Minister Beck's rede in den Landdag WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? De besprekingen Berlijn, Rome en Tokio r VonRibbentrops besprekingen met Ciano Britsche koningspaar gast van Kennedy VAN NIEUWKERK Japan's uitvoer naar Frankrijk Uitbreiding der Amerikaansche vloot As Rome-Berlijn wenscht vrede, Betoogingen tegen dienstplicht Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG S MEI 1939 (Vervolg van pagina 1). Wij hebben aan het Duitsche Rijk alle faciliteiten in de spoorwegver bindingen verleend, wij hebben aan de burgers van dien staat toege staan om uit het Duitsche Rijk naar Oost-Pruisen te reizen zonder zich te behoeven onderwerpen aan doua ne- of pasformaliteiten. Wij hebben voorgesteld analoge faciliteiten te onderzoeken voor het automobiel- verkeeren hier ziet men opnieuw de vraag verschijnen: Waarom gaat het in werkelijkheid? Wij hebben er geen enkel helang hij de Duitscho burgers te hinderen in hun verbin dingen met hun Oostelijke provin cies. Wij hebben echtorgeon aenkolo beweegreden, on ze sou ve rei n i t e i t op ons algen grondgebied te bo- perken. Wat do ecrsto vraag en de tweedo kwestie betreft, t.w. die der toekomst van Danzig en der verbinding door Pommeren, gaat het steeds om eenzijdige con cessies. welke de Duitsche regee ring van ons schijnt op to eischen. Een slaat, dit zichzelf respecteert, doet geen eenzijdige concessies. Waar bllill dus de wederkeerlgheld? In dat opzicht ont breekt aan de Duitsche voorstellen elke duidelijkheid. In zUn Jongste rede sprak de Duitsche Rijkskanselier van een drie voudig condominium in Slo wakije. Ik ben verplicht te verklaren, dat ik dat voorstel voor het eerst verno men heb uit die rede van den Rijkskanse lier van 28 April. Tijdens zekore voorafgaando bespro kingen had men zich beperkt tot zin spelingen over de mogelijkheid om de kwestie van Slowakije te bespreken in geval een algemeen accoord tot stand zou komen. WIJ hebben niet getracht dieper in te gaan op dit soort bespre kingen, daar het niet onze gewoonte is om van de belangen van andoren een voorwerp van onderhandelingen te maken. Eveneens is ons het voorstel om het non-agressiopact met 25 jaar te verlengen in geen onkelen concre- ten vorm tijdens de jongste bespre kingen voorgelegd. In dit opzicht werden eveneens niet-officieele zin spelingen gedaan, zij het ook, dat deze afkomstig waren van vooraan staande vertegenwoordigers der Duitsche regeering. Maar in die be sprekingen kwamen ook andere zinspelingen te voorschijn, welke veel verder gingen dan de behandelde onderwerpen. Ik houd mij het recht voor om zoonoo- dig op deze kwestie terug to komen. In zijn rede stelt de Duitsche Rijks kanselier als een concessie zijnerzijds voor de tusschen Polen on Duitschland beslaande grens to'erkennen en defini tief te aanvaarden. Ik moot vaststellen, dat het er hier om zou gaan ons onbe twistbaar eigendom de jure en de facto te erkennen. Hieruit volgt dus. dat dit voorstel evenmin mijn standpunt kan wijzigen, dat de Duitsche eischen in de kwestie Danzig en de autostrada een- zi|dig hlijven. In het licht van dio overwegingen verwacht gil terecht van mij een .ant woord op de laatste passage van het Duitsche memorandum: ..Indien de Pnolsche regeering er helang aanhecht dat de Poolsch—Duitsche betrekkingen opnieuw hij verdrag geregeld worden, is de Duitsche regeering daartoe be reid." Thans duidelijkheidshalve nog een sa menvatting van mijn uiteenzetting. De beweegreden voor het sluiten van zulk eon accoord zou zijn „de vrede". F.en woord, dat do Duitscho Rijkskanselier in zijn rode met nadruk hoeft genoemd De vredo is ongetwijfeld het doel der Poolsche diplomatie. Twee voorwaarden moeten vervuld worden wil dit woord zijn werkelijke waarde hebben: ten eer ste vreedzame hedoelingen. ten tweede vreedzame methoden van optreden. Indien de Duitsche regeering zich in haar betrokkingen mot ons land door deze twee beginselen laat lei den, is iedere bespreking mogelijk mits hierbij natuurlijk de beginse len, welke ik zooiuist heb. uiteenge zet, in acht worden genomen. De vredo is een kostbaar en begee- renswaardig iets. Onze generatie, welke don oorlog heeft gekend, verdient stellig een tijdperk van vrede. Doch de vrede, zoonis vrijwel alle dingen op deze we reld. hoeft een hoogen prijs.'welke even wel begrensd is. Voor ons, Polen, be staat het begrip van een vrede tot eiken prijs niet. Er is in het leven der men- schcn, der volkeren en der staten slechts één ding dat geen prijs kent: dat is de eer." MOSKOU, 5 Mei. (Havas). Men weet nog niet, waarom Lit- winof is vervangen door Molotof als volkscommissaris voor bui- tenlandsche zaken. Over het al gemeen neemt men niet aan, dat Litwinof om gezondheidsredenen is afgetreden. Men hoort drie veronderstellingen: de Sovjet-Unie is zonder veel enthousiasme bereid eon Britsch-Fransch-Sovjet-Rus- eische combinatie te aanvaarden en de Westelijke mogondhodon zouden vinden, dat de verlangde tegenprestaties moei lijk te vervullen zijn, ofwel zekere leden van het Polit-hureau hebben zich op het laatste oogenblik krachtig verzot tegen «en verhond met do kapitalistische \ve- rold, zelfs als sprake is van do zgn. de mocratische mogondhodon, ofwel hot ver trek van Litwinof is eon soort waar- achuwlng aan de Westelijko mogendhe den om hen meer geneigd te maken do Sovjet-Russische inzichten van de col lectieve veiligheid te aanvaarden. Volgens Havas gelooft men over het al gemeen niet, dat het vertrek van Litwi nof te wijten Is aan oen Duitsche actie, evenmin gelooft men aan een toenade ring tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie. Eerder neemt men aan, dat de Sovjet-Unie poogt zoolang mogelijk zijn ■vrijheid van handelen te bewaren. Wat Potemkln betreft, deze ging steeds door voor een minder warm aanhanger van de collectieve veiligheid dan Litwinof. Over het vervangen van Litwinof door Molotof schrijft D'Ormesson in de Figaro, dat hetgeen in de Sovjet-Unie geschiedt meestal voor Fransche hersens niet te begrijpen is: steeds weer kan men zich vergissen. Dikwijls drijven de Russen drie soorten politiek teeelllk. en alleen zij zelf worden wijs uit dit labyrinth Tiet blad vraagt zich af. wat thans met Potemkln zal geschieden, wanneer hij uit Turkije terugkomt. Léon Blum schrijft In do Populaire dat hij niet kan gelooven, dat de Russen de landen, wel ke hen van Duitschland scheiden, zullen prijsgeven. Da Britsche pers poogt nog steeds eon verklaring te vinden voor het verdwijnen van Litwinof als volks commissaris voor bultcnlandsche za ken der Sovjet-Unie, terwijl hij be langrijke besprekingen voerde Inzake het niet-Aanvals-vordrag. De bladen zi,n van oordcel. dat dit vertrek óf wel de onderhandelingen zal ver haasten ófwel het tot stand komen van da overeenkomst zal verhinde ren. De Times News Chronicle en Daily Herald verklaren, dat volgens de laatste uit Moskou ontvangen berichten het ver* vangen van Litwinof door Molotof geens zins van invloed zal zijn op de onder handelingen tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië en geen wijziging zal brengen in de Britsche politiek. van Serven en Kroaten zijn mislukt ZAGREB, 5 Mei. (Havas). De Hrvatski Dnevnik, het orgaan van de Kroatische boerenpartij, meldt in een speciale editie, dat het accoord tusschen Serven en Kroaten is verworpen. Matsjek, de leider der Kroatische boeren partij, zal de afgevaardigden van het Kroatische volk bijeenroepen, om hun rekenschap te geven van het mislukken der sedert 3 April gevoerde onderhandelingen en de gevolgen van deze mislukking met hen te bestudeeren. Gereserveerd Japansch antwoord op voorstel tot versterking van het anti-komintern pact TOKIO, 5 Mei (Havas). Vol gens welingelichte kringen zou het Japansche tegenvoorstel, op Dultsch- ltaliaansche voorstellen tot verster king van het anti-kominternverdrag door den Keizer zijn goedgekeurd tijdens een bezoek, dat minister Arita gisteren aan het keizerlijk pa leis heeft gebracht. Arita heeft het voorstel vervolgens ter kennis ge bracht van de ambassadeurs van Duitschland en Italië. Het plan zou in de laatste dagen van April door het kabinet zijn op gesteld. na beraadslagingen, welke een maand In beslag hebben geno men en die beoogden een compro mis-formule te vinden, ter vervan ging van het Duitsch-Italinansche plan inzake een algemeen militair bondgenootschap, dat door Japan omstreeks 22 Maart werd van de hand gewezen. IERSOH TERRORIST VEROORDEELD LONDEN, 5 Mei, (Reuter). Gisteron Is een Jonge Ier veroordeeld tot tien Jaar dwangarbeid wegens hot in bezit hebbeq vgn springstoffen. De beklaagde noemde zich een soldaat van het Ior- ftchè Republikcinsche legér. Finland verzamelt oud ijzer voor bewapening rMNSCHE studenten en scholieren r hebben 10-000 ton oud ijzer bijeen gebracht. waarvan de opbrengst zal worden gebruikt om de luchtmacht te versterkenMen is thans voornemens de Finsche regeering te verzoeken een be drag van 1.200.000 Finsche marken aan de opbrengst toe te voegen. Voor het totale bedrag zouden dan drié nieuwe vliegtuigen kunnen worden aangeschaft. Eenige maanden lang zijn circa 6800 schoolkinderen. 750 studenten. 170 sol daten en 385 particulieren met de ver- zamelactie bezig geweest. Helsinki bracht 500 ton oud ijzer op. Vijftig vrachtauto's waren daartoe vrijwillig beschikbaar gesteld ROME, 5 Mei. (Stefanl.) De di plomatieke redacteur van het lta liaansche persbureau Stefani schrijft: De ontmoeting van Ciano met von Ribbentrop, welke volgt op de jong ste besprekingen te Berlijn, Vene tië en Rome, zal den heiden verte genwoordigers van de as de gele genheid bieden den internationalen toestand diepgaand te bestudeeren. Deze toestand wordt gekenmerkt door do politiek van omsingeling, welke de beide Westersche mogend heden tegen Duitschland en dus ook tegenover Italië ontwikkelen. In werkelijkheid schijnt deze poli tiek niet die resultaten op te leveren, welke de promotors zich er van hadden voorgesteld, daar verscheiden mogend heden haar traditioneele onzijdigheid bevestigden en andere er de voorkeur aan hechtten zich te onttrekken aan de verplichtingen van hot blok door be trokkingen van vertrouwelijke samen werking met Duitschland en Italië te blijven onderhouden. Hoewel men tot nu toe niet de oor zaken kent, die de crisis in de leiding der internationale politiek van Rusland hebben te weeg gebracht, wordt de ver vanging van Litwinof toch algemeen uitgelegd als een aanwijzing voor do ernstige tegenkanting, welke do oorlogs zuchtige plannen der Westersche mo gendheden te Moskou ontmoeten. Do gewezen volkscommissaris Litwi nof was inderdaad bekend door zijn Volkenbonds-opvaftingen en zijn coali tie-politiek. die gebaseerd waren op het gevaarlijke beginsel van den ondeelba- ren vrede. Do voorstanders der politiek van omsingeling ontkennen hun bedoe lingen, doch dn onstuimige perscam pagne, welke haar heeft bepleit, heeft duidelijk do oogmerken, welke zij zich voor oogen stellen naar voren gebracht. In ieder geval hlijven do mogendheden van do as waakzaam en solidair bij de verdediging van do nieuwe orde, die gebaseerd is op rechtvaardigheid. LONDEN, 5 Mei (Reuter). De ko ning en de koningin hebben gisteren het avondmaal gebruikt als gasten van den Amerikaanschen ambassadeur. Kennedy. Ook de Amcrikaansche ambassadeur te Parijs, Bullitt, zat bij den maaltijd aan. GOERING TE SAN REMO BERLIJN, 5 Mei. (Havas). Goering zal vermoedelijk een rustkuur van tien dagen te San Reino doormaken. In Duitsche kringen wordt verzekerd, dat hij geen politieke besprekingen zal voe ren en niet zal deelnemen aan de be sprekingen tusschen von Ribbontrop en Ciano aan het Como-meer. GEEN BRITSCH-RUSSISCHE GARANTIE VOOR DE OOSTZEELANDEN KAUNAS, 5 Mei. (Havas), In offi- cieelc Litausche kringen wordt ont kend. dat er een voorstel Is gedaan tot hot garanricoren van de neutraliteit der landen aan do Oostzee door Engeland en de Sovjet-Unie. CANDIDATEN GEMEENTERAADS VERKIEZING WOUDENBERG. - Staatkundig Ge reformeerden: 1. D. Meerveld. 2. A. de Man, 3. M. Rijkson. 4. J. den liartog, 5. M. van Ravenhorst. Christelijk Hislorischen: 1. P. Haan- schoten, 2. W. Vecnvliet, 3. A. Boshui zen. 4. E. van Egdom, 5. G. van Ekris. G. W. van Laar. Vrije Lijst: 1. E. Schimmel. 2. H. Met- horst, 3. G. dp Jong, 4. W. van Wolfs winkel, 5. A. II. van Arkel, 6. W. Roe- lofsen. Bij deze lijst Is besloten dat zij ge kozen zijn die zelf de meeste stemmen hebben, dus persoonlijke stemmen. Volledigheidshalve volgt nogmaals de lijst voor de S.D.A.P. 1. H. Vermeulen, 2. Gijsb. Meerbeek. 3. G. Kleurveld, 4 J. Voskuilen, 5. G. Meerbeek, 6. W. van Bruggen. De lijst van de Ant. Revolutionairen is nog niet bekend. (ai t ZIJN GOEDE VRIENDEN Onze hoekétalage toont U enkele SALON-BANK- GARNITUREN in di verse bekleedingen en uit voeringen. Talrijke andere modellen vindt U geëxposeerd in onze modelkamers, waar door ook U zeker zult slagen. WONINGINRICH1NG Klacht over belemmering van den handel TOKIO, 5 Mei (Domei). Naar ge meld wordt, heeft het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken van de Japansche autoriteiten te Pnrijs officieel bericht ontvangen, dat de Fransche re geering op 3 Mei oen decreet heeft ge publiceerd, waarbij de invoer ynn Ja pansche goederen, met uitzondering van ruwe zijde en kamfer .zonder certifica ten van oorsprong, uitgegeven door Fransche consuls of de handelsattaché in Japan, met ingang van 10 Mei in Frankrijk en de Fransche koloniën wordt verboden. Hoewel de berichten thans de ernstige aandacht hebben van de regeeringsau toriteiten en handelskringen, bezien de handelskringen de toekomst der Fransch-Japansche handelsbetrekkingen niet met te groot pessimisme, daar zij gelooven, dat de regeeringsnutoriteiten alles in het werk zullen stellen om de Fransch-Japansche handelsbetrekkingen door besprekingen te regelen. Do Japansche handel gelooft, dat de nieuwe Fransche maatregelen den Ja- panschen uitvoer naar Frankrijk en ko loniën eigenlijk slechts weinig zullen boinvlooden, gezien het feit dat do Ja pansche goedoren, die naar Fransch- Indo-China en Franseh-Afrika kunnen worden uitgevoerd, roeds onderhevig zijn aan certificaten van oorsprong, toch beschouwen zij de nieuwe Fransche maatregelen als voorbereidingen voor een verscherping der beperkingen op Japanschon invoer voor het geval geen vriendschappelijke regeling mocht wor den verkregen bij de Fransch-Japansche besprekingen. Volgens door het Japansche ministe rie van financien verstrekte gegevens heeft de Japansche uitvoer naar Frankrijk in 1038 in het geheel 36.813.675 yen, de invoer uit Frankrijk 13.502.450 yen bedragen. Ruwe zijde en kamfer zijn de twee voornaamste uitvoerartikelen naar Frankrijk, resp. ten bedrage van 24.630.853 en 251.578 yen. O'KELLY IN PLAATS VAN DE VALERA NAAR DE VER. STATEN LONDEN, 5 Mei, (Reuter). De vice- premier van Ierland, O'Kelly, vertrekt Zaterdag in plaats van de Valera naar de Vereenigde Staten. Hij zal worden vergezeld aoor Hearn, rechtsgeleerd raadsman van het departement van buitenlandsclie zaken DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE BOEDAPEST, 5 Mei. (Havas). - De verkiezingen voor het nieuwe Huis van Afgevaardigden zullen op 28 en 29 Mei worden gehouden. Buitenlandsch weeroverzicht Buitenlandsch weersoverzlcht, mede gedeeld door het K.N.M.L te de Bilt: Het gebied van hoogen luchtdruk in de Poolzee nam iets in beteekenis af Over het oostzoegohlod bleef de lucht druk echter nog stijgen, zoodat zicli thans een belangrijke rug van hoogen luchtdruk over Scandinavië uitstrekt tol in midden Duitschland. In onze omgeving bleef de luchtdruk geleidelijk dalen onder invloed van het vorder naar het oosten doordringen van de oceaundepresste. In Spanje on Frankrijk daalde luchtdruk aanzienlijk. Dit heeft tengevolge, dat de werkelijke luchtstrootning slechts zeer langzaam verder naar onze omgeving doordringt. In west-Frankrijk en op do Britsche eilanden viol lichte tot matige regen. Op den oceaan ontwikkelt zich weer een nieuwe storing, welke zich in dc rich ting van de Golf van Blscnve begeeft en aanvankelijk nog geen Invloed op het weer ten onzent kan uitoefenen, Het gebied van lagen luchtdruk in het middalandschezeegobied trok. vergezeld van veel regen naar Hongarije. Het ver oorzaakt thans slecht weer in zuidooet- Dultschland. „De Ver. Staten moeten maat regelen nemen tegen moge lijke bondgenootschappen" Verklaring van Leahy WASHINGTON. 5 Mei. (Hu vas). De begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de credieten goedgekeurd, welke door het departement van marine waren aangevraagd. Deze credieten beloopen 770 miilioen dollars. Zij zijn bestemd voor het op 1 Juli a.s. beginnende financiee-le jaar. Admi raal I.eahv had in de sub-commissie verklaard, dat het absoluut noodig was voor do Vereenigde Staten zoo snel mo gelijk hot dcfftnslenrogramma ton uit voer te brengen. Tijdens zijn redevoe ring, welke pas vandaag hekend is ge worden. had de chef van de marine-staf een gedetailleerde uiteenzetting gegeven van de activiteit der militaire politiek van vreemde mogendheden, Hij deed uitkomen, dat 'de Vereenigde Staten kennis moesten nemen van de door de leden van de as Rome-Berlijn-Tokio be- oosde maatregelen. Duitschland streeft naar een over- heersching in Midden- en Zuid-Oost- Europa en naar een economische en cul- tureele penetratie in Latijnsch Amerika. Ilalië ontwikkelt zijn werkzaamheden op cultureel en commercieel gebied in Zuid- en midden-Europa. De maritieme strijdkrachten worden uitgebreid. De handen tusschen Duitschland, Japan en Italië worden versterkt, mede op mili tair terrein. Daarom moeten de Vereenigde Staten de noodige maatregelen nemen tegen mogelijke hondgenootschappen, zonder daarbij afhankelijk te zijn van buiten- landsche hulp van welke mogendheid dan ook. verklaart Csaky BOEDAPEST, 5 Mei (Reuter). - De I-Iongaarsche minister van bui tenlandsclie zaken, Csaky, heeft gisteren in den Senaat een rede ge houden, waarin hij onder meer me dedeelde tijdens zijn bezoek aan Rome en Berlijn van de Duitsche en ltaliaansche regeeringen de verzeke ring te hebben gekregen, dat „de al mogendheden vrede wenschen, .om dat haar positie den vrede voor haar noodzakelijk maakt". Csaky ver klaarde verder, dat Hongarije vriendschap met Zuitf-Slavië en een goede verstandhouding met Roeme nië wenscht NIEUWE MAATREGELEN TEGEN JODEN IN DUITSCHLAND BERLIJN, 5 Mel, (D.N.B.). De rijkaregeering heeft een wet uitgevaar digd op huurrelaties met Joden. De wet i? op 4 Mei 1939 van kracht geworden. Zij bepaalt, dat de Joden, die geep ge bruik willen of kunnen maken van de mogelijkheid tot emigratie, in huizen van Joden moeten worden onderge bracht. Teneinde te waarborgen, dat het vertrek van de Joden uit de huizen van Duitschcrs zonder wrijving ge- schiodt, is bepaald, dat do overheid hij de uitvoering van de wet vergaand mede zal werken. De wettelijke bescher ming van den huurder vervalt voor Jo den eerst dan, wanneer door een ver klaring van de gemeentelijke overheid bewezen is, dat de onderbrenging elders van den Joodsohen huurder veilig ge steld is. Huurcontracten op langen ter mijn tusschen Jodon blijven onaange tast. Een niet-Jood, die oen dergelijk contract met een Jood heeft afgesloten, kan te allen tijde met inachtneming van den wettelljken termijn opzeggen, wanneer het onderbrengen elders van den Jood bewezen is door een bewijs van de gemeentelijks overheid. Joden kunnen onderhuurcontractcn allpon nog maar met Jorlon sluiten. Voor ge mengde huwelijken moet de wet op ge lijke wijze, als hij zuiver Joodsche hu welijken worden toegepast. wanneer uit het gemengde huwelijk geen kinde ren zijn voortgekomen, en de man een Jood Is. Wanneer daarentegen alleen de vrouw Jodin is, doch de man „Duitsch bloed" heeft of een „mischling" van den tweeden graad is, wordt de wet niet toegepast, onverschillig of uit den echt kinderen zijn gesproten of niet. De wet geldt ook in het Memetland. De invoe ring in Oostenrijk en in de Sudeten- Duitsche gebieden zal geschieden langs den weg van verordeningen. VON BRAUOHITSOH IN TRIPOLIS ROME, 5 Mei (Havas). Generaal von Brauchitsch, generaal Pariani en maarschalk Balbo zijn te Tripolis aan gekomen. Zij hebben een parade afgeno men van luchtvaart-troepen en van de Lybieche troepen. TERREUR IN PALESTINA NEEMT Ar JERUZALEM, 5 Mei (Havas). De terreur in Palestina neemt voortdurend af. Er wordt nog slechts melding ge maakt van enkele sporadische aanval len. RAADGEVINGEN TEGEN ZENUW ACHTIGHEID, SLAPTE UITPUTTING enz. Het menschelijk lichaam heeft bo venal geregeld goede rust noodig. Eet langzaam en drink veel melk. Veel fruit is goed. Eenvoudige, niet te zware maaltijden zijn aan te raden. Versterk ook Uw bloed. Om dit te doen raden wij U aan 3 maal daags 8 tot 15 druppeiè Kir null (extract! in een eetlepel water te nemen, een kwar tier na de maaltijden. (IJ kunt Kar- mii8 (extract) bij Uw apotheker of drogist krijgen. Vraag een druppel- fleschje van 30 gram.) Het helpt uit stekend om Uw lichaam weer op kracht te brengen. Dop dit eens een paar weken. U zult U spoedig veel be ter gevoelen. (Adv.) WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Warme knakworstjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkenscoteletjes bruine boónen aardappelen flensjes met jam. Bereiding bóoneii: Kook 360 gram geweekte bruine hootien op de gewone wijze gaar. Laat ze uitlekken en stoof ze dan nog ca. 15 min. met een paar eet lepels boter, wat kerry en zout. Geef er desverkiezend rauwe of gebakken ui bij. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken kalfehersons. Bereiding: Ontdoe de hersens van de vliesjes, zet ze op met koud water en 1 eetlepel zout en laat dit aan den kook komen. Spoel zc een paar maal na met koud water un laat ze goed uitdruipen, snijd ze in kleine stukjes, rol ze door wat uitgeklopt eiwit en paneermeel en bak ze in een koekenpan gaar en bruin in ruim boter, zoo heet mogelijk (ca. 1/2 uur). VOOR DE MIDDAGTAFEL Xoorsche soep kalfsoesters asperges met roomsaus aardappelen vruchtonsla. Bereiding soep: Trek geurige bouillon van 1 L. water met 500 gr. kalfspoulet, bind ze niet 3 eetlepels maizena aangemengd met 1 kopje melk, kook wat fijngesneden worteltjes en bloemkool gaar in zoo weinig moge- ijk water met snufje zout met balletjes van ca. 50 gram en roer alles even voor bot opdoen door de soep mot nog 1 eet lepel sherry. Klop desgewenscht 1 ei dooier in de soepterrine voor het Indoen der soep. OMTREK GROOTE BOSCHBRAND VOORKOMEN SOEST. 4 Mei. - Dank zij het snel ingrijpen van de Soester brandweer militairen en burgers is hedenavond een groote boschbrand in de kiem gesmoord. Het was on geveer halfelf. toen sironegeloei de avondstilte verstoorde en een boschbrand nabij de Paltz meldde. Onmiddellijk rukte de brandweer niet groot materiaal uit en begaf zich naar de plaats des onheils, waar reeds een roode gloed zicht baar was. Ongeveer een bunder hei degrond stond te branden. Hèt ge hikte het vuur binnen 25 minuten te dooven. waardoor verder onheil voorkomen werd. De oorzaak van den brand is to taal onhekend LONDEN, 5 Mei (Havas). In de voornaamste straten van het Westend hebben gisteruvond ongeveer 5000 man nen en vrouwen botoogri tegen den dienstplicht. De meeste betoogers waren .jongelui beneden do 25 jaar. Volgens Press Association zijn gisteren, toen de minister-president het wetsontwerp op don dienstplicht bij het Lagerhuis in- diendo, eenige jongelui het parlements gebouw binnengedrongen, waar zij te genover verscheiden afgevaardigden hun bezwaren tegen den dienstplicht uiteenzetten. Na de gisteren gehouden bijeenkomst van den algemeencn raad der Trade Unions is oen communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat besloten is een conferentie hijeen te roepen van do uitvoerende radon der aangesloten vakbonden, „om don toestand te bestu deeren, zóoals die voortvloeit Uit de in voering van den dienstplicht". .De con ferentie zal 19 Mei gehouden worden. TSJECHISCH CONSUL WEIGERT ZIJN POST TE VERLATEN ADELAIDE, 5 Mei. (A.N.P.) De con sul van Tajccho-Slowakije in 2uid- Australië, R. H. Cato, weigert het con sulaat over te dragen aan de Duitsche consulaire autoriteiten. Cato zegt de vlag liever le verbranden dan uit te leveren, en beweert hierin gesteund te worden door het besluit van de Austra lische regeering, de vroegere Tsjechi sche consulaire ambtenaren te blijven erkennen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2