Minister Slotemaker verdedigt de vierjarige kweekschool Minister Colijn eert wijlen dr. C. Lely FUSIE IN TINBEDRIJF IN 1940 EEN FEIT Hoehoogworden de kosten? De voor-opleiding HET CONFLICT TE DIEVER Gedenksteen te Amsterdam Minister van Buuren bezoekt de Fokkerfabriek Winstverdeeling verbeterd ONS PAVILJOEN GEOPEND Radio-programma's Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 MEI 1939 TWEEDE KAMER Wettelijke basis der opleiding vindt instemming 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. In de hedenmiddag voortgezette vergadering van de Tweede Kamer komt aan de orde het wetsontwerp wijziging van de Lager-Onderwijswet en van daarmede verhand houdende bepalingen in andere wetten. Mevr. Bakker-Nort (V.D.) is van oordeel, dat een vijfjarige kweekschool meer gewenscht ware. Spr. ontkent niet, dat de thans voor gestelde vierjarige kweekschool een ver- r___betering is. Spr. A j5 van oordeel dat de finan cieele rechtsge lijkheid van dc rijks- en bijzon dere kweekscho len wel eens een nadeel voor de schatkist kan beteekenen. Niet tegen het prin cipe. doch tegen J de uitwerking van de finan- Utvr. Bakker-Kort ««'e rechtsüs- lijkheid heeft spreekster bezwaren. Spr. vreest, dat de meeste bijzondere kweekscholen het subsidie voor den handenarbeid zullen gebruiken voor andere vakken. Op de openbare kweekscholen dient het vak „bijbelsche geschiedenis" te worden in gevoerd als pendant van het godsdienst- enderwijs op de bijzondere kweekscho len. De heer Thijsse (S.D.) critiseert de houding van de commissie van rappor teurs. die is opgetreden als commissie van voorbereiding. Dit heeft er toe ge leid, dat dc financieele gelijkstelling veel meer kost dan de oorspronkelijk voorgestelde 30.000. Waarom kan nu plotseling f 100.000 meer worden uitgegeven voor de finan cieele gelijkstelling? Wanneer er geld is, dan moeten andere dingen voorgaan. Daarom heeft spr. een amendement in gediend om het bedrag tot het oor spronkelijke te verlagen. Spr. acht het ontwerp totaal onvol doende wat dc opleiding betreft; het is een noodwetje. Naar sprekers overtui ging zou de vijfjarige kweekschool, die de hinderlijke hoofdactestudie doet ver vallen, niet veel duurder en heel wat beter zijn. De heer van Houten (Chr. Dem.) is van oordeel, dat er nog veel op het gebied van het onderwijs te doen valt, doch dat het aanhangige otnwerp van r.iet veel belang is. Een behoorlijke stap in de goede rich ting is dit ontwerp niet. Spr. kan 's mi nisters beleid niet bewonderen. Hoe wil hij zich dc verwachte voordeelen reali- seeren? Spreker vraagt den minister in elk geval de vijfjarige kweekschool voor te stellen, als hij niets beters kan bren gen. De heer van D ij k e n (A.R.) betreurt, dat het ontwerp-Terpstra indertijd is ingetrokken. Het hoofdbezwaar van spreker is, dat door dc vierjarige oplei ding zwaardere financieele lasten wor den gelegd op de ouders van de aan staande onderwijzers. De bezwaren van den minis ter tegen de drie jarige kweek school acht spr. of onjuist of overdrevens Soe pelheid van het leerplan had ook kunnen worden bereikt met be houd van de drie jarige kweek-l school. Het komt spr. eigenaardig voor, dat de mi nister eerst te vreden ia over de driejarige opleiding en ecnige maanden later de vierjarige voorstelt. Spreker oordeelt, zou het ontwerp oor spronkelijk een bate aan het Rijk bren gen van 55.000 per jaar, daar de schoolgelden thans in 's Rijks kas zul len vloeien. Dit bedrog wordt dus be taald door het bijzonder onderwijs. Dit is geen financieele rechtsgelijkheid, doch een gecamoufleerde bezuiniging. Na de wijziging echter zal het ontwerp een grootere uitgave voor het rijk be teekenen van ongeveer 42.000. Spr. kan met dit ontwerp niet meegaan. De heer Til anus (C.H.) acht het merkwaardig, dat uit bezuinigingsoog- punt de vierjarige kweekschool is be kort tot een driejariee: waarom komt de minister nu. in dezen tijd. met een vierjarige kweekschool. Men kan niet bepvirdeelen. of de driejarige kweek school, die nog zoo kort bestaat, goede resultaten heeft gehad. De fout zit ech ter niet in dc driejarige, doch in het lesrooster. Dit ontwerp is een stap naar de vijfjarige kweekschool. Dit ontwerp acht spr. geen verbetering. De heer Truijen (R.K.) is van oor deel. dat dit ontwerp van groot belang is. al gaf hij de voorkeur aan de vijf jarige kweekschool. Daar de kosten van de vijfjariee kweekschool echter niet te dragen zou den zijn. kan hij zich met het ontwerp vereenigen. Spr. acht de kosten geens zins te hoog. De hoogere uitgaven zul len slechts een onbeteekenend bedrag Van Dijken zijn. Het verdient niet anders dan goedkeuring, dat nu eindelijk de rege ling van deze opleiding bij de wet ge schiedt. De heer Roos jen (A.R.) juicht het ontwerp toe, daar het aan de opleiding ten goede komt. De driejarige opleiding is nooit als blijvend bedoeld. Het ont werp beoogt een betere distributie van de leerstof, geen accumulatie. Boven dien kan dit wetsontwerp verbetering van de practische opleiding brengen, De heer dr. Vos (Lib.) prijst den mi nister. dat deze met dit onderwerp kwam, toen zijn geweten hem daartoe dwong. Spr. acht het onderwijs te materialis tisch georiënteerd. Wijzigingen zijn noodzakelijk. De gejaagdheid van het onderwijs moet invloed hebben op de persoonlijkheid van den jongen onder wijzer. Spr. is geen bewonderaar van de H.B.S.- of gymnasiumvooropleiding. Dc kweekschoolsfeer draagt niet de schuld van den indruk, dien de onder wijzer maakt, doch het karakter van het beroep. Spr. juicht de vierjarige kweekschool toe. Ook acht spr. het een zeer belang rijk voordeel, dat de opleiding een wet telijke basis krijgt en dat de toevloed van onderwijzers een jaar wordt stop gezet. Spr. begrijpt niet, dat de minister in dezen tijd met een voorstel tot finan cieele gelijkstelling gekomen is. Men moet rekonen met de mogelijkheid, dat de uitgaven herhaalde malen zullen worden verhoogd. Het is noodzakelijk voor een school een hoofd te hehhen, daarom bepleit spr. do wederinvoering van het ambu- lantisme. Ook bepleit spr. de Bijbelsche geschiedenis als verplicht vak vast leggen. Dc heer van S 1 e e n (S.D.) uit den wcnsch van gemeenschappelijke voor- opleiding van allen, die een intellec tueel beroep uitoefenen. Spr. heeft als bezwaar tegen het. ontwerp, dat deze de opleiding laat zooals zij is. De nieuwe vierjarige kweekschool zal blijven voort bouwen op het U.L.O.-onderwijs of drie jaren H.B.S. De oude onvoldoerfde voor opleiding blijft bestaan en de eigenlijke beroepsopleiding komt te vroeg, n.l. op 15-jarigen leeftijd. Spr. dringt daarom aan op vooropleiding aan de 5-jarige H.B.S. Dit wetsontwerp biedt lapwerk. Spr. acht het onvoldoende. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Slotema- Ministcr Slotemaker de Bruine k e r de B r u n e, zal toonen zooveel mogelijk open te zijn voor overleg. Ver schillende spreker hebben er, naar des ministers meening. goed aan gedaan er op te wijzen, dat de opleiding der on derwijzers thans zal berusten op de wet. In dezen tijd is het zeer goed, dat dit geschiedt. Spr. betoogt voorts, dat men reeds in 1921 heeft beproefd de onderwijzers-acte met volledige bevoegdheid in te voeren. Dit is in de practijk onmogelijk geble ken. Vele vakken zijn door minister Marchant uitgezonderd. Spr. is met vele anderen er van overtuigd, dat de eenc onderwijzers-acte niet gewenscht is. Studie na het examen voor de hoofdacte is zeer gewenscht. Dat zal ook in het belang zijn van het onderwijzerscorps. Wat de vooropleiding betreft, zegt de minister zich verbaasd te hebben over het verzet tegen een opleiding, die een kweckschoolsfeer teweegbrengt. Spr. ontkent, dat een gevoel van eigen voor treffelijkheid hef gevolg is van die sfeer. Men moet in het oog houden, dat dc opleiding op de kweekschool ook nnedagogiseh tot een eenheid wordt. Hieraan geeft spr. den voorkeur hoven de H.B.S.- of gvmnasim-vooropleiding De vijfjarige kweekschool zal belang rijk veel duurder zijn dan de voorge stelde vierjarige. Spr. toont dit met cij fers aan. Aan den anderen kant ontkent spr., dat hij gezegd heeft, dat de drie jarige opleiding voldoende is. De idee van de vierjarige kweekschool is den minister hijgebracht door den in specteur van de onderwijzersopleiding. De vrees, dat pr allerlei paedagogische fokpaardjps zullen worden bereden, is niet gerechtvaardigd. Ten aanzien van de kosten merkt de minister op. dat de opvattingen, die uit het vonrlonpisy verslag blijken, niet juist iin. De verzwaring van de lasten voor de ouders der toekomstige onderwijzers is sterk overdreven Het gemiddelde schoolgeld is f 18.1$ per jaar. Tot 1934 hebben alle ouders bovpndien geduren de vier jaren moetpn betalen. Oorspronkelijk heeft dp minister de kosten voor het rijk berekend op f 30000. Door de vergoeding kan dit hedrag mi«srhien iets oploopen. doch zekerheid omtrent het bedrag bestaat niet. De verhooging van de rentevoet der Vragen van den heer van Lienden aan den minister 's-GRAVENHAGE. 4 Mei. De heer van Lienden heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1, Heeft de minister kennis genomen van de moeilijkheden met de arbeiders uit de gemeente Emmen in de centrale rijkswerkvorschaffing in Diever? 2. Is de minister bereid de geschorste arbeiders in hun gerechtvaardigden wensch, om wekelijks naar huis te kun nen gaan, tegemoet te komen? 3. Is de minister bereid, om in over leg met het gemeentebestuur van Em men de uitvoering van in deze gemeen te aanwezige werkohjecten te bevorde ren, waardoor spoedig de betrokken ar beiders in do omgeving van hun woon plaats tewerkgesteld kunnen worden? DE BOTERHEFFINQ 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. De hef fing en steunuitkeering op boter is, be houdens tusschentijdsclie wijziging, voor de week van 4 tot 11 Mei vastge steld op 55 cent per kg (onveranderd). „EEN VOLK, DAT LEEFT, BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST" Minister Lely was een van de figuren, die ons land ver trouwen in de toekomst gaven AMSTERDAM, 4 Mei. Heden middag te kwart over drie is op initiatief van de Vereeniging Jubi leumfonds der Eerste H.B.S. met vijfjarigen cursus in den gevel van het perceel Leidschegraclvt 39, te Amsterdam, een gedenksteen ont huld ter nagedachtenis van wijlen den minister van waterstaat, dr. C. Lely, wiens naam in Nederland en daarbuiten zal blijven voortleven als van den ontwerper van het grootsche plan tot afsluiting en ge deeltelijke droogmaking der Zuider zee. Tegen drie uur verzamelde zich in het perceel 39. welks bewoners hun welwillende medewerking voor de plechtigheid hadden verleend, de mi nister-president, dr. H. Colijn, en de mi nister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land mr. dr. A. Baron Röell, de burge meester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, de minister van staat mr. D. Fock, oud-gouverneur van Ned.-Indië„ en vele anderen. De minister-president heeft den ge denksteen onthuld met een rede, waar aan het volgende is ontleend: Wanneer wij bij de Zuiderzeewerken onze aandacht vooral concentreeren op dr. Lely, dan zien we daarom de ver diensten van voorgangers en medewer kers niet over het hoofd. Als we Lely ceren, dan bedoelen we allerminst een van Diggelen, een Stieltjes, een Lee mans en anderen "te vergeten. Dan veronachtzamen we ook niet de beteekenis van hen, die een zoo werk zaam aandeel hadden in de uitvoering, maar dan vatten wc die allen saam in den naam van den man wiens ontwer pen ten slotte aanvaard zijn, die er de wettelijke bekrachtiging op wist te ver krijgen en die een beslissenden invloed heeft geoefend op de wijze van uitvoe ring in de eerste jaren. Dank zij het sterke geloof, dat Lely in zijn plan heeft gehad, was het mo gelijk om het werk met vaste hand aan te pakken en door te voeren langs dui delijk getrokken lijnen. Bij zijn dood in 1929 was het werk in volle uitvoering, waren de kinder ziekten overwonnen, en begon er dui delijke teekening te komen in de on derneming. Niet zonder spanning werden de werkzaamheden door het Nederland- sche volk gevolgd. Er waren zwartgal- ligen, die tot het laatst twijfel koester den aan de technische mogelijkheid der voltooiing van den grootcn afsluit dijk. Er waren andoren, die nauwelijks •gelooven konden, dat de drooggelegde zilte bodem reeds na weinige jaren om gezet zou zijn in welige landouwen. Maar wie thans de resultaten op het nieuw gewonnen land in de Wieringer- meer aanschouwt, die kan niet meer twijfelen aan den rijkdom van de mo gelijkheden wanneer straks de inpolde ringen alle zullen zijn tot stand ge bracht. Dat is ten slotte het eind van alle tegenspraak bij het oordeel over Lely's groote werk. Nederland heeft In dat inpolde- ringswerk zichzelf een nieuw ver schiet geopend. Het heeft zichzelf wederom de eeuwige waarheid voor oogen gesteld, dat wie iets winnen wil ook den durf van het wagen moet bezitten. Wij hebben deze vaart naar onbekende verten onder nomen onder de hoede van een stuurman, wiens oog scherp, wiens hand vast en wiens geloof bran dend. was en wij voeren wel. Gij weel, dat in het monument, het welk is opgericht op de plaats waar de afsluitdijk in 1932 is gesloten, de woor den zijn gegrift: „Een volk dat leeft houwt aan zijn toekomst". Dat deze overtuiging, die in vroeger eeuwen tot zooveel grootheid heeft geleid, maar die Jaarna wel eens al te zwak ge.voeld werd, thans weer verlevendigde, dan ken wij voor eert zeer groot deel aan die enkele uitstekenden onder ons. die in krachtige lijnen het gebouw der toe komst ons voor oogen wisten te stel- vergoeding van SV* op 5 is eerst geschied, nadat de minister van finan- cin de billijkheid hiervan had ingezien. De vergadering wordt om 17.25 uur verdaagd tot morgenmiddag 1 uur. Minister Colijn len. Lely was onder die bevoorrechten een der op den voorgrond tredenden, niet het minst omdat hij aan kennis degelijkheid, aan grootheid van visie zorg voor het detail, cn aan genialiteit eenvoud paarde. Deze steen getuige dan voor het na geslacht van zijn bijzondere verdien sten voor land en volk, hij getuige te vens van ons vertrouwen in de toe komst van ons volk cn van ons geloof, dat de zegen, dien de Spreukendichter voor de vlijtigen in uitzicht stelt, ook het deel zal zijn van don koenen arbeid waarvan deze huldiging opnieuw getui genis begeert af te leggen. Na deze woorden onthulde dr. Colijn den door den beeldhouwer Haberman vervaardigden gedenksteen, die voor stelt het portret in relief van dr. Lely, met ter linkerzijde de omtrekken van de Zuiderzee in haar oude gedaante en ter rechterzijde het IJsselnieer met de inpolderingen zooals deze eruit zullen zien, als het geheele plan Lely in de toekomst zal zijn uitgevoerd. AMSTERDAM. 4 Mei. De mi nister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, vergezeld van de heeren H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den lucht vaartdienst, J. van der Heiden en P. de Winter, inspecteurs bij dezen dienst, bracht hedenochtend om tien uur een bezoek aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker alhier. 1-Iet gezelschap werd ontvangen door den heer J. E. van Tijen, die de ver schillende medewerkers van de fabriek en den chef van het Militair Toezicht Aanbouw, don officier M.S.D. eerste klasse H. J. Takens, aan den minister voorstelde. Na een uitvoerige bespre king, waarin de modornisccringcn wel ke in de laatste jaren in het bedrijf zijn aangebracht, grondig onder do oogen werden gezien, volgde een rond gang door de fabriek, waarbij vooral het geheel metalen twecmotorig bom bardementsvliegtuig type T. 9, dat zijn voltooiing nadert, zeer de aandacht •trok. YPENBURG KRIJGT EEN NIEUW GEBOUW Gister is een begin gemaakt met de vervulling van een lang gekoesterden wensch van de Nationale Luchtvaart School. Het eerste graafwerk voor een gebouw voor houders van het M-brevet is verricht Over vijf k zes maanden zal Ypenburg een nieuw gebouw rijk zijn. Het gcboinv komt te staan op de open plek tusschen het clubgebouw en den hangar. Zijn frontbreedte wordt onge veer 30 meter. De ingang is aan de zijde van de parkeerplaats en aan de andere zijde, uitziende op het vliegveld, komt een terras van 10 meier. BELGISCHE TOERISTENKAARTEN Het Belgische consulaat-generaal te Amsterdam vestigt er in verhand met een andersluidende mededeeling nog maals de aandacht op, dat toeristen- kaartrn alleen kunnen worden verstrekt op vertoon van een oud paspoort of een oud bewijs van Nederlanderschap. Voor echtgenooten en kinderen gel den dezelfde papieren op naam van echtgenoot of vader en dit vergezeld van het trouwboekje. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. In de memorie van antwoord op het wetsont werp tot machtiging om te zamen met de N.V. Billiton Mij. op te richten de N.V. „Vereenigde Nederlandsch-In- dische tinbedrijven (Venit)", reeds in Mei 1937 ingediend, blijkt dat thans re kening is gehouden met oprichting der Venit in den loop van 1940. Sedert de ontvangst van het voorloopig verslag is n.l. door den minis-ter van koloniën (die met. zijn ambtgenoot van justitie en die van financiën deze memorie heeft onderteekend) nader onderzocht in hoeverre nog verandering in den op zet der Venit in 's lands belang ge wenscht moet heeten. Ter zake zijn op nieuw onderhandelingen met de Billi ton Maatschappij gevoerd. Het resultaat daarvan is, dat de verhouding der winstverdeeling is verbeterd van 10 90 tot 9 91, met bepaling dat, indien gedurende zes achtereenvolgende jaren de tinprijs daalt beneden 1060 per long ton (1016 K.G.) de verhouding voor zoo danige periode 8 92 zal zijn. De drie ministers erkennen ten volle, dat het opgaan van de Banka-tinwin- ning in de Venit een inwendige aan gelegenheid van Nederlandsch-Indiö is. Liet zou, naar het inzicht der regee- rihg, te ver gaan alleen op theoretisch- staatsrechtelijke gronden van de fusie af te zien, nu Grondwet en wet do ge- legenhoid bieden om langs den weg van een wettelijke voorziening recht te doen wedervaren aan do motieven, die naar hun oordcel grootclijks in het fi nancieel en economisch belang van In- dië voor fusie zijn aan te voeren. Opvolging van den wensch, neerge legd in de motie van het volksraadslid- van Ardenne om den zetel van de Venit in Ned.-Indië te vestigen, is even wel in het ondcrwerpelijk geval onmo gelijk, wijl de centralisatie der belan gen van tinproducten in Europa de ves tiging van de centrale leiding der In dische tinbedrijven in Nederland tot een onafwijsbaren eisch maakt voor een doelmatig beheer. Het denkbeeld der fusie is geboren uit het door den vorigen minister van koloniën door persoonlijke waarneming geconstateerd verschil tusschen do or ganisatie der leiding van het ge mengd bedrijf der gemeenschappelijke mijnbouwmaatschappij Billiton en die van het landsbedrijf der Bangkatinwin- ning, lichamen welker doelstelling het bohalen van zoo hoog mogelijke winst volkomen parallel loopt. Het denkbeeld om door samensmelting de evidento voordeelen van den particu lieren bedrijfsvorm ook aan het groot ste tinhedrijf te doen toevallen, is daar op bij de Indische regeering aanhangig gemaakt. Aan het overleg tusschen mi nister en gouverneur-generaal heeft verder het huidig wetsontwerp zijji ont staan te danken. De memorie van toelichting waar schuwt uitdrukkelijk tegen de verwach- ling. dat de internationale restrictie 50 jaar gehandhaafd zal blijven, maar wijst er op, dat de mogelijkheid van een vervallen van die overeenkomst be dacht moet doen zijn op een periode van hardnekkige concurrentie, waarin het er dubbel op zal aankomen, door de meest doeltreffende, organisaties der be drijven op het volhouden van die con currentie toegerust te zijn. Juist daartoe opent het wetsvoorstel den weg. Een voordeel van de fusie is, dat men de verhouding in welke mate aan de ontginning van Bangka of aan die van Billiton een aandeel in de jaarlijksche productie wordt toe gekend, naar de wisselende omstan digheden uitsluitend kan regelen volgens de eischen der bedrijfseco nomie, hetgeen thans niet het geval is. Ook de beteekenis van den rela tief grooteren omvang der ertsre serve van Banka is volledig uitge drukt in de cijfers, welke aan de voorgestelde belangenverhouding ten grondslag liggen. Het is onderteekenaars niet duidelijk hoe er bij de totstandkoming van een algeheele belangengemeenschap een bezwaar in kan worden gezien, dat de Rilliton maatschappij liet als haar eer sten plicht zal beschouwen de belangen van haar aandeelhouders te bevorderen in haar functie van directie der Venit. De belangen dier maatschappij zullen toch geheele parallel loopen aan die van het gouvernement en elk voordeel dat aan de gezamenlijke aandeelhou ders der Billiton maatschappij toekomt, betcekent een voordeel voor het gouver nement tot het mp.er dan negenvoudige bedrag. Ten einde hel gevaar, dat men zou kunnen zien in de door de regeering uitgesproken verwachting omtrent den gemiddelden tinprijs nog verder uit te schakelen, is de eerste ondergeteekende met de Billiton maatschappij in overleg getreden nopens een wijziging in de verhouding, waardoor de becijferde drcmpelnrijs .opnieuw zou worden ver laagd. Na langdurig overleg is hij er ten slofte in geslaagd de Billiton maat schappij gpnoegen te doen nemen met een verhouding 9:91. DEVIEZEN-BEPALINGEN IN JOEGO SLAVIfi DE K.N.AC, meldt, dat krachtens de jongste bepalingen het verzenden per post naar Joego-Slavië van alle dinar- bankhiljetten absoluut is verboden. Het invoeren van dinaren in bankbiljetten van 1000 en 500 dinar is eveneens niet toegestaan. Het invoeren van 100 dinar- banknoten is veroorloofd tot en met een bedrag van vijfhonderd dinar. Slechts de invoer van dinaren in cheques evenals van vreemd geld. contant en in den vorm van cheques kan vrij ge schieden. NED YORK, 4 Mei. (A.N.P.) De Nederlandsche gezant te Washing ton, dr. A. Loudon, heeft heden het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New-York geopend. Drieduizend menschen woonden de plechtigheid bij. Na de toespraak van den gezant werd het Wilhelmus gezongen. De plechtig heid werd naar Europa uitgezon den. DRONKEN STOKER VERDRINKT DELFZIJL. 4 Mei. Een 38-Jarlge Iersche stoker, John Furlong, wilde zich vanmiddag omstreeks drie uur aan boord begeven van het Engelsche s.s. „Caduceus'' dat in de haven van Delfzijl ligt. De man, die onder invloed van ster' ken drank verkeerde, kwam te valleri en geraakte te water. Na enkele minu ten wisten havenarbeiders in samen werking met toegeschoten personen, den drenkeling uit het water te halen. Gedurende eenigen tijd hebben twee geneesheeren daarop kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen evenwel niet meer mocht baten. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Delfzijl overgebracht. WIJNHANDEL „DE MOOR" t 3.25 per literkruik. TEL. 129 ZATERDAG 6 MEI. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO- uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8,009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berich» ten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO- Melodisten en solist. 1.00 Zangplaten. (Om ca. 1.15 Berichten). 1.20 Vervolg concert. 2.Ó0 Voor de rijpere jeugd. 2.80 Gram.muziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gram.muziek. Hiernai Causerie over den Bond ter behartiging van de belangen van het Kind. 4.20 Gram.muziek* Hierna: Causerie „Het scheppen van een betere wereld". 4.40 Gram.muziek. Hierna:] Causerie vanwege den Centralen Bond van Werkmeesters, Opzichthouders en Technici, 5.00 Gram.muziek. 5.15 Internationaal sport» overzicht. 5.30 Filmmuziek (gr.pl.). 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. Circa 6.45 Be richten. Hierna: Gram.muziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Causerie „Ons land vóór de invoe ring van het Christendom". 7.35 Actueele actherflitsen. 8.00 Berichten ANP., mede- deelinge*. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gram.muziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De clamatie met muziek. 11.10—12.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-Uitzen- ding. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek. (Circa 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gram.muziek. (Circa 12.15 Berichten). 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang met pianobegeleiding. 2.30 De Ram blers. 3.00 Reportage (opn.). 3.30 VARA-or» kest en soliste. 4.15 Gram.muziek. 4.30 Eco nomisch overzicht. 4.45 Residentie-orkest en solist (opn.). 5.30 Filmland. 6.00 Uit de roods Jeugdbeweging. 6.28 Berichten. 6.30 Gram. muziek. 6.406.55 Trompet en orgel. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Poli tiek radiojournaal. 7.80 Lezing „Amerikaan- sche Hotels". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest en solist. 9.00 Puzzle-uitzen- ding. 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Radiotooneel. 10.5512.00 Gram. muziek. DROITWICH. 1500 M. 10.20 Het BBC- Schotsch orkest. 11.20 Het BBC-Northern- Ireland orkest en solist. 11.50 Gram.muziek. 12.20 Sportreportage. 12.50 Mantovani en zün Tipica orkest. 1.80 Vertrek van het Brit- sche Koningspaar voor hun bezoek aan Ca nada. 2.20 Gram.muziek. 2.35 Sport-reporta- ges. 4.20 Gram.muziek. 4.50 Sportreportage. 5.20 Berichten. 5.50 Sportpraatje. 6.05 Het Sharlwick strijkkwartet. 6.50 Actueel prp- gramma. 7.20 Music-Hall-programma. 8.20 Berichten, 8.50 Uit Amerika: Amerikaansch nieuws. 9.05 Het BBC-Theater-orkest en so listen. 10.00 Uit Parijs: Fransch programma. 10.20 Jack Payne's Band. 11.10—11.20 Berich ten. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.00, 9.00, 9.25 en 10.20 Gram.muziek. 11.30 Zang. 12.00 Gra- mofoonmuziek. 12.25 Lucien Goldy's orkest. I.40 Gram.muziek. 1.50 Pianovoordracht. 2.35 Zang. 2.50 Pianoyoordraeht. 3.05 en 4.05 Zang. 6.20 Gram.muziek. 7.50 Opera-uitzending. II.0511.50 Jo Bouillon en zün orkest. KEULEN. 456 M. 5.50 HJ-concert. 7.50 Schupo-orkes'l. 11.20 en 12.35 Het Omroep- kleinorkest cn cithertrio. 1.30 Gram.muziek, 3.20 Vroolük programma. 6.30 Accordeon orkest „Solo" en soliste. 7.50 Verzoekcon- cert. 9.55 Hermann Hagestedt'9 dansorkest. 11.20 Gram.muziek. 1.20—2.20 Het Omroep orkest cn solist. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.muziek. 11.50 Het Omroeporkest. 12.50 -1.15. 1.25 en 1.55 Gram.muziek. 2.20 Viool n piano. (In de pauze: Gram.muziek). 4.05 Zang. 5.20 Het Omroeporkest, solist en gra- mofoonmuziek. 7.20 Klarinet-kwartet. 7.45 Folkloristisch programma. 8.05 Cabaret. 9.30 Populair concert. 10.20—11.20 Gram.-muziek. 484 M.: 11.20 en 12.301.15 Gram.muziek. 1.55 Marceau Burton's Musette-orkest. 2.20 Gram.muziek (met toelichting). 3.20 Piano- voordracht. 4.05 Zangvoordracht. 4.35 Jazz muziek (gr.pl.). 5.00, 5.35, 6.05 en 6.35 Gram. muziek. 7.20 Het Radio-orkest en -koor. 8.20 Radiotooneel, S.35 Vervolg concert. 9.30 Gra- mofoonmuziek (met toelichting). 10.0511.20 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. T.85 Otto Dobnnrit's orkest. (8.20—8.30 Gram. muziek). 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 9.50 Klarinet en piano. 10.05 Berichten. 10.20 —11.20 Het Omroepdansorkest m.m.v. solis ten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6