stadsnieuws] Contingenteeringen zijn onmisbaar voor Ned. Indië DURANTON Rapport der commissie-Hart verschenen r Zware jongens gevat R.K. Candidaten A.R. Candidaten Wat niet mag V erkeersstagnatie Militaire Prestatietocht Onder de Gooische tram geraakt tdUih fri Geen speciale protectie Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANQESTRAAT 42 - TEIEF. 77 BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 9 MEI 1939 Een „dubbele vangst" in het Soesterkwartier VANNACHT omstreeks half vier ontdekte een in het Soester kwartier surveilleerend agent, een tweetal mannen met actetasschen, die zich op verdachte wijze in de omgeving ophielden. Toen de inhoud van genoemde actetasschen aan een klein onder zoek werd onderworpen, bleek er inderdaad iets niet in den haak te zijn: De tasch van een der aange houdenen. den 33-jarigen V.. bevat te.- 24 horloges op standaard. 1 pols horloge en een hoeveelheid sigaren. Bij fouilleering vond men nog een schroevendraaier en een borstel, benevens een groot aantal post- en plakzegcls. Tn de actetasch van den 50-jarigen M. trof men 13 horloges op. standaard. 22 polshor loges. 4 koralen halskettingen. 1? damespolshorloges, sierspeldjes. een cigarettenkoker. een electrische lamp met snoer, eenige vulpennen en een vulpotlood, een schaar en een groote hoeveelheid sleutels. De mannen zijn naar het politie bureau overgebracht. Beide bleken uit Amsterdam afkomstig. M., die hedenmorgen door den commissaris werd gehoord, heeft een volledige bekentenis afgelegd. BIEREN VISCH.. DAl een Spakenburgsche vis- schor, die er met zijn schuit op uit trekt een lading visch mee naar huis brengt is niet meer dan nor maal. maar, dat hü behalve sparte lende en glibberige IJsselmeerbewo- ners ook nog een hoeveelheid bier huiswaarts voert is een gebeurtenis die noch in het puf-aanvoerverbod, noch in eenig ander visscherijregle ment is voorzien. Toch is het verleden week voorge komen, dat Spakenburgsche visschers in hun lading eenige welgevulde bier vaten meebrachten. Hoewel de combinatie van bier en visch voor lucullisten niet verwerpe lijk is heeft toch de Spakenburgsche politie een ronde langs de pas gearri veerde botters' gemaakt om de vaten weer in beslag te nemen. Ze waren namelijk afkomstig van een boot die tijdens de December stormen van het vorige laar vergaan is en vallen zoodoende onder de bepa lingen der strandvonderij j Wij ontvingen van het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging de volgende mede- deeling: Door een' betreurenswaardig misver stand is Maandag jl. een foutieve opgave verstrekt van de gehouden groslijststem ming voor leden van de gemeenteraad op Zondag jl. waardoor wijziging is ont staan in den officieelen uitslag, zoodat deze thans wordt: 1. A. J. Spiekermann (aftr.). 2. J. J. v. d. Linden (aftr.). 3. G. Noordman (aftr.). 4. L. Waterloo (aftr.). 5. L. A. A. v. Hamersveld. 6. B. van Munster. 7. H. N. de Haan. 8. Mr. A. E. Th. Kooien. 9. G. A. Hendriks. 10. B. Speekman. 11. W. v. Niekerk. 12. W. Kroes. 13. A. J. Nijboer. De heèr R. Jonkhart, die oorspronke lijk de achtste plaats bezette, heeft zich teruggetrokken. De candidatenlijst voor de Gemeen teraadsverkiezingen van de A. R. Par tij luidt als volgt: 1 Mr. L. Stadig. 2 A. Gelderman. 3 J. H. van Lonkhuyzen. 4 C. de Jong. 5 B. Ruitenberg Hzn. 6 .T. Stuurop, 7 R. v. d. Kamp. 8 W. Nierling. 9 E. Douma Sr. 10 R. Koning Hzn. 11 W. van Ee. 12 I. Stap. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrikus Johannes z. van J. Schreudcr en J. E. Wijnen. Tecla Maria d. v. W. A. Teunissen en J. F. M v. Dartel. Overleden: Clasina Pols, oud 47 jaar, ongehuwd. J De verleidingen van den huurkoop Het stelsel van den huurkoop schijnt heel wat menschen in de verleiding te brengen om de ontvangen goederen weer snel van de hand te doen. En wan neer dan rle zaak. waarvan de goederen betrokken werden, failliet mocht zijn ge gaan, is de verleiding al heel groot. Zoo verging het ook een sigaren maker uit Amersfoort, toen hij van een radiotoestel slechts één termijn betaald had. De zaak ging omstreeks dien tijd namelijk failliet en de koopcr maakte een schuldeischer ge lukkig met het toestel. Gisteren stond deze man voor den po litierechter te Utrecht, die hef een on- noozele manier van doen achtte: „U wist heel goed. dat U dat toestel niet moent verkoopen. maar U dacht natuurlijk: o, die zaak is failliet, vooruit dan maar". De officier eischte een maand onvoor waardelijk. maar de politierechter wilde voor dit keer nog clement zijn en legde een geldboete op van f 25 of 10 dagen hechtenis. Óp de Kampstraat had hedenmorgen omstrepks kwart over 10 een ernstige vérkeersstagnatie plaats. Van de Kam perbinnenpoort tot aan het eind van de Kampstraat vormden de wachtende auto's een gesloten rij. Ook twee hof- auto's, waarvan in de voorste H-M. de Koningin was gezeten, moesten wach ten. Na een langdurig oponthoud konden de auto's pas doorrijden in de richting van 't Loo. Het sportterrein aan de Rubensstraat Het sportterrein aan de Rubens straat zal Woensdag 17 Mei a.s. of ficieel door den Amersfoortschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding in gebruik worden genomen. Er zal een programma worden uitgevoerd waartoe verschillende vereenigin- gen medewerking hebben toegezegd. Dit programma omvat: A. Gymna- stiekdemonstratie; B. Athletiekde- monstratie. C. Handbaldemonstra tie. Als leiders treden voor dien avond op de heeren J. J. v. d. Linde, J. Schmidt en P. E. H. van Mourik. De tweedaagsche wordt hier op 25 en 26 Mei a.s. gehouden DE tweedaagsche militaire presta tietocht zal dit jaar wederom in Amersfoort gehouden worden en wel op 25 en 26 Mei a.s. De totale per dag af te_ leggen afstand bedraagt on geveer 125 K.M., verdeeld over drie on derdedenpaardrijden 40 K.M., loopen 25 K.M. en wielrijden 60 K.M. De ge- heele afstand moet binnen 17 uren af gelegd worden, rusten inbegrepen. De start heeft op 25 Mei des ochtends vroeg bij de Prins Willem III kazerne plaats. WIJNHANDEL ..DE MOOR" COGNAC 3.25 per flesch LANQESTRAAT 8 TEL. 129 VERKOOPINQEN ACHTERVELD, 19 Mei. Vergaderlo kaal Boerenleenbank. Verkooping van woonhuizen en perceelen grond. 11 uur voorm. AMERSFOORT. 19 Mei. Centrale werkplaats, yerkooping van spoorhout. 10 uur v.m. BAARN, 8 Juni, Amalialaan 1. Ver kooping van drie Winkelhuizen, 8 uur nam, BINNENLAND BUSSUM. Het 17-jarige meisje A. Roo, uit Rotterdam, is uit de Gooische tram gesprongen, die de wisselplaats op den Rijksweg tusschen het Kamp van Laren en de Buurlaan te Bussum voor bijreed. Het meisje bleef met haar kleeren aan de tram haken en geraakte met de voet onder een der wissels, tengevolge waar van haar voet werd afgerukt. Voorbij gangers vonden haar; niemand in de tram had iets van het ongeluk bemerkt. Het slachtoffer werd naar de Majella- stichting vervoerd, waar verdere ampu tatie moest geschieden. Het meisje vertelde uit de tram te zijn gesprongen, omdat zij in de meening verkeerde bij het Blindeninstituut te zijn, waar zij voor muziekonderwijzeres wordt opgeleid. Zij was zeer bijziende, doch gewend alleen te reizen; dp oog arts en haar ouders hadden daartoe toe stemming gegeven. SPOORPERSONEEL VERGADERT Bijeenkomst van den Centralen Bond GRONINGEN. Hier ter stede is de vergadering gehouden van den Centra len Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O. en van Gcnd en Loospersoneel. In zijn openingswoord belichtte voor zitter de moeilijkheden, waarin de per- soneelgroepen. in den Bond onderge bracht. in dezen tijd verkeeren. De ver anderingen bij de spoorwegen, de ratio nalisatie en de mechanisatie in de Tram- en A.T.O.bedrijven hebben bergen van moeilijkheden opgeleverd, doch ge constateerd mag worden, dat naast of fers. die gebracht moesten worden, toch ook resultaten zijn bereikt geworden. Stoelend op het beginsel verdraag zaamheid, elkanders levensbeschouwing eerbiedigend, geeft de Bond een voor beeld van zedelijke waarde en kracht. De wijze van werken was tevens oor zaak. dat het ledental gedurende deze jaren van algemeenen neergang steeds steeg en onze organisatie zicli in gezon den groei en bloei mag verheugen. Het beleid van het Hoofdbestuur lokte besprekingen uit, doch alle sprekers wa ren vol lof over dit beleid. De aftredende Hoofdbestuurders C. E. v. Eykern, C Jansen in de Wal en J. Draaisma wer den bij acclamatie en met applaus her kozen. WEDEROM AMERIKAANSCHE VLIE GERS VOOR K.L.M. Op Schiphol zijn twee Amerikaansche vliegtuigbestuurders aangekomen, die deze week in dienst zullen treden van de K.L.M.. zulks in verband met het te kort aan vliegers bij deze maatschappij Het zijn de heeren August H. J. Rose, van de T.W.A., en Richard A. McMakin. van de United Airlines, die ieder ruim 1000 vlieguren op de Douglas-vliegtui- gen hebben. In totaal heeft de K.L.M. thans zes Amerikanen, een Zweed, een Duitscber en een Deen in dienst, waarmede, naar men ons mededeelt, althans voorloopig een leemte in de personeelssterkte is aangevuld. Drie generaties PESIE hebben van het exploiteeren van zwembaden hun levens taak gemaakt Een schat van ervaring staat ons hierdoor ten dienste. Deze ervaring willen wij U ter beschikking stellen. Wij leeren U in korten tijd zwemmen. Wij verstrekken abonnementen met regenverzekering van 2.50 af. het geheele seizoen geldig. Vraagt nu vrijblijvend inlichtingen aan het Bad. St. Anfridusstraat 2530. Tel. 925. Een abonnement op PESIE'S BAD kost zoo weinig en het geeft zoo veel. N.B. Nog slechts 5 dagen abonnementen met regen- verzekering. VERSCHENEN is het rapport van de commissie Hart, die tot taak had de economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië te bestudeeren. Deze commissie is niet gekomen tot het ontwerpen van een alomvattend en sluitend stelsel van economische samenwerking tus schen Nederland en Nederlandsch-Indië. Zij achtte voor zulk een opzet zoo die al ooit uitvoerbaar zou zijn den tijd niet rijp en heeft volstaan met voorstellen tot een betere fundeering van de bestaande vormen van economische samenwerking en tot een doel matige organisatie van het daartoe benoodigde overleg. De commissie is daarbij tot de algemeene conclusie gekomen, dat de in 1936 vastgestelde richtlijnen voor de economische samenwer king tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië in verband met de daarmede tot nu toe opgedane ervaring hebben voldaan. In het belang van een juiste doorvoering van deze samenwerking is het echter noodig gebleken voor de regeling van verschillende punten aan die richtlijnen nadere uitwerking te geven. een belang van de eerste orde. Bij een relatief stagneerend exportinkomep en een sterken bevolkingsaanwas maakt zij een onmisbaar onderdeel uit van het streven naar de productievermeerde ring, die noodig is om teruggang in de bevolkingswelvaart te voorkomen en zooveel mogelijk het welvaartspeil op le voeren. Aangezien de economische structuur van Nederlandsch-Indië de handhaving van een zoo laag mogelijk prijspeil voor de eerste levensbehoeften dor bevolking eischt, dient bij de bevordering van de Indische nijverheid excessieve bescher ming tc worden vermeden en mogen in het algemeen slechts die industrieën aangemoedigd worden, waarvan binnen afzienbaren tijd een zoodanige ontwik keling is tc verwachten, dat zij haar producten voor aan den Indischen le vensstandaard aangepaste prijzen zul len kunnen vervaardigen. Het prijs niveau van de Indische producten zal ten minste concurreerend moeten zijn met dat van Europa en op den duur het Aziatische peil moeten kunnen benade ren. Voor speciale protectionistische" tarieven van invoerrechten is in dit kader geen plaats. Wel wordt de bescherming, die aan de Indische nijverheid wordt verleend door het geldende tarief in het algemeen re delijk geacht; daarbij behoort het basistarief als maatstaf te worden beschouwd. Voorts is er plaats voor tariefsver laging of vrijdom van invoerrecht voor bepaalde kapitaalsgoederen, grond- en hulpstoffen. Het zal kunnen voorkomen, dat de ontwikkeling van de Indische nijverheid onvermijdelijk mede brengt, dat invoer in Indië ook invoer uit Nederland wordt vervangen door Indische produc tie. De bezwaren, die zich voordoen met betrekking tot den afzet van enkele Ne derlandsche producten, waarvan de in voer in Nederlandsch-Indië is onderwor pen aan een contingentcering, ingesteld ter bescherming van de Indische nijver heid, doch waarbij tevens een quotum aan Nederland is verleend, zullen voor ieder geval afzonderlijk moeten worden onderzocht en tot oplossing gebracht. De medewerking van Xederlandsch kapitaal en Nederlandsche werk kracht aan de industrieel© ont wikkeling van Nederlandsch-Indië is een groot en veelzijdig be lang, zoowel voor de Indische nijver heid op zichzelf, als voor de Neder landsche industrie, die zoodoende haar arbeidsveld eer vergroot zal zien dan verkleind. \/i EDIO 1938 hebben de minister van [VJ koloniën en van economische zaken aan de heeren mr. G. H. C Hart. hoofd van de 8e afdeeling van het depar tement van koloniën, professor H A. Kaag, hoogleeraar aan de Katholieke eco nomische hoogeschool te Tilburg en J de Waard, referendaris bii de afdeeling han- delsaccoordcn van de directie van handel en nijverheid van het departement van economische zaken te 's-Gravenhage. op gedragen zich naar Nederiandsch Indië te begeven, teneinde daar met de daartoe door den Landvoogd aan te wiizen per sonen besprekingen te voeren nopens de economische samenwerking tusschen Ne derlandsch-Indië cn het Moederland. Voor het voeren van deze besprekin gen werden door de Indische regeering aangewezen de heeren H. J. van Mook, directeur van economische zaken, mr. J. E. van Hoogstraten, hoofd van het kantoor voor den handel van het de partement van economische zaken en P. H. W. Sitsen, hoofd van de afdee ling nijverheid van dat departement. De conclusies van de commissie zijn de volgende: Coniingenteeringen Onder de thans bestaande ver houdingen moet het in Neder landsch-Indië geldend stelsel van contingenteeringen en licen- tieeringen worden beschouwd als een onmisbaar middel tot door voering van de Indische econo mische politiek, niet enkel of in hoofdzaak ten behoeve van de economische samenwerking, doch mede ter verdediging van Indische uitvoerbelangen en ter bescher ming van een opkomende Indi sche nijverheid. In verband hiermede behoeft niet telken jare ten aanzien van iedere con- tingenteering opnieuw te worden over wogen, of zij als een als zoodanig onee- wenscht instituut kan worden opgehe ven, doch uitsluitend, of iedere contin- penteering met het oog op de belangen, die daardoor worden gediend, mede be oordeeld in verhouding tót de nadoelen, die daaruit eventueel voortvloeien, nog steeds voldoet en aan het gestelde doel beantwoordt. De economische samenwerking geeft onder de huidige omstandig heden geen aanleiding de invoering van nieuwe contingenteeringen of licentieeringen te overwegen, al zijn die niet principieel uitgesloten. Nijverheid: DE bevordering van de nijverheid op gezonden economischen grondslag is voor de volkswelvaart in Neder- landf-ch-Indië naast exportbevorde ring. bevordering van de voedselproduc tie en kolonisatie te erkennen als voor en betrokken hij nieuwe inves- teeringen in Nederlandsch-Indië. met name voor de ontwikkeling van de in dustrie. Ter voorziening in bedoelde leemte bleek het gewenscht, dat door de Nederlandsche regeering in Nederland een niet-ambtelijke organisatie in het leven wordt ge roepen, in den vorm van een stichting, werkende onder toe zicht der regeering volgens alge meene. door haar te stellen rege len. Dit instituut, waarin aan het bedrijfsleven een ruime plaats zal worden ingeruimd, zal in Neder- landsch-Indië een vertegenwoor diging moeten hebben in den vorm van een daarheen uit te zenden gedelegeerde. Voor een stelselmatige behartiging van de belangen der Indische uitvoer- producten wordt «het wenschelijk geacht irj Nederland een vaste commissie in te stellen. In die commissie waren op te nemen de erbij betrokken instanties der mi nisteries yan koloniën en van economi sche zaken en van het koloniaal insti tuut. In Nederland Ten aanzien van de voorzieningen, welke in Nederland zijn getroffen ten be hoeve van Nederlandsch-Indië. geldt even eens, dat het aanbeveling verdient daar aan grootere stabiliteit te verleencn door erkenning van de getroffen maatregelen als een essentieel deel van de economi sche politiek van het rijk. Zooals in de in leiding werd opgemerkt zijn deze maatre gelen, die reeds vroeger uitvoerige behan deling vonden en zich overigens ook beter vöor een meer gezette bespreking in Ne derland leenen, ditmaal minder diepgaand behandeld; het zijn deze voorzieningen dan ook. die bij een volgende bespreking in Nederland wederom de bijzondere aan dacht zullen hebben. Verpleegsters kunnen naar Zuid-Afrika De Nederiandsch Zuld-Afrikaansche vereemging ontvangt van haar verte- genwoordiger te Kaapstad bericht, dat er in het algemeen hospitaal in Durban vele vacatures voor verpleegsters zijn, die slechts met groote moeite kunnen worden gevuld. Ook komen er geregeld berichten bin nen over een tekort aan verpleegsters in andere steden en in de buitendistricten Nederlandsche verpleegsters die van dezen gunstigen stand van zaken in Zuid-Afrika gebruik zouden willen ma ken, om daar werk te zoeken worden aangeraden nadere inlichtingen te vra gen aan het secretariaat van de Xeder landsch Zuid-Afrikaansche vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam-C. Uitzending op contract is evenwel niet mogelijk. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De inspecteur 2e kl. bij den dienst van vervoer te Utrecht i.b., ir. J. M. I. Reits- ma, wordt met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaatst naar de administratieve afdeeling aldaar. De inspecteur 2e kl te Amsterdam, i.b., dr. J. H. van der Meu- len, wordt met ingang van 1 October a.s. eveneens overgeplaatst naar Utrecht i.b, Samenwerking Bij de behartiging van de Nederland sche economische belangen in Neder landsch-Indië doet zich in tweëerlei op zicht een leemte voor. In de eerste plaats is de Nederlandsche nijverheid nog onvoldoende ingesteld op het be- nulten van de ongetwijfeld bestaande mogelijkheden op de Indische import- markt. In de tweede plaats zijn de Ne derlandsche kapitaalbelangen nog niet in voldoend-directe mate geïnteresseerd GRAND THéaTRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag 11 Mei vertooning van de film „De pastoor van Kirchfeld". Zondag 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen 8.15 n.m. Zaterdag en Woens dag matinee 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 5 t.m. Don derdag 11 Mei vertooning van de film „Ochtendpatrouille". Voorstellingen: Zondag doorloopend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10. Woens dag en Zaterdag 2.30 uur matinee. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „Charlie Chan in Honoloe- loe" en „De speurhond van Alaska". Voorstellingen: Zondag 1.45 doorloo pend Overige avonden 8.15 uur. Zater dag vanaf 6 uur doorloopend. GILDEHUIS. 13 Mei. Voorjaarstentoon stelling A.K.G. 's PRINSENHOF. 9 Mei. Lezing van dr. W. K. H. Fcuilletau de Bruyn over Eco nomische Oorlogsvoorbereiding voor „Or.ze Vloot". 8 uur nam. DE WAPENROEM. 11 Mei. Vrouwen Electr. Ver. Lezing v. Mej. mr. Gualthe- rie van Weezei over: „Mijn reis naar Amerika", 2 uur. AM1CITIA. 11 Mei. Toonkunst. Die Schöp- fung. 8.15 uur. PRINSENHOF. 13 Mei. Thé-dansant van de Brulboei-amusementsclub. CIRCUS STRASSBURGER. Optreden te Hoogland van 1315 Mei. WAT ETEN WIJ MORGEN? Voos de Koffietafel Macaronicroquetjes. Bereiding: "(6 8 stuks) 40 gr. maca roni. 2 d.L. room of melk, of halfroom en halfmelk, 20 gr. bloem. 30 gr. boter, 25 gr. ham. 30 gr. boter, 30 gr. parme- zaansche kaas. of oude zoetemelksche kaas, 12Vi blad gelatine. Breek de macaroni in stukken, wasch ze en kook ze gaar en bijna droog in ko kend water met zout of bouillon (A uur a Y. uur). Bereid op.de bekende wijze een saus van boter bloem en room of melk. Los er zoo noodig de geweekte gelatine in op. Vermeng het sausje met de geraspte kaas en de gehakte ham, roer er voorzichtig de aan stukjes ge sneden macaroni door, voeg er naar smaak peper en zout bij en laat bet mengsel uitgespreid op een bord, ijna stijf worden, maar zorg dat het nog goed te hanteeren is. Vorm er dan de croquet jas van. net als vleescheroquet- tjes. PanePr ze dubbel en bak ze in dam pend heette slaolie, of frituurvet. Voor de middagtafel Runderlappen in pikante saus. Andijvie-bieten sla Aardappelen Gestoofde pisang. Bereiding: 6 bananen, VA dL. water, sap van 1 citroen, pl.m. 60 gr. suiker (desverkiezend een scheutje Rijnwijn), wat sago. Schil de pisangs, snijd ze overlangs in tweeën, daarna elke helft in 4 stuk ken. Breng het water net hét citroen sap a;.n len kook. leg er de stukies in en Iaat ze koken, tot ze volkomen zacht zijn geworden (7 a 10 min.). Neem ze voorzichtig uit het vocht, voeg hierbij den wijn en bind het met wat.aange mengde sago af. Giet het over dc pi sang en dien deze koud op. SHERRIES,, zooals de Spanjaarden ze drinken. Sherry Luna s f 1.50 Palido, droog en licht s - 1.60 Fino s .1.75 Manzaniila B - 1.90 Manzanilla Fina, Very Dry t - 2.25 Amontillado2.40 President Lebrun heeft bij de herdenking een krans gelegd op het graf van het overlijden van Paul Doumct van den overleden president

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5