Roemenië vredelievend doch vastbesloten, Brutale diamant-roof in de hoofdstad POTEMKIN TEVREDEN over zijn besprekingen zoo verklaart koning Carol DE EEMLANDER Woensdag 10 Mei 1939 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 296 Verkiezingen op 1 en 2 Juni Bemiddelings-actie van Roosevelt in het mijnconflict Luidspreker - oorlog in grensgebied Fransch oordeel over de Pauselijke bemiddelings-actie Wreszynski gaat in appèl Demobilisatie in Spanje Roofmoord voor bankgebouw te Brussel Spion gearresteerd Stuurman verdronken Britsch koningspaar op weg naar Canada Licht op: 8 uur 9 min. AMERSFOOR1SCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0,65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) 1 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PPI IC m AnVFRTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. UtK ltn c,Ke rcljel meer 10.25. Liefdadigheid,-advertentiën voorde helft vari Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Britsch-Roemeensche be sprekingen hebben gunstig verloop BOEKAREST, 10 Mei. (Rador). Koning Carol heeft gisteren bij de inwijding van een ruiterstand beeld voor koning Carol I een rede gehouden, waarin hij zeide: „Roemenië, dat gesticht is door koning Carol I en in zijn natuur lijke grenzen vergroot door ko ning Ferdinand, vormt een erf deel, dat wij ongeschonden aan onze afstammelingen moeten af dragen. Roemenië is doelbewust vredelievend. Het wil in vrede zijn consolidatie-arbeid ontwikke- KONING CAROL len, doch is eveneens vastbeslo ten zijn integriteit en onafhanke lijkheid te handhaven." Na afloop van een gisteren gehou den ministerraad heeft de minister president, Calinescu, medegedeeld, dat binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden en dat het nieuwe parlement op 7 Juni zal bijeenkomen. Op grond van de wet, welke het front der natio nale wedergeboorte instelde, bezit dit front de regeeringspartij het uit sluitend recht op politieke activiteit in het geheele land en op het stellen van candidaten. Het laatst gekozen parle ment (bij de verkiezingen van Decem ber 1937) is nooit bijeengeroepen. De verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden zijn vastgesteld op 1 Juni, die voor den Senaat op 2 Juni. De helft der senatoren wordt door de vertegenwoordigers der corporaties aan gewezen, de andere helft wordt door den koning benoemd. De economische besprekingen tusschen Engeland en Roemenië worden voortgezet en reeds thans kan men voorspellen, dat zij met succes zullen worden bekroond. De beginselen, waarop de overeen komst zal rusten, zijn opgesteld en binnenkort zal een communiqué dienaangaande worden gepubli ceerd. Vervolgens zal de leider van de Britsche missie, Leith Ross, naar Athene gaan, terwijl de des kundigen te Londen en Boekarest de overeenkomst nader zullen uit werken. De voornaamste moeilijkheden, wel ke overwonnen moesten worden, wa ren: (1) het aanpassen van de Roe- meensche prijzen aan de wereldprijzen, (2) de noodzakelijkheid van een meer soepel betalingssysteem en (3) de moei lijkheid voor Engeland sommige Roe- meensche producten in te voeren, in verband met de bestaande overeen komsten met de Dominions. Verbazing in Engeland over Russische communiqué inzake Britsch-Russische onderhandelingen WARSCHAU, 10 Mei. (Reuter). Potemkin, de plaatsvervangen de volkscommissaris van buiten- landsche zaken der Sovjet-Unie, is gisteren te Warschau aange komen. Potemkin heeft in een interview met de Kurjer Warzawski gezegd, dat hij zeer tevreden was over de besprekingen, welke hij te Ankara heeft gevoerd; deze hebben zeer veel bijgedragen tot de versterking van den vrede. De besprekingen, welke hij heeft gevoerd met den Roemeènschen minister van buiten- landsche zaken, Gafencu, hebben bevestigd, dat een geheele reeks van staten, hierbij inbegrepen de Sovjet-Unie, „haar groote vriendin" Frankrijk en Turkije den vrede wil len verzekeren en bevestigen. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Polen en dc Sovjet-Unie zeide Potemkin dat een ontwikkeling van de economische betrekking in beider be- lang is en hij voegde hieraan toe, dat hi; Polen een groote rol toekent in het Werk tot organisatie van den vrede. Vemen Bnrtlott schrijft in de „News Chronicle", dat het communiqué van de Sovjets over de onderhandelingen tus schen Engeland en de Sovjet-Unie te Londen met verbazing is ontvangen. Hij voegt hieraan toe,, dat Engeland niet aan de Sovjet-Unie heeft gevraagd mede te. werken aan de verdediging van de grens van Engeland of Frankrijk. Het communiqué moet v/orden be schouwd als een bewijs, dat dc regee ring van de Sovjet-Unie krachtig vast houdt aan haar standpunt, dat een al gemeen verbond tot stand moet komen tusschen de Sovjet Unie en Engeland en Frankrijk, dat zich uitstrekt tot ge heel Europa en niet alleen tot dc lan den, welke Engeland heeft gegaran deerd zonder de Sovjet-Unie te raadple gen. Tenslotte schrijft Vernon Bartlett, dat de Britsche tegenvoorstellen te Londen „opmerkingen" worden ge noemd en dat hiermede de deur wijd open is gelaten voor verdere onderhan delingen. WASHINGTON, 10 Mei (Havas). Roosevelt heeft gisteren in verband met het conflict in de steenkoolmijnen met den minister van arbeid, den voorzitter van het Comité voor Indus- tricele Organisatie. Lewis, vier verte genwoordigers van de mijneigenaren en vertegenwoordigers der patroons bonden een conferentie op he* Witte Huis gehad. Heden zal te New York een nieuwe bijeenkomst worden ge houden. Roosevelt heeft in een persconferen tie medegedeeld, dat hij tot de verte genwoordigers van de mijneigenarren en de arbeiders het verzoek had ge richt vóór Woensdagavond tot over eenstemming te komen over een plan, op grond waarvan het werk in do mij nen onmiddellijk zou worden hervat. WARSCHAU, 10 Mei (Havas). De Kurjer Polski bericht, dat dc Duit- schers aan de grens van Polen, nabij Bigumin. luidsprekers hebben opge steld, welke worden gebruikt voor na- tionaal-socialistische propaganda. De West-Pnolsche Liga heeft hierop ge antwoord door eveneens luidsprekers op te stellen, met hetzelfde vermogen als de Duitsche. Een der fraaie interieurs van het nieuwe gebouw van den Hoogen Raad aan het Plein te Den Haag, dat Dinsdag officieel in gebruik is genomen Prinsessen logeeren bij de Koningin A JAAR wij vernemen is i Prinses Juliana met Prin ses Beatrix voor een verblijf van eenige dagen te 's-Gra- venhage aangekomen. Gedurende haar verblijf al daar heeft de Prinses haar intrek genomen op den Rui- genhoek PARIJS, 10 Mei. (Havas). De Fransche pers bespreekt vanochtend uitvoerig het initiatief van het Vati- kaan. Donnadieu verklaart in „l'Epo- que" geen vrees te koesteren voor deze actie, aangezien het duidelijk is, dat Pius XII Polen niet heeft voorgesteld Danzig en den corridor aan Duitsch- land af te staan. In de „Excelsior'' verklaart Marcel Pays vertrouwen te hebben in de diplomatie van het Vati- caan. In de communistische „Humanité" schrijft Peri, dat de voorstellen van den Paus dreigen vertragend te wer ken op de besprekingen over een ver drag tot bijstand, dat door Duitschland wordt gevreesd. „L'Ceuvre" en de „Po pulaire'' wijden veel aandacht aan het démenti van het vatikaan. Ten aan zien van dc besprekingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie schrijft Boutelléau in do Figaro, dat men te Londen van oordeel is, dat de Russen ten slotte de Britsche voorstellen zul len aannemen. Uit zekere berichten in de Engel- sche pers blijkt, dat de Nuntius te Lon den, mgr. Godfrey, door den minister van buitenlandsche zaken, Lord Ha lifax, is ontvangen en hem namens het Vatikaan heeft voorgesteld een confe rentie van de vertegenwoordigers van Polen, Duitschland, Engeland, Frank rijk en Italië-bijeen te roepen, met het doel het vraagstuk-Danzig te regelen In Britsche' diplomatieke kringen be vestigt men, dat mgr. Godfrey een on derhoud heeft gehad met Lord Hali fax, doch men weigert iets te zeggen over het doel van deze bespreking. AMSTERDAM, 10 Mei. Naar wij vernemen is de Poolsche finan cier cn bankier S. Wreszynski, die door de rechtbank wegens op lichting en verduistering veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf onder aftrek van tweo maanden, preventieve hechtenis, van dit von nis in hooger beroep gegaan. Ook de officier mr. L. de Blé- court, heeft hooger beroep aange- teekend. Als verdediger van Wreszynski zal wederom optreden mr. A. de Leeuw. Inbrekers maken een hoeveelheid edelsteenen buit, na een ruit te hebben ingedrukt AMSTERDAM, 10 Mei. IN den afgeloopen nacht is we derom de ruit van een juwe lierswinkel ingeslagen en voor een groote waarde aan goud en dia manten is door de daders buit gemaakt- Ditmaal hebben de die ven, die reeds meermalen op dezelfde wijze hebben geopereerd, hun slag geslagen in de zaak van den heer J. W. van Litsenburg, Eerste Constantijn Huygensstraat 74, alhier. De eigenaar woont boven de zaak en hij had van het inslaan van de ruit niets gehoord. Tegen half vijf echter werd hij ge wékt door een agent van politie, die hem waarschuwde dat in de groote spiegelruit een gat zat. Hevig ontsteld kwamen de heer Van Litsenburg en zijn vrouw naar beneden om tot de ontdekking te komen, dat een groot deel. van den etalage-inhoud verdwenen was. In den linkcrondcr- kant van de spiegelruit bevond zich een gat van naar schatting vijftig centime ter in het vierkant. Stukken glas wer den in de etalage en op het trottoir ge vonden en het bleek, dat de dieven, die met veel overleg te werk waren ge gaan. de ruit hadden ingesmeerd 'met zeep en waarschijnlijk hebben zij daar na met een gummi hamer een tik op de ruit gegeven, waardoor zonder veel lawaai het gat is ontstaan. Zij hadden speciaal den linkerkant uitgezocht, om dat daar de kostbare stukken lagen ge- etaleerd op twee glasplaten boven el kaar. Zoo goed als dat in den. nacht mogelijk was. maakte de winkelier in ventaris op en hij kwam -tot de ontdek king, dat een -groot aantal ringen, bril- jantwerk, bloedkoralen en antieke rin-, gen, benevens een schild met vijftig trouwringen, warén verdwenen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de dieven gestoord wérden. Immers: betrekkelijk dicht in de buurt van het gat lagen, op fluweel uitgestald nog vele kostbare en fonkelende voorwerpen, die met een haak ge makkelijk in de buurt van het gat getrokken hadden kunnen worden. Deze haak, die in de onderwereld een pikhaak wordt genoemd, werd op straat teruggevonden. Ook vond de recherche van het. bureau Leidscheplein in de eer ste Ilelmersstraat het schild, waarop de vijftig trouwringen bevestigd waren geweest, evenals een aantal cartouches, waarop de briljanten ringen uitgestald waren geweest achter de spiegelruit in den juwelierswinkel. De heer van Litsenburg schat het gc- stolene op meer dan tweeduizend gul den. Hij is verzekerd tegen inbraak en ook de schade, aan de groote spiegel ruit toegebracht,' wordt door verzeke ring gedekt. De etalage was niet be schermd door een ijzeren raster of door een rolluik. FUNK IN ZWITSERLAND BERN, 10 Mei (D.N.B.). De Duit sche minister van economische zaken, Funk, heeft gisteren een bezoek aan Bern gebracht. SPANJE, 10 Mei. (Havas.) Tus schen 20 en 30 Mei zullen ook de lichtingen 1930, 1931 en 1932 gede mobiliseerd worden, zoodat de man schappen van zes lichtingen aan het einde van deze maand uit den dienst ontslagen zullen zijn. De laatste Marokkaansche eenheden zullen naar Marokko terugkeeren onmiddellijk na het défilé te Madrid. Naar aanleiding van de in het bui tenland gepubliceerde berichten, vol gens welke Goering tijdens zijn reis te Valencia een onderhoud met Franco zou kunnen hebben, verklaart men te Burgos daarvan niets te weten. De correspondent van de Excelsior te Berlijn bericht, dat Goering generaal Franco zal verzoeken begin Juni naar Berlijn te komen, teneinde tegenwoor dig te zijn bij de parade van de Duit sche troepen, die in Spanje hebbcn^ge- streden De correspondent voegt liler- aan toe, dat men van deze gelegenheid gebruik zou willen maken om de poli- tiek-militaire overeenkomst van Milaan plechtig te parafeeren. De Fransche ambassadeur, maar schalk Pctain, is bij zijn reis door Spanje te Granada verwelkomd door de autoriteiten en den militairen gou verneur. Hij heeft, het Alhambra en andere bezienswaardigheden bezocht. Over Cordova en Sevilla zal hij naar San Sebastian terugkeeren. BRUSSEL, 10 Mei. (Belga). Vanochtend is een wissel- looper van een financieele in stelling te Brussel op het oogenblik, dat hij het gebouw van de Nationale Bank ver liet, door twee personen aan gevallen en met een ijzeren staaf doodgeslagen. De moor denaars maakten zich mees ter van de tasch van hun slachtoffer, welke 775.000 francs bevatte, en hebben de vlucht genomen in een auto, welke twee dagen geleden ge stolen bleek te zijn. LEDEN VAN SPAANSCHE PHALANX IN MEXICO GEARRESTEERD MEXICO, 10 Mei (Ilavas), De po litie heeft zestien leden van de Spaan- sche phalanx, leiders van de Mexi- raansche afdoeling van dezen bond, ge arresteerd. Men verwacht dat zij uitge wezen zullen worden. Vreemde gedragingen van een Noor trokken de aandacht SCHAGEN, 10 Mei. Gisteren is alhier aangehouden de 64-jarige Noor O. B., die verdacht wordt van spionnage. De man logeerde sinds eenige dagen in een hotel hier ter stede. Hij had zich op verdachte wijze vanuit Schagen naar den Helder en Wieringen begeven, waar hij door zijn gedragingen de aandacht trok van de militaire autoriteiten. Deze waarschuwden de rijkspolitie in Schagen, die hem gisteravond opwachtte en arresteerde. De man is naar Wieringen overge bracht en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Gestruikeld en over boord geslagen LEEUWARDEN. 10 Mei. Gis teravond laat is te Leeuwarden binnengekomen de stoomboot „Fra- neker 1" van de reederij Stanfrïes, welke den dienst tusschen Leeuwar den en Amsterdam onderhoudt, met aan boord het stoffelijk overschot van den stuurman H. van Huizen. Van Huizen was bij Dronrijp over boord gevallen cn in het diepe gedeelte van de Harlingervaart terecht gekomen en verdronken. Dit gebeurde gister avond te ongeveer halfacht, toen van H. zich na het stuur aan een dekknecht te hebben overgegeven naar achteren had begeven om zich te verfrisschen. Aangenomen wordt, dat hij ls gestrui keld en toen over de reeling is gesla gen. Na twintig minuten dreggen werd hij opgehaald. Ondanks energieke po gingen van een geneesheer uit Dronrijp die, nadat de Franeker 1" naar den wal was opgestoomd, aan boord was geko men, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Van Huizen was gehuwd en vader van vier kinderen. LONDEN, 10 Mei (Reuter). De bij zondere correspondent van Reuter aan boord van de „Empress of Australia", bericht dat in weerwil van het slechte weer de „Empress of Australia" haar 17 knoopen blijft loopen. Gisteravond werd geen filmvoorstelling gegeven, na het diner trok het. koningspaar zich in eigen vertrekken terug. Dinsdagmiddag woonden de Koning en de Koningin het afscheid van den slagkruiser „Repulse" bij, welke de „Em press of Australia" een eindweegs had begeleid. Het passagiersschip minderde vaart en de „repulse" stoomde in volle vaart voorbij, terwijl de bemanning op het dek stond aangetreden cn juichte. Het muziekcorps speelde het Engelsche volkslied. Op de „Empress of Australia" werd een vaatje, inhoudende dc koninklijke post, waaronder brieven voor de En gelsche prinsesjes, over boord geworpen. Het vaatje was gemerkt met twee witte en roode vlaggen. Het vaatje werd dooi de „Repulse" opgevischt, waarna het oorlogsschip naar Engeland terugkeer de. BELGISCH DISCONTO VERLAAGD BRUSSEL, 10 Mei. (Belga). De Belgische Nationale Bank heeft haar disconto met één procent verlaagd. VERLAGING VAN DE OORLOGS RISICO-PREMIES NEW YORK. 10 Mei (Reuter). Gis teren is een verlaging van de verzeke- rings-premies voor oorlogsrisico in wer king getreden. De premies voor vrachten naar Duitschland en Italië zijn thans weer op het normale peil gebracht. tv eerverwachting Voor het Westen en midden; Licht tot half bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag zelf de temperatuur. Meest matige N.O. tot N. of N.W. wind. Voor het Oosten: IIa]f tot zwaar bewolkt of be trokken, weinig of geen regen, koude nacht, overdag zelfde temperatuur. Matige tot zwak ke. N.O. tot Nj wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1