Japan wil bemiddelen tusschen Berlij n en Warschau Eerste Kamer verwerpt belemmeringenwet privaatrecht „Scherpe waarschuwingen" aan as Rome-Berlijn ASSURADEUR KOMT IN VLAMMEN OM Belangrijkste nieuws DE EEMLANDER Vrijdag 12 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 298 Huidige politieke kalmte onderdeel een er psychologische campagne? Poolsche klacht over uitspattingen in Duitsch-Silezië Ministerieel Bezoek aan de Staalfabrieken te Zuilen HET GEVOLG DER KONINGIN Duitsche activiteit in Litauen Petroleumkachel de oorzaak Duitsche propaganda in Ierland Ontploffings ramp te Chicago op andere pagina's De groote brand te Qroningen Licht op: 8 uur 13 min. AMERSFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 aeasden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per werft met fritil yerxekerinf t«gen ongelukken) f 0.15 Binnenland iraoco per poet per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke' nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN - «-« regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elite regel meer f 0.25. Liefdadighcids-adverlentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TOKIO, 12 Mei (Reuter). De Asahi Sjimboen bericht, dat Japan enkele dagen geleden aan Duitschland en Polen zijn goede diensten heeft aangeboden om te bemiddelen, teneinde verbetering te brengen in de gespannen verhouding tusschen beide mogendheden. In verband met dit bericht van de „Asahi", dat Japan zijn goede diensten zou hebben aangeboden om tusschen Duitschland en Polen te bemiddelen, verklaarde de woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken: „Hét is waar, dat Japan oprecht wenscht, dat Duitschland en Polen hun geschil op vriendschappelijke wijze regelen en daardoor bijdragen tot den vrede in Europa en in de wereld, maar het is niet waar dat de Japansche regee ring reeds eenigen stap ondernomen heeft om haar bemiddeling tusschen beide landen aan te bieden." De Asahi meldt voorts, dat de Japansche regeering haar ambassadeurs in Warschau en Berlijn zal opdragen definitieve besprekingen te openen, ingeval Duitschland en Polen de Japansche voorstellen aanvaarden. Diplomatieke kringen te Berlijn noemen de huidige politieke kalmte een „zenuwpau- zê", een onderdeel van de cam pagne wélke beoogt op de zenu wen van Polen en zijn bondgenoo- tèri te werken. De Duitsche pers wii It zich geheel aan het onder- streepen van de „zwakte en ver warring" der democratieën en van de oorlogskracht van de as. Veel hiérvan acht men bedoeld voor „consumptie" in het buitenland, in het bijzonder te Warschau. Politieke kringen te Warschau be- toonen zich voldaan over de bespre kingen van Beck met Potemkin, wel ke de gelegenheid hebben geboden te constateeren, dat de Poolsch-Rus- sische betrekkingen zich op een nor male en bevredigende wijze ontwik kelen. Men doet uitkomen, dat het be zoek van Potemkin van informatie ven aard was en tot geen enkele over eenkomst heeft geleid. Volgens het Poolsche persagent schap PAT duren de anti-Poolsche uitspattingen in Duitsch-Silezië voort. Het Poolsche persbureau meldt, dat in het plaatsje Dobrod- zien reeds tot tweemaal toe het ge bouw van de Poolsche landbouw organisatie „Rolnik" het heeft moeten ontgelden. LONDEN, 12 Mei. (Reuter). De Britsche pers bespreekt uit voerig de redevoeringen, welke gisteren zijn gehouden door de minister-presidenten van Frank rijk en Engeland, Daladier en Chamberlain. Zoowel de Times als de Daily Telegraph noemen déze redevoeringen scherpe waar schuwingen. De Times noemt de niet te voren aan gekondigde rede van minister-president Chamberlain eon der béldngrijkste. wel ke hij ooit heeft gehouden De Daily Telegraph schrijft, dat er misschien nooit een tijd is geweest, dat twee vrije, democratische landen zoo volkomen éénsgezind zijn geweest, als Frankrijk en Engeland thans zijn. Men heeft dikwijls gezegd, dat nie mand ooit volledig zeker is van de Britsche bedoelingen. Thans kan nie mand dit zeggen. Noch dé Duitsche re- géering, noch iemand anders heeft het minste excuus voor een misverstand. De Manchester Guardian schrijft, dat er géén gebrék aan vastberadenheid is in hétgeen Chamberlain heeft gezegd. Ook de Fransche pers bespreekt uit voerig de rede van ministér-presidént Daladier De Journal schrijft, dat de réde een gebeurtenis van internationale fiéteekonis is. Zonder twijfel zal de redè huiten de grenzen weerklank vinden en éen héilzamen invloed uitoefenen op dé ongeruste vrienden van Frankrijk. De Figaro merkt op. dat op het ongen- blik dé verplichtingen van Frankrijk en Engeland samenvallen, niet alleen ten éahzien van dé staten in West-Europa, doch ook voor de staten in Oost- pn Zuid-Oost Europa. Hierdoor is de poli- tièkp vérhouding in Europa gewijzigd. De Kerillis noemt in T.'F.nnrjue de ver klaring van Daladier uitstekend, zoowel van loon als van inhoud. De rede zet duidélijk de nolitiek uiteen, welke al leen den vrede kan redden. De wereld is gewaarschuwd, dat Frankrijk vastbe sloten is geen duimbreed te wijken Voor bef perst heeft dé minister-presi dent oók verklaard, dat samenwerking tusschên de Sóviet-Unie en de democra- tièën noodzakelijk is. Ten aanzien van de verklaring van Chamberlain verklaart men in welingèlichtê Duitsche kringen, dat de Britsche premier dé werke lijke problèmen niet hééft aange roerd. Het oordeel der Duitsche pers over de gisteren door Daladier en Chamber lain gdhouden redevoeringen is, dat deze bestemd waren voor binnen in ndsch politiek gebruik. Chamberlain, zoo zeggen de Duitsche bladen, heeft de invoering van den dienstplicht, en Da ladier de hooge lasten der staatsbegroo- ting populair willen maken. Tevens schrijft de Duitsche pers, dat de poging der beide staatslieden, hun omsinge- lingspolitiek tegen Duitschland onder vredesbetuigingen te verbergen, mislukt moet worden geacht. De rede van minister-president Dala dier heeft te Boedapest volgens Havas veel indruk gemaakt. Het hlad Kisugsaj publiceert de rede onder het opschrift ..Heftige aanval van Daladier". doch levert verder geen commentaar In po litieke kringen te Boedapest liikt men verbaasd over den toon van de rede, évenals over die van minister-presi dent Chamberlain. Men is zeer getrof fen door de vastberadenheid, welke uit deze redevoeringen hl ij kt. Verklaring van Chamberlain inzake Turkije LONDEN, 12 Mei- (Reuter). Minister-president Chamberlain heeft vanochtend in het Lagerhuis verklaard, dat hij bereid is van middag even voor vier uur een verklaring af te leggen inzake de overeenkomst mét Turkije. Verder zeidé de minister-president, dat de regeering bereid is de meest vergaan- dé faciliteiten te verleonen voor vesti ging van emigranten in Britsch-Guvana. De regeering hoopt, dat maatregelen zullen worden genomen tot het begin nen met vestiging in het najaar van 1939 en dat een vestiging op groote schaal mogelijk zal blijken, hetgeen aan merkelijk zou bijdragen tot het oplossen van het moeilijke vraagstuk der vluch telingen. De minister-president voegde hieraan toe. dat de regeering aanneemt, dat deze poging tot vestiging zal worden gefinan cierd uit particuliere bronnen en geleid door deskundigen, die worden aangewe zen door de vluchtelingen-organisaties, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn. De regeering van Britsch-Guyana is bereid tot volledige samenwerking en zal administratieve krachten ter beschik king stellen. De Britsche regeering zal eveneens de vluchtelingen-organisaties de noodige medewerking verleenen, Minister-president dr. H. Col'ijn en minister dr. J. J. L. van Dijk brachten gisteren een bezoek aan de Ned. Staalfa brieken te Zuilen voor het bezichtigen van één nieuw type kazematten. Tijdens den rondgang Hevige brand te Haarlem met noodlottige gevolgen HAARLEM, 12 Mei. In den afgeloopen nacht heeft in een bovenhuis aan de Hertzogstraat alhier een hevige brand géwoèd, welke noodlottige gevolgen heeft gehad. De bewoner, de dertig jarige assuradeur F. de la Chambre, is namelijk in de vlammen omgekomen. Bij de nablussching vond men het gedeeltelijk ver koolde lijk in de keuken. brand werd vannacht omstreeks viér uur ontdekt door een agént vèri poli tie, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Een buurman, die door het geknetter was ontwaakt, wist zich door het inslaan van éen ruit toegang tot het bovenhuis te verschaffen. In de slaapkamer was niemand aanwezig, zoodat de buurman in de veronderstelling verkeerde, dat de bewoner niet thuis was. Hij wekte daarna den bewoner van het benedenhuis, den heer Postman. Diens slaap kamer bevond zich onder de brandende keuken en nauwelijks was de heer Postman opgestaan, of een gedeelte van het plafond stortte naar beneden. Bij Haar bezoek aan den Koning der Belgen 's-GRAVENHAGE. 12 Mei. Naar wij vernemen, zal het gevolg van H.M. de Koningin hij haar bezoek aan den Koning der Belgen als volgt zijn samengesteld: Mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken, geboren jonkvrouw Bo- reel, grootmeesteres van H.M. de Konin gin; jonkvrouw D. H. van. Tets. eerste hofdame; gep. luitenant-generaal-titu- lair J. H. F. graaf du Monceau, opper- :eremonieineester en grootmeester van H.M. de Koningin; gep. vice-admiraal- titulair F. Bauduin. adjudant-generaal, chef van het militaire huis; mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas YVyborgh, kamerheer; de kolonel-Iitulair jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant; de eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, ordonnans-officier. Voorts zal H.M. vergezeld zijn van den minister van buitenlandsche zaken mr. J. A. N. Patijn en den directeur van liet kabinet dér Koningin Jhr. mr. G. C. W. van Tets an Goudriaan. Tenslotte is H.M. de Koningin nog vergezeld van haar lec- triec, mejuffrouw T. van Rijn van Al kemade. Minister Patijn zal vergezeld zijn van mr. J. M. A. H. Luns. gezantschaps-at- taché, werkzaam aan liet departement van Buitenlandsche Zaken. Voorts ver nemen wij, dat het vertrek van H.' M. de Koningin uit Don Haag op 23 Mei be paald is om .15.25 station Hollandsche Spoor. De aankomst te Brussel zal ge schieden te 16.30 (Belgische tijd. d.i. 16.50 Amsterdamsche tijd). KAUNAS, 12 Mei (Reuter). Tien nationaal socialisten alhier zijn beboet omdat zij een illegale vergadering van ongeveer 70 leden van het Duitsche „Kulturverband" in Litauen hebben hij- gewoond. In de vergadering, welke door de politie ontdekt werd, werd de poli tieke ontwikkeling sedert de afschei ding van het Memelgebied bespreken en werden nieuwe instructies gegeven aan de leden van het „Kulturverband" voor uitbreiding der nazi-activiteit Litauen. DE brandweer tastte het vuur, dat voornamelijk in de keuken aan de achterzijde van het bovenhuis woedde, met drie stralen op de water leiding aan. Na een half uur waren de vlammen gedoofd en toen een der brand- wachts in het grootendeels uitgebrande bovenhuis een onderzoek instelde, deed hij de ontstellende ontdekking, dal in de keuken het gedeeltelijk verkoolde lichaam van den lieer de la Chambre lag. Het werd inet een ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omwonenden hebben verklaard, dat de heer de la Chambre, wiens eebtgenoote in het zie kenhuis ligt. daar zij enkele dagen gele den moeder is geworden, laat thuis ge komen is. Waarschijnlijk heeft hij in de keuken een petroleumkachel aangesto ken en men vermoedt, dat hij deze per ongeluk heeft omgestooten. waardoor de brand zou zijn ontstaan. Uit het feit. dat de waterkraan na den brand nog liep, leidt men af, dal de bewoner nog ge poogd heeft het vuur te blusschen. DUBLIN. 12 Mei (Havas). De Iersché autoriteiten stellen een on derzoek in naar Duitsche propagan da, die in het graafschap Donegal gevoerd wordt onder oud-leden van het republikeinsche leger. Men acht deze kwestie van belang in verband met geruchten, volgens welke de terroristen van het republikèinsche leger, die in Engeland optreden, DuitSchen steun ontvangen. CHICAGO, 12 Mei. (Havas). In een graansilo te Chicago heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke een ware ramp heeft veroorzaakt. Het gebouw is brandend inge stopt, waarbij vele arbeiders om het leven zijn gekomen. De brand deelde zich mede aan nog vier andere graan silo's. Men vreest, dat min stens twintig personen om het leven gekomen zijn; tot dusver heeft men acht lijken uit de puinhoopen geborgen. De schade wordt geschat op 2 millioen dollar. STADSNIEUWS Uitvoèring van Toonkunst. (Tweede blad, pag. 1). KIHNh.\LANlt Ir. Bongaerts over vervoerspolitiek. (Tweede blad, pag. 4). Tweede Kamer neemt volmachtstem ming door militairen aan. (Tweede blad, pag. 2). 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. De Eerste Kamer heeft heden het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de belemme ringenwet privaatrecht, hetwelk beoogde opheffing mogelijk te maken van die overeenkomsten welke de publiekrechtelijke lichamen belemmeren hun onroerende goederen te gebruiken op de wijze die door het openbaar belang wordt gevorderd, met 19 tegen 14 stemmen verworpen- (Voor het verslag over de Kamerzitting zie men onder Laatste Berichten). ARBEIDSDIENST VOOR STUDENTEN BOEDAPEST, 12 Mei, (Havas). Het Hongaarsche ministerie van onder wijs heeft een vrijwillige nationalcn ar beidsdienst voor studenten ingesteld. De mannelijke studenten zullen tien weken in een werkkamp vertoeven en de vrouwelijke vijf weken. Zij zullen hier werk van algemeen belang ver richten en opgevoed worden in nationa lcn geest. Weerver wachting Vóór het eelteele land: Be trokken tot zwaar of half be wolkt, koel weer, aanvanke lijk nog regenbuien met kan3 op onweer, meest matige N. tot X.O. wind. Een felle brand verwoestte gisteravond te Groningen het warenhuis T.A.NT.E. Een overzicht tijdens den brand

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1