De Eerste Kamer over het regeeringsbeleid Kinderhoekji HET HELSCH COMPLOT Weinig nieuwe gezichtspunten Kerstrede van Ir. Albarda Het spellingvraagstuk Doodelijk ongeluk bij een voetbalwedstrijd Nog is het niet te laat Arnhemsch advocaat in Duitschland omgekomen Engelsch stoomschip aan den grond DE LICHTING 1938 „Man overboord" De Neeltje Jacoba was reeds uitgevaren Radio-programma's Het groene oog van Baa-al [DRAISIflA-vAN-VALKENBURC; 'S-: •1 LEVERT Ie BLAD PAG 2 AMERSh OORTSCH DAGBLAD MAANDAG 27 DECEMBER 1937 BINNENLAND Beschouwingen over den toestand van 's lands financiën Verschenen is het voorloopig verslag Tan de commissie van rapporteurc. der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 't dienstjaar 103S. Nieuwe gezichts punten werden hierin vergeleken bij de beschouwingen in de Tweede Kamer zoo goed als niet geopend. Achtereenvolgens werden de volgen 'de punten besproken le. Verloop en resultaat van de ka binetsformatie. alsmede de vraag, of aan het tegenwoordige ministerie al dan niet een parlementair karakter moet worden toegekend. 2e. De houding van een tweetal par tijen. mede in verhand met de kabinets formatie. 3e. De vraag of de vorming van een ministerie, rustende op anderen grond slag dan het huidige kabinet doet. niet meer in 's lands belang ware geweest Vanzelfsprekend liepen over deze kwesties, evenals in de Tweede Kamer, de meeningen sterk uiteen. Van verschillende zijden vond het beleid van de R.K. Staatspartij ernstige afkeuring. Zoo had het eenigen leden ten zeerste bevreemd, dat dit kabinet is ontstaan met medewerking van de leiding dier partij, zij het. dat die leiding in een andere hoedanigheid bij de formatie werd betrokken Van die zijde toch is sedert Juni 1933 hij voortduring, ook in 'de laatste verkiezingscampagne, een felle critiek geoefend op het beleid van de twee vorige kabinetten, die onder betzelfde praesidium stonden als het huidige ministerie. Enkele andere leden stemden hier mede in. Eenige leden waren van oordeel, dat de bedoelde, partij zich in toenemende mate aan machtsusurpatie schuldig maakt. Tegen deze betoogen. werd in de eer ste plaats aangevoerd, dat de leidende figuren in de genoemde partij in en buiten de Staten-Generaal zoowel voor als tijdens de verkiezingscampagne steeds het pleit hebben gevoerd voor een politieke samenwerking op positief christelijke hasi6. Te minder rede voor critiek daarop achtten de hier aan het woord zijnde leden aanwezig, aange zien in het regeerlngsprogram in menig 'opzicht tegemoet worden gekomen aan (verlangens, welke reeds geruimen tijd leefden in de kringen der R.K. Staats partij. Financiën Sommige leden verklaarden den fi- nancieelen toestand des lands nog verre van gunstig te achten. Zulks is huns inziens mede een gevolg van de zooge naamde aanpassingspolitiek, welke de beide vorige kabinetten hebben ge voerd. tot handhaving van het goudpeil .van den gulden Nadat ten slotte, dus meenden deze leden, toch tot muntde- preciatie moest worden overgegaan, bad de regeering zich een geheel an dere aanpassing ten doel moeten stel len. Deze leden achtten de beschouwin gen, in de millioenennota \oorkomen- de. te pessimistisch. Vele leden verklaarden, met dit be toog niet te kunnen instemmen. Vooral de financieele toestand van de gemeenten, de groote zoowel als de kleine, had hen met zorg vervuld. Voorts vestigden deze leden er de aandacht op. dat de economische toe stand van Nederlandsch-Indië al weder lang niet meer van dien aard is, dat groote winsten van daar herwaarts vloeien, waarmede indirect 's rijks mid delen zouden kunnen worden versterkt. Eenige leden waren van oordeel, dat Öeze begrooting niet getuigt van goed financieel beheer. Wordt op dien weg voortgegaan dan snelt huns inziens de Nerlerlandsche staat zijn bankroet te gemoet. Deze leden bepleitten de heffing van een speciale belasting op de winst, wel ke uitsluitend is gemaakt ten gevolge van de inuntdepreciatie. Verlaging belastingdruk Verscheidene leden bepleitten als dringend noodzakelijk ter bevorde ring van de volkswelvaart een ver mindering van de. van overheids wege opgelegde lasten en met name verlaging in stede van verhooging van den belastingdruk. Verscheidene leden koesterden de vrees, dat voorshands weinig zal tot stand komen op het stuk der maat schappelijke ordening. Andere leden betoogden dat men van het kabinet niet het onmogelijke mag vergen en mopf hegrijpen, dat ten op zichte der ordening met groote behoed zaamheid moet worden te werk gegaan Het spellingvraagstuk Vele leden drongen er op aan, dat de regeering ten spoedigste een einde zou maken aan de verwar ring, welke is ontstaan wat betreft de spelwijze van de Nederlandsche taal. Sommigen hunner waren van oor deel, dat de oplossing moet worden ge zocht in overnenv'ng. door de regeering, van de thans in nagenoeg alle inrich tingen van onderw ijs gebezigde moder ne spelling. Andere leden verklaarden, dit 6tand punt te deelen Zij waren van oordeel, dat de regeering in deze aangelegen heid. die niet slechts de onderwijswe reld, doch het gansche volk raakt, van het begin af niet het juiste beleid heeft gevoerd Sommige leden oefenden critiek op het beleid der regeering ten aanzien van het verrichten van arbeid in over heidsdienst door vrouwen. Speler na een botsing overleden KROMMENIE, 26 December. Vanmiddag om half drie is tijdens den voetbalwedstrijd Krommenie- sche BoysBroek in Waterland voor de tweede klasse van den Noord-Hollandschen Voetbalbond, een doodelijk ongeluk gebeurd. De speler J. Scholten van Broek in Waterland, die na een neusbloeding even het veld had verlaten, kwam na zijn terugkeer bij een botsing te vallen. Hij bleef liggen en draaide zich eenige malen om. Hij werd daarop in bewuste- loozen toestand naar de kleedkamer ge bracht. Toen een uur later een genees heer verscheen, bleek S. reeds overle den te zijn. Inmiddels had de scheidsrechter, de heer Koelink, uit Egmond aan Zee, den wedstrijd doen staken. Van ruw spel was volgens hem geen sprake. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Nader vernemen wij omtrent het over lijden van den speler van Broek in Waterland, dat het beslag op het stof felijk overschot in den loop van den middag is opgeheven. Het lichaam ver toonde geen verwondingen, zoodat de doodsoorzaak vermoedelijk hartverlam ming is. C. J. DAENDELSf Te Apeldoorn is in den ouderdom van 91 jaar overleden de heer C. J. Daen- dels, de laatste kleinzoon van wijlen den oud-gouverneur-generaal van Ned. O.-Indië. H. W. Daendels. Door alle duisternis heen zal vrede worden gebracht AMSTERDAM. In de bijna geheel gevulde Apollohal heeft op Eersten Kerstmiddag de federatie Amsterdam der S.D.A P. de gebruikelijke Kerstver gadering gehouden, waarin, overeen komstig de uit de dagen van Troelstra stammende traditie, de partijleider, ir. J. W. Albarda de Kerstrede heeft uit gesproken. De voorzitter der Amsterdamsche partijfederatie, de heer Ed. Polak, lid van Gedeputeerde Sjta'en van Noord- Holland. herinnerde in zijn openings rede aan den strijd in Spanje en China, waardoor de woorden „Vrede op aarde" tot een aanfluiting werden. Rede van ir. J. W. Albarda Millioenen menschen komen vandaag in kerkgebouwen en vergaderzalen bij een aldus ving ir. J W Albarda zijn rede aan wier denken gericht is op de verheven boodschap van tweedui zend jaar geleden: Vrede op aarde. Waar deze gedachte tevens een vurige hoop uitdrukt, is er geen tegenstelling tusschen de kerken en onze vergader zalen. In deze dagen klinkt de vredes boodschap immers niet als een jubel kreet, maar als een noodschreeuw. Dui- zenden dooden en gewonden vallen in Spanje en in het Verre Oosten. En helaas moet men vreezen. dat dit slechts de inleiding is tot een veel groo teren strijd, een wereldbrand. Spr. schetste den bewapeningswed loop in allo landen Nog slechts vijl jaar geleden kon men hopen, dat met ontwapening een aanvang kon worden gemaakt Sedert dien hebben Duitsch- land en Italië hun leger opgebouwd en versterkt, een oorlogsmoraal in hun volk gekweekt De oudste regelen van het volken recht worden geschonden, neutrale schepen aangevallen en gebombar deerd. Tegen dit alles is de houding van den Volkenbond en de democratische staten slap geweest. Maar nog is het niet te laat voor krachtig ingrijpen. Al6 de groote demo cratische mogendheden Engeland, Frankrijk en Amerika willen samen werken, kunnen zij nog de wereld redden, de rechtsorde herstellen zonder dat de kanonnen behoeven te spreken. En daarom moeten wij, hoe groot de gebreken thans zijn. den Volkenbond in stand houden. Naast deze politieke gevaren pakken zich ook op economisch gebied weer dreigende crisiswolken samen. Komende tot de verhoudingen in Ne derland constateert spr., dat in den achter, ons liggenden verkiezingsstrijd de democratie de dictatuurgedachte in al haar uitingen heeft verslagen. Thans is het eerste begrootingsdebat achter den rug. De trotsche zegekar, waarmee het kabinet Colijn de politieke arena binnenreed, i6 er als een krakend wagentje uitgekomen. De leider van liet kabinet is volledig in gebreken gebleven den grondslag ervan te verdedigen. Telkens stuit men op tegenstellingen tusschen roomsch- katholieke en protestantsche coalitiege- nooten. Spr. geeft toe, dat onze defensie ver sterkt moest worden, maar dat wil niet zeggen, dat men alle beschikbare gel den aan dit doel mag besteden met ver waarloozing van alle andere, door ieder aanwijsbare schreeuwend nooden van ons volk. Dringende voorziening eischen de nooden der wcrkloozen. der ouden van dagen, evenals de salarissen van het overheidspersoneel en de tegen woordige toestand van het onderwijs. Het is- de vraag, of de weerkracht van ons volk op deze wijze wel goed wordt gediend. Ondanks de sombere werkelijkheid om ons heen. mogen we niet bij de pak ken neerzitten. Ook in Duitschland komen vandaag de vervolgde geloovi- gen in hun kerken bijeen, zonder te twijfelen aan de toekomst en de kracht van het Christendom. Vele van de schoone beginselen van het Christen dom zijn in het socialisme opgenomen, En het socialisme, kan niet op een werk van eeuwen terugzien, maar men den- ke eens aan de geschiedenis der arbei ders in de afgeloopen vijftig jaar. Het is een verhaal van moed, reiniging en menschwording De kracht, die dit alles heeft tot stand gebracht, is niet te ver nietigen en zal uiteindelijk door alle duisternis heen den vrede brengen tus- chen de menschen en tusschen de volkeren. De bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek van het metaalbewerkers muziekcorps „Kunst en Striid" en zang van de Amsterdamsche arbeiderszang- ereenigingen onder leiding van A. K rel age Jr. Met zijn auto in den Rijn gereden en verdronken ARNHEM, 26 December. Tengevol ge van een verkeersongeluk is gisteren in Duitschlaand mr. S. Tromp Meesters, advocaat en procureur te Arnhem, om het leven gekomen Mr. Tromp Meesters, die van een reis uit Oostenrijk terugkeerde, i6 met zijn auto, waarin hij alleen gezeten was, na bij Rüdesheim in den Rijn gereden en verdronken Bijzonderheden omtrent de toedracht van het ongeluk zijn nog niet bekend. Mr. Tromp Meesters was een bekend advocaat. Het stoffelijk overschot zal naar Arnhem worden overgebracht. Met sleepboothulp vlot gekomen TERNEUZEN, 26 Dec. Het Engel- sche stoomschip „Britsch Pride" is he denavond om zeven uur op de Wester- schelde ter hoogte van Walsoorden om hoog gevaren en blijven zitten. Een aldaar liggende sleepboot is voor het verleenen van bijstand uitgevaren. Een nader bericht meldt, dat de sleepboothulp aanvaard is. Verscheidene sleepboot en ziin van Vlissingen en Antwerpen onderweg. Getracht zal worden het schip bij op komenden vloed vlot te trekken. Later meldde men ons dat het s.s. „British Pride" om negen uur met be hulp van sleepbooten uit Terneuzen, Walsoorden, Vlissingen en Antwerpen vlot is getrokken, waarna het, oogen- schijnlijk zonder schade te hebben opge- loopen. de reis heeft voortgezet. De „British Pride" wordt op 27 dezer te Rotterdam verwacht. De minister van Defensie heeft de sterkte der ploegen bepaald van de dienstplichtigen der lichting 193S. Deze bedraagt per regiment infanterie (waaronder het regiment Grenadiers en het regiment Jagers begrepen) totaal 550 (vorig jaar 579) man, verdeeld als volgt. Officiersopleiding: 15 (eerste ploeg 3. tweede ploeg 12); opleiding tot onderofficier-admini strateur: 6, allen van de eerste ploeg; overigen: pl.m. 527 (eerste ploeg pl.m, 359, tweede ploeg pl.m. 168). Van de totale lichtingssterkte der lich ting 1938 (n.l. 25.917 man) is iets meei dan de helft bestemd voor den dienst bij de regimenten infanterie. Treedt evenwel de in behandeling zijn de wijziging van de dienstplichtwet in werking, dan zal de totale sterkte der lichting 1938 vier derde maal zoo groot worden (34.556 man totaal). De sterkte van elk infanterieregiment wordt dan van de beide ploegen der lichting 193S bijeengenomen, totaal 733 man. ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN 'e-GRAVENHAGE, 26 December. Hedenochtend tegen 12 uur kwam b het. voetballen op „Houtrust" de 25- jarige A. Kramer, wonende in de G^- nestetlaan 80, zoodanig in botsing met een anderen speler, dat hij zijn rechter- onderbeen brak en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden ge- bracht. Later vond men hem droog en we) op het schip IJMU1DEN, 25 December In den Kerstnacht, te ruim twaalf uur nam de kustwacht te IJmuiden noodseinen waar. Een kustboot, die later de „Haba" bleek te zijn. seinde met haar toplicht „Man overboord". Het schip bevond zich ongeveer anderhalve mijl bezuiden IJmuiden. Onmiddellijk belde de kust wacht den heer Oud. secretaris van de plaatselijke commissie der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij op. De heer Oud aarzelde geen oogen- blik. Er was onder de kust immers een man overboord en er moest dus hulp worden geboden. De schipper van de „Neeltje Jacoba" werd uit zijn bed gehaald en in minder dan geen tijd was de bemanning aan boord van de reddingboot Op volle toe ren draaiend voer het schip, even later, de haven van IJmuiden uit. Ook de loodsboot, die zich buitengaats bevond, had zich in de richting van den kust vaarder begeven en met zoeklichten zocht men het donkere water af. Zonder resultaat Een poosje later seinde de kustboot opnieuw. Het bericht luidde nu heel wat minder alarmeerend. De man was gevonden. En van een drenkeling was geen sprake meer. Droog en wel was hii op het schip aangetroffen, waar hij zich verborgen had. De „Neeltie Jacoba" wendde den ste ven en ook de loodsboot voer weer terug naar haar nlaats in de haven. Een onvrijwillige, doch goede oefe ning voor de reddingboot was hiermede ten einde. AUTO GESLIPT AMSTERDAM, 26 December. Van middag slipte op den Koninginneweg een auto. De wagen kwam tegen een lantaarnpaal terecht, die vernield werJ. Twee dames, die op het trottoir lie pen, zijn hierbij gewond Na in het Wilhelmina Gasthuis te zijn behandeln konden zij naar hun woning worden vervoerd. DINSDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I 1875 M. en 415,5 M. KRO 8.009.15 en 10.00 Gram.muziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO. orkest. 1.00 Gram.muziek 1.20 De KRO-Melo- disten, en solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gram.muziek. 4.15 Kinder uurtje. 5.15 KRO-Nachtegaaltjes. 5.45 Fe- licitatiebezoek. 6.00 De KRO-Mclodisten, m. m.v. solist. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Be richten. 7.15 „Katholieke Film-Actie", cause rie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonic-orkcst m.m.v. solist (In de pauze: Een Nederlander over Hongarye, causerie). 9.30 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO- Orkest. 11.3012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II 301,5 M. AVRO. 6.30— 7.00 RVU. 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Pim de la Fuente's Radio Follies. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gram.muziek. I.00 Kovacs Lajos' orkest, en soliste. 2.00 Omroeporkest en solist. 2,45 Kniplcs. 3.45 Gram.muziek. 4.30 Kinderhalfuur. 5.00 Kin derkoorzang. 5.30 Het Omroeporkest en so list. 6.30 Causerie „Finale of Ouverture". 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. II.4012.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 11.20 Gram.mu ziek. 11.50 New English Strijkkwartet. 12.35 Radiotooneel. 1.05 BBC-Schotsch-orkest, en soliste. 1.50 Colombo-Octet. 2.35 Gram.muziek 3.30 Sportrcportage. 4.20 Actueele cause rieën. 4.35 Gram.muziek. 4.50 A. Dulay's Kwintet cn solisten. 5.20 Gram.muziek. 5.50 G. Parkington's kwintet. 6.20 Berichten. 6.45 137. Intusschen ontdekten dokter Ben man cn zijn gezelschap de eene opslag plaats na de andere. Hier waren allemoi rijkdommen opgestapeld aan oliën en stof fen. Het was duidelijk dat de A-nerikoei hiervan de eigenaar was. 138. Hassan was intusschen vol bezorgd heid voor de kinderen. Hij vond het noiï roekeloos van zijn meester om Tonny v Jet in deze gevaren te brengen en hij ha', zich dan ook vast voorgenomen een opgil in 't zeil te houden. -"ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70 et. Viool en orgel. 7.20 Fred Hartley's sextet, 7.50 Radiotooneel. 9.20 Berichten. Lipton'! Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS 1648 M. 7.50, 8.65 eï 10.40 Gram.muziek. 12.40 G. Bailly-orkest, e; zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 45' Zang. 4.35 Pianovoordracht. 6.20 G. Der. veaux-orkest. 6.20 Gram.muziek. 7.20 Viool- voordracht 8.35 Radiotooneel. 10.35 Manuel Trio, en soliste. KEULEN 456 M. 5.50 Militair concert 7.50 Hermann Hagestedt's orkest. 11.20 NS* Franken-orkest. 3.20 Omroopkleinorkest. 4.11 Concert. 6.30 Omroeporkest. 7.20 Cabaret programma 8.20 Stedelijk Orkest te Münstet 9.5511.20 Omroepkleinorkest en Omroep* dansorkest. BRUSSEL. 322 en 448 M. 3.22 M.: 125] Gram.muziek. 1.50 Omroeporkest. 1.50- j Gram.muziek 5.20 Omroepsalonorkest. 5.M 6.50 en 7.20 Gram.muziek. 8.20 Omrocporke^ en soliste. 9.20 Radiotooneel. 10.3011- Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroe? salonorkest. 1.30 Omroepdansorkcst. 1.50- 2.20 Gram.muziek. 5.20 Orgelconcert. 54' Gram.muziek. 6.35 Reportage. 7.00 Pianovoor dracht 7.35 Declamatie met muziek. 8.20 On- rocpkleinorkest en solisten. 9.35 „Le maitr dc Chapelle", opera. 10.3011.20 Gram.m:-,r| ziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. V: Barnabas von Geczy's orkest. 8.20 Politic dagbladoverzicht. 8.35 Het Breronel kwart»1 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10-3 Scheepswcerbericht. 10.2011.20 Barnabi. von Geczy's orkest. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN S7> De twee jongens, voor wie de waarheid verzwegen werd, waren, tot hun groote verontwaardiging, vroeg naar bed gestuurd. Daarna zaten de vrienden tot diep in den nacht het ge val te bespreken «n. hoewel zij altijd weer bij hun uitgangspunt terug kwa men, dat het een verschrikkelijke en valsche beschuldiging was, konden ze niet veel doen om de ontzettende positie van het meisje te verbeteren. De ee- heele verdediging werd eveneens be sproken. waarbij bleek, dat Mice keen vrees had, dat de zaak een ernstigen afloop zou hebben, maar alleen terug deinsde voor de publiciteit en de ver nedering, die baar positie oorlzake lijkerwijze met zich mee bracht. Tegen middernacht stond Lucv. bleek en met groote kringen onder haar cogen, op en zei, dat ze naar boven moesten gaan. Alice nam haar kaars, maar voordat zij de trap opging open de zij de voordeur en keek naar huiten Het was een prachtige, maanverlichfe nacht en een zilveren elans lae over de heuvels en deed de voorwerpen in de verte opvallend duideliik zijn. „Ik zou graag nog een klein eindje Drnloopen", zei ze. peinzend. „Misschien zal ik in langen tijd geen lucht en geen heuvels meer zien." Traquair nam de kaars van haar aan, haalde een shawl van de oude bank in de hall en samen gingen zij naar bui ten. De twee anderen deden geen po ging hen tegen te houden en gingen zonder een woord te zeggen naar hun eigen kamer. Buiten gekomen nam Traquair haar arm en drukte dien vast tegen zich aan. „Wat ben je goed voor me", zei ze, bijna teeder. „Als ik niet genoeg schijn te zeggen, is het niet, omdat ik niet dankbaar hen,, maar omdat ik niet kan." „Stil", antwoordde hij met een stem, waaruit duidelijk zijn liefde sprak. „Je weet, wat ik voor je gevoel. Je den kleinsten dienst te bewijzen, beteekent meer voor me. dan ik je kan zeggen Zij gaf geen antwoord, maar liet haar hand op zijn arm rusten en plotseling drong het tot haar door, dat geen vrouw, in wat voor moeilijkheden zij ook verkeerde, zich geheel en al verla ten kon voelen, wanneer zoo een man haar terzijde stond. Ze gingen, als vanzelfsprekend, naar het Blenken Loch, waarover de geheim zinnige schoonheid van het maanlicht lag. „Tk heb het nog nooit zoo gezien en zoo zal ik het in mijn gedachten houden en deze geheele omgeving, waar ik de gelukkigste dagen van mijn leven door gebracht heb" zei ze, terwijl haar stem haar plotseling hegaf Ze stonden stil en hij keek neer op het mooie gezichtje. „Alice, zal je niet vergeten, wat ik gezegd heb. Mijn gevoelens zullen niet veranderen, wat de komende maanden ons ook brengen mogen Beloof me, dat 'je bet niet zult vergeten". Ze wendde zich naar hem toe en stak haar beide handen uit. „Ik dacht, dat ik daarmee afgedaan had", zei ze. „Maar nu weet ik, dat ik nooit de beteekenis ervan begrepen heb. Ik zal bet niet vergeten en God eiken dag van mijn leven bidden, dat wij eens weer aan den rand van dit meertje zullen komen te staan en dan gelukki ger, dan wij vannacht zijn." Hij trok haar naar zich toe en hun lippen ontmoetten elkaar. HOOFDSTUK XXXI De donderslag Tijdens de afwezigheid van haar mees teres had Christina Caldwell het erg druk met vele extra plichten in het huis te vervullen. Ze zorgde uitstekend voor de twee dames, die aan haar toe vertrouwd waren. Miss Harman had haar opgedragen het hun in alle opzich ten aangenaam te maken. Het geheele huishouden ging met pre cies dezelfde orde en regelmaat, alsof de jonge meesteres nog thuis was. Pre cies om acht uur werd het ontbijt door Christina zelf naar boven gebracht. Ze had gevraagd, of zij in toevoeging van haar speciale plichten als kamenier ook nog aan tafel mocht bedienen, wannper zij alleen waren en daar het geen stijf huishouden was en Alice graag het trouwe meisje om zich heen had, had zij daartoe onmiddellijk haar toestem ming gegeven. Christina's voornaamste lieveling was William Urquhart, de huisjongen, dien zij onder haar speciale hoede genomen had. Het was een aardige, gewiekste jongen, die met een beetje goede leiding een eerste klas bediende zou worden. Christina regeerde hem flink en eiken dag hadden ze wel een paar woorden wisselingen. die echter aan hun eoede verstandhouding geen afbreuk deden Twee ochtenden na de gebeurtenissen, die ziek in bet vorige hoofdstuk afge speeld hebben, kwam zij de eetkamer uit en zag William Urquhart doodkalm op de bank zitten, in plaats van den vloer van de hall te wrijven, wat tot zijn ochtendplichten behoorde. „William", riep zij waarschuwend uit, „leg die krant onmiddellijk neer! Wat denk je wel, dat je op jouw leeftijd al kranten mag lezen? Leg haar on middellijk neer en waar is je zeilwrij- ver? Het is al twintig minuten voor achten en de dames zullen direct be neden komen en die zijn er niet op ge steld jou op een bank de krant te zien zitten lezen." Maar William gehoorzaamde niet. Hij scheen baar zelfs niet gehoord te heb ben. Zijn oogen hingen aan het blad, dat open voor voor hem lag en plotse ling viel het Christina op, dat er een ongewone uitdrukking op zijn gezicht lag. Zonder een woord te zeggen, gine ze daarom naast hem staan en boog zich over de krant om te trachten uit te vinden, wat hem zoo hevig interes seerde. Met een vinger, die een beetje scheen te beven, wees hij naar het opschrift, dat in vette letters hovenaan het twee de blad gedrukt stond. „Buitengewone en sensationeel? ont wikkeling van het Dempster testament proces Miss Harman van moord be schuldigd en gearresteerd." Christina schreeuwde niet. Ze rukte William de krant uit de handen en las woord voor woord de heele, lange pa ragraaf door, zonder zich er om te he kommeren. dat haar plichten in de eet kamer nog lang niet afgeloopen waren en dat de dames spoedig naar beneden zouden komen om te ontbijten. Ze werd doodsbleek, toen ze bet verslag las van de dramatische arrestatie van miss Har man op White's Moss en haar reis naar Edinburg onder geleide van de twee po- litie-agenten en de schrikwekkende bij voeging, dat zij nu veilig in de gevange nis opgesloten was. De laatste zin luide: „De gevangene heeft geweigerd iets te zeggen, voordat zij met haar procureur gesproken heeft. Vandaag zal ze voor de rechtbank ver schijnen om officieel beschuldigd te wor den." „Verschrikkelijk hè Tina?" zei Wil liam op zachten meewarigen toon. „Verschrikkelijk is het woord niet, jong! De voorzienigheid moet zeker er niet meer zijn, dat er zoo iets afgrijse lijks kan gebeuren." Ze sprak de woorden in vollen ernst uit. aKol .lat haar de eenige oplossinu en verklaring voor de monsterlijke ge beurtenis leek. William schoof een eindje opzij, een oogenblik geschrokken van iets, dat hij nog nooit te voren in het gezicht van zijn' bondgenoot gezien had. Het was een uitdrukking van aan doenlijke, onverdragelijke ellende, die niet onder woorden gebracht kon worden. „Misschien wordt ze nog wel vrijge sproken", trachtte hij haar haastig te troosten. „Dat gebeurt toch wel meer Mijn God, is het niet verschrikkelijk." Hij sloop huiverend weg en Christina liet de krant op den grond liggen en liep langzaam de trap op. Ze bezat nu het kleine vertrekje, dat vroeger van de kokkin geweest wa6 Alice had haar een eigen kamertje gegeven, om haar dat gevoel van eigenwaarde hij te brengen waar zijzelf zoo op gesteld was. Ofschoon ze zelf nog nooit in de ge vangenis gezeten had, wist zij er ge noeg van af. Dikwijls genoeg waren de menschen. die haar in haar jeugd omge ven hadden, ermee in aanraking ge weest en zij bekommerden zich weinig om haar verschrikkingen. Maar Christi na had haar altiid iets schandelijks ge vonden en de gedachte, dat haar mees teres zicb er nu in bevond, wekte in haar een onbeschrijfelijke en macht loóze woede. „O, God, als Gij er nog zijt, stort d* Uw vergelding over hen uit." bad t- „Over de ellendelingen, die haar d. aangedaan hebben!" Spoedig begon, temidden van haar lende het verlangen om haar meester* te helpen vasten vorm aan te nemen al gauw wist zij, wat haar te doen ston'-' Voorloopig was zij niet langer een te woner van het huis, die zekere plich ten te vervullen had, maar de bestrijd ster van een groot en schreeuwend o& recht. Ze deed haar schort af, verwis selde haar huisschoenen voor gewoC en haar katoenen jurk voor een zwark deed haar hoed en mantel aan, liep dj trap af en verliet door de voordeur b®j huis. Ze bemerkte, toen zij door de hall liep, dat de krant opgeraapt was, mat' hoorde nergens eenig geluid, dat er c? wees, dat de dames beneden gekomen waren. Builen deed de frissche, prikkelend* lucht haar weer wat bijkomen en haar moed een beetje herleven. Ze was sinds zes uur op en had nog niets gegeten. 1' voelde zich een beetje duizelig, toen z® op snelle voeten het plein afliep en dotf een klein straatje Buccleuch Place be reikte, waar dr. Guthrie woonde. Ze kende zijn huis heel goed, want ze had er dikwijls voor haar meesteres bood schappen heen gebracht en ook kende ze liet dienstmeisje, dat op haar bellen opendeed. „Is de dokter al beneden?" vroeg ademloos. Het meisje knikte. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2