PROF. VENING MEINESZ TERUG KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. Per onderzeeër naar Curacao INBRAAK Handelsregister DIK TROM Pedaalridders Dank aan de marine DAMESZANGKOOR „ANIMATO" Th. DIJKMAN Verbeteringen in Pesie's Bad Rembrandt-Theater „TWEE WEEZEN" IN AMICITIA Rede van H. J. van Braambeek Gemeenteraad van Hoogland le BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 27 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS Er zijn wederom hoogst be langrijke zwaartekracht metingen verricht Omtrent de aankomst van de beide onderzeebooten „O. 12" en „O. 14" in de haven van Nieuwediep, wordt ons hel volgende gemeld: Op het Hoofd zorgde de stafmuziek i voor welkomstklanken. Zoodra er ge meerd was, had de begroeting plaats door den commandant van den onder zeedienst, overste van de Berg, die den divisie-commandant luit. ter zee le kl H. C. W. Moorman, hartelijk de hand drukte. Daarna kregen de opvarenden gelegenheid zich met hun familieleden even te onderhouden. Deze aankomst was in meer dan één opzicht van belang. Aan boord van de „O. 12" bevond zich de „marine-profes sor", prof. dr. ir. F. A Vening Meinesz, die ons over den tocht en het eerste resultaat zijner proefnemingen het een en ander mededeelde. Ten behoeve van het bijzonder onder zoek en ook voor het doen van zwaar tekrachtmetingen, zooals die ook oo vorige reizen uitgevoerd zijn. maakte hij de terugreis van H. Ms. „O. 12" van Curacao naar Holland mee. Na een verblijf van ruim een haif jaar op Curacao, verliten Hr. Ms. .0 12" en „O. 14" op 26 November, na een hartelijk afscheid van de bewoners, het Schottegat Het commando voerde luit ter zee H. C. W. Moorman, terwijl luit. ter zee H. C. M. van Erkel het com mando voerde over de „O. 14". Het slin gertoestel voor de zwaartekrachtmetin gen had een plaats gevonden in 'iet centrale verblijf onder den toren. Er was tevens een toestelletje op aangebracht voor de nieuwe onder zoekingen, die ten doel hebben de scheepsbewegingen tijdens onder water varen te meten. Deze metin gen dienen om correcties te bepalen voor de zwaartekrachtmetingen, doch behalve deze, kunnen daarvan ook belangrijke gegevens verwacht worden over de wijze, waarop de golfbeweging ir den Oceaan, waar over nog zoo weinig bekend is, zich in de diepzee voortzet. Het toestelletje, gemaakt in de instru mentmakerij van het Meteorologisch In stituut te De Bilt, werd nog nader bijge werkt in de instrumentmakerij van de Curacaosche Petroleum Mij., waartoe de directeur in Curacao, de heer Van Nij megen Schonegevel, heeft medegewerkt. Aan boord heeft dit nog veel moeilijk heden gegeven, daar de juiste instelling hooge eischen stelt en het telkens weer ontregeld bleek. Aan den sergeant-torpe- domaker Plas is veel te danken van het succes, dat ook de waarnemingen met dit nieuwe toestel tijdens de reis hebben opgeleverd. Het eerste traject was niet al te moei lijk. De eerste dagen ging men dikwijls onder water in verband met het plaatse lijke zwaartekrachlonderzoek in de om geving van Curacao, waarvan een ver andering te verwachten is van het in zicht in de groote aardkorst-plooiings- strook, die vlak benoorden Curacao blijkt aanwezig te zijn. Deze strook is waarschijnlijk als de kern te beschou wen van de groote gebergtevormingsver- 6chijnselen, die de geologie van dit ge deelte van West-Indië beheerschen. 's Morgens 29 November liep men langs de oude Spaansche forten Morro Castle en San Cristobal de haven van San Juan binnen. Men heeft twee aar dige dagen aldaar doorgebracht. Op hooge zee Den len December begon het groote traject van dertien dagen (het zijn er veertien geworden) naar Ponta Delgada op de Azoren. Eerst had men kalme zee, maar toen men op 9 December onder water ging, was de zee al zeer hoog. Men dankte het aan de flinkheid van commandant Moorman dat ''e onder wateroefening. die in deze ruwe zee ni >t onschuldig meer was, toch kon door gaan. Toen later weer opgedoken werd. bood de zee een schouwspel, zooals maar zelden gezien wordt. Regelmatig kwa men huizenhooge wallen water het schip tegemoet en als de e.-ne onder het schip was doorgegaan en tegen den an deren opklom, leek de vorige onwaar- schijnlijk hoog weg te loopen. L; Het was een grootsch gezicht van de lage brug van Hr. Ms. O 12 af, maar eenvoudig wordt he4 leven aan boord van zoo'n klein scheepje er niet door. De boot ging fantastisch te keer. al was er noodgedwongen vaart verminderd om het schip dp zee beter te doen houden. Een onverwachte dwarshelling van ruim 4 gr. wierp niet alleen alles doo»- elkaar, maar een der matrozen lag be wusteloos. Den 15en liep men de haven van Ponta Delgada binnen Hr. Ms. O 14. die moeilijkheden met de machines had ondervonden, volgde in den loop van den volgenden nacht. Een welverdiende rust wachtte hier. Lang was de rusttijd niet. Den 17en vertrokken beide booten weer, om on tijd voor Kerstmis in Ne derland te zijn. Met een kalme zee en 12-mijlsvaart werd de laatste over tocht begonnen. Pet geheele traject heeft het mooie weer aangehouden, zoodat zonder moei te de haven van Den Helder bereikt is tot groote vreugde van alle opvarenden die gedurepde acht maanden van h"i« Peweest zijn en er naar haken de kerstdagen te midden van hun familie door te brengen. Waardeering voor de marine Prof. dr. Vening Meinesz zeide vervol gens nog: „Ook nu weer heb ik de technische en navigatorische prestatie van onzen on derzeedienst gewaardeerd, die het als een gewone zaak beschouwt in den win 'pr met twee kleine onderzeebooten van ouder type den Oceaan over te steken Van commandant en officieren heb ik veel hulp en medewerking voor het on crzoek ondervonden, waarvoor ik hun gaarne hier mijn erkentelijkheid betuig Ik zal op deze reis met veel genoegen erugzien. Het onderzoek heeft een mooi succes* neeleverd. Behalve een waardevolle reeks zwaartekrachtwaarnemingen met het oude toestel is veel ervaring verkre gen met het nieuwe voor de golfmetin- *en De moeilijkheden daarvan zijn on '"lpr. de knie. zoodat een constructie in lefinitieven vorm nu mogelijk is. en 'pvens ziin al talrijk0 meetgegevens over le waterbewegingen verkregen, die voor dp oceanografie van beteekenis beloven te zijn. In den nacht van Eersten op Tweeden Kerstdag in de Huygenslaan Tijdehs de afwezigheid van de be woonster is in de woning van me vrouw de wed. W. aan de Huygens laan in den nacht vaan Eersten op Tweeden Kerstdag ingebroken. Door het verbreken van een slot van de keukendeur, heeft de bezoeker zich roegang verschaft tot de woning. Alles is door hem ovarhoop gehaald en aan een grondig onderzoek onderworpen. Een linnenkast en een geldkistje wer den opengebroken. Slechts enkele gul dens worden vermist. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei alhier zijn de volgende mededeelingen gedaan betreffende wijziging van inschrijving en opheffingen. Nieuwe inschrijvingen W. Trinks, bouwbedrijf, Kapelweg 68, eig.: W. Trinks. Fa. G. Timmer Wzn. en Zonen, aanne mers enz., HarderwijkHierden, Rijks straatweg G 92, venn. G. Vonk, W. Vonk, H Vonk. R. de Groot, ijzerhandel enz., Harder wijk, Luttekepoortstraat 36, eig.: R. de Groot. Vonk's Schoenhandel. Bennekom, Veenderweg 11, venn.: Roelof en Rein- dert Vonk. N.V. de Noorsche Gas Mij., Leersum, uittr. comm.: Ph. v. Ommeren Jr. „De Kroon", sig. en wijnhandel, Arnh. weg 92, uittr, eig.: H. P. J. Greib. Ijsfabriek „Nova Zembla". Harder wijk, opgeheven. Valkhoff en Co., Arnh. Poortwal, uittr. proc.h.: J. Storm. N.V. Inkoopcentrale, Stationsplein uittr. comm.: C. A. v. Donselaar, W. Holsmuller, C. Verhaa.r AANBESTEDING Aan de firma G. W. van Keulen, Bu reau voor Centrale Verwarming te de zer stede, is opgedragen den aanleg van Centrale Verwarming in 10 in aanbouw zijnde Winkelpanden aan den 's-Grave- landschewetr, (terrein voormalig nota rishuis Perk) te Hilversum. Donderdagmiddag opvoering in het Grand Théatre Het riaagsche Tooneelgezelschap „De Schouwspelers" geeft as. Donderdag middag half drie in het Grand Théatre een speciale Kerst-matinée. Opgevoerd zal worden „Dik Trom", een kindertoo neelstuk naar het boek van C. Joh. Kie viet, dat wel aan geen Nederlandsche jongen of meisje onbekend zal zijn. De kinderen, die van het boek genoten hebben, kunnen hun jonge held thans in levenden lijve aanschouwen. Door een speciale overeenkomst kun nen abonnés op het Aniersfoortsch Dag blad kaarten bekomen tegen geredu- ceerden prijs. Voor inlichtingen leze men de advertentie in dit blad. Kaart verkoop en plaatsbespreking dagelijks vanaf tien uur 's morgens aan de cassa van het Grand Théatre. Er blijkt eenige verwarring te be staan. door een stuk in De Telegraaf onder het hoofd „Dik Trom te Utrecht voor kinderen beneden veertien jaar verboden". De directie van het Grand Théatre verzoekt ons te vermelden, dat het tooneelstuk natuurlijk voor alle leeftijden toegankelpk is en dat het be richt sloeg op de film in verhand met de Utrechlsche bioscoopverordening. Het dameszangkoor Animato, onder leiding van kapelaan Bachg gaf giste ren in het gymnastieklokaal der R.K. Jongensschool in de Paulus Borstraat een Kerstmiddag van weer voor Amers foort onbekende liederen. Aan het einde kwamen twee buiten deze strekking vallende hupsche liedjes van Jos Haas. Over de superieure kwaliteit van dit dameskoor, is hier reeds meermalen gesproken. Deze namiddag stond bijzon der hoog. Het koor van ruim 40 dames beschikt over een flinke groep hoog zingende sopranen, die ook dan glans bijbrengen. Ter afwisseling gaf een groep violis ten cn een pianist twee sonates van Corelli en het Concerto a 4 violini van Ph. Telemann. In Februari geeft, Animato haar jaar- lijksche uitvoering in een der zalen van de stad. Moge druk bezoek waardeering brengen voor het schoone, dat Animato bieden kan. JUBILEUM BRANDWEER Behoudens goedkeuring van B. en W zal ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der Brandweer door de Amersfoortsche Muziekvereeniging o l.v den heer Ferd. de Goeij een muzikale rondgang worden gehouden, welke zal plaats vinden op Maandag 3 Januari a.s. 8 uur nam. GEREFORMEERDE KERK Voor de derde predikantsplaats dei Gereformearde Kerk is het volgend twee tal opgemaakt: Ds, B. A. Bos, Assen en Ds. P. D. Kuiper, Sassenheim. MARKT In plaats van op 1 Januari 1938 zal de Zaterdagavondmarkt plaats vinden op 31 December a.s., zoodat er a.s. Vrij dag zoowel des morgens als des avonds- markt zal worden gehouden. FOTO VAN DE POL In ons blad van ƒ.1. Vrijdag is niet ver meld, dat de foto van den commandant van de brandweer, den heer Wijnand van Haselen, afkomstig was van het atelier van de Pol te dezer stede. PECH MET UW ELECTR. LAMPEN? Laat ons Uw leidingen eens contro leeren. v.h. Fa. KRAAIJENEST Bloemend.straat 9. Tel. 719. De directie van Pesie's Bad is voorne mens de bad- zweminrichting aan de St. Anfridusstraat belangrijk te verbeteren De bassins, waarvan tot nu toe de bo dem in het diepe uit veen en in het on diepe uit zand bestond, zullen geheel van beton gemaakt worden. Tot op he den werd vooral bij groote drukte het water door het van den bodem losko mende veen nogal eens vertroebeld, dit zal nu geheel uitgesloten worden. Daar de bassins op het oogenblik in het grondwater liggen, zou een betonnen bodem door den druk van dit grondwa ter verwoest worden, wanneer het bad eeggepompt werd. Het was dus zeei moeilijk hiervoor een goede oplossing te vinden. Toch is biervoor thans het juiste antwoord gevonden. De betonnen kuip zal n.l. 1 Meter boven het perron uitko men; rondom 'het bassin zal dus een muur van 1 M. komen, terwijl 25 cm. on der den rand het niveau van het water zal komen te staan. Het waterpeil, dal nu ongeveer 75 cm. heneden het perron taat. zal dus VA meter hooger komen te liggen. Hierdoor neemt de grondwater- druk dus met 1.50 M. af, waardoor een zeer solide constructie verkregen wordt Dit verhoogde niveau heeft bovendien nog veel andere voordeelen, de bassins zullen veel overzichtelijker worden, bij het lesgeven is de afstand tusschen in structeur en leerling veel kleiner, vooral voor kinderen is er door den muur van 1 M. rond het bassin nu practisch geen gevaar meer voor in het water vallen. Hoewel alles in beton wordt uitge voerd. zal toch het idee van het strandje behouden blijven. De diepte begint n.l. met 0 en loopt vervolgens tot de brug tusschen het 2e en 3e bad tot 120 M Vandaar loopt de diepte van 1.60 M. tot 2 Upfer Het diepe bad zal dus niet dieper '•in dan 2 Meter met onder de spring- «tellingen een kuil van 3 Meter diepte. De watervoorziening heeft ook weder om de volle aandacht van de directie De filterinstallatie zal worden vergroot. De capaciteit hiervan wordt nu 125 M3 per uur m.a.w. de totaal inhoud der bassins van ongeveer 1500 M3 kan in 12 uur of wel 2X per etmaal worden ver- verscht. Bovendien wordt een belang rijke verbetering gebracht in de manier van rondpompen van het water. Vroe ger werd n.l. het water uit het diepe bad gepompt, daarna gefiltreerd om via den voorverwarmingsvijver weer in het on diepe bad uit te stroomen. Nu zal het water uit het ondiepe bad op den filter worden gebracht en vandaar recht streeks naar het diepe bad. De voordee len hiervan zijn legio. De vertroebeling van het water is in het ondiepe bassin het ergst. Dit vuile water wordt nu di rect weggepompt en komt eerst weer in het diepe had. nadat het geheel door den filter gereinigd is. Het doorzicht wordt hierdoor ook aanmerkelijk ver beterd, terwijl het effect hiervan nog zal worden verhoogd, doordat het beton in een diep-blauwe kleur zal worden afge werkt. De nu nog aanwezige voorver warmingsvijver zal geheel kunnen ver vallen en tot zonnebad worden ingericht. Het wafer zal n.l. nu het van het grond water is afgesloten door den betonnen bodem veel warmer zijn, terwijl het wa ter in het ondiepe bad door d3 zon reeds zooveel verwarmd wordt, dat het al op temperatuur is, voordat het in den filter komt. Voor de toevoeging van geheel versch water dan ongeveer 20% van den totaal inhoud der bassins per dag zal bedragen, wordt een nieuwe norton ge slagen. Dit water zal eveneens volgens het tot nu toe gebruikte systeem voor verwarming en ontijzering boven den filter versproeid worden. Met deze verbouwing, die dus een enorme verbetering belooft te worden, is reeds de vorige week begonnen. Zij zal ongeveer 2Vs a 3 maanden in beslag ne men en worden uitgevoerd door de fir ma Hoogevest alhier, die ook in 1935 de verbouwing van Pesie's Bad Amersfoort en de nieuwbouw van Pesie's Bad Nunspeet verzorgde, Grand Théatre Van Vrijdag 24 t.m. Donderdag 30 December vertoo ning van de film „Broadway Melo dy 1938". Beide Kerstdagen doorloopend 1 15. 4.—. 6 15 en 8.30 uur. Woensdae 2.30 uur n.m matinée. 24. 27 en 28 Deepmher. 2 30 uur n.m. vertooning van Mickey Mouse- films. City Theater. Van Vrijdag 24 t.m. Donderdae 30 Deeemher vertoo ning van ds film „Stormdnivels". Beide Kerstdagen 1.45 4 uur, 6.15 en 830 uur fdoorlooppnd) Aanvang laatste voorstellintr 8 30 uur Overige dagen 8.10 uur. Woensdag matinée 2.30 uur. Rembrandt Tbéater. Vertooning van de .ilms „Lunapark" en „De Pi loot verdween" Beide Kerstdagen 1 45 tot 8.15 uur doorloopend. Ove rigs dagen 8.10 uur. Gildehnls A K G f o Zuidsingel 16 Tentoonstelling bloemstilleven9 en kunstnijverheid Mnsenm Fléhfte, Westsingel- Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur uitgezonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1-303 uur. fStadgpnnoten hebben '9 Zaterdags vrijen toegang). Sterhnls Beekenst.-lann 6. lede ren avond geopend en Zondagsmid dags voor alle meisjes. R.K. Leeszaal, Nieuwst raat 2-4 Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35- Openbare Leeszaal mei Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. Tot en met 4 Januari. Sierkunst. Tentoonstelling werken van Machiel Brandenburg, dag. 105 uur. 30 December. Grand Théatre. Jeugdvoorstelling Dik Trom. 2.30 uur. UTRECHT 27 December. Stadsschouwburg. Ballet Trudi Schoop. 8.15 uur. ZEIST 30 December. Figi. Hofstad Tooneel voert op: „De Tijd en de familie Conway". 8 uur. Vrijdagavond voor het publiek opengesteld Vrijdagavond heeft het geheel ver bouwde Rembrandt-Theater zijn deuren voor het publiek geopend. Zooals wij reeds eerder uitvoerig schre ven, is de entree van dit theater aan de Langestraat in belangrijke mate verbe terd en gerestaureerd, terwijl ook het in terieur ingrijpende veranderingen 'heeft ondergaan, welke het geheel zeer ten goede zijn gekomen. De leider van het theater de heer II oevers, sprak een kort openings woord, waarin hij dank bracht aan allen, die hun deel aan de restauratie verricht hadden en in het bijzonder aan den ini tiatiefnemer en eigenaar, den heer Des met uit Amsterdam. Spreker 'hoopte, dal ook dit derde theater in onze stad zijn naam met eere zou dragen en riep daar toe de medewerking van iedereen in Een teleurstelling voor hem was, dat de publieke belangstelling bij de opening niet zoo groot was als verwacht werd. Het filmprogramma bracht de rolpren ten „De piloot verdween" en „Lunapark" op het doek. Aan de noodige spanning ontbrak het daarbij niet. Hét Gezelschap Jan Nooy van den Hollandschen Schouwburg heeft in Ami- citia gedurende de beide Kerstdagen avondvoorstellingen gegeven van het tooneelstuk „Twee Weczen". De traditie wil en ook de strekking van d'Ennery's werk rechtvaardigt dat het stuk bij het scheiden van het oude jaar opgevoerd wordt. Het is hier reeds vele malen eerder opgevoerd en men moet heel ver in het verleden te rugblikken, wil men zich de eerste ver tooning herinneren. De inhoud van het stuk is hoogst dramatisch, brengt ons inziens binnen te kort bestek te veel Iramatische conflicten. Men denke daar bij slechts aan het beklagenswaardige bestaan van d'e weezen, de blindheid van Louise, het duel na de schaking van I-Ienriette, de onschuldige gevangenne ming. de wijze, waarop het blinde meis- te geëxploiteerd wordt in het maat schappelijk leven en tenslotte de broe- lermoord. Iedere scène is rijk aan be wogenheid en beklemmend, het geheel wil te effectief zijn De vertolking van dit stuk vereischt publiek, dat door spanning meegesleept wordt. Aan de «uifenge.voon geringe helangstelling is lief dan ook tue te schrijven, dat het niet geheel tot zijn recht kwam. Het gezri- chap heeft daaraan weinig schuld, want voor een vrijwel leege zaal spelen te ondoenlijk. Ook de vele travestierollen van Ko de Haas, Karei Baars, Jo Visscher, Riek Berkhout en Anna Langenaker kwa mpn het stuk niet ten goede. Van Jan Nooy zagen we een goede personifi catie van den kamerdienaar Picard. Mei al. twee avonden, die weinig voldoening konden schenken. KERSTKINDERFEEST De leden der R K. Werkliedenvereni ging voegen steeds een cent bij de wee-c- contributie voor het kinderfeest met Kerstmis. Dit vond in beide afdeelingen gisteren plaats in het St. Josephgebouw Lievevrouwestraat en in het Parochie huis Paulus Borstraat. De jaarlijksche bijeenkomst in Amicitia Door de afdecling Amersfoort van de Soc. Dem. Arbeiderspartij had op den Eersten Kerstdag in „Amicitia" de jaar lijksche Kerst vergadering plaats. Zij stond onder leiding van den afdeelings voorzitter, den heer A. van Wijn gaarden. Het programma voor dezen kerstmor gen droeg geheel een wijdingskarakter en was bedoeld uiting te geven aan de kerstgedachte, zooals sociaal-democraten die willen beleven. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door den violist Jaap Rector, die door zijn zuiver spel een gewilde stemming wist te scheppen. Hierbij sloot de ar- beiderszangvereeniging „De Stem des Volks" zich uitstekend aan. Vermeld zij de plechtige wijze, waarop dit zangkoor onder leiding van den heer H. v. Rhee- nen uit Utrecht het lied van Otto de Nobel „Aan de Strijders" liet hooren als aansluiting op een déclamatie van mej. G. van Wijland, waarin zij de slacht offers van fascisme en nationaal-socialis- me in het buitenland herdacht. Mevrouw D. LenstraSmit bracht ge wijde liederen ten gehooro. Mej. Arlar, lid van de arb. tooneelverecn. „Kunst na Arbeid", declameerde. Als spreker trad op de heer H. J. v. Braambeek, lid van de Tweede Ka mer. Spreker ving zijn betoog aan met to herinneren aan de wijze, waarop hij vroeger, toen de strijd voor het socialis me nog in zijn eerste stadium verkeer de, de menschen beoordeelde, die op Kerstdag ter kerke gingen. In het algemeen werden deze men schen als „huichelaars" betiteld, omdat hun handelingen in het dagelijksch le ven in flagranten strijd waren met de belijdenis, waaraan, vooral op Kerstdag, in de Godshuizen uiting werd gegeven. Dergelijke uitlatingen hoort men thans niet meer zeide spreker. Nu hijzelf naar de kerk gaat, heeft hij deze menschen anders leeren beoordeelen. Critiek op de handelwijze van deze menschen heeft plaats gemaakt voor waardeering en onderling vertrouwen. Het is immers zód, zeide spr., dat ieder in het daee lijksch leven ódk nu nog moet ar beiden cn leven onder omstandigheden, die hijzelf graag anders zou willen, maar waaraan nog weinig te veranderen valt Op dezen Kerstdag overheerschen tee- dere gevoelens de gedachten aan moeite en strijd voor den strijd om het bestaan. In dit opzicht is er verwantschap tus schen hen, die vandaag naar de kerk gaan en ons, die in een kersthijeenkomst uiting willen geven aan de gevoelens die ons op het Kerstfeest beheerschen. Straks, na het Kerstfeest, staan we weer midden in onze dageliiksche zor gen. Het huidige productiestelsel, waar onder velen moeten arheiden, heeft ons geleerd in onze modemenschen concur renten te moeten zien. Eeuwenoude tra dities moeten worden overwonnen om daarin verandering te brengen. Op Kerstdag voelen wij ons gelukkig. wanneer wij andere gedachten in ons voelen opwellen, die ons leeren, dat tegenstellingen tusschen den mensch op Kerstdag en dien in het dagelijksch leven, er niet behoeven te zijn. Langen tijd hebben wij er aan ge loofd. dat de Volkenhond voor goed een einde zou kunnen maken aan den oor logsgruwel. In het Volkenbondsverdrag is als doelstelling de ontwapening ge heel omschreven. We hebben gelooid, zeide spr., dat door gemeenschappelijke internationale samenwerking de ware broederschap onder de volkeren, de ver draagzaamheid der natiën, de gedachte van het onderling helpen en steunen wanneer moeilijkheden, zich voordoen, den oorlog voorgoed zouden verbannen. Noch de vredesconferentie, die in 1923 op initiatief van den Franschen staats man Herriot is gehouden, noch het ver drag van Locarno, noch de totstandko ming van het Kellogg-pact, hebben ons één stap nader bij een duurzamen vrede gebracht. Zijn rede vervolgende, wees spr. op het feit, dat er tegenwoordig oorlog wordt gevoerd, zonder dat een bepaalde oorlogsverklaring van het eene land aan het andere, daaraan voorafgaat. Zelfs wordt oorlog gevoerd tusschen landen, die deel uitmaken van den Volkenbond. In dit verband wees spr. op de oorlogen tusschen Italië en Abessinië en China en Japan. Het geloof in een arbitralen rechtspraak heeft plaats gemaakt op het vertrouwen in het kanon. Het gaat in de wereld met het vertrouwen op den vrede snel bergafwaarts, zeide spr. Het oor logsgevaar is het meest te duchten van de fascistische en nationaal-socialisti- sche staten in Europa. Het gevolg hier van is, dat andere landen daardoor ge noodzaakt worden hun defensie-uitgaven zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook Nederland moet mee, betoogde spr. Alles is in eersten aanleg de schuld van die landen, welke hun zienswijze om trent bewapening aan andere landen willen opleggen. Nog altijd gaat de strijd tusschen democratie en dictatuur en aan ons de taak, zeide spr., ervoor te zorgen, d«jt de democratie eenmaal het oorlogs- monstcr zal ovenvinnen. Inplaats van het „heilig kanon" zal het „heilig wet boek" de internationale geschillen moe ien oplossen. Daaraan willen wij ook op Kerstmis denken. Laten wij met een gevoel van trots en zelfverheffing op dit kerstfeest mogen vaststellen, dat het de internationale moderne arbeidersbeweging is. die aller- esre «treeft naar den waren vrede onder de volkeren Daarna zullen wij blijven «treven in het belang van de geheele menschheid. De organen, die mede tot dp bereiking van dit doel zijn gescha pen. openen voor ons wiidsch0 perspec tieven. Wij strijden voor een nwe reld, waarin gevoelens van liefde en vertrouwen het hoogste goed zullen zijn en waarin het „Vrede op aarde" werke lijkheid zal worden. Laten wij elkander plechtig beloven, dat de soc.-dem. ar beidersbeweging de steenen zal aandra gen voor het fundament, waarop het ge bouw eener nieuwe samenleving zal wor den opgetrokken. Hiermede eindigde sprker zijn kerstrede. Nadat de kunstvereenigingen der plaatselijke moderne arbeidersbeweging zich nog hadden doen hooren, werd deze bijeenkomst door den voorzitter ge sloten. VAN DE POLITIE Door de politie is een man verbonden, die op den hoek Scherbierstraat—Lan gestraat door eenige personen bewuste loos was geslagen. Bij onderzoek bleek, dat de man lichtelijk was aangeschoten en met zijn aanranders een café had be zocht. OMTREK HOOGLAND, 27 December. De agen da van de vergadering van den Raad der gemeente Hoogland op Donderdag den 20 December 1937, des namiddags 2 uur. luidt als volgt: 1. Kennisgeving van den voorzitter van het Centraal Stembureau dat H. van de Pol zijn benoeming tot lid van den raad heelt aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw'benoemd lid H. van de Pol. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van pensioensgrondslagen. 1. Voorstel van B, en W. tot wederom onderhandsche verhuur van grond aan L. Epekamp te Hooglanderveen. 5. Voorstel van B. cn W. tot onder handsche verhuur van een woning aan den Ham aan H. C. van den Broek. 6. Aanbeveling van B en W. ter be noeming van een lid in het Algemeen Vrmbestuur der voormalige gemeente Duist. 7. Wijziging begrooting, dienst 1937. 8. Een verzoek van Z, van de Bijl, tot aanbrenging van een straatverlichting aan de Heisteeg met advies van B. en W.. SPORT EN SPEL Kerstrit over 50 K.M. voor alle klassen gewonnen door den C-klasser J. van Leyen- horst Tweeden Kerstdag was het vrij gun stig weer voor het verrijden van den ieder jaar terugkeerenden Kerstrit. De afstand was bepaald op 50 kilome ter voor alle klassen. Deze rit werd als inhaalrace verreden. De C- en B-klassers vertrokken het eerst terwijl na 5 minuten de A-klassers wer den gestart. Deze hadden dus tot taak de eerder gestarte C en B-klassers in te halen, terwijl de klassifieatie plaat6 vond naar de volgorde van binnen komst. 1 Spoedig na den start bleek, dat het een echte jachtrace zou worden! Mees keerde het eerst terug. Hat tem po was hem te straf. 45 minuten precies waren er verstre ken, toen 2 renners van de eerste groep het beginpunt passeerden. Dit waren J. van Leyenhorst en Moen. Met een ferm tempo begonnen zij aan hun laatste 25 K.M. Verder bleek deze groep uiteen gevallen te zijn. De tweede groep had zich niet bizonj der ingespannen om de eerste groep in te halen. Inplaats van ingeloopen te hebben, hadden zij nog iets varspeeld. De heide C-klassers 6tonden er dus gun stig voor. Helaas moest na pl. m. 30 ki lometer Moen zijn klassegenoot alleen door laten rijden. Leyenhorst zag zich gedwongen de laat6te 20 kilometer voor zijn eigen rekening ta nemen, doch bleek hiertegen wel bestand te zijn. In de achtervolgende groep werd het tempo evenwel nog menigmaal gedrukt. Voor Leyenhorst was dit juist voldoende alleen den eindstreep te bereiken. Nau welijks 500 Meter achter hem naderde de groote groep, die het maar op den eindsprint zou laten aankomen. Vervolgens waren wij nog getuigen van een zeer fraaien sprint die doorVan Uit art werd gewonnen. Fitskie plaatste zich in dezen sprint als 2e, de Gans als 3e, Gouw als 4e en ten 6lotte Bauhaus als 5e. Even later kwam G. van Hoeijenbin* nen. Hij heeft niet minder dan drie keer met kettingpech ta kampen gehad! Geleidelijk komen de andere deelne mers dan binnen. Na afloop van den rit werden de prij zen voor dezen rit, bestaande uit wild en andere smakelijke gerechten door één der bestuursleden uitgereikt, terwijl de prestatie van den jongen winnaar J. van Leyenhorst nog eens extra geme moreerd werd. De wijze waarop hij ge wonnen heeft, wa6 dan ook indardaad voortreffelijk! Na ook aan de deelnemers, die buiten de prijzen waren gevallen, nog een troostprijs te hebben uitgereikt, behoor de deze Kerstrit weer tot het verleden. Da totale uitslag luidt: 1 J. van Leyenhorst, 2 C. van Uitert, 3 A. Fitskie, 4 J. de Gans, 5 Th. Gouw, 6 R. Bauhaus, 7 G. van Hoeijen, 8 G. Moen, 9 J. A. Pol, 10 A. Tholenaars, 11 J. van Ouwerkerk. UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND Tweeden Kerstdag hadden op het ter rein van den N.A.S.B. vriendschappelij ke handbalwedstrijden plaats. De uitslagen luidden als volgt: Dames Amersfoort I—Arnhem I 3—0 Amersfoort IIA.A.V. I 04 Heeren: Amersfoort IArnhem I 101 Amersfoort II—Arnhem II 8—5 Amersfoort III—A.A.V. I 3—9

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5