HITLER INSPECTEERT GRENSVERSTERKING in West-Duitschland België aan den vooravond van het bezoek van Koningin Wilhelmina CITROEN DE EEMLANDER Dinsdag 16 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 382 NEDERLANDERSIN BELGIE ZIJN GEZIEN EN GEACHT De H.A.L. wil de Red Star Line overnemen v. Overstromings ramp op Timor Britsch protest te Tokio BETOOGINGEN TE BRATISLAVA Von Brauchitsch prijst Duitsche onderofficieren Duitsche aanval op het wereld- protestantisme Politiek van Joodsch „nationaal tehuis" opgegeven Von Papen terug naar Berlijn v Politiek van den motor Koning Zog verdedigt zijn rechten Britsch Koningspaar heden in Canada Licht op: 9 uur 17 min. AMEP SFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65j per week met gratia verzekering tegen ongelukken) i 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD pot IC nro AnVFRTFNTIFN l—4 105 mct inheS"P van een bewijsnummer FKIJ5 uttt HUUKIUllltW c(Ke meer f 025 Lie{dadiÈhcids.advcr,entiên voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 (Van onzen correspondent) BRUSSEL, 15 Mei MEN begrijpt dat aan den vooravond van het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan België, Nederland hier in het volle licht staat van de belangstel ling. De atmosfeer van hartelijk heid en vriendschap, welke op een zoo gelukkige wijze is tot stand gekomen en versterkt werd door het bezoek van Koning Leopold 111 aan Nederland, zal gedurende de dagen waarin Koningin Wilhel mina in België zal verblijven, op nieuw opgemerkt worden. Koningin wilhelmina heeft in België den roep een begaafde vrouw te zijn. met een sprankelcn- den geest, die een traditie voortzet, de traditie van Oranje, welke met Neder land is vergroeid. In de persoon van de Koningin ontdekt de Belg alle eigen schappen, die den Nederlander van het buitenland uit gezien, kenmerken. In IVlaanderen, waar de studie van de ge schiedenis in de laatste jaren veel be langstelling heeft genoten, heeft men de beteekenis van het Oranje-Huis voor het Nederlandsche volk en bij uitbreiding voor allen, die in de wereld de Neder landsche taal spreken, sedert lang begre pen. Het oogenblik waarop de Koningin baar België komt is een oogenblik van internationale spanning, waarin de klei ne landen meer dan ooit begrijpen, dat zij op elkaar zijn aangewezen, of dat zij dezelfde belangen hebben, dat zij aan dezelfde gevaren kunnen bloot gesteld zijn. Dat ook is een element van toena dering. Dat ook zal de atmosfeer ken schetsen die Hare Majesteit hier vinden zal. En nu kunnen er wel economische moeilijkheden zijn en zelfs tegenstel lingen, doch deze verhinderen niet, dat iedereen, die verantwoordelijk heid draagt, het besef heeft, dat een goede Nederlandsch-Belgische ver standhouding en toenadering als het ware de eenige natuurlijke verhou ding is, zonder dat daarom zou moe ten worden afstand gedaan van be paalde belangen. De houding van mi nister Patijn, die België geluk- wenschte met de uitspraak van het Permanent Hof voor Internationale Justitie inzake het Albertkanaal is een houding welke hier zeer werd gewaardeerd. Er is sprake van dat de Koning van Engeland in November aanstaande voor een officieel bezoek naar België zou ko men, alhoewel de vraag mag worden ge steld of. indien de internationale om standigheden niet veranderen, dit bezoek wel zou plaats vinden. Enkele weken geleden kon men nog de vraag stellen of het bezoek van H.M. Koningin Wilhel mina wel zou kunnen doorgaan, en toen gebleken is, dat de spanning verminder de, ging er in alle kringen die door een journalist worden gevolgd als een zucht van verlichting en tevredenheid op. De Nederlandsche kolonie in België verwacht Hare Majesteit niet minder dan de Belgische bevolking. Men weet dat de Nederlandsche kolonie in België vrijwel zestig duizend leden telt. Zij volgt kort op de Fransche kolonie en is met haai de sterkste. Het nationale leven van de Nederlandsche kolonie, dat wij steeds van nabij konden volgen, is sterk ont wikkeld. Er is geen nationale feestdag of hij wordt gevierd in de tallooze Neder landsche vereenigingen. Eenmaal buiten de grenzen van het vaderland beseft men hoe sterk de banden zijn die de volksge meenschap vormen en daar nemen vele Nederlanders deel aan. DE Nederlandsche kolonie onder houdt de beste betrekkingen met de Belgische bevolking. Zij wordt gewaardeerd en dikwijls gezocht. De Ne derlandsche degelijkheid, deftigheid, goe de trouw, koele maar vriendelijke om gang, zakelijkheid zün eigenschappen die men in België waardeert, zooals ka pitaalkracht ook een element vormt, dat niet wordt versmaad. De Nederlandsche diplomatieke vertegenwoordiging staat steeds in hoog aanzien, en vooraanstaan de Nederlanders, behoorende tot handel en industrie, tot sedert lang in dit land gevestigde firma's, bekleedcn een voor name positie te Brussel en Antwerpen. Het Koninklijk bezoek is een geschik te gelegenheid om daar even op te wij zen Het Nederlandsche vereenigingsle- ven in België alleen volstaat om aan te tooncn hoe belangrijk hot leven is van de Nederlandsche kolonie in dit land. De vereenigingen zijn gegroepeerd in een Bond van Nedërlandsche Vereeni gingen en lichamen in België, die ver spreid zijn o\er Brussel Antwerpen. Has selt, Oostende. Brugge. Mechelen, Leu ven. Het grootste aantal Nederlandsche ver eenigingen vindt men te Brussel. Noe men we de Vereeniging van Nederland sche Dames, de Hollandsche Club. de Ne derlandsche Kamer van Koophandel, die, terloops gezegd, naast de Fransche en Britsche Kamer, tot de belangrijkste be hoort, wier werkzaamheid steeds belang stelling opwekt. Verder Limburgia en Limburgia's Mannenkoor, het Kleeding- werk, de afdeeling België van de Alge- meene Vereeniging van Nederlandsche Reserve-Officieren, de onlangs gestichte afdeeling België van Onze Vloot en de Nederlandsche Vereeniging van Welda digheid. waarvan een ander vooraan staand Nederlander, de heer Hugo An- driesse, de ware beschermer is. zooals de heer Vinck de bezieler is van de Neder landsche Kamer van Koophandel. HET is vier jaar geleden, dat H.M. de Koningin België bezocht, toen ech ter incognito, bij gelegenheid van de Wereldtentoonstelling. De laatste of- ficieele receptie van Koningin Wilhel mina dagteekent van 27 Juli 1911. Straat versiering buiten bevlagging is in Bel- gi geen gewoonte bij dergelijke gel genheden, maar dat de stad een feeste lijk aanzicht zal hebben door bevlagging is een feit. In de pers worden de bijzon derheden, die verband houden met het aanstaande bezoek opvallend aangekon digd en de Belgische journalisten zullen de Nederlandsche confraters in een zelf den geest van hartelijkheid ontvangen als de geest waarmee zij werden ont haald in Nederland. De persverbroede- ring zal plaats hebben aan een feeste lijke lunch, aangeboden door de Brus- selsche afdeeling van den Belgischen Persbond, terwijl ook de Buitenlandsche Persbond de Nederlandsche confraters ontvangen zal aan een diner. Te Luik zullen de Nederlandsche journalisten te gast zijn bij het Comité van de Tentoon stelling. ROTTERDAM. 16 Mei- Naar wij vernemen worden onderhan delingen gevoerd door de Hol- land-Amerika lijn omtrent het overnemen van De Red Star Line, welke onderhandelingen in een ver gevorderd stadium zijn geko men. Zooals bekend exploiteert de Red Star Line een geregelde passagiers- en vrachtdienst tus- schen Antwerpen en New-York. In de in aanbouw zijnde studio van de N.C.R.V. te Hilversum werd Maandag een gedenksteen onthuld door den voor zitter mr. v. d. Deure. Bovenste foto: Mr. v. d. Deure tijdens zijn rede. Onderste foto: De onthulling van den gedenksteen. Vele slachtoffers KOEPANG. 16 Mel (Aneta) Vol- gens hier binnengekomen berichten uit de afdeeling Beloe (Midden- Timor). is aldaar door de zware re gens een overstroomingsramp ver oorzaakt. Vele personen hebben het leven verloren, terwijl het meeste vee is omgekomen. Vele kampong huizen zijn onder twee meter zand bedolven. Practisch alle voedings middelen zijn verloren gegaan. De geredde inheemschen brachten drie dagen en nachten in de boomen door. Op vele plaatsen ziet men lij ken van menschen en dieren". Het geheele district is zonder voedsel, zoodat duizenden pikols levensmid delen noodig zullen zijn. DUITSCH VLIEGTUIG VRIJGELATEN LEEUWARDEN, 16 Mei. Het beslag op het gisteren op het vlieg veld alhier gelande Duitsche mili taire vliegtuig, is vanochtend opge heven. Het toestel is om kwa'rt over negen langs de kust van Wilhelms haven vertrokken en werd tot aan de grens begeleid door een militair toestel uit Soesterberg. Prinses Faiza, zuster van koning Farouk van Egypte, wier verloving wordt aangekondigd met prins Izzet Hassan, zoon van prins Mohamed Hassan Tegen het Japansche optreden in de internationale neder zetting te Koelangsoe bij Amoy LONDEN, 16 Mei (Reuter). De Brit sche ambassadeur te Tokio heeft op dracht gekregen te protesteeren tegen het Japansche optreden te Koelangsoe bij Amoy. Er is thans in officieele krin gen te Londen bevestiging ontvangen, dat Japansche militairen zich hebben gemengd in de administratie der inter nationale nederzetting. Zij hebben ar restaties en huiszoekingen verricht. Men verwacht volgens het Japansche persbureau Domei, dat de Japansche consulaire autoriteiten in samenwerking met de plaatselijke C-hineesche politie eenige stappen zullen ondernemen bij het bestuur der Britsche concessie van Tientsin in verband met een incident dat zich daar Zondagmiddag heeft afge speeld. Drie Chinecsche studenten ver dreven een knaap uit de Britsche con cessie en schoten hem met een revolver neer. Daarna reden zij op hun fiets naar de concessie terug. Omstanders verzoch ten den Britschen politiebeambten, die nabij deze plaats dienst deden, de da ders te arresteeren, doch deze weigerden dit, zeggende, dat dit de gemeentelijke politie niet aanging. De minister van buitenlandsche za ken der Ver. Staten, Huil, heeft mede gedeeld, dat de Japansche ambassadeur te Washington, naar aanleiding van het jongste protest van de Vereenigde Sta ten te Tokio, heeft verklaard, dat de Ja pansche vliegers in het vervolg alle mo gelijke voorzorgen zullen nemen om te voorkomen, dat in China non-combattan ten zullen worden getroffen. BRATISLAVA, 16 Mei (Havas). - Tienduizend personen hebben gisteren betoogd ten gunste van oud-minister Sidor. Om de voor zijn woning verza melde menigte ,die riep „wij willen dat Sidor weer aan het bewind komt" te kalmeeren, verscheen Sidor op het bal kon en sprak enkele woorden. „Ik ben'.' zeide hij, „met. u. licht slechts geduld." De toespraak ontketende zulk een geest drift, dat de nolitie fusschenheide moest komen en de menigte verspreiden. TRIER, 16 Mei (D.N.B.) - Hit- lér heeft heden zijn: inspectiereis aan de Westelijke grenzen in het district van de Saar voortgezet. Gisteren heeft Hitier een bezoek gebracht aan het Eifelgebied en het Moezeldal. Hitier wijdde groo- te aandacht aan alle bijzonderhe den van de grensversterkingen. De opperbevelhebber van het leger, overste-generaal von Brauchitsch, heeft gisteren een toespraak gehouden tot de door hem tot de bezichtiging van de Westelijke versterking uitgenoodigde rijks- en gouwleiders der N.S.D.A.P. Hij verklaarde daarbij het volgende: „Het Duitsche leger wil niet slechts een onoverwinnelijken muur van slaal en ijzer, maar den onverwoestbaren Duitschen soldatengeest oprichten. In dit doel ontmoeten de taken van partij en leger elkander opnieuw." Voortgaan de' sprak de generaal over het probleem der vorming van een geschikt onder- officierscorps. Hij legde er den nadruk op, dat voor den artieven onderofficier de mogelijkheid bestaat om actief of- Ook roomsch-katholieke gees telijkheid in Frankrijk, Nederland en België moet het ontgelden BERLIJN. 16 Mei (Havas). Het maandschrift „National Socialisti sche Monatshefte" doet een feilen aanval op het „wereld-protestantis- me" In den persoon van den Aarts bisschop van Canterbury, alsmede op de roomsch-katholieke geestelijk heid van Frankrijk, België en Ne derland. Het blad schrijft, dat de Britsche omsingelings-politiek het door de Angelsaksen geleide we- reld-protestantisme heeft ontmas kerd. De aartsbisschop van Canter bury wordt beschuldigd een wereld bond te hebbep geschapen, met het doel den strijd tegen aanvallen te steunen. De Fransche kardinalen en bisschop pen worden aangevallen wegens hun ge meenschappelijke verklaring, waarin de R.K. kerk in Frankrijk minister-presi dent Daladier zijn beste wenschen biedt voor het nationaal herstel. 'De Xcde r- lanilsche bisschoppen worden aan gevallen in verhand niet hun herderlijk schrijven van Passiezondag, waarbij de H. Sacramenten geweigerd worden aan hen, die de nationaal-socialistische bewe ging in groote mate steunen: België wordt beschreven als het land, dat steeds het el dorado van het poli tieke katholicisme is geweest, hetgeen weer blijkt uit de laatste verkiezingen. Ook maakt het blad zich kwaad over het herderlijk schrijven van den bisschop van Luik aan de inwoners van Eupen, Malmedy en St. Veith, waarin wordt herinnerd aan de veroordeeling van de rassenleer door Paus Pius XI. ROOFOVERVAL TE NEW YORK NEW YORK, 16 Mei (Havas). Zes gewapende bandieten hebben een over val gepleegd op den kassier van een electriciteits-maatschappii op den hoek van de Fifth Avenue en de eenentwin tigste straat. Zij roofden 35-000 dollar en vluchtten in een auto. ficier, of na het uit den dienst treden reserve-officier te worden. Deze moge lijkheid heeft voor den bekwamen on derofficier onbeperkten geldingsduur Het Duitsche leger is een volksleger. Daarom betreedt het bewust deze nieu we. wegen. Niemand weet tegenwoordig beter dan het Duitsche officiereorps, wat het in den Duitschen onderofficier bezit. Vervolgens sprak von Brauchitsch over de. verschillende problemen van de Westelijke versterkingen, waarbij hij ook vergelijkingen trok tusschcn de Maginotlinie en de Duitsche verster kingen. Hij besloot met vast te stellen, dat het leger steeds ter beschikking van Hitler staat. De weg van den Fuehrer is de weg van het leger, de vlag van den Fuehrer wordt daar geplant, waar dat bevolen wordt. LONDEN, 16 Mei (Havas) In wel ingelichte kringen wordt vernomen, dat het Witboek inzake Palestina, dat minister-president Chamberlain heeft aangekondigd, een compromis vormt tusschcn de eischen van de extremisti sche Arabieren en de voorstellen van de Britsche regeering. welke, op de con ferentie te Londen door Joden zoowel als Arabieren werden verworpen. Het is vrijwel zeker, dat de politiek van een Joodsch „nationaal tehuis" wordt opge heven en dat de immigratie van Joden beperkt wordt, zoodat het totaal aantal van de Joodsche bevolking niet meer dan een derde van de totale bevolking kan uilmaken. Naar verluidt zullen ge durende vijf jaar 75.000 joden worden toegelaten, bovendien nog 25.000 vluch telingen uit Duitschland, meest kinde ren. De regcering zal, naar men veronder stelt. een Joodseh-Arahische samenwer king vormen, welke tot stand moet ko men in een periode van vijf tot tien jaar. Waarschijnlijk zal, zoodra de nieuwe regcering gevestigd is, een volksverte genwoordiging worden gekozen, waarin Joden en Arabieren naar verhouding zijn vertegenwoordigd. BERLIJN. 16 Mei (Reuter) De onlangs benoemde Duitsche ambas sadeur in Turkije, von Papen, zal binnenkort uit Ankara naar Berlijn terugkeeren om „zijn persoonlijke zaken te regelen". Reuter werd van daag officieel hiervan op de hoogte eosteld. De berichten dat von Pa nen zou zijn teruggeroepen worden tegengesproken. Voorts wordt uitge legd, dat von Papon's terugkeer reeds in het voornemen lag, toen hij einde April na een korte voorberei ding naar Ankara vertrok. de meest gevraagde wagen voor zaken, sport en tourisme. VRAAGT DEMONSTRATIE. Als laatste nieuws, de 6 eyl. thans ook leverbaar. N V. AUTOMOBIELBEDRIJF I.o. BOVÉE VOOGT VLASAKKEHWEG SI) Telel. 1093 Italië wenscht den vrede, verzekért Mussolini opnieuw TURIJN. 16 Mei (Stefani). Musso lini heeft gisteren bij de in gebruikne ming van een nieuwe fabriek voor 50.000 arbeiders een toespraak gehouden, waar in hij er aan herinnerde, dat Italië sinds eenigen tijd is overgegaan tot een poli tiek, welke hij de politiek van den motor noemde. De verkeersbelasting is afge schaft. Deze politiek zou zijn voortgezet indien de internationale toestand dat zou hebben veroorloofd. Met betrekking tot dezen toestand verklaarde hij tot de bevolking van Tu rijn met de grootste duidelijkheid te hebben gesproken door opnieuw den wensch naar vrede van Italië te bevesti gen, doch met het geven van de waar schuwing, dat zekere vraagstukken moe ten worden opgelost aleer zij chronisch worden. Hij besloot met opnieuw de bevestiging te geven van den wil van het fascisti sche regiem steeds al het mogelijke te doen voor het welzijn en de welvaart der arbeiders. KOFFIE-SCHAARSCHTE IN ITALIË ROME, 16 Mei (Havas). De schaarrech te aan koffie in Italië, ten gevolge van de drastische beperking van den invoer wegens gebrek aan deviezen, heeft naar de bladen uit Nicastro (Catanzaro) mel den geleid tot de arrestatie van drie personen die koffie verkochten tegen 50 lire per kg., d.i. 25 procent hooger dan de algemeen in den handel geldende prijs. GENEVE. 16 Mei (Havas). Koning Zog heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven doen toe komen .waarin hij protesteert tegen de gewelddadigheden, die door Italië ge pleegd zijn tegen Albanië. Hij verklaart zich al zijn rechten voor te behouden. Het doel van de mededeeling van Ko ning Zog is niet den Yolkenbondsraad zich te doen bezig houden met de Al- baneesche gebeurtenissen, noch een bespreking daarover uit te lokken op de bijeenkomst van 22 Mei, maar in ieder geval te herinneren aan de over tredingen, die jegens Albanië en het internationale recht zijn gepleegd. LONDEN, 16 Mei. Reuter's speciale correspondent aan boord van de „Em press of Australia" meldt, dat de Cana- deesche torpedobootjagers „Skeena" en „Saguonay" Maandagavond tc 21.25 uur het stoomschip bereikt hebben. De ko ning heeft den commandanten een bood schap doen toekomen, waarin hij er zijn groote voldoening over uitspreekt, dat hij bij liet 'binnenvaren van de Canadee- sche wateren door ziin Capadeesche ma rine begroet werd. Uit Ottawa wordt ge meld, dat het koninklijke bezoek aan deze stad, dat aanvankelijk van 17 tot 20 Mei zou duren, thans tot 19, 20 en 21 Mei beperkt zal blijven. Het Britsche ko ningspaar zal hedenavond in Quebec aankomen. VV eerverwachting Voor het geheele land: Betrok ken tot zwaar bewolkt, weinig verandering in temperatuur. In het Noorden en midden zwakke tot matige N.O. tot N. wind en geen regen van beteekenis. In het Z. zwakke veranderlijke wind en waarschijnlijk enkele regenbuien.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1