(stadsnieuws Feestvergadering in de markthal Opvoering van „Pro Rege Dienstplicht - problemen in Engeland Rede van H. J. van Braambeek BEDRIJFSLEVEN ORANJEKLANTEN BETUIGEN HUN TROUW Goed spel van De Princevlag Een beeld onzer historie City Theater wordt verbeterd Kappersvakschool gesloten „Oranje Nassau,, bijeen UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK SANOSTOL VER KOOPINQEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 2 MEI 193! I VIERING VAN 1 MEI-DAG Voordracht van Nel Oosthout en cello-spel van Albert van Doorn Afwisselend programma TOT besluit van de viering van den 1 Mei-dag hield de moderne arbeidersbeweging gisteravond in de Markthal •een groote feestvergadering. Naast medewerking van Nel Oosthout, voordracht, Al- bert van Doorn, cello, muziek en zang van „H. J. Hegeraath" en „De Stem des Volks", trad als spreker op het Tweede Kamer-lid de heer H- J. van Braambeek. De vergadering stond onder leiding van den heer A. van Wijngaarden, voorzitter van den plaatselijken Raad. In zijn openingswoord wees de heer A. van Wijngaarden op het belang van deze 1 MeLvergadering. Op 20 Juli 1SS9, vijftig jaar geleden, werd de eer ste zitting van de Socialistische Arbei ders Internationale-te Parijs gehouden, waarin het voorstel, verdedigd door Raymond Lavigne, om jaarlijks op een bepaalden dag een grootsche manifes tatie te houden, van kracht werd. On danks alles, aldus spreker, heeft jaar lijks de roep om gerechtigheid weer klonken en weerklonk zij ook vandaag. Ondanks alles, -want niets zou noodlot tige!' zijn, dan toe te geven aan de waan, dat de tot de tanden bewapende wereld, niet meer te redden zou zijn van den ondergang in de duisternis. Spreker ging na, dat de viering van dezen 1 Mei-dag wel onder uiterst be nauwende omstandigheden plaats vindt. In dit. verband noemde hij de werkeloosheid. Slechts een democra tisch socialisme "zou een gelukkiger we reld kunnen bréngen met vrede en wel vaart. Spreker vyas ervan overtuigd, dat deze gedachte allen dezen avond had doen samenkomen. Na het zingen van de Internationale, speelde de Arbeiders Muziekvereeniging „H. J. Hegeraath" on der leiding van den heer A. J. van Kolf schoten een tweetal stukken, waarna „De Stem des Volks" onder leiding van den heer H. van Rheenen „Marianne- lied", „Eenheid" van Otto de Nobel en „Strijdmarsch der arbeiders" ten ge- hoore bracht* Ook het hierna volgende gedeelte on dervond veel instemming en applaus: cello-spel van Albert van Dooijn en voor dracht van Nel Oosthout. Albert van Doorn speelde de driedeelige sonate van Peter Hellendaal, welk stuk het lichte karakter van den tijd, omstreeks 1700, droeg en uitnemend vertolkt werd. Nel Oosthout droeg vervolgens „De Vaandeldrager" en „De Onbekende Sol daat" van Garmt Stuiveling en een frag ment uit het tweede bedrijf van Thomas More „Utopia" voor. De voordracht van deze fragmenten, waarvan de inhoud ge heel het karakter van dezen 1 Mei-dag droeg geschiedde met overtuiging. Rede van H. J. van Braam beek Spreker zette uiteen, dat al jaren lang de 1 Mei-dag gevierd werd onder de leu zen van achturigen werkdag en het al gemeen kiesrecht. In het eerste slaagde men niet ge heel, maar wel bereikte men, dat de ar beider algemeen kiesrecht verkreeg. Daarmede verwierf men zich echter niet een volksbestaan, dat vrij van ongerech tigheid is. Daarop wijst wel het groote aantal werkloozen. De strijd zal moeten blijven gaan voor welvaart en behoud van vrijheid en vrede. De regeering heeft in haar programma opgesteld: be strijding van de werkloosheid, streven naar sluiting van de staatsbegrooting en zorg voor een behoorlijke defensie. De sluitende begroeting beteekent een absurditeit in dit programma en is niet anders dan een rem op de noodzakelijk heid, om de werkloosheid te bestrijden. Geld is er echter, aldus spreker, in Ne derland genoeg, maar het ligt braak. Publieke openbare werken zijn er ook voldoende. Maar de regcering zal daar bij opmerken, dat geld en werk besteed moeten worden voor defensie. Niet ontkend mag worden, dat dit laatste noodzakelijk is, maar defensieve arbeid ter ongerepte handhaving van de Ned. volksgemeenschap kan ook op an der, dan militair gebied, gevonden wor den. Spreker wil een krachtig en heftig protest tegen de regeering doen hoo- ren, die tot nu toe geen maatregelen getroffen heeft, welke redelijkerwijze ter bestrijding van de werkloosheid verwacht hadden mogen worden. De heer van Braambeek weidde ver volgens uit over het optreden van de dictatuurlanden Duitsehland, Italië en Japan, die lijnrecht in strijd met ver dragen, contracten en elke goede trouw bandelen. Van democratische landen zijn dergelijke handelingen niet te ver wachten, omdat daartegen door de vol ken zelf geprotesteerd zou worden. De tijd zal uitwijzen, welk „systeem" zich zal handhaven. De sociaal-democraten zullen front maken tegenover alle menschonteerende daden, tegen elke poging, om in strijd te handelen met de goede trouw; aldus be sloot spreker. Het gedeelte na de pauze was gewijd aan voordracht, zang en muziek. Aan de piano begeleid door Nel Oosthout speel de Albert van Doorn (cello) „Elégie" van Gabriel Fauré en „Kolnidrei" van Max Bruch. Nel Oosthout droeg voor „Waar ge noeg van zijn op aarde" van A. v. Col- lem, „Het eerste Vuur" (Een Spaansc.he episode) van Nile Doran en „19111918" van Mchring. Met de Internationale en een kort woord van den heer Van Wijn gaarden werd de vergadering gesloten. Maison Elise, thans Lange- straat 135 Maison Elise, heeft een nieuw tehuis gekregen. 'Langestraat. 135 is geheel verbouwd tot moderne dames-kapsalons. De ruime étalage brengt een duidelijk overzicht van de nieuwste mode op het gebied der haarverzorging. Talrijke cabi nes, doelmatig ingericht, zozrgen, dat de cliënten vlug geholpen worden. Het in térieur is met veel zorg ingericht. Op de zen heropeningsdag was de belangstel ling groot, vele bloemen waren gezon den. Met de uitvoering der werkzaamheden waren o.m. belast: Betimmering, fa. Beyer Schreuder; electra, fa. Boekenoogen; sanitair fa. Houtour en schilderwerk, fa, Keyzer. NUTSSPAARBANK Overzicht van de maand April Ingelegd in 6614 posten 431.742,64 Terugbetaald in 7519 posten 995.757.20 Meer terugbetaald dan ingelegd 564.014,56 Gespaard in busjes 2.563,83 Aantal nieuwe boekjes 108. Aantal af betaalde boekjes 177. Het aantal inleg gers bedroeg op 29 April 1939 21538 met een tegoed van 7.166.014,61. (In bet aantal nieuwe boekjes zijn begrepen 17 z.g. babyboekjes, waarop de Spaarhank een eerste inleg van 1.plaatste). De jongste onzer ministers, mr. M. P. L. Steenberghe is heden 40 jaar geworden Muzikale rondgang door de stad en Soesterkwartier Ondanks het feit, .dat een gestadige regen de minder enthousiaste Oran jeklanten binnen de huiselijke muren hield, had zich toch een tamelijk groot aantal belangstellenden verzameld voor den tocht die door de muziekcorpsen „Hosanna" o.l.v. den beer A. J. Rruyn- ooge en „Wilskracht" o.l.v. den heer J Wakelkamp ter gelegenheid van de verjaardag onzer Prinses door de stad werd gemaakt. Onder het spelen van vaderlandsche liederen bewoog de stoet zich van de Srhimmelpenninckkade langs den Hopglandscheweg, Kruiskamp over Co- ninckstraat en Pothstraat, langs de Kafrrp en de Langestraat naar de Var- kensmarkt. De optocht werd geëscorteerd door marechaussées te paard en politie. In een groote boog ging het door de stad, naar de Hof. Hier werd de regen, die gedurende de heele tocht een trou we, -maar onaangename begeleider was geweest, zóó hevig, dat zij den verderen voortgang van de feestelijkheden onmo gelijk maakte. Met een krachtig ingezet en uit volle borst meegezongen „Wilhel mus" werd de avond daarom besloten, Ook het Soesterkwartier liet zich door het teleurstellende weer niet afschrik ken; onder leiding van de Amersfoort- sche Muziekvereeniging, met haar di recteur Ferd. de Goey, werd een rond gang door de verregende straten ge maakt. De lampions hadden het echter hard. te verantwoorden. Ook 'hier was geenigebrek aan belangstelling. Het is kenmerkend voor de vasthou dendheid en trouw van het Nederland- sche karakter, dat zoovelen weer en wind trotseerden om aan hun verbon denheid met ons Koninklijk Huis uiting te geven. Het publiek loonde zich zeer enthosiast IN Amicitia heeft de tooneelaf- deeling van De Princevlag gis teravond een voorstelling gegeven van „Pro Rege". Dit stuk geeft een beeld van den groot en strijd, door de Oranjes gestreden. En het spel was dan ook gedrenkt in een geest van nationaal enthousiasme. Het publiek heeft niet. nagelaten, hier voor zijn geestdrift te toonen. Wij verplaatsen ons in het jaar 1572. De Fransche zonnekoning heeft met zijn troepen een aanval ondernomen op de lage landen aan de zee. De ze ven provinciën zijn verdeeld door partij twisten en slechts een deel der natie schaart zich nog onder de vaan der Oranjes. Spionnage en landverraad tieren welig in dit moeras der onder linge oneenigheid. Het is deze situatie, waarin het eerste bedrijf ons reeds da delijk verplaatst. Wij beleven het dan, hoe Bouk Syt- sema wanneer hij zich als een ge wonde held drie dagen en nachten heeft voortgesleept een buitenschans der Hollandsche troepen bereikt.. Verzwakt als hij door bloedverlies is. wordt hij hier verstrikt in een geraffineerd com plot, waardoor hij vrijwel buiten zijn schuld als landverrader wordt gebrand merkt. Er is een handlanger van Lode- wijk XIV (goed vertolkt door G. Hoo- gendoorn), die hem in z'n macht krijgt, waardoor zijn leven bijkans verwoest dreigt te worden. Maar er is een goed, oud-Hollandsch spreekwoord, dat, luidt: „Als de nood het hoogst is, is de redding nabij", en dit gevleugelde woord blijkt hier van toepassing: Het is nie mand minder dan stadhouder Wil lem III, die den snooden toeleg doorziet en zijn dienaar Sytsema niet slechts in eere herstelt, doch hem bovendien tot kapitein bevordert. Dick Meester, die zich een uitsteken den kop gegrimeerd had (alleen was de neus misschien wat te sterk geza deld), heeft van den stadhouder een verdienstelijke creatie gegeven. Niet slechts daarvoor komt hem lof toe, doch ook voor de schildering der décors, waarvan- wij die voor het derde bedrijf buitengewoon geslaagd vonden. Me vrouw Meester—Hoenderop vervulde de dubbelrol van Willem Ill's vrouw Ma ria en van de boerenvrouw Machteld op een natuurlijke, prettige manier. Jan en Bertus van Keulen bevredig den als Bouk Sytsema en hopman Gorissen eveneens, terwijl T. van Doornik iets heel goeds maakte van het. kleine rolletje van den boer uit Bode graven. Een verrassing was dc rol van Lie«bet, voor het voetlicht gebracht door mej. C. van Ginkel. Zii acteerde vlot en met een zeker gemak, hetgeen prettig aandeed. De heer A. Vink gaf warmen kleur aan de rol van bakker de Groot en Henk Meester won een spontaan ap plausje door zijn grappig-rake optreden als de kwajongen Berend. J. Vierber- gen maakte ook al iets sympathieks van den graaf van Belmontc. terwijl tenslotte Henk Voortman, Wim. v. cl. Linden en Bertus Keulen in hun (dub bel) rollen aardig spel gaven. De heer W. J. v. Dam heeft een kort oponinswoord gesproken. Ilii bracht hierin dank aan den heer Chr. Groene- veldt... die weer op uiterst verdienste lijke wijze de regie heeft gpvoerd. Na tuurlijk uitte hij ook erkentelijkheid jegens de spelers en in het. bijzonder jegens den hoofdrol vertolker-décorschil- dor Dick Meester. Voorts was het hem een genoegen den burgemeester mr. J. C. graaf van Randwiick te mogen ver welkomen. En tenslotte wijdde hij ook woorden vqn waardeering aan hef on- Vcden van het vrijwillige muziekcorps van het le Regiment Huzaren, onder leiding van den heer M. Klijnen. Aan het eind van den avond, toen de spelers hun laatste applaus in ont vangst namen, heeft de heer van Dam wederom het woord gevoerd. Onder ap plaus hood hii de heide vrouwelijke le den van het gezelschap bloemen aan. terwijl hii Dirk Meester een krans rond de schouders hing. Dick Meester was het laatst aan 't woord. en zijn korte speechje gold den heer Groeneveldt. wi enhij dank bracht voor zijn regis- seurswerk en wicn hii. mede namens de andere spelers beloonde met een' por tret van H. M. de Koningin. Sinds enkele dagen heerscht er in City Theater het rumoer van kloppende ha mers en krassende zagen. Het bioscoop gebouw ondergaat een restauratie en de groote stellages, die nu het interieur vullen, getuigen hiervan. Zeer belangrijk is de verandering van het plafond. Oor spronkelijk was dit een betonnen over koepeling, hetgeen de kwaliteit, van het geluid nogal benadeelde. Vooral de lage tonen, die tegen het beton kaatsten, werden vervormd. Het nieuwe plafond, dat op ongeveer 70 centimeter afstand van het oude wordt aangelegd, bestaat uit een buiten- beklcedlng van celotex, een materiaal, dat als ..klankdeksel" uitnemende hoe danigheden bezit. Ook de achterwand krijgt een bekleeding met dezen stof, waardoor de zgn. stille echowerking ver dwijnt. Men kan er dus van verzekerd zijn, dat de accoustiek in dit theater er op vooruit zal gaan. Een -tweede verbetering geldt de ven tilatie. Een vernuftige constructie garan deert mede dank zij het nu verkre gen dubbele plafond een prettige, ge- lijkmatig-kocle temperatuur. En, last not least, vermelden wij de vernieuwing der zitplaatsen. Het meubilair van City Theater zal in den vervolge meer gelij kenis vertooncn met dat van Grand Théatre, ook al doordat de nieuwe stoe len voorzien zijn van ronde ruggen. Dc frontloge wordt vergroot met de ruimte, die eertijds door de fauteuils werd inge nomen. Zooals wij reeds schreven, zal het bios coopgebouw Vrijdagavond a.s. heropend worden met een vertooning van „Och tendpatrouille". Het is een sympathiek gebaar van den directeur, den heer Jogchem, geweest om 25 pet. van de net to-recette fe willen afstaan aan de plaat selijke afdeeling van den Luchtbescher mingsdienst, een gebaar, dat ons doet denken aan de medewerking, die reeds verleend werd ten bate van den Bloed transfusiedienst en van Coba. Uitreiking der diploma's In d'Oranjehoom vond gisteravond de sluiting der kappervakschool plaats. De avond had een openbaar karakter. Ver schillende cursisten gaven een demon stratie van wat zij op de vakschool had den geleerd. De heer J. van Gelder, technisch leider van den cursus, sprak een openings woord. Daarop werden door den heer E. van der Stadt, de diploma's uitge reikt aan de heeren Hardeveld, Kuijer .en Vos. Deze diploma's geven den hou ders het brevet van vakbekwaamheid voor de in de vestigingswet- gestelde eischen. Overgegaan zijn: Van het 3e naar het 4e cursusjaar: 10 personen. Van het 2e naar het 3e, 5 personen, terwijl 7 per sonen van het le naar het tweede cur susjaar werden bevorderd. - j Voor het damesvak bedragen deze ver schuivingen voor alle klassen 6 per sonen. Een vroolijk bal besloot den avond. GRAND THé&TRE. Van Vrjjdag 28 April t.m. Donderdag 4 Mei vertooning van do film „Katja". Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Ove- rige dagen 8.15 n.m. Zaterdag en Woens dag matinee 2.30 uur. ÖïTY THEATER. Wegens restauratie geen voorstelling. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „De Storm" en „Bedekte oogen". Voorstellingen: Zondag 1.45 doorloo pend Overige avonden 8.15 uur. Zater dag vanaf 6 uur doorloopend. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wüersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.308 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). GILDEHUIS. 13 Mei. Voorjaarstentoon stelling A.K.G. AMICITIA. 3—6 Mei. Ford- en Lincoln- tentoonstelling. GILDEHUIS AKG. 3 t/m. 5 Mei. Belgi sche toeristische tentoonstelling. Woens dag om 3 uur opening. PRINSENHOF. 4 Mei. Hora-film. 8.30 uur. DE WAPENROEM. 5 Mei. Vergadering van A. Z. en P. C. 8.15 uur. DE VALK. 6 Mei. Feestavond Algem. Hen gelaars Bond. 8 uur. GILDEHUIS. 8 Mei. Ledenvergadering A. K. G. 7 uur. 's PRINSENHOF. 9 Mei. Lezing van dr. W. K, H. Feuilleton de Bruyn over Eco nomische Oorlogsvoorbereiding voor „Onze Vloot". 8 uur nam. AMICITIA. 9 Mei. Huisvrouvrenvereenl- ging. 2.30 uur. AMICITIA. 11 Mei. Toonkunst. Die Schop- fung. 8 uur. PRINSENHOF. 13 Mei. Thé-dansant „Brul boei". 2 uur n.m. CIRCUS STRASSBURGER. Optreden te Hoogland van 1315 Mei. Gisteravond kwam de Christelijke Oranjevcreeniging „Oranje Nassau" ter viering van Julianadag in Con cordia bijeen. De heer J. Huizinga, voorzitter, heette de aanwezigen welkom. Daarop zong men gezamenlijk vers 1 van psalm 103. Na gemeenschappelijk gebed zongen de „Vcrecnigde Zangers" uit Baarn on der leiding van hun directeur, den heer Ferd. C. Evenaars, eenige nationale lie deren, waaronder het bekende' „Piet Hein'. De heer R. H. van Driel droeg daar op eenige gedichten voor waaronder het bekende „Aan Wilhelmina" van Willem de Mérode. Ds. B. Holwerda, geref. pred. hier ter stéde, sprak daarop een gelegenheids- W-oord. Ook mej. Clara Stap declameerde. De avond eindigde, met het gemeenschap pelijk zingen van het Wilhelmus. R.K. SPAARBANK Bedrag der inlagen 3392.64. Terugbe taald 85S6.52. Uitgegeven nieuwe boek jes 3. Afbetaalde boekjes 14. Aantal posten van inlagen 58. Aantal posten van terugbetalingen 86. Buitenlandsch weeroverzicht Het gebied van hooge luchtdruk op den Oceaan is sterk in beteekenis af genomen. Het strekt zich nog uit van Groenland tot bij de Azoren. De Oceaan depressies blijven op grooten afstand in het Westen. In Ccntraal-Europa blijft de luchtdruk onregelmatig verdeeld. De depressies in het Middellandsche zee gebied en boven de alpen namen ies in diepte toe en bcheerschen het weer op het vasteland, op dc Noordzee en in Engeland. Een ondiepe depressie ligt over het Noorden van Scandinavië en is door een secundair maximum in het Oostelijk Oostzecgcbied gescheiden van het continentale gebied van hooge- luchtdruk. Het gebied van groote warmte in Po len en Hongarije wijkt terug. Het weer 's overal betrokken nn somber en plaat selijk vielen groote hoeveelheden regen. De scherpe windtegenstellingen op korten afstand over ons land en Noord- Duitschland zijn in den nacht verdwe nen^ De winden zijn op het vasteland matig tot zwak, en op de Noordzee en in Engeland krachtig tot matig. Men schrijft ons uit Utrecht: Op Dinsdag 18 April stond voor de meervoudige kamer van de arrondisse mentsrechtbank een oud-gemeente-se cretaris van een gemeente uit de Vecht streek terecht wegens verduistering van gelden ten nadeele van een waterschap. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. Hedenmor gen heeft de rechtbank uitspraak ge daan en werd verdachte veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Voorts moest veertien dagen geleden een jeugdig Spakenburger zich verant woorden wegens oplichting. Hii had een Fransch vijf-franc-stuk voor een rijks daalder uitgegeven. De officier van jus titie had één maand gevangenisstraf geëischt. Het vonnis luidde één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bovendien een boete van 10 gulden subs, tien dagen. Zomersche zonnedagen kent Neder land helaas te weinig om het's winters ontstane vitaminentekort aan te vullen. Verstandige voorzorg eischt derhalve, dit nadeelige tekort op te heffen door het regelmatig gebruik van Sanostol. Voor Jong en Oud! Voor iedereen! Sanostol is een na tuurlijk levertraan-product, rijk aan vitaminen A. B, C en D, doch met den verrukkelijk frisscben smaak van zonrjjpe sinaasappelen! De „familie verpakking" a 2.75 is zeer voor- deelig: 2'/2 x den inhoud van een gewone flacon a f. 1.40. „Het lekkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Een Utrechtsche arts had op 18 April terecht gestaan wegens overtreding der verordening tot instandhouding der Loosdfechtsche plassen door het hou den van een bootenhuis zonder vergun ning van B. en W. De eisch luidde 25 gulden boete. De rechtbank veroordeel de den dokter tot zes gulden boete subs, een dag. BELGISCHE TOERISTISCHE TENTOONSTELLING Voor bijzonderheden omtrent de Bel gische toeristische tentoonstelling, wel ke hier morgenmiddag geopend wordt, verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Maria Cathari- na d. v. H. Kwakman en T. Kwakman. OVERLEDEN Trijntje Leewering 66 jaar wed. v. K. Groenewold. ACHTERVELD 5 en 19 Mei. Vergaderlokaal Boeren leenbank. Vcrkooping van woonhuizen en perceelen .grond. 11 uur v.m. 3 Mei. De gouden ploeg. Rijksstraat weg. Verkooping van woonhuizen en pei'ceelen grond. 11 uur v.m. WERELDdEEEUREN Labour-oppositie in even moeilijke positie als de Britsche regeering zelf HET besluit der Britsche regeering over te gaan tot invoering, zij het in beperkten vorm, van militairen dienstplicht, heeft zoowel de Britsche staf-officieren als dc leden der regee ring zeer veel hoofdbrekens bezorgd. Daar was allereerst de brandende kwestie der verhouding tot Ierland: zou de dienstplicht ook worden ingevoerd in Noord-Ierland (Ulster), hetgeen naar alle waarschijnlijkheid zoowel daar als in Eire ernstige reacties der Iersche na tionalisten teweeg zou brengen? Zou de dienstplicht ook gelden voor de in Engeland woonachtige Ieren? Da'n was er door het feit, dat thans naast elkaar vrijwillige dienstneming en dienstplicht zullen worden toegepast om te voorzien in de personeel-behoefte der Britsche weermacht, een technisch hoogst on- overzichtelijken en gecompliccerden toestand ontstaan. De dienstplicht is in dc eerste plaats bedoeld om het leger te versterken; zouden nu luchtmacht en vloot nog wel het vereischte aantal re- cruten kunnen werven of verkrijgen? Voorts staat de Britsche regeering voor de moeilijke taak, de thans aan dc orde gekomen problemen zoodanig op te los sen, dat zij bij de dit jaar te houden al- gemeene verkiezingen zoo min mogelijk nadeel ondergaat van een publieke ont stemming, welke door de Labour-oppo sitie maar.al te gaarne zou worden aan gewakkerd. Kortom, de problemen, waar de Britsche regeering en waar de stafchefs der weermacht voor geplaatst zijn in deze dagen, zijn welhaast zonder tal. VOORAL het al dan niet invoeren van dienstplicht in Ulster vormde een probleem, dat moeilijk op te lossen was. Men heeft zich uit de moei lijkheden gered door te bepalen, dat de dienstplichtwet wèl geldt voor Ulster, maar dat tot feitelijke uitvoering der wetsbepalingen alleen zal worden over gegaan in bijzondere omstandigheden, of in tijd van oorlog. Burgers van Eire, die in Engeland woonachtig zijn. zullen dienstplicht moetenverrichten, evenals de in Engeland woonachtige burgers van andere Dominions, tenzij zij reeds behooreh tot de militaire strijdkrachten van hun land van afkomst. Hoewel de Britsche regeering op die wijze er tamelijk wel in geslaagd is, kool en geit te sparen, dient toch te worden afgewacht of men er in Eire rustig op reageeren zal, dat de dienst- plichtwet*op Ulster toepasselijk is ver klaard. Verscheidene berichten uit Eire maken tenminste melding van een pro test-beweging tegen dezen Britschen maatregel. Mocht de verhouding tot Ulster en Eire door deze dienstplichtkwesties niet verstoord worden, dan heeft de Britsche regeering echter nog problemen in over vloed over om op te lossen. Daarbij treedt op den voorgrond de verhouding tot, de Labour-oppositie in het algemeen en de vakvereenigingen in het bijzonder. Er is de Britsche regeering, zooals ge zegd, veel aan gelegen de oppositie geen wind in de zeilen te blazen! Een geluk kige omstandigheid Voor Chamberlain en de zijnen is, dat de Labour-partij zelf ook in een moeilijke positie verkeert Het oppositie-program voor do buitcn- landsche politiek immers stelt hooge eischen aan de Britsche weermacht. Men kan nu eenmaal geen actieve bui- tenlandsche politiek voeren, en vooral geen politiek van krachtigen weerstand tegen opkomende (en reeds sterke) mo gendheden, wanneer men zijn eigen weermacht niet tot het uiterste ver sterkt. Dat zal ongetwijfeld ook door Fran sche en andere socialistische persoon lijkheden aan hun Britsche geestver wanten bij herhaling duidelijk gemaakt zijn. Wanneer dan ook, binnenlands, de Labour-partij oppositie voert tegen den militairen dienstplicht, 'haast zij zich toch daarbij, voor het buitenland, na drukkelijk te verklaren, dat zij gaarne wil medewerken aan de versterking der Britsche weermacht. Zoo verklaarde Sir Walter Citrine, vooraanstaand opposi tie-lid. dat „men op het vasteland goed begrijpen moet, dat welke verschillen van opvatting er in Engeland ook be staan mogen over de beste methode om de democratie te verdedigen, de Brit sche arbeidersbeweging even vastbeslo ten is als eenige andere groep der ge meenschap om de instellingen dier ge meenschap te verdedigen."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5