y y y Turksche bijdrage tot stabilisatie DENTA (OaqbiadhscLams Ja nisi is vshvanqsn COUPONS RAMSELAAR Pain's wonderlijke avonturen LUYCX MAANDAG, DINSDAG WOENSDAG BIJ MISDRIJF IN HET SPEL? cXaatiJtQ töohichbm Crisiscontroledienst in departementaal verband? Poolsch verzet tegen volksstemming in Danzig Ook Uw steun! Lucht Verdediginqs Fonds Motorraces op het circuit v. Limburg Militair elftal oefent Reactie op expansie-zucht der as Rome-Berlijn STADSNIEUWS WISSELKOERSEN Advertentiën Voor de Feestdagen! Zi Ive rvo s sen Onkosten dalen door VERST ANDIQE DAQBLADRECLAME 3e BLAD PAO. 3 AMERSFOORTSOH DAGBt'AU SATERDAG 13 MEI 1939 HAARLEM, 13 Mei Het onderzoek naar de oorzaak van den brand, die gisternacht in de Herzogstraat woedde en waarbij de 25-jarige verzekerings agent P. J. A. de la Chambre om het leven kwam, heeft eenige verdachte fei ten aan het licht gebracht, aldus do Ar- beiderspers. De sectie, die op het lijk verricht is. de omstandigheid, dat het slachtoffer niet van huis is geweest en tenslotte het feit dat degene, die den heer De la Chambre in den loop van Donderdagavond bezocht heeft, zich on danks de oproep daartoe door de politic niet meldde, doen het vermoeden rijzen, dat een ernstig misdrijf niet uitgesloten moet worden geacht. Zooals men weet werd na het blus- schingswerk van de Haarlemsche brandweer het lijk van den heer De la Chambre half verkoold voorover liggend in de keuken gevonden, terwijl de wa terkraan nog liep. Hieruit leidde men aanvankelijk af, dat de bewoner ge tracht heeft den brand te blusschen, daarbij door de rook bedwelmd en be wusteloos is geraakt en een ontzettende dood vond in de vlammen. Men ver onderstelde eveneens, dat hij een leeren jekker aan had en daaruit leidde men af. dat hij juist was thuisgekomen. Het nader onderzoek door de Haar lemsche politie, dat onder leiding van den hoofdinspecteur der recherche, den heer M. Woud. geschiedt, heeft echter uitgewezen, dat het slachtoffer dien avond niet de deur uit is geweest. Zijn benedenbuurman, de 30-jarige H. Port man die zelf ternauwernood aan de vlammen kon ontkomen heeft ver klaard, dat hij gehoord heeft, dat zijn bovenbuurman in den loop van den avond bezoek had. Daarop heeft de com missaris van politie een oproep gericht, opdat deze bezoeker zich zou melden. Ook de sectie, die heden door dr. Hulst uit Leiden op de verkoolde resten van het slachtoffer verricht is. doet ern stig vermoeden rijzen aan een misdrijf. Zoo lang de officieele uitslag van het onderzoek echter nog niet bekend is, blijft men voorloopig slechts gissen. De vrouw van den overledene, die in het ziekenhuis liet. mocht tot nu toe niet gehoord worden. De politie hoopt echter, dat zij spoedig eenige mededee- lingen van belang zal kunnen doen. die licht in deze duistere affaire kunnen brengen. De recherche zet in afwachting van het rapport van dr. Hulst, het onder zoek in deze ernstige zaak met kracht voort. 's-GRAVENHAGE. 13 Mei In het gisteren verschenen verslag der algemeene rekenkamer over 1938 signaleert de kamer wederom on rechtmatigheden, gepleegd in ver band met de comptabiliteitswet. Als voorbeeld wordt aangehaald een aannemer, die onjuiste declaraties had ingezonden, waarbij hij 10 winst in rekening bracht als vergoe ding voor zijn ..bemoeiingen". In een beruchte, trouwens veel be langrijker zaak van den zelfden aard. is indertijd beweerd, dat de schuld groo- tendeels lag bij de zeer verouderde comptabilitcitsvoorschriften. De kamer is steeds van meening geweest, dat wet telijke regelingen hiertegen niets ver mogen en dat uitsluitend heil is te ver wachten van scherpe controle, van haar zelve voor zooveel zij er toe in staat is. maar vooral van de departementen van .algemeen bestuur. Bij de bespreking van de kosten van vervoer var) tcwerkgestelden bij de werkverschaffing, merkt de kamer op, dat zij steeds wenken geeft om tot be perking van die uitgaven te geraken. In de inspectie Groningen zal de be sparing in 1939 rond f 100.000 hedragen. Over de taak van den centralen crisis controledienst zegt de kamer, dat deze bestaat in liet toezicht uitoefenen op de naleving van crisisvoorschriften, tegen overtreding waarvan straf is bedreigd. Dit is politietoezicht en even goed een integreerenrl deel van de overheidstaak als de financieele controle op het beheer van het landbouwcrisisfonds en de tuchtrechtspraak dit zijn. Beide laatst genoemde functies zijn aan publiek rechtelijke organen opgedragen, maar de centrale crisiscontrolcdicnst is een stichting. De kamer kan niet inzien, waartoe het dient, dat deze publiek rechtelijke dienst een privaatrechtelii- ken vorm heeft. De orisisarcountantsdienst. eerst eenc stichting, is later een afdeeling van het departement van economi sche zaken geworden. Het rollege heeft den minister verzocht ten aan zien van den centralen crisiscontro le-dienst hetzelfde te handelen. De minister antwoordde met argumen ten, die de kamer weinig overtui gend leken. Wanneer deze dienst in departementaal verband zou worden opgenomen, dan zou daaruit de con clusie kunnen worden getrokken, dat de bedoeling voorzit dien dienst een permanent karakter te geven, hetgeen allerminst het geval is. De Kamer heeft daarop geantwoord, dat zij niet kon inzien, dat een maatre gel, die juist was, achterwege zou moe ten blijven, omdat het personeel van den betrokken dienst daaruit wel eens een onjuiste conclusie zou kunnen trekken en te minder kon zij zulks be amen. omdat het in de macht van den minister lag. dat personeel aanstonds voor een zoodanige conclusie te waar schuwen. De economische crisis heeft geleid tot tal van bijzondere uitgaven, welke ten laste van de riiksbegrooting zijn gebracht. Ook verschillende andere diensten dragen geen permanent karak ter en ook zij zullen dus moeten ver dwijnen. zoodra de redenen voor hunne oprichting zijn vervallen. buitenland WARSCHAU, 13 Mei. (Havas). De Poolsche openbare meening ver zet zich tegen ieder denkbeeld een volksstemming te houden in Danzig. Te Danzig heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de nationaal-so- cialistische autoriteiten opdracht hebben ontvangen een volksstem ming voor te bereiden voor 28 Mei, den verjaardag van de eerste over winning van de nationaal-socialis- ten bij de verkiezing van den land dag in 1933. Het rechtscke Poolsche blad A.B.C. bericht, dat talrijke leden van S.A. en S.S. naar Danzig zijn gekomen met de opdracht de volksstemming voor te be reiden. De nationaal-socialisten moeten zich echter wel bewust zijn, dat Polen nooit een volksstemming zal toelaten in de Vrije Stad, welke aan Poolsch oppergezag is onderworpen. De gemeenteraad van Myslowick in Poolsch Silezië heeft besloten 1700 kilo gram brons aan te bieden aan het fonds voor de landsverdediging. Dit brons is afkomstig van de standbeelden van de Duitsche keizers Wilhelm I en Friedrich III, welke op pleinen van deze stad heb ben gestaan. Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage aan het J - - Postgiro 320000, Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, SPORT EN SPEL Zondag 21 Mei a.s, virfden voor de 2e maal de „Nationale Motorraces" op het „Circuit van Limburg" plaats. Het circuit ligt tusschen Weert en Roermond, en heeft een lengte van 9.2 K.M. en er wordt nog hard aan gewerkt; de asfalteering is zoo goed als geroed. De rijders zijn ingedeeld in 2 klassen, n.l. voor junioren en voor senioren, wel ke klassen weer onderverdeeld zijn in afdeelingen voor motoren tot 125 c.c., 250 c.c., 350 c.c. en tot 500 c.c. Hoewel de inschrijving nog niet ge sloten is, vermeldt "dé deelnemerslijst reeds 32 juniores en 28 senioren, o.a. Junioren 125 c.c.: W. H. Volthenius, Den Haag, Eysink: J. J. de Jonge, Voor burg, Frances Barnet: F. Schuddeboom, Buss-um, Eysink; J. J. Bovee, Amers foort, Eysink; A. J. H. Duysters. Sche- veningen, Frances Barnet; R. Rietveld, Rotterdam. Eysink. Afd. 250 c.c.: J. Westerop, Den Haag, Matchless; Ch. van Zutphen, Utrecht, Excelsior; P. Zoontjes, Tilburg. Tri umph; W. Klein. Tilburg. Puch; Afd. 350 c.c.: A. B. Huyzendveld, Am sterdam, Velocette; J. Jansma, Huizum, Excelsior; M. v. d. Sluys, Roermond, Ve locette. Afd. 500 c.c.: K. Ruiven. Rotterdam, Norton; F. J. Veer, Borculo, Triumph; W. van Eyk, Rotterdam, Norton; J. Vos- heuvel, Hilligersberg. Norton; N. V. Cleutje, Roermond, Rudge; B. Maltha, Rotterdam, Triumph. Senioren 125 c.c.: J. C. Verkerke, Utrecht; Eysink; Les Ravenhall, Den Haag, Eysink; Afd. 250 c.c.: J. E. Fijma, Amsterdam, Royal Enfield; A. Maasland, Den Haag, Matchless; C. Huybregfs. Middelburg, Triumph; J. H. Iesberts, Hilversum, Mo to Guzzi; P. van Dinter, Arnhem, D. K. W.; N. N., Den Haag, D.K.W.; H. Hols- heimer. Den Haag. Ardie. Afd. 350 c.c.: Jac. Schot, Amsterdam, Velocette: W. Flikkema, Groningen, Ve locette; H. J. M. Banning, Den Haag, Norton;G. Roosjen, Leeuwarden, Nor ton; Afd. 500 c.c.: J. E. Fijma, Amsterdam, Ariel; J. Bosman, Rotterdam, Norton; J. Houtóp, Utrecht, Triumph; A. P. v. Ha- mer&veld. Amersfoort, B.M.W.; W. van Gent, Rotterdam, Velocette: J. Moejes, Heer Hugowaard, B.M.W.; D. Renooy, Tilburg, Eysink. Maandagavond speelt het Militaire elftal, dat de volgende maand tegen het Amcrsf. elftal in het veld zal komen een oefenwedstrijd tegen de Amersf. Boys. De wedstrijd wordt gehouden op het Amersf. Boys terrein. Wereldgebeuren I^NGELAND en Turkije hebben over- eenstemming bereikt inzake weder zijds te verleenen bijstand tegen agressie, en wat van aanzienlijk verder strek king is inzake handhaving van rust en orde en verdediging van hun belangen in den Balkan. Turkije is geroepen ten aan zien van het Balkangebied een minstens zoo belangrijke rol te spelen als, komend van de andere zijde. Duitschland en Ita lië. Zooals het Romeinsche Imperium thans in Albanië, had Turkije in het gebied rond Istanboel reeds van oudsher een ba sis. Men vergete niet. dat dit gebied ten Westen van Istanboel en de Dardanellen het bescheiden overblijfsel is van het Turksche rijk. dat zich in vroeger eeuwen uitstrekte tot de Oostenrijksche en Hon- gaarsche grenzen, en waartoe ook Grie kenland en Roemenië nog in den aanvang der negentiende eeuw behoorden. HOEWEL in zekeren zin terugge trokken in Klein-Azië, waar het huidige Turksche rijk zeker is van een onaanlastbaar bestaan, zullen de Turken als erfgenamen van het Ottomaanse he rijk zich de historie, waarbij zij heerschen over den geheelen Balkan, ongetwijfeld indachtig blijven. En al behoeft men niet de ver denking te koesteren; dat de huidige Turksche bewindhebbers van zins zijn, of zelfs slechts overwegen, naar herstel der vroegere heerschappij over den Bal kan te streven, vast staat, dat zij het veel gevergd van hen ware, wanneer zij zouden moeten toezien hoe dit gebied, dat ten koste van z\yare offers en bloe dige oorlogen in de negentiende eeuw zijn onafhankelijkheid heeft bevochten, deze vrijheid en zelfstandigheid weer aan derden in casu aan Rome en Berlijn zou verliezen. Zoo is het evenzeer om historische en emotioneele overwegingen als om' rede nen van practischo politiek en econo misch beleid begrijpelijk, dat Turkije bereid is gebleken zich aan te sluiten hij de Britsch-Fransche stabilisatie-pogin gen. Roods terstond bij het stichten der Balkan-Entente gine Turkije daarin de rol van stabiliseer en de fac- t o r spelen. Ankara onderhoudt goede betrekkingen met alle Balkanstaten, en is door nauwe vriendschapsbanden vooral met Griekenland en Roemenië verhonden; het heeft ook een open oog voor gerechtivaardigdeBulgaarsche revi sionistische wenschen. Door het thans gesloten verbond met Engeland, dat on getwijfeld zal worden aangevuld door een overeenkomstig accoord met Frank rijk, onderstreept Ankara zijn bereid- KINDERHOEKJE 95. Steeds meer komen er. Ze sluiten zich aan en gezamen lijk trekken zij op om Pam en Groenjas te hulp ie komen. 96. Spoedig hebben zii de verbliilplaats der roovers bereikt. Met kracht en geweld verschaffen zij zich toegang, opdat de roovers geen tijd zullen hebben om te ontvluchten. OM DEN DA VISBEKER ITALIË EN N. ZEELAND LEIDEN NA DE TWEEDE RONDE NAPELS, 12 Mei (A.N.P.). De uit slagen van de partijen gespeeld op den tweeden dag van de Davisbekerontmoe- ting Italië—Monaco voor de tweede ron de, luiden: Canapele (Italië) sloeg Nogues (Mo naco) 6-0, 63, 61. De Stefani (Italië) sloeg Medecin (Mo naco) 61, 6——2, 6—2. Stand 2—0 voor Italië. Buitenlandsch weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk be gint thans voor de aanvallen der de pressies in het noorden te wijken. Het strekt tot ver naar het westen op den oceaan uit en breidt zich na een tijde lijke daling van den luchtdruk in liet noorden weer over IJsland uit. Een se cundaire depressie ligt ten noordwesten van Schotland en in Noorwegen zijn de barometers overal dalende. De conti nentale depressie ligt thans over de Alpen en noord-Italie en reikt in het oosten tot Hongarije. Langs den noord rand dezer depressie en in noord Frank rijk ligt een gebied met betrokken weer en regen. In noord-Duitschland en in het Oostzee-gebied is het weer geheel opgeklaard en waaien matige oostelijke tot noordoostelijke winden. Op den Fali- roer en in Schotland staat het weer on der invloed van de naderende secundai re depressie. Op IJsland zijn de hoogere temperaturen der laatste dagen verdwe nen en werd hot veel koeler. VRIJZ. HERV. GEMEENTE Ds. F. Oort heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Oost burg (Zeeuwsch-Vlaanderen). NAAR MARKEN EN VOLE ND AM Blijkens een advertentie in dit num mer zal door de reederij „IJsselmeer" op Hemelvaartsdag een boottocht naar Marken en Volendam georganiseerd worden. FRUIT EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 12 Mei. Aardbeien 2580 ct.; andijvie 1214 et; wortelen 1016 ct.; postelein 18—21 ct.; raapste len 47 ct.; Rabarber 29—46 ct.; radijs 611 ct.; sla 1041 ct; spinazie 2040 ct; uien 1.501.51; aardappelen 1113 ct.; bloemkool 1933 ct.; komkommers 12—13 ct.; seldery 8—13 ct; peterselie 12-16 ct.; Look 7—11 ct EIERVEILING AMERSFOORT 11 MeL Aanvoer pl.m. 80.000 stuks. Witte eieren 3.35 3.80; bruine eieren 3.604.00; eend eieren 3.00; ganzeneieren 8.00. BURGERLIJKE STAND 13 Met GEBOREN: Joost z. van Jan Smit en Adriana Blinksma; Johan, z. v. Frans Oort en Johanna Wilhelmina de Groot; Engelberta. d. v. Johannes Ka- rel Gerrits en Adriana Elisabeth Burg; Catharina Cornelia Maria, d. v. Willem Hendrik Fliek en Catharina Cornelia Brouwer; Petrus Hendrikus, z. v. Fran- ciscus Evei-ardus Petrus van Opijnen en Johanna Petronella Verheuvel. OVERLEDEN: Jean Charles Antoine Gijzen, oud 81 jaar, weduwnaar van Jelletje Wilhelmina Mettha Evelein. Inkoop Verkoop Chèqne Berlijn 74.75 74.95 Parijs 4.92)4 4.95 h Brussel 31.69 31.75 Londen 8.73 8.73)4 Zwitserland 41.83 41.90 Cable New York 1.85 1.8654 Chèque Milaan 9.75 9.90 Duitscb bankpapier 23.75 24.75 n zilver 26.75 27.75 Toeristenmarken 47.50 Fransch bankpapier 4.92J* 4.98)4 Belgisch 6.33 6.39 Engelsch 8.71)4 8.75)4 Zwit8erscb B 4!.82J< 42.02)4 Amerikaanscb B 1.85»i 1-87)4 Indisch B 4" 99.00 100.00 Handelsmarken 7.00 8.00 Ponden fgond) 15.23 15.33 Dollars (goad) 3.11 3.16 Gonden tientjes 12.61 12.71 heid den Balkan-staten een ruggesteun te bieden, wanneer de as RomeBerlijn mocht willen overgaan tot een econo mische en politieke expansie, welke de vrijheid- en integriteit dezer Balkan-sta ten zou bedreigen. VON Papen, nieuw benoemd Duitsch ambassadeur te Ankara, heeft blijkbaar niet kunnen verhinderen dat Turkije zich aansluit bij het anti agressie-front. Het gerucht doet de ron de, dat von Papen den Turkschen be windhebbers zou hebben doen weten, dat naar zijn meening door een Britsch- Turksch pact de kans op oorlog van 40 op 60 procent zou s t ij g e n. Ismet Inönü, do Turksche president, en z-ijn medewerkers zouden echter geantwoord hebben, integendeel juist de opvatting te huldigen, dat door een Britsch- Turksch pact de kans op oorlog van 60 op 46 procent zou dalen! Hoe dit zij, vast staat dat Turkije, als houder.van de sleutels der Zwarte Zee, een onmisbare schakel vormde in het anti-agressie-front, en dat Ankara der halve een reëele bijdrage levert tot het voorkomen indien mogelijk van een gewapend conflict in Europa. Door de Dardanellen immers leidt de weg naar Roemenië, door de Dardanel len ook leidt de Roemeensch-Russische handelsweg uit de Zwarte Zee naar het mediterrane bekken. En men mag aannemen, dat het besluit van Ankara den Turken geen windeieren zal leg gen; Groot-Brittannië heeft hen in het Nabije Oosten zeer veel te bieden, Frankrijk kan een tastbaar bewijs van dankbaarheid voor Turkschen steun bieden door het voormalige Sandsjak Alexandrette, thans Halay geheeten, de finitief aan Turkije af te staan. Hoezeer echter het Turksche besluit ook moge zijn ingegeven door bereke ning van het direct practisch nut daarvan, onmiskenbaar ligt aan het Britsch-Turksch pact ook de overwe ging ten grondslag, dat het dyna misme en de expansie-zucht van d e as Rom e-Ber 1 ijn voor Tur kije evenzeer een bedreiging vormt als dii voor buurstaten als Egypte, Grie kenland en Roemenië ihet geval is. On danks nauwe economische banden, welke bestaan tusschen Duitschland cn Turkije, heeft Ankara gekozen voor het tegenovergestelde politieke kamp. Het kan het besluit daartoe slechts heb ben genomen onder den indruk van reëele gevaren, welke ook Turkije van de zijde der as-mogendheden bedreigen. Deze 'opvatting van Ankara is, gezien 'het streven van Rome om van de Mid- dellandsche Zee een „mare romanum", een „mare nostrum'' te maken, alles zins begrijpelijk. OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE S TE U NVE R G OEDIN G ERWTEN EN VELDBOONEN. De .Nederlandsche Akker- bouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergocding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 8 t.m. 13 Mei 1939, zal bedragen f 1.60 per 100 kg voor groe ne erwten, door handelaren gedenatureerd cn voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C cn f 1.10 per 100 kg voor voeder- erwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldbooncn van den oogst 1938 in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwalilit.eitseischen, j zal f 1.50 per 100 leg bedra gen. AMERSF. TANDHEELK. INSTITUUT UTRECHTSCHEWEG 11 (geb. Ons Belang) J. HOFMAN Tandarts Spr. 10—12 en 1%—Sy2 (behalve Zaterdags) Maandag en Woensdag ook 's av. 6V^8H. Particulier Spreekuur 4—3 behalve Zaterdag. HEMELVAARTSDAG NAAR MARKEN—VOLENDAM Vertrek Amersfoort (Koppel) 8.45 uur Vertrek Amersfoort N.S., vla BussumHuizen 9.43 uur Plaatskaarten Inl. Reisbureau „HOLLANDIA" - Amersfoort Schimmelp.str. 35. Tel. 8182. Bestelde kaartefi worden thuisbezorgd. REEDERIJ „IJSELMEER" HUIZEN Vestjes Sjaals Handschoenen Ceintuurs Fijne Sortering en Deze zijn mooi en goedkoop Wij brengen een serie vanaf f 45— Poer me bwdstof in hsben kun f ge alle kou weerstaan y 11,. v\>1 i>\'1 H. v. GALEN LAST Utrechtschewe z 79, Tel. 519 Een Rottcrdamsch leverancier van een damesartikel heeft reeds vanaf 1937 zijn resultaten met verschil lende reclame-middelen nauwkeurig nagegaan. Bij deze controle bleek, dat advertenties in de dagbladen de beste resultaten afwierpen, terwijl de kosten per aanvraag het laagst waren. Vorig jaar heeft hij zijn reclame nog meer geconcen treerd in dagbladadvertenties. Hij verkocht daarcloor niet alleen méér. maar zijn onkosten daalden boven dien met 20 Hierdoor wordt zijn besluit, om in 1939 nog meer in couranten te gaan adverteeren, begrijpelijk. Een speciale vermelding verdient de zakelijke wijze waarop deze verstandige adverteerder in ziin adverten- Oties van bescheiden formaat van zijn artikel weet te vertellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9