Engeland en Turkije sluiten een wederkeerig accoord Motie van vertrouwen voor Daladier Veiligheid op den Balkan wordt eveneens verzekerd Hotelbrand te Ommen Het vluchtelingenkamp te Westerbork Niet gericht tegen eenig land Anti-Poolsche uitspattingen Socialisten en communisten alleen tegen N.V. de Snuifmolen v/h A. VAN BEEK Rzn. Kamer neemt met 49 tegen 31 stemmen het wetsontwerp aan Veel critiek Universitaire opleiding te duur? Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 MEI 1939 LONDEN, 12 Mei (Reuter). In het Lagerhuis heeft minister president Chamberlain medegedeeld, dat Engeland en Turkije zijn overeengekomen een accoord van wederkeerigen aard en van lan gen termijn in het belang van hun nationale veiligheid te sluiten. Chamberlain zeide, dat de regeeringen van Engeland en Turkije uitvoerige onderhandelingen hebben aangeknoopt en dat deze be sprekingen, welke nog voortduren, hebben aangetoond, dat de op vattingen der regeeringen zooals gewoonlijk overeenkomen. Men is overeengekomen, dat de beide mogendheden een definitief we derkeerig accoord van iangen duur zullen sluiten in het belang van haar nationale veiligheid. In afwachting van de voltooiing der defi nitieve overeenkomst verklaren de regeeringen van Engeland en Turkije, dat zij in geval van een aanvalsdaad. die tot een oorlog in het gebied der Middellandsche Zee leidt bereid zullen zijn op doel treffende wijze samen te werken en elkander alle hulp en bijstand te verleenen, die in haar vermogen ligt. Deze verklaring zoo zeide Cham berlain is evenmin als de voorge nomen overeenkomst tegen eenig land gericht: zij heeft ten doel En geland en Turkije van elkanders hulj> en bijstand te verzekeren, in dien de noodzakelijkheid zich zou voordoen. De beide règeeringen hebben ingezien, dat zekere punten, waaronder de scher pere definitie der verschillende omstan digheden. waarin de wederkeerige ver bintenisseri in werking zullen treden, een nader onderzoek vereischen. alvo rens de definitieve overeenkomst kan worden voltooid. Met dit onderzoek is men bezig. De beide regeeringen beseffen verder, dat het ook noodig is de veiligheid in het Balkan-schier eiland te verzekeren: zij plegen met elkander overleg om dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Het is de bedoeling, dat genoemde re gelingen de beide regeeringen niet ver hinderen. overeenkomsten met andere partijen in het algemeene belang van den vrede te sluiten. Nadat Chamberlain deze verklaring had afgeleerd, vroeg de arbeidersleider Attleo. of bet sluiten van een overeen komst zou worden gevolgd door staf besprekingen. Chamberlain antwoordde, dat. dit punt naar zijn meening niet naar voren zal worden gebracht, alvo rens de definitieve overeenkomst tot stand is gekomen. Henderson stelde de vraag of Britsche oorlogsschepen de Zwarte Zee zouden kunnen binnenkomen, indien men Roe menië te hulp zou moeten komen. Chamberlain antwoordde hierop, dat de verklaring peen betrekkine beeft op der gelijke specifieke punten, die ongetwij feld behandeld zullen worden in de de finitieve overeenkomst. Pacfomanie BERLIJN. 12 Mel (Havas). Met betrekking tot het door Chamber lain aangekondigde Britsch-Turk- eche pact verklaart men !n bevoeg de kringen, dat Duitschland hierin vooral een uiting ziet van de „pac fomanie". die zich plotseling van Engeland meester heeft gemaakt. Men verwijt Chamberlain, gisteren „vreeselijk lichtvaardig" over den oorlog te hebben gesproken en wil in de overhaaste aankondiging van bet nieuwe pact een teeken van zwakheid zien. Men beschuldigt de Turksche leiders ervan, „de veilige basis van de politiek van Kemal Ataturk te hebben prijsge geven" en stelt de vraag, of Turkije er wel goed aan heeft gedaan, de door zijn stichter gewilde stride neutraliteit te laten varen. Men treeft te verstaan, dat de houdinfr van de tegenwoordige Turk sche regeering niet door de geheeie be volking gedeeld wordt. Tenslotte ver klaart men. dat Duitschland en Italië zich door deze combinaties niet zullen laten intimideeren". Oorlogsspychose De Deutsche Dienst schrijft: Wanneer dat zoo verder gaat, zijn wij met het one op een oorlogspsychose, welke een oer- product van Rrittannië is bezorgd voor de geestesgesteldheid van Britsche staatslieden. Engeland biedt met een ijver, welke den blinde ten slotte moet ziende maken, aan atle hoeken en kan ten der wereld het geschenk aan van de Britsche bescherming tegpn oorlogsver- wikkelingen en wie zich er tegen ver zet te gelooven. dat hij in gevaar ver keert. dien maakt men bane en stopt men geld in de zak. Deze middelen, waarmede men andere volken probeert geneigd te maken zich of te geven yoor bloote helangen der Britsche strategie of rich aan te sluiten bij den strijd tegen de autoritaire statenwereld. kennen wij niet vandaag voor het eerst. Wat hopen, aldus vragen wij ons if. de tegenwoordige verantwoorde lijke leiders der Turksche politiek, wanneer zij zich van de veilige ba sis der neutraliteit verwijderen en den wee van Engeland inslaan, van welk land een ieder moet weten, dat het nog nooit voor andere dan zijn eigen belangen heeft gestreden en dan voornamelijk onder ophpffering van goed en bloed van andere vol ken. Gelooven zij de politieke con cepties van Kemal Ataturk voor- deelig te hebben ingeruild, wan- nee zij thans Turkije tot vazal van Engeland maken? Engeland en Turkije moeten weten, dat Duitschland en Italië niet alleen twee onafscheidelijke strijdmakkers zijn, doch ook een onoverwinnelijk bol werk en dat er noch thans noch in de toekomst eenige combinatie van mach ten zal bestaan, welke in staat, zou zijn de politiek van de as nadeelig te be- invloeden. Havas meldt nog uit Berlijn: De redevoeringen van Daladier en Chamberlain hebben in Duitschland die pen indruk gemaakt, en in Duitsche po litieke kringen heerschte gisteren eenige onzekerheid ten aanzien van deze ver klaringen. welke afbreuk doen aan de hier verdedigde stelling, volgens welke Frankrijk en Engeland nog zonder tus- schen beide te komen „nieuwe rectifica ties van het dictaat van Versailles" zou den aanvaarden. Chamberlains verklaring over Dantzig heeft te meer verrassing ge wekt, daar men het Duitsche publiek deed gelooven, dat de geheeie we reld overtuigd is van het goede recht van Duitschland op aanhechting van Dantzig. Niettemin zou het niet juist zijn te zeggen, dat Duitschland zijn pogingen om het Duitsch-Pool- sche conflict te beperken tot het vraagstuk Dantzig. heeft opgegeven. De Dantziger Vorposten verklaart, dat het vraagstuk Dantzig van Berlijn uit zal worden geregeld op het oogenblik, dat de Duitsche politiek gunstig acht. Hot blad laat daarmede blijken, dat Ber lijn uitziet naar iedere zwakheid van het buitenland. Hetzelfde blad tracht Polen te intimideeren door toespelingen te ma ken op de „snelle beslissingen", waar van de Duitsche politiek het geheim be zit, maar men geeft er hier zich reken schap van. dat Polen op het hoogtepunt van zijn militaire en moreele voorberei ding staat en dat het vraagstuk Dantzig, dat men wil Jocaliseeren". zekere pecten heeft, die de Duitsche propagan da negeert. Ruiten en vlaggen moeten het ontgelden Bladen in beslag genomen GDYNIA, 12 Mei (Reuter)..— Ter wijl de Polen te Dantzig den dood van Pilsoedski herdachten, heeft een nationaal-socialistische menigte ver woestingen aangericht in een Poolsch restaurant en de ruiten van de Poolsche krantencentrale inge gooid. Steencn werden naar het por tret van Pilsoedski geworpen. Van rouwfloers voorziene vlaggen wer den van vele Poolsche gebouwen neergehaald. Vanochtend zijn de edities van twin tig Poolsche bladen in beslag genomen. De Polen, die in cle Poolsche school te Langfuhr een herdenkingsbijeenkomst wilden houden, zijn door de politie ge waarschuwd, dat deze geen bescher ming kon waarborgen. Intusschen heeft de senaat den Pool- schen autoriteiten zijn verontschuldi ging aangeboden voor het bomincident, dat zich eenige dagen geleden heeft voorgedaan, en voor den aanval op den Poolschen stationschef te Marianau, die in ernstigen toestand naar een zieken huis moest worden gebracht. De Poolsche commissaris te Dantzig heeft vandaag bij den senaat der vrije stad geprotesteerd naar aanleiding van een incident, dat zich vannacht te Dant zig heeft voorgedaan en waarbij de ruiten van hpt Poolsche krantenbedrijf Ruch Ingeworpen en portretten van Pilsoedski beschadigd werden .De po litie is er niet in geslaagd, de schuldi gen te achterhalen. WARSCHAU. 12 Mei. (Havas). Aan den uitgang van het station te Lodz PARIJS, 12 Mei. (Havas) De kamer heeft met 375 tegen 230 stemmen een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen. Deze motie was ingediend door den radicaal-socialist Chichery. Er was ook een communistische mo tie ingediend, die pleitte voor een politiek van wederzijdschen bij stand met de Sovjet-Unie op den grondslag van gelijkheid. Bij den aanvang der vergadering vroeg Blum schorsing der bijeenkomst, opdat de socialistische fractie de moties zou kunnen onderzoeken. Gedurende de ze schorsing besloot, de fractie tegen de door de regeering aanvaarde motie van vertrouwen te stemmen, omdat Daladier geen stemming in gedeelten had willen toestaan. Dit besluit werd met 48 tegen l? stemmen genomen. Na de hervatting der vergadering constateerde Blum, dat de Fransche po litiek geheel omgeslagen is. Terwijl men zich voorheen slechts bezig hield met do belangen van bet Fransche rijk. is daar voor thans de politiek van collectieve veiligheid in de plaats gekomen. Blum zeide te gelooven in de mogelijkheid van vermijding van den oorlog, maar volgens hem is bet een der belangrijk ste voorwaarden voor den vrede, dat de leiders der totalitaire landen overtuigd zijn van de volledige oprechtheid der F.uroneesrhe politiek van Engeland en Frankrijk. Blum sprak zijn voldoening uit over de verklaringen van Beek en Daladier. De leiders der dictatuur- staten moeten er zeker van zijn, dat tegenstand zal worden geboden. De onderhandelingen met Rusland had den met meer spoed gevoerd moe ten worden. Blum herinnerde er vervolgens aan, dat er nog steeds Duitschers en Italianen in Spanje zijn en dat de Spaansche strijd krachten het dubbele van de nor male sterkte hebben. De socialisten aldus Blum waren bereid de buitenlandsche politiek der regeering goed te keuren. Maar Daladier bracht in zijn verklaring kwesties ter sprake, waarover regeering en socialis ten het niet eens zijn. De socialisten zullen dus de wetsdecreten niet goed keuren. Men zou zich echter vergis sen, wanneer men daarin een aanwij zing zag voor cle gedachte, dat er geen eenstemmigheid heerscht, als de onaf hankelijkheid en de vrijheid van het vaderland in het kader der collectieve veiligheid op het spel staan. Vervolgens nam Daladier het woord. Hij zeide, dat de politiek van Frankrijk niet is omgedraaid, maar er zijn veranderingen in Euro pa gekomen. De premier herinnerde aan de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije en zeide, dat een oorlog op dat oogenblik een dwaasheid ge weest zou zijn. Sedertdien heeft Frankrijk nieuwe verplichtingen op zich genomen. Daladier stelde de vraag, of deze nieuwe oriënteering, niet alleen van Frankrijk, maar ook van verscheidene andere landen, niet afhankelijk is van de houding van Frankrijk, men heeft naar Frankrijk geluisterd en de regee ring zal zekere verdiensten voor zich kunnen opeischen, als het niet langer gevaarlijk zal zijn daarover mededce- lingen te doen. Daladier sprak verder over de van het volk gevraagde offers. Men kan, al dus zeide hij, critiek oefenen op het stel sel der overigen, in de fabrieken, maar men moet dan toch constateercn, dat het noodige oorlogsmateriaal voor de de fensie geproduceerd is. De premier zeide tenslotte de kamer, zonder onderscheid van partijen cn ook den senaat dank te brengen. Vervolgens werd de motie-Chichery in stemming gebracht, waarhij de regee ring de kwestie van vertrouwen stelde. Slechts socialisten en communisten stemden tegen. De Kamer ging tot Dins dag uiteen. hebben vanochtend voorbijgangers alle uit. Duitschland komende kranten in de Duitsche taal. verbrand. Een spits commentaar De Völkische Beob-.chter schrijft on der het opschrift „Bajonetten als weg wijzers" o.m.: De Poolsche openbare meening zou er enpd aan doen, zoo lang zamerhand weer te ontwal n uit haar nerveuze oververhitting en den blik te slaan op de werkelijkheid. Niemand zal het Poolsche volk verhinderen verder zijn eigen belangen te behartigen. Dat de Poolsche haionef het daarbij den weg zal wijzen interesseert ons voor het oogenblik niet overmatig. Wij spreken slechts de hoop uit, dat cle het Poolsche volk door de Poolsche bajonet aangewezen weg niet gaat in die richting, welke op de in Polen nitepgvven nieuv.a lend kaarten is aangeerpven en welke de Poolsche pprs tot dich» o. r de poor ten van Rerliin laat eindigen. Want in dat »»«Wpd hpbben v reeds onze D"ifsrhe hajor«tten als weg wijzers opgesteld. F.n die zullen er in geval hef noodig mocht zijn geen twijfel over .ten. waar Polen op houdt en Dnitschland hegint. IS HESS TE DANTZIG GEWEEST? DANTZIG. 12 Mei (Ilavas). Het gerucht gaat, dat Hess. de plaats vervanger van Hitier, gisteravond te Dantzig is geweest, waar hij met Greiser heeft geconfereerd. Hij zou vanochtend te Berlijn teruggekeerd zijn. Warm, intiem en toch friieh en hygiënisch, ziedaar de eisehen dia. aan de tegenwoordige slaapkamer gesteld wor, den. Vloerbedekking, slof, leering en meubelen zijn hierbij van het grootste be lang. Komt U eens bij ons kijken. Wij zijn deskundig, hebben ervaring en advi- seeren U geheel in Uw Westsingel 10-11-12-13 Amersfoort BINNENLAND Bovenverdieping Hotel Stegeman geheel verwoest OMMEN, 12 Mei. Vanavond om ruim half negen ontdekte een voor bijganger op de brug over de Vecht een lichtschijnsel in het midden van de tweede verdieping van Hotel Ste geman, staande aan de Voorbrug 11 alhier. Hij vermoedde onraad en waarschuw de de brandweer, die in korten tijd aan wezig was. Inmiddels hadden de vlam men zich over de verdieping verspreid en weldra sloegen zij uit het dak. Met vier stralen op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan. Zij werd hier bij krachtdadig geholpen door de in Ommen gelegerde militairen, voor wie alarm was geblazen. Deze slaagden er mede in een gedeelte van den inboedel naar buiten te dragen. Een inwonende dienstbode, die op de bovenverdieping ziek te bed lag. kon bijtijds in veiligheid worden gebracht Men heeft den brand kunnen be perken tot de tweede verdieping. Om tien uur kon met de nablus- sching worden begonnen. De tweede verdieping is geheel uitgebrand en het dak is verwoest Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. In Hotel Stegeman waren verscheidene officieren in pension. Hoewel de water schade groot is. is een aantal kamers in goeden staat gebleven. Hier zullen zij zich nu installeoren. Voorts woonden enkele onderwijzers in het hotel in. Aangezien 's Zaterdags to Ommen geen school wordt gehouden, waren zij met verlof. Verschillende van hun eigendommen zijn een prooi der vlammen geworden, zoodat hun bij hun terugkomst nog een onaangename ver rassing wacht. Bij het blusschingswerk kreeg een monteur van een raclioccntrale een val lende dakpan op het hoofd, waardoor hij een bloedende hoofdwond opliep. De brand bracht veel publiek op de been, dat echter door de politie op een afstand werd gehouden. Het doorgaande verkeer werd over het landgoed „Het Laar" geleid. De burgemeester van Ommen, de heer C. E. W. Nering Bögel was bij het blus schingswerk aanwezig. Verzekering dekt de schade. Bijzonder aanbevolen: Chateau Lalibarde Bourg 1929 Chateau Sénilhac Graves 1929 p fl. fl. 1.30 p. anker fl. 55.- p fl fl. 1.40 p. anker fl. 59.- een volle smakelijke belegen roode Bordeaux KAMPSTRAAT 2TELEFOON 128 TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGE. 12 Mei \jADAT het wetsontwerp betreffende l\ het stemmen bij volmacht door mili tairen bü de te houden gemeente raadsverkiezingen zonder debat en zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, heeft de Tweede Kamer zich den geheelen verderen middag beziggehouden met hel ^wetsontwerp betreffende het centrale vluch telingenkamp. Geen van de twaalf sprekers in eerste instantie kon zich aanvankelijk met het ontwerp vereenigen De bezwaren van vrijwel alle sprekers, die nagenoeg tot alle fracties behoorden, kwamen met el kaar overeen. Hoewel men algemeen inzag, dat er iets voor de joodsche vluchtelingen moet worden gedaan, twijfelde men er aan, of het wenschelijk is. een centraal kamp. bestemd voor 2500 of 3000 vluch telingen. in te richten. Indien het noo dig is. deze vluchtelingen in een kamp onder te brengen en niet in de vrije maatschappij bij particulieren, dan zag men liever geen centralisatie. Voor aso ciale elementen en voor personen, die hier te lande geen familie of kennissen hebben, waar zij zouden kunnen wor den onderge' racht achtte men een kamp niet ongewenscht. Ook worden bezwaren geuit, tegen het opnemen van kinderen in het kamp. Verscheidene le den kantten zich tegen de onderschei ding legale en illegale vluchtelingen, doch minister Goseling. die een gedeel te van de beantwoording op zich nam, zeide. dat dit onderscheid slechts admi nistratieve waarde heeft en geen dis criminatie van de „illegalen" beteekent. Ook was men van oordeel, dat de emi gratiemogelijkheden, die dit kamp heet te bevorderen, er integendeel door wor den belemmerd, daar contact met de maatschappij uitgesloten werd geacht. De kosten cn de wijze van financiering vormden voor bijna alle sprekers een schier onoverkomelijke hinderpaal. Daar men volgens het plan voor de financie ring aangewezen zal zijn op de parti culiere liefdadigheid, althans wat de exploitatiekosten betreft, vreesde men, dat deze bronnen spoedig zouden op drogen tengevolge van de impopulari teit van het kamp en het gebrek aan samenwerking met de vluchtelingen comités. Ook werden de geraamde kos ten te laag geacht. De minister van binnenlandsche za ken, de heer van Boeyen, heeft bij een groot deel van de Kamer de bezwaren tegen het kamp weggenomen. Hij be toogde, dat centralisatie noodzakelijk is zoowel om de kosten te drukken, daar een zelfvoorzienende maatschappij zal worden gevormd, als om de emigratie mogelijkheden te vergrooten. De beste emigratiemogelijkheid is kennis van land- en tuinbouw en de eelegenheid om zich deze eigen te maken, is op het aangewezen terrein in Westerbork aan wezig. waar Staatsboschbeheer groote eigendommen heeft. De minister wees er voorts op. dat de menschen op dit terrein een groote bewegingsvrijheid zullen hebben. ï-Ii.j zegde toe. dat geen kinderen, jonger dan 13 jaar, welker ouders zich niet in het kamp bevinden, zullen worden toegelaten. Hij ontken de. dat er geen voorafgaand overleg is geweest met de vluchtelingencomité's. Dit kamp is volkomen in overeenstem ming met het joodsche vluchtelingen comité ontworpen, dat uitdrukkelijk verklaard hpeft. dat het jaarlijksche ex ploitatiebedrag van een en een kwart millioen gulden de eerste jaren zeer wel kan en zal worden opgebracht. De heer Joekes (V.D.) w'as niet overtuigd door het betoog van den minister en diende een motie in, die beoogde de behandeling van dit ontwerp te schorsen in af wachting van een onderzoek, of de inrichting van een centraal kamp gewenscht is boven enkele kleinere kampen en onderbren ging bij particulieren. Met 43 te gen 38 stemmen werd deze motie verworpen. Voor stemden de S.D- V.D., N.S.B., Comm., Lib., C D.U. en de heeren Krol (C.H.), Ame- link (A-R.) en Zandt (Staatk. Ge- ref.). Het wetsontwerp weid ten slotte aangenomen met 49 tegen 31 stemmen. Tegen stemden de S.D. (behalve de heer van der Wner- den), V.D., N.S.B., Comm., CD. U. en de heer Krol (C-H.). Wetsontwerp tot wijziging heffing collegegelden is onbevredigend Adres Ned. Faculteiten De Raad van Nederlandsche Facul teiten te dezer stede zond heden aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een adres naar aanlei ding van het door den minister inge diende wetsontwerp inzake de heffing der collegegelden. De raad omvattende en sprekende na mens de organisatie van natuurphiloso- pische en technologische faculteiten in Nederland, de verecniging van juridi sche faculteiten in Nederland, de orga nisatie van studievereenigingen van economische studenten, de vereeniging van studenten in de theologische facul teiten in Nederland, het verbond van Nederlandsche medische studenten fa culteiten, de bond van literaire studen ten faculteiten in Nederland en de cen trale commissie voor studiebeiangen te Delft zegt met vreugde te hebben ken nis genomen van het feit, dat de minis ter een wijziging heeft voorgesteld in zake de heffing van college-gelden. Hij betreurt het echter, dat in de voorge stelde regeling het college-geld met 50 per jaar wordt verhoogd en een mini mum aantal van vijf jaar is gesteld voor al de faculteiten cn studierichtin gen, alvorens vrijstelling van betalincr wordt verleend en dat door voorgestelde regeling eerst een slechts geringe fi- nancieele verlichting wordt ondervon den door hen, die zes jaar of langer in geschreven zijn. Hierdoor wordt verreweg de meer derheid der studenten ernstig ge troffen, aangezien maar een gering aantal studierichtingen tot een exa men met een civiel effect een stu dietijd van zes jaar of langer ver- eischt. De- raad herinnert er aan in Januari aan het Departement, aan de Staten- Generaal en den Onderwijsraad een voorstel tot wijziging der heffing van college-gelden te hebben verzonden, waarin een aantal bezwaren van het vigeerende stelsel waren geformuleerd, die alle hun oorzaak vinden in de ver zwaring der financieele lasten ten op zichte van de regeling v o o r 7 Augustus 1933. Hij meent derhalve, dat door de door den minister voorgestelde wijziging aan geen der genoemde bezwaren wordt te gemoet gekomen en betreurt het ten zeerste, dat zijn tot dusver aangewende bemoeiingen inzake wijziging der colle ge-gelden tot op heden zoo weinig uit werking vermochten te boeken. Gezien bovengenoemde argumenten meent de raad gerechtigd te zijn zich tot den minister te wenden met het verzoek de voorgestelde regeling zoodanig te wijzigen, dat het zonder verzwaring der financieele lasten voor de studenten mo gelijk zal zijn het volle profijt van de universitaire opleiding te trekken. DE ARBEIDERSPERS WEER IN DE KAZERNES 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. Van ambtelijke zijde vernemen wij, dat de minister van defensie heeft bepaald, dat de dagbladen, uitgegeven door de N.V. de Arbeiderspers n.l. Het Volk, Vooruit, Voorwaarts, Volksblad, Utrechtsch Volksblad, Zaans Volksblad, Volksblad voor Gelderland, Volksblad voor Gro ningen en Drenthe, Volksblad voor Friesland, Volksblad voor Twente en Gouds Volksblad, niet meer worden aan gemerkt als geschriften, welke in de ka zernes en aan boord van de oorlogssche pen moeten worden geweerd. DRUK WERK OP DE CHAMOTTE- FABRIEK GELDERMALSEN, 12 Mei. Naar wij vernemen heeft de Chamottefabriek al hier voor zeer geruimen tijd een over vloed van werk. Het hieraan verbonden personeel be draagt thans 640 personen, waarvan naar schatting ongeveer de helft, uit Geldermalsen geplaatst zijn, terwijl de overigen uit naburige gemeenten en Bommelerwaard hier werk vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2