Minderheden Staten in den Staat Engeland en Japan balanceeren Ctcudiic (BeJikhhw Qdynia concurrent van Danzi D[ Complot ontdekt in Ecuador De-militarisatie der Aalands-eilanden Geen pacten met Duitschland BOERDERIJEN IN BRAND HULL'S OORDEEL OVER DE CRISIS IN EUROPA Snorder botst tegen vrachtauto Politieagent schoot brigadier neer AUTOBESTUURDER OMGEKOMEN Het binnenvaartrecht aangenomen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 MEI 1939 (Van onzen specialen verslaggever) DANZIG. 9 Mei Wie waarheid spreekt, spreekt schoon Zóo is het en voorzeker In dezen zin bezien ben ik een kun dis spreker ZOO laat in versregels een dichter Socrates tegen zijn rechters spre ken en wanneer wijlen Socrates het destijds bij het rechte eind heeft ge had, dan zou de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken net precies het tegendeel van een kundig spreker zijn wanneer althans de Duitsche pers een juist oordeel velt. Intusschen zit er nog „geen schot" in de zaak. en woordelijk opgevat is dat ook maar gelukkig, want wanneer er werkelijk „schot" in zou zitten zou de wereld in vlammen staan. Kijkt U eens ik geloof dat ik U de waarheid schrijf, wanneer ik als mijn overtuiging te kennen geef dat tenslotte Danzig toch naar het Duitsche Rijk te rug zal keeren. Ik heb met tallooze Duit- schers gesproken, Duitschers van de meest uiteenloopendfi „pluimage", maar dat gesprek kwam altijd hierop neer dat aan dien terugkeer niet te tvvij felen viel En... zonder oorlog. Het komt er maar op aan hoe zich in Duitschland de toestand ontwikkelen zal en deze Duitscher vertolkte de al gemeene Duitsche opvatting en ziens wijze, die zijn betoog samenvatte in de volgende woorden: „Wanneer Hitier zich eenmaal iets voorgenomen heeft dann haut er zu...." Ik lees en ik hoor van Duitschers af grijselijke verhalen van mishandelin gen en chicanes, waaraan zij door de Polen worden blootgesteld een der meest gelezen Duitsche bladen schrijft hier: „So erdrosselte Polen Deutsch- land seit zwanzig Jahren treibt Po len eine Aushuncerungspolitik", en wanneer ik moet gelooven hoe de Duit sche minderheden worden behandeld; ja dan zou ik alles, maar géén Duitscher in Polen willen zijn. Intus schen gebiedt de eerlijkheid en objec tiviteit er op te wijzen, dat deze min derheden het hier inderdaad niet ge makkelijk hebben. Een minderhedenstaat en Polen is een zéér groote minderhedenstaat heeft het nooit gemakkelijk. Minderhe den zou men meer dan eens kunnen noemen een Staat in den Staat en te genwoordig met zijn overal en ten al len kant ontwaakte zucht onafhankelijk te wordep, valt op een minderheden staat hoe langer hoe minder „staat" te maken. Het is overigens hoogst opmer kelijk hoezeer deze gebeurtenissen deze minderheden tot eenheid hebben weten te brengen; er zijn natuurlijk uitzonde ringen, maar over het algemeen kan men toch wel zeggen dat Po 1 e n mo menteel één i s in zijn wil zich als het noodig is tot het uiterste te verdedigen. Bii de Oekrainers valt een afname van hun pro-Duitsche ge voelens te constateercn sinds Slowakije onder Duitsche bescherming is ge plaatst en zonder nu te kunnen zeggen dat hun genegenheid zich naar Pool sche zijde heeft verplaatst, is deze om sla? toch niet te loochenen. Men hoort dat Polen zéér wel weet dat het op den duur de nederlaag zal lijden, maar, zoó redeneeren zij, wij zijn een arm volk en wat kan ons tenslotte no? erger ge beuren? De Pool is van de kracht van zijn leger en zijn luchtvloot overtuigd. Gdynia, snel gegroeide havenplaats IK wil U nog het een en ander ver tellen over de door de Polen voor twaalf jaar met geweldige kosten aangelegde handels- en marinehaven Gdynia een haven waar zich een groote bedrijvigheid afspeelt en in wel ke finantiecie aangelegenheid als ik mij tenminste niet vergis ook Fransch kapitaal een rol van beteeks- nis heeft gespeeld. Gdynia was voor twaalf jaren nog een klein en onaanzienlijk visschers- dorp. Wanneer men foto's uit het jaar 1922 vergelijkt, dan ziet men hoe deze havenstad als het ware uit het niets is opgebouwd. Het plaatsje ligt op een kleine 20 K.M. van Danzig en toen ik er met een hooggeplaatste Pool heen- gine, trok de taxichauffeur een gezicht, dat ons bewees dat hij wel prettiger en m'nder riskante tochtjes placht te maken. Maar er gebeurde niets, ik had mijn visum en de douanen lieten ons zonder de minste moeilijkheden passee- ren. Langs prachtige wegen ging onze tocht aan onze rechterhand breidde zich de Oostzee uit en toen wij boven op een heuvel waren geklommen, over zagen wij het prachtige en voortreffe lijk geoutilleerde havencomplex, volko men modern ingericht Deze haven toont een interessante tegenstelling met de Danziger haven, want waar de laat ste een natuurlijke is daar heeft men in Gdynia met een kunstmatige te doen. Gdynia zelf is een stad die ik schreef dit reeds Amerikaans aan doet. Men wandelt door breede straten en ziet met bewondering hooge gehou wen rijzen een soort „skyskrapers" Er heerscht in Gdynia een opgewekt leven, al is momenteel door de bezetting van Tsjecho-Slowakije de transit-handel eenigszins teruggegaan het ligt voor de hand dat de Duitschers allereerst aan hun eigen havens denken en niet aan die, die Danzi*. een zeer voelbare concurrentie aandoet. Van wat hier wordt uitgevoerd noem ik en het is slechts een greep hout. kolen en ko ren. ook eipren vleesch. boter en wild; de invoer ziet o.a. schroot, erts en ko loniale waren. Van boter, eieren en le vensmiddelen gesproken, het leven is goedkoop en het eten is er goed. Danzig's schoonheden EN Zondag benutte ik om mij nog eens weer te verlustigen in het verleden en er mij rekenschap van te •-•even hoezeer wij (wij mogen dan al in technisch opzicht met zeven mijlslaarzen voortgeschreden zijn) er in schoon»1^1 op achteruit zijn_ ge gaan. Het is hier een paradijs voor hem die houdt van architectonisch schoon. Wandel naar het buitengemeen interes sante Artusgehouw thans de beurs stammend uit een tijd toon het geld geen rol scheen te spelen. Hier ademt ipder voorwprp nog den geest van het verleden. Eertijds zetelden hier de Schöffcn, dip met wijze en verstandige woorden de elkander hun recht niet gunnende kooplieden tot rede brachten, zij losten ook dp geschillen op die 1 ren ontstaan tusschen de heeren. die met hun groote houtvlotten uit Rusland naar Dantzig.waren gekomen en in der tijden loop werden in dit gebouw ver schillende Fachverbftnde ondergebracht terwijl in de geweldige en aan schilde ringen en andere bezienswaardigheden overrijke zaal thans lederen dag de beurs gehouden wordt. Deze heeren wisten het leven te ge nieten zij verstonden de kunst het voorname naar voren te brengen zonder daarbij in overdrijving te vervallen en wanneer wij om maar eens iets te noemen de fraaihewerkte voorwer pen zien. die destijds de gilden plachten te gebruiken, wanneer wij ons oog la ten vallen op de zeer fraai hewerkte staven, die hij optochten werden mee gedragen, wanneer wij in gedachten natuurlijk de geweldige bekers aan de lippen hrengen waaruit men elkan der destijds toedronk, wanneer wij de schilden zien. die men zich om den hals hing en die alle even kunstvaardig zijn bewerkt tja dan zou men toch eigenlijk in die dagen hebben willen le ven. Dagen toen alles van uit de verte tenminste beschouwd zoovee! beter en rustiger en kalmer en minder zenuwsloopend als thans scheen te zijn. Interessant is hier een twaalf meter hooge kachel met liefst 268 tegels ver sierd, welke tegels de beeltenissen der onderscheidene Saksische keurvorsten dragen. Interessant ook is het te zien hoe door de wandschilderingen heen, zich een hertekop boort deze koppen waren er reeds voordat de schilder zich aan zijn arbeid zette en men zal zich mijn verwondering kunnen voorstellen toen ik dit de geschiedenis niet dan zeer flauwtjes kennend ontwaarde. „Wat moet dat beest daar?", waren mijn eerste woorden. Mozaiek uit de zestiende eeuw schil deringen uit de zestiende eeuw vier slanke zuilen, die deze immense zaal schragen, een buitengewoon interes sante afbeelding van St. Joris, den draak doodend, stammend uit de vijf tiende eeuw treft onzen bewonderenden blik kortom het is goed toeven in deze omgeving van wonderschoone ar chitectuur. LAAT ik niet probeeren mij als pro feet op te werken. Laat de wereld dankbaar zijn, dat zich vooralsnog niets verontrustends heeft voorgedaan en dat de deuren aan alle kanten op een kic. worden gelaten, zooveel deu ren intusschen dat het vredeskind met een heftige verkoudheid heeft te kam pen hoest en kucht, maar vooralsnog niet op sterven ligt. Tenslotte nog dit. Gisteravond sprak ik met twee Franschen, die er elk een andere meening op na hielden. Het kon niet mooier. Want ik had er heele- maal geen. dat zpi ik tenminste. En weet U wat na lanfce beschouwingen het re sultaat was? Een der twee, degeen die het Duitsche standpunt huldigde, vatte zijn opvattingen samen in de woorden: „Nous ne pouvons pas (wij kun nen niet anders) de Duitsche eischen zijn gerechtvaardigd crï de Polen zul len ze ten langen leste moeten aanne men", waartegenover de Poolsch-gezinde antwoordde: „Nous ne v o u lo n s pas (wij willen niet) Duitschland zal water in zijn bloedrooden wijn hebben te doen En om die twee zienswijzen nu tot elkaar te brengen zonder den een teveel te nemen en den ander teveel te geven, d a a r zal men nu binnenkort mee moe ten beginnen. QUITO, 10 Mei. (Havas). De regee ring heeft een revolutionnair complot onder leiding van een gepensionneerd kolonel, Luis Larrea Alba, leider, van een uiterst-li nksche groep, ontdekt. Alba en een vijftigtal anderen zijn gearres teerd. Officieel wordt ontkend, dat de bewering van Alba, dat de president der republiek, Mosquera Narvaez, de Galapagofi-eilanden zou hebben ver kocht, waar zou zijn. Narvaez heeft ver der verklaard, dat hij iedere poging van de linkschen om zich van de macht meester te maken, met kracht zal on derdrukken. Het kabinet heeft besloten de buitengewone volmachten voor den president te handhaven. Te Quito i6 al les kalm. FRANSCH POOLREIZIGER ERNSTIG ZIEK OSLO, 10 Mei (Havas). De Fransche poolreiziger Gaston de Mi card, die met de leden van zijn expeditie den winter heeft doorgebracht in het Noord-Oosten van Groenland, is ernstig ziek. De ex peditie heeft onmiddellijke hulp ge vraagd. Waarschijnlijk zal een vliegtuig uit Noorwegen vertrekken. Wereldgebeuren Zoowel Londen jegens Moskou als Tokio jegens de as Rome-Berlijn streven naar beperkte verplichtingen HALIFAX heeft dezer dagen een langdurig onderhoud gehad met den Japanschen ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, waarbij de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken den vertegenwoordiger der Japansche regeering volledig zou hebben ingelicht over den huldigen stand der Britsch- Ruesieche besprekingen en over de oogmerken der Briteche politiek. Daar tegenover zou Lord Halifax om inlich tingen hebben gevraagd over de Japan sche besprekingen met Rome en Berlijn inzake een uitbreiding van het anti- kominternpact. Zoowel Londen als Tokio zijn in hun besprekingen met hun vrienden en cvcntueele - bondgenooten opmerke- ijk gereserveerd. Voortdurend is er van Britsche zijdè op gewezen, on der meer door Chamberlain in verkla ringen in het Lagerhuis, dat de Britsche regeering in haar onderhandelingen met het Kremlin slechts 6treeft naar een be perkte overeenkomst voor zeer bepaalde gevallen. Anderzijds komen den laat- sten tijd uit Tokio voortdurend berich ten. dat de Japansche regeering wei bereid is tot een versterking van het anti-kominternpact, maar niet wcnscht over te gaan tot het sluiten van een militair verbond met Rome en Berlijn, dat behalve tegen de Sovjet-Unie ook tegen de „democratische" mogendheden gericht zou zijn. Zoowel Londen als Tokio betrachten dus oen terughoudendheid, wel ke hen in staat stelt een matigenden invloed uit te oefenen op de ontwikke ling der wereldpolitiek. Beide staten, zoowel Japan als Groot-Brittanniö, wen- sehen een algemeen conflict te voorko men uit overwegingen van imperiale politiek, vooral ook omdat zij bij een wereld-conflict zeer veel, zoo niet alles te verliezen hebben en winst uitgeslo ten lijkt. Hoezeer het. Britsche Empire behoefte heeft aan een vreedzame ont wikkeling. is in ons blad reeds meer malen uiteengezet. Ook Japan echter, dat zich nu reeds drie jaar met China in een oorlog gewikkeld ziet, welke al lerminst een „militaire wandeling" kan worden genoemd, is economisch waar schijnlijk niet meer opgewassen tegen de eischen, welke aan het land van de Rijzende Zon gesteld zouden worden bij een algemeen conflict, waarbij Japan nis bondgenoot van Rome en Berlijn te gen de Sovjet-Unie, Engeland, Frank rijk en wellicht de Vereenigde Staten in het strijdperk zou moeten treden. Het is er thans zoowel Londen als Tokio in de eerste plaats om te doen, een der gelijke ontwikkeling te voorkomen. ENGELAND weigert, in de huidige omstandigheden, niet de Sovjet-Unie een algemeens overeenkomst tegen agressie te sluiten, welke behal ve voor het geval van aanvallen op „ge garandeerde" staten als Polen, Roeme nië en Griekenland ook zou gelden voor het Verre Oosten. Daartegenover wei gert Japan zich te binden aan Berlijn en Rome in dier voege, dat het door een conflict in Europa automatisch in een oorlog zou worden gewikkeld zoowel met de Sovjet-Unie als met de „democratische" mogendheden. „Viel Fcind, viel Ehr" moge een schoone leu ze zijn, de Japansche bewindhebbers zijn zeker niet van zins hun moeizaam veroverde posities in het Verre Oosten ter wille van anderen op het spel te zetten. Daarheen voert geenszins de „Keizerlijke weg", welke Tokio thans bewandelt. Zoo ontstaat een evenwichtstoe stand, waarhij zich twee groepen vor men, met Londen en Tokio al6 gewich ten, die voorloopig in reserve blijven. Zou eenerzijds het anti-kominternpact worden versterkt, tot een algemeen mi litair pact tusschen Berlijn, Rome en Tokio, dan zou ongetwijfeld terstond een nauwo aaneensluiting van de Sov jet-Unie met do „democratische" staten, de Ver. Staten wellicht inbegrepen, tot stand komen. Zou anderzijds Londen een algemeen militair pact sluiten met Frankrijk en de Sovjet-Unie, dan zou wellicht Tokio, om het evenwicht te herstellen, zich nauwor aansluiten bij de as Rome-Berlijn dan tot dusver in gevolge het anti-kominternpact het ge val is. Zoolang dus Londen zich be perkt in zijn toezeggingen aan de Sovjet-Unie, en anderzijds Tokio zich niet militair biödt aan de as Rome-Ber lijn, bestaat er een goede kans, dat voor een algemeen conflict niet behoeft te worden gevreesd. STOCKHOLM, 10 Mei (D.X.B.) De regeering heeft den Zweedschen Rijks dag het Zweedsch-Finschc plan inzake de handhaving van de neutraliteit der Aalands-eilanden voorgelegd. De Minis ter van buitenlandsche zaken, Sandler, verklaarde daarbij, dat, de mogendhe den, die de conventie van 1921 onder- tockcnd hebben, in haar antwoorden op dc nota der Zwecdsche cn Finsche re geering over v rsterking der eilanden alle in beginsel het plan hebben goed gekeurd, voorzoover de neutraliteit der eilanden gehandhaafd blijft. Opmerkelijk resultaat van de conferentie van ministers van Denemarken, Fin land, Noorwegen en Zweden KOPENHAGEN. 10 Mei (D.N.B.). - In Deensche politieke kringen spreekt men van twee resultaten der gisteren in Stockholm gehouden conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van Zweden. Finland, Denemarken en Noorwegen, te weten: (1) De hernieuwde constateering eener volledige overeenstemming, dat een politiek van de strengste neutrali teit gehandhaafd moet worden, en de Noorsche staten ver moeten blijven van elke groote politieke machtsgroe- peering. (2) Het uitstel van een definitief be sluit ovpr de beantwoording der kwes tie van niet-aanvalspacten met Duitsch land. De verrassing der conferentie van Stockholm voor Deensche politieke kringen was, dat niet slechts Zwe den en Noorwegen de reeds beken de bezwaren tegen het openen van onderhandelingen over het sluiten van een niet-aanvalspact met Duitschland uitten, doch dat ook Finland zich, ondanks het bestaan van een overeenkomstige overeen komst met Sovjet-Rusland, bij hun aansloot. BINNENLAND WASHINGTON, 10 Mei (Havas) Messersmith, adjunctstaatssecretaris, heeft het tiende internationale congres voo]* geneeskunde en artsenijbereid'kun- cle, geopend, waar vertegenwoordigers uft 32 landen aanwezig zijn. Hij las een rede van Huil voor, die verhinderd was. Huil maakt een toespeling op de Europeescbe crisis en verklaart dat de volken in Europa voor een zeer belang rijk besluit staan. „Zij moeten kiezen tusschen den weg, welke tot oorlog leidt met zijn verschrikkelijken prijs aan lijden en economische ontwrichting en den weg tot vrede. Het moet niet worden toegestaan, dat de vreedzame volken kunnen worden meegesleept in'n oorlog togen hun wil. 't Is noodig in de internationale betrekkingen verheven idealen van edelmoedigheid, sympathie en^ begrip toe te passen. Nooit was dat dringender noodig dan nu", Huil bevestigde den innigen wensch naar vrede welke de vereenigde staten bezielt, en voegde daar aan toe, dat deze er van overtuigd blijven dat de „naties vereenipd in een conferentie op voet an gelijkheid op vriendschappelijke wijze en in ecre hun geschillen kunnen regelen. Wij zijn bereid een gebaar van vriendschap en eerbied te maken en po gingen aan te wenden tot opbouw van een duurzamen vrede, gebaseerd op eerbied voor het gegeven woord, den hoeksteen der beschaving". Huil besloot met een beroep op zijn hoorders zich aan te sluiten bij een be roep op alle volken, opdat zij al het mo gelijke zullen doen om de komst voor te bereiden van den dag, waarop de ver schrikkingen van den oorlog zullen ver dwijnen. Inzittende vrouw ernstig gewond .AMSTERDAM. 10 Mei. - Met een klap, die in het vroege morgenuur in wijden omtrek hoorbaar was en waar door vele omwonenden wakker schrok ken, hotsten vanmorgen om circa halfzes aan de Gelderschckade hoek Bantam- merstraat een groote vrachtwagen en een personenauto tegen elkaar. De kracht van de hotsing was zoo hevig, dat de kleine personenauto een snorders- wagen over d«n kop sloeg en daarbij grondig werd vernield. De chauffeur kreeg geen noemenswaardig letsel, daar entegen werd een 34-jarige inzittende vrouw ernstig gewond. Met een vermoe delijk wervel fractuur en een hersen schudding heeft de G.G.D. haar naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd. De vrachtauto kreeg slechts weinig Schade. GOEDEREN INGEVOERD ZONDER CONCERT 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage bevestigde vandaag het vonnis, door de rechtbank hier ter stede» gewezen, waarbij de 40- jarige koopman L. N. F. wegens invoer van goederen zonder consent, vereischt volgens de crisisinvoerwet 1931, ver oordeeld is tot een gevangenisstraf van één maand. Brand onder Wychen veroorzaakt 25-000 gulden schade WIJCHEN. 10 Mei. Vanochtend zijn te Niftrik, onder Wychen. twee boerde rijen tot den grond afgebrand. De brand is ontstaan in de boerderii van G. van Thiel, vermoedelijk dooreen lek in den schoorsteen. Het vuur nam spoedig zulk een omvane aan. dat de vlammen oversloegen naar de boerderii van M. Schreven. De brandweer uit Wychen hestreed het vuur met groote kracht. Zij beschikte echter over te wei nig bluschwater en moest toezien, dat heide pereeelen een prooi der vlammen werden. Het vee kon men tiidi? in vei ligheid brengen. Het zaer in het heein naar uit, dat het vuur zich ook no? zou mededeelen aan een nahii eeleeen boer derij. hetepon men echter heeft kunnen verhinderen. De brandweer uit Nijmegen, die ter assistentie epwaarsrhmvd was en met eroot materiaal uitrukte, behoefde geen dienst te doen. De schadp wordt geraamd op vijf-en- twintig-duizend gulden. Zij wordt door verzekering gedekt. VALKF.NSWAARD. 10 Mei. Van ochtend is in hef gehucht Deelshurk. on der Valkenswaard. de boerderii van de familie Willems. bewoond door den landbouwer Nieuwenhuis. afeebrand De landbouwer is onder militairen dienst. De hoeve, die met riet gedekt was, stond snoedi.? in lichter laaie. De brandweer kon niet voorkomen, dat het perceel tot den grond afbrand de. F.enige kalveren en varkens zijn in het vuur omgekomen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld AMSTERDAM, 10 Mei. De rechtbank deed vandaag uitspraak in de zaak tegen een Amsterdam- schen politieagent, die op 31 Au gustus van het vorige jaar in het politiebureau aan de Pieter Aerzt- straat een brigadier neerschoot, toen deze hem kwam halen, daar hij, de agent, gehoord moest wor den door de zedenpolitie. De man, die is onderzocht door een psychiater, dr. S. P. Tammenoms Bak ker, werd verminderd toerekeningsvat baar verklaard. In verband hiermede veroordeelde de rechtbank hem tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aflrek van de preventieve hechte nis en bepaalde, dat de straf in een bijzondere strafgevangenis zal worden ondergaan. Voorts ontzette de rechtbank verd. van het recht tot het bekleeden van het ambt van agent van politie voor den tijd van zes jaar en zes maanden. De rechtbank overwoog, dat er ter men aanwezig zijn om verdachte voor den iangsten tijd. die de wet in dit ge val toelaat, te ontzett-n van het recht tot het bekleeden van het ambt van agent van politie, op grond van den aard van het gepleegde feit en de ter terechtzitting gebleken omstandigheden waaronder het is begaan. Botsing op den rijksweg AmsterdamDen Haag HOOFDDORP, 10 Mei Op het kruis punt van den Venneperdwarsweg en nieuwen Rijksweg AmsterdamDen Haag is gistermiddag een vrachtauto in botsing gekomen met een tractor met oplegger, afkomstig uit Schoveningen. De vrachtauto werd van den weg ge drongen, kwam in den Kagertocht te recht en sloeg daar over den kop. De wagen kwam ondersteboven in de sloot te liggen. De bestuurder en diens broer tuimelden beiden uit de cabine, waarbij de bestuurder met zijn boven lichaam onder den auto terechtkwam. Alleen diens beenen waren nog zicht baar. De broer kwam met den schrik vrij en riep om hulp. Passeerende men- «chen konden het lichaam van den be stuurder eerst na tien minuten te voor schijn halen, nadat de auto gekanteld was. De man bleek te zijn overleden, al dus de Telegr. De bestuurder van den vischauto klaagde over pijn in de borst en heeft vermoedelijk eenige ribben gebroken. De officier van Justitie, mr. Sikkel, was spoedig ter plaatse. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer leidt het onder zoek. Het lijk is door de politie in be slag eennmen «n naar het lijkenhuis op de Algemeeiie Begraafplaats te Hoofd dorp vervoerd. De zwaar beschadigde vrachtauto's zijn eveneens ln beslag ge nomen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. - H. M. de Koningin heeft aan den heer J. Overdij- king. tuinbaas van het Paleis „Huis ten Bosch", die na veertigjarigen Koninklij ken dienst gepensionneerd is, het gou den kruis van verdienste van de huis orde van Oranje toegekend. TWEEDE KAMER Minister acht mogelijkheid van coördinatie van het vervoer belangrijk 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. -- De Tweede Kamer kwam hedenmiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. II. van Schaik. Aan de orde zijn de wetsontwerpen nieuwe wettelijke regeling van het bin nen vaartreclit: goedkeuring van het te Genève gesloten verdrag, van 9 Decem ber 1930 tot vaststelling van eenige een vormige regelen betreffende aanvaring ip do binnenscheepvaart: goedkeuring van het te Genëve gesloten verdrag van 9 December 1930 nopens de teboekstel- ling van binnenschepen, de zakelijke rechlen op die schepen en andere daar mede samenhangende onderwerpen; uitvoering van dit verdrag. De heer Ter pst ra (a.r.)brengt dank aan de ministers van justitie Donner. van Schaik en Goseling voor dit ontwerp. Bijna alle artikelen zijn in de vaste commissie ter sprake gekomen. De rege ling van de aansprakelijkheid van den binnenschipper voor de veroverde goe deren is een van de belangrijkste pun ten van mondeling overleg geweest met de regeering. De minister van justitie, de heer Goseling, is van meening. dat het een goede traditie van de Kamer is, dat namens de vaste commissie de voorbe reiding met een kort woord wordt be sloten. De minister geeft vervolgens een klein overzicht van de totstand koming van de ontwerpen. Hij wijst op het prachtige werk van de in 1925 ingestelde commissi e-Molen- graaff. De minister brengt eerbie dige hulde aan wijlen prof. Molen graaf! en aan prof. Star Busmann. Aan den arbeid van deze commissie is wat de groote grondslagen betreft, niet geraakt. Spr. herinnert er aan, dat in het ge wijzigd ontwerp van wet drie belang rijke. wijzigingen hebben plaats gehad. De Kamer heeft blijk gegeven van een jufete afweging van belangen. Het belangrijkste resultaat van het mondeling overleg acht. spr. de bepaling, die de mogelijkheid opent van coördinatie van het vervoer. Invoering van de bepalingen, die de aansprakelijkheid inhouden, zal voor loopig niet geschieden voor zij kunnen worden gezien in het kader van de coördinatie. Spr. hoopt, dat de landen, die de ver dragen hebben geteekend, niet lang zul len dralen met de ratificatie. De regeering zal de bekrachtiging nog eenigen tijd aanhouden, ook na de goedkeuringswetten. Moge de wettelijke regeling binnen niet te langen tijd haar werking begin nen in een sfeer van verhoogde welvaart cn daaraan het hare bijdragen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De vier ontwerpen worden z. h. stj aangenomen. De vergadering wordt om 13.45 uur verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. De Tweede Kamer zal Donderdag 11 Mei, niet in openbare vergadering bij eenkomen. In de vergadering der af- deelingen, die dan worden gehouden, zullen o.m. worden onderzocht de wets ontwerpen onder de wapenen blijven van dienstplichtigen, in werkelijken dien6t houden van dienstplichtigen en het wetsontwerp, houdende voorschrif ten betreffende het stemmen bij vol macht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen. In de openbare vergadering van Vrijdag 12 Mei zullen o.m. worden behandeld de wetsontwerpen voorschriften betreffen de het stemmen bij volmacht door mili tairen bij de in 1939 te houden gemeen teraadsverkiezingen en wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijkebegrooting voor 1939 (vluchte lingenkamp). indien over deze ontwen- pen eindverslag zal zijn uitgebracht. De wetsontwerpen nadere voorzienin gen ter bescherming van de openbare orde en aanvulling van den eersten titel van het tweede boek van het wetboek van strafrecht (misdrijven tegen de vei ligheid van den staat) zullen op Donder dag 25 Mei in de afdeelingen worden onderzocht. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Bii K B. van 8 Mei is ingaande, den 1 April 1939, bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke Marine-reserve de luitenant ter zee der 3e klasse bij die reserve J. J. Walpoott.. Buitenlandsch weeroverzicht De depressie over Centraal Europa Is nog bezig op te vullen. Een uitgestrekt wolkendek, waaruit op vele plaatsen nog lichte regen valt, breidt zich uit over Noord- en West-Duitschland, over Zwitserland en over het Oosten van Frankrijk. In ons land en de Westelijke helft van Frankrijk is het weer helder tot licht of half bewolkt. Een rug van hoogen luchtdruk, die van het Ooste lijke Oostzeegebied over de Noordzee en Engeland tot den Oceaan ten Westen van de Golf van Biscaye re.ikt., scheidt de continentale depressie van een ge bied van lagen luchtdruk op den Oce aan. Een vlakke depressie passeerde gis teren de Faroer en liet thans voor de Noorsche kust. De Pieenlijke Oceaan-de pressie blijft ver in het Westen en toont zich niet meer actief. In het Oostelijke deel van den Oceaan blijft, het weer bij voortduring rustig en tot op zeer. dui delijke breedten zeer koel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3