cXcm£óJt& tö&ikhbw Londen en Tokio zijn voorzichtig Frankrijk als bemiddelaar tusschen Londen en Moskou De besprekingen duren nog steeds voort Kalmte in Danzig ZAL AMSTERDAM ARTIS KOPPEN? C.A.O. schildersbedrijf algemeen verbindend verklaard Ir. Albarda gekozen tot voorzitter van de S.A.I. Het conflict in het werkkamp te Diever MAN DUWDE ZIJN VROUW IN KELDER Zwitsers brengen een bezoek aan Nederland De Eerste Kamer neemt stemming bij volmacht aan ONS LAND HEEFT VLIEGERS NOODIG! Vaverveen houdtniet van zomertijd v.J Generaal Snijders is achteruitgaande Uit den U.P.V.B. België's twaalftal samengesteld Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 MEI 1S39 BUITENLAND PARIJS, 16 Mei (Havas). De Journal schrijft, dat de Russische ambassadeur gisteravond Bonnet in kennis heeft gesteld van het Sovjet-antwoord op de Britsche voorstellen. Moskou maakt een reeks ernstige bezwaren tegen het door Londen voorgestelde stelsel, waardoor de deelneming van Rus land beperkt zou blijven tot in- directen steun aan de hulp. door Engeland en Frankrijk aan Polen en Roemenië verleend De Rus sen handhaven hun gedachte van directe medewerking op voet van gelijkheid en wederkeerigheid met Engeland en Frankrijk. Volgens de Epoque blijven de Rue*-en een krachtig bondgenootschap met Engeland en Frankrijk eischen. Zij wil len, dat de Westelijke mogendheden den randstaten dezelfde toezegging doen, die Polen en Roemenië verkregen heb ben. Wat zullen, zoo vraagt het blad. Londen en Parijs daarop antwoorden? Men kan maandenlang diplomatieke nota's blijven wisselen, maar men mag niet vergeten, dat Rusland een belang rijke kaart is in het spel. dat thans ge speeld wordt Zoolang Rusland niet medewerkt, kan de arbeid voor de vei ligheid niet tot een goed resultaat leiden. Laat men dus over en weer van een halstarrigo houding afzien, meent de Epoqne. De Jour meldt uit Londen, dat, te oordeelen naar den indruk in de wandelgangen van het Lagerhuis, het Russische standpunt onder de bestaande omstandigheden te Lon den gunstiger kan worden beoor deeld dan eenige weken geleden, en wel door de Turksch-Britsche overeenstemming, de verbetering der Russisch-Roemeensche betrek kingen en de zeer duidelijk waar neembare toenadering tusschen Mos kou en Warschau. Volgens de Matin zou men zich in ge val van een impasse onmiddellijk tot de Fransche regeering wenden, die. naar men zegt, een plan in reserve heeft, dat een compromis tusschen de standpunten van Londen en Moskou vormt. Wereldgebeuren DANZIG, 16 Mei (D.N.B.). De Danzigsche S.S. heeft gisteravond een propagandamarsch door de stad gehouden, waaraan werd deelgeno men door alle S.S.-eenheden der Vrije Stad. Het slot van den marsch werd gevormd door een opmarsch langs den Senaats-president en bri gadeleider der S.S., Greiser. De optocht der S.S.-formaties was vol gens Havas veel minder belangrijk dan men verwachtte 800 S A. en S.S.-mannen defileerden rustig met muziek en vaan dels. In de stad heerseht thans volko men rust. De Poolsohe. Fransche en En- gelsche dagbladen zijn verboden. HET DUITSCHITALIAANSCH VERDRAG BERLIJN, 16 Mei (Havas). He', bezoek van Ciano aan Berlijn blijkt te zijn vastgesteld op 21 en 22 Mei. Gedurende dit bezoek zal het te Milaan gesloten verdrag tusschen Duitschland en Italië geteekend wor den. Het programma bevat ver scheidene' plechtigheden. Waar schijnlijk zullen Ciano en Hitier redevoeringen houden aan den maaltijd, die op de onderteekening volgt. BINNENLAND Onderhandelingen zijn gaande Een bedrag van een mil- lioen gulden wordt genoemd Naar De Telegraaf verneemt be staan bij het gemeentebestuur van Amsterdam plannen, om tot aan koop van Artis" over te gaan. On derhandelingen apin hierover gaan de. Genoemd wordt een bedrag van ruim een millioen gulden. Bij even- tueelen aankoop door de gemeente Amsterdam zou „Artis" dan einde lijk in een veilige financieele haven komen. 'S.GRAVENHAGE 16 Mei. In de Nederlandsche staatscourant is opgeno men de beschikking van den minister van sociale zaken, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst voor het schildersbedrijf algemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in dat bedrijf. BRUSSEL, 16 Mei (Belga). De exe cutieve dor Socialistische arbeiders In ternationale, die te Brussel bijeen is ge weest, heeft den Ncderlandschen sociaal- dcmocratischcn leider ir. Albarda tot voorzitter gekozen in opvolging van de Brouckèrc, die zijn functies neerlegt in verband met het feit, dat hij zevontig jaar is geworden. De executieve heeft zich bezig gehou den met organisatieproblemen der in ternationale en der aangesloten landen. Voorts werd een resolutie aangenomen waarin waarborgen van monschelijkheid en rechtvaardigheid bepleit worden voor de Spaansche republikeinen. De eerst volgende bijeenkomst werd bepaald op midden Juni. Nederland was vertegenwoordigd door de heeren Albarda en Vorrink. GEDENKSTEEN IN DE N.C.R.V. STUDIO Mr. v. d. Deure verrichtte de plaatsing HILVERSUM, 16 Mei. Gistermid dag heeft in tegenwoordigheid van bestuursleden der N.C.R.V. en een aantal genoodigden hef inmetselen van een ornamentnlen gevelsteen in de in aanbouw zijnde studio, gelegen in het Suzannapark alhier, plaats ge had. Nadat het gezelschap op het terrein was aangekomen, las mr. A. v. d. Deure, voorzitter der vereeniging, een gelukste- legram voor. dat door den heer Krijger, den door ziekte verhinderden voorzitter van de bouwcommissie, was gozonden. Vervolgens zijn het N.C.R.V.-lied, het volkslied en psalm 121 1 ten gehoore gebracht. Het harmonie-orkest onder lei ding van P. v. d. Hurk verleende muzi kale medewerking. Mr. v. d. Deure heeft na het lezen van psalm 46 een toespraak gehouden, aan het einde waarvan hij de bede uitsprak dat dit gebouw nog lange jaren voor het nageslacht een monument van Christe lijke eendracht en samenwerking mag zijn. Hierna heeft de voorzitter, terwijl dc muziek ..Dankt, dankt nu allen God" speeldê, den steen vastgemetseld. Het ge vaarte. dat bijna 800 kg weegt, heeft als afmetingen 1.40 M. X 93 c.M, Antwoord van den minister op vragen van den heer van Lienden 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Op vra gen van den heer van Lienden in ver band met de moeilijkheden met de ar beiders uit de gemeente Emnien in de centrale rijkswerkverschaffing in Die- ver heeft do minister van sociale zaken het volgende geantwoord: In het algemeen worden, wanneer de afstand van het kamp tot de woonplaats van de gehuisveste arbeiders zoo groot is als in het onderhavige geval, de arbei ders éénmaal in de twee weken in do ge legenheid gesteld, voor rekening van de overheid per autobus naar huis te gaan. De minister kan niet er toe overgaan, aan den wcnsch van do betrokkenen, hen wekelijks in de gelegenheid te stel len naar huis te gaan, te voldoen, om dat zulks consequenties met zich zou brengen ten aanzien van in kampen ge huisveste arbeiders uif andere gemeen ten, en bovendien, omdat de ervaring ge leerd heeft, dat de plaatsing in een z.g. twee-wckelijksch kamp een sterk toet sende werking heeft op de werkwillig heid van de ongeroepen arbeiders. Hoewel belangrijk moer arbeiders in Emmen voor het kamp te Diever waren opgeroepen dan aldaar gehuisvest kun nen worden, kon tot dusverre nog niet het maximum aantal plaatsen bezet wor den. Het is den minister niet bekend, van welke aanwezige objecten in de gemeen te Emmen dc uitvoering door hem moet worden bevorderd. Voor zoover hem bekend, wacht van grootere objec ten slechts nog op uitvoering do verbe tering van den weg Nieuw Amsterdam naar de Duitsche grens. Er is alle aan leiding om aan te nemen, dat nog ip den loop van dit jaar met dit werk begon nen zal kunnen worden. Do minister kan echter niet toezeggen, dat, gelet op het groote aantal werkloozcn in de ge meente Emmen, en gezien vooral de wenschelijkheid van toetsing der werk willigheid van de betrokkenen, de uit voering van dit werk zal leiden tot een tewerkstelling daarbij van de arbeiders, die in bet kamp Diever gehuisvest zijn. Het lijkt dc minister in dit verband niet van belang ontbloot, hier mede te doelen, dat in de gemeente Emmen aan 167 particulieren toestemming is ver leend om met subsidie uit het werkloos- heidssubsidiefonds ontginningen ter hand te nemen. AMSTERDAM, 16 Mei Op Don derdag 4 Mei is een vrouw, dfe op de Keizersgracht bij de Westermark t wandelde, door een man in een kel der geduwd. Zij werd bij haar val ernstig gewond en is met een hoofd wonde en een hersenschudding naar het binnengasthuis vervoerd, waar zij thans nog wordt verpleegd. De vrouw verklaarde aan de politie dat de dader, die haar in den rug had aangevallen en dien zij dus niet had ge zien, zeer waarschijnlijk haar echtge noot van wien zij gescheiden leefde, was. Vanmorgen heeft de politie van het bureau Marnixstraat dezen man aange houden. Hij ontkent iets met het geval uit staande te hebben, doch getuigen heb ben hem als den dader herkend. Do verdachte zal terzake van zware mishandeling voor den officier van justitie worden geleid. ROTTERDAM, 16 Mei. Op Maan dag 22 Mei zal in Rotterdam een groote Douglasmachine der „Swiss Air" aan komen. die een delegatie van Zwitser- sche vertegenwoordigers van de natio nale tentoonstelling in Zürich, de stad Zürich dc regeering van het kanton Zü rich, de P.T.T. Bern, de Zwitsersche verkeerscentrale, dc Zwitsersche cen trale ter bevordering van den handel, de Aero club Zwitserland enz. aan boord heeft. Dit vliegtuig, dat een vlucht van to taal 15.000 K.M. in Europa maakt en reeds in. Rome, Athene, Cairo. Sofia, Bu- karest, Belgrado. Budapest. Warschau, Kowno, Riga, Tallinn. Ilolsingfors, Stockholm, Oslo, Kopenhagen en Ber lijn is geweest, brengt de boodschap van de opening der Zwitsersche nationale tentoonstelling (van 6 Mei tot 29 Octo ber 1939) in alle landen van Europa en vliegt van Rotterdam ook nog naar Brussel,» Antwerpen, Londen, Parijs en Barcelona. ïn don namiddag vindt een officioele ontvangst op het stadhuis to Rotterdam plaats. MEISJE DOODGEREDEN 's-GRAVENHAGE. 16 Mei He denmorgen om 8 uur staken twee meisjos, do 13-jarige A. G. en do 7-.larigc S. G.. op de Prlnsegrncht bij do Varkenmarkt onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik wer den zij aangereden door een perso nenauto, bestuurd door den 23 jari gen W. de H. van de Thorbeckelaon. De kinderen werden tegen den grond geworpen en moesten door den gemeen telijken geneeskundigen dienst naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde wor den overgebracht. Aldaar bleek, dat het lS-jarige meisje slechts schaafwonden had opgoloopcn. Zij kon naar huis te- rugkcercn. De 7-jarige S. G. evenwel kreeg zware inwendige kneuzingen. In den loop van den ochtend is zij in het ziekenhuis aan hare .verwondingen overleden. Ruiling domeingrond in „De Vuursche" goedgekeurd 's-GRAVENHAGE. 16 Mei. Onder voorzitterschap van nir. W. L. baron rle Vos van Steenwijk kwam de Eerste Ka mer in openbare.vergadering bijeen. Aan de orde is liet wetsontwerp hou dende voorschriften betreffende het stemmen hij volmacht door militairen bij de in 1939 te houden gemeenteraads verkiezingen. De heer Van Vessem (N.S.B.) zegt. dat bij de behandeling van dit wetsont werp in de nfdeelingen van de zijde zij ner fractie de mcening is uitgesproken, dat dit ontwerp niet in overeenstem ining is met de bedoeling van art. 4 der Kieswet, correspondeercnde met art. 83 der Grondwet, nl. dat dienstplichtigen die buitengewoon onder de wapenen zijn, aan de verkiezingen niet zullen deelnemen, zulks in verband met de mogelijkheid van pressie op den in dienst zijnden militair. Spr. vraagt zich af of er geen poli tieke tendenz bij dezen maatregel zit, wijl thans de regeering de bladen der arbeiderspers en derhalve de verkie zingspropaganda voor de S.D.A.P. in de militaire verblijven bij deze gemeente raadsverkiezingen wel toelaat, hetgeen hij do Provinciale Statenverkiezingen nog niet het geval was. Sprekers fractie zal op grond van een en ander hlar stem aan dit wetsontwerp onthouden. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeyen, antwoordt, dat de vraag of van het zoo ingrijpend middel van schorsing van de uitoefening van het kiesrecht door militairen gebruik zal worden gemaakt, geheel ter beoordeeling van de regeering staat. Art 4 van de kieswet heeft nl. een facultatieve bcteekenis. Nu de regeering gemeend heeft, aan de onder de wapenen zijnde kiezers de uitoefening van het kiesrecht niet te moeten onthouden, dienen maatregelen te worden getroffen om deze uitoefening ook practisch mogelijk te maken. Politieke invloeden zijn hierbij niet in het spel, zoo verzekert de spreker den heer Van Vessem. Het gaat alleen om rechtvaardigheid. De heer van Vessem (N.S.B.) re pliceert Spr. handhaaft zijn opvatting. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aange nomen met aanteekening. dat de leden der Nationaal-Socialistische fractie ge acht willen worden te hebben tegen gestemd. Zonder debat of stemming worden eenige wetsontwerpen aangenomen waaronder o.a. Goedkeuring van de overeenkomst van ruiling van domein grond in de boschwachterij „De Vuur sche" met het „R.K. Werklieden ver bond in Nederland". Onze kracht in de lucht is onvoldoende Men schrijft ons: SINDS October 1937 heeft de Veree niging voor Nationale Veiligheid in woord en geschrift duidelijk trach ten te maken, dat omze kracht in de lucht onvoldoende is. Met hulp van de Regccring en een klein aantal Nederlanders is het Lucht- verdedigingsfonds er in geslaagd 73 jongelui op te leiden tot. het door den Minister van Defensie ingestelde vlieg brevet M. Dit aantal is te klein, véél te klein. Honderden moeten in staat worden ge steld deze opleiding te volgen. Dit is alleen mogelijk als inplaats van 3000 Nederlanders, 30000 Nederlanders con tribuant worden van het Luchtverdedi gingsfonds. Wij allen weten, dat, hoe noodig de Luchtbescherming ook is, wij ons daar mede alleen den vijand in de lucht niet van het lijf houden. Daarvoor zijn ook vliegers noodig. Zegt nu niet, „dit is uitsluitend regecringstaak, daarvoor betalen wij onze belasting." De regee ring kan niet alles doen. Slechts de vrijwillige offers, die een volk brengt voor zijn vrijheid, geeft aan dat volk «elf, maar ook aan het bui tenland, de overtuiging, dat het on overwinnelijk is. Wij zijn er zeker van. dat er tiendui zenden Nederlanders zijn, die een offer willen brengen, maar het. uit lauwheid en onnadenkendheid nalieten. Wij Ne derlanders bobben altijd het water tot aan onze lippen laten komen, alvorens wij ons tot de grootste krachtsinspan ning konden opwerken. Maar er zal toch wel niemand meer zijn, die niet beseft, dat ook onze vrij heid op het spel staat en dat iedereen moet medewerken om onze weerkracht zoo hoog mogelijk op te voeren. En als gij niet in staat zult zijn met Inzet van Uw eigen leven onze vrijheid te verdedi gen, dan kunt gij toch met een betrek kelijk klein offer andoren in dc gele genheid stellen hun taak te gaan ver vullen. De Noderlandsche weerkracht In de lucht is onvoldoende, maar met aller hulp kan nog worden ingehaald, wat wij verzuimden tijdig te doen. Draalt nu niet langer en wordt contribuant van het Luchtverdedigingsfonds. Penningmeester Vereeniging voor Na tionale Veiligheid, den Haag, Postgiro 320.000. VISKEVEEN Hoewel het bestuur van de Christelijke school te Vinkeveen zich in een vergadering verzet heeft tegen het invoeren van den zomertijd in deze gemeente heeft de meening van het gemeentebestuur gezegevierd en geldt voor de school zoowel als voor alle andere openbare instellingen de zomertijd. Het meerendeel van de be volking is toch blijkbaar van mcening dat het beter is dat de beide toren- h'ok'-rrt ;;j dc ecmcntc diezelfden tiid aanwiizen en dat de regeling van twee jaar terug toen ze beide verschillende tijden aanwezen niet nrcferabei was. In Wavervcen ook al ressorteert dat gemeentelijk onder Vinkeveen is het echter anders De Waverveeners hou den vast aan den zonne-tiid en na een vergadering is daar besloten de klok ken niet te verzetten. HILVERSUM. 16 Mei De toe stand van generaal Snijders is min der gunstig geworden. Er is, een complicatie ingetreden. De genees- heeren geven de hoop echter nog niet op. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Drietal te Hoogezand: ds. W. A. Nell te Jonverd, ds. F. Oort te Amersfoort en ds. P. Smits te Havelte. Beroepen te Winsum ds. C. A. Schenk te Westerbork. Beroepen te Papendrecht ds. J. Bate laan te Stavenisse. Bedankt voor Opheusden ds. K. van de Pol te Wierden. CHR. GER. KERK Tweetal te Middelburg: ds. W. F. La- man te Middelharnis en ds. H. yisser te Bunschoten. VOETBAL De U.P.V.B. laat ook Hemelvaartsdag niet onbenut en heeft verscheidene wed strijden vastgesteld. Voor de kampioenscompetitie gaat D.O.S. 3 bil de Zebra's in Hilversum op bezoek en heeft goede kansen, al zul len de gastheeren hun nederlaag in Utrecht willen wreken. D.W.S.V. krijgt bezoek van Amers- foortsche Boys. waarbij we venvachten dat de punten in Utrecht bliiven. Het programma voor Donderdag luidt: Om het kampioenschap van 'den U.P.V.B. De Zebra'sDOS 3; DWSVAmersf. Boys 2. Competitie. 2e klasse A. Posta—Volharding; Minerva—Eist 3e klasse B. Ares—DNV. Reserve le klasse A. APWC 2 Donar 3; Victoria 2—-yelox 4. Reserve le klasse B. Elinkwijk 3—De Raven 2. Reserve 2e klasse B. Minerva 2—Vreeswijk 2; De Raven 3 UW 5: Stichtenaren 2—Nijenrodes 2. Reserve 2e klasse D. Quick 4—Hercules 4: yelox 6—Hol land 4. Reserve 3e klasse E. Posta 2—Maarssen 2; Piasvogels t— JSV 2. Reserve 3e klasse G. UW 7— ZNC 4. Reserve 4e klasse A. Barneveld 3NSC 3. Reserve 4e klasse C. Avance 2Groen Zwart 2. Reserve 4e klasse E. Eureka 2—De Meern 3. Reserve 4e klasse F. DWSV 4VSK 3; JSV 3—Eureka 3; Ares 3—USCL 4. KORFBAL Voor de match tegen Neder land op Zondag a.s. BRUSSÊL, 15 Mei (A.N.P.) Het Belgische korfbaltwaalftal, dat op Zon dag 21 Mei te 's-Gravenhage tegen Ne derland uitkomt, is als volgt samenge steld: Aanval: Dames Cramm (Arbeider) en Bruccel (Ganda); heeren Roth en Jans- sens (beiden Arbeider). Midden; Dames Stevenheyden (Voor waarts) en Van der Oudera (Scaldis), hoeren Pennart en Beyls (belden Voor waarts). Verdediging: Dames Verdonck (Ar beider) en Driesen (Scaldis), heeren Verdonck (Arbeider) en van Herck (A.K.C.). Reserves: Dames Thilemans (Arbei der) en Bogaert (Minerva), heeren Van Riel (Scaldis) en Van Wezemael (Ri viera). AMERSF, BOYS—MILITAIR ELFTAL Om tot samenstelling van het Militair elftal te komen, dat op 27 Juni a.s. tegen een vertegenwoordigend Amersfoortsch elftal zal spelen, werd op het Amersf. Boys terrein gisteravond een oefenwed strijd gehouden. Met de rust hadden da Amersf. Bovs met 1—0 de leiding. In de twepde helft maakten de militairen ga- lijk. Het. einde kwam met een 1—1 ge lijken stand. Wederzijdsche verwijten naast waarschuwingen tegen „misverstanden" T ON DEN en Moskou zijn het •L* nog steeds niet eens. lntus- schen benutHitier de politieke stilte-periode om een inspectie tocht te maken langs de militaire versterkingen aan de Duitsche Westgrens. Fuehrer en Duce heb ben den laatsten tijdieder op eigen wijze, hun vredelievendheid onderstreept. Zij hebben daarbij tevens den nadruk gelegd op hun wensch, ja, hun eisch, dat aan naar hun meening gerechtvaar digde aanspraken en verlangens zal worden tegemoet gekomen. LANGS vreedzamen weg. en door overleg,-al* dat kan. maar een op lossing zal voor bepaalde. Europee- eche problemen- in ieder geval gevonden moeten worden. Zoo verklaar den de leiders van de as, zoo schrijft de Duitsche en Italiaansche pers het hen na. Daartegenover zijn de stemmen ver stomd, die ten tijde van München en kort daarna in Engeland en Frankrijk tegemoetkomen aan Duitsche en Itali aansche verlangens bepleitten. Eerst de anti-semietische uitspattingen in No vember j.I., daarna de inlijving van Bohemen en Moravië binnen de grenzen van het Duitsche Rijk, hebben een ern- stigen weerslag gehad op dc stemming en het vleugje vertrouwen, dat ten tijde van München was ontstaan, weer weg gevaagd Wederzijds verwijt men elkaar thans wanbegrip en waarschuwt men elkaar tegen „misverstanden". Chamberlain zeide nog onlangs, met een verwijt je gens de oppositie óver haar verzet te gen de invoering van dienstplicht, dat men zich niet moest vergissen in de Britsche vastbeslotenheid aan de aan gegane verplichtingen te voldoen. An derzijds wijst thans de Duitsche pers er op. dat het een ernstig misverstand wa re, wanneer men aan „democratische" zijde zou denken, dat Duitschland en Italië hun aanspraken op hetgeen zij redelijk en billijk achten, zonder meer zullen laten vallen. TERWIJL aldus de posities be paald zijn in West-Europa, vindt het overleg tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland eenerzijds, Ber lijn, Rome en Tokio anderzijds gestadig voortgang. Daarbij zijn thans eenige be langrijke stappen gedaan, welke oen nadere beschouwing vorejschen. Molotof, de nieuwe Russische volks commissaris von huitenlandsche zaken, heeft aan den Britsehên ambassadeur te Moskou. Seeds, het antwoord op de jongste Britsche voorstellen inzake frontvorming tegen agressie ovorhan- digd. Met Kremlin blijkt vast te houden aan zijn eisrh, dat een algemeen Britsch-Fransrh-Russisch militair ver bond tot stand komt. een herrezen Triple Entente dus. Hoezeer deze besprekingen van we- reld-heteekenis zijn, blijkt uit het feit, dat de Fransche ambassadeur te Tokio een bezoek heeft gebracht aan den Ja- panschcn onder-minister van buiten- landsche zaken, en dezen heeft verze kerd, volgens een bericht van Domei, dat de Britsch-Fransch-Russteche be sprekingen geen betrekking h e b- h.9n op. het. Verre Oosten. Daarmede steunt de Fransche ambassa deur te Tokio die Japan6phe kringen, die gekant zijn tegen een militair ver bond met de as Berlijn—Rome, omdat zij de Japansche politieke positie on af h an k e 1 ij k willen doen blijven, en het voor Japan noodzakelijk achten géén partij te kiezen in het huidig mee- ningsverschil tusschen „dcmocratiën" en ..totalitairen". Japansche kringen te Berlijn, die na staan aan den Japanschen ambassadeur aldaar, generaal Osjima, verklaren ech ter dat de bezwaren van bepaalde Ja pansche kringen tegen de verandering van het anti-komintqrnpact in een alge meen militair bondgenootschap niet on overkomelijk zouden zijn. Deze groep, welke aansluiting bij de as Rome-Ber- lijn wenscht, laat doorschemeren in een Europeesch conflict een „goede kans" voor Japan te zien. om in het Verre Oos ten definitief zijn hegemonie te vcsti- TOT dusver hebben echter geluk kig zoowel ta Londen als Tokio die groepen de macht nog in han den, welke streven naar beperkte verplichtingen, en die willen voorkomen een definitieve verdeeling van de we reld in twee vijandige staten blokken, eenerzijds Duitschland, Italië en Japan en hun medestanders, anderzijds Engeland, Frankrijk, Sovjet- Rusland met verscheidene kleinere mo gendheden cn de Ver. Staten als wel willend vriend op den achtergrond. Een dergelijke politieke ontwikkeling zou 'n algemeen gewapend conflict wel haast onvermijdelijk doen blijken. Te genstrijdige belangen en inzichten der betrokken mogendheden verijdelen tot dusver een blokvorming van zoo ern stige strekking. Gezien deze tegenstel lingen, gezien ook het feit dat voor alle mogendheden geldt, dat bij een gewa pend conflict veel, zoo niet alles te ver liezen en weinig, ja niets te winnen valt. behoeft men dc hoop op een uit eindelijke pacificatie in de wereld geenszins te verliezen, hoe gecompli ceerd de situatie thans ook moge zijn. Buitenlandsch weeroverzicht Buitenlandsch weeroverzicht. medege deeld door liet K.N.M.I. te de Bilt: Het gebied van lagen luchtdruk ver toont tlians drie kernen en wel één over Bdgië en het Kanaal, één in Polen en één in de Oostzee. Alle drie vertoonen thans noigimr om op te vullen, doch be- heerschon bet weer in Centraal-Europa en om de Oost- en Noordzee. Het gebied van lioogen luchtdruk op don Oceaan strekt zich thans over de volle breedte daarvan uit en breidt zich opnieuw over de Britsche eilanden uit. In bet Middel- landsche Zeegebied blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. Vele stations melden regen en plaatselijk is de regenval zeer zwaar geweest. In Engeland viel name lijk in den pacht zware regen cn hield de regen in den morgen nog aan. In Oost-Duitschland en de Alpen vielen de grootste hoeveelheden gisteren overdag. Een depressie, die gisteren in het Pool gebied verscheen, was in den morgen niet dieper geworden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3