V erdedigingsvoorber eiding van Nederland C ANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD r STADSNIEUWSl Kieskeurige inbrekers Tusschen Mensch en Dier .J Lessen uit den wereldoorlog r vJ BURGERS CONTRA MILITAIREN Jongen aangereden DOORN's SPECIAAL SCHOENENMAGAZIJN Concert in het openluchttheater 2e BLAD PAG. u AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 MEI 1939 Lezing van kolonel b. d. dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn uit Den Haag in 's Prinsenhof UITGAANDE van de Ned. Ver. eeniging „Onze Vloot," de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei, de ver- eèniging voor nationale Veiligheid en het Nationaal Jongerenverbond had gisteravond een bijeenkomst in 's Prinsenhof plaats, tijdens welke kolonel b.d. dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn uit Den Haag, een lezing hield over het onderwerp: De Eco nomische verdedigingsvoorbereiding van Nederland. Kolonel b.d. G. Doorman sprak een kort openingswoord, waarbij hij in het bijzonder de aanwezigheid van generaal- majoor A. R. v. d. Bent, adjudant in b.d. van H.M. de Koningin, commandant der IVe Divisie, bevelhebber in de vierde militaire afdeeling, kolonel A. G. Lager- weij, garnizoenscommandant, en kolonel A. de Vries, commandant van de VlIIe Infanteriebrigade, op prijs stelde. Hierna ving dr. Feuilietau de Bruijn zijn lezing aan. Spreker wees er op dat Duitschland in den wereldoorlog de nederlaag had moeten lijden door de voedsel- en grond- stoffenblokkade der Gealliëerden. Het is de groote ellende geweest, die het Duit- sche volk had te doorstaan waardoor ten slotte de kreet „Fort mit der Ra- tionierung" werd aangeheven en het Duitsche Heimatfront ineen is gestort. Ten slotte maakte de revolutie een einde aan den Duitschen weerstand. Ook in Rusland is het „homefront" ineen gestort. Hier lagen de zaken ech ter anders dan in Duitschland. De Rus sische Regeering bleek onbekwaam te zijn om den landbouw en de industrie te organiseeren, waardoor het leger en de burgerbevolking het meest noodzake lijke moesten ontberen. Burgeroorlog en revolutie maakten een einde aan het Tsaristische regime. Zoo heeft de erva ring in den wereldoorlog geleerd, dat. men zijn economische verdediging niet straffeloos kan verwaarloozen. Spreker vestigde er de aandacht op, dat de moderne materiaaloorlog heel andere eischen aan de oorlogvoering stelt dan vroeger. Het munitieverbruik is thans enorm toegenomen. Bij den slag aan de Marne beschikte men door het enorme munitieverbruik aan beide zij den nog maar over 50 schoten per ka non. Frankrijk was den oorlog ingegaan met ongeveer 4000 stukken veldgeschut en 5.7 millïoen projectielen. Maar eind 1917 stonden er aan Fransche zijde aan het Westfront rond 6000 stukken ge schut, terwijl het jaarverbruik was ge stegen tot 60 millioen projectielen. Bij de groote veldslagen werd op één dag meer munitie verschoten dan in den heelen FranschDuitschen oorlog. Zoo kwam het. dat na den oorlog het begrip van de oorlogspotentieel in West-Europa is ontstaan, waar door het complex van moreele, eco nomische, financieele en militaire factoren wordt verstaan, die niet alleen de gevechtswaarde van leger en vloot, maar ook het weerstands vermogen van het homefront be- heerschen. Want de ervaringen in den wereldoorlog opgedaan, hebben aangetoond, dat niet alleen het weerstandsvermogen van het ge vechtsfront, maar vooral die van het homefront zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. De economische verdediging stelt zich dan ook ten doel om de oorlogs potentieel van een land zoo hoog mogelijk op te voeren. In tijd van oorlog zal men moeten zorgen, dat het productieproces op maximum capaciteit blijft werken. Om echter één soldaat aan het front van het noodige te voorzien, moet men on geveer acht arbeiders achter het front aan het werk houden. Om een leger van 250.000 man in strijdvaar- digen toestand te houden, zijn dus rond 2 millioen arbeiders noodig. Daar bovendien de burgerbevolking van het noodige moet worden voor zien, zal het invoeren van arbeids dienstplicht in oorlogstijd voor man nen en vrouwen van 17 tot 60 jaar ook voor Nederland onvermijdelijk zijn Vervolgens behandelde spreker de po litiek strategische positie van Nederland bij een conflict tusschen Engeland en Duitschland, waarbij Nederland natuur lijk getrouw aan zijn zelfstandigheids- politiek moet blijven. Twee factoren hebben sedert den we reldoorlog belangrijke wijziging ge bracht in onze strategische positie. Het zijn de ontwikkeling van de luchtmacht en het tot stand komen van twee vestingsfronten, eenerzijds de Maginot- linie Belgische fortengordel, ander zijds de Duitsche Siegfriedlinie. Uitvoerig stond spreker stil bij de groote beteekenis, welke de vliegvelden in do Hollandschc Waterlinie, eenerzijds als een uitgangspunt voor een luchtbom bardement van het Ruhrgebied, de rug- gegraat der Duitsche economische ver dediging, anderzijds voor een luchtaan val op de importhavens van de Engel- sche Westkust hebben. Zoowel Engeland als Duitschland hebben er belang bij, ons met rust te laten, mits zij zekerheid hebben, dat wij er niet aan denken onze zelfstandigheidspolitiek prijs te geven, tenzij ons grondgebied geschonden wordt. Daarnaast zal het noodzakelijk zijn, dat wij over een sterke luchtafweer, over voldoende vliegtuigen, luchtafweer geschut en een goed georganiseerde pas sieve luchtbescherming beschikken, daar anders het burgerfront snel ineen zal storten. Voorts wees spreker erop, dat Limburg, gelegen op de Noofdelijke flank der beide vestingfronten, de zwakste lijn van weerstand in deze mogelijke oorlogszone vormt. Mede in verband met de vitale beteekenis, welke Limburg voor ons economisch leven in oorlogstijd heeft, stelde hij als eisch, dat de grenzen naar Zuid en Oost van dit gebied zoodanig moeten worden versterkt, dat het niet onder den voet kan worden ge- loopen, voordat het Veldleger te hulp kan snellen. Van veel belang is ook om in tijd van oorlog zoolang mogelijk in onze eigen voeding te kunnen voorzien. Uitvoerig behandelde spreker de moei lijkheden, die onze aanvoer van voedsel over zee tijdens den wereldoorlog heeft ondervonden. Pas eind Augustus 1918 werd echter iedere aanvoer van voedsel uit het buitenland voor ons onmogelijk gemaakt. Zou de oorlog langer geduurd hebben, dan zouden wij stellig voor de keuze zijn gesteld om öf te verhongeren, öf ons bij één der strijdende partijen aan te sluiten. Een zorgvuldige voorberei ding van de voedselvoorziening in oor logstijd is dus noodig. Vooral in de eerste phase van een nieuwen oorlog zal het niet mogelijk zijn onze aanvoeren over zee dadelijk geheel af te snijden indien wij neutraal blijven. In vredestijd moet dan echter alles zijn voorbereid om in deze eerste phase zooveel mogelijk voedsel te im porteeren. Een goed plan voor voedselvoorzie ning is echter niet mogelijk als niet be schikt wordt over een goeden landbouw. Het is foutief als niet eerst het minimum voedselrantsoen, dat noodig is, om zon der schade voor de gezondheid een oor log jaren lang vol te houden, wordt vastgesteld, en als er tenslotte niet een goed. plan van voedselproductie wordt opgesteld, zöoals o.a.. tijdens den wereld oorlog in Denemarken is geschied. Spreker bepleitte ten zeerste de uit voering van het plan Westhoff. Over gaande tot de industriëele verdedigings voorbereiding werden achtereenvolgens de keuze van vestingsplaats van oor logsindustrieën en de noodzakelijkheid van het bezit van een eigen bewape ningsindustrie bësproken. Spreker ves tigde de aandacht op de zeer groote ge varen, die een kleine staat bedreigen, als hij zijn bewapening betrekt van andere mogendheden. Zelfstandigheidspolitiek is dan ook een volkomen fictie, wanneer men niet over een eigen bewapeningsindustrie be schikt. Het stelsel der shadow-industrieën, de costs-and profitscontracten en de oplei ding van costs-officers werden bespro ken, waardoor het mogelijk wordt bij den aanschaf der bewapening aanzien lijke besparingen te verkrijgen. Ook uit een oogpunt, van werkloosheidsbestrij ding is het geboden om zooveel mogelijk 't Sigaartje ums wel goed, maar wat zwaar /NBREKERS zijn per slot van re kening ook menschen. Het moge waar zijn, dat hun onderschei dingsvermogen ten opzichte van het Mijn en Dijn ietwat wazig is, waar door zij wel eens geneigd zijn om roekeloos met de eigendommen van anderen om te springen, maar tóch zij hebben zéér menschelijke eigen schappen Een aardig voorbeeld leverden de twee Amsterdammers, die gisteren na een onaangekondigd bezoekje aan twee fabrieken in de Sluisstraat door onze politie werden geknipt. In het eerste perceel schaften zij zich een kistje sigaren aan. Toen zij in de tweede fabriek weer een kistje sigaren zagen van een beter merk! ruilden zij den inhoud van beide kistjes om. Inbrekers zijn óók menschen, zoo als wij al zeiden. En toen zij even later kans zagen een prima „weg gevertje" op te steken, zei de een tegen den ander: „Dit sigaartje is weliswaar ook niet duur, maar het is dan toch een puik rookertje." Het is jammer voor de heeren, maar achteraf blijkt het gratis sigaartje rij kelijk zwaar te zijn zelf zijn wapens te maken. Maar er is bijna geen enkel land, dat technisch in de perfectie alles kan maken. Boven dien is er practisch geen een land, dat ten aanzien van de grondstoffen in oor logstijd volkomen autark is. Dringend is het noodig, dat onze industrieën zich er op toeleggen, zooveel mogelijk onze eigen bewapening te maken. Vervolgens werden de voorziening van brandstoffen, gas en electriciteit bespro ken. In het bijzonder vestigde spreker de aandacht op de beteekenis der spoor wegen, moderne autowegen, en de bin nenscheepvaart in oorlogstijd. Voor wat. de financieele verdedigingsvoorberei ding betrof, wees spreker vooral op de noodzakelijkheid om maatregelen te ne men, waardoor het afkondigen van een moratorium kan worden tegengegaan. Spreker eindigde zijn voordracht met een beschouwing over den Volkenbond en de collectiviteitspolitiek. Het lijdt geen twijfel, dat de Volkenbond als con tact orgaan en als forum van de pu blieke opinie der volkeren, veel heeft bijgedragen tot het bevorderen van den vrede. Maar dit alles neemt niet weg, dat Europa thans slechts voor een nieuwen oorlog kan worden behoed, als zich tijdig een nieuw machtsevenwicht kan vor men. Of dit mogelijk is, zal de toekomst moeten leeren. Na de pauze bestond er gelegenheid vragen, te stellen, waarna kolonel Door man de bijeenkomst sloot met een woord van dank aan den spreker. Zij, die niet in den Raad terugkeeren A FGEZIEN van den uitslag der stemming voor leden van den gemeenteraad zullen in den Raad niet terugkeeren, daar ze niet zijn candidaat gesteld: voor de R.K. Staatspartij: mej. E. M. van Hamersveld, de heeren: P. Beaufort en G. A. Luycx; voor de S.D.A.P.: mevr. S. Brus- sen-Hemminga en de heer A. A. Meijer; Voor de Anti Rev. de heer P. Graaft v_ Gistermiddag kregen enkele burgers en militairen oneenigheid, waardoor er in de Langestraat een oploopje ont stond. Er volgde een invitatie om eens lustig ten strijde te trekken en een der burgers trok reeds door innerlijk vuur gedreven zijn vormvaste colbertje uit. Op dit moment echter maakte een po litieman een eind aan het drama door een tik met de gummistok uit te dee- len, waardoor de arm van den strijd lustige tijdelijk buiten gevecht gesteld werd. De orde was toen spoedig her steld. Wellicht zal het muisje een staartje hebben. Op den hoek van de Dr. Abraham Kuijperlaan en de Barchman Wuy- tierslaan is gisteren een jongen door een auto aangereden. Het jeugdige slachtoffer werd met een lichte her senschudding naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek in gesteld. VOOR UW KIND EEN VOLGESTORTE LEVENSVERZEKERINGSPOLIS VOOR f4.50 Onmogelijk zult U zeggen Neen, toch niet. In PESIE'S BAD heeft Uw kind tot 9 jaar een abon nement plus leskaart voor het geheele seizoen (resp. 2.50 en 2.—6.voor kinderen tot 16 jaar (resp. 4.— en 2.—). waarin zij gemakkelijk zwemmen kunnen leeren. Op deze wijze kunt U een voudig en voordeelig ongelukken voorkomen. Indien U Uw abonnementen thans voldoet, ontvangt U de helft weer terug als het op 18 Mei a.s. tusschen 13 uur n.m. 2 m.M. of meer regent. Nog slechts 4 dagen om van dit bijzondere voordeel te profiteerenl Vraagt inlichtingen aan en bezoekt het bad, St. An- fridusstraat 2830, tel. 925, buiten kantoortijd tel. 1996 en 2072. De slechte prijzen, welke op het oogenblik voor de spinazie gemaakt kunnen worden, zijn oorzaak, dat groote partijen, die den minimumprijs niet opbrengen, vernietigd worden. Dagelijks worden duizenden kilo's in den mestput geworpen. Een kijkje te Beverwijk Voor de op 14 Juni hier te houden verkiezing voor leden van den Gemeen teraad zijn de volgende candidatenlijs- ten ingediend: In kring I, II en III: VRIJZ. DEMOCRATEN C. Ruitenberg, W. C. Oosterman, J. Steinebaeh, J. C. Plantenga geb. Hoge- wind, J. Wijk, J. W, Imhof, D. Salomons, rnr. P. C. Andreae, J. van Dorssen. AM. BELANG G. van Tellingen, A. Takken, R. Groe- nenberg, W. de Kloet. ANTI REVOLUTIONXAIREN Mr. L. Stadig, A. Gelderman, J. H. v. Lonkhuijzen, C. de Jong, B. Ruitenberg Hzn., J. Stuurop, R. van de Kamp, W. Meiling, E. Douma Sr., P. Koning Hzn., W. van Ee. LIBERALE STAATSPARTIJ W. van Gent, W. J. W. C. Bak ker. mevrouw mr. van IJlzinga Veen- stra -geb. R. C. M. van Eek, mr. C. Kruysse, mr. W. J. B. Versfeit, D. E. Schuitema, mevr. M. Schuitemaker geb. Kuipers, P. Coops, dr. H. W. Schreuder, dr. M. Kamerling, ir. M. P. W. van der Veen COMMUNISTEN W. van Apeldoorn, C. de Boer, mevr. A. M. de Gans geb. Hellevoort, C. H. van Oven. C.D.U. A. Nakman, mr. G. A. J. ter Linden, mevr. M. J. Langeveld geb. van Gelder, L. Bijlsma, W. Alings. KATH. DEMOCRATEN G. Bokkers, F. H. G. Bregonje, R. van Vliet, J. van Brakel. H. A. Butselaar, E. C. Flameling, geb. van Wijland, H. C. van Eist, R. de Nee- ling R.K. A. J. Spiekermann, J.v. d. Linden, G. J. Noordman, L. Waterloo, L. A. A. van Hamersveld, B. J. van Munster, H. N. de Haan, mr. A. E. Th. Kooien, G. A. Hendriks, B Speekman, W. van Nie- kerk, W. C. A. Kroes, A. J. Nijboer. S.D.A.P. I: B. Noordewier, J. W. Polder, H. Fre- mouw, H. G. Huslage, H. Smit, H. Kroon, mevr. B. Rekers geb. Lodder, G. van Uitert, J. van den Wal, J. Mebius, E. A. Groothuis, C. H. Cornelissen. II: B. Noordewier, J. W. Polder, H. Fre- mouw, H. G. Huslage, H. Smit, H. Kroon, mevr. B. Rekers geb. Lodder, G. van Uitert, H. Dernison, W. S. du Pree, W. Arentzen, J. H. A. Veltkamp. III: B. Noordewier, J. W. Polder, H. Fre- mouw, H. G. Huslage, H. Smit, II. Kroon, mevr. B. Rekers geb. Lodder, G. van Uitert, A. Peppel, mej. B. van Wijland, P. Flick, H. A. van Voorn. CHR. HIST. UNIE I: H. van Galen Last, J. L. van Nieuwen- huizen, H. Benninga, H. A. Pothoven, J. D. H. van der Neut, L. Th. van Zwol, B. F. Westerweel, J. A. Koster, J. A. Mulder, drs. J. C .C. Rupp, G. Kappen berg, C. van Zweeden, A. A. Waanders. II: H. van Galen Last, J. L. van Nieuwen- huizen, H. Benninga, H. A. Pothoven. J. D. H. van der Neut, L. Th. van Zwol, B. F. Westerweel, J. A. Koster, J. A. Mulder, drs. J. C. C. Rupp, C. van Zwee den, P. Kalkman, R. van Vcenendaal. III: H. van Galen Last, J. L. van Nieuwen- huizen, H. Benninga, H. A. Pothoven, J. D. H. van der Neut, L. Th. van Zwol, B. F. Westerweel, J. A. Koster, J. A. Mulder, drs. J. C. C. Rupp, G. Kappen berg, C. van Zweeden, C. Boeschoten. Wat Strassburger brengt YjCT AT zal Strassburger ons bren- gen? Nu het bezoek van dit circus op Zaterdag, Zondag en Maandag valt en de bespreking in ons blad dus eerst op Maandagmor gen opgenomen kan worden, mee- nen wij het publiek van dienst te zijn, door een gedeelte van het ver slag over te nemen uit de Prov. Noord brabantsche en 's Hertogen- bossche Courant. Wij zijn, zoo schrijft het blad, gister avond weer getuige geweest van een Strassburger-gala première en met ons honderden en honderden die de prach tige ruime en frisch opgeschilderde tent vulden. De onvervalschte circuskunst zal altijd blijven en dit artistenwereldje weet zich geplaatst in de belangstelling bij jong en oud, die maar niet moe worden dit won dere kijkspel als in een droom gade te slaan. 1 Maar bij dit circus-kijkspel kwam nog iets extra's, iets dat imponeerde! En dat was de goede indruk dien men kreeg van een uiterlijke verzorgdheid zoo per fect als maar kan; alles was verzorgd en correct tot in de puntjes, zoowel bij menschen, dieren als materiaal. Laten wij zoo maar even kris kras door het program wandelen en hier en daar een greep doen; er is embarras du choix! Maar dan beginnen we toch eerst met wat ons de grootste attractie leek: de keur-stal paarden! Paarden in groep, paarden individueel, steigerpaarden, en Arabische hengsten, vooral niet te vergeten de 4 perfecte vol- bloedhengsten uit Leeuwarden, waar over slechts één roep bestond, een at tractie van het circus op zich zelf en een uitstekende reclame voor het Friesche stamboekpaard. De heer Jean Strassbur ger leidde deze dieren voor in volmaakte dressuur en zonder zweep. Het was een uitzonderlijk nummer! Dc heer Strassburger vertoont het nieuwste op het gebied van paarden- dressuur en Regina Strassburger geeft met twee edele dieren een staaltje hoo- geschool, waaraan men zijn hart op haalt. Een der glansnummers vonden wij ook het optreden der vier Kayes, Engel- sche jockeys die met hun pa.arden als een wervelwind door de piste stuiven met een bravour en een gemak, zoo feil loos als wc zelden zagen. Verder waren er natuurlijk de „wilde beesten" o.a. Siberische tijgers, waarmee de leider verbluffende staaltjes vertoon de van roofdierendressuur, de Indische reuzen-olifanten deden daarvoor zeker niet onder. Geboren acrobaten en balanceerkun- stenaars zijn de populaire zeeleeuwen. ,Wat een daverend en grappig succes heeft Elsa Wallenda geoogst met deze geestige dieren. En verder moeten we een bijzonder compliment uitreiken aan de mensche lijke acrobaten als daqj^zijn vijf Jujiro, de Aziatische kunstenaars, ongeëven aard in hun equilibristische toeren, de twee Letlandsche artisten met hun sen- sationeele evoluties aan de trapeze, de drie Zemgano's, Amerikaansche lucht acrobaten, die een huivering doen gaan door dc tent, vooral wanneer het pikke donker wordt en zij toch feilloos zuiver zich kwijten van hun taak en niet te ver geten het puike nummer, dat de vijf Kemmys afwerken. Veel waardeering kon men overigens hebben voor de prestaties van het geestige duo Harey en Merky aan het dubbeïrek, voor de enorme capaciteiten der negen Egyptische springers en die der Somali-negers, voor de Indianen- voltige en vooral voor de kleurrijke ka ravaan van mensch en dier die onder het, gevarieerde lichteffect der reflectors overlangs door de piste trekt, in een toover van licht en schaduw. Een speciaal woord van lof verdienen ook de twee Fransche clowns Manetti en Rhum, die een muzikale vaardig heid aan den dag legden, waarvoor we groote bewondering hebben. En zoo hebben wij het voornaamste hier in het kort opgesomd. Het is een programma dat gelukkig niet overla den is, maar wat er gegeven wordt is steeds puik verzorgd, vlot en decent We stappen uit de sfeer van het alle- daagsche en treden eenige uren bin nen in een wereld van sensatie en ro mantiek. Strassburger was naar aller zin! VAN DOORN's SCHOENENMAGAZIJN Een kleine wijziging, die toch van groote interesse voor U is, willen wij U even mededeelen. Onze zaak Utrecht- schestraat 9, waarin wij zoo vaak het genoegen hadden, U als cliënt te be groeten, hebben wij geheel gemoder niseerd. Tot zoo ver onze zakelijke mededeeling. Wat U echter nog meer zal interes seeren. is: Wij kunnen U thans een selecte col lectie overgangsschoentjes toonen, wel ke werkelijk Uw bewondering zullen wekken, stuk voor stuk, smaakvolle elegante snitjes, zoo uit New York geïmporteerd. Alsmede een enorme sorteering ge makschoen en! een remedy voor opge zette voeten en enkels, meer comfort, meer gemak, en toch chique. VOETKUNDIGEN aanwezig! Dus voortaan alleen naar van Uirechtschestr. 9 Tel. 219. (Adv.) Naar wij vernemen, zal het Amers- foortsch Mannenkoor in samenwerking met de Amersfoortsche Muziekvereeni- ging op Woensdag 28 Juni een populaire uitvoering geven in het Openlucht Theater Birkhoven. In verband met het jubileumjaar van de Amersfoortsche Muziekvereeniging is bet de bedoeling van beide vereeni- gingen aan dezen avond een bijzonder muzikaal karakter te geven. Wij komen hierop nog nader terug, wel kunnen wij reeds zeggen, dat o.m. uitgevoerd zullen worden „Dichter und Bauer" voor koor en orkest, „Nachtge- sang im Walde" voor koor en 4 hoorns en zeer waarschijnlijk nog eenige be kende werken voor koor en orkest. Door de prettige samenwerking van beide vereenigingen, zal den muziek liefhebbers ook dezen zomer weer een genotvollen avond worden geboden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) DE MELKPRIJS Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van den melkprijs als besproken in uw blad van 6 dezer, schijnt het mij toe, dat zoowel de hoer Fremouw als de Algemeene Ycreeni- ging voor Melkvonrziening een eenvou dige zaak nogal ingewikkeld voorstel len. De kern is deze: De vastgestelde .totale inkoopsprijs voor den handel in de week van 7 Mei tot en met 13 Mei is 7,5 cents per liter voor zoowel eerste klasse melk, tweede klasse en derde klasse. De voor hetzelfde tijdvak vastgestelde minimum straatprijs is 11,5 cents per liter. (Officiëel C.M.C. bericht). Wat het publiek nu alleen interes seert is: I. Welke klasse melk wordt ons hier geleverd? 2e. Wat is de reden dat wij 1,5 cents per liter meer betalen dan het vastgestelde minimum en op welk recht berust die plaatselijke overschrij ding van den minimum prijs? Dit en dit alleen is een plaatselijke aangelegenheid. Dat. er op nog geen .5 K.M. afstand van Amersfoort, melk van 3,2 vetgehalte geleverd wordt voor 4,6 cents per liter aan de fabriek is waar, doch dit is een landelijke zaak, een rijksaangelegenheid. Voor ons rijst slechts de vraag of een bruto winst van 5,5 cents per liter hij een inkoop van 7,5 cents een gerechtvaardigde, bruto winst is en of wij bij dien hoogsten prijs ook werkelijk alleen eerste klasse melk krij gen? Indien de A. V. M. daar nu eens zakelijk op wilde antwoorden zonder te praten over rechtsgebieden'en wettelij ke regelingen die de zaak slechts noo- deloos onduidelijk maken, dan zou me nig huismoeder dankbaar zijn voor zoo'n explicatie. Hoogachtend, J. SPAANDER.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5