Engelsch-Russische mésalliance1 Frankrijk aan het werk op 1 Mei De vredeswet is moeilijk Polen zal zijn belangen in Dantzig verdedigen Roemenië wil vriendschap met zijn buurstaten Kolendampvergiftiging op een schip DE EEMLANDER Dinsdag 2 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37 e Jaargang No. 288 Von Brauchitsch in Italië Nieuwe leiding van Britsch-Indisch Congres Verklaring van graaf Potocki, Poolsch ambassadeur te Washington Handhaving van territoriale integriteit „POLEN IS GEEN TSJECHO- SLOWAKIJE" Poolsche arbeiders stortten hun dagloon in fonds voor nationale defensie Betoogingen te Bratislawa Twee personen om het leven gekomen Prins Bernhard naar het buitenland LEERT VEILIG AUTORIJDEN Licht op: 7 uur 54 min. AMERSFOOMSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per 1 - week met gratia verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, eltce regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 T-IITLE-R heeft kortgeleden de sedert 1935 bestaande Britsch- Duitsche vlootovereenkomst opgezegd. De bewoordingen, waarin hij zulks deed, hadden meer weg van eene lief desverklaring dan van een aanvraag tot echtscheiding. Onomwonden gaf de Duitsche Rijkskanselier te verstaan, dat hij het intact blijven van het Brit- sche rijk een wereldbelang achtte. On omwonden gal hij blijk van zijne per soonlijke overtuiging pn politieke mee ning. dat hartelijke Duitsch-Britsche betrekkingen wenschelijk, mogelijk en voor den Europeeschen vrede van .het grootste belang zijn. Londen staat thans voor de keuze: Berlijn of Mos kou. Opnieuw is de vraag gerezen, of de Britsche heeren het zullen willen of kunnen aandurven om voor het forum der beschaafde wereld arm in arm met de mannen van het Kremlin te schijnen. Ter dege beseffen staatslie den als Chamberlain en Halifax, dat eene Britsch-Russische alliantie in feite een mésalliance van bedenkelijke soort zou zijn. Ten volle zien zij in. dat een Britsch-Russisch samengaan zoojyel in Europa als, vooral, in Azië een won derlijken indruk zou maken en zou kunnen leiden tot voor het Britsche rijk hoogst onwenschelijke gevolgen. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat het met de Britsch-Russische bespre kingen niet zoo bijster vlot. Mede is dit toe te schrijven aan het feit, dat de Russen niet bereid zijn om voor een appel en een ei hun steun aan de Brit ten te geven. Meer dan bij den gang van zaken in Europa zijn de Russen op het oogenblik geïnteresseerd bij het gebeuren in Azië. En evenals vroeger loopen ook in het huidig tijdsgewricht de Britsch-Russische belangen in Azië verre van parallel. Wij maken ons dan ook wel niet schuldig aan eene al te boude veronderstelling, als wij schrij ven, dar hangende de Britsch-Russi sche besprekingen Britsch-Duitsche pourparlers in vollen gang zijn. Dit is wel een der redenen, waarom goed in gelichte Londensche kringen op het standpunt staan, dat het onmogelijk is, reeds nu den datum te bepalen van het einde der onderhandelingen tus- schen Londen en Moskou. Ondanks den schijn van het tegendeel, houdt het Foreign Office vast aan zijn beproefde tactiek van „to muddie through". De omstandigheid, dat pers en publieke opinie zich in Engeland verre van afzijdig houden van de aan gelegenheden der buitenlandsche po litiek, bepaalt mede in sterke mate de uitingen, zooal niet in wezen de gedragslijn, der Britsche regeering. Iedere regeering moet in haar buiten landsche staatkunde nu eenmaal reke ning houden met het binnenlandsche front! T") ANTZIG is op het oogenblik de zichtbare conflictwolk aan den Europeeschen hemel. De Polen stel len vooralsnog tegenover den Duit- schen wensch inzake deze stad het gevaarlijke woord: Nooit. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, heeft in de Europeesche hoofdsteden de reputatie verworven, glad en glibberig te zijn als een aal. Ook hij moet rekening houden met het binnenlandsche front. Over eenige dagen zal hij vermoedelijk Hitler van antwoord dienen. Dat er vele woorden en vele gedachten worden gewisseld tusschen Londen en Warschau deze week. mag men wel als zeker aanne men. Wie de beteekenis vooi den Europeeschen vrede van het Dantzi- ger probleem op juiste waarde wil schatten, moet trachten een antwoord te geven op de vraag: Is de inzet van Dantzig voldoende zwaar om Londen, Berlijn, Parijs. Warschau en misschien Rome en Moskou te doen besluiten, er een oorlog voor te risqueeren? Het antwoord kan voor geen der genoem de hoofdsteden bevestigend luiden. Oorzaak van een Europeeschen oorlog kan Dantzig dus niet zijn. Of het de aanleiding tot zulk een ramp zal worden, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Waarschijnlijk achten het even..e' niet. UROPA's diplomatieke machine werkt op volle tneren. De papie ren oorlog is in vollen gang. Minis ters, gezanten, politici en adviseurs confereeren. redeneeren, conspireeren, wikken en wegen. Een nieuwe crisis, met alle gebruikelijke spanning en mis baar staat voor de deur. Zal ons we relddeel ook ditmaal weei halt maken aan den rand van den afgrond? De leiders der Europeesche naties hebben gaandeweg eene groote bedrevenheid gekregen om moeili:ke vraagstukken en gecompliceerde situaties binnens kamers dan wel in het openbaar op te lossen en'tot een vreedzaam einde te brengen. Laat ons hopen, dat zij ook in de komende weken al hun tact, erva ring en omzichtigheid zullen weten te gebruiken, en dat zij niet zullen ver vallen in de fout om, na alle behaalde successen op den vredesweg, overmoe dig te worden. Want overmoed zou euvele moed zijn. Euvele moed, die rampzalige gevolgen voor vele tiental len millioenen menschen met zich zou kunnen brengen. CALCUTTA, 2 Mei. (Reuter). Na de verkiezing van Rajendra Pra sad tot voorzitter van het Congres zijn gisteren met ongeregeldheden gepaard gaande betoogingen voor gevallen buiten het gebouw, waar het Congres bijeen was. Gedurende verdere ordeverstoringen wierp de menigte steenen naar de Congres- vrijwilligers, van wie enkele gewond werden. Intusschen heeft de nieuwe, rechts georienteerde voorzitter, Prasad, bekend gemaakt, dat eert nieuwe opperleiding zal worden samengesteld, geheel uit personen van den rechtervleugel, zulks met uitsluiting van Pandit Jawaharlal Nehroe en Soebhas Bose, den vroegeren president, die de tot hen gerichte uit- noodiging van de hand hebben gesla gen. Met algemeene stemmen heeft het comité vervolgens een resolutie aange nomen, die door Nehroe was ingediend, inhoudende, dat het nationale Congres vastbesloten is om verzet te bieden te gen alle pogingen om Britsch-Indische hulpbronnen te gebruiken in geval van oorlog zonder toestemming van het Indische volk. TELEKI EN CSAKY UIT BERLIJN VERTROKKEN BERLIJN, 2 Mei (D.N.B.) de Hon- gaarsche minister-president, Graaf Te- leki en zijn echtgenoote, en de minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, die een officieel bezoek aan Berlijn ge bracht hebben, zijn vanmorgen per extratrein weer vertrokken. ROME. 2 Mei (Stefani). Gayda, de directeur van de Giornale d'Ita- lia, schrijft dat de nieuwe Italiaan- sche militaire credietën en de reis naar Italië van den opperbevelheb ber van het Duitsche leger het noodzakelijke antwoord vormen op de Britsch-Fransche politiek, die een omsingeling van de as ton doel heeft. Die politiek, die tegelijk mili tair en diplomatiek is. neemt meer en meer zoo dreigende aspecten aan, dat Italië en Duitschland zich moe ten wapenen en hun strijdkrachten en plannen voor de gemeenschap pelijke verdediging tegen dat offen sief harmoniseeren. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, ver toeft thans op Sicilië. Hij hoopt, dat het weer vandaag zoodanig verbetert, dat VON BRAUCHITSCH hij zijn vlucht naar Tripolis, welke hij gisteren moest onderbreken, kan voort zetten. Het ligt in de bedoeling van von Brauchitsch tot 9 Mei in Libye te blij ven, en deel te nemen aan verscheidene betoogingen te zijner eere. Op 9 Mei zal hij een groote militaire parade bijwonen Na een bezoek aan La Spezia en Genua keprt hij op 10 Mei naar Berlijn terug NEW YORK, 2 Mei. (Reuter). Graaf Jerzy Potocki, de Poolsche ambassadeur in de Vereenigde Staten, heeft in een van te voren opgestelde verklaring voor een interview gezegd, dat Polen zijn economische rechten in Dantzig zal handhaven. De ambassadeur voegde hieraan toe, dat minister Beek Vrijdag a.s- in het Poolsche parlement de opvatting van Polen zal uit eenzetten, in het bijzonder ten aanzien van de rechten van Polen in Dantzig. Prof. Moscicki, de Poolsche staatspresident BOEKAREST, 2 Mei. (Rador). Calinescu, de Roemeensche pre mier, heeft het woord gevoerd voor 4000 afgevaardigden op het eerste congres der arbeiderscorpo raties. Hij zegde den Roemeen- schen arbeiders dank, dat zij een dag loon hadden afgestaan voor het leger en thans twee uren per dag overwerk verrichteh in de wapenfabrieken. Dit, aldus de mi nister-president, bewijst, dat het land zich geen enkele opoffering bespaart voor de verdediging van zijn onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid. Men zegt, aldus Calinescu,. dat de pers an een buurland opzet tot eischcn te genover Roemenië, eischen welke door andere vreemde mogendheden zouden worden ondersteund. Dergelijke agita ties komen niet de betrekkingen van vroede buurschap en vriendschap ion goede. Ik stel er prijs op te verklaren, dat geen enkel gezaghebbend vertegen woordiger van eenige vreemde mogend heid ooit cenig voorstel heeft gedaan, dat een territoriale opoffering van de zijde van ons land beoogde. Integendeel. Ik kan zeggen, dat onze politiek van waardigheid en verdediging van onze territoriale on schendbaarheid overal een volko men begrip heeft gevonden. Ik kan op ondubbelzinnige wijze verklaren, dat Roemenië betrekkingen van goe de buurschap en vriendschap wenscht te onderhouden met zijn buurstaten en dat het bereid is eco nomische en cultureele overeenkom sten te sluiten. Iedere tegen ons grondgebied ge richte poging zou echter botsen op den meest vastberaden en onschok- baren tegenstand. Deze politiek is die van het geheele land. Het is de nationale politiek van Roemenië." De rede van Calinescu werd luide toe gejuicht. Na afloop van het congres hebben de deelnemers voor den koning gedefileerd. yEN aanzien van deze verkla- ring van den Poolschen am bassadeur te Washington, graaf Potocki, wordt nog gemeld, dat graaf Potocki heeft gezegd: „Po len is geen Tsjecho-Slowakije. Iedere actie van Duitschland te gen Dantzig zal beschouwd wor den als een casus belli." Ten aanzien van het verzoek van Hitier een weg door den corridor te mogen aanleggen zeide Potocki: „De eenige verklaring voor dit verlangen van Duitschland is de wcnsch Polen van de zee af te sluiten en zijn eco nomische en vermoedelijk ook poli tieke onafhankelijkheid te vermin deren." Tenslotte zeide graaf Potocki dat Polen wel bereid is over Dantzig te onderhandelen, doch dat het nooit zal wijken voor geweld. Verkoopers van dagbladen en tijd schriften te Warschau hebben besloten, uit protest tegen chicanes op in Duitsch land verschijnende Poolsche bladen, geen bladen uit Duitschland en Dantzig meer te verkoopen, zoolang de normale toestand in Duitschland niet hersteld is. Kioskhouders en andere krantenverkoo- pers in het geheele land worden uitgc- noodigd dit voorbeeld te volgen. Te Gniezno zijn drie jonge meisjes van Poolsche nationaliteit doch van Duitsche afstamming veroordeeld tot gevangenisstraffen vurieerend tusschen 18 en 6 maanden, omdat zij gepoogd hebben con verecniging van meisjes op te richten naar'het voorbeeld van de „Bund Deutscher Macdchen." Te Tczew in Pommeren is een rent meester tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zijn arbeiders op dracht had gegeven hem met „Heil Hit- Ier" te groeten, hieraan toevoegend dat binnenkort deze groet in dit gebied ver plicht zou zijn. Verder is iemand afkomstig uit Dantzig, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens beleediging van de Poolsche natie en wegens provocatie. Volgens een Havas-bericht uit War schau hoeft de Poolsche ministerraad hedenochtend een wetsontwerp aange nomen, waarbij de president van de republiek wordt gemachtigd decreten uit te vaardigen op het gebied van landsverdediging, financiën en econo mie. tot de gewone zitting van het par lement wederom bijeen komt. PARIJS, 2 Mei. (Havas). - De 1 Meidag in Frankrijk is dit jaar totaal anders dan vorige jaren vërloopen. Parijs bleef zijn norma le bedrijvigheid hoüden en alleen het feit, dat het traditioneele lelie tje van dalen verkocht.werd, on derscheidde den dag- Geen enkele vakorganisatie had het stakings parool uitgegeven. Alle transport diensten functionneerden normaal evenals alle openbare diensten en de particuliere industrie. In Rijssel is het werk bijna niet ge staakt. Alleen de gemeentediensten had den het werk neergelegd. In de mijnen Albi en Cannaux staakten de arbeiders, doch de eerste Mei viel voor de meeslen samen met den gohruikelijken vcertien- daagsche rustdag. Er heersehte volledi ge kalm ie. In het steen koolbekken van Deeazevillc was het werk algemeen neergelegd. In de havens waren cfe sta kingen mcerendecls gedeeltelijk.'In La Rochelle en La Pallice was geen en kele arbeider van het werk weggeble ven. De viering van den eersten Mei is in de Poolsche hoofdstad, Warschau, kalm verloopen. Na des morgens stilgelegen te hebben, begonnen de transportdiensten in het begin van den middag weer te werken. De in dustrieën, die voor de defensiewer ken, hebben het werk niet gestaakt en in vele gevallen stortten do ar beiders van deze fabrieken, evenals een groot aantal taxichauffeurs, hun dagloon in het fonds voor de lands verdediging. Aangezien betoogingen verboden wa- I ren, hielden de socialistische partij en verschillende eroepeeringen van socia listen en joden hun vergaderingen in schouwburgen en bioscoopzalen en in hun clublokalen. In deze vergaderingen werd één enkele resolutie aamenomen, welke wees op de noodzakelijkheid het hoofd te bieden aan de dreigir g van het internationale fascisme in den vorm van het Hitleriaansche Duitschland. Uit voorzorg tegen anti-Duitsche he- toogineen wa« de bewaking, die sedert de rede van Hit Ier in de omgeving van de Duitsche ambassade te Warschau ge plaatst was, versterkt. Voor het gebouw der ambassade hielden vier bereden agenten de wacht en de heide uitgangen van de straat waren afgezet door agen ten. die karahiinen droegen en die den toegang weigerden aan ieder, die niet in die straat woonde of kon bewijzen, dat hij zich noodzakelijk moest begeven naar een der huizen in den sector, waar de ambassade staat. Bij de demonstraties in de Slo- waaksche hoofdstad Bratislawa heb ben de Duitschers verschillende ma len geroepen: „Wij willen An- schluss". Zij verspreidden pamfletten met de woorden: „Presburg wil An schluss". Daarentegen eischten de Slowaken op energieke wijze den terugkeer van Sidor aan het bewind. Ook te Presov hielden de Slowaken dergelijke betoogingen, die een anti- Duitsch karakter droegen. Evenals andere jaren is op 1 Mei in Mexico niet gewerkt. Veertigduizend ar beiders hebben in militaire formatie een optocht gehouden. Bij een Duitschen win kel in het centrum der stad zijn de rui ten ingeworpen, terwijl bcleedigingen aan het adres van Hitier geuit werden. De politie kwam hier tusschenbeide en herstelde de orde. Verdere incidenten hebben zich niet voorgedaan. Weinig vleiende beeltenissen van Hit- Ier en Mussolini zijn gisteren meegedra gen door de New Yorksche arbeiders in hun jaarlij kschen 1 Mei-optocht. Er wa ren 100 man politie op de been. Er vie len geen ernstige incidenten voor. ROTTERDAM, 2 Mei. Aan boord van de vrachtboot „Hunze 3" uit Groningen, liggende in de Wijnhaven te Rotterdam, heeft zich in den afgeloopen nacht een ernstig geval van kolendampver giftiging voorgedaan, waarvan twee Groningers het slachtoffer zijn geworden. In de kajuit van de boot sliepen twee personen, n.l. de stuurman P. H. Genega, en de matroos M. Timmer, beiden uit Groningen. Toen het overige per soneel van de „Hunze 3" zich he denmorgen om zes uur aan boord begaf, misten zij den stuurman en den matroos. Bij onderzoek bleek, dat beiden in de kajuit ten gevolge van kolendampvergiftiging gestikt wa ren. De Rotterdamsche politie heeft de lijken in beslag genomen, ter wijl de Groningsche familieleden van de slachtoffers onmiddellijk telefonisch zijn gewaarschuwd. Nader vernemen wij, dat de slachtoffers der kolendampvergif tiging aan boord van de „Hunze 3" zijn de 48-jarige suurman F. Heininga en de 28-jange matroos M. Timmer. Beiden waren ge huwd. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. Men meldt ons van officieele zij de, dat Prins Bernhard heden voor korten tijd voor particuliere aan gelegenheden naar het buitenland is vertrokken. Na eenige dagen in Noord-Ita- lië te hebben doorgebracht reist Z.K-H. naar Reckenwalde voor een kort bezoek aan Zijne Moe der H.D.H. Prinses Armgard. AUTO MET DUBB. BEDIENING. Rijlessen worden gegeven door erkend K. N. A. C, instructeur. N V. AUTOMOBIELBEDRIJF lo. BOVÉE VOOGT VLAS AKKER WEG 50 Tclef. t003 Weerver wachting Voor het geheele land: Betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk enke le regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. Meest, matige N.O. tot N. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1