesloten%zijn der zaken op a.s. Zaterdag den Eersten Kerstdag, meent het Bestuur van de F.A.M. te moeten adviseeren dezen hoogen Christelijken feestdag minstens als Zondag te vieren en dus als op een Zondag ge sloten te houden. Ook voor Nieuwjaarsdag adviseert de F.A.M. sluiting als op Zóndag. EXAMENS Voor het examen heilgymnastiek en massage, gehouden te 's-Gravenhage, slaagde onze stadgenoote mej. J. C. M. van Daalen. TENTOONSTELLING IN SIERKUNST Men bericht ons, dat de tentoonstel ling van werken van Machiel Branden burg verlengd is tot 2 Januari a.s. Do expositie zal eersten Kerstdag geopend zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5