Polen spiegelt zich aan Praag KREYMBORG De Duitschers in Hongarije Saoedië-Arabië onderstreept zijn onafhankelijkheid Uitbreiding der Amerikaansche vloot C.O.B.A.-MARSCH Congres van Tsjechen en Slowaken Huberts tafeltennis kampioen schoterman-s per kruik 12, oude genever 6 tr. 4 f 3._ VOLG DE BLAUWE AUTO R. A. J.' WALLING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 MEI 1939 Wereldgebeuren Tsjecho-Slowaaksch „precedent" waarschuwend voorbeeld in tal van opzichten POLEN' verkeert thans in vele op zichten in eenzelfde positie als be «iu vorig jaar Tsjecho-Slowakije. Er zijn echter eenige belangrijke ver schillen: ten eerste is er het „waarschu wend voorbeeld" van de liquidatie van den Tsjecho-Slowaakschcn staat, zoodat thans in Berlijn en Warschau alsook elders een door dit „precedent" gescha pen beter begrip van mogelijkheden en moeilijkheden bestaat dan vorig jaar vooral te Prnag het geval was. ten twee de is er een groot verschil in de ver houdingen: Duitschland is niet meer het land van voor den Oostenrijkschen Anschluss doch een O root-Du itsch Rijk geworden. Polen echter is een omvang rijker. krachtiger en vooral innerlijk hechter staat dan Tsjecho-Slowakije vóór München. WANNEER men dus constateert, dut Polen z ich ten opzichte van Duitschland in een situatie be vindt, welke in vele opzichten overeen stemt met die van Tsjecho-Slowakije een jaar geleden, dient men ook de af wijkende aspecten niet uit het oog te verliezen. Tegenover het feit. dat Polen evenals het voormalige Tsiecho Slowa kije millioenen zielen tellende minder heden op zijn gebied heeft wonen, staat dat de Polen meer „staalsvolk" zijn dan de Tsjechen, een riike historie hebben als zelfstandigen staat (ondanks de beruchte „Pnolsche landdagen" en ondanks de deelingenj en bovenal dat ,.een gewaarschuwd man voor twee telt." Dit geldt zoowel ten opzichte van Berlijn als van tonden on Parijs. Wanneer Warschau zich wat conces sies aan Duitschland betreft aan het voorbeeld van Tpjeeho-Slowakije wil spiegelen, en niet op eenzelfde „hellend vlak" wil geraken als Praag in den vo- rigen zomer, het staat óók sceptischer dan Prang tegenover de waarde van Britsche en Ernnsrhe toezeggingen van steun. Wanneer dan ook Warschau thans met tonden garanties heeft „ge ruild" en de militaire bondgenootschap pelijke banden met Parijs nauwer aan haalt. zal het dit doen in het besef van de betrekkelijke waarde van alle beloften van steun. Uit de Poolsche pers en uit de activiteit der Poolsche regee ring op militair en industrieel gebied spreekt dit besef ten duidelijkste; Polen is zich bewust in de eerste plaats te-moe ten vertrouwen op pigen kracht. De Brit sche vloot kan in de Oostzee, mocht het onverhoopt tof een Duit9ch-Poolsch con flict komen, geen steun verleenen: de Fransche troepen worden aan den Rijn tegengehouden door de Siegfriedlinie: de Russische troepen zouden „vrienden" zijn, die men in Polen nog erger zou wantrouwen dan openlijke vijanden. Zoo is het begrijpelijk, dat er ook W a r- schatt veel ann gelegen is. dat er geen conflict komt, maar dat de geschilpunten met Duitschland i n der minne worden geregeld. Daarbij rijst de vraag, in hoeverre de Poolsche repeoring. en met name Rpck. ziin land en volk zouden kunnen bewe gen over te gaan tot concessies, welke op grond van te voeren onderhandelin- ALLEEN BIJ gen met Duitschland voor beide regee ringen aanvaardbaar zouden lijken als basis voor een nipuwe vriendschaps- periode. Over het algemeen toont de Poolsche pers begrip voor deze moeilijk heden van diplomatieken en meer alge- meen-politieken aard. in tegenstelling tot détail-kwesties als de proeiese rege ling der Poolsche en Duitsche belangen in Dantzig on dp preciese breedte van een eventueelen autoweg door de cor ridor. Zoo herinnert de conservatieve „Czas" er nnn, dat het Polen geweest is, dat de laatste jaren de vorming van een ideologisch anti-Duitsrh blok heeft te gengewerkt en verhinderd. Voorts leg gen de Pnolsche hinden er unaniem don nadruk op. dat Berlijn zich vergist, wanneer hot meent Polen op eenzelfde wijze te kunnen „liquïdeeren" als met Tsjecho-Slowakije is geschied. Daarvoor is te minder reden, aldus de Poolsche bladen, omdat Pnmmeren en het huidi ge corridor-gebied vele eeuwen geleden reeds behoorden tot het Poolsche ko ninkrijk. HOE diep men in Polen onder den indruk is van de huidige ontwik keling, en hoezeer men vreest voor en rekent met de mogelijk heid van een gewapend conflict, blijkt onder meer uit het opmerkelijk feit dat een lid der regeering. de Poolsche mi nister van landbouw. Zondag in een radiotoespraak tot de boerenbevolking heeft verklaard: „Alle instrumenten, die in vredestijd dienen voor de bewer king van het land, zullen in oorlogstijd worden omgesmeed tot instrumenten voor de nationale defensie. In een pe riode, waarin wij den dag en het uur njet kunnen voorzien, dat wij met de wapenpn de onschendbaarheid van on ze grenzen en onze rechten moeten ver dedigen, znl de Poolsche natie en zullen vooral de boeren er zich op moeten voorbereiden hun plicht te doen." Tegenover de Poolsche vastberadenheid welke uit woorden als deze spreekt, stelt de Duitsche pers de opvatting, dat Polen er goed aan zal doen de „beschei den. eerlijke en edelmoedige" voorstellen van Duitsrhland te aanvaarden nu daar nog tijd voor is. Daarbij zwijgt de Duitsche pers echter over den aard en de breedte van den ex-territorialen autowcor door de corridor, welke door Duitschland wordt geëischt, en evenmin verdiept de Duitsche pers zich in de wettigheid van do opzegging van een verdrag, dat in 19.14 door Hitier en Pilsocdski zonder opzeggings-clausule voor een periode van tien jaar werd gesloten. Met dat al moet worden aan genomen, dat de Duitsch-Poolsche be trekkingen naar alle waarschijnlijkheid in den komenden tiid steeds meer ge spannen zullen worden, naar men ho pen mag tof een oplossing voor de be staande gesrliillen wnrdt bereikt, welke langs vreedzamen weg beide partijen zal voldoen. de meifeesten te florence Dezer dagen zijn de Florentijnsche Meifeesten, het iaarlijksche hoogtepunt van het Italinansche kunstleven der laatste viif jaren, begonnen mnf een schitterende vertooning in het Teatre Communale van Verdi's Trovatore. De mooiste operastemmen van Italië waren in deze bezetting vereenigd. De aanwezigheid van den koning en van prinses Marie José, onder wier be scherming de Meifeesten staan, droeg het hare tot de feestelijkheid bij. generaal weygand te ankara ANKARA. 1 Mei (Havas) Vanoch tend om acht uur is generaal Weygand te Ankara aangekomen. Hij zal hier tot Woensdag blijven. EEN RUMOERIGE VERGADERING MEXICO, 1 Mei. (Havas). Tij dens een bijeenkomst der syndicalisten hebben verscheiden sprekers felle aan vallen gedaan op Lombardo Toledano, den leider van het Mexicaansche vak verbond. De aanhangers van Toledano gooiden met stecnen cn losten Revolver schoten. Dc politie heeft tenslotte de rust hersteld. Zes personen werden ge wond. van wie drie ernstig. VL .J BOEDAPEST, 1 Mei (Havas). Eenige duizenden personen hebben Zondag de plechtige oprichtings vergadering bijgewoond van den „Volksbund" van Duitschers in Hongarije. Deze bijeenkomst werd te Ciko gehouden. In zijn toespraak zeide de leider van den „Volksbund", dr. Basch, dat het een gedenkwaardige dag is voor de Duitschers in Hongarije en de be kroning van een vierjarigen strijd. Zijn toespraak werd met een „heil" begroet. De Hongaarsche minister van onder wijs dr. Homann heeft in een te Szekes- fehervak gehouden redevoering over de buitenlandsche politiek verklaard dat Hongarije tegenover zijn buren geen enkele vijandige bedoeling koestert. Hongarije volgt oen politiek van „vrede, goed begrip en rechtvaardigheidDe nauwe betrekkingen met de as-mogend lieden, de toetreding van Hongarije tot het anti-komintcrnpact, liet uittreden van Hongarije uit den Volkenbond én de politiek van goeden wil tegenover de buurstaten zijn volgens den minis ter niet alleen een waarborg voor de Hongaarsche veiligheid, doch ook voor de vrede in Midden-Europa en het Do- naubekken. CAIRO, 1 Mei. (Stefani). Het pers bureau van Saoedië-Arabië publiceert een communiqué, inhoudende, dat de regeering te Mekka het onderzoek be ëindigd beeft van.de Engelsch-Italiaan- sche overeenkomst van 1938, behelsen- dc clausules inzake Yemen en dc Hodz- jaz. Ingevolge dit onderzoek beeft de regeering van Saoediö-Arnbië aan Ro me en Londen een nota gezonden, me- dedeelende, dut de clausules in boven genoemde overeenkomst niet van be trekking zijn op de regeering te Mekka, die geen enkele verplichting erkent, uitgezonderd die, voortvloeiend uit rechtstreeks door Mekka niet Rome en Londen gesloten overeenkomsten. Het communiqué zegt voorts, dat dc gezant van Italië in Djedda heeft ge antwoord, dat Rome volkomen het standpunt dor regeering Saoedië-Ara bië goedkeurende, verklaart dat dc be trekkingen tusschen Italië en Saoedië- Arabië uitsluitend geregeld worden door bet tusschen beide landen be staande accoord en tevens erkent, dat de overeenkomsten tusschen Italië cn Engeland uitsluitend do contractee- rende staten binden. De gezant van Groot-Brittannie heeft een antwoord van dezelfde strekking gegeven. oorlogsrisico-verzekering in denemarken KOPENHAGEN, 1 Mei (D.N.B.). Zaterdag heeft de minister van handel aan het. Folketing twee wetsontwerpen voorgelegd, waarin een bedrag van 120 millioen kronen wordt uitgetrokken voor het veilig stellen van de goederen voorziening van Denemarken en de Deensche scheepvaart in geval van oor log. De reeds aangekondigde voorstellen hebben, betrekking op een verzekering van Deensche schepen en vafl goederen transporten tegen oorlogsrisico, waartoe de staat 60 millioen kronen zal bijdra gen. estigarribia president van paraguay ASSUNCION. 1 Mei .(Havas). Tot president van de republiek Paraguay is gekozen kolonel Estigarribia, bekend als legercommandant tijdens den oorlog in den Gran Chaco, en tot vice-president Riart. anti joodsche maatregelen R'JME, 1 Mei. (Havas). Op grond van een door den ministerraad goedge keurd wetsontwerp zullen de Joden in Italië slechts zakelijke betrekkingen kunnen onderhouden met andere per sonen van Joodsch ras. De officieele lijs ten der advocaten, geneesheeren, inge nieurs e.d. zullen aan een algemtene herziening worden onderworpen. - nieuwe president van het britsch-indische congres CALCUTTA, 1 Mei (Reuter). Ra- jendra Prasad, een vertegenwoordiger van den rechtervleugel, is tot president van het Congres gekozen als opvolger van den links georiënteerden president, die gisteren is afgetreden. WASHINGTON. 1 Mei. (Reuter). Verwacht wordt, dat dezer dagen een wetsontwerp, waarbij fondsen uitgetrokken zullen worden voor den bouw van twee slagschepen van 45.000 ton, welke twee der snelste slagschepen ter wereld zullen zijn, benevens voor den aankoop van omstreeks 250 nieuwe marinevlieg- tuigeri. bij het Huis van Afgevaar digden ingediend zal worden na te zijn goedgekeurd door de commissie voor de credieten. Men verwacht, dat de nieuwe slag schepen tusschen 75 en 115 millioen dol lar per stuk zullen kosten. De extra- tonnage zal veeleer gebruikt worden voor vergrootinp van de snelheid dan voor zwaardere bewapening. Ook ver wacht men, dat het ontwerp fondsen zal behglzen voor het maken van een begin met den bouw van minstens zes torpe- dobootjagers en ongeveer een gelijk aantal duikbooten. WANDELSPORT De 1000 wandelaars zijn bijna bereikt Ten bate van C.O.B.A. houdt, de Amersfoortsche Algemeene Wandel sport vereeniging op Woensdag 3 Mei ccii avonrliiiarsch over een afstand van p!.m. IS K.M. en des middags een jeugd- marsch over een afstand van pl.m. 12 K.M. Het bestuur deelt ons mede. dat reeds 900 inschrijvingen zijn binnenge komen, w.o. 20 groepen. De 1000 tippe laars zijn dus bijna bereikt! De deelnemers aan den jeugdmarsch zullen een tractatie ontvangen van iemand, die onbekend \Venscht te blij ven. PAARDENSPORT PARIJS, 1 Mei (Havas). Het con gres van in Frankrijk wonende Tsje chen en Slowaken heeft verscheiden moties aangenomen, waarvan de voor naamste-inhoudt, dat de in Frankrijk gevestigde. Tsjechen en Slowaken nim mer het jegens hun land begane geweld zullen erkennen, dat zij steeds zullen strijden, in een mate welke vereenig- baar is niet de in Frankrijk ondervon den gastvrijheid, tegen slavernij en ten gunste van den vrede, in overeenstem ming met alle Tsjecho-Slowaken in binnen- en buitenland. Benesj heeft het congres van Tsje chen en Slowaken te Parijs een tele gram gezonden, waarin hij hun verzoekt gereed te zijn: „Wij weten niet wat de gebeurtenissen ons zullen brengen, maar wij moeten gereed zijn. De Tsje chen en Slowaken zullen zich niet tot slavernij laten brengen, noch zich laten exploiteeren voor buitenlandsche belan gen. Zonder compromis zullen zij tot het einde gaan voor een vrij Tsjecho- Slowakije in een vrii Europa. Tien eeuwen lang hebben wij voor onze vrij heid gestreden. Dikwijls waren wij win naars. Wij zullen weerstand bieden en opnieuw overwinnen." DRAVERIJEN TE HILVERSUM De paardensportvereen. „Houtrust" te den Haag hield gistermiddag lange en korte baandraverijen op de baan in het sportpark te Hilversum, die ondanks den regen in de morgenuren in zeer'be hoorlijke conditie was. De uitslagen waren: Claydy O. pr\js: Pr'o'zendraverU voor Ne> derl. paarden, afstand 2020 meter: 1. ..Abdullah Scott'. eig. J. Haan te Wijk Wormer (E. Kruythof), tijd 3 m. 2 sec. Kilometertijd 1 nvin. 29.2 sec. 2. „Zoon van Silladar", eig. J. A. Mooy, Wieringerwaard- (H Wltteveen), tijd 3 m. 2.1 sec. Beide paarden hadden 20 meter belasting. Ciamphie Scott-prija, Heat-prijzendrave- rij 3e en 4e klasse), afstand 1650 meter: le heat: 1. „Crack" van G. J. v. d. Elshout, den Haag (E. Kruythof), tijd 2 min. 38.2 sec. (K.M.-tijd 1.34.7). 2. „Alphart" van D. de Graaf, Amster dam 2 min. 41.8 sec. 3. „Donum Vita", van C. Stein. 2e heat: 1. Crack, 2 min. 35.2 sec. (K.M.-tyd 1 min. 32.9 6ec.). 2. Alphart, 2 min. 37.2 sec. 3. Adelaide van P. Cruyff, Rijswijk (J. Kruythof) 2 min. 40.4 sec. Prinses Julianaprijs (Heatdraverij le kl.)i - Te "heat: 1. Xerxes van R. v. Wieringen,. Alkmaar (v;: Wieringen) 2 min. 25.8 sec., K.M.-tijd 1.30.0 sec. 2. Spencer Gay, „Hollandia" Naarden (W. H. Geertsen) 2 min. 26.4 sec. 3. Freckless, „Rembrandt",' Baarn (F. C, Ockhorst) 2 min. 27 sec. 2e Heat: 1. Xerxes, 2 min. 23.8 sec. (K.M.-tijd 1 min. 29.3 sec.). 2. Determination van J. de Vlieger, 2 min. 26.6 sec. 3. Whim, van „Good Lucks" (J. M. v. d. Berg) 2 min. 27 sec. Chilene prijs (Kortebaan handicap-drave rij), afstand 790 meter). Finale: 1. „Bobichon" van „Hollandia' (W. H. Geertsen) 1 min. 4.6 sec. 2. Young Ooststar van M. v. Leeuwen. 3. „Allouez" van J. de Vlieger. 4. Adelaide van P. Cruyff. TAFELTENNIS Verrassingen bleven niet uit Alvorens de finale heeren-enkelspel hoofdklasse werd verspeeld, werd de strijd geleverd om een beker, beschik baar gesteld voor een handicap ronde. Om alleszins te billijken redenen nam de Utrechtsclie kampioen aan deze wedstrijden geen deel. De strijd ging tusschen de finalisten der drie klassen. Merkwaardig is dat de nummers twee allen de kampioenen sloegen en dan revanche namen. J. v. d. Brink (Velox), W. Reyn (Barna) en P. Schip per (Quick) wonnen. Eerstgenoemde speler klopte de beide andere candida- ten, zoodat de Veloxiaan den beker ver overde. Hierna ving de. finale aan tusschen den titelhouder K. Huberts (Barna) en J. v. d. Brink (Velox). De Velox speler had de vorige week voor menige ver rassing zorg gedragen, zoodat deze wedstrijden gelijke kansen sorteerde. I-luberts heeft bewezen inderdaad de sterkste speler in het district Utrecht te zijn. Met de cijfers 2114: 1521: 21 16: 21—17 won de Barna-crack betrek kelijk onbedreigd voor de tweede maal in successie den titel. Het is jammer dat Huberts zoo weinig traint want zijn spel heeft het hoogtepunt nog lang niet bereikt. J. v. d. Brink heeft zich in korten tijd omhoog gewerkt cn Utrecht kan van hem nog plezier beleven. Als wij het tournooi zelve bezien dan constateeren wij volgaarne dat het or ganisatorisch volmaakt was. Een woord van hulde aan den heer L. Slomp en zijn staf van helpers. De groot e verrassingen waren onte genzeggelijk dat de damestitel bij mevr. F. Herschel (UTTC) terecht kwam, het uitstekende spel van j. v. d. Brink, het volkomen falen van M. J. Arendsen (Qvuick) wien men toch meer kansen had toebedacht dan b.v. J. v. d. Brink. Bij de dames zouden we bijna mej. B. Uitermark (Quick) vergeten, die toch verdienstelijk spel leverde en o.m. de finale le klasse bereikte, Evenals voorgaande jaren behaalde ook dit jaar de vereeniging Barna het grootste aantal prijzen, op den voet ge volgd door liet actieve Velox. Quick be zette de derde plaats. Een prijs, hetzij titel of tweede prijs, veroverden op de Utrechtsche tafelten niskampioenschappen. Heerenenkelspel: Hoofdklasse: 1. K. Huberts (Barna): 2. J. v. d. Brink (Velox). le klasse: 1. G. v. d. Brink (Velox); 2. J. v. d. Brink (Velox). 2e klasse: 1. W. Warnaar Jr. (Zeist); 2. W. Reyn (Barna). 3e klasse: 1. D. Middelkoop (De Bilt); 2. P. Schipper (Quick). Dames enkelspel: le klasse: 1. Mevr. F. Herschel (UTT C): 2. Mej. B. Uitermark '(Quick); 2e klasse: 1. Mej. T. van Driest (Bar na); 2. Mej. B. Uitermark (Quick). 3e klasse: 1. Mej. J. J Meloen (De Bilt) 2. Mevr. Slomp (Tuindorp). Heeren-dubbelspel Hoofdklasse: 1. F. van Daalhuyzen-G. v. d. Br^nk (Velox). le klasse: 1. J. van Osnabrugge-J. van Biel (Quick). 2e klasse: 1. B. Veenstra—W. War naar Jr. (Velox—Zeist). 3e klasse; 1. P. SchipperRomp (Quick). Gemengd dubbelspel: le klasse: 1. Mej. M. HubertsJ. Bon net (Barna). 2e klasse: 1. Mevr. Herschel-Redeker (UTTC). 3e klasse: Me.f. M. Kelfkens—A, J. Blommendaal (Barna). bij 12 kr. a f 2.85 99j I Jtr.str. 17 Tel. 145 Au 1878 FEUILLETON Follow the blue car Nederlandsche vertaling HAVANK 47 Terwijl wij onzen tocht hervatten kwa men de diverse geuren en peluiden van de rivier ons tegemoet. Tolefree ging voorop, dan volgden Leybrook en Miss Bellairs, terwijl Winsev en ik den stoet sloten. Op korten afstand van de Theems gekomen, zag ik dat Tolefree twee man nen die op den hoek van een steegje stonden een wenk gaf waarna één van de twee het steecje binnenliep. „Mr. Levhrook." zei Tolefree. ..het bes te is dat U met Miss Bellairs bier wacht Deze agent blijft tot nader order bij U. Farrar. Winsev kom mee." Het steepje bleek tenslotte uit te loo- pen op een morsip binnenplaatsje, te genover een vervallen woninp. De agent burger die ons was voorgegaan, stak plaatsje over en liep op de deur toe *miil Tolefree volpdo. De deur bleek pos <jn. De npent sloep met ziin vuist «VI np de paneelen en wachtte. S'llen hem een kans pevon de j «,mFs doen. doet hij 't niet da"J *«ak in." zei de agent. ..j ^eur op jlftar wecr. slandsvermogen schatte en tenslotte als ziin meening te kennen paf: „Eén goeie opstopper Op dc eerste verdiepinp ginp een ven ster open en het hoofd van een bejaard man kwam te voorschijn. „Wat mot dat daar. voor den „Hou ie mededeelingen maar voor je. Smithen. kom naar benpden en maak de deur open." „Oh. bent U 't. Mr. Farley? Ik had 't zoo pauw niet pezien. Wat is or aan de hand? Kunnen we 't zoo niet afhan delen?" „Nee. En als ie me niet héél gauw bin nenlaat trap ik je deur in digpelcn. Kom naar beneden en een beetje pauw." „Treft beroerd. Mr. Farley, heel be roerd. Ik heb een zieken kostpanger „Dat wist ik en ik heb een best mid deltje voor hetn". zei de hartelooze Far ley ..Nou, wat doen wc Komen we naar beneden of heien we de deur eruit? Geen aardigheden. Smithen, ik waar schuw je." Het oudemanshoofd trok zich terug en de mopperende stem stierf weg. Farley luisterde scherp, met ziin oor tegen den deurpost. Ik, die er ongeveer een meter vandaan stond, hoorde het dlchtslnan van een deur doch van naderende voet stappen viel niets te hespeuren. „Zoop cannlje!" rlen Farley, haastip een stevip breekijzer uit zijn binnenzak halend. „Zet Uw schouder tegen de deur en geef een zetje. Mr. Tolefree. zoodra ik 'ja' roep." Het kraken en splinteren van hout: eer er vijf seconden verloopen waren vloog de deur open. Voor ons Inp een trap. rechts bemerkten wij een pesloten deur. Boven klonk weer de zeurige stem: „En dat breekt me de heelc boel af..." „Dat heb je aan jezelf te wijten. Smithen. en proheer verder geen slim- mlpheden uit te halen. Wel. waar is je zieke kostganger? Daar?" Meteen dronp hij de kamer binnen.' Over ziin schouder kijkend zag ik nog juist een gestalte achter de deur in den versten hoek van het vertrek verdwij nen. üp een bed. aan de andere zijde van dc deur. zat een man in hemds mouwen, bezig ziin veters te rijgen in welke bezigheid onze verschijning hem kwam 3toren. Farley keek snel om zich heen. „Eén van jullie houdt het binnen plaatsje in de gaten," zei hij. „Mr. Tole free let op dit ventje En weg was hij. achter den vluchte- linp aan. Winsey, die achter mij stond, begnf zich naar liet binnenplaatsje. „Schop die schoenen uit. Bill," zei Tolefree. „Voorloopig heb ie ze toch niet meer noodip. Doe ze uit. vlug! En hou je handen thuis, elke beweging is gevaar lijk voor ie." De kleine, mismaakte gestalte die wij indertijd in Monson's Wood voor het eerst gezien hadden loerde zwijgend naar Tolefree en mij. Tolefree kwam een stap dichter op hem toe. De kerel deed zijn schoenen uit en Tolefree schopte ze naar het andere eind van de kamer Doch nauwelijks hadden ze hun be stemming bereikt of een uit drie perso nen bestaande optocht kwam door de deur waar zoooven dc vluchtelinp ver dwenen was het vertrek binnen. Voorop schreed iemand die kennelijk een als burger vermomd apent was en een vloe kend. half aangekleed man met venvar- de haren bij ziin boordje naar binnen sleepte, terwijl Farlev den stoet van- achteren opduwde. Eenmaal in de ka mer aangeland slinperden zij hun ge- vanpene op een keukenstoel. „Kiezen op elkaar." zei Farley. „Je stem bevalt me niet. Spike. Het spel is verloren. Nou, Mason, wat wou je zeg gen?" „De ander ontsnapte, Mr. Farley. Over de schutting. Ik kon ze onmoge lijk allebei tegelijk grijpen en beter één dan niets. Dus zette ik deze hier. Spike, achterna. De ander is er vandoor maar wordt gevolgd." „Zoo, dus er waren drie zware Jon gens? Wat is er aan den anderen kanl van de schutting te beleven?" „Een scheepswerf." „Afijn, we zullen, hem wel krijgen zoo dra Spike begint te transpireeren. Wie was 't, Spike?" „De berri-berrl! Jullie hebt niets tegen me in te brengen. Ik heb niets uitge haald," tierde Spike. „En daarom ginp je vermoedelijk aan den haal. niet? Mr. Tolefree. waar is de man die hem zou Identificeeren?" „Winsey!" riep Tolefree, „kom een9 hier!" Het lange gezicht van Winsey ver scheen in de deuropening. „Heb je deze twee ooit eerder gezien, Winsey?" „Ja. Mr. Tolefree. Die daar" hij wees Spike aan „Is de man die me met een revolver bedreigde; en die an dere" hij duidde met zijn hoofd in de richting van den man op het bed „overmeesterde Fitch," klonk liet droog en afgemeten. ,',Er. waren er nog meer," zei Tolefree.' „Ja. één zoo niet twee. maar ik eh had geen gelegenheid hen nauwkeu rig op te nemén." Tolefree keek Farley vragend aan. „ïs dat voldoende? Donderdag jongst leden, twee en twintig dezer, op don weg tusschen Fernhurst en Pavbury, poging tot struikrooverij gepaard met geweldpleging het met opzet bescha digen van een motorriituig ,op meer dan twee wielenlijkt je dat geen aardig begin, Farley?" „Dat biedt tenminste houvast. Ze gaan mee naar 't bureau. Vooruit, Spike, we zullen den I.P. gaan opzoeken. En jij hoe heet jij?" De man zonder schoenen die nog steeds op den rand van het bed zat scheen het niet noodig te vinden ant woord te geven. „Heb je een tong In Je hoofd, of niet?" vroeg Farley ongeduldig. „Overmaat van bescheidenheid," zei Tolefree, „maar daar kan ik hem wel overheen helpen, denk ik. Winsey, zou je zoo vriendelijk willen zijn Miss Bel lairs en Mr. Leybrook even te vragen hier te komen? Dank je. Mr. Farley, mag ik U voorstellen William Ben netts, tot voor kort als landarbeider in dienst op Wood Barton, Sussex. Ik weet niet met. nauwkeurigheid te zeggen of hij vijf jaar zal krijgen voor struikroo verij of dat hij gehangen wordt wegens medeplichtigheid aan moord." De man was eensklaps van het bed opgevlogen, hij zap doodsbleek. Tnle- free's woorden hadden hem klaarblijke lijk volkomen overrompeld. Dftt en een stevige stomp van Farley deden hem weer op het bed terugtulmelen, juist (oen Winsey met Leybrook, Miss Rel- lairs en den agent in burger terugkeer de. „Miss Bellairs". zei Tolefree, terwijl hij haar nader wenkte, „herinnert U zich dezen man ooit eerder te hebben ge zien?" „Lieve help! Het is de knecht van Stephens Bennetts." luidde haar ant woord. En danMr. Tolefree! Jane! Haar blik en haar stem helde drukten ontsteltenis en afgrijzen uit. „Juist! Begint U de waarheid te door gronden, Miss Bellairs? Mag ik dat jongmensch een vraag stellen. Mr. Far ley? Als hij nog een greintje rechtscha penheid in zich heeft... Bennetts waar is Miss Upfield?" „Weet 'k niet." „Hoor eens hier, vriend, Je kunt Jê op iets alleronaangenaamst voorbereid houden als haar ook maar 't geringst* leed overkomen is." „Kan me niet schelen, en ik laat niks los, en je hebt geen recht mij uit te hooren." Winsey zorgde voor eenige ontspan ning. „Mr. Tolefree", zei hij, „ik heb opge merkt dat Mr. Smithen zooeven op z'n tcenen naar beneden geslopen is en nu in het steegje loopt." „Die ouwe rat!" riep Farley. „Maar we krijgen hem wel als we hem noo dig hebben. Nou, Mr. Tolefree, ik ga de heeren brengen waar ze thuishoo-, ren. Ik neem één van de taxi's. U volgt zeker wel. Politiebureau Stepney." De gevangenen werden naar buiten gebracht en wij volgden. „Mr. Tolefree! Jane? het kan niet waar zijn!" Bij1 het hooren van Miss Bellairs' kreet draaiden wij ons om. „Helaas, ik vrees dat het waar is," zei Tolefree. „Alleen vraag ik me af, of „Oh. kijk!" Zij wees naar een hoek van de ven sterbank, snelde het verü-ek door en raapte een klein bruin hoedje op. „Jane!" riep zij. „De hoed van Miss Upfield? Oh! Hier. Zoo ja, dan (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8