Oost en West bestond veertig jaar BONNET BRENGT VERSLAG UIT Engeland antwoordt Rusland Potemkin reist „Polens rechten mogen geen voorwerp van agressie worden" .Provocateurs" in het protectoraat DE-MOBILISATIE IN SPANJE Duitsch-Estlandsch non-agressiepact Oud-G. G. Fock aan het woord DR. COLIJN VOOR DE RADIO Voetganger weifelde met oversteken Nederland en België komen tot overeenstemming Motorrijders op elkaar gebotst Minister Slotemaker vierde zijn 70en verjaardag Jongeman in de Vecht verdronken Slecht fruitjaar te wachten? ^.UÜÜÜV Opmerkelijk bezoek van den apostolischen 4 nuntius te Parijs PARIJS, 7 Mei. (Havas). Zaterdag is de Fransche ministerraad bijeen ge komen. De minister-president heeft den president der republiek een aantal de creten ter teckening voorgelegd. Deze decreten hebben betrekking op de con- tróle op de buitenlandsche pers, ver plichte cursussen in passieve verdedi ging, wijziging op de wet van militaire requisitie en verzekering tegen oorlogs risico op zee. De minister van buitenlandsche za ken. Georges Bonnet, gaf een uiteen zetting van de buitenlandsche politiek. Hij gaf een overzicht van de besprekin gen. welke worden gevoerd tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Polen, Roemenië. Turkije en de Sovjet unie anderzijds. Ook gaf hij zijn moe- ning te kennen over het aftreden van Litwinof, waarover evenwel nog geen officieele mededeelingen zi|n ontvangen Verder meent men te weten, dat de minister mededeeling beeft gedaan over de poginoren. welke door het Yatikaan worden gedaan voor het handhaven van den vrede. 7.ooals men weet heeft Ron- net Vrijdag een onderhoud gehad met den Nuntius te Pariis. mgr. Valerin Valeri. hetgeen men in verband brengt met hei bezoek, dat de nuntius te Ber- liin., mgr. Orsenigo. Vrijdag bracht aan Hitler ie Berehfesgaden. Inzake de organisatie der collectieve veiligheid LONDEN, 7 Mei. (Havas). Zaterdagavond heeft de Brrtsche regeering instructies gezonden aan den Britschen ambassadeur in Moskou betreffende het ant woord op het Russische plan ten aanzien van de organisatie der collectieve veiligheid. „Zonder een categorische verwer ping te vormen van het Russische plan tot een militair bondgenoot schap zoo schrijft de diplomatie ke redacteur van de Sunday Times hierover tracht Groot-Brittanniê in de eerste plaats de onderhande lingen te beperken tot bijstan 1 van Rusland aan zijn Baltische en Balkanburen in geval van een agressie. Behalve wanneer Rusland bereid zou zijn tot een compromis, beslaat er gevaar voor een afbreken der onderhandelingen". Over de Britsch-Turksche besprekin gen schrijft, dezelfde redacteur: „liet gerucht heeft de ronde gedaan, dat de afsluiting van een accoord tusschen Londen en Ankara deze week zou wor den aangekondigd. Dat is eenigszlns voorbarig: in beginsel is een accoord tot stand gekomen in den vorm van een pact van belangrijken omvang, aange zien het alle Britsch-Turksche belangen dekt in het Oosten van de Micklelland- sche Zee, op den Balkan en in de Zwarte Zee. Maar de definitieve afslui ting van dit pact is afhankelijk van d9ii loop der onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland, aangezien Tur-- kije. evenals Polen en Roemenië een der Westelijke naburen van Rusland is en op grond hiervan Russischen bij stand zou krijgen, wanneer de regeering te Moskou zich zou aansluiten l Lon den en Parijs als garant voor de onaf hankelijkheid van don Rnlkan, in ge val deze bedreigd zou worden. Litwinof's opvolger, Molotof, 'heelt Zaterdag het corps diplomatique mede gedeeld, dat hij ziin functies van volks commissaris van buitenlandsche -aken aanvaard heeft. Sir William Seeds, de Britsche am- 'bassadeur te Moskou, zal vragen hen terstond te kunnen bezoeken, zoodra hij He nieuwe instructies zal hebben ont vangen. die zijn regeering hem toege- zonden heeft. ANKARA. 7 Mei. (Havas). Het Ana- toolsch Telegraaf-agentschap publiceert eefi communiqué over het bezoek van Potemkin, den Ruw-ischen vice-minister van buitenlandsche zaken. F.r wordt eenstemmigheid der beide bevriende rc- geerlngcn geconstateerd over de Inter nationale kwesties. Beide buurlanden zijn besloten hun banden van vriend schap verder te versterken in het be lang van den vrede. Zij zullen bun po gingen voortzetten vrede en veiligheid te handhaven en zullen eikander alle inlichtingen van politicken aard ver schaffen, welke hun belangen raken. Het Sovjet-Russisch persagentschap Ta6s meldt omtrent de besprekingen, dia Potemkin te Ankara gevoerd heeft, dat daarbij gebleken is, dat gelijkheid van inzichten bestaat en dat beide lan den de vriendschap in het belang van den wereldvrede willen verstevigen. Potemkin is Zondag te Sofia aangeko men. Des avonds werd hij ontvangen door Koning Boris en Kiosseiwanof. Hl.) zou later op den avond zijn reis naar Boekarest voortzetten, waar hij Gafencu zal ontmoeten. De te Ankara en Moskou na het be zoek van Potemkin uitgegeven verkla ringen spreken van een overeenstem ming van opvattingen tusschen Turkije en Soviet-Ruslani. ten aanzien van in ternationale kwesties en verwijzen naar een gemeenschappelijk belang ln de zaak van den wereldvrede. WARSCHAU, 7 Mei (P.A.T.) In de vergadering der juridische Kamercom missie heelt de vice-ininisterpresidcnt en minister van financiën, Kwiatkowski het wetsontwerp der regecring gemoti veerd. dat den president der republiek machtigt decreten uit te vaardigen. Hierbij verklaarde Kwiatskowski: „Bijna sedert drie jaren heeft de regeering geen vol mac li ten gevraagd. Sinds eenigc maanden echter zijn wij getuigen van een herleving der algc- mcene spanning in de internationale betrekkingen, waaruit nieuwe moeilijk heden voor den arbeid de regeering zijn ontstaan. De ontworpen volmachten zijn een belangrijke noodzakelijkheid voor het land geworden, want voor de ver sterking der defensieve krachten van de ïcpnbliek mag niets worden nagelaten of verzuimd. Het is onze stellige overtuiging, dat wij geen element van opwinding of onrust in den huldigen inter nationalen toestand gebracht heb ben. WU streven er niet naar te raken aan de belangen van ande ren, maar wij eischen, dat onze rechten geen voorwerp van agressie worden. Wij wenschcn oprecht, zoo als minister Beek het duidelijk en eenvoudig heeft verklaard, dat de wereld bestuurd wordt door vreed zame werken en voornemens, on scheidbaar verbonden met een vreedzame handelwijze. De Poolsche regcering wenscht niet, dat het normale politieke en economi sche leven gekortwiekt wordtC Integen deel, de versterking van onze op een vreedzame beschouwing berustende activiteit moot verhoogd worden. Ik kan U verzekeren, (Uit de volmachten niet misbruikt zullen worden, want zij be doelen niet het parlement in zijn nor male functie te vervangen. Integendeel, het parlement zal zijn functie normaal voortzetten, alsof er geen volmachten bestonden. De volmachten moeten de regcering in staaf stellen terstond op te lossen datgene, dat in de huidige om standigheden een dringende en onvoor ziene noodzaak voor het land kan wor den." PRAAG, 7 Mei. (Havas) Onder het opschrift .incidenten der provocateurs" schrijft de Yenkov: „Ons worden inci denten gemeld in verschillende plaat sen tusschen Tsjechen en Duitschcrs. In een plaatsje in Zuid-Bohemen is tij dens een hal een vechtpartij ontstaan. Die vechtpartij ontaardde in een relle tje. Verscheidene anonieme vlugschrif ten, waarvan men op het oogenblik de schrijvers zoekt., bewijzen, dat er in Bohemen en Moravië nog steeds provo cateurs zijn en lieden, die geen belang hebben bij een overeenstemming tus schen Tsjechen en Duitschers. De „Na tionale Solidariteit"' zal in het vervolg, gesteund door de regeering, energiek tusschen beide komen. Het is in hot belang van het Tsjechische volk, dat dergelijke incidenten zich niet meer voordoen. Gemengde commissies, samen gesteld uit leden der „Nationale Soli- dniriteit" en der N.S.D.A.P., zullen in het leven worden geroepen om deze in cidenten te liquideeren". BINNENLAND VON BFAUCHITSCH TE ROME TERUG ROME. 7 Mei (Stefani). Zaterdag is de opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchïtsch. met den Italiaanschen onder-staatssecretaris van oorlog, generaal Pariani. per vlieg tuig uit Tripolis te Rome teruggekeerd. BURGOS. 7 Mei (Havas). Een Za terdag bekend gemaakt regeeringsbesluit bepaalt, dat de lichtingen 1027, 1928 en 1929 on 15 Mei zullen worden gedemobi liseerd. Het de-mobilisaticbevel voor drie lich tingen, dat gisteren door Franco uitga vaardigd is, geldt voor ongeveer 200.000 man. Deze manschappen zijn over liet algemeen reeds teruggezonden naar de streken vanwaar zij afkomstig zijn. De de-mobilisatie heeft geen gevolg voor den wapenschouw te Madrid, die offi cieel op hnlf-Mei blijft vastgesteld. Zevenhonderd man der genie, inge deeld in dag- en nachtploegen, werken zonder ophouden aan het oprichten van tribunes, triomfbogen enz. langs den weg. dien de troepen op hun overwin- ningsmarsch door Madrid zullen vol gen. De werkzaamheden zullen 10 Mei gereed zijn. TALLINN. 7 Mei (Havas). De re geering van Estland heeft in beginsel het voorstel van Duitschland voor hot sluiten van een non-agressiepact aan vaard. Munters, de minister van bui tenlandsche zaken van Letland, is Za terdag te Tallinn aangekomen om deze kwestie met zijn Estlandschen collega Selter te hespreken. Het definitieve be sluit wordt spoedig verwacht. OEKRAINERS ZULLEN POOLSCHEN STAAT VERDEDIGEN WARSCHAU. 7 Mei (Havas/A.N.P.) In een bijeenkomst, van de wetge vende commissie van den Landdag heeft de afgevaardigde Skrvpnik uit naam van de Oekrainsche parle- mentsfractie verklaard, dat de Oe- krainers alle pogingen tot verdedi ging van den Poolschen staat zullen steunen. De Poolsche pers ziet in deze verkla ring en in het feit, dat de Oekrainsche districten voor groote bedragen hebben ingeteckend op de leening voor de luchtverdediging, een belangrijke-wijzi ging van de houding der Oekrainers ten aanzien van Polen, als gevolg van de teleurstelling over de Duitsche politiek. Talrijke autoriteiten bij de herdenking aanwezig Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de verecniging Oost en West is in Den Haag in Pul- chri Studio een herdenkingsbijeen komst gehouden. Onder de aanwezigon bevonden zich minister Weiter, oud gouverneur-gene raal Fock, de oud-ministers Yan Lidth de Jeude en Deckers, wethouder Feber, vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van 's*Gravenhage. Nadat de vertegenwoordiger van de Koningin, Hr. Ms. adjudant kapitein Romswinckel, was binnengeleid, nam de voorzitter van het hoofdbestuur van Oost en West, de heer Zuyderhoff, het woord voor hot uitspreken van zijn her denkingsrede, welke door de Phohi aan Oost- en Wcst-Indiö werd uitgezonden. De hoer Zuyderhoff herinnerde eraan, hoe uit de in 1898 gehouden nationale tentoonstelling voor vrouwenarbeid het ontstaan van Oost en West is gevolgd. Het Indische werk, dat op die tentoon stelling te zien was, was voor velen een openbaring en bracht mevr. Van Zuylcn- Tromp, thans mevr. van Beresteijn- Tromp, er toe te trachten belangstelling te wekken door het stichten van een or ganisatie. Ilnar oproep in dc Haagsche dagbladen vond heel veel bijval. Op 19 April 1899 kwamen 10 personen ten hui ze van mevr. Van Zuvicn-Tromp bijeen, 3 Mei d.a.v. werd een vergadering ge houden in Diligentia, waarin dc verec niging werd opgericht. Spr. bracht aan mevr. van Berosteyn, de eerste voorzit ster der verecniging, hartelijken dank voor alles, wat zij in het belang van de vereeniging heeft verricht. Ook aan den heer van den Brugh. oud-seeretaris van Oost en West, die IS jaar die functie heeft bekleed, bracht snr. dank. Oost en West verricht pionierswerk met lezingen enz. Maar ook op andere wijze ging de vereeniging te werk: Zij trad op bij natuurrampen in Indic, organiseerde inzamelingen toen in 1931 het Nederlandsche pa viljoen op de koloniale tentoonstel ling te Parijs afbrandde. Verder heeft zij blijvende instellingen als het „Home" te Amsterdam, de stu diecommissie, die toezicht houdt op ongeveer 200 pupillen, waarvan de ouders in Indië zijn, de informatie- bureaux, en het tehuis voor inland- sche bedienden in Den Haag. Spr. herinnerde er aan dat de vereeni ging bij haar dertigjarig bestaan het predikaat Koninklijk kreeg. Ook van de regeering werd steeds medewerking on dervonden, geldelijk en op andere wij ze, evenals van de gemeentebesturen, in Indië werkende maatschappijen enz. Spr. besloot zijn rede met de zinspreuk der vereeniging: „Oost en West. en Ne derland krachtig door het rijksverband". Vervolgens sprak de oud-gouverneur- generaal Fock als voorzitter van den kort geleden geinstalleerdcn algemeenen raad der vereeniging. Gelukkig is de vereeniging niet voldaan, aldus spr., vol daanheid dooft den werklust. Er valt nog veel te doen on\ het Nederlandsche volk te doen inzien van hoeveel belang de overzeesche gebiedsdeelen zijn voor het moeder land. Het verblijde spr. dat meer en racer samenwerking is ontstaan tusschen Oost en West en andere vereenigingen met soortgelijk doel. Spr. eindigde met den wensch, dat de vereeniging nog vele jaren moge bloeien en groeien en met dezelfde dankbaar heid over tien jaren haar tweede halve eeuw moge ingaan. Het hoofdbestuurslid, dr. Zcijlstra, huldigde daarna den vereenigingsvoor- zitter. Ilet was op 4 Mei juist 25 jaar geleden, dat de lieer Zuyderhoff lid van dagelijksch bestuur van Oost en West werd. Met leedwezen heeft het hoofd bestuur kennis genomen van het besluit van den heer Zuyderhoff zich ditmaal niet herkiesbaar te stellen. Den wensch van den heer Zuyderhoff, dat hom geen stoffelijk blijk wordt aangeboden, moet het bestuur eerbiedigen, maar namens het bestuur bood spr. mevr. Zuyderhoff bloemen aan. Nadat mevr. van BeresteynTromp van baar voortdurende belangstelling voor hot welzijn van de vereeniging had getuigd, sloot de heer Zuyderhoff met een woord van dank de bijeenkomst. Hierna hestond er gelegenheid het. ju- bileercnde bestuur geluk te wenschen, van welke gelegenheid velen gebruik maakten. Het bestuur en vele leden hebben daarna aangezeten aan een Indische rijsttafel, en bleven daarna bijeen voor een gezelligen avond. Hedenavond zal hij spreken over „werkloozenzorg" Heden zal van 8.15 uur tot 9.30 uur n.m. een bijzondere uitzending geschieden van do „Centrale voor werkeloozcnzorg" (gesticht op ini tiatief van den raad van Nederland sche Kerken voor Practisch Chris tendom). In deze uitzending zullen o.m. als sprekers optreden dr. H. Colijn, minister-president, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam. De voorzitter van dc „Centrale", de heer W. J. Hemmes, zal het slot woord spreken. Zooals bekend, heeft de „Centrale voor Werkeloozenzorg" in voorafgaan de weken veel activiteit ontwikkeld en propaganda gevoerd om in de komen de weken de benoodigde gelden in te zamelen voor de voortzetting van haar werk ten behoeve van de workclooze jongens en meisjes. Bovengenoemde bijzondere uitzending is te. beschouwen als de inzet van de vijfdo collecteactie. Tot dusver werd door het werk van dc „Centrale" vier honderdduizend gulden bijeengebracht en men koestert de verwachting, dat ook dit jaar wederom een ton ingeza meld zal kunnen worden. De uitzending geschiedt op de golf lengten 1875 en 415.5 m. en wordt ver zorgd door de Nederlandsche Christe lijke Radioverecniging. VIERJARIG MEISJE ONDER WAGEN GERAAKT EN GEDOOD Een vierjarig dochtertje van de fa milie F. in de Turfstraat te Breda is bij het spelen onder een met een paard bespannen wagen geraakt. Een der wie len ging over het hoofdje van de klei ne. Het kind was op slag dood. VON DIRKSEN TE LONDEN TERUGGEKEERD LONDEN, 7 Mei (Reuter). De Duitsche ambassadeur, von Dirk- sen, is Zaterdag in Londen terug gekeerd. Hij werd door twee ambte naren der Duitsche legatie verwel komd en begaf zich terstond naar het legatiegebouw. ITALIAANSCHE TROEPEN NAAR ABESSYNIE ROME. 7 Mei (Havas) Medegedeeld wordt, dat twintig bataillons zwarthem- den legionarissen gaan aflossen in Ita- liaansch Oost Afrika. Tien bataillons zijn uit Italië vertrokken tusschen 26 Maart en 20 April. Vijf andere zijn kor telings vertrokken en de vijf laatste zullen binnenkort scheep gaan, Twee ernstig gewonden waren er het gevolg van Zaterdagavond wilde de 60-jarige P. V. op den hoek van de Spaarn- hovenstraat en Timorstraat te Haar lem den weg oversteken. Toen hij reeds van het trottoir af was, werd hij verrast door den 30-jarigen mo torrijder V. B., die met een kalme vaart de Spaarnhovcnstraat inreed Door het weifelen van den voetgan ger verloor B. een oogenblik de macht over zijn stuur, met het ge volg, dat een aanrijding plaats had. Dc voetganger werd een eind met den motor meegesleurd en ten slotte viel ook de motorrijder en kwam onder zijn motorrijwiel terecht. Beiden werden ernstig gewond. Nadat de eerslc hulp was verleend, werden zij overgebracht naar het ziekenhuis Johannes dc Deo. Daar werd geconstateerd, dat beiden een ernstige hersenschudding hadden bekomen. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de schuld bij den voetgan ger ligt, die den weg overstak zonder voldoende acht te slaan op het verkeer. De Regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen, die sinds eeni gen tijd tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie gevoerd zijn over de vernieuwing van de handelsovereenkomst van 13 Augus tus 1938. die op 30 April j.l. is afge- loopen, hebben heden geleid tot het sluiten van een voorloopige regeling van de wederzijdsche handelsbetrek kingen, welke voor drie maanden zal gelden, tenzij voordien een defi nitieve regeling tot stand mocht zijn gekomen. De onderhandelingen worden intusschen voortgezet. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP TILBURG. 7 Mei Vanavond om streeks half acht kregen in de Pius- straat alhier twee mannen, die uit een café kwamen, ruzie. Bij de hierop vol gende vechtpartij kreeg een der beide mannen, de 42-jarige II. Donders, een sleek met een mes in dc hartstreek. Per ziekenauto werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De vermoedelijke dader, de 28-jarige A. D. is eenigen tijd later door de po litie aangehouden en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. u .SP '3 f- >- ca s z SP 3 os u <u ca s UJ 2.5 4.5 6.6 Amsterdam 7.5 Boedapest 6.5 2.5 4.5 6.6 Athene Alexandria Lydda Bagdad 5.5 3.5 5.5 7,6 Basra 7.5 Jjask Karachi 4.5 4.5 6.5 Jodphur 6.5 Allahabad Calcutta 7.5 3.5 5.5 7.5 Rangoon 5.5 tfangkok Penang 2.5 Medan 4.5 6.5 6.5 Singapore Palembang Batavia 6.5 2.5 7.5 Bandoeng 4.5 Waar zijn de Postvliegers? Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 6 4 2 4 2 6 Beiden om het leven gekomen VLIJMEN, 7 Mei. - Ter hoog te van het Kruis zijn vanochtend twee motorrijders in snellen gang op elkaar gereden, met het nood lottige gevolg, dat beiden den dood hebben gevonden. De heer M. van Helmond uit Vught was naar Vlijmen geko men om bij den garagehouder van Grinsven een motorrijwiel te koopen. Hij ging een der machines probeeren, terwijl dc garagehouder op oen ander motorrijwiel rondreed. Zij naderen op een gegeven oogenblik van tegenover gestelde)! kant de bocht, die de weg bij het Kruis maakt, en, doordat zij beiden met flinke snelheid reden, was de positie zeer gevaarlijk. Van Hel mond trachtte nog het stuur naar rechts om te werpen, doch het was te laat: van Grinsven reed hem met groo te vaart in de flank. De garagehouder werd ecnige meters omhoog geslingerd en kwam op de keien van den weg neer. Hij was zoo zwaar gewond, dat hij nog slechts enkele minuten leefde. Van Helmond viel onder het motorrij wiel, dat in brand geraakte. Omstan ders trokken hem onder de machine uit. doch hij moet op slag dood zijn ge weest. Het lijk van den 34-Jarigen garagehou der, die vader van drie kinderen was. is naar de woning gebracht, dat van van Helmond werd naar het ziekenhuis te Vlijmen vervoerd. De 27-jarige van Helmond laat, een vrouw en vier kin deren na. Hij was in militairen dienst. Ten huize van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, hebben ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, zooals gemeld, zeer velen de receptie bezocht. Met alle ambtgenooten van don jari gen minister waren verscheidene hoog leeraren, predikanten en andere belang stellenden, o.w. vertegenwoordigers van organisaties op verschillend gebied, aan wezig. Bloemstukken waren in zeer groot en getale toegezonden, evenals te legrammen van gelukwensch uit bin nen- en buitenland. Het Wereldverbond voor het Protes tantisme vereerde den 70-jarige een voor deze gebeurtenis uitgegeven boek werk, waarin de bijdragen van 19 auteurs (theologen en staatslieden) uit twaalf landen over de beteekenis van het Protestantisme zijn opgenomen. „Protestantismus" is de titel van deze eere-uitgave. DE GOOISCHE NEEMT CONDUCTRI CES AAN De directie van de Gooische Tram heeft besloten het met conductrices te probeeren. Begin Juni wordt er naast de half-uurs tramdiensten 'n busdienst om het uur ingesteld op dc route Hil versum Laren Blaricum Huizen Naarden Muiden Diemen Amsterdam. Daar hiervoor geen vol doende personeel is, zal dc directie acht meisjes aannemen, die dienst zullen doen als conductrice. Van het slagen van deze proef zal het mede afhangen of in October, als het trambedrijf ge heel door bussen vervangen zal zijn, meer vrouwelijk personeel zal worden aangesteld. KAN NEDERLAND GEEN SLAG SCHIP BOUWEN7 Er circuleercn geruchten over onder handelingen tusschen de Marineautori teiten en de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij betreffende den bouw van een slaschip. Van bevoegde zijde verneemt Het Va derland, dat dit bericht uit de lucht gegrepen is. Van andere zijde wees men er op. dat op het oogenblik in Neder land geen scheepshelling groot genoeg is om een slagschip te bouwen. Dit behoeft op zich zelf nog geen be zwaar te zijn over te gaan tot den bouw van een slagschip, want voordat men daartoe besloten heeft en de voorberei dende maatregelen genomen zijn, kan een helling groot genoeg, om een slag schip te bouwen, in gereedheid gebracht zijn. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. van 4 Mei is bepaald, dat de vacature van notaris te Ovezande (vac. L. A. Beth) niet zal worden vervuld. Bij K.B. is verleend de eeremcdaillc verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, in goud aan L. Ekkelboom, oud- evanaelist van de vereeniging voor in wendige zending (Nederduitsch-Her- vormdc Evangelisatievereeniging) te Drachten. KTCN VOOR DE KOFFIETAFEL Finsche broodschotel. Bak 4 sneetjes brood zonder korst aan beide kanten bruin in 2 eetlepels boter. Maak een smakelijk mengsel van fijn ge malen vleeschresten, 1 eetlepel melk, wat peper en zout en nootmuskaat. Snipper ui en fruit deze goudbruin in 3 eetlepels boter, doe er vleesch enz. bij en laat alles ca. 10 min. zachtjes stoven. Bak 4 spiegeleieren, leg op ieder snee tje brood Zi van de vleeschmassa en daaroverheen 1 spiegelei. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderrollade stoofsla aardappelen grutjes in karnemelk met stroop. OMTREK Kano maakte slagzij MAARSSEN. Zaterdagmiddag om half vijf is de 19-jarige W. M. uit het Ondiep (gemeente Zuilen) met zijn kano in het Merwedekanaal onder de gemeente Maarssen, ter hoogte van do Rubberfabriek, omge slagen en verdronken. Om circa half zeven is het lijk uit het Kanaal opgedregd. Via een boek. dat in de kano was blij ven liggen en van een Utrechtsche uit leen-bibliotheek was, is men de naam en het adres van den jongeman te weten gekomen. De oorzaak van dit verdrinkingsgeval is vermoedelijk, dat de jongeman zich vermoedelijk door een sleep heeft laten meetrekken, waarbij de kano slagzij maakte. Vruchtboomen hebben veel van de vorst geleden MONTFOORT, 5 Mei. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zal het dit jaar een zeer ongunstig fruitjaar zijn, nog minder rendeerend dan het voorgaande jaar. De zeer strenge vorst in December 1938 heeft het vruchthout dermate aan getast, dat van vruchtopbrengst bijna geen sprake meer is en voornamelijk dc peereboomen, hebben zeer veel van de vorst geleden. Dc appelboomen zijn min der aangetast geworden. Dc uiteinden van het vruchthout. waar op de bloesemknoppen zich ontwikkelen en de vrucht zich zet, zijn geheel zwart, een bewijs dus dat het hart. van het hout dood is. De vruchtjes zullen in den aan vang nog zetten, doch bij een krachtige ontwikkeling krijgen zij geen voldoende voedingss^ppen, als gevolg waarvan de. vrucht afvalt. Een en ander bcteckent voor den fruit- kwccker een groote schadepost waarop in het begin van het jaar niet is gere kend. Temeer is dit een tegenvaller, daar het zich door het prachtige bloeien der boomen liet, aanzien, dat een flinke oogst verwacht kon worden. COGNOSSEMENTEN WERDEN VERDUISTERD Een Amsterdamsche importeur van Japansche zijden goederen, die eenigen tijd geleden verdacht van verduistering van cognossmeenten, welke hem bij vergissing door een groote bankinstel ling zonder betaling ter hand waren ge steld, werd gearresteerd, is thans dooi den rechter-commissaris op vrije voe ten gesteld. Dc importeur zal binnenkort terecht staan wegens verduistering, subs, op lichting van een waarde van 4800. HET VLUCHTELINGENKAMP IN DRENTHE "s-GRAVENHAGE, 6 Mei. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen een commissie van bijstand te benoe men, welke zoowel den minister van binncnlandschc zaken als den directeur van het vluchtelingenkamp in Drenthe zal kunnen advisecrcn in zake specifie ke problemen, die betrekking hebben op de vluchtelingen. In deze commissie, welke zal bestaan uit negen personen, zullen Protestanten. R.-Katholieken en Joden verhoudings gewijs vertegenwoordigd zijn. Yan de ongeveer 2500 kampbewoners zullen de gehuwden zooveel mogelijk worden ondergebracht in afzonderlijke woningen, waarvan een aantal voor kleine en voor groote gezinnen gebouwd zal worden in barak-verband. 'n Driehoekig bord (punt V. naar boven) met rooden xp rand is da waarschu- wing voor mogelijk V gevaar. Rond zijn verkeers borden, die een verbod Of een gebod inhouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2