^CcudAte B&hkM&n Petroleumkachel deed schip branden Tweemaal brak het vuur uit Intrekking oude bankbiljetten Brand op een Rijnaak Nadere voorzieningen inzake de tandheelkunde MOEILIJKHEDEN IN SJANGHAI OPENING VAN HET V OLKENBONDS-' PAVILJOEN Alva over de Britsch- Spaansche relaties Terrorisme vernietigt vreemdelingen verkeer Het meer van Genezareth in het licht van de Britsche schijnwerpers EEN BEZOEK AAN GALILEA Polen viert den nationalen feestdag Re-militarisatie der Aalands-eilanden UIT DEN U.P.V.B. DE JEUGD LOOPT VOOR C.O.B.A. Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 MEI 1939 AMSTERDAM, 3 Mei. - Bij artikel 56 van het schepelingcnbesluit is het ver boden om aan boord van vaartuigen ge durende de reis een petroleumkachel voor verwarmingsdoel einden te gebrui ken. Dat dit wetsvoorschrift niet over bodig is en dat petroleumkachels aan boord van schepen inderdaad een groot gevaar opleveren, ondervond gedurende den nacht van 27 op 28 December 103? de bemanning aan boord van het 181.09 bruto-ton metende kustvaartuig „Jos Maria" dat op weg was van Danzig naar Flensburg in de Oostzee, Er ont stond een brand aan boord, welke er aanvankelijk zeer ernstig uit zag. F.n de oorzaak hiervan was een brandende petroleumkachel, die in de salon Stond. En omdat dit verboden is bad de in specteur-generaal voor de scheepvaart een klacht tegen den kapitein van bet uit Schiedam afkomstige schip inge diend. De raad voor de scheepvaart onder zocht deze zaak vanmiddag. De kapitein was niet verschenen, hij liet zich ver tegenwoordigen door mr. .T. F. T van Valkenburg. Dit het relaas, dat de kapi tein zelf van den brand heeft gegeven en dat werd voorgelezen, bleek, dat het dien dag in de Oostzee had gestormd. Bovendien was het snerpend koud. Daarom brandde in de salon een petro leumkachel, waarhij de leden der be manning zich zoo nu en dan warmden. 's Nachts werd ontdekt, dat de salon in brand stond en al werden oogenblik- keiijk met snelbluschapparaten pogin gen in het werk gesteld het vuur te blusschen, de vlammen verspreidden zich niettemin steeds verder over het schip, waardoor de toestand rritiek werd en ten slotte noodseinen móesten worden gegeven. Kapitein en stuurman- kregen hij hun pogingen het vuur tc doovcn, brandwonden. T-Iot S.S. Pluto snelde op do S.O.S.-seinen van het Nederlandsche sehoepio te hulp en dank zij deze as sistentie slaagde men er in om bij het krieken van den nieuwen dag den brand onder, de knie te krijgen. Dc „Pluto" werd voor de hulp bedankt waarna bei de schepen hun reis voort zet tem Zes uur later brak de brand echter opnieuw uit, doch nu deed zich de gelukkige om standigheid voor, dat men zich dicht bij de kust bevond, zonrtat tijdig een nood haven kon worden himiengelnonen. TTier werd het vuur gehhischt, waarna gecon- slateerd moest worden, dat het gchcele achterschip was Uitgebrand. Mr. van Valkenburg meende, dat de kapitein slechts een bepaling heeft over treden. die eerst acht weken tevoren was ingevoerd. De inspecteur generaal meende geen waarde te moeten toekennen aan de be wering. dat de kapitein van het voor schrift niet op de hoogte zou zijn ge weest. omdat hij zelden of nooit in Ne derland komt. Daarvoor zoo zeirle de inspecteur-generaal heb ik zijn ge- zieht hier in deze zaal al te vaak ge zien. Uitspraak van don raad volgt later. AMSTERDAM. 3 Mei. - Dc Neder landsche Bank N V. te Amsterdam ves tigt de aandacht op de bekendmaking, door haar geplaatst in do Nederland sche Staatscourant van 3 Mei 1939 met betrekking tot het intrekken van be paalde soorten bankbiljetten van ƒ300, 200. f 100. ƒ60. ƒ40 en ƒ10. Bedoelde bankbiljetten zijn: 1. De door De Nederlandsche Bank van 1 Januari 1800 af uitgegeven bil jetten van: (model 1860/62) 300. 200.—, 100.— 60.— en f 40.—. ï)e voorzijde der biljetten van 300.—» 200.— en f 100.— is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het mid den van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nederlandsche maagd voor. De biljetten van 60 en f 40.zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De. dx^ der biljetten van f 60— bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van 40.— uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart gerirukten tekst en gegraveerden rand; in dien rand komt boven den tekst een ieeuwenmo- tiof voor. 2. Dc door De Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van 100, 60, 40 en 10, die den da tum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien jaren, bedoeld in de vijfde alinea van artikel 22 der Bankwet, op 29 Mei 1939 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, dezé biljetten vóór 29 Mei 1939 ter betaling aan te bieden aan de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank N.V., Rokin 127/129 te Amsterdam. ROTTERDAM. 3 Mei. Gister avond is door tot nog toe onbeken de oorzaak bx-and uitgebrokqn in de kajuit en het achtex-onder van de 530 Jons metende Rijnaak „Texel", afkomstig uit Rottei'dam, schipper O. Smook, welke schip ter repai'atie gemeerd was aan den steiger van de N.V. Cartonnagefa- briek Holland aan de persoonsha ven te Rotterdam. Ongeveer kwart over 11 bemei'kten voorbijgangers een stei'ke brandlucht, terwijl rookwolken over de schutting van de terx-einen van de cartonnagefabriek dreven. De brandweer werd gewaar schuwd, die terstond met groot mate rieel tor plaatse was. Het vuur, dat fel naar buiten sloeg en niets gespaai'd heeft, werd bestx-eden met twee sti'alen van slangenwagen 50. twee stralen van motorspuit I en een sti'aal van slan genwagen 38. De Rijnaak was ledig en de brand weer kon van den aanvang af de vijf stralen concentreeren op het achter schip. Men heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de roef met alle huis raad een pi-ooi der vlammen werd, evenals het achteronder en de roeiboot, die zich aan het dek bevond. Omstreeks half een had men hef vuur vrijwel onder de knie en kon men met de nablussching beginnexi. De schipper en diens vrouw waren afwe zig. Verzekering dekt de schade. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer 's-GRAVENHAGE. Aan de memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot het treffen van nadex-e voorzieningen inzake de tandheelkunde, ontlcenen we: De minister van sociale zaken is er kentelijk voor den in het voorloopig verslag uitgesproken dank van ver schillende leden, wien hij gaarne de verzekering geeft, dat bij het vooron derzoek en het examen rekening zal worden gehouden met de omstandig heid, dat de betrokkenen op .oudere leefijd worden gesteld voor een beslis sing over hun levensbestaan, natxxnrlijk zonder dat do belangen der volksge zondheid bij die overweging zullen wor den achtex-gfesteld. De minister stelt zich voor, een kleine commissie te benoe men, waarvan enkele leden eerst een onderzoek zullen verrichten bij de exa minandi in hun eigen praktijk, waarna het examen ten overstaan van de ple- .naire commissie zal plaats hebben. Een en ander zal met begi'ip van de uitein delijke beslissing naar de minister aanneemt nog in den loop van dit jaar zijn beslag kunnen krijgen. Met betrekking tot de tandtechnici, aan wie al dan niet dc in het wetsont werp bedoelde gelegenheid zou worden geboden, 'heeft de minister na nauwge zette overweging de scheidslijn getrok ken bij de toelating tot. het examen in 1930, omdat hem niet is gebleken, dat, hetzij bij het wettelijk stellen van de criteria voor die toelatng, hetzij bij de toepassing van die criteria, lichtvaardig of onbillijk te werk is gegaan. Naar zijn overtuiging zijn er, behalve de in het ontwerp beoogde groep, geen pci'sonen meer, die onrechtmatig zijn behandeld. Dat sommigen zich wellicht gedupeerd zullen blijven achten, kan geen reden zijn om het voorgestelde niet als een al- geheele en definitieve oplossing van de quaestie der tandtechnici te aanvaai"- den. Al heeft de minister dan ook tegen over de beide amendementen van den heer Van der Putt c.s. in de Tweede Ka mer afwijzend moeten staan, wel wil hij erkennen, dat in het bijzonder één groep aanspraak kan nxaken, zij het niet te genover de overheid, op een tegemoet komende houding bij het zoeken naar werk in het tandtechnisch beroep, nl de groep van vier pex-sonen, die, bezit tende het kx-achtens de wet van 1925 vereischte visum, in 1930 niet konden aannemelijk maken, dat zij voor 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten. De minister heeft dan ook met instemming kennis genomen van de aan het slot van het redactio neel artikel in het; Tijdschrift voor Tandheelkunde, aflevei'ing van Maart 1939. gedane aansporing aan de oi'gani- safies van tandartsen en tandheelkun digen om aan de betrokkenen de hel pende hand te reiken. BUITÈNLAND HUDSON NAAR DE VER. STATEN LONDEN, 3 Mei (Reuter). Dc Brit sche minister voor den ovei-zccschcn handel, Hudson, vertrekt heden naai New Yoi'k voor een bezoek aan de Wereldtentoonstelling. Men verwacht hem 19 Mei te Londen terug. - BOMMEN OP NINGPO TSJOENGKING. 2 Mei (Reuter). Zes Japanschc vliegtuigen hebben ze ventien bommen neergeworpen op de verdragshaven Ningpo. Tweehonderd huizen werden vernield, ruim 100 slachtoffei-s vielen. DUITSCHE UIT HET LAND GEWEZEN LONDEN, 2 Mei (Havas-A.N.P.). Het ministerie van binnenlandsche za ken heeft een in de Londensche society bekende'Duitsche, mej. von Griesheim, verzocht het land te verlaten. Japansche leger- cn vlootautori- teiten geven uiting aan „leven dige ongerustheid" SJANGHAI, 3 Mei. (Havas). Giste ren is door de Japansche militaire en vlootautoritciten gemeenschappelijk een officieels verklaring afgelegd, waarin uitdrukking wordt gegeven aan „levendige ongerustheid over den toestand in Sjanghai", die „niet opge houden hoeft slecht (e zijn sedert de ge beurtenissen van Augustus 1937, omdat talrijke plaatselijke organismen der Kwo Min Tang hun activiteit evenzeer m dc internationale concessie bedrijven als in de Fransche concessie ondanks de herhaalde stappen van den burge meester van Groot-Sjanghai. wien de autoriteiten van de internationale en de Fransche concessies niet geantwoord hebben". De verklaring besloot met te zeggen, dat de Japansche autoriteiten van leger en vloot, „die verantwoordelijk zijn voor den vrede cn de orde in het bezet te gebied van centraal China", van oor deel zijn, dat dc hiex-hoven genoemde stappen een dringend karakter hebben. Bijgevolg steunen de Japansche auto riteiten die stappen geheel en zullen zij de ontwikkeling van den toestand met zeer diepe ongerustheid volgen". De autoriteiten der concessies hebben niet geantwoord op de laatste vi-agen van den burgemeester van Groot-Sjang- hai, omdat deze afhankelijk is van de hervormde Nanking-regeering, die door de mogendheden niet is ci'kcnd. Aan den anderen kant zijn buitcnlandsche kringen van megning, dat de vei'kla- ï'ing der Japansche militaix-e en vloot- autoriteiten niet noodzakelijk de poli tiek weei'geeft van de autoriteiten te Tokio, noch zelfs het standpunt van het Japanschc consulaat-generaal te Sjanghai. Belangrijke boodschap van den secretaris-generaal, Avenol NEW YORK, 3 Mei (Havas). Giste ren is op de Wex-eldtentoonstelling te New York het paviljoen van den Vol kenbond ingewijd, in tegenwoordigheid van minister van landbouw Wallace, die in een rede de overtuiging uitsprak, dat de „beginselen der wai'e democratie zeer zeker.eens op de geheele wei'eld zullen triumfeeren." Hij betoogde, dat de Volkenbond een duurzame werkelijk heid zal worden en de broederschap van alle menschen zal verwezenlijken. Vervolgens werd een boodschap van Avenol voorgelezen, waarin deze zegt: „Zooals de vrede zelf maakt de Volkenbond een hevige crisis door. Men moet erkennen, dat het meerendeel der verplichtingen van het pact feitelijk opgeschort zijn. Dc belangi'ijkste daarvan is misschien die der vermindei'ing van de bewapening." Avenol is van mee ning, dat internationaal leven niet mogelijk is zonder de beginselen van den Volkenbond, welke overi gens niet gedoemd is een onbeweeg- lijken vorm te bewaren. De mate der verplichtingen van de leden kan volgens do politieke omstandig heden veranderen. Ten slotte zinspelende op de jongste gebeurtenissen verklaarde Avenol: „Al degenen die in den Volkenbond geloo- ven, zullen zich moeten verheugen in de voorstellen van px-esident Roosevelt en de vex'wachting deelen, die de bood schap in de wereld heeft gewekt." Na Huil te hebben aangehaald, verklaart Avenol nog in zijn boodschap, dat de Volkenbond geen enkelen vorm van samenwerking uitsluit, indien deze doel treffend is. „Het is niet voldoende te zeggen, dat wij den vrede wenschen. W moeten hem veroveren." Prinses Augusta Victoria van Hohenzollern gehuwd STOCKHOLM, 3 Mei (Havas). Uit Berlijn wordt gemeld, dat op kasteel Langenstein in Baden Prinses Augusta Victoria van Hohenzollern, de weduwe van koning Manuel van Portugal, in het hxiwelijk is getx-eden met den Zweed- schen graaf Robert Douglas. LONDEN, 2 Mei (Havas). Dc Spaansche ambassadeur, de hertog van Al va, 1 xeeft tijdens een te zijner ccx-e door de British Advertising Society aangeboden dejeuner een rede uitge sproken, waarin bij verklaarde, dat hij zich wijdde aan de ontwikkeling der goede betrekkingen, die bestaan tus- schon Spanje en Groot-Brittanniö. „Spanje, zoo zeitic hij, wil zijn econo mische leven in vrede herstellen. Het wil met alle naties, met uitzondering van de communistische, intieme be trekkingen onderhouden. Spanje bezit een lange traditie van maiïtieme be trekkingen met Groot-Brit tannie en wanneer zijn rijkdom hersteld zal zijn, geloof ik, dat wij een hervatting dier be trekkingen en een weergalooze uitbrei ding daarvan tegemoet zullen kunnen zien." Onrustig Palestina (Bijzondere correspondentie JERUZALEM, begin Mei Ti 7 AN NEER men van Jaffa, dus van de kust af, naar Jeruzalem komt, rijdt men het eerst de moderne Joodsche stad binnen, waarvan de huizen in een moderne stijl zijn opgetrokken Met de elegancedie nog eenige jaren geleden in deze straten heerschte, is het intusschen afge- looperi. Men ziet zelden een vroo- lijk gelaat; ontstemming laat zich op vele gezichten lezen. IETS vei'der dc stad in bereikt men het reusachtige gebouw van de Amcrikaansche Vcreeniging van Christelijke Jongemannen, een curieus symbool van de opeenbotsing der ras sen, culturen en religies in Jeruzalem. Het beherbergt een Christelijke vereeni- ging cn is uiterlijk een wolkenkrabber, in een soort vrije moskccsti.il gebouwd. Daartegenover ligt de geweldige steen- kolos van het „King David Hotel", het grootste en schitterendste hotel van den Oriënt, in welks enorme hal een jazz band iederfen avond dansmuziek speelt. Hier wonen bijna uitsluitend Engelsche officieren cn ambtenaren; een deel van het gebouw met een prachtig uitzicht over de oude stad en dc hergen van Judea cn Tx-ansjordanië is aan de man- daatsregeering als bureau ter beschik king gesteld. Volgt men deze straat verder, dan komt men ten slotte aan het andere einde van deze uitgebreide stadswijk in de oase der Europeesche kolonie. Aar dige villa's met roode daken staan hier in kaarsrechte straten, omgeven door bloeiende tuinen. Dat zijn de kenteeke- nen van alle Europeesche kolonies in Palestina, roode daken en veel boomen cn bloemen. Het was zeer warm geworden, toen wij in de auto Jeruzalem ver lieten om midden door het voor naamste gebied der opstandelingen over Nabloes en Nazareth naar het Meer van Genezai-eth te rijden. Met de Nederlandsche vlag voor op den wagen is men in het Arabische ge bied volkomen veilig. De opstande lingen ontzien de buitenlanders steeds. Jeruzalem ligt midden in de bergen, daar, waar zij steil naar de Doode Zee afdalen, die 400 nieter onder den water spiegel ligt. Deze bergen zijn 'vooral het sti'ijcïtooneel van de laatste jaren ge weest. Toen wij in de auto op den uit stekenden weg naar het Noorden i'cden, maakten zij eerst een geheel verlaten indruk. Links, op den top van een hoo- gen berg, lag Eramaüs als laat9te dui delijk zichtbare nederzetting. Daarna scheen ons een door dc zon geroosterde bergwocstijn te omgeven. Eerst langza merhand nara op de berghellingen de zwarte punten van kudden geiten, ver schillende gestalten en ten slotte ge heele dorpen waar, die zich nauwelijks van het achterland onderscheidden. Maar het schijnen arme, kleine dor pen te zijn en wanneer de gids het niet verraden had, zou men niet op de ge dachte gekomen zijn, dat de geschiede nis van deze plaatsjes zeer belangrijk is en meestal in het Oude Testament verhaald wordt. Hier stierf Mozes, dat dorp veroverde Josua, deze lage muren wijzen den bron aan, waarin Jozef door zijn broeders geworpen werd, bij kilo- meterpaal 57 had Jacob den droom van den Hemel ladder het is een land schap vol historie. Op de velden werken slechts vrou wen. De mannen kijken slechts toe, ve len van hen slapen ook om uit te rus ten voor de vermoeienissen van den nacht, wanneer de strijd begint en zij dikwijls lange marschen door de ber gen moeten maken. In Nabloes, het oude Sichem. passeeren wij de Bron van Jacob, waaraan Jezus met de Sa- maritaansche zat. In de stad zelf, een hoofdkwartier der Arabische nationa listische beweging, zijn de straten vol militairen. Op de hooge bergen liggen de karakteristieke barakken der Brit sche soldaten. Van daar af kunnen zij liet land overzien. Wanneer zij groo- terc groepen Arabieren waarnemen, roept gewoonlijk een radiosein dc vlieg tuigen naar hier, het beste wapen tegen de opstandelingen. DICHT achter Samaria, het tegen woordige Djenin, verlaten wij ein delijk het bergland en rijden de vruchtbare vlakte van Galilea binnen. Hier ligt de pijpleiding, die dc olie van Irak naar dc zee brengt. Reeds passee ren wij de eerste Joodsche nederzettin- gen cn kolonies. De Zionistische neder zettingen zijn aan de kleine bungalow- achtige huizen te herkennen. Deze ne derzettingen zijn een soort collectieve' bedrijven: het land behoort aan de ge meenschap der nederzetting en ieder lid krijgt zijn deel der producten. Wanneer men de vlakte van Galilea doorkruist heeft, nadert men in het Noorden het steile gebergte, aan welks rand Nazareth ligt, op het oogenblik een tamelijk groote stad met eenige ker ken. Wij hadden geen tijd, ons daar lang op te houden. De zon maakte aan- stalte om onder te gaan en niemand rijdt tegenwoordig gaarne bij het inval len van de duisternis op de Palestijn- sche landwegen. Eindelijk duikt diep onder ons het Meer van Genezareth op. Kort voor de overwegend Joodsche stad Tiberias passccren wij, nog midden in het gebergte, het bord met net opschrift „Hoogte van den zeespiegel". Over een korten afstand loopen de bergen ach ter Tiberias nog langs het meer, dan echter treden zij terug; de vlakte van Genezareth, waar Jezus zoo'n groot deel van zijn leven doorbracht, opent zich voor ons. Wij reden tot Tabgha, waar een groot klooster ligt, een paradijs te midden van palmen, cvpressen, bloei ende planten en zeven klaterende bron nen. Velé historische plaatsen zijn in vroe ger jaren door zoo groote menigten tou- ristcn overstroomd, dat zij reeds lang hun eigen karakter verloren hebben. Tabgha echter ligt stil en afgescheiden in een schitterend landschap en wan neer men op een der terrassen in de zon zit, den blik gericht op de naburige kerk, waar Jezus de brooden vermeer derde, kan men zich voorstellen, dat de beide visschers in hun bootje aan de overzijde Petrus en zijn broeder An dreas zouden zijn, die waarschijnlijk hier in Tabgha zelf, indertijd Bethsai- da. geboren werden. In den nacht spelen voox-tdurend de machtige schijnwerpers der Britten over het meer en zoeken de berghel lingen af. Het scheen mij toe, dat de voorzichtigheid der Engelschen in de zen vreedzamen hoek ietwat overdre ven was. Maar in den nacht, die volgde op den dag van ons vertrek, vond hier een -gevecht plaats, waarbij 60 Arabie ren en Engelschen het leven lieten. Duitsch-Poolsche wrijving uit zich te Danzig en in Silezië WARSCHAU, 3 Mei. (Havas). Polen Viert vandaag den nationalen feestdag, ter herdenking van de grondwet van 3 Mei 1791. In War schau wordt druk gevlagd en vele huizen zijn versierd met de portret ten van maai^chalk Pilsoedski, maarechalk Smigly Rydz, en kolo nel Beek. Alle ambassades, gezant schappen en consulaten hebben eveneens de nationale kleuren van het land, dat zij vertegenwoordigen, uitgestoken, ook de Tsjecho-Slo- waaksche legatie. In alle steden worden parades gehou den, doch deze zijn niet zoo plechtig als de vorige jaren, aangezien de mees te troepen zich niet in hun garnizoen bevinden. Verder worden in alle ker-r ken dankdiensten gehouden en zijn ver gaderingen georganiseerd, ook te Dan zig. In verband hiermede bericht de Warszawski Dziennik Narodowy, dat te Danzig de aanplakbiljetten, waarmede de Poolsche bevolking werd aange spoord aan het feest van 3 Mei deel te nemen, werden afgescheurd. De Natio- naal-socialisten hebben besloten in de sporthal een feest fe organiseeren. De Kurjer. Warszawski schrijft: „We leven thans wederom in een tijdperk, als waarin wij eeuwen geleden leefden. De trek van de Germanen naar het Oosten werd slechts tot staan gebracht door Polen onder koning Boleslas. Eén ding is evenwel anders, Duitschland heeft thans in den rug een Europa, dat zich wel bewust is, dat Polen een be langrijke factor van den vrede is." Poolsche ambtenaren verschenen gis teren, naar liet D.N.B. meldt, in ver schillende kiosken cn boekenwinkels- te Kattowitz in Silezië, en eischten dat Duitschc couranten cn tijdschriften niet meer openbaar zouden worden vertoond. Ook in vele café's van Kattowitz werd aanmerking gemaakt op de aldaar lig gende Duitsche couranten en tijdschrif ten, cn werd verlangd, dat deze niet meer zouden worden neergelegd. Het zelfde heeft zich de laatste dagen in tal- rijke industrieplaatsen voorgedaan. STOCKHOLM, 3 Mei (Havas). Het antwoord van Duitschland op de nota's van Zweden en Finland inzake de re-militarisatie der Aalands-eilanden werd gisteravond te Berlijn aan de ge zanten dezer landen overhandigd. De Duitschc regeering verklaart haar goed keuring te hechten aan het plan, welks hoofdbepaling Finland zou veroorloven in het meest Zuidelijke deel van de.ge neutraliseerde zone defensieve militaire maatregelen van verschillenden aard te nemen. ONTPLOFFING TE MANCHESTER LONDEN, 3 Mei. (Havas.) In den afgeloopon nacht heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in een huis in de wijk Chorlton-on-Medlock te Man chester. Na de ontploffing heeft men drie mannen zien vluchten. SPORT EN SPEL Wedstrijdprogramma Zondag 7 Mei a.s. Om het kampioenschap van den U.'P, V.B.: DWSV—DOS 3 Zebra's—Amf. Boys 2. Wisselprijswedstrijden. VooiTonde. Groen-ZwartDe Stichtsche. T Gooi 4De Vel uwe. Laren 3Hilversum 5. Hilversum 6ATO 2. Competitie. Ie klasse A. De Raven—Stichtenaren. NijenrodcsIJFC. 2e klasse A. CMH—Maarssen. Posta—De Meern. 2e klasse B. M i nervaAmerongen. Reserve le klasse A. AP WC 2—Donar 3. Reserve 2e klasse D. Elinkwijk 4Hercules 4. USCL 3—Quick 4. BVB—UPVB Voor den wedstrijd RVBUPVB, welke Zaterdag 6 Mei a.s .te Rotterdam (ter rein Sparta, aanvang 4.15 uur) wordt gespeeld, heeft de Zaterdag-commissie het navolgende elftal gekozen: Doel: E. v. d. Heuvel (Bl.kwarticr). Linksachter: H. v. d. Weerd (Géro'SV) Rechtsachter: H. Veldhuizcxi (Chéfa- na). j-'ii .iIa Linksmidden: A. J. H. Houwers (BI. Zwart), aanvoerder. Middenhalf: G. v. Stokkum (Vriend schap). Rechtsmidden: H. Bx-om (Wit-Rood). Linksbuiten: J. Kuvt (Chefana). Linksbinnen: C. v. Barneveld (DOVO). Middenvoor: G. Heijkamp (DOVO). Rechtsbinnen: E. Poort (Dè Vossen), Rechtsbuiten: G. Verweij (CJVV). Reserves: H. Schaap (Huizen), K. Brands (Huizen), W. Dorland-(BI.kwar tier), T. Boorsma (Bloèmcnkwartier). WANDELSPORT Jeugdmarsch over plm- 12 K.M. georganiseerd door Z.U.T. Kinderstemmen klonken hedenmiddag luidruchtig in de omgeving van JDe Valk" waar de start plaats vond yan den Jeugdmarsch van Z.U.T. e ten bate van C.O.B.A. Vol ongeduld stond de kinder schare te wachten tot eindelijk het sig naal van vertrekken gegeven werd. De stoet werd geopend door dc jeugd-van Z.U.T. Vroolijk wapperden de vlaggen, welke men meedroeg, in den wind, vroo lijk klonk het tromgeroffel cjoor de stra ten en vroolijk waren de .kinderen ge stemd, omdat zij nu rec'ds" mochten medewerken om het leed van anderen te verzachten. Achter de groep van Z.U. T,. ontdekten wij nog een groep van de Chr. gymnastiekvereen. „Jahri", terwijl de school Wyersstraat en Vondellaan eveneens met een groot aantal leerlingen aanwezig waren. Bij de terugkomst in „De Valk", kre gen zij, die den marsch de afstand bedroeg pl.m. 12 K.M. yolbrachten een herinncringsmedaille benevens een reep chocolade. Z.U.T.-s voorzitter de heer, J. W. van Eist, reikte de medailles aan de kinde ren uit, waarna de heer W. ter Wolbeek een kort propaganda-woord sprak voor de wandelsport in het algemeen en voor Z.U.T. in het bijzónder. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat, in verband met de groote deelname aan den avondmarsrh het aantal klom inmiddels tot 1300 de finish in de Markthal is. De start vindt echter plaats bij „De Valk" BRITSCHE AMBASSADEUR BIJ VON RIBBENTROP BERLIJN, 3 Mei (Reuter). De Britsche ambassadeur heeft gisteren een bezoek aan minister von Rib- benfrop gebracht. Men zegt dat het bezoek een zuiver beleefdheidsbe zoek was en niet in verband stond met Hitler's rede in den Rijksdag. NIEUWE LUCHTLIJN WARSCHAU- KOPENHAGEN WARSCHAU, 3 Mei (Reuter). De Polska Zbrojna bericht, dat onderhan delingen worden gevoerd over een nieu we luchtlijn van Warschau naar Kopen hagen via Gdynia. Deze nieuwe dienst zou het mogelijk maken een directe dienst tusschen Warschau en Londen to onderhouden, zonder over Duitsch gebied te vliegen. Bu'.tenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt: a. Het. gebied van hoogen luchtdruk over de Britsche eilanden neemt steeds verder in beteekenis af. In Scandinavië steeg de Lichtdruk na het aftrekken van de ondiepe depressie naar Finland. Tengevolge hiervan strooraen opnieuw koudere iuchtmassa's Zuidwaarts. De ze koude Iuchtmassa's kunnen echter niet verder dan tot ons.land doórdrin- gen. Het Azorcnhoog neemt nog steeds in heteekenis toe en breidt zich thans stexdv in Oostelijke .richting uit. Dit heeft tengevolge, dat de oceaRndepres- sie eveneens verdér in -Oostelijke rich ting kunnen doordringen cn geleidelijk een einde komt aan :den toevoer van koude lucht uit het.-Noord-Oosten. Het eerste minimum trekt naar IJsland en deed den luchtdruk daar aanzienlijk dalen. Een nieuwe storing, welke snel dieper wordt, ontwikkelt zich ver in het Westen op den oceaan. Het ondiepe lagedrukgebied in Zuid-Europa trekt in Noord-Oostelijke richting en vult op. Het bracht zware regen in Zwitserland en Zuid-Duitschland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3