KINDERCOURANT EEN BANNELING DIE KON GOCHELEN (RUBRIEK VAN OOM BOB' J „UIT EIGEN PEN" BRIEFWISSELING WELKE 15 DIEPER? Een tunnel onder het Kanaal? Hoe een jonge gevangene zijn strengen oppasser op de vlucht dreef In het voorjaar van 1813 bereikte de kleine groep bannelingen na een moei lijke tocht, die maanden geduurd had, het kamp, waar ze voorlopig eenige jaren van hun leven zouden slijten. Het kamp lag dichtbij Krasnowarsk in Siberië. De kozakken sloegen met hun zwepen in de lucht en dwongen de gevangenen verder te gaan. De mannen konden bijna niet meer lopen. Ze waren uitgeput door de koude en de lange reis over de grote sneeuw vlakten. Met zijn tweehonderden wa ren ze. Tweehonderd van de ruim drieduizend soldaten van Napoleon. Toen ze de Berizina wilden overtrek ken bij Borissow, waren ze in handen van de kozakken gevallen. Dat was in November 1812. Nu was het al „voor jaar". Maar de meesten van hen wa ren onderweg door koude en zwakte, door honger en pijn gestorven. Veel oude vrienden hadden ze in de sneeuw moeten achterlaten en een half uur later waren die dode vrien den al onder een zacht sneeuwkleed bedekt. Ze kwamen uit verschillende lan den, want Napoleon had veel ver schillende soldaten in zijn geweldig leger. Er waren Fransen, Spanjaarden, Duitsers, Italianen en nog anderen. Een heel jonge Italiaan was erbij van nauwelijks 20 jaar. Toch was hij al korporaal, want hij had zich op deze zware veldtocht naar Rusland, die zijn eerste veldtocht was, heel dapper ge dragen. De Ifaliaansche korporaal Deze jongen was de enige, die in staat was een beetje goede stemming onder de ballingen te brengen. Hij was altijd bereid om een grapje te vertel len en als een van de anderen heim wee voelde opkomen, riep hij: „Bar- tolomeo, vertel eens iets leuks!'' Dan kwam Bartolomeo bij hem zitten en jes uit hun vaderland zongen. De jon ge korporaal zat weer met zijn kaar ten te spelen. „Janken jullie niet zo!'1 snauwde de officier. „Vooruit, ga aan het werk! Geef die smerige kaarten hier, honds vot!" brulde hij toen tegen den korpo raal, dien hij niet kon uitstaan. Hij wilde de kaarten uit de hand van den ander trekken maar.... plotseling waren ze verdwenen. „Neem me niet kwalijk," zei Barto lomeo en trok het kaartspel uit het haar van den officier. „En hier hebt u nog een aas verstopt," zei hij toen, terwijl hij werkelijk een kaart uit de broekzak van den verbaasden man haalde. Maar toen werd het dezen te machtig. „Jou schurk!" riep hij. „Ik zal je leren grapjes met mij uit te halen!" meteen wilde hij zijn pistool trekken, maarook deze was weg. Hij keek om zich heen en zag toen, dat Barto lomeo het wapen in zijn hand had. Bliksemsnel trok hij de pistool uit de hand van den ander en richtte het op hem. Bartolomeo lachte spottend, de officier trok over. een schot klonk kruitdamp hing in de barak en Bartolomeo stond glimlachend en on gedeerd op zijn plaats. Nu begon de bijgelovige officier het toch griezelig te vinden en hij liet de pistool op de grond vallen. De bloedvlek op de muur De jonge Italiaan raapte hem op, stopte er een kogel in (hoe kwam hij daar zo ineens aan!) en zei: „Je kunt mij niet doodschieten, Petrowitsch. Maar je zult eens zien, dat ik beter kan mikken dan jij. Kijk eens naar die muur daar!" Ze keken allen naar de witgekalkte muur, Bartolomeo mikte en schoot. Meteen kwam een grote bloedvlek op de muur. De officier schrok en liep naar de muur toe. Hij stak zijn vinger in het bloed en proefde het, maar toen hij merkte, dat het werkelijk bloed was, schrok hij zo ontzettend, dat hij heel hard -wegliep. Overal werd nu verteld, dat een jonge Italiaanse korporaal den officier had weggejaagd en alle gevangenen genoten daarvan. Petrowitsch was ver der ook altijd vriendelijk tegen de bal lingen, maar toch vroeg hij overplaat sing aan naar een ander kamp. Bartolomeo's naam werd nu zo be kend, dat veel er de lange en moei lijke reis voor over hadden om den „tovenaar" te zien. Iedereen kende de naam Bartolomeo Bosco. In 1814 kwamen er Russische bal- vertelde een of ander grappig verhaal er, na een tijdje was de ander dan weer wat opgewekter gestemd. Ze had- den het anders heus niet leuk in hun ballingschap. De meesten van hen wa ren niet aan de grote koude gewend en om de beurt werden ze allemaal ziek. Alleen Bartolomeo hield zich goed. Hij liet zich er niet onder bren gen. Het meest vermaakte hij de anderen met zijn toverkunstjes, want hij ken de de meest verschillende cn de moei lijkste gocheltocren. Hij wilde nooit vertellen hoe hij het deed. Hij zei, dat hij ze van zijn vader had geleerd. «Maar ik zeg-jullie niet, hoe ik het doe, want dan is de aardigheid eraf!" In zijn jaszak had hij een kaartspel meegenomen en soms gooide hij die kaarten waarop Napoleon en zijn hel pers stonden afgebeeld in de lucht om ze dan meteen volkomen te laten ver dwijnen. Ook de kozakken, die op de gevangenen moesten passen keken al tijd vol interesse naar wat de Italiaan nu weer zou uithalen. „Kom vadertje," zei Bartolomeo soms tegen een kozak," „geef die kaar ten eens op! Ik heb ze in je zak geto verd!'' en tot aller grote verwondering naaide hij dan ook werkelijk de kaar ten uit de zak van den oppasser. Bar tolomeo had al gauw Russisch leren spreken en met de meeste kozakken was hij goede vrienden. Hij moest ook altijd het woord voeren met den hoofdchef van het kamp, oen bromme- ng, man, die overigens altijd heel ge schikt. met de gevangenen omging. Hij zat daar ook niet voor zijn plezier en hii begreep hoe de mannen zich moes ten voelen, die zover van huis waren en niet wisten of ze ooit nog terug zouden komen. Officier Petrowitsch Maar er was ook nog een officier Petrowitsch, die de gevangenen af snauwde en uitschold als hij er maar even de kans voor kreeg. Hij maakte alles nog moeilijker voor hen dan het al was. Op een dag. liep Petrowitsch door do lage houten barakken, waar de ballin gen op hun matrassen lagen en licd- lingen in het kamp en toen mochten verschillende van de anderen weer naar huis. Ook Bartolomeo keerde naar Italië terug. Hij maakte toen verschillende instrumenten, die hij bij zijn gochelkunsten kon gebruiken en ging toen daarmee op stap. Veertig jaar lang reisde hij door Europa en de Orient. Alleen hij heel enkele keren vertoonde hij het kunststuk met de pistool. Maar pas zijn zoon. die hem opvolg de, vertelde hoe deze truc in elkaar zat. Bosco stopte eerst een kogel van was, die met roet gevuld was, in de loop en daarna gebruikte hij een was sen kogel met bloed gevuld. Alleen vertelde hij er niet bij, hoe hij aan dat bloed kwam. Al het andere kwam op zijn grote handigheid en snelheid aan.... Beste nichten en neven. IK laat jullie nog een weekje in spanning. De volgende week vertel ik het nieuwtje. Een van de familie leden vroeg mij hoeveel nichten en ne ven ik heb; dat zijn er zes en veertig met onze laatste nieuwe neef Bengel mee. Nu schrijven jullie nooit allemaal gelijk, dat is aan een kant wel geluk kig, anders zou ik vast een nacht door moeten schrijven om jullie allemaal te antwoorden. Toch zou het wel eens leuk zijn als er een week niemand ont brak, ik zou het er wel voor over heb ben. Wat de bonnen betreft heb ik een vriendelijk verzoek. Artis bonnen en Kwatta soldaatjes zijn uitverkocht. Vooral naar de eerste soort is veel vraag, het is jammer dat ik deze week enige van jullie heb moeten teleurstel len. Ik hoop dat onze voorraad spoedig door een vriend of vriendin van de kin derkrant wordt aangevuld. Ook D.E. punten zijn zeer welkom. Het woord is nu aan zonnestraaltje, zodat, ik afscheid, neem tot de brief wisseling. „DE GEITENFUIF" T.IA, het jongste dochtertje van me neer en mevrouw Noorduijn was 9 jaar geworden, 's Middags had ze haar vier vriendinnetjes mogen vra gen en haddden ze allemaal leuk ge speeld. Maar toch was Tia niet blij, want waarom had Top, haar drie jaar oudere broertje, nu gezegd, dat hij het niet leuk vond, dat er allemaal meisjes kwamen? „Waarom vraag je nou geen jongens had hij gevraagd. En 's avonds, toen Tia naar bed moest zei hij: „Bah zo'n geitenfuif, met al die meis jes, niks leuk hoor." Nu lag ze daar te huilen, haar hele lijfje schokte er van. Ze hoorde niet eens, dat de deur zachtjes open ging, ze merkte het nas, toen de vriendelijke stem van Emy vroeg: „Wat is er Tietske? Huil je? Wat heb je toch kleine meid, is er iets? Zeg het maar aan Emsie." In horten en stoten kwam het ver haal er uit. „Ik denk, dat Top het niet zo erg be doelde Tia. Hii plaagt wel eens meer cn hij was jaloers, omdat jij alleen meisjes had gevraagd, en geen jongens, zal ik eens vragen of hii even bij je komt?" „Hè Ja!" Eeri natte kus en een gloeiend wangetje tegen haar wang, ga ven blijk van Tia's dankbaarheid. Emy ging naar beneden, stuurde Top naar boven en zei: „Ga even naar Tia en zeg, dat je niet boos bent, ik vind het heel niet aardig van je, dat ie haar verjaardagspartijtje een geitenfuif hebt genoemd!" Hij keek haar verbouwereerd aan en ging regelrecht de kamer van zijn zus je binnen. Emv liep heel zacht naar haar kamer tje. dat vlak naast. Tia's kamertje lag. zodat zij ieder woord kon verstaan dat gesproken werd. Ze hoorde Top zeggen: „Wat een kinderachtig klein meisje, om daar te liggen huilen. Geloof je nu heus, dat Top ooit boos op je is? Domme Ticdelewiets!" Even een gefluister en dan de stem van Top: „Nee hoor, niks dan verbeel ding, Zaterdag spelen we weer fijn de hele middag, en als je weer eens meisjes vraagt, dan zal ik wel voor Pa spelen of zo, net wat iii wilt. hoor. Ga je nou lekker slapen? Ik zal je eerst instoppen. Heb je een zakdoijk? Nee natuurlijk, meisjes hebben nooit een zakdoek. Hier, daar heb ie de mijne: hij is vrij schoon, want Mams heeft me er net een gegeven, voor 't eten. Nou, nacht peuter; grote dame van negen jaar; slaap lekker!" Tietske dacht nog even na over haar verjaardag cn wat Top haar net gezegd had. maar weldra lag ze in Morpheu6 beschermende armen. „Zonnestraaltje" 13 jaar. Juffrouw Snip. Het was een mooi cijfer zeg, je zult niet gemopperd hebben of had je er nog meer van ver wacht? De vogel die jij gezien hebt, is misschien een Vlaamsche gaai ge weest of ken je die wel? Je vindt het misschien een Vlaamse gaai ge- geheim, nu ben ik weer bang dat het je tegenvalt. Ik zeg nog niets. Ik heb ook nog even naar de wedstrijd ge luisterd maar ik vond het weer te mooi om thuis te blijven. Old Death. Nog gefeliciteerd met je Moeders verjaardag. Houd je zoveel van visite neef? Ik was vroeger altijd gevlogen als er bezoek was, maar jij vindt het blijkbaar erg leuk. Jammer zeg dat je de krant kwijt was, op die manier laat je de kans om een boek te winnen steeds ontglippen. Pas in het vervolg goed op de krant Old Death. Viooltje. Nu kan ik mij voor stellen, dat je zoveel mogelijk buiten wilt zijn met het mooie weer, maar dat je er mij om vergeet! Foei Viool, dat was een steek in jnijn harf! Nu lach je mij natuurlijk uit, maar het is heus waar. Weet je wat je doet, vol gende week ga je mij in de tuin zitten schrijven. Afgesproken Viool? Molleboon. Goed zo neef, werf jij maar familieleden. Ik heb al ge dacht, dat je een zusje of een broer had overgehaald, omdat ik twee de zelfde couvertjes zag. Dat van je vriend heb ik nog niet open gemaakt, zo dat het nog een verrassing is hoe hij heet en wat hij allemaal te vertel len heeft. Jij amuseert je wel bij de padvinderij, hoe gaat het met het ca deau? Is het al klaar? Bengel. Ik hoef niet te vragen of jij een zoet neefje bent, want je naam zegt er alles van. Ook ondeu gende neven zijn welkom Bengel, dus De Stille Oceaan wint het nog De Atlantische Oceaan is meer dan 1000 meter dieper geworden! Dat wil zeggen, hij was natuurlijk altijd al zo diep, maar door do laatste metingen heeft men ontdekt, dat hij toch nog 1000 meter dieper was dan men dacht. Deze metingen werden door het Ameri- kaansche schip „Milwaukee" gedaan. Op dit schip kwam men tot een diepte van 9560 meter, terwijl men tot nu toe niet beter wist of de diepste plek was 8526 meter. Het is heel goed mogelijk, dat er nog ergens in de Oceaan een plaats is, die nog dieper is. Ongeveer 100 jaar geleden, dacht men, dat de diepste plaats in de zee ongeveer 2000 meter moest zijn. Er wer den toen nog geen metingen gedaan. Maar 20 jaar later slaagde men er al in om tussen Brazilië en het eiland St. Helena een diepte van meer dan 8000 meter te „ontdekken". Tien jaar gele den dacht men, dat een plaats in de Atl. Oceaan ten Noorden van St. Tho- „Ik zal je wel een handje helpen, baas!" mas met een diepte van 8381 meter de diepste plaats was. Maar de Stille Oceaan is toch nog dieper. Het Duitse schip „Planet" mat hier in 1912 een diepte van 9788 meter. Later kwam men tot nog groter resul taten. In 1927 mat de kruiser Emden een diepte van 10.430 meter in de z. Philippijnentrog. Het is in de laatste jaren heel wat gemakkelijker geworden om grote diepten te bepalen dan vroeger. Vroe ger werd er een schietlood aan een hele lange kabel naar beneden gelaten en op die manier wist rticn hoe diep het lood was gekomen. Tegenwoordig doet men deze metingen met behulp van een „echolood". Aan boord van het schip, dat de opmetingen doet, wordt gescho ten (niet een gewone kogel natuurlijk, maar een bepaald knalsignaal) cn die knal schiet met een bepaalde snelheid naar beneden. Uit de tijd, die het ge luid nodig heeft om weer aan de op pervlakte terug te komen dus te weer kaatsen, maakt men op, hoe diep de zee op dat punt. is. Temperatuur, zout gehalte en waterdruk worden natuur lijk bij de berekeningen in aanmerking genomen. Op deze manier is het moge lijk een veel groter aantal metingen te doen. In de maand Juni zal een commissie van de Franse Kamer van Afgevaardig den vergaderen over de laatste gege vens voor het maken van een tunnel onder het Kanaal. Al meer dan 100 jaar praat men erover of het niet mogelijk zou zijn om Frankrijk en Engeland door een tunnel met elkaar te verhin den. Die tunnel zou dan onder het Ka naal doorlopen. Tot nu toe stuitten alle pogingen af op verschillende be zwaren. Misschien zal het er nu einde lijk van komen. Het plan is om eerst een zgn. Piloottunnel te bouwen en daarvan uit later een tunnel voor de auto's en het gewone verkeer en twee tunnels voor do treinen te maken. Al les bij elkaar worden de kosten op 22 millioen pond geschat en men denkt, dat de bouw 5 jaar zal duren. Intussen staan nog steeds, zowel in Engeland als in Frankrijk schachten, die 60 jaar geleden zijn aangelegd, toen men al besloten had om een tunnel te bouwen, wat. echter toch weer niet is doorgegaan. Toen was de techniek nog veel minder ver dan tegenwoordig en natuurlijk zijn er nog steeds heel veel bezwaren te overwinnen, maar het is toch heel goed mogelijk, dat in verloop van tijd Engeland zonder boten te be reiken valt. maak je maar niet ongerust. Ik vind het leuk dat je mee doet. Ben je even oud als Molleboon? Ik denk dat je jon ger bent, want je schrijft nog niet zo netjes als hij, maar dat wordt vanzelf beter als je mij veel brieven schrijft. Kippes taartje. Jij vindt au torijden leuk zeg je en je bent nog maar een kleine nicht, dan zal ik jou eens gauw verklappen dat je „grote'" oom het ook graag doet. Al die vrien dinnen bij elkaar zullen heel wat ple zier maken. Ik zou wel jaloers op je kunnen worden. Hoewel ik natuurlijk niet zou weten wat ik met zo'n stol kleine vriendinnen zou moeten doen. met de pop spelen en touwtje springen is voor mij niet zo geschikt. Bedankt voor de bonnen Kippestaart, alle beet jes helpen. Duikelaartje. Hoe dichter je bij de oplossing zit, hoe moeilijker je haar dikwijls vindt. Dan gaat het net als met die ruiter, die zijn paard zocht en er op zat. Welke plantjes heb je om te ver zorgen? Schrijf mij dat de volgende week maar eens. Misschien ben je nu gelukkiger dan verleden jaar. Ik zal voor je duimen Duikelaar. Sally Swing. Je vraagt me nog al het een en ander. Foei Sally, je mag oude mensen niet naar hun leeftijd vra gen, als je het getal dat jij raadde om keert, ben je er dichter bij of geloof je dat niet? Ik kan ook zwemmen, maar ik ben er niet zo erg dol op, een boer derij kan mij meer bekoren, vooral in het voorjaar. Je mag nog wel een paar jaartjes meedoen, je bent nog niet aan de grens. Je moet mij er nog maar eens aan herinneren wanneer je jarig bent, anders vergeet ik je nog te feliciteren cn dat zou ik mijzelf nooit vergeven. Als het met Hemelvaartsdag mooi weer is trek ik er ook op uit. S p e e n k r u i d j e. Je luiheid van verleden week werd streng gestraft nichtje en weet je wat het ergste was? Ik werd meegestraft want ik kreeg geen brief. Het zal niet zo gauw weer gebeu ren denk ik, want je weet nu, dat er met de i-egels van het huis niet te spotten valt. Het was een goed idé van de pop pen jou in te fluisteren wat je schrijven moest en dat hoor ik dan de volgende week. Pop pen moeke. Het gebeurt gelukkig niet dikwijls, dat je niet pre sent bent, ik zou het ook niet overleven Poppenmoes. Ik geloof graag, dat je erg druk bent, vooral nu er ook nog konijn tjes en meesjes zijn waar je je aandacht voor nodig hebt. Je moet maar denken, dat Oom Bob ook bij de menagerie hoort, op welk dier zou hij-lijken denk je? Wipneusje. Van mij hoef je rnpar eenmaal te schrijven ook al heb je geen zin Wipneus. Ik ben helemaal niet streng. Al heb je zelf geen bonnen om in te sturen, mag je toch meedoen. Het spijt mij heel erg, dat ik je nog steeds niet aan Kwattasoldaatjes kan helpen. Als ik weer eens een flinke hoeveelheid krijg, zal ik jou niet vergeten, dan halen wij onze schade in kleine nicht. Kangeroe Veel nieuws had fe mij zeker niet te vertellen, maar wat je had, was goed. Het is reusachtig, als je lid mag worden van die vereeniging. Ik vind liet altijd fijn als ik hoor van een familielid, dat heel veel van de na tuur houdt. De meesten doen dat wel. maar als je er studie van gaat maken is dat een bewijs, dat je belangstelling dieper gaat. Pinguin Het is zeker je bedoe lingjn het Nederlands elftal te komen. Jullie hebben een leuk voetbalpak.'Ge lukkig dat je er maar van één club een hebt, anders kwam je nog in de war met al je costuums. Ik hegrijp wel, dat je voor mij niet veel tijd hebt, want dan komen de clubs in het gedrang. Spring in't Veld Wat zal het jou moeite kosten om rustig in je bed te liggen, dat. past helemaal niet bij je naam. Het is maar goed dat je weer opknapt, want het weer is nu te mooi om in je bed te liggen. Je hebt een strop, wat de zwerftocht betreft, als het nu met Hemelvaartsdag maar mooi weer is, kan je je schade weer inhalen. Je trekt er dan maar eens fijn op uit. HoutvesterAl die clubs drin gen Oom Bob maar op de achtergrond, jij bent altijd een van de neven die lange brieven schrijft en nu heb je ook al geen tijd meer. Maar het is misschien voor één keer. Ik laat. de moed niet zo heel vlug zakken, Houtvester. Je zult nog wel aardig werk hobhen aan ie dubbele functie. Gelukkig doe je mij een pret tige belofte onder aan je brief en daar houd ik je aan. D i k T rom. Je hebt mij wel eens verteld, van de mijnheer die so'daat moest worden, maar van de anderen wist ik nog niets. Van Houtvester hoor de ik al, dat jullie met een flink nat pak thuis kwamen, dat. is intussen wel gedroogd, denk ik. Je moet maai flink je best doen. dan krijg je vast wei gauw een prijs. Babbelkous j e. Even goed na denken, en je hebt het antwoord gevon den^ twee weten er meer dan een. Erg moeilijk waren de raadsels niet, anders zou je ze misschien niet zo vlug gevon den hebben. Je wist mij niet voel te vertellen Babbelkous, wat heb je Woensdagmiddag gedaan? Opschep pert je. Wat fijn, dat je vader drie maanden met verlof is. nu zal je wel een prettige tijd hebben. Vrouwe Fort una was maar goed op jou, hel) je al in het boek gelezen? Je moei er mij maar eens iets van vertellen. Zonnekin d. Meestal is liet eind Juli goed weer, dus verheug je maar op de kampceriocht. Dat ongelukje was vervelend voor je Moeder, zij moet nu zeker rust houden? Wie gaat er nu met witte kousen aan over een sloot sprin gen. Zonnekind ik moet m'n grijze hoofd over ic schudden. Enfin het was een ge- luk, dat er geen water in stond, hoewel die andere substantie ook geen aanbe veling verdient. N u f j e. Kan je al goed fietsen klein nichtje? Het was wel erg verstan dig van je, dat je zo vlug gehoorzaam de. want de straf zou niet prettig ge weest zijn.-Toch denk ik, dat je zonder het dreigement van de fiets ook wel ge- j hoorzaamd zou hebben Nufje. Al vat a. Wat leuk die jonge poesjes, maar als ze groot zijn ben je druk met het zoeken van goede tehui zen. Ik vind ie gewone schuine schrift toch mooier dan het stijle, ik denk dat het je op de duur ook beter bevallen zal. Je maakt mij alleen maar nieuws gierig naar je verhaal, ik twijfel er aan of ik het nog eens te lezen krijg. B1 o n dj e. Het is heel verstandig om het hoek over een poosje nog eens over te lezen, dan begrijp je er veel meer van. Je hebt er dan twee keer wat aan. Welke plantjes heb je om te ver zorgen? Er is nog een nichtje dat mee doet, ik hen nieuwsgierig of jullie een van beiden een prijs hebt. Veel succes Blondje. Boefje. Ik kan merken, dat je tot de oude garde behoort, want je slaat spijkers met koppen, maar je vertelt het nog aan geen enkel familielid Boef, anders mag je niet meedoen. Over die overdrijving debiteerde je overigens een echt hatelijkheidje, je bent een brutale rakker. Je kunt geloof ik beter zwem men dan zwammen, want je brief was maar kort, dag Boef. Huismus. Heb je de brief van Boefje gelezen? Over het laatste mag ik wat jou betreft niet klagen, je verstaat de kunst een gezellige brief vol te zwam men. Wie weet, baal je dit jaar kilo's appels van de boom. Ik heb ook een appelboom in de tuin, die is al aardig groot en staat ook prachtig in bloei. Daar komen altijd veel en „zalige" appels aan. Ik heb ook nog een boompje dat wel prachtig bloeit, maar daar komen nooit appels aan. Ik laat het toch maar staan omdat het om deze tijd een juweeltje is. Ik betaal je brief met ge lijke munt, vind je niet Huismus. T a r z a n. Ik wist het nog niet, dat je in de zomer jarig bent, je moet mij maar op de hoogte houden, anders ben ik het weer vergeten. De seringen wor den fijn, ze ruiken zo heerlijk. Ik hen niet dol op schommelen, dan ga ik aan dezelfde ziekte lijden als Huismus. Ik vond het leuk dat je mij ook weer schreef. Leergraag. Dat was een nare geschiedenis met de hand van je zusje, het spreekt vanzelf, dat jij in haar plaats moest werken. Het is een hele tocht naar Alkmaar, ben jij al zo'n flinke nicht, dat je dat kunt. Ik vind Alkmaar wel een aardige stad, je blijft er zeker een paar dagen? Je bent dan ook dicht bij Egmond aan Zee. daar is het ook fijn, of houd je niet van de zee? Michael Strogoff. Je was niet wat, maar rijkelijk laat. Woensdagmid dag voor drie uur moet ik de brieven in de bus hebben denk er aan Michael. Als je twee examens doet, heb je twee kan sen. Als je beter bent in taal, kan je beter op het gymnasium terecht. DE OPLOSSINGEN De naam van het familielid is Dub kelaa rtje, met de woorden: uitstal ling, inwoonster, krakeling, cikeblad, Lodewijk, Amstel, altijd, reep, Tom, ja, e. II Niemand kan leven zonder Hart. dit woord werd gevormd door de woorden: haas, Adam, Roel, Tiel. Het. lot was K i p p e s t a a:r t j e gun stig, die wel weet waar het boek in ont vangst genomen kan worden. DE RAADSELS Gevraagd wordt een spreekwoord van vier woorden en twintig letters. I, 2, 17, 7 is een waterdier. 12, 3, o, 6 is een jongensnaam. 4. 13, 19 heb je op school. II, 8, 9. 10, 11 doet iemand, die zich inspant om goed te zien. 15, 16, 18 derde persoon enkelvoud van het werkwoord liggen (verl. tijd). 20 is een medeklinker. II x'xxxxxxx X X X x S: x Op de kruislijnen komt. de naam van een vogel, waarmee een sport wordt beoefend. 1. Gevraagde woord. 2. Spoorwegovergang. 3. Waarin de huizen op een rij staan. I. Uiting van droefheid. 5. Jongensnaam. 6. Voorzetsel, 7. Voorzetsel. 8. Medeklinker. RUILHANDEL Jnhann Strausz kan op Sun light en Boekenbonnen rekenen. Mevr. P. misschien kan ik u aan een paar Drost ehonnen helpen. Sally Swing krijgt Oosterveen- bonnen. Wipneusje voor jou heb ik één Kwattasoldaatje. Ka n g e r o e postzegels van Neder land en koloniën heb ik voor je. Pinguin vraagt postzegels van Nederland en Koloniën, Spring in 't veld aan boeken bonnen kan ik je helpen. Houtvester kom maar eens kij ken of er Patria en Droste bonnen zijn. N u f j e zet haar zinnen op van Nelle merken. A 1 v a t a voor jou zijn er nog een paar boekenbonnen. Boefje spaart Boeken- en Droste- bonnen. Leerg raag vraagt radionbonnen. Me v r de H. dank ik namens de familieleden vriendelijk voor de bon nen. Jullie weet het Maandagmiddag na 3 uur worden jullie verwacht. Hartelijk gegroet OOM BOB.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11