Kanonsalvo's en rookgordijnen op de Nieuwe Maas Oorlogsschepen toonen hun kunnen voor een talrijk publiek Boomen op zeer drukken overweg bleven open Smokkelaars traden op als kommiezen Ons modernste materiaal in actie Sneltrein kon nog juist tot staan komen Het raadslid Gulden stelt zich niet herkiesbaar Teraardebestelling C. C. Kayser Nachtelijke schietpartij als wraakoefening? 't Gooi slaat Union RIJTOER WAS EEN ZEGETOCHT (Van een bijzonderen correspondent) ROTTERDAM. 2n April. IN het woelige water van de Maas liggen de „Tromp" en de \,Sumatra" aan de boeien. Slanke grijze schepen zijn het, met hooge gepantserde gevechtstorens en vele kanonnen verdeeld over de dekken. Rustig liggen zij daar in het door een feilen Noordooster met witte golfkuiven overdekte water. Duizenden en duizenden menschen staan op de kaden. Af en toe valt een kille regen neer. Een geheel betrokken lucht, met laag hangende nevels, is over de Maasstad getrokken. Echt Hol- landsch weer, ruw, guur en nat. Het deert ons niet. De marine is op bezoek, er is vlootschouw, wij denken ons in Spithead Op de dichtbevolkte, breede Rotter- damsche kaden is langs de houten hek ken geen plaatsje meer te krijgen. L)e pers heeft zich daarom ingescheept op een van die vele kleine en voor Rotter dam karakteristieke bootjes, welke bij nadere beschouwing geen sleepbootjes zijn, maar bestemd voor het vervoer van menschen. Vlak tegenover de beide oorlogsbodems kruipt ons scheepje, de „Noordplaat", tegen den wal en daar hebben wij twee uur liggen rijden tegen de besnoeiing. Voor de Willemskade, waar de „Tromp" en de „Gelderland" is de scheepvaart stilgelegd. Maar daar om is het nog niet stil. Bootjes van de havenpolitie, van de rijkspolitie, van den havenmeester en van de marine sputteren en dobberen rond en af en toe schiet een snelle motorboot, een commandant ssldcp, over het water heen. Tot aan boord van de „Tromp" zes glazen geslagen wordt; drie uur is het, de vlootschouw gaat beginnen. En prompt starten de eerste ploegen voor de roei wedstrijden tusschen de beman ningen der beide schepen en de mari niers. Onhandige sloepen zijn het. hoo ge booten, en de jongens hebben zwaar werk met hun korte riemen, die telkens niet korte slaagjes recht het water in gaan. Bovendien wordt er tegen stroom in geroeid. Spannend is het niet, boeiend voor het 'publiek tenminste evenmin. Maar de heele bemanning van dn „Sumatra" joelt en zwaait met de mutsen als hun ploeg gewonnen heeft. Daar is veel meer belangstelling voor rilt eerste nummer, want roei wed strijden zijn hij de marine zeer geliefd. Weer even prompt op tijd begint het tweede nummer. Daartoe zijn dc kanons van de schepen reeds enkele minuten tevoren gebakst en om precies vijf mi nuten over half vier, men kan er zijn klok op gelijk zetten, slaat een ontzet tende slag neer op de menigte! Velen ziin verbijsterd door dit eerste salvo, dat uit alle vuurmon den van de „Tromp" wordt gelost. Eén hevige, korte slag. vuurstralen uit de kanonnen op het voor- en achterdek, zoowel als midscheeps, blauwgrijze rook verwaait en achter de huizen rolt het geluid als de donder weg. En precies dertig se conden later dreunt het salvo van de „Gelderland". De ooi-en worden volgestopt met wat ten, velen staan met de duimen in de coren, tallooze monden staan on-elegant open. Dat is nog iets anders dan het verre gerommel, dat wij in de mobili satie hier dikwijls hoorden, het geluid van het geschut aan het Vlaamsche front. Nu hebben wij tenminste eens een keertje hooren schieten. En niet één keer, maar wei tien keer en daarna nogmaals tien salvo's, Als levendig contrast met dit moder ne oorlogsmateriaal lag achter de „Gel derland" een van de schepen van de vloot van Piet Hein. die zooveel belang stelling heeft getrokken tijdens de fees ten in September j.l. I>o „Roode Leeuw" was nog eens van „stal" gehaald en lag daar nu. in zijn gezellige smoezelige bruine kleuren, slechts even opgefleurd door de tinten van de oranje-blanjc-bleu vlaggen, in deze vreemde omgeving en ware het niet een imitatie geweest hij zou met een bedroefd hart vol herinneringen aan den groot en tijd van weleer, de kruitdamp opgesnoven, die nu langs zijn boorden en door ziin want dreef. In verhand met den sterken wind moest het nummer van het ncvelscherm vervallen, anders was de heele. „Roode Leeuw" met zijn jongere broeders voor «pn tijd verdwenen geweest. Maar niemand heeft daar eigenlijk aan gedacht, want men was nog niet van den schrik tengevolge van de salvo's be komen of in de verte verscheen een an dere verrassing, dc onderzeeboot 012. Nu is een onderzeeboot geen vreemde in de Rotterdamsche haven, er komen er hier wel eens meer. maar de O 12 zou nu eens laten zien wat zii kon. Rustig komt het lange gladde vaartuig aandrijven, of drijven is het eigenlijk niet; hoe langzaam het ook gaat, er zit door de lijnen van het schip steeds een schietende bewe ging; het slanke is hier sluw en ver raderlijk geworden, iets martiaals is er niet meer in, dit is een gevaar lijk schip. Zijn uiterlijk is zelfs al onbetrouwbaar. Een kruiser is een trotsch schip, een onderzeeboot is maar een „gluiperd". Men merkt ook eigenlijk nooit wat er gebeuren gaat; op zee is het schip- vrij wel onzichtbaar. De rotnp is zeegroen geschilderd en de eommandotoren grijs als dc lucht boven het water. Niemand ziet men; geen teeken van leven geeft dit aalgladde monster; plot seling zakt het langzaam weg, eerst de romp en dan de grijze opbouw en ten slotte zelfs ook de periscoop. De O 12 is verdwenen. Doch nH luttele minuten verschijnt zij sneller weer boven de op pervlakte, het water stroomt van dc romp en in verwonderlijk korten tijd ligt zij weer stil. Om even later weer te dalen, langzaam, geheel rechtstandig. Doch daarna gaat boven in den eom mandotoren een luik open, een hoofd verschijnt en een poosje later staat een rijtje matrozen aangetreden op het ach terdek. front makend naar de beide schepen, die de vlag ten groet strijken. Stil als zij gekomen is gaat de O 12 dan weer heen, naar de Noordzee. Dan wordt er geseind op de schepen, op allerlei manieren, met vlaggen, met zoeklichten, met kleine handlichten, met groen licht, met kleine seinvlagjcs, die een matroos op het hoogste puntje van het seindek met heftig armgezwaai be dient. Er worden seinen gewisseld met een van de drie Z-booten, die verderop de Maas liggen. Bij de Maasbrug liggen namelijk de mijnenvegers „Abraham van der Hulst", „Jan van Gelder" en „Willem van Elswijck", de torpedoboo ten Z 6 en Z 8 en de kanonneerboot „Friso". Deze zijn Vrijdag als onderdee- len Van hef. smaldeel uit IJmuiden naar hier gekomen Rotterdam wordt nu wel op degelijke manier „vloot-minded". Tot slot was het interessantste be waard: dc vliegtuigdemonstraties. Om halfvijf op tijd natuurlijk, hoe kon het ook anders daveren de motoren boven onze hoofden en scheeren vier watertoe stellen lang over ons heen. Het. zijn z.g. G-vlicgtuigcn, een ecnigszins ouder type Fokker, waarvan er twee zijn ingelicht voor het werpen van torpedo's en de andere voor het leggen van een nevel gordijn. Deze laatste toestellen laten enkele lichtbommen vallen, maar in drukwekkender is het schouwspel van het afwerpen van een gevaarlijken grij zen torpedo, met oen rooden snoet, die langzaam verder drijft over de golven. Dan verschijnt ook de nieuwste aanwinst, de R 1, een twee-motorig watervliegtuig van het type Fokker T8-W, dat knappe staaltjes van vliegkunst laatzien. De officier- vlieger 1ste klasse P. Vroon zit aan den knuppel en hij kan het wel. Even later daalt hij en het publiek onthaalt hem op een hartelijk ap plaus en daverend hoera-geroep. Lustig hobbelt het lichte toestel over de golven. Juist nu kunnen wij goed zien, dat het toestel voldoet aan zijn eischen, want het moet op een woelige zee kunnen dalen en opstijgen en ge makkelijk op de golven kunnen wenden. Dit alles gaat even gesmeerd als ware de Maas een vecnplasje en als Vroon na zijn start nog laag langs vliegt krijgt hij een spontaan applausje na een extra armzwaai voor ziin demonstratie. Er is echter nog een eskader in de lucht: een twee-motorige T-4 met twee CU-W toestellen. Een zwaar bewapend toestel is dat, dc T 4; twee mitrailleur koepels ziet men duidelijk, één aan den neus en één hoven op de romp. Dan moet er nog een klein kanon aan boord zijn, maar dat is niet te ontdekken. Keurig in driehoek vliegt het eskader over ons heen, zwenkt, draait nogmaals, de toestellen komen lager, scheren over het water heen, de bestuurders zwaaien, de menigte zwaait en juicht terug en als zij dan verdwenen zijn in den neveligen namiddag, is het pinde gekomen aan een evenement, zooals nog nooit beleefd werd op de Nieuwe Maas, een vloot schouw te Rotterdam. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. van 27 April 1939 is aan mr. H. J. Verbeek met ingang van 30 April 1939 ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dinxperlo. Bij K.B. van 26 April 1939 is bij den pensioenraad met ingang van 1 Juli 1939 bevorderd tot adjunct-commies, mejuffrouw J. II. J. van der Snoek, thans schrijver le klasse, bij dat college. Het departement van buifcnlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul der Nederlanden te Durban, de heer A. Goudswaard, voor belang hebbenden bij zaken op de provincie Natal zal te spreken zijn in een loka liteit van voormeld departement te 's-Gravenhage, Plein 23, op Dinsdag 2 Mei a.s. van 10—12 uur. Den 29sten April 1939, is uitgegeven Staatsblad no. 300, wet van 27 April 1939, tot. wijziging van de grens tus schen dc gemeenten Schoonhoven en Bergambacht. (Deze wet trad in wer king op 30 April 1939). De heer A. van Batenburg, commissaris van politie te Renkum, zal worden be noemd tot adjunct-inspecteur, hoofd van het bureau .Rijksvoorlichtingsdienst inzake Luchtbescherming", dat te Den Haag zal worden opgericht AMSTERDAM, 30 April. Vanmorgen is op de spoorweg overgang aan de Weesperzijde bij den Omval bijna een hoogst ern stig ongeval gebeurd. De sneltrein uit de richting U t j e c h t, die om 9-49 uur aan het Centraal Station aankomt, de z.g. Parijsche trein, passeerde den overweg, terwijl de overwegwachter verzuimd had de boomen te sluiten. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet voor gekomen. Op het gewone uur, ruim halftien, naderde dc sneltrein den drukken over weg. Een paar honderd meter vóór den spoorweg den straatwetr kruist ligt naai den kant van Utrecht een spoorbrug over dc Keulsche vaart.' De spoorbrugwachter, die tevens blokwachter is, zag den Parijschcn trein, een stoomtrein, aankomen. Op hetzelfde oogenhlik merkte hij tot zijn grooten schrik, dat de overwegwachtcr verzuimd had de boomen te sluiten. De man verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest en zette vlug het signaal op onveilig. De trein was dit signaal echter reeds gepasseerd. De spoorbrug wachter greep een roode vlag en hiermede zwaaiende rende hij den trein tegemoet. De machinist merk te hem gelukkig tijdig op en remde zoo krachtig mogelijk, terwijl hij tegelijkertijd met de stoomfluit noodsignalen gaf. Het gelukte hem niet den trein nog voor den overweg tot staan te brengen. De locomotief was reeds de helft van den overweg gepasseerd, toen de trein tot stilstand kwam. Door de noodsignalen gewaarschuwd had het publiek zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Over het algemeen is het vooral op Zondagmorgen op dit uur buitenge woon druk op dezen weg naar het Gooi, maar door het slechte weer was de uit tocht uit de stad van aanmerkelijk ge- ringeren omvang dan gewoonlijk en dit is dan ook een van de oorzaken, dat alles zonder ongelukken is afgeloopen. Het is reeds herhaaldelijk gebeurd, dat een overwegwachtcr op dezen ver antwoordelijken post verzuimde de boomen te sluiten. Uit het onderzoek, ingesteld door in specteur P. D. N. Bijlsma van het poli tiebureau Linnaeusstraat, is gebleken, dat het gewone signaal, dat den wach ter waarschuwt, dat een trein in aan tocht is, en de boomen gesloten moeten worden, tijdig is gegeven. Bovendien was hier geen sprake van oen extra-trein, maar van een sneltrein, die iederen dag óp denzelfden tijd pas seert. De overwegwachter beweert, dat hij in de meening verkeerde, dat het signaal niet voor hem bestemd was. Wij iezen in „Het Volk": „Het raadslid Gulden, dat op zijn outle plaats op de candidatenlijst voor de gemeenleraadsverkiezingen was ge plaatst, die in deze dagen aan het rete- renduni der Anisterdamsche S.D.A.P.- leden wordt onderworpen, heeft zich met onderstaand schrijven lot het Fede ratiebestuur gericht, waarin hij ver zoekt hem van de candidatenlijst af te voeren „Met groote voldoening heb ik ken nis genomen van het feit, dat de ver gadering van de Federatie der Partij op uw voorstel, mij weer mijn oude plaats op de candidatenlijst voor de raadsverkiezingen heeft gegeven en daarmee haar vertrouwen in mijn poli tiek fatsoen ondanks de tegen mij ge voerde campagne heeft bewaard. „Ik ben er van overtuigd, dat de uit spraak der Raadscommissie van Onder zoek dit vertrouwen zal rechtvaardigen. „Wat de laatste maanden is gebeurd, heeft mij echter dermate aangegrepen ook door de zeer ernstige schade, die ik in mijn zaak moet lijden dat het mij onmogegiijk is, mij voor een nieuwe vierjarige periode te binden. „Daar intusschen de verhooren door de Commissie van Onderzoek voor wat mij betreft, zijn beëindigd, voel ik vrij heid, u kennis te geven van mijn voor nemen, om in den nieuwen Raad geen zitting te nemen, waarom ik het ver zoek tot u richt, mij alsnog van de in te dienen candidatenlijst af te voeren." Op Oud Eik en Duinen te Den Haag is Zaterdagnamiddag liet stoffelijk overschot van den op 62-jarigen leeftijd overleden gep. vice-admiraal C. C. Kay ser ter aarde besteld. Er waren vele be langstellenden o.w. de minister van Ko loniën Ch. J. I. M, Weiter, de Brazi- iiaansche gezant de heer P. de Moraes- Barros, die vergezeld was van den se cretaris der legatie, den heer R. Ri- beiro-Couto, en vele autoriteiten van le ger en vloot. Onder de kransen en bloemstukken was er een van den Braziliaanschen gezant en een van de jaargenooten van den ontslapene. De vice-admiraal A. Vos -gaf namens de actieve marine uiting aan de gevoe lens van dank en waardeering voor vice-admiraal Kayser, die zijn geheele leven had gewijd aan den dienst voor Koningin en Vaderland. De heer De Goeje sprak woorden van afscheid namens jaargenooten en expe ditieleden. Nog sprak de heer S. Mobach en ten slotte voerde de heer J. den Herder als oudste vriend het woord. Centrale vluchtelingen kamp D. A. Sijswerda aan het hoofd Naar de N. R, Ct. verneemt is de heer D. A. Sijswerda bestemd om be ast te worden met de leiding van het in Drenthe (gemeente Westerborg) in te richten centrale vluchtelingenkamp. De heer Sijswerda die in het bezit van de acte boekhouden en middelbaar onderwijs, is thans, na aanvankelijk in een fabriek in Twenthe administratief werkzaam te zijn geweest, verbonden aan de te Amersfoort gevestigde in richting Zon en Schild van de Ver eenig. Ncderlandsch-Hcrvormde stich tingen voor zenuw- en geesteszieken. Daar bekleedt hij een leidende functie op administratief-organisatorisch ge bied. Van de zooeven geneomde vereexxi- ging, waaronder Zon en Schild ressor teert, was minister van Boeyen, voor dat hij aan het hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken kwam gedurende een aantal jaren secretaris penningmeester. En het zal wel dank zij die omstandigheid zijn, dat de mi nister, die toen de praestaties van den heer Sijswerda van nabij heeft kunnen gadeslaan en leeren kennen, er nu toe gekomen is, dezen uit te verkiezen om te worden aangesteld tot directeur van het centrale vluchtelingenkamp. DIRECTEUR FRANS HALSMUSEUM B. en W. van Haarlem stellen voor den heer G. D. Gratanxa, directeur van het Frans Halsmuseum, die 22 Maart j.l. den 65-jarigen leeftijd bereikte, tot 1 Januari 1941 in zijn tegenwoordige functie te laten, aangezien de heer Gra tanxa, naar de overtuiging van B. en W., zoowel naar den geest als naar lichaam nog volkomen gezond is, en in staat:, zijn functie tot tevredenheid te blijven vervullen. Zijn bekendheid met de Nederlandsche kunstwereld en zijn relaties met het buitenland zijn voor het museum van groote beteekenis, zooals onlangs nog gebleken is uit het groote succes, dat de Frans Halsten toonstelling heeft gehad. F. M. L. BARON VAN GEEN Bij Koninklijk besluit van 27 April is met. ingang van 1 Mei 1939 aan den ad judant in huitengewonen dienst van H.M. de Koningin gepensioneerd luitc- nant-generaal-titulair bij het Konin klijk Nederlandsch-lndisch leger S. A. Drijber, op zijn verzÓek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kan selier der Nederlandsche orden, onder dankbetuiging voor de vele door hem in die betrekking bewezen diensten. Voorts is benoemd, bij bevordering tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw S. A. Drijber, kanselier der Nederlandscche orden, de kamerheer in buitengewonen dienst v\n H. M. de Koningin, tevens oud-ad- jj^iant en -particulier secretaris van H'. M. de Koningin, F. M. L. baron van Geen, te 's-Gravenhage. ROOSTEREN, (L.), 30 April. Zondagnacht omstreeks twaalf uur heeft zich onder het gehucht Illik- hoven een eigenaal-dige smokkel- scène afgespeeld. Reeds lang be stond het vermoeden bij een groep je smokkelaars, dat een zekere P. A. uit Born inlichtingen gaf aan de kornmiezen, waardoor verscheidene smokkelaars geregeld in den val liepen. Toen A. nu Zondagnacht geheel ai- leen zelf erop was uitgetx-okken om een zak smokkelwaar met behulp van een guininizak over de Maas te brengen, werd hij op Nederlandsch gebied dicht bij de rivier aangevallen door drie pex*- sonen, die als kommies trachtten op te treden. Het waren zekere N. I-I. en J. H. uit Roosteren en F. R. uit Born, die blijkbaar een wraakneming in den zin hadden. Een der mannen heeft vier schoten op A. gelost, toen deze aan wal stapte, zonder hem evenwel te raken. De aanvallers namen A. daarna den zak met smokkelwaar af, waarna zij hem met een riet sloegen. Intuschen waren de dienstdoende kornmiezen uit Grevenbicht, die op korten afstand ver dekt waren opgesteld op het lossen der schoten komen toesnellen. Het drietal koos toen het hazenpad, waarschijnlijk met achterlating van de smokkelwaar, welke zij mogelijk in de Maas lieten verdwijnen. A, bleef staan en verklaar de de zich als kommiezen voordoende personen te kennen. I-Iij kon niet zeg gen, wie de schoten gelost had en ook niet of ze bedoeld waren om hem te treffen of hein op den loop te doen gaan met het in don steek laten van de ge smokkelde goederen. De kogels waren hem dicht langs het hoofd gevlogen. Vanochtend vroeg deed A. bij de rijks politie te Born en bij den rijksveldwach ter te Roosteren aangifte van het ge beurde. De laatste leidde het eerste on derzoek. dat onmiddellijk ingesteld werd. Met ccn speurhond van den rijks veldwachter uit: Swalmen werd het spoor der mannen nagegaan. Dit leidde naar de woning van .T. H. daar werd de koker aangetroffen, waarin het stuk riet paste, waarmede de slagen waren toe gebracht en dat op de plek van het. inci dent was achtergebleven. J. H. en F. R die zich in H.'s woning gekleed te bed hegeven hadden, werden gearresteerd. Ook N. H. werd daarna van zijn bed ge licht. Zondagmiddag zijn zij door den burgemeester van Roosteren, den heer Smets, aan een nader verhoor onderwor pen en daarna voorloopig te Sittard in gesloten. Morgen, Maandag worden zij voor den officier van justitie te Maastricht geleid. A„ aan wiens verklaringen tegenover de politie de loedracht van het gebeurde ontleend is, is er zonder ernstige gevol gen afgekomen. Hij had slechts een lich te verwonding aan een der schouders. BROEDMACHINES IN BESLAG GENOMEN LUNTEREN, 30 4fnrib De Lunter- sche rijksveldwachter Hofman heeft in de buurtschap Meulunteren, in samen werking met de ambtenaren van den crisisopsporingsdienst, twee broed machines in beslag genomen, die bij den landbouwer van D. stonden opge steld. Zevenhonderd eieren, die zich nog in de machines bevonden, werden vernietigd en tegen den landbouwer werd proces-verbaal opgemaakt Wegens frauduleus broeden. LOUIS DE VRIES AAN DE BETERE HAND AMSTERDAM, 30 April. Naar wij vernemen is de toestand van Louis de Vries, die sinds eenigen tijd ongesteld is, langzaam vooruitgaande. De wet houder voor de kunstzaken, de heer E. Boekman, heeft den patient vanmid dag een kort bezoek gebracht. SPORT EN SPEL Een 31 zege voor de Bussummers ïn een zeer matig gespeelden wed strijd heeft t Gooi gistermiddag haar laatsten kans op het landskampioen schap benut door een 3—1 overwinning op het Nijmeegsche Union. De Btxssum- sche vereeniging had een invaller voor van Leeuwen, terwijl ook Union niet ge heel volledig was. Na een zeer zenuw achtig begin kwam 't Gooi in de meerderheid, maar had toen het. ongeluk, dat haar beste spel ei-, Caviët, geblesseerd werd. Weliswaar kwam hij na eenige minuten in het veld terug, maar tot groot spel kon hij het. niet meer brengen. Nu moest in den Gooischen aanval alles komen van don rechtsbinnen Moi'zc de ChateJeux, daal de overige voorhoedespelers weinig te gen de Nijmeegsche verdediging hadden in te brengen. Hij was hot dan ook, die nadat: Caviët uit een strafbully zijn club de leiding had gegeven, na 'een schit terende soloren den stand op 2—0 bracht Na de thee was liet wederom Moïze die een prachtige voorzet gaf, wraaruit Caviët gemakkelijk kon doelpunten. Hierna verslapte 't Gooi ecnigszins. zoo dat Union wat meer in den aanval kon komen. Verschillende opgelegde kansen werden op onbegrijpelijke wijze gemist. Zelfs een strafbully werd naast gescho ten. Maar ten sJotte zag een drietal Union-spclers tocJi kans, om den bal in het Bussumsche doel te werken, waar na vrij spoedig het eindsignaal werd geblazen. Bij 't Gooi speelden, behalve Moïze, Kruyt en Bob Stokmans nog het beste, terwijl bij Union de linksbuiten Haze- weyer excelleerde, die vooral in de eer ste helft Esser-allures aannam. CTCU Vl| UfcOtN VOOR DE KOFFIETAFEL Soepvleesch in schelpen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkenslapjes. Raapstelen. Aax-dappelen. Eenvoudige crème (56 p.) 1 L. melk 40 gr. gi'iesmeel, "5 gr. suiker, 4 eieren, vanille. Bi'eng de melk met de vanille aan de kook. Vermeng de griesmeel en de suiker en strooi dit al roerende in de melk. Laat de massa onder vooi't- durend roeren gaar koken (10 min.). Voeg vervolgens, flink roerende, de viereierdooiers hij het gerecht en bi'eng het nogmaals aan de kook. Laat de vla onder af en toe roeren be koelen en vermeng ze vlak voor het opdoen met het stijfgeslagen eiwit. UIT MIDDEN- NEDERLAND Het Prinselijk Paar door Baarn en Soest BAARN, 30 April. De rijtoer welke het pi'inselijk paar heden- moi^gen ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana door Baarn en Soest heeft gemaakt, al6 dank voor de hulde welke de bevol king van beide gemeenten het gis teren heeft gebracht, is een gi-oote zegetocht gewordei). Te half twaalf, het. uur waarop deze officieele. ï-ijtoer zou aanvangen heerschte er voox: het paleis groote drukte van belangstellenden, zoo zelfs dat slechts met groote moeite de rijweg kon worden vi'ijgehouden. Toen de Prinselijke auto het 'hek kwam uitrijden, kon deze slechts lang zaam vordei'on, zoo dicht naderde liet publiek de gesloten auto. De Prins tilde telkens zijn dochterje in de hoogte, op dat de omstandei-s de kleine toch maar goed zouden kunnen zien. Ten slotte verdween de auto in de richting Baai'n. In deze gemeente was eveneens de belangstelling groot én in de verschil lende lanen en straten stonden de men schen soms rijen dik. De auto reed heel langzaam door het dorp. Van Baarn reed men naar Soest en ook hier was, ondanks het regenweer veel publiek op de been, dat het Prinse lijk Gezin bij het passeeren hartelijk toejuichte. Via Vredenhof-straat bereik te men ten slotte te 12.15 het paleis weer. Alvorens de rijtoer, aanving hadden de Prinses en de Prins eerst de gods dienstoefening bygewoond in de Neder- landsch-I-Iervormde kerk te Baaim, waar ds. E. H. Blaauwendraad in den dienst vooi'ging. AUTO'S BOTSEN TEGEN ELKAAR WOERDEN. Vlak bij den overweg in den Utrechtschen weg is Zon dagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij goed is afgeloopen. Uit de richting Woex-den kwam een auto uit Amsterdam, waarmede de pas sagiers een tochtje naar de bollenvel den hadden geixiaakt, Van de tegeixover- ge6telde richting kwam een D.K.W. die volgens de ooggetuigen niet geheel de recliterzijde van den weg hield, doch gedeeltelijk den linkex'kaixt bereed. Juist op het punt waar de weg een flauwe bocht ixiaakt, kvvanxen de auto's elkaar tegen en de bestuurder, van de Chevrolet uit Amstei'dam gooide onmid dellijk zijn stuur om, om een aanrijding te voorkomen. De bestuurder van de D.K.W. deed hetzelfde in de andere richting en met een flinke klap vlogen de linkerkanten van de wagens tegen elkaar. De Chevrolet ramde een boom en flaarnieda zichzelf, want van de boom ging een meter bast verloren, ter wijl van de auto de geheele treeplank werd afgescheuivl, een achterband sprong, een ruit aan splintex-s vloog en de velgen van de wielen geheel werden ontzet. Van de D.K.W. braken ook eeni ge ruiten en ook de linkerzijkant werd geheel gehavend. Erger dan deze be schadigingen was echter het feit dat een Amsterdammer een groote snlj- wond aan zijn hoofd had gekregen en een hersenschudding had opgeloopen. Dr. van Dorssen uit Woerden verleende eerst ter plaatse geneeskundige hulp en nam den Amsterdammer vervolgens mee naar het R.K. ziekenhuis, waar hij de wond heeft, gehecht. De passagiers, waarvan er een een flinke buil en een ander een verstukite duim had opgeloopen, zijn zonder auto's naar huis teruggekeerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2