Luchtbescherming in de hoofdstad De uitvinding van de fotografie Nederland viert den Prinsessedag Fortmann&Hehenkamp De toestand in het hotel- en restaurantwezen is nog steeds zorgelijk Vergadering van Horecaf HANDELSVERKEER MET FRANKRIJK GEREGELD Met verlof gaande militairen in Brabant Inrichting openbare schuilgelegenheden Ned. Padvindsters- Gilde Botsing tusschen tram en bus Bij de grenstroepen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 MEI 1939 Uniforme berekening van telefoon, zaalhuur, garage en omzetbelastingkosten I E Nedeiflitadsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café- en Aanverwante Bedrij ven Horecaf heeft in Hotel Weimar te Rotterdam zijn jaarlijksche alge meens vergadering gehouden. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter, de heer Th. N. van S t i g t, de leden, die den bond in het afgcloo- pen jaar door den dood ontvallen zijn. Zijn rede vervolgende constateerde de voorzitter, dat de algemeene be- drijfstoestand in het land nog steeds zorgelijk bleef. De internationale span ningen waren daar voornamelijk de oorzaak van. De bij den bond aange sloten bedrijven zijn buitengewoon ge voelig voor de schommelingen in de in ternationale economische situatie; van daar dan ook, dat alom verlangd wordt naar spoedigen terugkeer van de rust. Wat de belangen van den bond be treft, valt thans nog zeer moeilijk te beoordeelen hoe het komende reissei- zoen zich ontwikkelen zal. Hetzelfde geldt welhaast ten aanzien van de las ten, die op de bedrijven drukken. De regeering heeft afschaffing van do personeele belasting in uitzicht gesteld, doch daartegenover zijn nieuwe lasten in den \orm van een nationale in komsten- en winstbelasting aangekon digd. Wanneer deze plannen dus tot uitvoering komen, zullen de baten voor de bedrijven niet bepaald in het oog springend zijn. Bovendien ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de bijzonde re defensiemaatregelen lasten met zich mee zullen brengen, die de exploitan ten der Horeraf-zaken als goede Neder landers mede zullen moeten dragen. Horecaf bestaat het volgende jaar vijftig jaar. welk feit in een passende omlijsting herdacht zal worden. De heer Van Stigt eindigde met den wertsch. dat het allen in dit jaar voor spoedig moge gaan. Jaarverslag Daarna is het jaarverslag van het hoofdbestuur over 19.18 voorgelezen. Hierin wordt gezegd^ dat het bezoek aan de groote steden en aan do tocristen- rentra wat grooter is geweest dan in hot jaar tevoren. De verteringen van het publiek echter bleven aan den la gen kant. De trek van Nederlanders over de grenzen was ook in het afge- loopen jaar weer groot, hoewel de actie \oor het doorbrengen van de vacantia in eigen land toch niet heelemaal zon der resultaat gebleven is. Een als sterk nadeelig gevoelde fnctor moet het ver minderde bezoek van Amerikanen in het achtor ons liggende jaar beschouwd worden. De aftredende bestuursleden, de hee- ren H. H. van Heuvel, A. F. J. Koeken en B. N. Nyenhuis werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer H. Teitsma, werd voorzien door de benoeming tot hoofd bestuurslid van den heer J. G. W. van Rheenen. chef van den civielen dienst van de Stoomvaart Mij. Zeeland. Kosten voor telefoon, garage en zaalhuur Aan de orde was het voorstel tot in voering voor alle leden van het bere kenen van het gebruik van de telefoon en garages, zaalhuur en omzetbelasting. De voorzitter memoreerde in zijn toe lichting, dat er over deze onderwerpen eenigen-tljd geleden een bespreking ge voerd is tusschen de afdeelingen Am sterdam. Rotterdam en Den Haag. Daar bij is de wenschelijkheid van bereke ning van al deze lasten gebleken. De berekening van de omzetbelasting kan niet tot conflicten met den wetgever leiden, omdat de mogelijkheid daartoe juist hij de wet is geschapen. In de drie reeds genoemde afdeelingen wordt dit stelsel al toegepast en met succes. De vraag rijst echter, hoe het moet met de zaken, welke geen lid van Horecaf zijn. Het hoofdbestuur is tot de ervaring ge komen, dat er zaken zijn, die het be sluit van de afdeelingen Amsterdam. Rotterdam en Den Haag graag willen volgen. F.n zij. die de berekening inge voerd hebben, doen er de beste ervarin gen mee op. De voorzitter deed dan ook een dringend heroep op de verga dering een eensgezind besluit te nemen, opdat het stelsel alom in den lande doorgevoerd worde. De bond heeft bo vendien thans de macht om tegen on- willende hedrijfsgenooten op te treden. Er ontstond over deze aangelegen heden een levendige discussie. Voor al de menschen uit de provincie vreesden, dat hierdoor een ongelijke toestand zou ontstaan tusschen hen, die aan het besluit van Horecaf ge bonden zouden zijn en de buiten staanders. De zaak zou anders staan, wanneer eon verbindendver klaring voor het geheele bedrijf ver kregen zou kunnen worden. Naar aanleiding van deze laatste opmer king gaf de bondsaccountant, de heer de Haan, als zijn meening te kennen, dat men met het aanvragen van oen verbindendverklaring niet te hard van stapel moet loopen. Niet alleen wordt die niet zoo grif gege ven, maar ook zal men toch eerst zelf een poging tot ordening moeten hebben gedaan. Ten slotte is principieel besloten de garageluiur in rekening te brengen; al vorens hiertoe echter over te gaan zal eerst overleg gepleegd worden met de K.N.A.C. en den A.N.W.B., ton einde de noodiga uniformiteit te scheppen. Beslo ten is verder voor het voeren van tele foongesprekken minimum 2V*> cent in rekening te brengen, tenvijl de zaalhu- ren voornamelijk bij vergaderingen be rekend zullen worden. Nadat de voor zitter nog een dringend beroep op de vergadering had gedaan ten aanzien van de omzetbelasting haar voelle medewer king te verleenen. werd ook dit voorstel aangpnomen. Bij de verkiezing der commissiën wer den in .de strafcommissie benoemd de heeron De Haan. voorzitter. Larrewyn en Gnnters. leden. Als plaatsvervangers werden aangewezen reap. drs. Spit en de heeren Hartje en Sassen. Mr. A. J. Roest Crollius zal als seerctaris dier commissie optreden. In de commissie voor hef ondersteuningsfonds zijn ambtshalve benoemd de heeren Van Stigt en Koeken, resp. als voorzitter en als secretaris-penningmeester, en voorts de heeren Mallee. Hardenberg en .Torna als leden. Inkwartiering in hotels Tijdens de rondvraag is ter sprake ge komen het inkwartieren van militairen in hotels e. d. Verschillende bedrijven in tal van plaatsen des lands hebben naar hun meening hierdoor ernstige schade geleden. Van de zijde der be stuurstafel is geadviseerd deze gevallen nader ter konnis van het hoofdbestuur te brengen, opdat dit zich eventueel met de bevoegde autoriteiten in verbinding zal kunnen stellen. Nieuwe overeenkomst te Parijs gesloten De regeeringspersdienst meldt: Sedert eenige weken ziin te Pariis onderhandelingen gevoerd tusschen een Nederlandsche en een Franschc delega tie, teneinde het handelsverkeer tus schen Nederland en Frankrijk, zoowei wat betreft het verkeer tusschen de heide moederlanden, als wat betreft hot verkeer tusschen Frankrijk en de Ne derlandsche overzeesche gebiedsdeclen, te regelen. De onderhandelingen hebben er toe geleid, dat Vrijdag op het ministerie van Handel te Parijs door den heer Lamping directeur van dc handelsac- coorden en den heer Louvrlac, adjunct- directeur van het ministerie van Han del te Pariis, een overeenkomst werd geparafeerd. Deze overeenkomst zal zoowel de Fransch-Nederlandsche notawisseling van 22 Juli 1938 als de overeenkomst tusschen Frankrijk en Nederlandsch- Indiö van 6 April 1937. die beide 31 Maart 1939 vervielen, vervangen. De tekst van de nieuwe overeenkomst zal binnenkort te 's-Gravenhage wor den geteekend. BREDA, 1 Mei. Teneinde het groot aantal in Noord-Brabant gelegerde mili tairen, zoowel de officieren, onderofficie ren als minderen in de reiskosten voor hun yerlofreizen tegemoet te komen ge durende deze speciale mobilisatietijden, zal de B.B.A. met ingang van vandaag het halve tarief, zoowel voor enkelercis- als retourkaarten in rekening brengen op al haar autobuslijnen, met uitslui ting van de diensten der N.V. 's-Herto- genbosch—Vught—Voorburg. Deze maatregel geldt slechts voor die- genen, die in uniform reizen. Bovenstaande maatregel is uitsluitend bedoeld als een tegemoetkoming tegen over de militairen in deze buitengewone tijdsomstandigheden. Voor het vervoer op reisorders blijft het normale tarief berekend. B. en W. van Amsterdam vragen een crediet van 570.000 AMSTERDAM. B. en W. hebben bij den gemeenteraad een voor dracht ingediend, waarin zij opmer ken dat het bij wijze van voorzorg wenschelijk is maatregelen te ne men, opdat in geval van nood on middellijk kan worden overgegaan tot het inrichten van openbare schuilgelegenheden, bestemd voor de personen, die zich tijdens een luchtaanval op straat bevinden. Een vanwege den luchtbeschermings dienst ingesteld onderzoek, zoo merken B. en W. in de toelichting op, heeft uit gewezen, dat in bestaande gebouwen 93 kelders aanwezig zijn, welke binnen enkele dagen ingericht Jcunncn worden tot gasvrije schuilkelders, plaats bieden de voor rond 9200 personen. Een tweede voorziening zou kunnen bestaan in het. aanbrengen van 280 over de geheele stad verspreide bovengrond- 6che schuilplaatsen, plaats biedende voor ongeveer 42.000 personen. Elk dezer schuilplaatsen biedt ruimte voor 150 personen en bestaat uit een gang, boven breed 1 M., beneden 2 M. De gang wordt gevormd door 2 seher- weren, bestaande uit houten schotten, waartegen een zanddekking van 0,5 M. dikte op de smalste plaats. De hoogte der schotten is 1.90 M. De afdekking be staat uit hout en zand. Gerekend wordt, dat deze 280 schuilplaatsen binnen twee weken gereed kunnen zijn. In tegenstelling tot de in de eerste plaats genoemde schuilkelders zijn de hier bedoelde schuilplaatsen niet gas- dicht; zij bieden hoofdzakelijk be scherming tegen brand- en scherfbom- men. Kosten ruim 570.000 De kosten voor het gereed maken der Voordracht van dr. D. Burger voor het Genootschap voor geschiedenis der Geneeskunde, wiskunde en natuurwetenschappen GRONINGEN'. 1 Mei. De voorjaars vergadering van het Genootschap voor Geschiedenis der Geneeskunde, Wis kunde en Natuurwetenschappen te Groningen, die Zaterdag geheel gewijd was aan de herdenking van Petrus Camper, is Zondagmorgen voortgezet met een besloten vergadering van huis- houdelijken aard. Na een gemeenschappelijken koffie maaltijd, aangeboden door het bestuur van het Academisch Ziekenhuis, werd een wetenschappelijke vergadering ge houden, die ook voor belangstellenden toegankelijk was. Dr. D. Burger uit Rotterdam hield oen voordracht over de uitvinding der fotografie in 1839. Aan een uitvinding als die der foto grafie hebben zeer velen medegewerkt, maar toch moet Daguerre als de uit vinder worden beschouwd, daar het hem het eerst is gelukt, het beeld van de camera obscura scheikundig vast te leggen, op een wijze, die voor toe passing geschikt was. De licht-gevoelig- heid der zilverzouten was reeds aan de alchemisten bekend. Alexandre Charles. Thomas Wedgwood en Humphry Davy maakten op fotografisch papier afdruk ken van silhouetten en prenten, maar konden die niet flxeeren. De eerste, die het beeld van de came ra obscura vast legde, was Nicéphore Niepce, die getroffen was door de uit vinding van de lithografie en het beeld van de camera zonder menschelijke kunst direct op de steen wilde brengen. Dit gelukte hem niet. maar wel kreeg hij op een metalen plaat, dio met een laagje asphalt was bedekt een fotogra fisch beeld, dat zeer gebrekkig was, dik wijls losliet of schilferde en op den duur verdween, zelfs in het donker. De belichtingstijd, die hij hiervoor noodig had. bedroeg10 tot 12 uur. In dien tijd waren de schaduwen geheel ge draaid en hierdoor was het heeld zon der contrasten. Door tusschenkomst van den opticien Chevallier kwam Niepce in contact met Daguerre. den uitvinder van het diorama, zooals hii zich noem de. die met hetzelfde probleem bezig was. Na den dood van Niepce is Da guerre er in geslaagd, een beter pro cédé te vinden, de Daguerréotypie, Spreker behandelde1 de verschillende procedé's. Op 19 Augustus 1S39 is dc uitvinding bekend gemaakt en korten tijd later over de geheele wereld verbreid. De eerste, die in Nederland de nieuwe kunst uitoefende, was de heer Portman te Amsterdam. Intusschen was de fotografie op pa pier uitgevonden door Talbot in Enge land. Ook Hippolyte Bayard fotogra feerde op papier. Deze methode was echter veel minder volmaakt, en het is onjuist, deze als de eigenlijke voorloo- per van de fotografie te beschouwen en de Daguerréotypie als iets anders. Het feit. dat men volgens do methode van Talhot een negatief verkreeg, dat kon worden afgedrukt, had natuurlijk het voordeel, dat men vele afdrukken kon maken, maar in het begin was de Da guerreotype veel mooier en fijner. Pas tegen 1880 heeft deze het veld moeten ruimen, toen het broomgcla- tine-emulsie-proeedé was uitgevonden en de „droge platen" verschenen. Welken gedachtengang volgde Niep ce, toen hij zijn methode uitdacht? Een metalen plaat met een laagje asphalt werd reeds ten tijde van Remhrnndt ge bruikt als etserond. Klaarblijkelijk wil de hij langs kunstmatigen weg een ets maken. Niepce en Daguerre hebben werkelijk vele pogingen aangewend om dit te bereiken. Het is hun niet gelukt, steods moesten zij de hulp inroepen van een graveur, die hun foto's ge schikt maakte voor vermenigvuldiging. Nog veel later wilde men weinig weten van fotografischen afdruk, een tijdroo- vende en onvolmaakte methode. Het klinkt ons vreemd, als wij Fieuier, in 1869 sprekende over de ontwikkeling der fotografie, de ontdekking van het cli ché hooren begroeten als „Ie comble et la limité de ret art De ontwikkeling van de fotografie is wel langs heel andere wegen gegaan dan de voormannen hadden gedroomd. 93 bestaande, voor het genoemde doel geschikt bevonden kelders worden ge raamd op 93.000, die voor het gereed maken der bovengrondsche schuilgele genheden op 435.000; voorts zal een bedrag van 15.000 noodig zijn voor het treffen van voorbereidende en voor ad ministratieve werkzaamheden. In de bedragen van f 93.000 en 435000 zijn voor aankoop van materialen (voor namelijk hout. aangezien de gemeente over dc bcnoodigde hoeveelheden zand te allen tijde kan beschikken) begrepen bedragpn van onderscheidenlijk f 30.000 en 75.000; de rest is benoodigd voor den aankoop van zand (eventueel het onttrekken van zand aan andere terrei nen). verdere materialen, waarvan de aankoop thans nog kan worden uitge steld en voor arbeidsloonen. Voor de bedoelde voorzieningen is derhalve noodig een bedrag van f 543.000 waarvan 120.000 (n.l. f 105.000 voor aankoop van hout. benevens 15.000 voor voorbereidende en administratieve werkzaamheden. Het restant, groot 423.000, zal eerst worden gebruikt, in dien de toestand zich zoodanig ontwik kelt. dat tot uitvoering van de gemaakte plannen dient te worden overgpgaan. Voorts wordt voor den aankoop van materialen, ontsmettingsmiddelen en in strumenten ton behoeve van de lucht- beschermingsvcterinniron dienst een be drag van f 2000 vereischt, terwijl voor de aanschaffing van chloorkalk een be drag van f 375 noodig is. Het ligt. in het voornemen van B. en W. er bij do regeering op aan te drin gen. de voor de hiervoren uiteengezette voorzieningen gemaakte kosten te res- tituceren Ten slotte is het uit een oogpunt van algemeene beveiliging noodig, eep wij ziging in do constructie van hot licht- nct aan te brengen en wel zoodanig, dat de verlichting indien noodig bin nen enkele minuten kan worden ge doofd en daarna wederom in werking gesteld. Tot op heden zou zulks niet dan na ten minste een tiental uren kun nen geschieden. Het zal daarom noodig zijn, de openbare verlichting der ge meente van een centrale doovings- en ontstekingsinMallatie te voorzien, waar van de kosten op 25.000 worden ge raamd. Deze uitgave behoort tot die welke op grond van de luchthescher- mingswet. van het rijk kunnen worden teruggevorderd. In totaal wordt derhalve een bedrag van f 570.375 gevraagd, waarvan f 147.375 direct uit te geven en 423.000 eventueel te zijner tijd. Het aantal leden in het afge- loopen vereenigingsjaar weer toegenomen GRONINGEN, 1 Mei. Zaterdag hield het Nederlandsche Padvindsters Gilde zijn 23ste jaarvergadering in ho tel De Doelen te Groningen. In hhar openingsrede gaf de presi dente, mevrouw E. van den BoschDe Jongh, een terugblik op het afgelobpen jaar. Met voldoening constateerde zij, dat er groote reden tot tevredenheid is. Het aantal leden is wederom toegeno men en er is een merkbaar streven van onze jeugd waar te nemen om zich den geestelijken achtergrond der padvinderij meer eigen te maken. Uit een in het af- geloopen jaar gehouden enquête, aan welko ook andere jeugd-organisaties hun medewerking verleenden, bleek on der meer, dat de groote groep van den middenstand verlangt naar meer alge meene ontwikkeling, en dat algemeen het verlangen wordt uitgesproken naar meer sport en lichamelijke ontwikke ling. Ook in dit opzicht heeft het Ne derlandsche Padvindstcr6gildc nog een taak te vervullen. Uit het jaarverslag van de secretares se. mevrouw T. van MeursBueninck, bleek, dat het werk zich stced6 uit breidt. Het ledental steeg in 1938 in Ne derland en Curacao tezamen met onge veer 6 en in Ned. Oost-Indië zelfs met l i Het aantal afdeelingen in Neder land nam toe van 76 tot S8. De rekening van de penningmeestc- resse sloot, overeenkomstig de verwach ting van het vorige jaar, met een klein batig saldo. Het werk met de „Blauwe Vogels" (de gebrekkigen) neemt steeds in omvang toe. Ook het contact met het buitenland wordt steeds grooter, ook onder de jon geren. De volgpns rooster aftredende pen- ningmeesteresse, mevr. M. Boele van Hensbroek-—Wijnhoff, werd bij accla matie herkozen. In de vacature, ontstaan door het af treden van mevrouw M. van Hasselt- Hamaker als lid van het hoofdbestuur, werd benoemd mevrouw A. C. Prins De paardensportvereeniging ..Hout- rust" organiseerde Zondag te Hilver sum groote draverijenMoment uit de draverij lste klasse over 1610 meter om den Prinses Juliana-prijs Hilversum schaft de trek paarden af HILVERSUM, 1 Mei. Tn verband met de omstandigheid dat het bij uit stek voor paardenvervoer geschikte werk in de laatste jaren sterk is vermin derd, en de kostprijs van het autover voer is gedaald tot beneden dien van het paardenvervoer .is het aantal paar den van de gemeente geleidelijk terug gebracht tut drie. Om verschillende overwegingen stelt het college thans voor het paardenvervoer geheel op te heffen. Het oudste der drie dieren is inmiddels als slarhtpaard verkocht. Do beide anderen zullen met de overbodig wordende wagons, tuigen enz. publiek worden verkocht. BELGISCHE BELANGSTELLING VOOR NEDERL. STEDEBOUW De Belgische vereeniging voor stede- bouw en woningwezen te Brussel houdt hinnenkort een studiereis van eenige dagen naar Nederland. Aan de A.N.V.V. is de voorbereiding der excursies, en de zorg voor het gezelschap toevertrouwd. Woninginrichters sedert 1899 LANGESTRAAT 63 TELEF. 88 Alleenverkoop SLUMBERLAND matrassen met veerend binnenwerk Prijzen vanaf f 27. Vier personen gewond HAARLEM. 1 Mei. Gisteravond omstreeks half twaalf is op het plein nabij de Groote Iloutbrug 'hier ter stede een ernstige botsing ontstaan tusschen een autobus van eren onderneming te Amsterdam, welke een regelmatigen dienst op Haarlem onderhoudt, en een motorwagen van de stadstram. De bus werd in de flank door de tram getroffen en gedeeltelijk opengescheurd, waardoor eenige passagiers op straat vielen. Vier der inzittenden bleken te zijn gewond, van wie één zeer ernstig. Met drie ziekenauto's werden zij, nadat de eerste hulp was verleend, naar het Sint Elisabethzickenhuis vervoerd. De bus was op den terugweg naar de hoofdstad. Het ongeluk gebeurde, toen de wagen van den Raamsingel den Gasthuissingel wilde oprijden en daar bij een druk en gevaarlijk verkeerspunt moest passeeren. De tram was onder weg naar Heemstede. Tengevolge van de ravage ondervond 'hot tramverkeer geruimen tijd vertraging. De politie heeft de bus in beslag ge- domen, terwijl de tramwagen, ter con trole. aan remproeven werd onderwor pen. De bus was geheel met passagiers gevuld, onder wie op het oogenblik van de botsing een paniek ontstond. °e toe dracht staat nog niet geheel vast. de bus stak de rails over op het moment, dat de tram de brug af kwam. Vermoe delijk heeft de chauffeur, doordat de Raamsingel lager ligt dan de brug de tram niet tijdig zien aankomen, doch het is ook mogelijk, dat hij zijn aan dacht te veel aan het andere 'verkeer moest schenken. De passagiers hebben met een andere bus, met taxi's en per trein hun zoo noodlottig onderbroken reis naar Am sterdam voortgezet. OVERASSELT, 1 Mei. Het zal nie mand verwonderen'dat de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana heden ook plaats had bij de grenstroepen. die juist drie weken gele den gemobiliseerd werden om onze gren zen te bewaken. Voorzoover de bezetting der stellingen enz. dit toeliet werd overy al langs de grens aan de troepen een feestviering bereid. Een bijzonder fees telijk karakter droeg deze viering in Overasselt bij Nijmegen, waar door schenkingen van velen uit den lande en niet het minst door de plaatselijke bur gerij. een echt Oranjefeest kon worden georganiseerd. De dag begon al zeer plechtig doordat bij het ochtendappèl de plaatselijke harmonie het Wilhelmus speelde, terwijl de commandant van de troepen de Oranjewimpel heesch. In den namiddag vonden sportspelen plaats. Dc reserve officier van gezond heid Mariens als voorzitter dor feestcom missie, Hield een openingsrede, waarhij dank gebracht werd aan allen die tot het welslagen van het feest hadden hijgedra- gep. Spreker memoreerde o.m. dat deze mobilisatie voor allen epn groote opoffe ring beteekent, maar ook dat allen zich voelen als leden van één gezin waarvan het Huis van Oranje aan het hoofd staat, zoodat de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana gevoeld wordt als de viering van een fa miliefeest. Daarna opende overste Land de sportfeestcn met een opwekkend woord tot de militairen. De plaatselijke harmonie speelde daarop het Wilhelmus door allen met ontroering aangehoord en gevolgd door een krachtig driewerf ge- lu-ich van alle aanwezigen: „Leve Prin ses Juliana". Ten slotte sprak burge meester baron Van Hugenpot tot Aerdt een kort woord, waarbij op de eendrach. tipe samenwerking tusschen burgerij en militairen werd gewezen. Vervolgens namen de sportfeesten een aanvang. De feestviering zal hedenavond worden be sloten met een cabaretvoorstelling te ge ven door militairen. In de residentie 's-GRAVENHAGE. 1 Mei. Gisteren op den dag van den verjaardag van Prinses Juliana was bijna huis aan huis do vlag uitgestoken. Tusschen de nationale vlaggen wapperden de vlaggen van vreemde landen van de verschillen de legaties. Ook vandaag wordt nog druk gevlagd, zij het iets minder dan gisteren. Vooral vanmiddag was het druk in de stad, om dat de scholen, de ministeries gesloten waren. Op het Lange Voorhout waren tusschen de boomen de gebruikelijke wimpels gehangen. Ook de trams reden met een versiering van wimpels. Ten pa- leizo Noordeinde was er gelegenheid tot het teekenen van de felicitatieregisters. waarvan druk gebruik werd gemaakt. Het Haagsche comité voor volksfees ten had weer allerlei feestelijkheden voorbereid, o.a. rolschaatsenwedstrijden op tien schoolpleinen, waaraan 2500 jon- van Wijngaarden—Sinclair de Roche- mont. Staand^ de vergadering werden tele grammen gezonden aan II. M. do Ko ningin en aan H.K.H. Prinses Juliana, do beschermvrouwe van het Gilde. De vergadering werd bijgewoond door mevrouw P. W. J. H. Cort van der Lin den, echtgcnoote van den burgemeester van Groningen. eens en meisjes deelnamen en een groot vuurwerk, dat hedenavond op het Mali®" veld ongetwijfeld velen zal bezig hou den. Verder zou er een uitvoering in het theater Seinpost zijn met medewerking van mandoline-, accordeon- en gymnas- tiek-vereenigingen en e?n muziekuitvoe ring op het Lanpe Voorhout. En tenslot te zou er in de Groote Kerk een Oranje-1 avond worden gehouden. Ondanks het dreigende weer is deze dag in opgewekte stemming gevierd, In de hoofdstad AMSTERDAM. 1 Mei De hoofdstad was vandaag feestelijk uitgcdoscht met vlaggen en wimpels. Amsterdam vierde den dertigsten verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Reeds gisteren waren in de binnenstad en ook in de buiten wijken do vlaggen uitgestoken ter eere van dezen nationalen feestdag. Zondagmorgen gaf de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak een concert in het Vondelpark. Maan dagochtend werd de viering geopend met koraalrnuziek in het Vondelpark en on, half tien concentreerden zich de feestelijkheden in Bellevuc, waar voor de kinderen van leden van dc Christe lijke Oranjevereeniging Oost een feest was georganiseerd. De Amsterdamsche Oranje Jeugdbond hield een feestvoor- stelling in don Stadsschouwburg. Van avond worden er door verschillende Oranje vereeniglngen feestelijke bijeen komsten belegd in het concertgebouw, Bellevuc en in de aula van het Kolo niaal Instituut. DR. W. J. LEYDS 80 JAAR MENTON, 1 Mei (A.N.P.). De be kende procureur-generaal van Trans vaal ten tijde van de regeering van pre sident Paul Kruger, dr. W. J. Leyds, viert heden zijn tachtigsten verjaardag. Ter gelegenheid hiervan beeft hij uit alle doelen der wereld tallooze geluk- wenschen ontvangen. Zooals men zich zal herinneren heeft dr. Leyds in zijn functie van procureur- generaal alle nota's welke voor het uit breken van den Boerenoorlog zijn gewis seld tusschen Paul Kruger en den Brit- schen minister-president, Joseph Cham berlain, opgesteld. 99 Ala u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kunt rijden, beteekent dit nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een 50 kilometer vaart kan worden ontwikkeld. Op den weg hangt öües van de omstan digheden afregelt dó&rnaar uw snelheid 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12