(fiadin-phnqhammu NEDERLAND SCH-INDIE EN DUITSCHLAND Amersfortid Mogelijkheden voor den Duitschen invoer naar Indië ONDERHOUD MET Mr. HART „Centraal Beheer" DE STEEKPARTIJ TE GRONINGEN WIELEWAAL MET MOTORPECH STRIJD TEGEN DE Door eigen schuld.... IN HERFST EN WINTERTIJD EEN BORD PAP ALS ONBIJT! COÖP. MELKCENTRALE 9' 3e BLAD PAG. 1 f AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 Er is een goede kans 's-GRAVENHAGE. 30 December. De „Westdeut6cher Pressedienst" te Eesen beeft publicatie gegeven aan het ant woord, dat mr G. H C Hart. chef van de handelspolitieke afdeelina van het Ministerie van Koloniën gegeven heeft op eenige vragen, door de Nederland ische Kamer van Koophandel voor Duitschland tot hem gericht omtrent de handelsbetrekkingen tusschen Neder- landsch-Indië en Duitechland. Op de vraag, welke moeilijkheden en welke bescherming de Nederlandsoh Indische licentieeringen en contingen teeringen aan den Duitschen invoer in Nederland9(ih-Indië bieden, was het ant woord. dat deze meer bescherming dan hindernissen meebrengen Een der gewichtigste doeleinden der geheele invoerregeling was het Jutet, den goeden afnemers van Indische pro ducten een deel van hun vroegere posi tie ten opzidhte van den invoer terug te geven. Door de verleening van speciale li centies is dit 6treven dikwerf nog bevorderd De tweede vraag luidde: welke moge lijkheden bestaan er overigens voor den uitvoer van Duitsche goederen naar Nederlandsch-Indië en welken invloed zal de ontwikkeling der industrie in Nederlandsch-Indië eventueel op don "uitschen import daar kunnen hehben? Het antwoord van mr. Hart hierop was. dat zich voor den Duitschen in voer ongetwijfeld groote mogelijkheden zullen openen, wanneer bij een verbe tering van d»»n economischen toestand In Nederlandsch-Indië verschillende zroote cultuurondernemingen tot ver minting en vernieuwing van haar tech nische installaties zullen overgaan. Weliswaar besluit men in Indië tot zulke kapitaalinvesteeringen slechts langzaam en eerst na zorgvuldige afwe- Zing der omstandigheden, een politiek, waarvan de juistheid thans weer bewe zen is. nu de economische opleving ioor een terugslag is gevolgd. Doch hel is wel waarschijnlijk, dat. Indien de op leving, zij het ook in langzamer tempo, zerder doorzot. hetgeen men in des- cundige kringen wel verwacht de nvoermogelijkheden voor Duitechland vellicht zeer aanzienlijk zullen toene- n. Men mag niet vergeten, dat. op angeren termijn bezien, een toeneming 'er welvaart in Nederlandsch-Indië van 3it land zelf een belangrijk afzetgebied Zoor industrieele producten zal maken, bi t|et bijzonder in die mate als Japan, tooals men in vele kringen verwacht, ^ïoor de omstandigheden zal worden gedwongen zijn lage prijsniveau te ver laten. Men heeft de tegenwoordige be- 'teekenis van Nederlandsch-Indië met ;iiin 63 millioen inwoners als afzetmarkt i'j^onr dure industrieele producten wel gens vergeleken met die van een groote JEuropeesdhp stad. daar immers het aantal der Europeanen en der andere kringen, die als koopers van dergelijke producten in aanmerking komen, aan merkelijk minder dan een half millioen bedraagt In die mate evenwel als ten gevolge der krachtige welvaartsbevor- tiering door de Nederlandsch-ïndische regeering steeds breedere massa's der ïnheemsche bevolking tot grooteren Welstand komen, mag men een evenre dig snel groeienden invoer van dure gopderen verwachten De omstandigheid dat in Tndië op lokale basis de industrialisatie wordt bevorderd, zal aan zulk een ontwikke ling niet in den weg staan. Want deze industrialisatie betreft in de eerste plaats slechts de productie van de. allergoedkoopste waren voor het massa- verbruik. die te voren in hoofdzaak uit Japan werden ingevoerd. Voorts be- tverkt deze industrialisatie een grooterc en breedere welvaart, welke steeds meer menschen in bet werkingsgebied der Europeeschen invoer zal brengen, terwijl ten slotte ook juist deze soort van industrieën een behoefte aan hulp- Stoffen en werktuigen schept, welke grootendeele in Europa moet worden gedekt. Op een vraag, of de conjunctuur in Nederlandsch-Indië gunstig is voor den Duitschen invoer antwoordde mr. Hart, dat door cijfers wordt aangetoond, dat de handel in beide richtingen en vflor- al ook de invoer uit Duitschland in den laatsten tijd aanzienlijk is toegenomen Vooral de gunstige ontwikkeling der buitengewesten kan aan een verdere toeneming ten goede komen Zoo zijn bij voorbee'd ten eevolge der interna tionale rubberrestrictie in bet begin van dit jaar ettelijke millioenen gul dens aan de bevolking van Sumatra en Borneo toegevloeid De sterke stijging der copra-priizen in het jaar 1936 beeft voor de welvaart op Celebes en op de Mnlukken een dienovereenkomstige ■werking. Nu zijn wel momenteel de prijzen van de copra en de rubber sterk gedaald, dorb als men in het algemeen Voor de priizen der grondstoffen een niet al te pessimistische prngnnsp durft te stellen, dan is het niet onwaarschijn llik. dat dez* producten bun prijsposi tie zullen heroveren en dat daarmee parallel ook de welstand der bevolking Van de buitengewesten zal toenemen Be systematisch en krachtig doorgezette Bemoeiingen der regeering om in de komende iaren een groot gedeelte van bevolking van Java naar de buiten ewesten te doen emigreeren en daar- oor koopkrachtiger te maken, belooft en ontwikkeling in dezelfde richting Over de vraag, of bet conflict in bet ferre Oosten invloed heeft op bet han- elsverkeer tusschen Nederlandsch-Tn- ië en Duitschland. valt op bet oocen- lik po* weinig te zeggen. Het is echter iet uitgesloten, dat de omvangrijke obilisatie van het .Tapansche leger an leiden tot een weinig regelmatige en een weinig intense voorziening van de Nederlandsch-ïndische markt met Japansohe goederen Wat de restricties betreft, deze wor 1en zoo eehandhaafd. dat de betrokken grondstoffen in voldoende hoeveelheid en tegen matige prijzen op de wereld markt worden gebracht waarbij de i»roduceerende landen niet onder gun ■ïfiger voorwaarden vallen als andere landen Mr. J. L. C. van Meerwijk neemt afscheid als directeur AMSTERDAM. 30 Dec. Heden heeft mr. J. L. C. van Meerwijk, die per 1 Januari a.s. den dienst van „Centraal Beheer" verlaat wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, afscheid ge- nomen als directeur van deze instelling Des morgens Is mr. van Meerwijk, in tegenwoordigheid van het personeel, toe gesproken door den voorzitter van den Raad van Toezicht, dr. Jan Smit Azn die in korte trekken de verdiensten van mr. van Meerwijk voor „Centraal Be heer" en de door haar geadministreer de organisaties schetste. Spreker bood aan mr. van Meerwijk, mede namens de duizenden leden van deze organisaties, een schilderij van W. Maris aan. Vervolgens sprak de president-direc teur dr. F. E. Posthuma. die mr. van Meerwijk in het hijzonder als college herdacht. Hij bood aan mevrouw van Meerwijk een geschenk aan Tenslotte voerde mr. J. den Duik uit naam van het personeel het woord. Spr schilderde den Invloed van mr. van Meerwijk op de uitvoering van de so-' ciale wetgeving. Namens het geheele personeel overhandigde spreker den scheidenden directeur een aandenken. Hierna richtte mr. van Meerwijk een woord van dank tot allen, die hem ge durende zoovele jaren terzijde hebben gestaan. 's Middags volgde een druk bezochte receptie. EXAMEN BOEKHOUDEN M. O. 1937 ONDERDEEL Q 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Geslaagd de heeren J. van de Rhoer, Meppel; W. do Smalen, Hilversum; M. Sonnenberg, Doesburg; A. H. M Spauen, Goes; J. Teeuwen, LeidenC. van. Tilburg, Rijs wijk; H. C. Treffers. Amersfoort; H. E. L. Valkhoff, Rotterdam en H. L. W. Willems, Maastricht. INSTALLATIE RAADSHEEREN AMSTERDAM, 30 Dec. De benoemde raadsheeren in het gerechtshof, mr. II. J. Hülsmann en jhr. mr. J. van dor Does de Willehois, zijn hedenochtend geinstalleerd door den president van het gerechtshof, mr. Joh. M Jolles. Caféhouder gearresteerd GRONINGEN 30 December Bij het onderzoek, dat is lngpsteld naar de steekpartij welke Dinsdagavond in een café aan de Nieuwstad tp Groningen heeft plaats gehad waarbij een der bezoekers ernstig werd gewond ie aan het licht eekomen. dat de oorzaak van het incident moet worden gezocht in epn eeldkwpstie welke verhand houdl met dobbelspel hetwelk in het café vpel werd beoefend Zoo verloor dezer dagen een bezoe kers op een avonl vier honderd gulden Het slachtoffer van de steekpartij en zlln broer hehhen van valscbp dobbel steenen welke met lood waren ver zwaard gebruik gemaakt De steenen zijn door de politie In be sine genompn Dp caféhouder. R de G. 19. verdacht van het gpleeenheid gpven tot hazard spel, aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Te Athene blijven steken op weg naar Indië 's-GRAVENHAGE. 30 December. Het K.L.M Indië-vliegtuig de Wie lewaal dat Dinsdag Jl. van Schip hol naar Batavia vertrok, heeft de reis wegens een ernstige storing aan een der motoren moeten onder breken in Athene. In verband hier mede startte (hedenmiddag van Schiphol met bestemming Athene de Douglas DC II Jan van Gent met aan boord een nieuwe motor. Even eens vandaag vertrok van Schiphol het Indië-vliegtuig Ibis. welk toe stel de lading en voorzoover moge lijk ook de passagiers van de gestrande Wielewaal zal overnemen. DE BOTERHEFFING 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentljdsche wij ziging, voor de week van 30 December 1937 tot 6 Januari 1938 onveranderd vastgesteld op 60 cent per kg EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK 's-GRAVENHAGfi, 80 Dec. In verband met in den laatsten tijd gemaakte pro paganda voor emigratie naar Frankrijk, wordt allen, die overwegen naar Frank rijk te verhuizen, ernstig aangeraden, ter vermijding van moeilijkheden en in hun eigen belang, zich ter zake met den rijkslandhouwconsulent dr. A. Seven- ster. 85 Rue de Grenelle te Parijs, in verbinding te stellen, alvorens tot emi gratie te besluiten. DOOVE MAN DOOR AUTO OVERREDEN SASSENHEIM, 30 Dec. De vijftigjarige doove W., die Dinsdag door een auto werd aangereden, is in het St. Elis.v bethziekenhuis te Leiden aan zijn beko men, verwondingen overleden. VOETBALPOOLS „De Voetbal-expert" voor den Haagschen kantonrechter Papier of tijdschrift? 's-GRAVENHAGE. 30 December. Voor den Haagschen kantonrechter, mr. van Haeften. moest heden tereefht staan de sigarenwinkelier F P., die in verzet was gekomen tegen een verstekvonnis, waarbij hij wegens overtreding van de loterijwet was veroordeeld tot 5- boete, subs, een dag hechtenis. P. heeft sportblaadjes verkocht, genaamd „De Voetbal-expert", doch dit blaadje was niet veel meer dan een verkapte voet balpool. De hoofdschotel van „De Voetbal expert" was een prijsvraag betreffende het raden van twaalf voetbaluitslagen; voorts bevatte het blad enkele kolom men tekst. Bij genoemde prijsvraag kon men slechts één kolom uitslagen invullen en deze moest men dan inzenden naar de administratie. Het blaadje kostte tien cent per stuk. het invullen der kolommen ge schiedde grati6. Er waren drie prijzen n.l. van f 300.— f 200.— en f 100.—, met dien verstande, dat meer personen een eersten, tweeden of derden prijs konden winnen en wanneer hun aan tal op deze wijze zoo groot was gewoj- den, dat voor elk niet meer dan 050 overbleef, werden de prijzen niet uitbe taald. Verdachte zelf was niet verschenen, Als gemachtigde trad op mr. van der Velde te Amsterdam. Deze had een des kundige meegebracht, ditmaal geen voetballer of expert op voetbalgebied, doch een wiskundige, een dame, werk zaam op een accountantskantoor. Deze verklaarde dat uit de vergelijking van 84 prijsvragen was komen vast te staan, dat de winnaar door kennis van het voetbalspel een prijs had gekregen. Toeval was hierbij uitgesloten. In zijn requisitoir vroee de ambtenaar van het O Mmr. F. Hollander, be krachtiging van het verstekvonnis. Mr. van der Velde richtte zich in zijn pleidooi allereerst tegen de dagvaar ding Deze noemt het sportblaad.ie een ..papier" Dit is volgens pleiter onjuist Men heeft hier met een tijdschrift te doen. Voorts staat er. dat de toekenning van de prijzen door puntentelling ge schiedt. Ook dit is volgens pl. onjuist. Het resultaat van de wedstrijden wordt vergeleken met die, welke de deelne mers hebben ingevuld. Voorts spreekt art. 1 van de Loterijwet van door „lots- bepaling" aanwijzen van den winnaar. Dit heeft ook hier niet plaats gehad. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de uitgever van „De Voetbal-expert" na verwijzing van den Hoogen Raad vrij gesproken. Nu probeert men voor dezen kantonrechter een veroordeeling te krijgen. Wat de kwestie van de aflaseing van wedstrijden, het uitvallen van spelers, weersgesteldheden, enz betreft, dit zijn factoren, waarmee iedere deelnemer ts kampen heeft. Het gaat er ook niet om een absoluut Juiste uitslag in te vullen, doch een zoo juist mogelijke. In zijn repliek zeide mr. Hollander, dat hij in de eerste plaats het blaadje wèl een „papier" noemde. De tekst was van zóó bijkomstigen aard. dat men het blaadje alleen kocht voor de prijsvraag. De beslissing van den Hoogen Raad, waar pleiter zich op beroept, was geen principieele. De rechtbank had ver- dadhte vrij gesproken, zoodat de Hooge Raad de kwestie niet zuiver onder de oogen kreeg. Het is juist het doel van deze vervolging de zaak aan een prin cipieele beslissing van den Hoogen Raad te onderwerpen. Ook betreft het hier wel degelijk een „pool". Weliswaar kan men slechts één kolom invullen, in tegenstelling met andere pools, waar men soms wel tot dertig kan gaan. maar dat doet er niets toe. Desgewenscht kan men zoo veel ..Voetbalexperts" koopen en invul len als men wil. Men is voorts niet alleen afhankelijk' van de prestaties van de spelers van de vermelde clubs, maar ook van de prestaties van zijn medespelers in de pool. Wat de bepa ling van den uitslag betreft, uit het reglement blijkt duidelijk, dat deze door puntentelling geschiedt. Bij dupliek wees mr. van der Velde nog op het feit, dat in groote dagbla den en tijdschriften ook wel puzzles en prijsvragen voorkomen, waarbij de win naar meestal zelfs door het lot wordt aangewezen Dat het blad zonder prijs vraag waardeloos was. betwistte plei ter. De opzet was een nieuw sportblad te introduceeren en de prijsvraag dien de om dat blad aantrekkelijk te maken. Voorts betwistte pleiter dat in dit ge val een pool was aangelegd Ten eerste ontbrak ihier het systeem van den tota- lisator men heeft hier vastgestelde prijzen, waarop controle kan worden uitgeoefend en voorts krijgt men hier geen formulieren graties om die tegen betaling in te vullen In de practijk kwam het haast niet voor. dat deelnemers meer formulieren invulden, ook een groot verschil met de pools met hun groot aantal kolommen. De uitspraak werd bepaald op 12 Ja- Verkeersongeluk in het Gooi, waarbij motorrijder het leven verloor Vrijspraak geeischt voor automobilist AMSTERDAM. 30 Dec. - Op 23 Juni j.l. gebeurde op de Torenlaan, hoek Zwaluwenweg. tusschen Laren en Bla- ricum, een ernstig verkeersongeluk, waarbij de journalist M. Lopes de Leao l.agtina uit I^ren het leven verloor. Op de Torenlaan reed de automobilist I'M G V uit Blaricum. een 23-jarige pon i pen hoorder, met zijn tweezitter en aanhangwagen, van Laren in de rich ting Blaricum. Hij reed geheel rechts van den weg. achter hem, aan den an deren kant van den rijweg, naderde een tramtrein van de Gooische stoom tram. Toen de automobilist gekomen was bij den Zwaluwenweg kwam de heer Laguna met groote snelheid uit dien weg de Torenlaan opgereden. Het ver keer ,op den hoofdweg heeft geen, ol althdTis weinig uitzicht of) den Zwalu wen weg. De automobilist reed reed? geheel rechts, dus kon niet naar die zijde uitwijken. Hij probeerde een bot sing te voorkomen door met auto en aanhangwagen een scherpe zwaai naar links te maken. Daarbij word de mo torrijder gegrepen en van zijn motoi geslingerd^Juist op dat oogenbllk was ook do Gooische tram op het punt van do aanrijding gekomen. Do wagenbe stuurder zag tot zijn schrik plotseling de auto dwars over de rails staan. Hij remde uit alle macht, doch het was onmogelijk de tram tijdig tot stnan te brengen. Do tram schoof de auto en het lichaam van den motorrijder voor zich uit en kon pas enkele meters ver- dor tot staan worden gebracht. De mo torrijder was hoogst ernstig gewond en twee dagen later overleed hij. Tegen den automobilist werd proces verbaal opgemaakt en na een onder zoek van een deskundige werd hij ver volgd wegens veroorzaken van dood door schuld. Heden diende deze zaak voor de vijf de kamer der arrondissementsrecht bank, gepresideerd door mr. Boll. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de automobilist hoogstens 40 kilometei had goreden, de motorrijder daarente gen was met groote snelheid uit den Zwaluwenweg gekomen en hij placht over het algemeen niet voorzichtig te rijden. Volgens getuigen had de auto mobilist alles gedaan om een ongeluk te voorkomen. De rechtbank zag af van het hooren van een doel der getuigen en van den deskundige. De officier van justitie mr. Bosch was van meening, dat hier door den auto mobilist niet op rookelooze wijze was gereden, doch dat het ongeluk te wij ten was aan den motorrijder. Deze reed met groote snelheid en nam niet do noodige voorzichtigheid in acht, die hom is voorgeschreven volgens art. 5 sub. 2 laatste lid van het motor- en rij wielreglement. Daarin is immers bepaald, dat hij, die van rechts komt, toch een zoodanige voorzichtigheid in acht dient te ne men, dat de veiligheid van het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. De automobilist heeft naar het oor deel van den officier alles gedaan om een ongeluk te voorkomen, weshalve hij vr ij spraak vorderde. De verdediger mr. J. P. van Erk sloot zich, na zijn deelneming met het slacht offer te hebben uitgesproken, aan bij het requisitoir. De rechtbank zal 13 Januari vonnis wijzen. ZEEMAN VAN ZIJN GELD BEROOFD Tegen twee verdachten anderhalf jaar geëischt HAARLEM 30 Dec. Voor de Haar- lemsche rechtbank hebben heden te rechtgestaan de 39-jarige caféhouder H. V. en de 26-jarige óhauffeur p. O., beiden uit Rotterdam, die ervan wor den verdacht een zeeman van ongeveer f 500.te hebben beroofd. De zeeman was in October in Rotter dam afgemonsterd en had 700 gage ontvangen. Hij besloot met dit geld de bloemetjes eens buiten te zetten en noodigde den caféhouder en den chauffeur uit, per auto mee naar Amsterdam te gaan. Zoover kwam men echter niet, want tusschen Rotterdam en Haarlem werd zoo vaak aan Bacchus geofferd, dat da zeeman te Haarlem zijn roes wenschte uit te 6lapen. De caféhouder en de chauffeur lieten hem in de auto achter. Hij werd echter weldra door een politie-agent gewekt en kwam toen tot de ontdekking, dat hij van de f 700.— nog slechts f 36.— over had. Een andere agent had inmid dels den chauffeur aangehouden we gens dronkenschap. Hij bleek in het bezit te zijn van ongeveer f 135.— maar kon niet verklaren hoe hij aan dit geld gekomen was De caféhouder, die reeds weer naar Rotterdam teruggereisd was. werd daar aangehouden en naar Haarlem overge bracht. Ook hij beweerde van niets te weten.^ Hij en de chauffeur werden in bewaring gesteld en de laatste ver klaarde naderhand, dat de caféhouder in Hillegom den dronken zeeman van zijn geld had beroofd. De officier van justitie eischte zoowel tegen den caféhouder, die reeds tien keer veroordeeld is als tegen den chauffeur, die wegens een andere be- rooving 2H jaar gevangenisstraf had ondergaan, anderhalf jaar gevangenis straf. Uitspraak 13 Januari. STAATSINRICHTING M.O. 's-GRAVEXHAGE, 30 December. Geëxamineerd: 4 candidaten en afgewe zen: 3 candidaten. Geslaagd; J. J. Weitering te Breda. 't Is nu weer officieel winter, mist, motregen, ochtendnevel Wille winden... do doktor krijgt het weer druk.... Beschermt vooral Uw kindoren togen het Hollandscho klimaat. Stuurt zo niet naar school op een paar snocdjes brood mot lauwe thee, maar geeft hen een krachtig, voedzaam ontbijt: EEN DIEP BORD PAP RIJSTPAP of KARNEMELKSPAP 9 ct. p. fl. 11 cl. p. fl. AMERSFORTIA AMERSFOORT. TEL262 ZATERDAG, 1 JANUARI HILVERSUM I, 1875 en 416.5 M. VARA- uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.808.00 VPRO. 9.00 Gram muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 10.40 Declamatie. 11.00 Gra- niofoonmuziek. 12.00 Ken Kopartzky en ziln Tipica Orkest. 1.00 Gram.muziek. 1.30 So- prann en alt. 2.00 Dialoog. 2.05 Gram,mu ziek. 2.20 Prijsvraag. 2.46 Amateurs-uitzen ding. 3.20 „Fantasia". 4.00 Declamatie. 4.15 VARA-Orkent en solist. 5.00 Uitzending van don Ccntralcn Bond van Transport-Arbei ders. G.00 „The four blue Stars" en grnm.- muzick. 6.30 Folkloristische reportage. 7.00 „Filmland". 7.30 Nieuwjaarstoespraak. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Bcrichton A. N. P., VARA-Varia. 8 15 Radiotooneel mot muziek. 9.15 „En nu Okó...l" 10.30 Be richten ANP. 10.35 Toespraak. 10.45 Ham mond-orgelconcert. 11.00 Radiotooneel. 11.10 Wconschc muziek. 11.4512.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15—12.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Jeugddienst- Kerkkoor. 10.00 Gram.muziek. 10.20 Nedor- dult8ch Ilcrv. Kerkdienst. Na afloop gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-Orkcst. 1.00 Ko ninklijke Ilnrmonlo, den Bosch. 1.30 Gram. muziek. 1.45 Vervolg Koninklijke Harmonie, Den Bosch. 2.15 Kindcruur. 3.06 Gram.mu ziek. 5.46 De KRO-Mclodl8tcn on solisten. 6.30 Grnm.muziek. 7.00 Vorvolg KRO-Mclo- diston. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Bcrichton A. N. P. Mcdcdcelingen. 8.16 Overpeinzing met muziknle omlijsting. 8.35 Gram.muziek. 8.45 Radiotooneel met muziok. 9.25 Gram.mu ziek. 9.40 „Bastion et Basticnnc", opera. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Mclo- dlsten on solist. 11.3012.00 Gram.-muzick. DROITWICH, 1600 M 11.26 Gram.mu ziek. 12.05 BBC-Northern-orkest. 12.60 Dans muziek (gr.pl.). 1.20 Commodore Grand Or kest. 2.20 Gram.muziek. 3.05 II, Sandler's WeenBch Octet. 3.30 Sportreportage. 4.20 BBC-Schotsch orkest. 5.20 Jack Jackson's Band. 6.20 Berichten. 6.50 Causerio „Mark Twain and Music" (met gr.pl.). 7.20 BBC- Zangers. 7.60 Radiojournaal. 8.20 Varidté. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch over zicht. 10.00 Menges-strijkkwartet en solist. 11.10 Declamatie. 11.35 Jack Harris's Band. 11.50 Bcrichton. 12.0012.20 Vervolg dans muziek. RADIO PARIS. 1648 M. 8.10, 8.65 en 9.50 Gram.muziek. 10.20 Andolfl-orkeat. 12.20 Piano-voordracht. 12.35 Bailly-orkcst en zang. 3.20 M Coesticr's orkest. 4.05 Accor deonvoordracht. 4.20 Radiotooneel. 5.20 Jean Gras' orkest. 7.35 Zang. 8.05 Trioconcert. 8.50 Radiotooneel 9.30 Variétd-programma. 10.25 Zang. 10.50 Gram.platen. 11.201.20 J. Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 7.40 Solistenconcert. 9.35 Gram.muziek. 10.20 Pianovoordracht. 11.20 Omrocpkleinorkest en solist. 1.20 Viool en piano. 3.20 Hermann Hngestedt's orkest en solisten. 6.30 „Die Fledormous", opera. 10.0012.20 Will Gla- he's dan8orkest cn een kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 Meter. 322 Meter: 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 A. Felleman'8 orkest. 11.20 Accordconmu- ziek. 11.35 Vervolg A. Fcllcman's orkest. 12.20 Gram.muziek. 12.50 J. Schnydcrs' or kest. 1.502.20 Gram.muziek. 2.36 J. Schny- ders orkest. 3.35 Gram.muziek. 3.50 Pianq- voordracht. 4.20 Gram.muziek. 6.20 Omroep salonorkest. 6.35 Gram.platen. 7.20 Zang. 8.20 Cabaretprogramma. 9.20 Omroeporkest. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20—12.20 Dans muziek uit Antwerpen. 484 M.j 9.22 Gram.muziek. 10.20 Marceau Burton's orkest en gram.muziek. 11.05 Gra- mofoonplatcn. 11.20 Pianovoordrachten. 11.35 Gram.muziek. 11.50 MandolineconcerL 12.20 Gram.muziek. 12.50 Max Alcxys' orkest. 1.502.20 en 3.20 en 4.00 Gram.muziek. 4.20 Piano en viool. 4.50 Gram.muziek. 6.20 Ra diotooneel. 5.35 Accordeonmuzlek. 6.00 Zang. 6.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.35 en 8.20 Gram.muziek. 8.35 Radio-overzicht van 1937. 9.20 Omroepsalonorkeat en solisten. 10.05 en 10.30 Gram.muziek. 11.3512.20 Dansmuziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Berlynsch Philharmonisch Orkest. 9.20 Be richten. 9.50 Kwintetconcert. 10.05 Scheepa- weerberlcht. 10.20—12,15 Will Glahe'a dans- orkest en een kwintet. N.B. Wij maken u hiermede attent op de per 1 Jan. 1938 (heden) ingaande drie- maandelykache golflengte-wisseling. ZONDAG 2 JANUARI HILVERSUM I. 1875 M en 415.5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.muziek. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gram.muziek. 9.40 „Van staat cn maatschappij", causerie. 10.00 Nederduitsch Herv. Kerkdienst. 11.30 Orgel spel. 12.00 „Niet vooruit, maar omhoog zien", causerie. 12.05 Filmpraatje. 12.30 Nina Dol- ce'8 Puszta-Orkest. 1.00 Schilderijbespreking. I.15 Orgelspel en zang. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. (In de pauze: Zang en piano) 4.15 Veeltalige Nieuwjaars- wensch. 4.30 AVRO-Dansorkcst. 4.55 Sport nieuws ANP. 5.00 „De profeet Jeremia", cau serie. 6.30 Kinderuurtjo. 6.00 Noviteiten-Or kest m.m.v. „Dubbel Zeven". 6.30 Sportuit- zending. ;6.45 Sportnieuws ANP., hierna Gram.muziek. 7.00 Tusschen Zeven en Acht. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest cn solisten. 9.15 Radiojour naal. 9.30 Musette-ensemble en soliste. 10.00 Nieuwjaarsrevue. 10.45 Gram.muziek. 11 00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. II.3012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram muziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gram.muziek. 12.15 KRO-orkest (van 1.00—1.20 Boekbespre king). 2.00 Vragenbeantwoording 2.45 Gra mofoonmuziek. 3.05 De KRO-Meiodisten. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gereform. Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. 7.00 Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Nieuwjaarswensch vooi den Katholieken Middenstand. 8.10 Berichten ANP. Mededee lingen. 8.25 Gram.muziek. 8.30 KRO-Orkest. 9.15 Terugblik op het oude jaar. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Epiloog. 11.00—11.30 Es- i perantolezing. DROITWICH, 1600 M. 12.50 Het New Victoria Cinema-Orkest, 1.50 BBC-Mannen- koor en solist. 2.20 Voor tuinlicfhebbers. 2.40 Eugene Pini cn zijn Tango-Orkest. 3.35 BBC-Orkest. 4.20 „The universal weck of prayor", causerie. 4.40 Frod Hartley en z\jn Sextet. 5.20 „Signposts to God", causerie. 5.40 Het Grinke-Trio en soliste. 6.60 Radio tooneel. 7.80 BBC-Harmonio-Orkost. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Licfdadighoidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Theiitcrorkeat. 10.25 Pianoduottcn. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.10, 8 50 en 9.50 Gram.muziek. 10.20 Caussade-Orkest. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gram.muziek. 12.50 Lnurcnt-orkost on zang. 3.50 W. Prady6' orkest. 4.20 RHdiotoonocl. 6.20 Lamoureux- orkest. 7.60 cn 8,35 Zang. 8.50 Symphonie- conccrt. 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havonconccrt. 7.35 SoliBtcnconcert. 8.50 Gram.muziek. 10.35 Knmermuziok-onsomhlo vnn de Borliinsehe Staatsopcra. 11.20 OmroeporkoBt. 12.25 Uit Berlijn: Woll Glaho's orkest. Luchtvaart- orkest, mandoline-orkest en solist. 1.20 Om- roep-Amuscmonts80xtct en Bolistcn. 2.35 Gram.muziek. 3.20 Omroepkleinorkest en so listen. 6.25 Pianovoordracht. 7.20 Uit Ham burg; Omroeporkest m.m.v. sollston. 9.50 11.20 Ilans Busch' orkest en orgelspol (gr.pl.) BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M.: 9.25 Gram.muziek. 10.35 Orgclspol. 11.20 Gram. muziek. 11.36 Omroepsalonorkest cn solistf. 12.10 Grnm.muzick. 12.50 Omroepkleinorkest. I.502.20 en 2.35 Grnm.muziek. 3.05 Piano- voordracht. 3.35 Gram.muziek. 3.45 Belgisch Saxofoonkwartet. 4.40 Gram.muziek. 6.05 Omroepsalonorkest. 6.60 Zang. 7.20 Omroep salonorkest. 8.20 Nationaal Orkest en so liste. (Om 9.05 Reportage). 10.30 Dansmu ziek. 11.2012.20 Grnm.muziek. 484 M.: 9.22 Gram.muziek. 10.20 Ed. Loi- seau's orkest en gram.muziek. 11.35 Accor- dconmuziok. 11.50 Vervolg Ed. Loiseau's or kest. 12.20 Gram.muziek. 12.60 Omroeporkest. 2.20 „Fedora", opera. 4.50 Orkestconcert. 5.20 L. IIlrsch en zijn orkest. 6.35 Gram.- muzick. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Radiotoo neel. 9.20 Gevarieerd programma. 10.30 R. de Kers' orkest. 11.2012.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50—12.15 Hans Busch' dansorkest en or gelspel (gr.pl.), (Om 10.05 Schccpsweerbe- richt). MAANDAG 3 JANUARI. HILVERSUM I, 1876 M. on 415.5 M. Algemeen programma, vorzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. II.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram.muziek. 12.30 VARA-orkest. 1.16 1.45 Gram.muziek. 2.00 Zang. piano en grnm.muziok. 2.30 Declamatie. 3.00 Viool en piano. 3.30 Gram.muziek. 4.00 „Fantasia". 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram.muziek. 6.00 Amateurs-uitzending. 6.35 Muzikale cau serie m.m.v. het VARA-orkcst. 7.10 Causerie over haaien. 7.30 VARA-orkest, 8.00 Herh. SOS-Bcrichton. 8.03 Berichten ANP. 8.10 De Ramblers. 8.45 Radiotooneel. 9.00 „Fanta sia", de Kilima Hawaiians en solisten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gram.muziek. 10.45 Declamatie. 11.00 Zang, pinao en gram.-mu zick. 11.3012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-uit- zending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde mu ziek. (Gr.pl.). 8.30 Gram.muziek. 9.30 Geluk- wcnschcn. 9.45 Gram.muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gran\.- muziek. 12.30 Orgelconcert. 1.30 Gram.mu ziek. 2.00 Sopraan en piano. 3.00 Causerie over kamerplanten, 3.40 Gram.muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziok. 6.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Vragen uur. 7.00 Berichten. 7,15 Vragenuur (Ver volg). 7.46 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 NCRV-Pro- paganda-Avorid (Om 10.00 Berichten ANP.). 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gram.mu ziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1600 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Paedagogische causerie. 11.50 BBC- Schotsch orkest en soliste. 1.05 Orgelspel. I.35 Gram.muziek. 2.05 Causerio „As I see it". 2.20 Gram.muziek. 2.50 Het Cellini-Trio. 3.20 Het Stedelijk orkest van Folkestone. 4.20 Orgelspel. 4.50 Gram.muziek. 5.20 Albert Sandler's orkest. 6.00 Frank Biffo's blaas- kwmtet. 6.20 Berichten. 6.40 Pianovoor dracht. 7.00 Muzikale causerie. 7.20 BBC- Variété-orkest cn solisten. 8.05 Komische voordracht. 8.20 Znngvoordracht. 8.50 Radio tooneel. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „Em pire affairs". 9.55 Het Londensch Mozart- orkest. 11.00 Declamatie. 11 20 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.00 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gram muziek. 12.20 Ibos-orkest en zangvoordracht. 3.05 Cellovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 5.20 Cantrelle-orkest. 8.35 Zang. 8.60 „Ciboulet- te", operette. 10.60—11.05 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Omroepklein orkest. 7.50 Silezische orkestvereeniging. II.20 Neder-8aksisch -symphonieorkest cn solist. 1.36 Schrammelmuziek. 8.20 Omroep- Amusements-orkest. 6.30 Omroeporkest en solisten. 9.5011.20 Omroep-orkcst, vocaal sextet en instrumentaal kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram muziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50—2.20 Gram.muziek. 5.20 Omroeporkest. 7.20 Gram.muziek. 8.20 Omroeporkest en gram.muziek. 10.30—11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroep salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 2.20 Gram.muziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 en 7.35 Gram.muziek. 8.20 Omroepsym- phonie-orkest en solist. 9.05 Omroep-sym- phonie-orkest en -koor. 10.30 en 10.50—11.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Omroepkleinorkest en solisten. 8.20 Cause rie. 8.35 Het Zernick-kwartet. 9.20 Berich ten. 9.50 Gamba en cembalo. 10.05 Weerbe richt. 10.2011.20 Hans Busch' orkest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9