WAT HET JAAR 1937 VOOR NEDERLAND BRACHT Geest van Coen bleef vaardig D' Het heeft wel zekere opleving doen zien, doch deze heeft zich niet tot meer beteekenisvollen omvang doorgezet 4e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 Het drama der kabinetsformatie heeft Dr. Colijn's aureool van „bindende figuur" doen verbleeken Glorieuze dagen als inzet OEN het jaar, dat binnen ettelijke uren weer in.der tilden schoot zal zijn verzonken; zijn intrede deed. I had menigeen de hoop dat 193? het jaa; zou worden der opleving, waarmede men natuurlijk bedoelde een opleving welke zich in zulk een mate zou ma- nifesleeren dat heel ons volk zou ver ademen na den druk waaronder hel al zoo lang had geleefd Dat er in meer dan één opzicht van opleving sprake is geweest, valt zeer zeker niet te ont kennen. Wanneer men zich herinnert hoe kort geleden nog omstreeks me dio October het aantal geregistreerde wej'klQozen ruim 50.000 minde; bedroeg dan op hetzelfde tijdstip een jaar te voren, welk gunstig verschil trouwens in dén zomer nog p root er - 70 000 geweest is. (doch in November weer verminderd is tot 33000. terwijl de stij ging toen prnoter was dan die ten vo- rigen jare!) dan openbaart zich-hierin iels van een keer ten goede waarvar. we van harte hopen dat .hij zich zal doorzetten Maar van dit laatste zijn we nog niet zoo zeker Men -kan op dn „opleving" van 1937 alleszins het adjec tief „betrekkelijk" toepassen, immers I tegenover het verminderde aantal werk I looze.n staat nog altijd het heirleger der I genen die gebukt gaan onder dezen gee- I sel der menschheid. Op 't oogenblik dat I wij dit schrijven waren .bij. de. organen I ider openbare arbeidsbemiddeling bijna I 397.000 werkzoekenden ingeschreven er I hoevele „ongeregistreerden" zijn daar I nog niet naast' Wanneer men daarbij Ino.g in overweging neemt dat de ople- I ving, die een wijle tot hooggespannen I verwachtingen heeft aanleiding geee- I yen, voor een deel wordt toegeschreven ducht en wiens geestnog altijd over Nederland vaardig is aan factoren in de internationale „sa menleving" en aan statenverhoudinger. die voor de toekomst niet bepaald opti mistisch stemmen, dan is er alle reden om ten deze met eenig, zoo niet veel scepticisme vervuld te zijn. Minister Steenherghe heeft bovendien kort gele den in zijn Memorie van Antwoord op hef afdeelingsversjag over „Economi sche Zaken" een terugslag in den eco- nomischen toestand geconstateerd. In vele opzióhten is de opleving nog een fata morgana, een luchtspiegeling naar welker tastbaarheid da menech reikhal zend uitziet Daarbij is hem de wensch vaak de vader der gedachte. Wij eeloo ven nu eenmaal gaarne wat wij hopen MAAR dit neemt natuurlijk niet weg, dat alles wat op conjunc tuurverbetering wees. dankbaar 1oor ons volk is aangegrepen, men mag wel zeggen uitgebuit De geest van Coen, wiens 350e geboortedag te Hoorn, o a door eon rede \an dr. Cofijn, is her dacht, is in den Hollander nog altijd vaardig en wanneer wij dezen roem rijken naam gebruiken, dan denken wij natuurlijk onmiddellijk aan onz^ overzeesche bezittingen, waar een opia- ving in de cultures niet alleen tot nieuw optimisme aanleiding gaf doch waar men in het algemeen reeds zeggen kan dat men over het critieke punt been is. De scheepvaart van Nederland op alle deelen der wereld is verlevendigd opgelegde schepen, die zoo lang in onze havens een somberen aanblik boden, kent men er niet meer, onze scheeps bouw profiteert mede van deze gunstig' constellatie en ontvangt telkens nieuwe opdrachten van vaderlandsc'ne en over zeesche scheepvaartmaatschappijen Zec- kolossen als de in aanbouw zijnde Nieuw Amsterdam van de H. Am.-lijn, waarvan de tewaterlating door de Ko ningin geschiedde, en de „Oranje" van de Mij. Nederland zullen op de wij le wateren getuigen van Nederlands on dernemingsgeest, zooals de tanksche pen van de Koninklijke Shell eveneens in steeds uitbreidende getale de wereld zeeën doorploegen. Vele opdrachten aai» onze scheepswerven zijn daarvan in hel afgeloopen jaar de weerspiegeling geweest. En zoo houdt Jan Courage, zijn naam getrouw, steeds moed. Wie zee houdt wint de reis ook al zijn daar soms vele gevaren aan verhonden. Men gaat heinde en verre erop uit om zaken betrekkingen aan te knoopen. Een diplomaat van groote allure als jhr. van Karneheek gaat als handelsamhassa- ceur aan het hoofd eener delegatie naar Zuid-Amerika met het doel afzclgebie den te vinden voor onze industrie en de ontvangst in alle staten in dit uitge breide, halve werelddeel is grootscn, ze getuigt van den grooten naam van ons kleine maar kloeke volk door de eeuwen heen tot op den huldigen dag Naar het verre Noorden trachtte onze re geering eveneens zich ruimer baan te verschaffen door de onderhandelineen te Oslo, waarvoor onze toenmalig* mi nisters Gelissen en Deckers werden af gevaardigd, onderhandelingen die hun belichaming hebben gevonden in een overeenkomst welke binnenkort aan de goedkeuring onzer Staten-Generaal zal worden overgelegd, en waarbij natuur lijk over en weer concessies moesten worden gedaan dat is nu eenmaal d* „handel" maar die zijn gevoerd in een geest, welke de eenige is die <'e on' wrichte internationale samenleving in betere banen kan leiden. Stemmen in dezen geest weerklinken herhaaldelijk onder meer in de redevoeringen van den. dit jaar als zoodanig afgetreden, president der Internationale Kamer van Koophandel, dr. Fentener van Vlis- singen maar ze blijven helaas zoo dikwijls die eens roependen in de woestijn de depreciatie van den gulden mis schien heeft bijgedragen, zonder in den aanvang de prijsstijging met zich te brengen die ervan gevreesd werd, di\j hinkende paardje is wat later komen1 aansukkelen dit alles heeft min of meer den wind uit de zeilen genomen van hen die de economische politiek van het kabinet Golijn lieten poseeren als de hoeman. waaraan men alle maat schappelijke misère te danken had. Als men hun maar eens de kans gaf! Onder deze „hun" te verstaan de sociaal de mocraten, wier plan voor den arbeid na de verkiezingen een roemloozen dood is gestorven, en de „ordening- -fana tici onder de Roomsch-Kathólieken, de oude phalanx onder ben die den pre mier al zoo dikwijls had dwars gezeten en een ieder verketterde die met hem samenwerkte, nok al waren het partij- gönoóten als de ministers Gelissen en Deckers, die daarover menige pil te slikken hebben gekregen van de ge loofsbroeders, liun gebleken verdien sten kwamen er natuurlijk minder op aan Na den uitslag' der verkiezingen en de vorming van "u ministerie waar in dr. Colijn, althans naar het econo mische, aen minder domineerende fi- H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard tijdens de verwelkomingsfeesten te Soest E goede verwachtingen waarmede het jaar inzette en een zeker niet tegen te spreken verbetering in den economischen toestand, waartoe ook De overdracht van het jacht Piet Heinaan het Prinselijk echtpaarwaarbij een groote revue van zeiljachten op het IJsselmeer werd gehouden guur is geworden dan in het vorige ka binet, schijnt deze stemming te zijn ge weken, al weet men nooit of er weer niet eens een relletje tegen hem kan gebo ren worden. In het algemeen kan onze minister-president nog wel een duwtje velen, al gelooven ook wij wel, dat de aureool van bindende figuur in het na tionale leven die hem omgaf, sinds de historie der kabinetsformatie aanmerke lijk aan glans heeft moeten inboeten. Wat ging er voordien van hem niet een bijna magische kracht uit! Door zijn rustige zekerheid in voor het land span nende oogenhlikken had hij de vrijwel algemeene sympathie in den lande ver worven Tijdens de verkiezin~scam- pagne wekte de toen 68-jarige aller be wondering door zijn uithoudingsvermo gen; niet minder dan vijf en dertig re devoeringen waarvoor overal de toeloop enorm was, werden door hem uitge sproken, waarbij we ook nog willen her inneren aan de magistral rede op de A.R. deputatenvergadering. Dat een fi euur als dr. Colijn niet alleen de stem men heeft gewonnen van de befaamde „kleurlooze middenstof", van de velen wie het moeilijk valt hun keus te be palen of van hen wier sympathie voor de partij, waarop zij vroeger plachten hun stem uit te brengen, getaand was, dit alles mogen wij gerust aannemen. Dat een staatsman van zijn formaat, door sommige Roomsch-Katholieke ze loten voor „liberaal" uitgekreten, door De tewaterlating van Nederland's grootste passagiersschip, de „Nieuw Amsterdam" H-M. de Koningin het ergste scheldwoord ongeveer dat men bij vele men6chen bedenken kan \ele overloopers zal hebben gehad van dé eigenlijke liberale partij, die door n politiek, welke weinig positiefs meer fiad en verstard was in economische doctrines, haar greep op de massa meer en meer had verloren iets wat de leidende figuren ten slotte, al is het laat, zijn gaan inzien deze voor de verkiezingen vaak door on-, gehoorde veronderstelling is allesbehalve gewaagd, zoo ze al niet voor de hand lag. Maar het schijnt ons óók niet voor betwist ine vatbaar dat na het verloop der kabi netsformatie menige „overloop er'' tot zich zelf zal hebben gezegd „Als ik dat had kunnen vermoeden, ja dan Knappe, beproefde bewindslieden als Oud, Van Lidth de Jeude, de. Graeff, hebben we niet meer in het régeerings- gestoelte zien verschijnen. De, vooral in de huidige tijden zoo noodige. samen werking op breedere basis is mislukt en de ontstemming die daarover in een breede kringen is óntstaan. wre-kt zich natuurlijk op den formateur, die, daar van zijn we overtuigd, al het mogelijke heeft gedaan om die breedere samen werking te verkrijgen doch wiens po gingen ten slotte zijn afgestuit op de onverzoenlijkheid van sornmizo kamD- vechters voor het bekende „positieve Christendom". De beraadslagingen over deze onverkwikkelijke geschiede nis in de Tweede Kamer bij de alge meene beschouwingen over de rijkshe- grooting, waaraan we in onzen vorjgèn kaleidoscoopreedsenkele beschouwingen wijdden, ligg&i nog versch in het geheu gen. In den nreede zulks in afwij king van de aanvankelijk door hem in acht genomen zwijgzaamheid doch zonder veel nieuwe gezichtspunten te openen, heeft de kabinetsformateur trachten te motiveeren waayoin -Ie taak, welke hij zich in den beginne had gesteld, was mi6lukt. Eén ding heeft hij daarbij niet eezegrl: „Ik moest onder liet Caudijnsche juk door DOCH, hoe dan ook, de anti-revolu- tionnaire partij heeft haar drie winstzétels te pakken: ze is vau 14 op 17 geklommen en wanneer mer. nagaat dat de machtige R K Staatspar tij, welker stemmênaanwas zich steeds bij iedere verkiezing het sterkst pleegt te manifesteeren. bij een twéémaal z>.o groot ledental een geluk aantal winst zetels heeft verworven als de A.R dan bliikt hieruit wel voldoende hoeveel stemmen deze laatste huilen de eigen lijke anti-revolutionnaire gelederen zijn toegevloeid. Het groote verlies is geweest voor de Liberale Staatspartij (van 7 tot 4) -laar- na voor de Chr. Historischen (van 10 to' 8). terwijl onder meer een aantal klei nere partijen (Nat. Herstal, Herv. Geref-, Kath Democraten, Rev. Socialisten en Plattelanders) geheel uit ie Kamer ver dwenen zijn. Maar het meest karakteris tieke feit dat de verkiezingsluitslag t~epft opgeleverd i6 toch wel geweest het fiasco van de N.S.B. Toen ds. van Duijl. thans alweer ex-N.S.B.-er, zijn Indische tonr- née deed, gaf hij uiting aan de verwach ting dat zijn partij bij de verkiezingen op een twaalftal zetels rekende en zie i het zijn er vier geworden. Geweldig bleek de steminenachteruitgang, bij de laatste Statenverkiezingen vergeleden. Hoogst karakteristiek mag zulk een om mekeer in de gemoederen onder de massa der kiezers binnen een vrij kort tijdsverloop genoemd worden. De be- driegelijke en valsche leuze „Musscrt ot Moskou" heeft weinigen begoocheld. Een beter begrip heeft ons volk getoond voor de tegenstelling „Democratie of dicta tuur" en het heeft zich in overweldigen de getale voor de eerste, voor de hand having onzer beproefde staatsinstePin- gen, uitgesproken. DE internationale verhoudingen heb ben in het afgeloopen jaar hooge eischen gesteld aan het beleid on zer regeering. Ze heeft zich laten gel den in de wateren der Middellandschc Zee waar de Spaansche burgeroorlog somwijlen aanleiding gaf tot daden van regelrechte zeerooverij tegenover onze schepen en waar sindsdien Nederland- sche oorlogsbodems onze koopvaardij schepen convoyeeren. Dat onze regeering meer en meer de teekenen der tijden ver staat bleek uit hare defensievoorstel- len, welker zware lasten ons volk man moedig zal hebben te dragen in zijn eigen welbegrepen belang, dat meer en meer ook wordt ingezien door bevol kingsgroepen die daarvoor vroeger blind waren of was het Oost-Indisch doof? al zijn hun leiders af en toe nog wel eens tot terugkrabbelen geneigd. Lord Baden Powell heeft ten besluite der wereldjamboree, die de jeugd van acht en twintig landen tot een getal van ongeveer 30.000 padvinders op Neder- landschen bodem vereenigde, treffende woorden gesproken over de broeder schap der volken en de boodschap der liefde doch hoe, wanneer zoovelen gehoor geven aan tegenovergestelde klanken? Zoo verschijnen boven Nederlands landouwen en boven Indiè's welvarende plantages de bommenwerpers en lucht- kruisers, reeds in vredestijd vallen slachtoffers van het luchtwapen in on zen Archipel niet minder dan veer- tien bij een tweetal rampen. Maar ook de burgerluchtvaart betaalt haar tol., dat is de droeve schaduwzijde van ove rigens zoo verblijdende symptomen van haar gestadigen vooruitgang, waarbij Nederland in de wereld nog steeds een eereplaats inneemt. vorstenhuizen, van wie wij in de eer6to plaats willen noemen den hertog van Kent voor het Êngelsche koningshuis, waren in den. feeërieken stoet, die op den 7en Januari door de prachtig ver sierde straten der residentie trok. Nog lang zal men terugdenken aan het belooverende beeld dat de hofstad in die dagen opleverde, de Prins zelve had er een vreugdevuur ontstoken dat onafgebroken gedurende den geheelcn bruidstijd gebrand heeft, een reeks van feesten zoowel voor de bevolking in haar breede lagen als voor de hooge kringen van hof en diplomatie, staat en regcering, volgde, maar voor degenen die het voorrecht hadden daarbij te genwoordig te zijn zal wel het meest onvergetelijk blijven de, in den morgen vooral zoo stralende, dag waarop, na een langen zegetocht door de straten van '6 Gravenhage. het jonge paar, voorafgegaan door een keur van bruids meisjes en bruidsjonkers, de Groote Kerk binnenschreed on na een treffen de rede van Prof. Obbink de oud-hof prediker, de grijze Ds. Weiter, het hu welijk inzegende. Het is waarlijk niet noodig hier nog verder in te gaan op détails. Een glimlach zal velen nog om de lippen spelen wanneer ze tarugden- ken aan de romantisch getinte wijze waarop 't het jonge paar op den avond an den huwelijksdag gelukt is de nieuwsgierigheid van pers en publiek to vewöhaTken door er in hun auto „stil van door te gaan", om in Brussel den trein te pakken die hen zou brengen naar Krynica, het oord der Poolsche wintersport, dat later verlaten werd voor een verblijf te Zeil am See, waar ook de Koningin vertoefde, daarna te Boedapest en eindelijk in de oude Ita- liaansche steden. Nadat deze idylle drie maanden ge duurd had, riepen de plichten naar huis: het door ons toegewijde volk tot een nieuw lustoord gerestaureerde en volko men gemoderniseerde paleis Soestdijk. De Prin6 werd geïnstalleerd als lid van den Raad van State en heeft sindsdien nog op tal van andere wijzen gelegen heid gevonden door bizondere functies deel te nemen aan het maatschappe lijke leven, waarvoor hij in zoo menig opzicht belangstelling toont to bezitten. Treffend is het geweest te aanschouwen op welks wijze, tot ver hui ten onze grenzen, ja tot in alle uithoe ken der wereld, waar Nederlanders wo nen, zich de liefde en genegenheid voor Prinses en Prins hebben geopenbaard door de aanbieding van geschenken. Meer nop dan de kostbaarheid ervan habbep de enorme arbeid aan vele er van len koste gelegd en menig aardig tafereeltje bij de aanbieding het bewijs kunnen geven van de toewijding, welke van dit alles de drijfveer vormd3. De Indische bevolking eindelijk heeft door delegaties uit zijne aloude vorsten geslachten, die mat groote hartelijkheid allerwege in ons land zijn ontvangen, nog een schitterende noot te meer ver leend aan den glans der huwelijksfees- *~i. Men kon in die dagen met recht •eken \an het Nederlandsche impe- m, mat Konir— Keizerin! DE glorieuze dagen voor Vorsten huis en vaderland waarmede het jaar begon en die, naar wij hopen zeer binnenkort een blijde bekroning zul len vinden in de gehoorte van een Oran jetelg, zijn niet uit zichzelf alleen ons volk tot vreugde en voldoening geweest dooh .hebben ons ook met een gevoel van trots kunnen vervullen, om den weerklank ervan die in de geheele we reld werd waargenomen en waaruit zoo duidelijk te voorschijn kwamen de hooge achting en sympathie die ons •land allerwege geniet Geschenken namens alle landen zelfs uit Japan en China, stroomden toe, en vertegenwoordigers van Europeeeche Wilhelmina als ONDER de tallooze geschenken van heinde en verre het Prinselijke Paar aangeboden wat zou een re capitulatie een ruimte kosten! willen we hier slechts nog herinneren aan dat van het geheele Nederlandsche volk: het staatsiejacht „Piet Hein". Wie zal er Hun geen „glückliche Fahrt" op toe- wenschen, bij een veelvuldig gebruik? Men reist er zooveel veiliger in dan in een auto! Toen op den 29en November den Prins een ernstig verkeersongeluk overkwam, zooal6 er in ons aan weg- obstakels rijk gezegende land helaas nog zooveel gebeuren, is menigeen de schrik om het hart geslagen bij de ge dachte aan de mogelijkheid dat het jonge geluk onzer vorstenkinderen wel eens op vreeselijke Wijze zou kunnen worden verbrijzeld. Daarom, Hoogheid, reis met Uw Gemalin dikwijls met de' „Piet Hein". Het gaat wel niet zoo vlug, maar het is veiliger. En de luiermand kan er ook in! j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 13