Wijziging leerlingenschaal niet mogelijk VAN NIEUWKERK N.V. Noodlottige twist in een woonwagenkamp Vereen, van res. officieren bestaat 20 jaar „BLACK CAP Kosten geraamd op 8 millioen Zijn zwager met een zeis gedood Bijeenkomst te den Haag J. A. SCHOTERMAN Zn. Minister Slotemaker: Teleurstelling in de Kamer OOK U KUNT PROFITEEREN VAN ONZE 15% KORTING OP ALLES Beroep op noodweer Italië en Abessynie Het Amsterdamsche garnizoen Grootsche plannen van de N.R.V. CAFEH^ui^xvS EN MUZIEKAUTEURS- RECHTEN Buma eischt zijn cijns op SCHEEPSBOTSING OLD SCOTCH WHISKY p. fl. 3.75 VTRECHTSCHESTR. 17-Ao. 1878 Tel. 145 Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 He^ j"*-*-logenV" 'hans nog niet gekomen 's-GRAVENHAGE. 22 December - De middagvergadering van heden was een schakel tusschen de verga dering van hedennacht en die van vanavond. De vannacht aangevan gen bespreking van de afdeeling landbouw der begrooting van het departement van economische za ken, waarbij tevens de begrooting van het landbouwcrisisfonds wordt behandeld, is vanmiddag voortge zet. Dertien 6preker6 voerden het woord. Behalve over het vraagstuk der natuur bescherming en der vogelbescherming, waarover de heeren Wendelaar (Lib.) en Van der Goes van Natere (S.D.) en mevr. BakkerNort (V.D.) spraken, en over de uitvoering der Jachtwet, waar over de heer Van Poll (RK een vraag stelde, werd het meest gediscussieerd over de vraag, welke het uitvoerigs! door den hepr Ruiter (R K.) aan den Minister werd gericht, wat er met de jandbouwcrisismaatregelen moet gebeu ren in verband met een blijvende ver zorging der landbouwbelangen De heeren Dieters (N.S.B.) en Kersten (S.G.) wilden de crisisvveigeving ophef fen, dp heer Wijnkoop (Comm.) wilde persoonlijke ondersteuning, geen be drijfssteun. althans in geen geval een druk op den consument. De heer Van Houten (C.Dzou den druk op den con- ument willen verlichten door de in komstenbelasting te verhoogen. doch is voorstander van behoud der crisismaat regelen. De heer Groen (R K.) betoogde dc noodzakelijkheid van prijssteun in ver band met de lage loonen van de land arbeiders. waarop ook de heer Van den Heuvel (A R.) heeft gewezen. De heer Hilgenga (S.D.) heeft de aan dacht gevestigd op het probleem der rondonteigening door beleggingsmaat- chappijen en de heer Ebels (V.D.) vroeg en staatscommissie ter onderzoek van e pachten en grondprijzen. Vanavond komt de minister van Eco- omische Zaken, de heer Steenbergbe. an het woord en daarna de minister an Onderwijs. Kunsten en Wetenschap- en. die over de leerlingenschaal bij et lager onderwijs zal spreken. Avondvergadering Voortgezet, wordt de behandeling van oofdstuk VI (departement van onder- 'ijs, kunsten en wetenschappen) der ijksbegrooting voor 1938. De minister van onderwijs, kunsten pfen wetenschappen, de heer Slotemaker de Bruine, verklaart, geen statistiek te hebben over het aantal werklooze on derwijzers. Deze is ook niet zoo gemak kelijk te verkrijgen Vele jongelui^ met de akte gaan in het bedrijfsleven; jonge, .vrouwen met de akte treden in het hu welijk. In elk geval blijft spr. bedacht op de vraag, dat er voor die werklooze aktebezitters is te doen. Kan de regeering besluiten tot wijzi ging der leerlingenschaal? Wegens den financieelen toestand is deze door de regeering afgewezen. Wat de financiën betreft, moet men met schattingen reke nen. 1 Daargelaten, welk gemiddeld be drag men moet ramen, op den duur zou het vorderen 8 millioen en da delijk drukken eenige millioenen op de begrooting. Is nu dit bedrag beschikbaar? Daar gaat het om. Dat wijziging der schaal gewenscht is, weet ieder, en is ook uitgesproken in de troonrede en erkend door den minister van financiën. Er zijn tal van schrijnende voor zieningen naast gewensdhte. Zeer gewenscht i6 o.m. de ouderdoms voorziening. De rangschikking van de leerlingenschaal onder het zeer gewenschte doch niet onvermijdelij ke i6 van het geheele kabinet, met sprekers instemming. Sinds 16 November is er geen zoo danige verandering in den budge- jtoiren toestand gekomen dat het L_ kabinet op 22 December anders denkt. Zoodra er voldoende verbe- tering in den toestand komt, dan staat de wijziging der leerlingen schaal in het eerste gelid Doch de regeering moet beoordeelen, wan neer dat oogenblik is gekomen. En thans is dat oogenblik er nog niet, naar de meening van de geheele regeering. De heer Thijssen (S D.) verklaart dat lijn fractie alles behalve tevreden is. 5pr zal geen motie indienen. Een con- :rete uitspraak is er al. door de rede an den heer Suring. deze acht de fi- lancieelp bezwaren niet zoodanig dat prbetering dor leerlingenschaal achter- vege moet blijven. De heer Van Houten (Chr. Dem.) zegt. de Kamer t.a.v. de leerlingenschaal 'ipt mag toegeven. heer Dr Vos (Lib.) is door den inisfer eenigszins teleurgesteld. Het onbillijk, door een votum don minis ter te treffen die uiting geeft aan de kabinetspolitiek. Spreker hoopt dat de minister alsnog excessen zal wegnemen De heer Oud (V.D.) is ook teleurge Meld. Spreker aoht in de leerlingen schaal zoodanige excessen aanwezig, dat er gesproken moet worden van een noodtoestand. Aan zulk eon toestand moet iets worden gedaan Spreker kan een herstel der leerlingenschaal. die 8 millioen kost niet onvermijdelijk vinden Maar er ligt nog iets tusschen 8 mil lioen en niets. Spreker zegt niet. dat die 8 millioen er wel zijn Maar zoo mogelijk worde, een oplossing gevonden, waardoor de ernstige bezwaren worden weggenomen. Tenslotte verklaart de M i n i s t er nadrukkelijk, dat de regeering bij haar overtuiging zal volharden. Kunsten en Weienschappen De heer Van den Tempel (S.D.) zegt dat er over het algemeen te weinig wordt gedaan voor monumentenzorg Het is de plicht van regeering en Staten Generaal, in te grijpen. De monumen ten die niet in restauratie waren of zijn, mogen niet vervallen, tot schande van ons land. Dr. Vos (Lib.) zegt dat in het Neder- Iand6ch paviljoen te Parijs meer ont vangen werd door menschen die Fransch spreken. Spreker betreurt dat er van onze kunst niet meer op die tentoonstelling te zien is geweest. De beer Mollen (R.K.) i6 het met den heer v. d. Tempel eens dat alle zorg moet worden besteed aan bewaring on zer monumenten. De regeering moet de zaak niet van zich afschuiven, als de particulier onmachtig is. De heer W ij n k o o p (Comm.) zegt dat er zoo weinig gedaan wordt voor culluurbelangen van het geheele Ne- derland9che volk. De Minister wijst op budgetaire be zwaren voor meer steun aan monumen ten, orkesten, beeldende kust. enz. Het is juist, dat er op de Parijsche tentoonstelling weinig bleek van de Ne- derlandsche cultuur. Doch voor de ten toonstelling te New York wordt een grooter bedrag beschikbaar gesteld. Gelukkig is er thans, bij deze be groofing, niet op aangedrongen, de subsidie voor monumentenzorg te schrappen. Zeker kunnen daar bekwa me kunstenaars en arbeiders arbeid door vinden. Maar het argument van de waarde der kunst zelve staat op den voorgrond. Daar de stand der werkzaamheden niet toelaat thans de vergadering te sluiten en de minister van Economische Zaken nog eenigen tijd in de Eerste Kamer moet zijn. wordt de vergadering om elf uur door den Voorzitter een uur gpschorst. De vergadering wordt te kwart voor twaalf uur heropend. De Voorzitter deelt mede dat de mi nister van Economische Zaken langer in de Eerste Kamer wordt opgehouden dan aanvankelijk venvacht werd. In het vertrouwen dat. de leden morgen de uiterste beperking zioh zullen opleggen bij de behandeling der afdeeling van de begroeting van het Landbonw-crisis- fonds en van de begroeting van econo mische zaken, verdaagt spreker de ver gadering te 16 minuten over twaalf tot des ochtends elf uur. VOLLEDIGE WONINGINRICHTING BEEKENSTEINSCHELAAN 10 45 MODELKAMERS TELEFOON 543 Gekochte meubelen worden gratis tot den dag van aflevering opgeborgen. Procureur-generaal eischt zes jaar gevangenisstraf 's-GRAVENHAGE, 22 December. Op 28 Augustus van dit jaar is tus schen twee zwagers, bewoners van het woonwagenkamp aan het ka naal TerneuzenGent te Terneuzen, een twist ontstaan, welke voor bei de partijen zeer noodlottige gevol gen heeft gehad. Nadat de ruzie door een gemeenschappelijken zwa ger tijdelijk was gesust, is de twist -later weer opgelaaid en heeft één van hen, de 40-jarige G. H., den an der, van M., met een zeis zoodanig verwond, dat hij wegens bloedver lies kort daarop is overleden. De Middelburgsche rechtbank heeft den woonwagenbewoner, wegen9 zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, na een eisch van den of ficier van justitie van tien jaar, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf Heden werd deze zaak in hooger beroep voor het Haagsche gerechts hof behandeld. Uit het verhoor van verdachte en twee getuigen, beiden eveneens woonwagen bewoners, bleek, dat er op den bewusten dag 's morgens al ruzie tusschen de bei de zwagers is geweest, toen een koop man in het kamp was verschenen om vodden op te koopen. Deze vodden wor den gewogen met een z.g. unster en de eene zwager heeft den andere zulk een weegtoestel ter leen gevraagd. Deze i° daarop kwaad geworden, omdat hij dacht, dat het hier een kwaadaardige grap gold, daar juist zijn unster kapot was en zijn zwager dat wel wist. Hierop is een ruzie ontstaan, welke door hun gemeenschappelijken zwager van P. werd gesust. Later op den middag waren van P. en een andere wagenbewoner F., die he den beiden als getuigen werden gehoord, bezig met het repareeren van het on derstel van den wagen van van M„ die daar bij stond te kijken. Plotseling liep van M. weg en even daarna hoorden »1e beide mannen, die met den wagen bezig waren hem roepen. Toen ze gingen kij De commandant van het veld leger over de taak van den reserve-officier 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De alge- meene vereeniging van Ned. reserve officieren is heden ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan in buitengewone algemeene vergadering bijeengekomen in hotel Wittebrug. De voorzitter, res. majoor ir. Wou ter Cool, sprak bij den aanvang woor den van hulde aan het Koninklijk Huis. Bracht vervolgens woorden van lof aan den Belgischen Koning, in verband met dc aanwezigheid van een 16-tal Belgi sche reserve-officieren in deze bijeen komst, cn herdacht luitenant-kolonel van Weel, wiens stoffelijk overschot he den te Westerveld wordt verascht. Kolonel Lentz sprak daarna mede na mens de 16 andere Belgische officieren woorden van gelukwensch met het 20- jarig bestaan der Ned. vereeniging en getuigde van hun groote belangstelling in deze organisatie. Verschillende bloemstukken waren ontvangen, terwijl de oud-voorzitter prof. Kielstra, gouverneur van Surina me, telegrafisch zijn gelukwenschen had doen toekomen. Luitenant-generaal W. E. van Dam van Isselt hield daarna een rede over*. ..Het ontstaan en de eerste onwikking van het reservekader". Luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, sprak over „De reserve-offi cier in den huidigen tijd". Hij zeide on der meer* De beslissing, welke de Tweede Ka mer der Staten-Generaal 14 December j.l. heeft genomen ten aanzien van de dienstplichtwet, zal ook voor de reserve officieren gevolgen met zich brengen. De verlenging van den oefentijd en de vergrooting van het contingent schep pen de mogelijkheid de reserve-officie ren een grooter aandeel te geven in de opleiding en de oefening van den troep. Met kracht wordt gewerkt aan de moderniseering van ons leger. Bij de infanterie is het in gebruik stellen van een zeer modern anti-tankkanon reeds gaande, terwijl het pantsergeweer, de tankbuks, voor de deur staat. Auto- tractie zal op ruime schaal haar intrede doen. Nieuwe wielrijders-, motorrijders- en pantserwageneenheden zullen de waar de onder lichte troepen aanmerkelijk verhoogen. Binnen afzienbaren tijd zullen ook de vechtwagens in onze organisatie een plaats krijgen. De luchtdoelartillerie zal in belangrijke mate met modern ge schut worden uitgebreid en gemoderni seerd. De uitrusting onzer luchtmacht ondergaat een grondige uitbreiding en vernieuwing. Dit stelt verhoogde eischen aan de opleiding van den soldaat en a for tiori van den reserve-officier. Alleen een dagelijksche leering en opvoeding en bet zich steeds meer bewust worden van de waarde van vastberadenheid, harding, tucht, zelfverloochening en kameraadschap zal tot het doel kunnen leiden. Aan den reserve-officier is het om deze eigenschappen niet alleen in zichzelf te ontwikkelen, maar haar ook hun ondergeschikten bij te brengen. Hij houde hierbij in het oog, dat de dienst zoodanig moet worden opgezet en geleid, dat iedere man steeds het ge voel heeft nuttig werk te doen en met ambitie en opgewektheid de oefeningen en opleiding volgt. Er behoort een war me toon te heerschen in het geheele dienstbedrijf. Een goede troep boudeer van krachtig te worden aangepakt. Om echter ferm en doelbewust te kun nen opleiden is het noodig, dat men voortdurend de verschrikkelijke reali teit van den oorlog en zijn zware eischen voor oogen houdt. Door de reorganisatie en uitbreiding van de weermacht, zoomede door de toenemende belangrijkheid van haar taak, is de positie zoowel van de be roepsofficieren als van de reserve-offi cieren zeer in beteekenis gestegen. Maar nog belangrijker dan de vredes taak is de positie van den reserve-offi cier in tijden van spanning, van mobi lisatie en van oorlog. In die dagen zal aan het korps re serve-officieren met zijn sterkte van thans reeds 10476 man een eminente ken, lag van M. hevig bloedend aan den kant van den weg. Het bleek, dat ver dachte hem met een zeis, welke hij van onder een wagen vandaan had gehaald, zwaar verwond had. Ongelukkigerwijze werd de ijlings geroepen geneesheer op gehouden, doordat een brug over hel kanaal geopend was, hetgeen tengevol ge heeft gehad, dat het slachtoffer nog voor aankomst van den dokter aan bloedverlies was overleden. Verdachte beriep zich., evenals hij dit in eerste instantie had gedaan, op nood weer. Volgens hem zou zijn zwager plot seling dreigend op hem af zijn gekomen en hem met een hard voorwerp eenige slagen i\ zijn gezicht en op zijn arrn hebben gegeven. Uit zelfverdediging heeft hij daarop van onder een der wa gens naar een stok gegrepen, welke la ter bleek een zeis te zijn. Hij heeft daar mee afwerende bewegingen gemaakt met het reeds beschreven noodlottige gevolg. Niets kon echter de beweringen van verdachte staven. De verwondingen, welke hij vlak na het ongeval kon too- nen, konden even goed van de ruzie zijn geweest, welke al eerder had plaats ge had. Bovendien heeft een Belgisch schipper, die het heele geval heeft zien gebeuren, bij de politie verklaard, dat verdachte zijn zwager heeft aangeval len. dus niet omgekeerd Deze schipper was evenwel niet bij de rechtbank ge hoord en was ook thans niet als getuige opgeroepen. Overigens kwamen bij de behandeling voor het gerechtshof weinig feiten aan het licht, die de schuld van verdachte konden verlichten. „In die woonwagenkampen zijn jullie altijd met die zeisen zoo gauw klaar. De politie wordt er zelfs ook mee be dreigd," hield de president, mr. D. Lod der, verdachte voor. Een der getuigen, zwager van ver dachte, kon evenwel verklaren, dat ver dachte hekend stond als een rustig man. die nooit vocht en zelden met de politie in aanraking was geweest. De procureur-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen verwierp in zijn requisi toir in de eerste plaats het beroep op noodweer en meende voorts, dat de door de rechtbank opgelegde straf geenszins te zwaar was in verhou ding tot den ernst van het gepleegde misdrijf. Spr. vorderde bevestiging van het gewezen vonnis (6 jaar ge vangenisstraf). De verdediger, mr A. M. Kuipers te Middelburg, besprak in zijn pleidooi al lereerst de mogelijkheid van noodweer. Dit noodweer wordt bestreden door de verklaringen van den Belgischen schip per, die alles zou hebben gezien. Plei ter meende evenwel, dat deze man, die niet onder eede is gehoord, een groote fantasie had. Met verschillende voor heelden toonde, pleiter aan, dat de schip per het door hem waargenomen niet waarheidsgetrouw heeft weergegeven. Als men de verklaringen van den schip per elimineert, is er niets dat de nood weer in den weg staat. Integendeel heeft verdachte zelf verschillende verwondin gen opgeloopen, welke dit aannemelijk maken. Mocht het hof het beroep hier op desniettemin verwerpen, dan achtte pleiter de straf toch wel veel te hoog gewezen. In soortgelijke gevallen heb ben rechterlijke instanties beduidend lagere straffen opgelegd. Verdachte staat zeer gunstig bekend en heeft zich nooit eerder in vechtpartijen gemengd Hij heeft een vrouw en negen kinderen, die hij ze9 jaar onverzorgd zou moeten achterlaten. Pleiter drong daarom op de meeste clementie aan. Arrest 5 Januari. Wijnkoop stelt vragen omtrent het initiatief der Ned. regeering Het Tweede Kamerlid de heer Wijn- koop heeft aan den minister van buiten- landsche zaken de volgende vragen ge steld: Is het juist, dat de Nederlandsche re geering het initiatief nam of stappen deed in deze richting, om de z.g. Os'o- staten of althans eenige Furopeesche re geeringen tot overleg te bewegen om te komen tot de erkenning van de souv» reiniteit van Italië over Abessinië? Indien dit zoo is, wat is dan de reden dat de Nederlandsche regeering een der gelijk initiatief nam. terwijl de groote mogendheden, bij den Volkenbond aan gesloten, wegens de daaraan verhonden nadeelen de erkenning nog steeds heb ben geweigerd? Is de regeering niet van meening, dat. waar het zelfbeschikkingsrecht aan rte bevolking van Abessinië tegen haar wil is ontnomen, een dergelijk optredpn van Nederland er toe leidt, de onafhanke lijkheid van kleine of zwakke staten meer dan ooit in gevaar te brengen? verantwoordelijkheid toevallen. Laat ons derhalve den tijd, waarover wij nog beschikken, benutten, ook ter geeste lijke, ter moreele voorbereiding. Xa de rede van luitenant-generaal haron van Voorst tot Voorst bracht de kolonel van den Bent de gelukwenschen van den minister over. Daarna volgde een kameraadschap pelijk samenzijn, waarbij gelegenheid bestond voor de aanwezigen om het be stuur te complimenteeren. Gemeenteraad neemt afwach tende houding aan AMSTERDAM. 22 Dec - Op de agen da van de hedenmiddag begonnen ver gaderlng van den gemeenteraad kwam een voordracht voor van B en W om voor het gereedmaken van een militair ^efeningsterrein in den Riekerpoldpr in verhand met de vestiging van een gar 'ïizoen te Amsterdam, een crediet be schikbaar te stellen van f 1 200000 en •m in beginsel te bepalen dat het oefe ningsterrein met hijbehoorende. nog na- Ier aan te wijzen, terreinen kosteloos voor militaire doeleinden ter beschik king van het Rijk zullen worden ge «teld. Het R.K raadslid. Mr Stelnmetz die «Is lid van de Tweede Kamer den mi nister van defensie de vrRgen heeft gesteld of het luist is dat door de mill faire autoriteiten met de gemeentebe sturen overleg wordt gepleegd omtrent eventueele voorwaarde waarop garni zoenen gevestigd kunnen worden en of de eisch. dat de daaruit voortvloeiende kosten door de gemeenten zelf moeten worden betaald niet in strijd Is met art 188 der grondwet, diende hedenmid dag in de raadsvergadering een voor- «tel van orde in om de voordracht van R. en W. van dp agenda af te voeren, teneinde, alvorens deze zaak In den aemeenteraad te behandelen, het ant woord van den Minister af te wachten De wethouder voor publieke wer ken. de heer S. R. de Miranda, ver klaarde hiertegen geen bezwaar te hebben en ook de voorzitter, bur gemeester Dr W. de Vlugt. kon zich ermede vereenigen de voordracht thans van de agenda af te voeren doch zegde toe. dat in Januari, zoo dra het antwoord van den minister bekend is. de raad in een speciale vergadering ter behandeling van deze kwestie bijeen zal worden ge roepen. Zonder stemming besloot de raad vervolgens de voordracht van de agenda af te voeren. Het volgend jaar zullen vier „generales" worden gehouden De Nederlandsche Reisvereenlging koestert voor het jaar 1938 groot sche plannen, want behalve de vele groepsreizen, zijn niet minder dan vier groots vereenigingsreizen. Ge nerales genaamd, uitgeschreven. De eerste daarvan, de Paasch-Gene rale gaat per auto naar het Groot Her togdom Luxemburg en duurt vijf da- een (van 15 tot en met 19 April), waar- bil de organisatie zoodanig is geregeld dat één groep Diekirch en een tweede groep Echternach tot standplaats heefi terwijl de derde groep een special'» wandelgroep Bollendnrf of DicKirrl tot standplaats krijgt,. Van deze stand olaatsen uit, worden uitstapjes gemaak' waarbij de beide eerste groepen ook de hoofdstad Luxemburg zullen bezoeken De tweede groote vereenigingsreis. de Pinkster-Generale, gaat, eveneens per auto. naar den Rijn met standplaats Königswinter. Deze duurt zes dagen (van 4 tot en met 9 Juni). Uitstapje^ worden o.a. gemaakt naar het Zevenge bergte, het Weaterwald, het Lahndal. den Eifel en het Ahrdal. Voorts is een Generale reis georgani seerd naar Italië met bezoeken aan Flo rence, Rome, Napels, Pompeï, Vesuvius, Capri en Genua. Deze reis duurt twaalf dagen. O.a. wordt hierbij aan de deel nemers(sters) de gelegenheid geboden per K.L.M.-vliegtuig de reis van Am sterdam naar Milaan (en terug) te ma ken en zich in Milaan bij de groep te voegen, of deze weer op de terugreis te verlaten. Deze reis heeft plaats van 30 Juli tot en met 10 Augustus. Naar keu zullen de reisgenooten tweede of der de klasse spoor kunnen reizen. Tenslotte is een zee-reis uitgeschre ven. de Middernachtzon-Generale, met het stoomschip Volendam van de Hol landAmerika Lijn. Deze reis duurl zestien dagen (van 23 Juli tot en met Augustus). Het aanvanRs- en eind punt is Rotterdam Deze reis gaai naar Noorwegen, waarbij o.a. de Noordkaap en Hammersfest. worden bezocht, ter wijl in de verschillende aanloophavens landuitstames worden gporganiseer-l Als bijzondere attractie dient hierbij vermeld de reis per extra-trein van Nar vik uit naar Abisko en het beroemde meer Tornefrask in Zweedsch Lapland zoodat de deelnemers(sters) ook nog eenigen tijd op Zweedsch grondgebied zullen vertoeven. Voorts worden tijdens deze reis ook bezoeken gebracht aan eenige bekende fjorden (Sognefjord en Hardangerfjord). Deze reis wordt ook meegemaakt door "en jeugdgroep tegen een aanmerkelijk "rereduceerden prijs. De Amsterdamsche politie is ijverig aan het verbali seeren AMSTERDAM, 22 Dcc. - Het Bureau \oor Muziekauteursrechten. Buma, heeft gedurende de laatste weken zijn actie tot het opsporen van overtredin gen van de Auteurswet aanzienlijk uit gebreid. H^clijks komen e-tapels klach ten bij de politie hier ter stede over caféhouders, die muziekstukken, zon der de daarvoor volgens de wet ver schuldigde auteursrechten te betalen, ten gehoore doen brengen. Alleen reeds bij het bureau aan de Warmoesstraat zijn in de afgeloopen dagen niet min der dan zestig klachten binnengeko men, terwijl voor de komende weken een niet minder groote hoeveelheid in de maak is. Op grond van deze klachten i9 de po litie er thans toe overgegaan de toestel len. waarmede de muziek wordt gere produceerd. in beslag te nemen. Soms ziet zij zich genoodzaakt, de overtre ding van de auteurswet door alle leden van een café-strijkje of cabaret vast te stellen, maar in de meeste gevallen gaat het om de Inbeslagneming van z.g.n. radlogramofoons en van appara ten, die automatisch gramofoonplaten bespelen, afnemen en nieuwe opleggen. Wat de radiogramofoons betreft, staat de politie voor een moeilijk geval, aangezien het hier niet alleen gaat om een instrument, dat de caféhouder te recht als zijn broodwinning rekent zooal6 de harmonica-virtuoos dat met zijn harmonica doet maar ook. om dat het eigenlijk de gramofoonplaten zijn. waarmede de overtreding wordt gepleegd. Op grond van dit laatste heeft de po litie dan ook in enkele gevallen de in beslag genomen toestellen zelve terug gegeven en alleen de platen behouden. Dit ook uit hoofde van de menschlie- vende overweging, dat voorkomen be ter is dan genezen en dat de betrokken caféhouders, met het oog op het voor schrift van de wet. beter doen. alsnog een contract met het muziekauteurs- rechtenbureau aan te gaan, dan her haaldelijk wegens overtredingen de kans* te loopen te worden beboet. Wat het spelen door gezelschappen of orkes ten aangaat, waarvoor men in gebreke is gebleven den cijns te betalen, zijn de consequenties natuurlijk van veel in grijpender aard, aangezien de politie hier, als uitvoerster van de wet, met processen-verbaal en strafvervolgingen moet gaan optreden. TERNEUZEN. 22 Dec. Heden pas seerde alhier het Belgische sleepschip „Stad Dixmude" op weg van Duitsch- land naar Selzaete, met. een lading puf- kolen. De „Stad Dixmude" is in den afgeloopen nacht, in de zgn. Wemel- dingsche .Vlije, in aanvaring gekomen met een ander schip, tengevolge waar van de „Stad Dixmude" een gat aan stuurboordzijde van den boek, onder de waterlijn, kreeg. Tijdens de aanva ring viel de schipper, waarbij hij min of meer ernstige verwondingen opliep. Met behulp van een reddingszeil, dat over het gat werd aangebracht, en door het wegpompen van het binnendrin gende water kon het schip drijvende worden gehouden en de reis voortzet ten. AANBESTEDINGEN ZUIDERZEE WERKEN 's-GRAVENHAGE. 22 Dec. Vanwege den dienst der Zuiderzeewerken zijn heden de volgende aanbestedingen ge houden: Het onderhoud gedurende 1938 van de kunstwerken in den afsluitdijk te Den Oever, en Kornwerderzand. met bij komende werken. Laagste inschrijver de heer O. J. Boe ker te Wieringen voor ƒ44.400. Het gedurende 1938 onderhouden van den afsluitdijk van de Zuiderzee tus schen Wieringen en de Friesche kust nabij Zurig, met bijbehoorend hoofd, aansluitende terreinen en havendam- men te Kornwerderzand, Breezand en den Oever, van de aanwezige rijksge bouwen en van het aanwezige gedeelte van rijksweg no. 9, met bijkomende werken. Laagste inschrijvers J. M. Dekker en Zn. te Papendrecht voor 169.900. OMREKENLNUSK.OER8EN Of L Niet eft. Londen Berljjn Pertje Brussel ZUricb Kopenhagen Stockholm HH.mM Oslo New York Praag Medeeed. door de R'damsche Bankvereen. 22 Dec. 23 Dec. 9.00 9.00 0.72.50 0.72.50 6.13 6.15 30.60 30.55 41.63 41.63 40.20 40.17 46.40 46.39 45.25 45.22 1.80 1.80 6.34 6.341* Sole Importers:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9