Duitsche pers toornt tegen Polen Britsche vloot wordt krachtig uitgebreid Beck's antwoord aan Hitier DE EEMLANDER Woensdag 3 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 289 Daily Mail vermaant Polen tot voorzich tigheid inzake het Danzig er vraagstuk Warschau wordt overmoedig, „Sterk genoeg om het hoofd te bieden aan iedere mogelijke combinatie van vijanden" Uitbreiding van territoriaal leger Volmachten voor de Poolsche regeering Ex-koning Zog in Turkije DE REGEERING IS van goeden wille, Passagiersvliegtuig verongelukt in Noord-Afrika Nieuw slagschip voor Britsche vloot Licht op: 7 uur 56 min. Roosevelt terug in Washington AMERSFOOR1SCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per 1 week met gratis verzekering tegen ongelukken] f 0.15 binnenland tranen per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elice regel meer f 0.25. Liefdadigbeids-advertentiën voor de helft var. Jen prijs - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Danzig, gelegen aan de monding van de Weichsel in de, Oostzee, vormt een der critiekste punten in het aan span ningen rijke gebied, dat zich van Grie kenland tot Noorwegen uitstrekt tus- schen de as Rome—Berlijn ecnerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds neemt, dat eenige Duitsche troe- penafdeelingen, die uit Bohemen en Moravië terugkwamen cn met verlof zouden gaan, naar de Pool- sche grens gezonden zijn. De anti-Duitschc agitatie der Poolsche pers en haar houding ten aanzien van de Duitsche stad Danzig en Duitsch rijksgebied, heb ben thans ook geleid tot zeer ernsti ge taal in de Duitsche per6, aldus meldt het. Duitsche Nieuws Bureau. Daarbij wordt er uitvoerig op gewe zen, zoo vervolgt het D.N.B. dat Polcn's stijve houding in het bijzon der een gevolg zou zijn van de En- gclsche politiek, waardoor Polen ook daar dekking in den rug meent te hebben, waar het deze, zooals Engelsche bladen het reeds op voor zichtige wijze hebben uitgedrukt, op het beslissende oogenblik niet zal vinden. De „Nachtausgabe" schrijft, dat het doel der Engelsche en Fransche pers in haar houding ten aanzien van het Duitsch-Poolschc vraagstuk is de span ning tusschen Berlijn en Warschau te verscherpen. De „Angriff" vindt het erg bedenkelijk, dat niet alleen Poolsche bladen, maar ook Warschauscho poli tici zich tot oorlogszuchtige woorden laten verleiden. Het Hamburger Fremdenblatt vraagt of de overmoedigheid in Warschau niet reeds zoozeer is toegenomen, dat men de uitwerking van zijn eigen optreden niet meer duidelijk herkent. Duitsch- land heeft geen enkel dreigement geuit, integendeel: de deur voor onderhande lingen staat den Polen open. Maar de doldriestheid, die altijd in de Poolsche geschiedenis een gevolg van verkeerd begrepen moed geweest is en in den loop der eeuwen een nameloos ongeluk over het land gebracht heeft, komt ook ditmaal op onbegrijpelijke wijze naar voren. Als het Poolsche chauvinisme eenmaal op gang gebracht is, dan mist het ieder gevoel voor maat en handigheid, dan gebeurt het, dat de herovering van „vroeger Poolsche gebieden" geeischt wordt, dat de wellustige fantasie haar ook slaat op Oost-Pruisen cn Opper-Silezie, en de Oostzee tot „lebensraum" van het Poolsche volk verklaard wordt. meenen Duitsche bladen BERLIJN, 3 Mei- (Reuter). Politieke kringen te Berlijn ver wachten geen positieven Duit- schen stap ten aanzien van Polen vóór de rede, die Beek Vrijdag zal uitspreken. Reizigers, die uit de streken aan de Poolsche grens komen, verklaren, dat de groote steden vol troepen zijn. Officieel wordt gezegd, dat langs de grens, die altijd streng bewaakt wordt, geen buitengewone troepenbewe gingen zijn geschied. Reuter ver- Wellicht zullen de nieuwe Britsche recruten de eer hebben hun huid voor een Poolschen aanslag op het Duitsche Danzie te verkoouen. Ie laat laa.t de Times" doorschemeren, dat Polen alleen de verantwoordelijkheid voor de afwijzing der Duitsche voorstellen heeft te dragen, daar het Poolsche antwoord gegeven is zonder overleg met de Brit sche regeering. De kennis van de ge matigde houding der Duitsche regee- ring in de kwestie Danzig had Enge land er van moeten terughouden Polen een hlanco volmacht te geven," zoo besluit het Hamburger Fremdenblatt. De Londensche Daily Mail is ver ontrust door den feilen toon van de Poolsche pers en het blad waar schuwt Polen geen overdreven eischen te stellen. De geschillen tusschen Duitschland en Polen zijn niet onoplosbaar en het is moeilijk de democratieën te overtuigen, dat de bescherming van de Poolsche handelsbelangen niet door middel van onderhandelingen tot stand kan komen. Het is bekend dat En geland en Frankrijk niet bereid zijn over een degelijk onderwerp een Europeesch conflict te ontketenen. Toch kan Polen genist zijn, dat In dien zijn onafhankelijkheid of vita le belangen bedreigd zouden wor den het kan rekenen op Engeland en Frankrijk. De Daily Telegraph is van meening, dat het doel van Hitler is een doode- lijke slag toe te brengen aan het antl- aanvals-front door een diplomatieken aanval te ondernemen op de positie van Polen in Danzig en de corridor. Tenzij Polen krachtig wordt gesteund door de garantie-mogendheden, loopt het gehee- le veiligheids-systeem, dat is opgebouwd sedert het verdwijnen van Tsjecho-Slo- wakije, ernstig gevaar. JOEGOSLAVIË KOOPT SKODA- KANONNEN Volgens de Daily Telegraph, heeft Duitschland groote orders van de Joe goslavische regeering gekregen voor le- geruitrusting door de onderteekening van een contract voor een tienjarig crc- dietplan van 25 millioen pond sterling. Van dit bedrag zal tweederde besteed worden aan kanonnen en ander oorlogs materiaal van de Skoda-fabrieken ge legen in het vroegere Tsjecho-Slowakije. De vervaardi ging van het licht geschut voor het En gelsche leger vraagt bekwa me handen. Een kijkje in een der fa brieken te En- field LONDEN, 3 Mei. SHAKESPEARE, de parlemen taire secretaris van het minis terie van marine, heeft, volgens Reuter, in een rede te Liverpool verklaard, dat de Britsche vloot sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan iedere mogelijke com binatie van vijanden. Indien het bouw-programma wordt uitgevoerd, dan zullen dit jaar op de Britsche werven negen slagschepen, zes vliegkampschepen 25 kruisers, 39 torpedojagers, 19 on derzeeërs en een groot aantal klei nere schepen op stapel worden ge zet In het loopendc kalenderjaar zullen van stapel loopen 4 slag schepen, 4 vliegkampschepen, 7 kruisers van 8.000 ton en 7 kruisers van 5.000 ton, 10 torpedojagers en 6 onderzeeers, alsmede een aantal hulpschepen. Shakespeare verklaarde verder, dat de maatregelen, welke de Britsche re geering zich voorstelt te nemen, goede vooruitzichten bieden voor de scheep- Zij zullen o.a. betrekking hebben op de lands verdediging WARSCHAU, 3 Mei. (Pat.) De regeering zal vermoedelijk Vrijdag bij den landdag een wetsontwerp indienen, strekkende tot het machti gen van den president der repu bliek om tot de volgende gewone zitting van het parlement, d.w.z. tot de a.s. herfst, wctsdecreten uit te vaardigen betreffende economische en financieele zaken en de lands verdediging. De volmachten zullen geen betrekking hebben op wijzi ging der wetten op de stabilisatie der valuta. Volgens berichten in de hladen zou de verklaring van Beck in de voltallige vergadering van den Landdag vastge steld zijn op 5 Mei a.s. De verklaring van Beek zal per radio uitgezonden worden en waarschijnlijk door buiten- landsche zenders worden gerelayeerd. De Pqolsche ambassadeur te Berlijn, I.ipski, is sinds Maandag in Warschau waar hij rapport uitbrengt en instruc ties in ontvangst neemt. Lipski zon aanwezig zijn in de vergadering van den Landdag op Vrijdag a.s. Het Poolsche antwoord op het Duit schc memorandum zou dienzclfden dag worden overhandigd in Berlijn door den randsneer van de Poolsche. ambas sade, Prins Lubomirski, die als zaak gelastigde zal optreden. De overhandi ging van het antwoord zal vlak voor do lanclclagvergadering geschieden. In antwoord op geruchten, dat Polen zich zou verzetten tegen een overeenkomst tusschen de Sovjet- Unie, Frankrijk en Engeland cn de pógingen de betrekkingen van goe de nabuurschap tusschen Polen en de Sovjet Unie te benadeelen, schrijft de Kurjer Polski, het or gaan van de Poolsche industrie, dat de betrekkingen tusschen Polen en de Sovjet Unie alleen Polen zelf aangaan, door Polen zelf geregeld zullen worden cn dat de betrekkin gen -tusschen Polen en de Sovjet- Unie zich naar wensch ontwikke len. DUITSCHE GARANTIES VOOR NOORDSCHE STATEN? HELSINKI, 3 Mei. (D.N.B.) „Ilufvudstadsbladet" meldt, dat de Duitsche regeering den vier Noord- schen staten, Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken, wederzijd- sche garanticverdragcn met Duitsch land heeft voorgesteld. De onder handelingen daarover zouden reeds begonnen zijn. Over de ontwikkeling hiervan kan op het oogenblik niets gezegd worden, doch men heeft re den om te vermoeden, dat men in de vier hoofdsteden van het Noor den zorgvuldig alle gezichtspunten van zïilk een voorstel wil onderzoe ken. vaart. Op de werven heerscht een groo te drukte, aangezien sedert 28 Maart belangrijke bestellingen aan koopvaar dijschepen'zijn -gedaan, terwijl nieuwe bestellingen worden overwogen. Hier bij is sprake van een totaal van een millioen ton. Het Ministerie van Oorlog heeft me de gedeeld, dat de vorige week de veldsterkte van het territoriale leger door aanmelding van recruten is ver groot met 46.614 man. In de maand April is de veldsterkte toegenomen met bijna 84.000 officieren en manschappen. De aanwerving voor de luchtverdedi ging en de kustverdediging zal hier aan waarschijnlijk nog 4.000 man toe voegen. Ruim 12Ó.000 man zijn nog noo- dig om het territoriale leger op de ver- cischte sterkte te brengen. De Minister van oorlog, Hore Belisha, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat zijn ministerie cn dat van koloniën een voorstel in studie hebben genomen tot het instellen van een register van Joodsch-Palcstijnscho vrijwilligers, met het doel hun diensten te gebruiken in tijd van oorlog voor de verdediging des lands. Alle mannelijke inwoners van Zuid- Afrika tusschen 17 en 60 jaar moeten ingeschreven worden bij de Zuid-Afri- kaanscho nationale reserve volgens een mcdcdeeling van het departement van defensie der Linie. Deze inschrijvin gen in het register voor de nationale reserve zullen op 8 Mei beginnen. De minister van verdediging, Pirow, die ook de portefeuille van handel en nij verheid heeft, heeft verklaard, dat ook een economische mobilisatie noodig zal zijn, waarbij controle zal worden uil- geoefend op benzine, pelroleum cn an dere grondstoffen en het maken van oorlogswinst voorkomen zal worden- Ook als Zuid-Afrika in een oorlog neu traal blijft is de mobilisatie, van kust verdediging, mijnvegers en duikbootaf- weer noodzakelijk, aldus Pirow. ISTANBOEL, 3 Mei. (D.N.B.) Ex-koning Zog van Albanië is van nacht om halfvier met zijn gemalin Geraldine, den baby-prins, zijn zus ters en een uit zeventig personen bestaand gevolg tc Istanboel aange kómen. De extra-trein bestond uit tien wagons, waaronder drie baga gerijtuigen. In twee wagons bevon den zich vroegere Albaneesche mi nisters en politici. Het station van Istanboel en omgeving werd door de politic ontruimd en afgezet. Voor den ex-koning en zijn familiele den en eenige personen uit zijn gevolg waren drie verdiepingen van het groot ste hotel in Istanboel, bet „Pcra Pa lace", gereed gemaakt. Dank zij de. maatregelen dor politie had de intocht der Albaneesche emigranten een rustig en onopgemerkt verloop. De Turksche regecring heeft hun voor onbepaaklen tijd recht van verblijf verleend. Men neemt aan, dat Zog zich voorloopig in Istanboel zal vestigen. Dezer dagen zal hij naar Ankara reizen om met de Turksche regeering hierover de noo- dige besprekingen te voeren. MILITAIR VERTOON IN DE SOVJET-UNIE MOSKOU, 3 Mei. (Tass.) De mili taire revue's, die op 1 Mei in het ge- heele land zijn gehouden, hebben zich gekenmerkt door de buitengewone me chanisatie cn motorisatie, terwijl de luchtstrijdkrachten er een belangrijk aandeel aan hebben genomen. In het geheel hebben meer dan 2300 vliegtui gen de verschillende parades in het ge- hecle land begeleid. verklaart Chamberlain LONDEN, 3 Mei. (Reuter). In het Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat de besprekingen met Sovjet Rusland en andere betrokken regeeringen al eenige weken voort duurden. In dien tijd zijn verschil lende voorstellen en tegenvoorstel len naar voren gebracht van beide kanten. Hangende het besluiten der onderhandelingen is liet niet juist ecnigerlei bijzonderheden bekend te maken. Attlec wees er op. dat velen veront rust zijn over den langzamen voortgang dezer besprekingen en den indruk had den. dat de Britsche regeering de onder handelingen niet zoo snel als mogelijk afhandelt. Chamberlain sprak daarop dc hoop uit, dat Attlce dergelijke opvattingen niet zou aanmoedigen. ..Ik ben er zeker van. dat Attlee peen onheil wil slichten tusschen do Russische en Britsche regee ringen. Wij voeren de besprekingen op een volstrekt vriendschappelijke wijze. Vele bijzonderheden moeten worden erwogen en met andore regeeringen moet rekening gehouden worden. Of schoon er een zekere mate van ongeduld kan bestaan, kan ik het huis de verze kering geven dat er geen gebrek aan ponden wil bestaat aan den kant van de Britsche regeerinp. Tk zal een verklaring afleggen, zoodra er iets mede te deelen is." De Britsche regeering bestudeert de Russische voorstellen betreffende de vor ming van een anti-agressiefront in Europa, aldus schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter. Een groot aantal staten is hierbij echter betrokken hetgeen beteekent, dat het zoeken naar de beste methode om weerstand te bie den aan agressie niet kan worden over haast. Naar verluidt is de Britsche opvatting, dat een of andere uitvoerbare regeling overeengekomen moet worden en dat het niet noodig is den aard van den Rus- sischen bijstand te omschrijven. De be trokken staten echter zouden dit kun nen uitwerken. Engeland wenscht een overeenkomst en samenwerking tus schen alle Balkanstatcn met inbegrip van Bulgarije tot stand te zien komen, doch is niet geneigd tusschenbeide te komen in methoden, die plaatselijk uit gewerkt zijn, om dit doel tot stand te brengen. CASSABLAN*CA, 3 Mei (Havas). Het vliegtuig, dat don dienst on derhoudt tusschen Dakar en Casa blanca in Fransch Noord-Afrika is in de bergen bij Argana op 100 K.M. ten Noorden van Agadir cn 150 K.M. van Marakesj verongelukt Aan boord van het vliegtuig bevond zich een bemanning van drie koppen, ter wijl verder zes passagiers de reis meemaakten. Gisteravond om zeven uur is in het district Chicahoua, ten Zuiden van Marakech, het wrak van het toestel gevonden. Hot was geheel vernield. De bemanning en passa giers zijn omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het toestel vloog op 5000 meter hoogte en had ijzelvor ming gemeld. BIRKENHEAD, 3 Mei (Reuter). De Prinses Royal heeft vanochtend een der snelste en sterkste slagsche pen ter wereld, de „Prince of Wales" van stapel doen loopen. Het schip meet 35.000 ton, de voornaamste be wapening bestaat uit tien kan mnen van 14 duim, opgesteld in drie torens. Verder 16 stukken van S1/^ duim in acht torens en veel kleiner geschut. Dc snelheid en het vermogen van het schip worden nog geheim gehouden. De snelheid moet echter aanmerkelijk groo- ter zijn dan de 23 knoopen van de „Nelson". Veel aandacht is ook geschon ken aan de verdediging tegen aanvallen uit de lucht en togen mijnen. De beman ning bestaat uit 1.500 officieren, onder officieren en minderen. Het schip is in gericht om op tc treden als vlaggeschip. MEIBLOEIENDE TULPEN Na in de maand April genoten tc hebben van de vroege enkele en dubbele tulpen, komen thans de Mendeltulpen onze aan dacht vragen, een ras, dat de laatste jaren veel van zich doet spreken en voortgeko men is uil kruisingen van den vroegen Due van Tholl met üarwinvariëteitcn. waardoor ze in hoogte en bloeitijd tus schen beide instaan en een onmisbaren schakel vormen tusschen de April- en de Meibloeiers- De stengels zijn sierlijk en dragen bloe men, die varieer en in satijnachtig glan zende, frisch rose, karmijn rose en r.oode tinten. Ze worden in bloei onmiddellijk gevolgd door de Triumphtulpen. een nog nieuwer ras met bijzonder sterke stengels, lor- schen groei en groote bloemen.waarvan de Hofstadbloem ons onlangs prachtige vormen heelt laten zienWaarschijnlijk voortgekomen uit kruisingen van enkele vroegere tulpen met Darwins en Breeders, is het resultaat, dat zij lager zijn dan deze laatsten, terwijl zij ongeveer 10—12 da gen eerder in bloei komen, en de kleuren iets matter zijn dan van de Darwins. Over de Darwins zelf vult weinig meer te vertellen, omdat zij volkomen ingebur gerd zijn. Alleen zouden we ze met hun lange stengels bij voorkeur groepsgewiis in de border plaatsen cn niet voor perkbe- planting gebruiken. Uit de Darwins zijn weer de Rembrandttulpen ontstaan, bonte tulpen, die merkwuardig gevlamde en ge- leekende bloemen voortbrengen. De oud-Hollandsche Breeder tulpen ko men in hoogte en vorm het meeste met de Darwins overeen. Hel groote onder scheid is echter, dat de Darwins glanzend zun en de Breeders een doffen gloed vcr- toonen, waardoor zij onmiddellijk te her kennen zijn. Zooals de Rembrandt tulpen uit de Darwins voortgekomen zijn, zoo zijn uit de Breeders de Byzarren ontstaan- Eveneens bonte vormen, echter uitsluitend in gele en bruine tinten, die bij eerstge noemde groep geheel ontbreken. In de Cottage tulpen met hun uiteen- loopcnde vormen en groeiwijze vinden we een ras. dat bijzonder de aandacht ver dient. De bloemen zijn meestal veel groo- ter dan van de Darwins, komvormig en spits toeloopcnd. waardoor zü ongemeen sierlijk zijn. Door liet kruisen van de tulp retroflexa, die omgebogen bloemblaadjes vertoont, met. Darwintulpen zijn de Leliebloemige tulpen onstaan; een bijzonder elegant ras. dat we nog veel te weinig in liefhebbers- tuinen aantreffen. De puntige bloemblaad jes zijn aan de randen sierlijk omgebogen, waardoor de geopende bloem veel over eenkomst vertoont met een gestyleerde Lelie. In hoogte staan zij tusschen de Triump en de Darwins in. Wanneer wc in het najaar tulpen wil len aanplanten, is het thans noodig, om onze oogen goed den kost te geven en vast mooie en opvallende soorten te noteeren, opdat we, als de plant tijd is aangebroken, gemakkelijker keuze uit de uitgebreide ca talogi kunnen maken. W eerverwachting Voor het geheele land: Droog weer, koude nacht met lichte nachtvorst. Overdag gedeelte lijk bewolkt en iets zachter, matige tot zwakke, verander lijke wind. Instelling van een militair departement voor de Caraïbische Zee WASHINGTON, 3 Mei (Havas). Gisteravond is president Roosevelt, na zijn verblijf in Hydcpark bij New York, naar Washington teruggekeerd. Hij be gaf zich onmiddellijk naar het Witte Huis. Roosevelt heeft in den specialen trein, waarmede hij reisde, de pers ontvangen. Hij verklaarde, dat besloten was tot de instelling van een militair departement voor de Caraïbische zee, met liet oog op de noodzakelijkheid voor de Vereenigde Staten daar sterke vliegtuigbases te heb ben. De president voegde hieraan toe, dat dit besluit bet resultaat is van waarnemingen, die gedurende twee jaren zijn gedaan in de golf van Quan- tanamo en in de buurt van het Panama kanaal. Hijzelf heeft er tijdens zijn be zoek ter gelegenheid van dc vloot- maiioeuvres aan deel genomen. Gene raal Daley zal dc leiding van het nieu we departement hebben, dat te San Juan (Porto Rico) zal worden ge vestigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1