Brug te Hedel wordt opengesteld LAATSTE BERICHTEN SNELLE BOUW GEROEMD JANVANKANt 5 Januari thuis? Yoego-Slavisch stoomschip gezonken Katholieke kerk Ontvangdag op Paushuize Verbinding, welker beteekenis verre uitgaat boven het streekbelang en een schakel zal vormen van een der belangrijkste doorgaande routes van ons land Openingsrede van minister van Buuren Reeks onderscheidingen viel hem ten deel Twee leden der bemanning vermist EEN ONJUISTE MEDEDEELING en communisten De nieuwe regeering in Roemenië DeNederlandsche stap inzake Abessynië In verband met de a.s. Blijde Qebeurtenis S_ DE STAKING TE PARIJS UIT DEN U.P.V.B. f' le BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 BINNENLAND Over deze brug zal in een nabije toekomst een groot deel van het verkeer gaan van Z.O. Nederland naar Rotter dam en Den Haag en omgekeerd IN tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, tot wie o.a. be hoorden jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en mr. P. J. Reymer, oud-rai- misters van Waterstaat, ir. J. P. van \Vlissingen. directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, en nog tal van andere autoriteiten bij dezen dienst betrokken, burgemeesters, wethouders en secreta rissen uit den omtrek, vertegenwoordi gers van Kamers van Koophandel, verte genwoordigers van verkeersorganisaties enz. is heden de brug over de Maas bij Hedel voor het verkeer opengesteld De minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, sprak bij de opening de volgende rede uit: Zeer erkentelijk ben ik u allen dat u in weerwil van het ongunstige jaarge tijde wel hier Is willen komen om te genwoordig te zijn bij de in dienststel- ling van de brug voor gewoon verkeer over de Maas in de verbinding van het rijkswegenplan tusschen Utrecht en 's-Hertogenbosch. In het bijzonder verheugt het mij dat hier aanwezig zijn zoo talrijke bestuur- deren van de provinciën Gelderland en Noord-Brabant en van de gemeenten Empel, Hedel, 's-Hertogenbosch en Zalt- bommel, vertegenwoordigers van niet minder dan zes Kamers van Koophan del n.I. die van Utrecht, Tiel, 's-Herto- genbosch. Breda. Tilburg en Eindhoven en bestuurders van de groote verkeers- bonden. Hieruit meen ik te mogen aflei den dat de opening van de brug in een groot gebied als een gebeurtenis van meer dan gewone beteekenis wordt be schouwd. Met groote voldoening heb ik ont waard, dat in dag- en weekbladen waar deering voor het tot stand gebrachte is uitgesproken, een waardeering die in het bijzonder uitgaat naar hen, die hun beste krachten gegeven hebben voor don snellen bouw van deze brug, n.I den rijkswaterstaat, spéciaal het bruggen- bureau, de aannemers en de werklieden Allen, die met de voorbereiding en uitvoering van groote werken in Neder land bemoeiingen gehad hebben, weten dat een vlotte uitvoering van deze wer ken slechts mogelijk is indien van de plaatselijke autoriteiten de noodige me dewerking wordt ondervonden. Dat het werk in zeer korten tijd is tot stand ge bracht is mede te danken aan de goede medewerking van da verschillende be sturen. Gaarne wil ik hen bij deze gele- genhe:daarvoor mijn bijzonderen dank betuigen. Met. enkele woorden mocht ik reeds aanstippen de beteekenis welke de brug te Hedel heeft voor de streek waarin zij gelegen is. Zij vormt de tweede vaste verbinding voor het gewone verkeer tus schen de provinciën Gelderland en Noord-Brabant welke sedert onheuge lijke tijden door zoovele ideëple en nvi- terieele banden zijn verbonden geweest De beteekenis van de brug in He del gaaf echter verre boven het streekbelang. Zij vormt een schakel in de verbinding van Amsterdam met Zuid-Limburg, welke voor het doorgaand verkeer van het allereer ste belang is en dit nog in sterkere mate zal worden zoodra deze route over baar geheel© lengte op een hoo- ger peil is gebracht. Het ligt in de bedoeling om den weg van Amster dam la.igs Utrecht, naar Vianen ge leidelijk om te vormen tot een ver- bindin welke aan de hoogste eischen zal voldoen. Aan het vraagstuk van de verbet© ring van de traverse door 's-Hertogen bosch onder meer door den bouw van een nieuwe brug over de Dieze za' verder alle aandacht geschonken woe den, terwi.il voorts verwacht mag wor den, dat vrij spoedig over een nieuw wegvak van Eindhoven naar Leende en over een nieuwen weg van een punt tun noordwesten van Weert naar Beek me' een zijtak van Geleen naar Heerlen zal kunnen worden beschikt. In dit licht bezien, zal de brug te Hedel een schakel vormen van een der belangrijkste doo1- c/t^ndo routes van on<= land. Zij :s echter nok nog uit een ander o^-rnunt van hplane en wel omdat over dP7p hrue in de nabiie toekomst een groot gpdeelte van het verkeer zal gaar van Z.O Nederland naar Rotterdam ?n den Haag en omgekeerd. Ik denk hierbij Mr. dr. ir. j. A. M. van Buuren. minister van Waterstaat aan den weg van Rotterdam in de rich ting Nijmegen, welke binnen enkele ja ren tot den nieuwen weg van Vianen naar 's-Hertogenbosch zal zijn voltooid en aan den weg van den Haag naar Utrecht, welke eveneens zijn voltooi ing nadert. Zijn deze wegen eenmaal gereed dan zal men over een uitstekende verbinding tusschen 's-Hertogenbosch eenerzijds en Rotterdam en den Haag anderzijds kunnen beschikken. Wanneer ik tenslotte denk aan de vele bezwaren verbonden aan de be staande schipbrug, welke toch dikwij's geopend was en bij hoog water en ijs gang moest worden verwijderd, dan is het mij een voldoening te meer. dat zoo straks het oogenblik is aangebroken om de imposante nieuwe brug in dienst te stellen. Ik spreek daarbij de hoop uit, dat zij. voor de ontwikkeling van het verkeer ten bate van streek en land zeer veel moge bijdragen. Bijzonderheden over de brug De totale lengte van de brug is ruim 400 meter. De lengte der hoofd- overspanning is 124 meter. De leng te van'den aan weerskanten aange- legden nieuwen weg bedraagt te za- men 2450 meter. Buiten de wapening van (het beton is aan staal een hoe veelheid van 3.000.000 k.g. aan de brug verwerkt. De breedte van het rijdek is 11 meter. Aan weerszijden zijn verhoogde paden voor wielrijders en voetgangers van 250 meter elk. Met den bouw is begon nen in Februari 1936. In het eerste jaar is aan de grondwerken en aan den on derbouw gewerkt, in 1937 is de boven bouw gereed gekomen. Met de montage van den bovenbouw is in Februari van dit jaar begonnen. Bij de montage Is voortdurend een opening van 30 meter wijdte voor de scheepvaart opengehou den. De toegangswegen zijn zoo gebouwd, dat kruisingen zijn vermeden Aan den Hedelschen kant ris over den bandijk een viaduct gebouwd. Bij !e kruising met den Kerkdrielschen weg is een on derdoorgang voor voetgangera ge maakt. Een der beroemde redders aan Hollands kust over leden NOORDWIJK AAN ZEE, 29 Dec. In den ouderdom van 67 jaar is al hier overleden de heer Jan v. Kan, secretaris van de plaatselijke com missie der Noord- gn Zuid-Holland- sche Redding Maatschappij. Jan van Kan. die ongeveer een halve eeuw nauw aan het reddingwezen was verbonden, maakte van 1887 tot 1902 deel uit van de bemanning van de red dingboot te Noordwijk aan Zee. Na 1902 werd hij lid. tevens secretaris, van de nlaatseliike commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschap pij Op 1 Juli 1937 werd hij gehuldigd in verhand met het feit. dat hij 35 jaar lid secretaris van de plaatselijke commissie was. In de 15 jaar dat hij actief aan het reddingswezen deelnam, heeft hij zeer vele reddingen meegemaakt. Hem werden bii Koninklijk Besluit resp. de hronzen. de zilveren en gou den medaille voor menschlievend hulpbetoon toegekend. Hij was na Dorus Rijkers de eerste, die de groote gouden medaille van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij verkreeg Deze hooge onderscheiding verdiende HEDEL, 29 Dec. De brug over de Maas bij Hedel, binnen twee jaar vol tooid. is zooal9 elders in dit blad reeds gemeld vanochtend door den minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, geopend. Noord en Zuid zijn met een nieuwe stalen schakel aaneen geklonken. De forsche boog van de nieuwe brug. nog ongeverfd, teekende zich zwart af tegen een landschap, dat met een dun ne sneeuwlaag was bedekt. De luchl was grauw en dreigde met sneeuwbuien In verband met het gure jaargetijde is dan ook de opening van de brug voor een groot deel geschied onder het be schuttende dak van het parochiehuis te Hedel. Het eenvoudige tooneelzaaltje van dit gebouw, dat met de nationale kleuren en eenige foto's en schetsen van de brug was versierd, stroomde tegen elven ge leidelijk vol van officieel© personen. Te 11.15 uur arriveerde met een auto van 's-Hertogenbosch de minister van Waterstaat. Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, vergezeld van een aantal van zijn hoofdambtenaren, in het parochie huis, waar burgemeester H. Dronkers het woord tot hem richtte en ook tot de andere genoodigden een welkomst woord sprak. Degenen, die in do gemeente Hedel aldus de burgemeester de brug heb ben zien voltooien in zoo korten tijd hebben met groote bewondering en waardeering dit werk gevotgd en heb ben zich gevleid gevoeld, dat in ons va dcrland ingenieursvemuft en organisa tietalent ten opzichte van den bruggen bouw blijkbaar geen begrensde moge lijkheden kennen. Met betrekking tot de groote werkloos heid ook in deze gemeente stemde bet tot groote dankbaarheid, dat het lied van den arbeid gedurende twee jaar in Hedel heeft geklonken. Spreker loofde de samenwerking met de leiders van den houw. Eenige woor den van nagedachtenis sprak hij over degenen, die bij den houw het leven hebben verloren. Spreker besloot zijn welkomstwoord met den wensch. dat nu Nederland een vaste aaneensluiting riiker is geworden, hieruit symboliek moge spreken met betrekking tot de eensgezinde gevoelens van saamhoorig- heid van het Nederlandse he volk ondpr de zegenrijko regeering van onze geëer biedigde Koningin. Daarna sprak de Minister van Wa terstaat. zijn reeds vermelde rede uit Commissaris der Koningin in Gelderland spreekt Na de rede van den minister heeft de Commissaris van de Koningin in do provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, het woord gevoerd. De stad Zaltbommel, de Bommolerwaard en de Tielerwaard, zoo zeide hij, zijn van ouds nauw verbonden geweest. Deze onder linge band zal nog sterker worden door den modernen verkeersweg, welke thans midden door deze gebieden getrokken is. Dit centrale gedeelte van ons vader land is jarenlang door do rivieren ge ïsoleerd geweest. De provincie Gelder land begroet met groote dankbaarheid de opheffing dezer isolatie, waardoor do landbouwproducten van de door de rivieren ingesloten streken in 's-Herto- cenhosch ter markt kunnen worden-ge bracht. Weliswaar gaat daardoor voor de stad Zaltbommel iets verloren, maar toch is Gelderland blij, dat, deze streken naderbij worden gebracht tot een groote stad. Een goede buur is beter dan een verre vriend. Spreker hoopt, dat beide provincies ook in figuurlijk opzicht dichter bij elkander zijn gebracht. Bij wijze van „eeterom censeo" her innerde de Commissaris tenslotte den minister aan bet, verianeen van ziin provincie naar overbruggingen van de rivier de IJssel. De openingsceremonie Het openlucht gedeelte van het pro gramma ving nu aan. De minister begat zich, vergezeld van den burgemeester van Hedel en zijn hoofdambtenaren en de andere genoodigden, naar de brug, over welker noordelijken oprit een Oranje koord was gespannen. Aan weerszijden van dezen oprit hadden zich de weinige belangstellenden uit de ge meente Hedel opgesteld. Een dochtertje van wethouder van Os bood dén minis ter op een kussen een schaar aan. Een resolute knip en de brug was voor het verkeer opengesteld, hetgeen plechtig hij in November 1919, voor zijn zeer moedig optreden bij de redding van de W KW 47. De reddingboot welke was uitgevaren bij den eersten tocht naar den gestran<jen logger, sloeg om en drie leden van de bemanning van de red dingboot verdronken. Daarop nam Jan van Kan het initiatief voor een tweeden tocht, waarbij hij het bevel over de boot had en vergezeld was van zijn zoons, die later ook roeiers zijn geworden. Als lid secretaris van de plaatselijke commissie schroomde hij niet zelf do riemen ter hand te nemen. Den eersten keer dat van Kan zich hij het reddingwêzen onderscheidde, was hij smidsknecht van beroep en 19 jaar oud. Hij was toen nog geen lid van de bemanning van de reddingboot. Een paar visschers, die op een bomschuit in nood verkeerden, redde hij met behulp van een paard Hij begaf zich hiermede te water en bereikte, met het dier-zwemmende, de visschers. Op honderd meter af stand van het strand haalde hij de visschers uit de branding Zij gre pen zich aan het paard vast en zoo bracht van Kan hen near den wal Voor deze redding ontving hij de bronzen medaille voor ménschlievend hulpbetoon van koning Willem III. Dit was de eerste medaille van een lange reeks. Na deze redding werd van Kan lid van de bemanning van de redding boot. Jan van Kan wae een zeer bekende fi guur aan de Hollandsche kust en leefde met hart en ziel met het reddingwezen mee. Vele malen dat hij er op uit trok toonde hij grooten moed en volharding Tot zijn dood toe 'had hij volle belang stelling voor alles wat op hel rerlrlingwe- zen bejrekking had en aan zijn functie le Noordwijk gaf hij zich met volle toe wijding. Prins Bernhard zou toestemming worden verleend op dezen datum naar Soestdijk te vertrekken Naar hot blad „12 Uur" verneemt zou Prinses Juliana deze week, nog vóór Oudejaar, het Burgerziekenhuis te Amsterdam verlaten en naar Soestdijk gaan, waarna haar gemaal op 5 Jn nuari toestemming zal worden ver leend. eveneens naar Soestdijk te ver trekken. Uit goede bron vernam het blad bovendien, dat de geneesheeren van de Prinses de blijde gebeurtenis op of omstreeks 15 Januari verwachten. bezegeld werd met het spelen van twee coupletten van het Volkslied. De minis ter en de genoodigden maakten daarna een wandeling over do brug. Het gezelschap is in auto's naar 's-Hertogenbosch vertrokken, waar de Kamers van Koophandel van 's-Herto genbosch, Tiel, Nederhetuwe, Oostelijk Noordbrahant, Tilburg. Utrecht en Breda, een Brabantschen koffiemaaltijd aanboden. Aan de welverzorgde Brabantsche koffietafel in het Ca6ino te 's-Hertogen bosch heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch. de heer Jos. Meyring. de genoodigden, die bij de opening van de Maasbrug te Hedel tegenwoordig wa ren geweest, welkom gpheeten en tegen over den minister van Waterstaat uiting gegeven aan de dankbaarheid van Brabant voor deze brug. De minister, die voor deze woorden dankte, zeide, dat hij in de toekomst alios zou doen om de ontwikkeling van het verkeer Noord-Zuid te bevorderen, waarna jhr. mr dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, de beteekenis van deze nieuwe verbinding voor Bra bant beschreef. TERNEUZEN, 29 Dcc. Het Joe po- Slavisch stoomschip „Srgj", komen de van Cyprus en op weg naar Ant werpen, is vannacht boven Walsoor den gezonken, nadat het schip ter hoogte van den z.g. Baalhoek in bot sing was geweest met een onbekend gebleven stoomschip. Do aanvaring was zoo hevig, dat de Srgj spoedig daarna zonk. Het schijnt dat van de 33 opvaren den 31 zijn gered door een sleepboot, die de overlevenden naar Antwer pen heeft vervoerd. Twee leden der bemanning worden vermist. Het stoomschip, waarmede de Srgj in botsing is geweest, is doorgevaren. Nader wordt gemeld, dat het achter schip onder water zit. Er bevinden zich nog een paar leden van de bemanning aan boord, die echter buiten gevaar zijn. De overige leden zijn aan wal. Twee of drie personen worden ver mist. Het is echtar niet uitgesloten, dat deze personen overgesprongen zijn op andere booten. Het is nog niet bekend met welk schip de „Srgj" in aanvaring i6 geweest, daar tijdens het ongeval twee of drie stoom schepen in de omgeving van de „Srgj" waren. Vermoedelijk is het onbekende schip doorgevaren naar Antwarpen. Ter plaatse van de aanvaring liggen een paar sleepbooten met een drijvende bok uit Antwerpen. De „Srgj" had een lading pyriet aan boord. Later meldde men ons dat het ss. „SRGJ", in zinkenden toestand omhoog is gezet op de slikken, ter hoogte van Baalhoek nabij Walsoor den. Twee opvaronden worden vermist. De overigen zijn geland en naar Antwer- ppn vertrokken, terwijl enkele perso nen nog aan boord blijven om behulp zaam te zijn bij de berging. Het schip Is vermoedelijk in aanvaring geweest mei het inkomende Duitsche s.s „Consul Cords", komende van Rotterdam en be stemd naar Antwerpen, óf met bet Zweedsche s.s „Haga" komende van Transnnd en bestemd naar Antwerken De dryyën'de hok en sleepbooten zijn aanwezig, terwijl verder bergingsmate riaal van Antwerpen ter plaatse wordl verwacht NATUURSCHOONWET 1928 Bij beschikking van de ministers van economische zaken en van financiën is het landgoed „Christinalust" onder de natuurschoonwet gerangschikt. Hei landgoed, ter grootte van 36 H.A., is ge legen ten.Oosten van den weg van Hen gelo (O.) naar Boekeloo. Het landgoed!* voor het publipk oppneosteld op vertoon van kaarten, dip kosteloos worden ver krijgbaar gestold hij den heer Joh Vieze. .Driesprong" Driene bij Hengelo. STEEKPARTIJ IN CAFE TE GRONINGEN GRONINGEN, 29 Dec. Gisteravond is in een café aan de Kieuwstad ruzie uitstaan, waarbij een der. nar wezigen, '1 K, wonende Fo'kingndwarsstna; net een dolk in de borst werd gestoken. Hierbij werd een long getroffen. Het slachtoffer is naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe «tand is wel ernstig, doc.h niet levens «waarlijk. De rechercae zoekt naar een ©keren L.. afkomstig uit Leeuwarden, tie thans voortvluchtige is. Het wapen is nog niet gevonden. In de Telegraaf van hedenmorgen komt een bi ht voor betreffpnde hel loorslaan van transformatoren in h u onderstation voor de electrificatie der Spoorwege te Loenen. Naar wij In •nformatie ter bevoegder plaatse verna unn. is dit berk-''* volkomen onjui-' De feiten zijn aldus, dat, na het gere u1 komen van de elcctrische installatie in het onderstatio.i deze installatie be oroef.d oet worden. Daartoe wordt dm elcctrische stroom toegevoerd, en de panning daarvan geleidelijk verhoogd Ril deze beproeving hebben zich eenige «-prcr*»'»nsplpn voorwndsan dip er oo we zen. dat de vochtigheid in het nieuwe gebouwtje nog te groot was. terwijl .Ie isolatie-maatregele.n in verhand daar mee nog verbeterd konden worden. Van een tot twee maal toe doorslaan van de transformatoren is evenwel ee?n sprake. In feite is er niets abnormaal gebeurd. daar voor zulke eventualiteiten juist een dergelijke beproeving van ean nieuwe Insta 1' 'ie wordt ondernomen. HOFBERICHT 's-GRAVENHAGE. 29 December. Me vrouw Snouck Ilurgronjevan Tets en mevrouw de Brauwvan Reenen dames du palais van H.M. de Koningin zullen op 1 Januari a.s. ontvangen in huize Voorhout, des middags van 15.30 uur tot 17.30 uur. BUITENLAND Doel van den Paus is verzoening der menschen onderling en van de menschheid met God VATICAANSTAD 29 Dec. (Havas). De houding der Katholieke kerk jegens het communisme en meer in het bijzon der de door de Fransche communisten aan de katholieken „toegestoken hand" vormen het onderwerp van een hoofd artikel in de Osöervatore Romano van de hand van graaf Delia Torre. De schrijver is van meening, dat do kerst boodschap van Kardinaal Verdior som migen een voorwendsel heeft geboden „om het toch zoo heldere water van de encycliek tegen het atheïstische com munisme te vertroebelen". Voorts wijst hij er op, dat het atheisme ton grondslag ligt aan het communistische programma en dat, wanneer ook „verzachtingen" in den vorm zijn aangebracht, het program toch hetzelfde blijft. Daarom kan de kerk onmogelijk toe treden tot een overeenstemming, zelfs wanneer die beperkt bleef tot zekere ,.practi6che verwerkelijkingen". De wa re. vrede, de ware vooruitgang, de ware vrijheid zijn steeds het ideaal geweest, waarnaar de Katholieke arbeiders streef den. Wanneer anderen dezelfde doelein den nastreven, kunnen deze bereikt wor den, zonder dat een bondgenootschap daarom noodzakelijk wordt. Kardinaal Lienart heeft gistermiddag te Ryssel ten aanzien van de boodschap van kardinaal Verdier verklaard, dat deze de gedachte van den 'heiligen va der zeer juist weergeeft. Men kan deze gedachte als volgt onder woorden bren gen: „We hebben de taak van een genees heer in het nauwkeurige omschrijven van de dwalingen van het marxisme en communisme. Wij veroordeelen dez.e en wijzen op hun tegenspraak met de Christelijke leer. Tegelijkertijd zijn wij evenwel vader, op ons rust de onmete lijke plicht van liefde, welke ons dwingt over te buigen naar zooveel ongelukki- gen, die door hun ellende ertoe gebracht zijn hun vertrouwen te stellen in een dwaling". De kardinaal wijst er verder op, dat dit niet wil zeggen, dat men een ver hond aangaat met Moskou. Hetgeen dr heilige vader wil, is uit naam van de Christelijke liefde te pogen de mensch heid met God te verzoenen. (Vervolg van pagina 1) Istrate Mlcescu, nieuw benoemd minister van buitenlandsche zaken in het kabinet Goga, heeft medege deeld, dat 'hij voort zal gaan met de politiek van het eerbiedigen van de oude verdragen van het land en het stellen van vertrouwen in zijn bond- genooten. De minister zal zijn best doen goede betrekkingen met alle landen te onderhouden en hierbij vooral rekening te houden met de vriendschappen van het land. Men z.iet in deze verklaring een verzeke ring, dat de regeering Goga de tra- dilioneele buitenlandsche politiek van Roemenië zal voortzetten. OSLO, 29 Dec. (A.N.P.) Naar het Noorsche telegraafagentschap meldt heeft de koning vaan Noorwegen als volgt geantwoord op het tel a- gram van Haile Selassie: „Mijn re geering heeft afwijzend geantwoord op de uitnoodiging van Nederland, in overleg te treden met Groot- Brittannië en Frankrlijk over de erkenning van d1 verovering van Abessynië door Italië". fj ET ligt in het voornemen li van den Commissaris der Koningin en Mevrouw Bosch van Rosenthal, op den dag volgende op dien van de ge boorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses in den namiddag en den avond na 9 uur op Paus huize te ontvangen. Mocht die dag een Zondag zijn dan wordt deze ontvangst op den onmiddellijk volgen den Maandag gehouden. In verband hiermede zal de Nieuwjaars-ontvangst niet plaats vinden. PARIJS, 29 Dec. (Havas). Heden ochtend half elf zijn minister president Chautsmps, Leon Blum, Daladiei en Max Dormoy in hotel Mafignon bijeen gekomen om den toestand te bespreken. Dank zij den veiligheidsdienst is de voorziening van water, gas, electriciteit en samengeperste lucht nog normaal, doch het 16 mogelijk, dat wanneer do staking tot den avond voortduurt, aan de bevolking gevraagd zal moeten wor den het gebruik te beperken. Het huis vuil werd niet weggehaald. In do markthallen was de aanvoer van levensmiddelen normaal, dank zij het gebruik van militaire vrachtauto's. Op de stations van de spoorwegen ligt thans geen enkel pakket meer te wachten* Vanochtend te half elf scheen, dat de staking zich uit zou breiden tot de pro vincie. Op het stadhuis is een bijzon dere commissie bijeengekomen om den toestand te bespreken, terwijl de leiding van de veroenigde bonden van personeel in overheidsdienst in het gebouw van da C.G.T. bijeen is gekomen. SPORT EN SPEL Wedstrijdprogramma Zondag 2 Januari le klasse A: VreeswijkOranje Wit, DrieborgenU.S.C.L., F.A.K.Volhar ding, St. Boys—D.E.V., IJ.F.C—Wijk bij Duurstede. le klasse B: D.W.S.V.Sperwer, De Zebra'sSoesterberg, NijenrodesE.S.Y, A.C., 's-GravelandGooische Boys. 3o klasse A: N.S.C.Kieviten, Hoeve* lakenVcenschc Boys, De Veluwe— Renswoude. 3c klasse B: S.S.S.Spoorvogels, Groen-ZwartPlasvogels, Blaricum— Ililv. Boys, AvanceGooivogcls. Reserve le klasse A: A.P.W.C. 2— Sopla 2, Amsvorde 2Laren 2, B.V.C. 3 H.V.C. 3, Donar 3Hilversum 5. Reserve 2e klasse A: U.V.V. 6A.P. W.C. 3, Scherpenzeel 2— E S V.A.C. 2, Quick 2Veenendaal 3, V.V.O.G. 2 Baarn 3. Reserve 4e klasse D: E.S.V.A.C. 4— Amsf. Vooruit 2, Vocnsche Boys 2De Veluwe 2, Hoevelaken 2Spoorvogels 2, N.S.C. 3—A.P.W.C 4, Quick 6—Quick 5, AUSTRALIË—DUITSCHLAND SYDNEY, 29 Dec. Op den derden dag van den landenwedstrijd Australië Duitschland heeft de Duitsche ploeg de eerste punt behaald. In een mooien partij sloeg von Cramm Bromwich met 6—2, 75, 108. Henkei verloor echter met 26, 46, 26 van Quist. De stand AustraliëDuitschland is thans 31. Een demonstratiewedstrijd tusschen Budge en Crawford werd door Budge gewonnen met 75. 61, 62. GOUDEN HERINNER JNGSMEDAILLE VOOR SLAATS DEN HAAG, 29 Dcc. Het bestuur van de Nederlandsche Wielren Unie heeft op 27 dezer bericht ontvangen, dat de Internationale Wielren Unie (U.C.I.), het werelduurrecord, dat de Nederland sche wielrenner Frans Slaats op 29 Sep tember j.l. op de Vigorellihaan te Milaan met een afstand van 45 558 K.M. vestig' Ie heeft gehomologeerd. In de gisteren eehnud-n bestuursver gadering van de NW.II. is lipsloten, den Waalwijkschen renner voor deze presta* ie onn ijpuden hcrinneringsmednille uit te reiken. Zooals men voet, heeft onze landge noot het zoo fel begeerde uurrecord op Nove r j 1. moeten afstaan aan den ransrhman Maurice Arch.nmbaud, die op de Vigorellihaan een afstand van '"*<0 K M. in het uur aflegde. OMREKENINGSKOERSEN Off Niet off. 28 Dec. 29 Dec. i.ondcn 8.99 8.99 Berlyn 0.72.50 0.72.50 Parijs 6.11 6.11 Brusee) 30.53 30 52 Ullrich 41 60 41.60 Kopenhagen 40.20 40.20 ■^tnckholro 46.40 46.40 Oslo 45.25 45.20 SVw Vork 1.80 1.80 Praag 6.34 6.37 Medeged. door de R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3