ONZE BRANDWEER JUBILEERT Op 1 Januari a.s. bestaat zij 25 jaar KERSTLICHT Vestigingswet voor slagerijen KERSTVIERING SCHILDERSTUKKEN G. G. VEEN EN DAAL Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE Kerstfeest in het Soesterkwartier De commandant, de heer Wijnand van Haselen, is een door zijn eenvoud bemind corps-chef Eén vijand en dat is.., het vuur 3c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 commandant, do heer A. E. Blok, plotseling onwel en bleek onmid dellijke overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. Nog dienzelf- (!cn avond is hij daar in den ouder dom van 52 jaren overleden. De heer Blok had gedurende ruim 32 jaar bij de Amersfoortsche Brand weer gediend, doorliep alle rangen en werd tenslotte op 15 December 1924 bevorderd tot commandant. Zijn heengaan was voor de Amersfoort sche brandweer een groot verlies. In zijn plaats werd toen tot comman dant benoemd de heer Wijnand van Haselen. In ditzelfde jaar werd een Magirus- automobiclspuit aangeschaft. Evenals het jaar 1917 stond 1926 in het teeken van dc branden. In 1923 woedde een felle brand aan den Iloogeweg, waarbij drie pcrceclen een prooi der vlammen zijn geworden. Het jaar 1930 is voor de Amersfoort sche brandweer van groote beteekenis geweest door het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw aan den Westsingel. Deze verhuizing was van het grootste belang en nog tot op heden is hier de zetel van de brandweer gevestigd. De brand in Mewrsing's biscuitfabriek in Februari 1932 is in dit beknopte overzicht eveneens vermeldenswaardig. Op 17 September 1934 brak brand uit in het gcbouwcn-cornplex van N.V. Han delmaatschappij v.h. J. van der Meyden aan de Nijverheidstraat. De brandweer werd hier voor een zware taak gesteld, dank zij de Magirusladder kon hande lend opgetreden worden. Noemen wij voorts nog dc felle uitslaande brand in het perceel Arnhemschestraat 16, waarbij dit geheel in de asch werd ge legd, dc felle brand bij de drukkerij Pa- tria, de broodbakkerij aan de Lange Gracht, alsmede dc branden bij de firma Bottinga, Denca, dc wagenwerkplaats der Spoorwegen en die aan den Arn- hemscheweg 42 en Kapelweg 56. Eén van de grootste en tevens moeilijk ste branden is geweest die bij Polak's Frutal Works, waarbij onze brandweer door haar krachtdadig optreden een groot onheil heeft voorkomen. Dat het hier ernst was, moge blijken uit het feit, dat de burgemeester bet toen raadzaam achtte de Urechtsche en Amsterdam- sche brandweer om hulp te verzoeken. Het gelukte de Amersfoortsche brand weer evenwel de vuurhaard zelf te bltis- schen, zoodat bij aankomst geen hulp van Amsterdam of Utrecht meer nood zakelijk was. Op 1 Juni 1937 overleed de heer Reinboud, een bij alle lagen van de bevolking bekend stadgenoot, die brand weerman was voor alles. Alarm-inrichting In het jaar 1932 bleek, dat er in onze gemeente dringend behoefte bestond aan een alarminrichting, waarvan bij een brand of anderszins kon worden gebruik gemaakt. De radiocentrale zorgde voor het maken hiervan en deze inrichting met haar 65 kastjes, welke overal in de stad zijri geplaatst in omgévingen waar weinig telefoonverbindingen zijn, vol doet nog altijd zeer goed. Door dit sys teem krijgt de politie het eerst bericht van den brand en kunnen door haar de diverse personen en instanties op de hoogte worden gebracht van den brand. Het tegenwoordige brandweercorps staat onder leiding van den heer Wijnand van Haselen, die door zijn eenvoud een bemind corpschef is, ondercommandant is de heer W. Droog, verder zijn er 1 chef van het materiaal, 2 brandmeesters en 2 adjunct-brandmeesters. I-Iet brandweervak is een mooi vak, vooral met een organisatie als hier, waar de samenstellende deelen van het corps één hechte combinatie zijn in de handen van den commandant en waar in do geest zoo goed is als men maar eenigszins kan wenschen. De brand weerman heeft maar één vijand, en dat ishet vuur. MODERNE NEDERLANDSCHE MUZIEK Maandagmiddag houdt Bertus van Lier in de School van Wijsbegeerte een lezing over moderne Ned. Muziek. Hans Gruys zorgt voor de muzikale illustratie. AL JONG OP STAP Gisteravond omstreeks 10 uur zijn door de politie 2 minderjarige meisjes aangehouden, die bezig waren auto's aan te houden om naar Hilversum te kunnen meerijden. Aan de politie ver telden zij, dat zij „van thuis" vrij af hadden. De twee kleinen zijn onderge bracht bij familie te dezer stede. KO KllfTtC TERWIJL wij rustig overdenken De Boodschap van het heilig Licht, Die zich weer over gansch de aarde Tot alle aardbewoners richt Terwijl wij luist'ren naar de klokken Met hun gewijden Kerstfeest-klank En op die klanken samenkomen Voor ons Gebed, voor onzen Dank Terwijl wij naar den Kerstboom staren In al z'n fonkelende licht En denken ahn de overgaven Van dagelijkschen menschenplicht Terwijl wij in gedicht, gezangen fn eigen kring elkaar verstaan En onze diepere gedachten Naar Hem in dezen ure gaan Terwijl het „Vrede op dc Aarde" Z'n heilig Licht opnieuw ontsteekt, Dat waar men zich ook mag bevinden Vooral tot onze hérten spreekt Zien wij de zorg en de ellende. Die mcnsch en land gebukt doen gaan; Gedenken wij dat. deel der wereld. Waar 't Kerstlicht-woord niet wordt verstaan Het Kerstlicht spreekt tot gansch de menschheid En doet beroep op het verstand Gedachten gaan in dezen Hoogtijd naar ginder waar géén Kerstlicht brandt (Nadruk verboden). PHILIA. De eerste overtreding hier voor het Kantongerecht behandeld Do Vestigingswet is reeds van kracht voor de slagerijen door het Ministerieel besluit van 18 Aug. en natuurlijk geeft de Bond van Slagcrspatroons goedacht. Amersfoort had voor het Kantongerecht het eerste geval van overtreding. Een be staande slagerij moest opheffen. De sla ger die getuigde, vertelde, dat het ver- koopen van zijn huis buiten hem om geschied was. De nieuwe slager had het slagersewinkeldecl dan ook gehuurd van den nieuwen eigenaar, een groentenhan- dclaar. Wel had de oorspronkelijke sla ger een contract met den nieuwen over gebruik van winkelinvcntaris. Het hu ren van den nieuwen eigenaar sprak dus tegen, dat het een voortzetting van dc zaak zou zijn. Bovendien was de zaak ecnige dagen gesloten geweest. Hier had men dus volgens het bestuur der plaat selijke afdeeling van den Slagerspa troonsbond te maken met het Vestigings- besluit. Het wendde zich tot het Bonds- bestuur te Utrecht en dit weer tot het Mi nisterie. De nieuwe slagerij zou zijn een filiaal van reeds in Amersfoort bestaan de zaak. Hier moest zijn de Minlsterieele ver gunning. De zaak sloot 5 dagen en de betrokkene kreeg 6 boete wegens nieuwe slagerij openen zonder Ministe- rieele machtiging. Het bleek, dat de Ambtenaar van het O.M. in deze materie een andere meening had dan het hoofd bestuur van den Slagershond. Bij zaakwijziging heeft men vestiging, uitbreiding en voortzetting (b.v. zoon op Vader). I-Iet hoofdbestuur is van mee ning, dat voor alle drie onderdeden mi- nisterieele vergunning noodig is. Nu be staat in deze materie alleen het ministe rieel besluit van 18 Aug. Daarin is slechts sprake van vestiging. Het O.M gaat niet direct accoord met de lezing van het hoofdbestuur, dat voor uitbreiding en voortzetting ook ministe- riecle vergunning zou noodig zijn. Door de kinderen der Zondagsschool N.P.B. In de Remonstrantsche Kerk werd gisteravond het Kerstfeest gevierd door de kinderen van de Zondagsschool van den Nederlandschen Protestanten Bond. Het kerkgebouw was geheel met denne- groon en kaarsjes getooid, terwijl voor in het gebouw ter linker zijde van den kansel een schitterende kerstboom stond. Het gebouw was geheel bezet, toen dr. M i e d e m a met een enkel woord allen hartelijk welkom heette en wel in het bizonder de jongens en meisjes van de Zondagsschool. Dr. Micdema schetste dc beteekenis van het Kerstfeest en zeide, dat de ouders hun kinderen dit feest niet mochten onthouden. Wij leven in een donkere wereld en slechts heel weinig licht zal noodig zijn om een schijnsel te geven in deze duisternis. Na het zingpn van een Kerstlied ver telde dr. Micdema de kinderen het Kerstevangelie, hetwelk hij deed met behulp van lantaarnplaatjes, welke werden vertoond. Tusschen deze vertel ling door zongen de kinderen toepasse lijke liederen. In de pauze werden de kinderen op limonade en koekjes getracteerd, terwijl tot slot nog verteld en gezongen werd. waarna de kinderen een cadeautje ont vingen. 'n NIEUWE COLLECTIE KUNSTHANDEL Langestraat 33 - Tel. 232 MODERNE LIJSTENMAKERIJ vraagt vrijblijvend demonstratio bij: Dlstrict-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tol. 1819. Onze Toonkamers boven staan voor U open Groote sorteering kleine cadeautjes Boek- en Kunsthandel G. G. VEENENDAAL Langestr. 33. Tolef. 232 Ds. Oort leidde den avond, die in het teeken van groote belangstelling stond l igaande van den Ned. Protestan tenhond, had gisteren in het club gebouw van de speeltuinverceniging „Het Soesterkwartier" een kerstfeest avond plaats, welke geleid werd door ds. F. Oort, In de stemmig versierdo zaal, waarin een groote kerstboom met tal van bran dende kaarsen opgesteld was, heelt ds. Oort een welkomstwoord gericht tot. jong en oud. Hij herinnerde hierbij aan het kerstfeest 1936 in de Theosofische Loge, kort na zijn intrede hier. Toen heorschte er evenals nu in dc zaal een kerststem ming, maar stemde hot droevig, dat het feest door weinigen bijgewoond werd. Daarin moest verandering komen. De resultaten waren gisteravond duidelijk. Daarom deed het spreker zoo'n vreugde, dat de zaal geheel gevuld was. Hij sprak den wensch uit. dat ook dit Kerstfeest intiem en prettig mocht zijn. Hierna werd gezamenlijk het lied „Stille Nacht, Heilige Nacht" gezongen en hield ds. Oort een Kersttoespraak. Spreker deed uitkomen, dat de wereld het geloof noodig heeft, onze verdwaas de wereld met haar twisten, vijandschap en oorlogen. Alleen het geloof kan hier in redding brengen, wanneer hot bereid is iets te doen voor den vrede op aarde. Momenteel hebben de mcnschen meer vertrouwen in kanonnen en gifgassen, dan in dc naastenliefde of vrede, welke gebaseerd is op recht. In dit verhand zag spreker het beeld met den oplaaien de» oorlogsvlam en het Ned. oorlogs schip, dat den wapenstilstandsdag vier de. Juist nu wij zoo weinig kunnen doen, hebben wij het geloof van noode. Daarom willen wij. aldus ds. Onrt, op dezen avond den God van liefde toe spreken en zeggen, dat we Zijn geest kennen, dat in ons nog het goede vuur «loeit. Diep moet tot ons doordringen de boodschap „Vrede op Aarde", waar naar wij hebben te leven. Na deze toespraak werd gebeden en door de kinderen het lied „Halleluja" gezongen. Ds. Oort heeft vervolgens op passende wijze aan zijn gempngd auditorium het kerstverhaal uit den bijbel verteld, een voudig, treffend en begrijpelijk voor de jeugd. De. avond werd vorder afgewisseld mpt gezang, vertellingen en gebed, als uiting van dankbaarheid. Tot slot van dezen mooicn avond heeft, de heer C A. Beukman een kort woord gesproken. Vermelden wij nog, dat de organist, de heer Metzner, zijn medewerking ver leende. FILMVOORSTELLING „AMFIKRI" GAAT NITE DOOR De besloten filmvoorstelling van „Am- fikri" gaat tweeden Kerstdag in AroicI- tia niet door en is uitgesteld tot 16 Januari a.s. WAARSCHUWING In verband, met de loterijwet brengt de politie onder de aandacht van het publiek, dat zich te dezer stede een per soon afkomstig uit Zandvoort, bezig houdt met loterijaanbiedingen. Men *zij gewaarschuwd daarvoor en wende zich in dergelijke gevallen aller- ecerst tot de politie. STADSNIEUWS MARKTBERICHT OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet off. 23 Dec. 24 De<v Londen 9.00 9.00 Berljjn 0.72.50 0.72.50 Harjje 6.15 6.12 Brussel 30.55 30.60 /-Urich 41.63 41.63 Kopenhagen 40.17 40.20 Stockholm 46.39 46.40 Oslo 45.22 45.21 Mew York 1.3P 6.34J4 6.37 Medeled. door do R'd&msche BankveTeen. De practijk Laat ons aannemen, dat een achteloos wandelaar loopt in de Langestraat en plotseling uit de torentjes van de Kam perbinnenpoort de vlammen ziet slaan. Vlug loopt hij een winkel binnen, belt op ouder nummer: „Uitslaande brand in de Kamperbinnenpoort." De telefoonjuffrouw weet natuurlijk wat haar te doen staat. Op de waarschu wing uitslaande, dus zware brand, brengt zij met één beweging 29 alarm- schellen in functie, waarvan bij eiken brandweerman één aan huis is aange bracht. Telefonisch worden liet kader en de autoriteiten gewaarschuwd. Na het alarm begeven alle brandweerman nen zich naar dc hoofdbrandwacht Ach ter Davidshof. Hier is alles tot hun be schikking. Deze brandweerkazerne was voor dien tijd uiterst practisch inge richt. Nog pas zijn vier man ter plaatse of de slangenwagen no. 1 kan reeds uit rukken. Van alles is op dezen wagen aanwezig. Op het terrein van den brand krijgt men hij aankomst van dezen wa gen aanstonds de beschikking over 4 straalpijpcn, 2 opzetstukken, slangen, lantaarns, fakkels en gereedschappen. Dadelijk kan men dus, zooals het heet, met vier stralen op de waterleiding het vuur aanpakken. Zoodra zich hierna weer meer personeel aan de hoofdbrand wacht meldt, vertrekt wagen nummer 2. Met korte tusschenpoozen komen dan de andere wagens op de plaats des on- heils. Men ziet dus dat een dergelijke orga nisatie de beschikking had over een goede brandweer, waarop Amersfoort in die dagen trotsch kon zijn. Het corps bestond in die dagen uit den comman dant, den hoer A. J. Schulte Nordholt, de brandmeesters de hoeren J. Rein boud en S. Massa, den chef van het ma terieel den heer A. Blok, den adjunct- brandmeester, den heer Wijnand van Haselen, den ladderchef, den heer II. van Keulen, en 29 brandweermannen, die allen een speciale opleiding hadden gevolgd. De geest in dat kleine, wak kere corps was buitengewoon goed. Ook de samenwerking met het politiecorps liet niets te wenschen over. Amersfoort had loen ruim 33 000 inwoners en men kon destijds gerust zijn. 1-Iet brandweer corps waakte dagelijks over ruim 6700 woningen, 700 pakhuizen, scholen, ker ken en andere gebouwen. Het werk in de eerste jaren Behalve tal van kleine branden, welke op afdoende wijze werden bestreden, had de brandweer geen bizondere taak te vervullen. Wel werd er dien tijd al het mogelijke in het werk gesteld om de huizen, waar het meeste brandgevaar dreigde, op afdoende wijze te bescher men. Deze preventieve maatregelen brachten zoowel voor Bouw- en Wo ningtoezicht cn de Brandweer, vaak groote moeilijkheden met zich mede, doch dienden noodzakelijk uitgevoerd te worden, daar dit in een oude stad als Amersfoort van het grootste belang geacht werd. In 1915 waren de tijdsom standigheden oorzaak, dat de uitbrei ding van het schellennet slechts zeer langzaam tot stand kwam en eerst 21 Augustus 1915 gereed kwam. Vanaf dien datum is evenwel ook die zeer ge- wcnschte verbetering ingetreden en is het geheele vaste personeel der brand weer vanuit het telefoonbureau te be reiken. Vanaf dien tijd dateert ook de centralisatie van de brandweer in de voormalige ambachtsschool Achter Da vidshof 2. Het jaar 1917 stond in het teeken van de boschbranden. Niet minder dan 8 bosch- en heidebranden braken in Maart April en Mei uit, waaronder twee groo te cn felle boschbranden. Het jaar 1919 ging niet voorbij zonder de brandweer in de gelegenheid tc stellen haar waar de voor de gemeenschap te toonen. Voor niet minder dan 6 uitslaande branden en 1 groote binnenbrand werd haar hulp ingeroepen. Bizondere vermelding ver dient een uitslaande brand in perceel Langestraat 36 op 18 Augustus des na middags. Den heer J. Schulte Nordholt werd op 15 December 1924 eervol ontslag ver leend wegens vertrek naar Arnhem, ter wijl in de vacature werd voorzien door de benoeming: van den heer A. E. Blok. Voorts dient melding gemaakt te wor den, dat de heeren J. Reinboud en S. H. Massa wegens hun 40-jarig jubileum in dienst der brandweer door H. M. de Ko ningin begiftigd werden met de zilveren medaille der Oranje Nassau Orde. wel ke onderscheiding hen op feestelijke wijze door den burgemeester en den commandant werd overhandigd. In 1926 kreeg de brandweer de beschikking over een motorspuit. Op 13 Maart van dat jaar, juist bij het beëindigen van een gehouden proef rit met de motorspuit en nog ach ter het stuurrad zittende, werd de Eén van de 65 alarmkastjes, welke in onze stad zijn aangebracht Appelen f 2.505. Peren f 57 per H L. Heneieren 4.204.80. Hoender- eieren 5.206. Eendeneieren 33.50 per 100 6tuks. Hooiboter 1.65 per K.G. Kip pen 0.30—0.90. Hanen 0.10—0 80. Tamme konijnen f 13. Wilde konijnen 0.80— 1 10. Oude tamme eenden 0.10—0.60. Ha zen f 2—2.25 per stuk. Tamme duiven 0.150.20 per paar. Zeugen drachtige f 80—125. Biggen 16—20 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 30 H.L. appelen. 200.000 stuks hoendereieren. 800 6tuks eendeneieren. 15 K.G. hooi boter 3 zeugen drachtige, 40 biggen. Bet nablusschingswerk vaméén der grootste branden der laatste jarenA ten ziet hier den commandant, den heer Wijnand van Haselen, temidden van twee brand weerlieden Het volledige personeel van het brand weercorps J~\E gemeentelijke brand- 1-J weer herdenkt op 1 Ja nuari a.s. haar 25-jarig bestaan. Alhoewel het in de bedoeling ligt dit jubileum onopgemerkt voorbij te laten gaan, meenen wij toch het een en ander over de geschiedenis, het werk en het nut van deze populaire instelling te moe ien zeggen. Einde 1912 kwam de. reorganisatie van de brand weer tot stand en voordien had men de beschilcking over het vrijwillige brand weercorps, dat vooral bij vele andere stadgenooten nog wel aangename herinneringen wakker zal roepen, wanneer men terugdenkt aan de toe standen van toen. Een ingrijpende reorganisatie was des tijds noodzakelijk en de heeren J. Schul te Nordholt, inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, én A. E. Blok, opzich ter van het materieel der brandweer, hebben in 1912 een reorganisatie-plan .opgesteld, teneinde te komen tot een gemeentelijke brandweer. Door het over- Blijden van den heer J. A, Schoterman, Sgden opper-brandmeester, werd de heer Blok aangezocht. I Drie punten brachten zij sterk naar ';j\Vnren, t.w.: I. Doelmatig gebruik maken van de (lestijds nieuwe waterleiding der ge meente: organisch inschakelen van de politie; invoeren van een modern alarm systeem. Samenstelling van het plan Behalve schriftelijke inlichtingen, in Verschillende plaatsen ingewonnen, werd de organisatie der brandweer te Hil versum, Haarlem, Gouda, Vlaardin- gen, Dordrecht, Nijmegen, Arnhem en Maastricht bestudeerd. Het groote nut van deze studiereizen, waarop zooveel materiaal voor het samen te stellen rapport werd verzameld en zoo uitne mend gelegenheid bestond de gevolgde systemen en organisaties onderling te vergelijken, behoeft ongetwijfeld hier niet nader ontschreven te worden. Wat tenslotte de leidende gedachte betreft, die steeds bij alle werkzaamheden heeft voorgezeten, worde meegedeeld, dat, om zooveel mogelijk een vast en objectief uitgangspunt te hebben, immer te rade >verd gegaan met de toestanden, erva ringen en organisaties van verschillen de brandweeren in ons land, teneinde hieruit een systeem te vormen, naar de inzichten van de heeren Schulte Nord holt en Blok, voor een brandweer, zoo als die in de gemeente Amersfoort zich mettertijd zoo goed als geheel zal heb ben aan te passen aan het werken met de waterleiding. Een brandweer-organi satie-plan dient immers zooveel moge lijk te voldoen aan de voorwaarde, dat de eerste, voorspoedigste hulp, de beste is. Tot basis had het opgemaakte plan: de systematische inschakeling der poli tie bij de brandweer, als hoofddoel heb bende, van de steeds in het bureau van politie aanwezig zijnde wacht een vaste brandwacht te vormen, immer gc- Wijnand van Haselen, de comman dant van de Amersfoortsche Brand weer reed om uit te rukken. De meest spoe dige hulp is op die wijze verzekerd en kon voor een betrekkelijk kleine ge meente als Amersfoort (dit was in 1912!), niet in het bezit van eel! beroeps brandweer, naar de meening van de rapporteurs op geen eenvoudiger, noch doelmatiger wijze worden verkregen. Alhoewel de vorige burgemeester van Amersfoort, de heer Barchman Wuy- tiers, de opdracht had gegeven tot het reorganiseeren van de brandweer, kwam de uitvoering tot stand onder het bur gemeesterschap van mr. J. C. Graaf van Randwijck. Op 1 Januari 1913 werd de gemeente lijke brandweer geïnstalleerd. Wat hield het nieuwe werk van de brandweer nu eigenlijk in? Om dit duidelijk weer te geven, lijkt het ons het beste dit eens aan de practijk te toetsen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7