f Beelden van België in 't Gildehuis DURANTON Moskou wenscht terugkeer naar Triple Entente Toeristische expositie Arbeidsbeurs Society-huwelijk te Hoevelaken Politiebureau in Amersfoort R.K. U.L.O. school St. Joseph ingewijd AUTO GRIJPT MOTORFIETS ttqandn GEVAREN VOOR NEDERLAND Schade door militairen dienst 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 MEI 1939 Hedenmiddag had de offi- cieele opening plaats VOOR den ingang van het Gil dehuis van het A.K.G. wap peren de Belgische en Nederland- sche vlag. Wie de kleine brug over de gracht aan den Zuidsingel overgaat en de deur van het Gil dehuis opent, waant zich in een reisbureau: Tal van affiches han gen er langs de wanden, affiches, die naar Gent verwijzen, naar Luik, naar Brussel, Tongeren...- kortom naar België. Het is dan ook werkelijk een soort reisbureau. Sedert een aantal jaren voert ue Belgische Dienst voor Toeris me OD verschillende wijze een inten sieve campagne om het vreemdelingen verkeer te bevorderen. Vorig jaar is er tusschen deze Belgische organisatie en de Algcmeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer een overeenkomst gesloten, waardoor de propaganda een wederzijdsch karakter verkregen heeft. De beide buurlanden aan de Noordzee hebben verleden jaar een goed aantal bevredigende tentoonstellingen gehou den. In 1938 werd aan de Belgische ex positie gastvrijheid verleend te Dor drecht, Utrecht, Nijmegen, den Bosch, Tilburg, Breda en Eindhoven. De tour nee. welke nu gehouden wordt, is te be schouwen als een voortzetting van de vorige. Op het oogenblik heeft de ten toonstelling te Amersfoort pied a terre gevonden. en vandaar, dat er voor het Gildehuis de Belgische driekleur wappert. Het is natuurlijk niet mogelijk in het kader van een driedaagsche expositie een volledig beeld van België te geven. Maar als kennismaking met de'bekoor lijkheden van dit land heeft zij toch haar goede zijden. In de grootc boven zaal staan vijf en twintig diorama's op gesteld, die door Belgische kunstenaars en kunstnijveren werden vervaardigd. Zij brengen verschillende van de mooi ste gedeelten van België in beeld, toen krijgt er een indruk van het middel- ecu wsche La Róche, met zijn fraaie burchten; van de kunstenaarsstad Lier; van het typische Tongeren, met z'n muurresten uit den Romeinschen tijd. van de bevallige landschappen in de Ardennen van het Doorniksche en van de zeekust... Op deze tentoonstelling kan men ook veel documentatiemateriaal verkrijgen. Van belang schijnt ons ook het „toeris tisch reisboekje" een handleiding om voordeeliger te reizen! Wie er interesse voor heeft, kan op de expositie alle in lichtingen daaromtrent verkrijgen. Uit naam van het Belgisch ministerie van Verkeerswezen heeft de heer Raph. Alofs vanmiddag in het Gildehuis een woord van welkom gericht tot de aan wezigen. Hij bracht de dankbaarheid tot uiting, die een gevolg is van de prettige medewerking, welke de Dienst voor Toe risme van de Nederlandsche autoriteiten mag ondervinden. Voorts werd het woord gevoerd dooi den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, door den consul-generaal uit Amsterdam, mr. v. Haute uit naam der Belgische regeering, door de directie der A.N.V.V. en door een bestuurslid van de plaatselijke V.V.V. Op deze plechtigheid, welke besloten werd met het aanbieden van een kopje thee, komen wij in ons blad van mor gen terug. BENOEMINGEN Bij K.B. is met ingang van 8 Mei 1939, benoemd tot directeur van het ^centraal vluchtelingenkamp te Wes- terbork (Drenthe), de heer D. A. Sys- werda. administrateur van „Zon en Schild". Bij het dienstvak der militaire admi nistratie, met ingang van 1 Mei 1939, tot majoor, de kapitein der militaire administratie P. F. Kamm. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verhonden eere-medaille, in brons aan C. Meyer, wonende te Rhenen, sigarenmaker bij de N.V. Nederlandsche Sigarenfabrie ken v.h. Spaan en Bertram. NEDERLANDSCHE K. v. K. VOOR BELGIE EN LUXEMBURG De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg, te Brussel, heeft voor het district van de K. v K. voor de Geldersche Vallei een correspondentschap ingesteld. Tot cor respondent werd de heer C. A. Huy- gen, „Groot Fynnenbosch", alhier, be noemd. BEDRIJFSLEVEN Met de uitvoering van de werkzaam heden aan Maison Elise, thans Lange- Itraat 135, was om, belast voor sani tair de fa. Houtveen. In ons blad van gisteren stond deze ..aam foutief vcr- neld. GARNIZOEN De sergeant der le klasse C. van Noort van het 21e Regiment Infante rie, is ingevolge beschikking van den Minister van Defensie met ingang van 1 Mei j.l. bevorderd tot sergeant-ma joor-instructeur. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand April. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 296; aanbiedingen van werkzoekenden 1861; aantal plaatsin gen 206; (over de maand April van het vorige jaar waren deze cijfers res pectievelijk 164, 2029 en 130). Afdeeling voor vrouwen; Aanvragen van werkgevers 298; aanbiedingen van werkzoekenden 345; aantal plaatsingen 110; (over de maand April van het vo rige jaar waren deze cijfers respectie velijk 198, 365 en 82). Te Hoevelaken is vandaag het huwe lijk voltrokken tusschen Jkvr. L. J. A. van Eys, een dochter van den burge meester dier gemeente, en Jhr. .T. W. A. Barchman Wuytiers. Omstreeks 11 uur had de burgerlijke plechtigheid plaats in het Gemeentehuis en onge veer een uur later kwam men bijeen in de Ned. Herv. Kerk, waar Ds. Jhr. -T. L. A. Martens van Sevenhoven, uit Den Haag, den dienst leidde. Uit de aard der zaak bestond voor dit sociëty-huwelijk groote belangstel ling. BURGERLIJKE STAND 3 Mei GEHUWD: P. Paulusma en E. B. J. van Nieuwkerk; K. Bente en S. W. M. van Berkel; H. van de Poll en J. Walet; J. H. Belt en W. Mulderij; B. van Veen en G. van de Kamp; W. Bokkers en G. van de Meent; W. van der Span en A. A. Hooft: Chr. Rutgers en A. Jagten- berg. OVERLEDEN: Hendrik Jan Hassink, 68 j„ wed. van M. van Veenondaal; Beertje Bunt, 75 j„ wed. v. E. Fluit. WIJNHANDEL COGNAC .DE MOOR" 3.25 per flesch LANGESTRAAT 8 TEL. 129 Gelukwenschen voor minister Steenb e r g h e op zijn veertigstcn verjaardagV.ln.r.: ir. A. Roebroek directeur-generaal van den landbouw; minister Steenber- ghe; mr dr. AA van Rhijn. secreta ris-generaal van Economische Za ken: en dr. H. M Hirschfeld direc teur van Handel en Nijverheid Gemeenteraad contra Ged. Staten 's-GRAV^NHAGE, 3 Mei. De afdee ling geschillen van bestuur van den Raad van State heeft heden behandeld het beroep, 'ngesteld door den Amers- foortschen gemeenteraad tegen een be slissing van Ged. Staten van Utrecht, waarbij dit college zijn toestemming heeft onthouden aan een wijziging van de gemeentebegrooting van Amersfoort, waarbij, in verband met den bouw van een nieuw politicbureau, een bedrag van 155.000 ten laste van den kapitaal- dienst is uitgetrokken. Voor de gemeente Amersfoort pleitte mr. L. Stadig, wethouder van financiën. Pleiter betoogde, dat het desbetreffende raadsbesluit den aflossingstermijn van een kapitaal van ongeveer 488.000 ver lengde van 40 tot 75 jaar. Alleen wan neer dit besluit van kracht wordt is het mogeli'.c een politiebureau te bou wen. Het is voor Amersfoort onmoge lijk om nog op zijn begrooting te be zuinigen. Wanneer vaststaat, dat deze bouw absoluut noodzakelijk is en dat op andere wijze geen gelden meer kun nen worden gevonden dan heeft volgens pleiter de gemeente wel degelijk het recht terug te komen op een Koninklij ke beslissing, waarbij genoemde looptijd op 40 jaar is bepaald. Pleiter toonde aan. dat de gemeente op ander gebied erkelijk niet schriel is met aflossin gen. Op het rioleeringsplan is bijvoor beeld 70 mille meer afgelost dan ver wacht kon worden. De heer J. Haars, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, vulde dit bedrag met eenige cijfers aan, waarna de heer F. Kroon het standpunt van Gedepu teerden uiteen zette. Pleiter verwees naar een Koninklijke beslissing, waarbij goedkeuring is ont houden aan de Amersfoortsche begroo ting voor 1926, op de overweging, dat er geen termen zijn om de kapitaalsuitgaaf voortvloeiende uit de overdracht van de niet tot bouwterrein bestemde gronden van het grondbedrijf naar den algemee- nen dienst te verdeelen over een langer tijdvak dan 40 jaar, aangezien 't hier be treft gronden, welke niet tot bouwter rein doch voor den openbaren dienst zijn bestemd, dus gronden die niet ver handelbaar zijn en geen verkoopwaarde hebben. Zoo oordeelde de Kroon in 1928 en er is thans geen reden anders te oordeclen. De Koninklijke beslissing volgt later. Hedenmorgen had in intiemen kring de inwijding plaats van den nieuw bouw der R. K. Ulo-school „St. Jo seph" aan den Westsingel, alhier. De plechtigheid werd verricht door den voorzitter van het schoolbestuur, den Zeerecrwaarde heer Pastoor Spit zen, terwijl mede aanwezig waren: de vice-voorzitter, Pastoor Oostveen; de secretaris, de heer J. v. Dijk; de heer II. Kroes, lid van het schoolbestuur en de architect, de heer W. Kroes. Pastoor Spitzen sprak het openings woord, waarbij hij zijn waardeering uitsprak over hetgeen hier tot stand was gebracht. Hij memoreerde de lot gevallen der school, waarin hij de eereplaats gaf aan het werk van den heer Baake, die vanaf de oprichting der school in 1923, als hoofd werk zaam is. Hij zette de beteekenis der plechtigheid uiteen, dankte den heer Kroes als architect voor het mooie geheel, dat deze had gebouwd en spoorde de jongens aan om al dit werk te waardeeren door hun ijver in den geest, die van hen werd verwacht. Hierna had de plechtige inzegening plaats en de wijding der kruisbeelden, die in de verschillende lokalen zouden komen te hangen. Na deze plechtigheden nam het hoofd der school, de heer Baake. het woord. Ook hij bracht dank, op de eerste plaats aan het schoolbestuur, speciaal aan den voorzitter, die deze plechtig heid had willen verrichten; aan den architect voor de prettige samenwer king om dan zijn personeel te betrek- kén in de woorden van lof, die Pastoor Spitzen over zijn werk had uitgespro ken. In een apart woord tot, de jongens spoorde hij deze aan, onder Gods zegen te werken aan een goeden geest onder elkaar: ijver, behulpzaamheid en vrien delijkheid. Hij wees hun op de taafc ook (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) DE BAND TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIë MAG MET WORDEN VERBROKEN Vele Nederlanders in Europa weten wel, dat de belangen van Nederland bó Oost- Indië groot zijn, zó weten echter veelal niet hoe groot deze belangen zijn. Het verdient daarom aanbeveling op een en ander eens het kort de aandacht te vestigen. Als men alle eilanden, waaruit Oost-Indië bestaat, op zou kunnen nemen en op Europa zou kunnen leggen, dan zouden de volgende landen bedekt kunnen worden; Engeland, Nederland. België, Duitschland, Denemarken, Zwitserland, Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië. In oppervlakte is Nederland dus geen klei ne mogendheid. De.bevolking van Nederland (in en buiten Europa), is even talrijk als die van het Duit- sche rijk en zelfs iets grooter dan van het Italiaansche imperium. Wat aantal inwoners aangaat, behoort Nederland dan ook niet tot de kleine mogendheden. 4.21 van de wereldvloot vaart onder Nederlandsche vlag. Wat tankschepen aangaat staat Nederland met 112 schepen, metende 569.946 ton, op de 4e plaats, slechts onder de Vereenigde Staten, Engeland en Noorwegen. Wat scheepsbouw aangaat, stond Neder land in 1938 met 7.91 bruto inhoud van de wereldproductie op de 4e plaats, slechts onder Groot-Brittannië, Duitschland en Ja pan. De Nederlandsch-Indische staats-, gewes telijke en gemcenteschulden bedragen samen ongeveer 1.370 millioen. Bepaal ik mij tot de fondsen, die voorko men in v. Oss Effectenboek, dan krijg ik voor de reëele waarde op 1 Mei 1938 van deze beleggingen Ned. Indische handelsvereeni- gingen ƒ80 millioen Ned. -Indische mijnbouwmaat- schappüen 66 Belangen Ned. Petr. Maat schappijen in Indië meer dan 275 Landbouwmaatschappijen 587 Scheepvaartmaatschappijen 149 Diversen 6 Spoorwegmaatschappijen 94 Tramwegmaatschappijen 37 Bank- en credietinstellingen 108 Electriciteits- en gasmaat schappijen 93 Industrieele ondernemingen 10 Totaal (staats-, geweste lijke en gemeenteschulden inbegrepen) 2.877 In agrarische bedrijven is veel kapitaal i: particuliere in v. Oss Effectenboek niet vermelde handen. Voor het maken een juiste berekening hiervan ontbreken mg de gegevens. Minister Welter verklaarde Tn de Tweede Kamer, dat 2 milliard Neder- landsch kapitaal gestoken is in agrarische bedrijven in Indië. De overige soorten van beleggingen zijn veelal wel in genoemd boek vermeld. Bó de bovenstaande getallen zijn de petro- lcumbelangen zeker te laag geschat, terwijl ook de belangen van de Nederlandsche Han delmaatschappij in Indië niet in rekening zijn. gebracht, omdat ik daarvoor de gege vens mis. Ruw geschat komcu de totale beleggingen hierdoor op een kleine 5 milliard, waarvan ongeveer 80 dus 4 milliard, in Neder landsche handen is, dat is 15 a 20 van het Nederlandsche vermogen, ongeveer 500 per hoofd der bevolking en ongeveer ƒ2500 per gezin. Oost-Indië levert ons op verschillende wij zen baten op: a) Uit beleggingen. Ga ik uit van 4 milliard beleggingen in Nederlandsche handen en reken ik 3% dan krijg ik ƒ140 millioen 's jaars. b) Uit wachtgelden, verlofbsozoldigingen, onderstanden en pensioenen 54 millioen 's jaars. c) Uit scheepvaart. De tractementen en gages van het scheepspersoneel, varende op Indië. )e invoer van Nederland in Indië bedroeg 1937 ƒ93.82 millioen (16.72 totale in- ;r) en van Indië in Nederland 195.70 mil lioen (23.61 van totalen uitvoer uit Indië). In het vervoer van een en ander zit uiter aard veelarbeidsloon, eveneens in de ver vaardiging van het uitgevoerde. d) Uit scheepsbouw. Een groot deel van onzen scheepsbouw is te danken aan Oost-Indië. e) Uit de textielindustrie. Ned. Indië is een afzetgebied voor onzo textielindustrie, dat helaas door de concur rentie van Japan veei van zón waarde verlo ren heeft, maar dat door de contingentee- ringen toch gedeeltelik is behouden. f) Uit de machine-nóverheid. Onze machine-njjverheid krógt veel bestel lingen voor de suikerindustrie en voor het mijnbedróf (o.a. Billitonmaatschappö en Ko ninklijke Nederlandsche maatschappó tot Ex ploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-In- dië). g) Uit den handel. In Nederland is een aanzienlyke handel in producten uit Indië. Zoo zón er 1000 perso nen betrokken bó den tabakshandel. h) Uit het havenbedróf. Het havenbedróf speelt een rol bó het los sen van goederen uit Indië en het laden van goederen voor Indië bestemd. Enkele tienduizenden personen hebben werk door het bovengenoemde. Ook hebben talró'ke personen werk, omdat de eerstge noemde werk hebben. Dr. J B. Derksen schat het aantal per- •onen, dat door een en ander werk krógt op 100.000. Behalve deze Nederlanders, die door In dië werk hc'oben, zón er nog talróke Hol landers, die in Indië werken. Van de 240.000 Europeanen en met Europeanen gelókgestcl- den, die in Indië wonen was- "k van Ned. nationaliteit. Ruim 72.000 Nederlanders oefenden er een beroep uit, waarvan 20.731 in overheidsdienst. De beteekenis van Ned.-Indië voor de Ne derlanders komt echter beter uit, als men let op het aantal personen in leidende func ties. Zoo is h.v. het aantal Nederlanders, dat ln Ned.-Indië in gouvernementsdienst (ex» clusief het onderwó's) werkzaa^n is en dat ui -;raard alleen de hoogere rangen be kleedt. ten naastenbó even groot als het aantal ambtenaren, dat in ongeveer de zelf de rangen in Nederland werkzaam is. Voor academici is Ncd. Indië een zeer belangryk arbeidsveld. In Nederland is jaarlpks plaats voor pl.rn. 800 afgestudeerden, in Ned.-Indië voor pl.m. 200. Het aantal Europeanen in Oost-Indië komt ongeveer overeen met 'de toekomstige be volking van de Zuiderzeepolders. Is de quan- titeit dus ongeveer gelók, de qualiteit ver schilt aanmerkeló'k. Heeft men in de Zuider zeepolders in hoofdzaak boeren en boeren- •rteider? n-odi». 'n Tnd-ë heeft men voor namelijk neodïg personen voor leidende functies, die tegel'nkertód dc best betaalde functies bezetten. Niet alleen, dat vele Ne derlanders aldaar een goede betrekking krg- gen, zó krógen ook werk, dat verantwoor- deló'kheid medebrengt en dat gelegenheid geeft zón krachten te ontplooien, dat vol doening schenkt en een vormende waarde heeft. Wat bift van de baten uit Indië over, als wó Indië verliezen? Menigeen maakt zich daar geen juiste voorstelling van. De geschiedenis levert ons echter het volgende voorbeeld: Indertgd werkten talrgke Nederlanders i Transvaal en in den Oranje-Vrgstaat, Na de verovering van deze republieken door En geland zón deze personen voor het grootste deel naar Nederland teruggekeerd en dat niettegenstaande een Engelschman en een Nederlander veel overeenkomstigs hebben en een Engelschman geen onwelwillend heerscher is. Uit dit voorbeeld blgkt wel duidelgk, hoe het gaan zou, als een volk onder de leuze ..Azië voor de Aziaten" zich meester maak te van ons Indië. Wanneer men hier even over doordenkt, dan is men wel diep doordrongen van de waarheid „Indië verloren, rampspoed ge boren". Ik geloof niet dat de Japanners ons slecht gezind zgn, maar Ned-Indië is een zeer kost'oaar bezit met belangrgke strategische grondstoffen en gelegen op een belangrók strategisch punt op den drempel van 2 ocea nen. terwyl Japan door zón overbevolking en door de roeping, die dit rgk meent te hebben aangewezen is op expansie. Er 2gn dus groote risico's voor Ned.-Indië. Willen wg Indië op den duur houden het moreele recht daartoe en de feitelijke macht daartoe dan moeten wg de ont wikkeling van Indië en ook de z.g. ..Indiani- satie" (de ontwikkeling van de inlandsche bevolking) krachtig bevorderen, hetgeen wg gelukkig ook doen. Willen wg de leidende functie aldaar behouden, 'dan moeten wg een volk van kwaliteit blgven. Ik wil nog even een woord wgden aan het speciale belang van de arbeiders bg Indië. Zooals ik reeds heb aangegeven, vinden tal róke arbeiders werk door Indië, dit zgn de directe voordeelen voor de arbeiders. De indirecte voodeelen zgn aanzienlgk grooter. Van de groote financieele baten, afkomstig uit Indië, profiteert de arbeider indirect mee. Zouden deze er niet meer zgn, dan zou er minder te verdeelen zgn en waar niet is, verliest de keizer, maar ook de arbeider zgn recht cn niet alleen de ar beider maar ook de wcrklooze en de invali de en de oude van dagen. Niet alleen de Ned. Europeaan profiteert van Indië, ook Indië profiteert van Neder land. Nederland heeft groote kapitalen be schikbaar gesteld om Indië tot ontwikke ling te brengen en daarvan profiteert de in lander ook in aanzicnlgke mate. Het groot ste belang is echter, dat Nederland een groot aantal personen beschikbaar gesteld heeft voor de leidende functies. Dat de in lander daar ook zoo over denkt, blgkt uit de volgende verklaring van den oud-gouver- neui-generaal jhr. mr. C. B. de Jonge: „Verreweg het grootste deel der Indische bevolking waardeert cn erkent volkomen de waarde van het Nederlandsche gezag cn de zegenrgke gevolgen voor de bevolking." Of ik het van den Hollandschcn of van den Oost-Indischen kant bekgk, ik kan rust zeggen: ,43e band tusschen Nederland en Indië mag niet worden verbroken." Hieruit volgt onomstootelgk: Maar dan ook een Nederlandsche vloot, krachtig ge noeg om dien band te handhaven. Onze groote zeevaart en scheepsbouw stel len ons hiertoe in staat. G. DOORMAN, voorzitter afdeeling Amersfoort van de Koninklgke Nederlandsche Vereeni- ging „Onze Vloot." buiten de school en op het streven van „de Nieuwe Gemeenschap" om ee;i betere onderlinge verhouding te bren gen onjlcr de menschen. Voor*deze gelegenheid was het beeld van St. Joseph, den palroon der school, door de leerlingen met bloemen ver sierd. Binnenkort zal aan belangstellenden gelegenheid worden gegeven om de nieuwbouw te bezichtigen. EXAMEN-NIEUWS Voor het proponents-examen Theolo gie slaagde onze stadgenoot de heer P. v. d. Berg. OMTREK DOORN, 2 Mei. Op den hoek van den Amersfoortschen weg en den Kampweg heeft hedenmiddag een vrij ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Maarn kwam een auto en ter zelfder tijd naderde van uit de Acacia laan een motorrijder, wonende te Drie bergen. Met een luiden klap werd de motorrijder door de auto van achteren gegrepen en eenige meters meegesleurd, waarbij de motorrijder bleef liggen. Dr. le Heux. die reeds na een paar minuten ter plaatse was, verleende de eerste hulp. waarbij een beenbreuk werd geconstateerd, terwijl het slacht offer ook over pijn in den rug klaagde. Per ziekenauto werd hij naar de Rijks klinieken te Utrecht overgebracht. Motor en auto waren zwaar bescha digd. De politie nam onmiddellijk het onderzoek naar de schuldvraag ter hand, hetgeen niet zoo gemakkelijk bleek, daar het slachtoffer niet ver hoord kon worden en de bestuurder van de auto zich niet wist te herinneren, waar hij den motor had gegrepen. De remsporen wezen evenwel op links van den weg, terwijl hun lengte ernstig vermoeden van te groote snelheid op leverden. POLITIEHONDENKEURING HUIS TER HEIDE. De Provinciale afdeeling van de Koninklijke Ne derlandsche Politiehondenvereenigïng, houdt op 13, 19 en 20 Mei a.s. een voor- keuring voor politiehonden le Huis ter Heide, nabij hotel „Ravenhorst" aan welke keuring door 24 honden zal wor den deelgenomen. Als keurmeesters tre den op de heeren A. Loosekoot, gep. in specteur van politie te Amersfoort en H. W, H. Heijkamp te Utrecht. De locgang tot deze voorkeuring is vrij. GRAND THé&TRE. Van Vródag 28 April t.m. Donderdag 4 Mei vertooning van de film „Katja". Zondag 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen 8.15 n.m. Zaterdag en Woens dag matinee 2.30 uur. CITY THEATER. Wegens restauratie geen voorstelling. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „De Storm" en „Bedekte oogen". Voorstellingen: Zondag 1.45 doorloo pend Overige avonden 8.15 uur. Zater dag vanaf 6 uur doorloopend. STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL Wgersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelgks van 1012 en 1—4 uur. uitge zonderd Zondags, 'a Zaterdags 10—12 en 1.308 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrgen toegang). GILDEHUIS. 13 Mei. Voorjaarstentoon stelling A.K.G. AMICITIA. 3—6 Mei. Ford- en Lincoln- tentoonstelling. 1022 uur. GILDEHUIS AKG. 3 t/m. 5 Mei. Belgi sche toeristische tentoonstelling. Woens dag om 3 uur opening. PRINSENHOF. 4 Mei. Hora-film. 8.30 uur. DE WAPENROEM. 5 Mei. Vergadering van A. Z. en P. C. 8.15 uur. DE VALR. 6 Mei. Feestavond Algem. Hen gelaars Bond. 8 uur. GILDEHUIS. 8 Mei. Ledenvergadering A. K. G. 7 uur. 's PRINSENHOF. 9 Mei. Lezing van dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn over Eco nomische Oorlogsvoorbereiding voor „Onze Vloot". 8 uur nam. AMICITIA. 9 Mei. Huisvrouwenvereenl- ging. 2.30 uur. AMICITIA. 11 Mei. Toonkunst. Die Schöp- fung. 8 uur. PRINSENHOF. 13 Mei. Thé-dansant „Brul boei". 2 uur n.m. CIRCUS STRASSBURGER. Optreden te Hoogland van 1315 Mei. Hui 7pni!WP!1 "orden gekalmeerd UW LblIUWClI en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het ge bruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD LEXMOND, 3 Mei Vanmiddag om streeks half een is de negenjarige G. de Jong alhier door een personenauto aangereden. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat het enkele oogenblikken later overleed. WERELD GEB LUREN MOSKOU speelt een rol van betee kenis bij de onderhandelingen over een „frontvorming tegen Duitsche agressie", en tal van beschou wingen in de Britsche en Fransche pers worden gewijd aan de macht der Sovjet- weermacht en aan de beteekenis van Russischen materieelen en moreelen steun. Heeft Londen echter werkelijk het ernstig voornemen een Britsch-Rus- sisch of Britsch-Fransch-Russisch hecht aaneengesloten front te vormen? Of houdt Londen de mogelijkheid van een dergelijk verbond als ..stok achter de deur", welke de Britsche regeering ech ter hoopt nimmer te behoeven le ge bruiken? Al moge Chamberlain in het Lagerhuis ook verklaren, dat zijn regee ring „van goeden wille" is, dit zal den waarschijnlijk gerechtvaardigden twijfel van de Labour-oppositie (en van het Kremlin) niet kunnen doen ver dwijnen. Nederland geniet, met andere kleine staten, welker streven naar neutraliteit en zelfstandigheid boven allen twijfel verheven is, het „voorrecht" betrokken te zijn bij de onderhandelingen over frontvorming en bij de besprekingen over het garantie-systeem. Uit de Brit sche en Fransche bladen valt op te maken, dat de Sovjet-Unie op bepaalde voorwaarden bereid zou zijn steun te gen agressie te garandeeren aan Neder land. België en Zwitserland, en aan de Baltische en Scandinavische staten. Die voorwaarden dan zouden onder meer omvatten het sluiten van het Britsch- Fra'nsch-Russische pact, waar Londen op het oogenblik blijkbaar nog niet toe kan of wil hesluiten. Volgens de Fran sche pers zou de Sovjet-Unie een der gelijk drievoudig verhond de Triple Entente in nieuwe gedaante als con ditio sine qua non stellen voor de ver langde samenwerking in het op te rich ten anti-agressie front. Aangezien Nederland met de Sovjet- Unie geen betrekkingen onderhoudt en het communistisch bewind niet heeft erkend, heteekent deze Russische be reidheid tot garantie van onze grenzen een merkwaardige figuur in het poli tieke schaakspel. Dat men in Den Haag verlangend is, op die wijze in den strijd der groote mogendheden betrok ken te worden, meenen wij te mogen betwijfelen. Aan dezg garanties is nu voor de betrokken „gegarandeerde" mo gendheden het onaangename gevolg verbonden, dat zij er door opgenomen lijken te worden in een bepaalde sta- tengroep, ook al verzekeren zij slechts vrede en handhaving van strikte neu traliteit te wenschen. Meer dan ooit is daarom in dezen tijd van garantie-be sprekingen waakzaamheid geboden om niet in politieke systemen te worden verstrikt, welke onberekenbare gevaren voor het behoud van den vrede voor Nederland met zich zouden Jsunnen brengen. BINNENLAND Invoering van een schade- vergoedingbclasting gevraagd Naar aanleiding van dc vele onge lukken aan gemobiliseerde militairen overkomen en in verband met de bui tengewone militaire maatregelen, heeft het bestuur van de Stichting „De Ne derlandsche Soldaat", gevestigd te Drachten, welke Stichting zich ten doel stelt de belangen te behartigen van toe komstige, dienende en gewezen mili- tairen en van hunne nabestaanden, in een adres aan den Ministerraad ge vraagd onverwijld maatregelen te tref fen. opdat de militairen, die door ziekte of ongeval blijvend worden getroffen, of eventueel hun nagelaten betrekkin gen, niet onverzorgd zullen blijven, als mede om aan gentobiliseerden ernstige zakensehade te vei'goeden. Aangedrongen wordt op onverwijlde wijziging van de bestaande pensioen wetten voor land- en zeemacht, zoodat deze meer effectief zullen werken dan thans het geval is, waar deze wetten niet op een huitengewonen mobilisatie tijd zijn berekend. Ter voorkoming van een herhaling der lijdensgeschiedenis van de mobili satie-slachtoffers van 19141920, acht het bestuur het dringend noodzakelijk dat ook op dit gebied thans de noodige voorzieningen worden getroffen. Ter financiering van de noodige voor zieningen wordt in overweging gegeven de invoering van een schadenvergoc- dinghclasting: een en ander te heffen naar draagkracht van hen die vrijge steld ziin van het vervullen van mili tairen dienst. VON BRAUCHITSCH IN TRIPOLIS BENGHASI, 3 Mei. (D.N.B.) De Duitsche opperbevelhebber, generaal van Brauchitsch, is hier in gezelschap van generaal Pariani aangekomen. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door maarschalk Balbo. Von Brauchitsch is later naar Derna vertrokken. DE TURKSCH—RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN ANKARA, 3 Mei (Havas). Het ver trek van den vice-volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie. Potemkin is uitgesteld. De onderhande lingen tusschen dc Sovjet-Unie en Tur kije worden onder inachtneming van de grootste geheimhouding voortgezet.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5