DE LEYTAX Europa's toekomst nog onzeker „PLYMOUTH" GARAGEVALEWINK Eden over de Russen in 1925 Londen en Parijs voldaan over accoord met Turkije GARAGE MOLENAAR De Zomertijd begint! Belangrijkste nieuws DE EEMLANDER Zaterdag 13 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 299 Nobel gebaar van zelfbestuurders Antie-Duitsche actie in Bohemen en Moravië Engeland wil hei hoofd bieden aan agressie het beroemde „Chrysler"-product uit modi Amersfoort Britsche handel met Roemenië OOK VOOR BUITENLAND TEL. 1788 op andere pagina's HEMELVAARTSDAG Muurhuizen 40 Tel. 454 Licht op: 8 uur 13 min. LEERT VEILIG AUTORIJDEN Medische Hulp ONZE COLLECTIE is wat prijzen betreft zóó samengesteld, Fa. DUIM BURGER dat elke dame zich smaakvol in ons magazijn kan kleeden AME1R SFOORTSOH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per 1 week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer else regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I 1.Bewijsnummer extra f 0.05 VAN de Europeesche fronten wei nig nieuws. Met deze paar woor den kan men aan het einde dezer week den toestand in ons werelddeel ongeveer kenschetsen. Of en, even tueel, in hoeverre er schokkend nieuws uit de binnenkamers der diplomatie zou zijn te melden, is eene vraag, waarop wij het antwoord schuldig moeten blijven. Vermoedelijk zou het echter weinig positief luiden. Naar het lijkt, leven wij op het oogen- blik nog in het stadium der voor postengevechten. Het groote offensief dan wel de vredesonderhandelingen hebben nog geen aanvang genomen. Het is waar, Daladier en Chamber lain hebben krachtige redevoeringen gehouden, die in Frankrijk en Enge land veel succes hebben geoogst. De Duitsche pers is dan ook zeker niet ver mis, als zij deze redevoeringen interpreteert als binnenlandsch-poli- tiek.e manoeuvres. Maar zij is wel mis, als zij de gehouden oraties uitslui tend bestempelt als zoodanig. Trou wens, het feit, dat Berlijn zich deze week naar buiten heel rustig heeft gedragen, en de omstandigheid, dat de Duitsche pers aan de woorden van Daladier en Chamberlain meer dan gewone aandacht besteedde vormen indicaties, dat ook Duitschland op het oogenblik nog aan het verkennen, aan het .padvinderen' is. Ongewisheid is, althans voor den outsider, het meest kenmerkende aspect van den huidigen Eurotféeschen toestand. Over en weer worden harde waarheden verkondigd; aan alle zijden en in de hoofdsteden van alle groote mogendheden zijn forsche redevoeringen gehouden; mili taire maatregelen zijn schering en inslag. Maar tot nu toe prevaleert boven alle andere gevoelens bij alle Europeesche naties en, naar wij stellig durven verzekeren, bij alle Europee sche staatslieden de wensch naar het behoud van den vrede. Zoowel over wegingen van humanitairen aard als de wetenschap, dat een Europeesch conflict het gansche Europeesche be stel op losse schroeven zou zetten en voor verliezer en winnaar vrijwel ge lijke risico's in zich sluit, liggen ten grondslag hiervan. Laat ons hopen en veel meer dan hopen kunnen wij niet dat geen fatale gebeurtenissen eene explosie zullen veroorzaken. f TITTERAARD zal de gang der Russisch-Britsche onderhande lingen in hooge mate bepalend zijn voor den gang der Europeesche ge schiedenis in de komende maanden. Van harte geschieden de toenade ringspogingen noch aan Britsche noch aan Russische zijde. Zoo ooit het be wijs moest worden geleverd, dat in ternationale politiek los staat van alle ideologie en uitsluitend berust op op portunistische overwegingen, dan geschiedt dit door het weinig ver heffende spel van vragen, bieden, overvragen en onderbieden. dat thans tusschen Moskou en Londen wordt gespeeld. Intusschen blijkt eens te meer, hoezeer naar wij dezer dagen opmerkten inzonderheid de Britsche politiek zich door opportu nisme kenmerkt. Zonder de Britsche staatslieden hiervan direct een verwijt te willen maken (immers, .zij kunnen beter dan wie ook beoordeelen, hoe de hun ter behartiging toevertrouwde rijksbelangen het beste kunnen wor den verzorgd) moet toch worden ge constateerd. dat het denkbeeld eener Britsch-Russische mésalliance bij geen weldenkend Europeaan gevoelens van enthousiasme kan wekken. Deze besprekingen tusschen Moskou en Londen roepen in onze herinnering een uitspraak van Eden toen als nu lid van het Lagerhuis wakker, gedaan in 1925. In December van dat jaar was er in Engeland eene felle anti-Turksche stemming. Eden pleitte voor betere Britsch-Turksche betrek kingen en zeide toen onder meer: Er zijn twee krachten, die de Turken in de richting van dwaasheden willen dwingen, te weten: de agenten van de bolsjewistische regeering en een deel der Britsche pers. Dit is waarlijk een heilloos bondgenootschap, een huwelijksbed, dat zelfs de meest geharde man niet zal kunnen aan schouwen zonder te blozen... 'Are we to see Bolsheviks perusing the columns of the Daily Express and Noble Lords bustling to Fleet Street Russian boots?' Tot zoover Eden den 21 en December 1925 in het Lagerhuis. Wel verandert de mensch; wel veranderen de omstandigheden. MILLIOENEN Europeanen leven in voortdurende oorlogsangst* Het bedrijfsleven gaat hieronder zoo wel als onder steeds drukkender wor dende bewapeningslasten gebukt. Is het te veel gezegd, dat ons wereld deel snakt naar vrede? En is het te veel gezegd, dat alom naar een weg tot behoud van den vrede wordt ge zocht? De groote vraag is en blijft, of de thans regeerende staatslieden voldoende kundig en voldoende mach tig zullen zijn om een catastrophe, waarbij niemand gebaat zou zijn, te voorkomen. Zwaar, heel zwaar is de verantwoordelijkheid, die op het oogenblik rust op de schouders van hen, die de Europeesche naties be stieren. Iedere daad van hen kan onberekenbare gevolgen hebben; ieder woord, dat zij spreken, moeten zij tevoren op een goudschaaltje wegen. Er zijn krachten in het spel, die het blijkt met den dag duidelijker gemakkelijker opgeroepen dan geban nen kunnen worden. Hierin, en hierin alleen, schuilt op het oogenblik het werkelijke gevaar voor den Europee- schen vrede: In de menschelijke on volmaaktheid, in het menschelijke onvermogen, in de menschelijke zwakte. En niet in de laatste plaats hierom brengen wij het oude vorste lijke devies in herinnering: Regum concordia felicitas temporum (het ge luk der tijden wordt door de een drachtigheid der vorsten bepaald). Moge het dus zoo zijn, dat eerlang de Europeesche leiders elkander nader zullen komen en eendrachtig zullen beginnen met den opbouw van een vreedzaam Europa! Drie vorsten bieden Neder- landsch-Indische regeering een bedrag aan voor uit breiding der defensie BATAVIA, 13 Mei. (Aneta-A.N.P.). Reeds vroeger deden enkele zelf bestuurders, bij voorkomende gele genheden, een geste ten (behoeve van het algemeen belang. Ook thans geschiedt dit en wel in ver hand met de wcnschelijkheid van snelle uitbreiding van de defensie. Zoo hebben de zelfbestuurders van Watampone, Madjoe en Sopeng (Boni) gouvernement Celebes. op de receptie bij den assistent-resident op 1 Mei ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, het verzoek gedaan, bij monde van den Vorst van Bone, als blijk van aanhankelijkheid aan het Nederlandsch gezag een schenking te willen anvaarden van enkele honderd duizenden guldens, ten behoeve van de defensie van Xederlandsch-ïndië. De zelfbestuurders verzochten dit,-verzoek aan den Gouverneur-Generaal over te brengen, waarop de assistent-resident de regeering hiervan op de hoogte heeft gesteld. Vermoedelijk zal deze schonking uit principieole overwegingen niet kunnen worden aanvaard, doch mogelijk kan een oplossing worden gezocht door dit bedrag te besteden aan luchtdoelge schut. ten behoeve van de verdediging van genoemde drie landschappen, waarbij de legerleiding voor de bedie ning de noodige manschappen beschik baar zou stellen. Aneta verneemt echter, dat beslikt nog geen decisie over deze kwestie is genomen. PRAAG. 13 Mei (Havas). Het persbureau der „beweging voor na tionale solidariteit" maakt melding van het optreden van „agents pro vocateurs". die de huizen binnen gaan en de bewoners vragen mede te werken aan politieke acties. Het betreft het optreden van individuen, die willen profiteeren van het pa triotisme der Tsjechen: het zijn Agents provocateurs, die de Tsjechi sche natie onaangenaamheden wil len berokkenen". De beweging noodigt de bevolking uit bedoelde individuen aan te brengen. Overigens wordt ook in een bericht van het Ceteka gewaarschuwd tegen „agents provocateurs". Beide documenten, aldus Havas, onthullen een illegale activiteit, welke gericht is tegen de Duitsche overheersching in Bohemen en Moravië. Uit goede bron wordt voorts door Ha vas vernomen, dat de huidige chef der politie te Brno, de Duitscher dr. Schwab die in 1926 wegens spionnage werd ver oordeeld, een twintigtal beambten der Tsjechische politie heeft laten arrestee ren. Volgens geruchten zouden deze ar restaties verband houden met de ver spreiding van pamfletten van Tsjechi sche nationalisten. Britsche ministers waarschuwen tegen twijfel aan de vast beslotenheid van Groot- Brittannië De Plymouth biedt meer waarde voor het geld dan eenige andere wagen in welke prijsklasse ookl In onze Showroom toonen wij U de nieuwste modéllen. STATIONSPLEIN TELEFOON 1210 VAN KEMPHAANTJES OVERAL in graskanten en in niet te vochtige weiden bieden de vaarden- bloemen hun uitbundig lentegeel. Langs de Eem kleuren groote donker groene wcidevlakten geel door deze bloe men. De pinksterbloemen steken hoog boven het nog korte gras uit met licht-paars ge kleurde bloemtrossen. Zeker, het zijn maar doodgewone paar den- en pinksterbloemen, maar toch is de weide even boeiend voor het oog als de kleurenpracht van de bollenvelden en Be- tuwsche bongerds. Tegelijk met de weide hebben ook de kemphanen zich uitgedost met de bontste kleuren. Nauwelijks een maand vertoeven ze weer hier, de kemphaantjes, die onge veer zoo groot zijn als een krielkipDes nachts, vliegende in wigvorm, zijn ze in troepen uit Afrika hierheen getrokken: eerst de haantjes en toen de hoentjes, want vrouw en man trekken gescheiden. De kemphanen vertoeven hier 's winters niet. In Augustus verdwijnen ze al. Een jaar of vijf geleden hebben we eens jonge kemphanen geringd in den Eempolder. Van uit Italië kwam toen een bericht, dat er eenige van deze geringde vogels daar ge schoten waren. Vóór den broedtijd leefden de hanen in vrede met elkaar en waren zij in hun ge drag niet te onderscheiden van de wijfjes. Met het groeien van de kleurrijke halskra gen is de lust tot vechten in het bloed ge komen van deze eerste klas steekspel-be oefenaars. Onweerstaanbaar voelen zij zich nu tot hun kampplaats aangetrokken, welke plek zii ieder jaar weer bezoeken en waaraan zij een merkwaardige gehechtheid toonen Jammer is, dat hun aantal op de bekende kampplaatsen langs de Eem tusschen Coel- horst en de Kleine Mclm en ook aan den anderen kant van de Eem bij de Zeider- sche wetering opvallend is achteruitge gaan. Men wil wel beweren, dat eenige ja ren geleden de hanen door onverlaten ge vangen zijn om ze te verknopen aan F.n- gelschen, die ze gaarne in hun parken houden. Hoe het ook zij. voorloopig zal het aan tal op deze plaatsen wel niet groot zijn. Maar men kan behoorlijke troepen wel aantreffen in de weilanden langs den Bis- schopsweg tusschen Eembrugge en de Haarbrug. Bovendien komen ze ook voor langs den Holkerweg tusschen Bunscho ten en Nijkerk. Het meeste succes zal men hebben op den dijk langs het fjsselmeer van den Ar kemheemschen polder, een paar honderd meter rechts van het havenkanaal van Nijkerk. Op dien dijk vertoeven thans twee groote troepen kemphanen. Daar kan men ook gemakkelijk met een auto komen en men kan dan vanuit den wagen op een paar meters afstand het spel van aanval en verweer bewonderen, van deze kluchtige bontbekraagde tournooirid- ders. Voor auto's blijken de kemphanen niet bang te zijn. Zelfs hebben we eens gezien, dat iemand met zijn auto, met een gematigden gang dan natuurlijk, tusschen de troep kempha nen doorreed en een paar meters er voorbij stopte, zonder dat hij één kemphaan ge raakt had nóch dat ze wegvlogen. Deze heer vertelde ons, dat hij gedurende 20 jaar reeds ieder jaar deze kemphanenplaats bezocht om foto's te nemen van de kemp hanen Vanuit de auto kan men ze overigens heel goed van dichtbij waarnemen. Geen één, die dezelfde kleur heeft. Ieder heeft zijn eigen kleur en wapen: er zijn er met een witten, zwarten, bruin-rooden, staal- blauwen en parelgrijzen kraag, dien zij naar willekeur kunnen opzetten en neer leggen. Zelfs de kleur van hun snavels en de wratachtige kophuid zijn nog verschil lend van kleur. Deze zijn soms roodachtig en groen, maar vaak hoornkleurig. Opgewonden en trillend staan ze tegen over elkaar. Eerst wordt de borst omlaag gedrukt, zoodat het achterste deel van het lichaam hooger komt te liggen: dan richten ze den snavel op elkander, zetten de groote borst- en rugveeren op en sprei den den nekkraag bovenwaarts Zoo uit gedost, rennen en springen ze op elkaar toe en gebruiken zij den snavel ais degen terwijl de met wratten gepantserde kop huid dient als helm en de dichte halskraag als schild, die de stooten opvangt. Sommi gen zitten stil met de snavelpnnt als een wandelstok op den grond gericht. Nu kan het er nog heet aan toegaan, maar wanneer het legsel eenmaal com pleet is. dan is de kamp een loos en ijdel comediespel, want bloed vloeit er nooit. Dc snavel is ook te zacht en een te zwak werktuig om elkaar hiermee te kunnen kwetsen. In de eerste helft van Mei. gedurende den legtijd, zijn hun minder kleurige da mes. die dan dikwijls op de kampplaats verschijnen, minder onverschillig voor de malle vertooning. die te harer cere ge schiedt. dan wel beweerd wordt. VIRIDIS „Men vergisse zich niet!" LONDEN, 13 Mei (Havas). De minister voor de voorraden, Leslie Burgin, heeft te Cardiff een rede gehouden, waarin hij zeide: „Als iemand mocht twijfelen aan den vasten wil van Engeland het hoofd te bieden aan agressie over al, waar zij den kop mocht opste ken, zou hij de grootste vergissing van zijn leven begaan en zijn volk wel eens naar den afgrond kunnen voeren". De minister van handel, Oliver Stanley, heeft gisteravond te Londen gesproken over de door Groot-Brit- tannië gegeven waarborgen. De mi nister zeide. dat in buitcnlandsche bladen te verstaan wordt gegeven, dat Groot-Brittannië. wanneer het er op aan zou komen, zijn verplichtin gen niet zou nakomen. Iemand die zoo iets schrijft, is volgens Stanley slecht op de hoogte van het gemoed der Britten. „Indien ooit de ramp spoedige dag zou komen, dat wij ge roepen zouden worden ons woord in te lossen, zou geen stem in dit land worden gehoord, welke zou aanraden ons aan onzen plicht te onttrekken". De Britsche pers verwelkomt algemeen het verdrag tusschen Groot-Brittannië en Turkije en legt hierbij den nadruk op de aardrijkskundige ligging van Turkije, vooral in verband met de garantie aan Roemenië. Tevens wijst men op de be trekkingen tusschen Turkije en de Sov jet-Unie en men hoopt dat hierdoor een overeenkomst tusschen Engeland en de Sovjet-Unie zal worden vergemakkelijkt De Times schrijft, dat Turkije een groo te bijdrage levert aan de gemeenschap' pelijke verdediging. De betrekkingen tus schen Turkije en de Sovjet-Unie zijn een springplank voor de overeenkomst tus schen Londen en Moskou. Ook de Daily Telegraph is van meening, dat het anti agressie-front versterkt is door het toe treden van Turkije, hetgeen van even groot materieel als strategisch belang is. De Daily Mail schrijft, dat door het toetreden van Turkije een der voornaam ste moeilijkheden van de garantie aan Roemenië uit den weg is geruimd. De Daily Herald verwacht, dat de overeen komst tusschen Londen en Ankara door alle vredelievende mogendheden zal wor den begroet en door die mogendheden, welke geweld als het voornaamste wa pen van hun diplomatie beschouwen, met leede oogen zal worden gezien. De Fransche pers is zeer tevreden over de verklaring van minister-president Chamberlain in het Lagerhuis inzake het verdrag tusschen Engeland en Turkije. De Matin schrijft dat Turkije aan de eene zijde hulp belooft aan Palestina en Egyp te, terwijl het aan de andere zijde een garantie ontvangt van Engeland. Indien men er rekening mede houdt, dat Tur kije reeds verdragen heeft gesloten met de Sovjet-Unie en Roemenië en dat de Fransche regeering eveneens een verdrag zal sluiten, dan zal men zien. dat in ge val van een conflict de zee-engten open zullen staan voor de oorlogsbodems van bovengenoemde landen en gesloten zul len zijn voor den tegenstander. De Epoo.ue schrijft, dat het verdrag van groot belang is, aangezien Turkije de zee engten hcheerscht, welke toegang geven tot de Zwarte Zee. Nu de Oostzee een Duitsch meer is geworden, kunnen Frankrijk en Engeland Polen slechts via de Zwarte Zee en Roemenië te hulp ko men. Overeenkomst vertoont eenige gelijkenis met het Duitsch- Roemeensche handels- accoord BOEKAREST, 13 Mei (Havas). De tekst der Britsch-Roemeensche handels overeenkomst lijkt op tal van punten geinspireerd te zijn door de Duitsch- Roemcensche overeenkomst. Inderdaad vindt men er clausules in, welke eenige weken geleden velerlei commentaar hebben opgeleverd, zooals: het verlee- nen van vrije zones, faciliteiten voor de verkrijging van vergunning tot explora tie, van concessie en exploitatie van pe- troleumgebieden, de zending van des kundigen voor de aanpassing van het Roemeensche bedrijfsleven aan de be hoeften der Engelsche markt en ten slot te de regeling van de betaling. Het voornaamste verschil is, dat Engeland een crediet verleent van 5 millioen pond. hetgeen Duitschland niet heeft kunnen doen. Duitsch land kan overigens Roemeensche producten opnemen, die het niet in deviezen zal behoeven te betalen. Engeland is verplicht rekening te houden met zijn Dominions en de prijzen op de wereldmarkt. Het kan dus slechts een beperkte hoeveel heid invoeren. Ten slotte kan Roemenië slechts met moeite de uit Engeland ingevoerde pro ducten betalen. Evenals de Duitsch- Roemeensche overeenkomst is ook de Engclsch-Roemeensche overeenkomst een raam-overeenkomst Voor het oogen blik zijn de resultaten er van nog niet te beoordeelen. Engeland heeft op ieder gebied de clausule verworven van meest begunstigde natie. N den nacht van Zondag op Maandag begint de zomertijd iveer. Men denke er dus aan om Zondagavond voor men zich ter ruste be geeft, de klok een uur voor uit te zetten. V.J NA AÜTOMATISEFRINC. TELEFOON 30S6 BINNENLAND De Tweede Kamer over dienstplicht wijziging. (Derde blad, pag. 2). STADSNIEUWS (Derde blad, pag. 2). Raadsagenda. Auto's zonder chauffeur NIEUWE VERLOVING AAN HET EGYPTISCHE HOF VERWACHT CAIRO, 13 Mei. ((Reuter). Men ver wacht, dat binnenkort de verloving van de tweede zuster des konings, prinses Fayza, met haar neef Nabil Izzet Has san bekend zal worden gemaakt Prin ses Fayza is 15 jaar en prin6 Hassan 25 jaar oud. Weerverwachtins Voor het geheele land: Aan vankelijk opklarend, later half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, koude nacht met mogelijke lichte nachtvorst, morgen overdag zelfde temperatuur als heden, meest matige, later wellicht toenemende, N.O. tot KW. wind. AUTO MET DUBB. BEDIENING. Rijlessen worden gegeven door erkend K. N. A. C. instructeur. N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF Lo. BOVÉE VOOGT VLASAKKERWEG 50 Telcf. 1093 Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: Kolk, Utrechtscheweg 9, tel. 579. Lubsen, Snouckaertlaan 12, tel. 290. Mertens zur Borg, Laantje 5, tel. 1225. Zondag heeft dienst de apotheek van Keijzer, Langestraat 9; tel 161 en Java- apotheck, Leusderweg 12, tel. 1887. Zondag hebben dienst do vroed vrouwen: Mej. Perk, H. v. Viandenstraat 2, tele foon 2079. Mej. Vernhout, Soesterweg 232, tele foon 2270.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1