VOOR DE VROUW De vreugde van den arbeid Bloemenweelde Wanneer kinderen i VROOM EN DREESMANN onwaarheid spreken - - èi. VcLcantie-kleeding voor zes, strand en zon „Wel begonnen is reeds half gewonnen" van zomer tot herfst Zomerboekje van Calvé Oude kant voor lingerie VREES VOOR STRAF? Lo^rtietiauji CQ/VIETICn Soepele zijden japon met glad heup- stuk en bandiluweelen strikjes l Sportieve jas van flaasch of linnen met steekzakjes en stikselgarneering. I Strandpyama met groote matrozen kraag en pantalon met enkelsluiting. I Rood en blauw genopte japon met ruim vallend schootje. i. Shantung strandpakje met revers en knoopsluiting. 5A is het zonnebad- complet dat onder het shantung pakje gedragen wordt. f. Elfen rok en gestreept jasje gedragen op strandpakje 6A J, en TA. Gebloemd linnen jurkje, dat met en zonder bolerotje gedragen wordt aan zee en in de vacantia. Strandpakje waarvan de aparte broek zeker opvalt; ook is de halsgarnee- ring anders dan het gebruikelijke ket tinkje. 9. Gebloemd pakje met effen blouse zon der rug en jasje met lange mouwen. MISSCHIEN wordt geen enkel woord zooveel door de menschheid ge bruikt als het woord „arbeid". Men schrijft en spreekt er over, bezingt hem in gedichten en door den arbeid wordt menigmaal een nieuw leven be gonnen en een oud ten grave gedragen. In ieder menschen-leven heeft de arbeid groote heteekenis. omdat hij zegen en geluk brengt. Arbeid heft de ziel op uit donkere diepten, maakt lichaam en geest gezond en is het beste geneesmid del voor verdriet en zorg. I£an het dan mogelijk zijn, zoo vragen wij ons af, dat men nog menschen ont moet. die zich er over beklagen steeds te moeten werken, terwijl er onnoeme lijk velen zijn. voor wie werken in ve lerlei opzicht een redding zou beteeke- nen? We weten allen veel te goed hoe moeilijk en zwaar het leven is, indien men niet kan arbeiden en hoe groot de zorgen zijn, die hieruit voortvloeien! Eerst als men onmachtig is te arbeiden, wordt de groote waarde van den arbeid door velen begrepen. Arbeid geeft het leven inhoud, zelfs al is hetgeen onze hand te doen vindt schijnbaar onbelang rijk. (pcdbwtwn %ijn bij (WA u&hlüiijqbaaJi Wederom ontvangen een geheel nieuwe sortering CRIMPELLA vanaf 35 cent per Meter. AMERSFOORT ZAADPLANTEN, die van het begin van den zomer tot den herfst bloeien en daarna afsterven noemt men éénjarige planten. Zij koeten zeer weinig in aanschaffing, de meeste zul len het bost gedijen op oen zonnig plek je en zij moeten vooral vochtig gehou den worden. Heeft men geen tuin, dan «an men deze eenjarige planten ook m bakken op hot halcon kweeken. Vóór «et zaaien of uitzetten van de jonge planten moet de grond goed omgewerkt ïjjn en eventueel bemest worden. Kunstmest leent zich hier zeer goed voor. Verschillende zaadsoorten wor den oerst In bakjes gezaaid, waarna de jonge plantjes later In den grond «omen. Neroesla en slaapmutsjes kan men direct uitstrooien evenals enkele indere soorten van eenjarige bloemen. Meestal zal het zaad op kleine afstan den in den grond gelegd moeten wor- 1 den, terwijl men daarna de aarde flink Besproeit. Om zooveel mogelijk bloemen te krijgen, zal niet alleen do grond, doch ook de ligging gunstig moeten njn en werken alle factoren dan mee. dan zal de moeite, die men zich ge troost heeft beloond worden niet een schat van veelkleurige zomerbloemen. Voor grootere tuinen leent zich o.m. de Ricinus met zijn forsche bladeren on roede bloemen, die een hoogte van on goveor 1.80 m. hereikt. Bij het uitzetten der plantjes moet rekening gehouden Worden met de hoogte, die zij bereiken. Alhoewel men groepen of gemengde planten in borders kan plaatsen, zullen steeds de lagere soorten vooraan dienen te komen, terwijl de beplanting naar Bet achtergedeelte toe hooper wordt. Wie zal de kleurige Oost-Indische Kers willen missen, wier bloemen zoo decoratief werken en zoo mooi staan In een klein zwart aardewerk vaasje? Ook Lathyrus met haar fijne geur en teere kleuren past zoo goed als achter grond van een tuin. Vurig roode ge raniums en fel blauwe lobelia's vor ken een mooie combinatie en zijn evenals de veelkleurige petunia's zeer geschikt om in bakken zoowel als in den tuin geplaatst te worden. Wie geniet niet van de groote verscheiden heid van Duizendschooncn, alhoewel deze zaaibloemen niet tot de éénjarige planten gerekend kunnen worden, ver dienen zij toch een plaatsje in onzen, tuin evenals Verbena's, Afrikanen met hun verschillende nuanceeringen van oranjegeel tot roodbruin. Wie de tijd ontbreekt om te zaaien, zal goed doen thans de jonge plantjes te bestellen, die zeer billijk to krijgen zijn. Verschillende kweekers hebben pakketten van eenjarige- of van vaste planten, die zij zelf samenstellen, doch men kan ook zelf oen keus maken. Men koope echter steeds bij solide adressen, want, ook hier kan do zuinig heid de wijsheid bodriegon. Goedkoop beteekent meestal duurkoop. Thans la ten wij een lijst van namen volgen van eenjarige zaaibloemen, die men ge deeltelijk nog zaaien kan, doch heter nog als jonge planten kan beslellcn. Asters, Godetia Clarkia, ^Slaapmutsje (Es-rholtzia) O. Indische kers, Lathyrus, Lupinen, Papavers (nlot te zonnig), Be seda, Delphinium, Cosmea (half scha duw), Alyssum, Ageratnm, Verbena, Phlox, Scahiose, Gaillardia, Lobelia, Leeuwenbek,je, Petunia, Calliopsis, Afri kanen en Zinnia. Wanneer men grepen van deze plan ton in borders plaatst, dan hoeft men een bonte kleurenmengeling van rood. geel, lila, rose, blauw, wit, oranje, bruin, roodbruin in vele nuanccerin- gen, die een lust voor de oogen zijn. Zelfs in den kleinsten tuin kan men woekeren mot den grond en vrijwel al tijd is het mogelijk om borders aan te leggen mits er zon op schijnt. Niet te lang wachten met het bestellen der jonge plantjes, dan zal men roods in den vroegen zomer van de bloemen weelde kunnen genieten, die tot in den herfst aanhoudt. Ongetwijfeld zijn er oogcnblikken, dat de arbeid zich opstapelt en een druk kende last kan worden. Maar dit laat ste is dan meestal te wijten aan gebrek aan organisatievermogen of verkeerde indoeling der werkzaamheden, wellicht ook omdat we geen werk uit de Ihanden weten te geven. Het komt ook voor, dat we ons tot bepaalden arbeid aangetrok ken gevoelen cn te veel hooi op den vork nemen, zoodat we er ten slotte niet meer uit komen. Al deze klippen moeten we weten te omzeilen, hetgeen bijna altijd mogelijk zal blijken te zijn. Meermalen blijkt het, dat we door een rationeele arbeidsver- deeling veel tijd winnen. Ook op het kleinbedrijf „do huishouding" is dit van toepassing. In gelijkmatig tempo dient de arbeid verricht te worden, waardoor hij beter vlot, dan wanneer men 's morgens reeds met jachten en jagen begint, hetgeen onnoodige verspilling van krachten be teekent Treurig is het, wanneer de lust tot arbeiden ontbreekt, niet omdat men den zegen ervan niet erkent, doch meer nog, omdat men om een of andere reden als door oen zekere lamheid ge slagen is. Soms is gebrek aan werklust te wijten aan een geestelijke depressie, die meestal slechts van tijdelijken aard is en uit een minder gunstigen physio- ken toestand voortspruit. Het kan ech ter ook een gevolg zijn van het feit, dat bepaald werk ons niet ligt, terwijl wij voor anderen arbeid wèl geschikt zouden blijken te zijn. Gemis aan vreug de voor den arbeid kan voortkomen uit de omstandigheid dat we ons werk niet volkomen hohoerschon, uit algemoene onzekerheid of omdat we niet in staat zijn hot vlug genoeg te doen vorderen. Ontelbare redenen zijn er, die ons onzen werklust kunnen doen vergaan, totdat we ons op een gegeven oogenblik bewust worden, dat hot zoo niet langer kan gaan. We zijn zoo gauw geneigd de fout in onzen arbeid te zoeken en niet in ons zelf, in onze zelfzuchtige gedachten of in onze besluiteloosheid. WAT we noodig hebben is een frissche geest en een krachtige wil, de lust om onze gedachten tc ordenen en de hand aan den ploeg te slaan. Met opgewektheid den dag te kunnen beginnen, onverschillig wel ke arbeid ons toegedacht is in het le ven, zelfs al is deze ons minder wel gevallig, zal ons doen slagen. Do vreugde voor dezen arbeid is 'de geheimzinnige kracht die van ons kan overgaan op anderen, en die stimulee- rend kan werken, omdat de opgewek te werkers onweerstaanbaar zijn voor hun omgeving. Zij behooren tot de bevoorrechten, die onvermoeid zijn, omdat de arbeid een last is, die hun niet zwaar op de schouders drukt, hen niet doet mor ren, doch hun gezichtskring verruimt, hun oordeel rustig en bezonken doet zijn. „Wien God werk geeft, geeft Hij ook kracht!" Maar deze wordt niet ge schonken aan onwaardigen, doch slechts aan hen, die de betoekenis van den ar beid verstaan. Zulks geldt niet alleen voor degenen, die een beroep buitens huis uitoefenen, doch vooral ook voor huisvrouwen, wier arbeid liefde cn toe wijding vereischt. Meermalen is haar arbeid oogen- schijnlijk eentonig, omdat zooveel zich dagelijks herhaalt, doch is ondanks dit feit wel één dag gelijk aan een vooraf gaande? Beteekent dit dan weer geen afwisse ling cn bedenken huisvrouwen wel, dat er ook epn ethische kant aan haar ar beid verhonden is? De wijze waarop wij allen onzen ar beid verrichten, onverschillig of de plaats, die ons in het leven is toegewe zen al dan niet bescheiden is, zal be slissend zijn voor ons slagen. Zoodra wij dit begrijpen hebben wij den sleutel in banden van de poort des levens, waarvan de arbeid een der grootste vreugden uitmaakt. Eenvoudig als deze waarheid is, moe ten we haar ons duidelijk en klaar voor oogen weten te stellen, want „Wel gemoed begonnen, is reedji half geron nen". Voor ons ligt een nieuwe meer uitge breide uitgaaf van het zomerboekje van Calvé. Aan vele huisvrouwen zullen deze economische, handige en smaakvol uitgevoerde „zomer" en „winter" boek jes van Calvé bekend zijn, en zij heb"- ben zo vermoedelijk ook van groote waarde bevonden bij de samenstelling van het dagelijksche en speciale me nu. Het zomerboekje is thans uitge groeid tot over de 100 bladzijden. Vele recepten zijn voorzien van ge kleurde fotografieën „smakelijk" ver zorgd door H. Brossenbrugge te Den Haag, terwijl de bekende tcekenaar Jo Spier op geestige wijze het boekske doorspekt met teekenlngetjes waarmede hij de huisvrouw duidelijk maakt dat het werkelijk een failure is te veronder stellen dat do olie van oliefanten wordt vervaardigd, hoe dat dan wel ge schiedt.... het is zijn vaardige teeken pen wel toevertrouwd, dit duidelijk te maken. „Elk seizoen brengt zijn eigen feest dagen mee is er b.v. niet een grooter contrast denkbaar dan tusschen het Kerstdiner en den Paasch maal tijd? elk seizoen ook geeft aanleiding tot di verse „pretjes", die nu eenmaal niet te denken zijn zonder de een of andere typische tractatie." Ook in dit opzicht zal een seizoen boekje de huisvrouw te hulp kunnen komen. Het geschrift is onderverdeeld in 10 afdeelingen: sla en slasaus mayon naise en andere sausen, vleesch, visch, aardappelgerechten, eiergerech- ten, lunchgerechten en hors d' oeuvres, nagerechten, sandwiches en snoeperijen. Wij nemen in onze menurubriek nu en dan recepten op uit deze uitgave, en kunnen de belangstellende lezeres ook zeker aanraden het nieuwe zomerboek je bij de Calvéfabrieken aan te vragen. Er zijn veel dames, die heel graag Va lenciennes kant aan haar dessous heb ben, die een oude kleur vertoonen. Echte oude kant is nogal prijzig, maar om toch den indruk te wekken, dat het dure, echte kant is, gaat U als volgt te werk. U koopt de benoodigde hoeveel heid valenciennes kant en van een sterk aftreksel van thee maakt U een teiltje vol, door er schoon water bij te doen. U haalt nu de witte kant eenige malen door dit theewater en na het drogen kijkt U of de kleur donk^* ge noeg is naar uw zin, anders herhaalt U de bewerking nog een koer. De thee moet goed met het water vermengd zijn anders krijgt u lichte en donkere stre pen, wat natuurlijk niet mag. Hebt U kantan die vuil geworden zijn, dan kunt U ze op de volgende wij- zo wasschen, zoodat ze er weer als nieuw uitzien. Eerst als de kant erg vuil is, slaat U ze een paar maal voorzichtig door een zacht sopje, waarna de kant eenige ma len in lauw water wordt nagcspoald, totdat alle zeepresten verwijderd zijn. Dan maakt U een dunne oplossing van suiker, waardoor de kant gehaald wordt. Nadat zo dan bijna droog is, wordt ze gestreken en het effect is ver rassend. VERSCHILLENDE verkeerde eigen schappen van een kind zullen met geduld in goede richting geleid kunnen worden, vooral indien zij uitin gen zijn van min of meer gebreidelde kracht van het jonge veulen. Maar in onwaarheid spreken steekt geen kracht en deze eigenschap verdient met ernst onder de oogen gezien te worden. Vele ouders voelen zich doodongelukkig, in dien zij hun kind op een leugen betrap pen. Moeders en vaders mogen er al verschillend op reageeren. doch zullen zoo'n feit zeker niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Wellicht zullen zii zelfs zoover ko men, dat zij denken: „Van wie heeft ons kind dat?van mii zeker niet!" Hoe komt een kind tot onwaarheid spreken? Beginnen zij te praten, dan duiden zij kort en duidelijk de voorwer pen aan, die zij wenschen te hebben en dan valt het hen niet in om wit-zwart te noemen. Zij zijn van nature waar heidlievend en zullen in hun onschuld zelfs vertellen, dat „vader zijn tanden uit de mond kan nemen", iets, wat wij kort geleden van een kleine peuter hoorden! Dergelijke en nog vele andere verhalen, die waarheidgetrouw worden weergegeven en ..niet voor ruchtbaar heid vatbaar zijn" worden bestraft of de schuldige krijgt booze woorden. Bij zichzelf denkt de kleine zondaar: „Wat ik gezegd heb is waar. maar je mag niet eens zeggen wat waar is!" Wellicht is een dergelijk voorval de eerste schrede, die leidt tot onwaarheid spreken. Hoort of ziet een kind dingen, die niet voor hem bestemd zijn, dan ligt de schuld bij de ouders, die dit moeten trachten te voorkomen, en zij zullen de gevolgen moeten dragen die hieruit voortvloeien. Men zal zooveel mogelijk moeten trachten om kinderen een aangename jeugd te verschaffen, omdat dit gezond voedsel voor hun geest beteekent. Niets moet voor hen verheimelijkt behoeven te worden cn hun huis moet figuurlijk gesproken glazen wanden hebben. Oneenigheid of scherpe woorden tusschen de ouders in het bijzijn van een kind. kan diepe wonden aan hun ontvankelijk gemoed toe brengen en het kind zal zich min of meer angstig van hen afwenden in plaats van zich vol vertrouwen voor hen open to stellen. Hoe vaak hoort men een moeder tot haar kind zeggen: „Vertel het niet of laat het niet aan Vader zien", of om gekeerd. Het kind leert hierdoor de waarheid verzwijgen of menigmaal wordt hieruit de leugen geboren. Wij be- 'Aparte mantel zwart-wit geruit op Hen zwarte japon en wit hoedje. Zelfs de paraplul is geruit weren niet. dat alleen deze voorbeelden tot het vertellen van onwaarheden lei den, want ongetwijfeld zijn er nog een reeks andere, doch zeker is, dat vrees de vruchtbaarste bodem is voor de leu gen. Weten kinderen dat zij gestraft worden voor kleine vergrijpen, dan zul len zij trachten op een of andere wijze er aan te ontkomen en meencn dit te kunnen doen, door de waarheid te ver bloemen en zoo komen zij telkens weer in nieuwe verwikkelingen. Men zegt wel eens, dat iedere leugen „tien nieuwe schept". Het eigenaardige is, dat kin deren iedere straf, die zij verdienen rus tig ondergaan, doch de verachting die op den leugen volgt, vervult hen met een gevoel van bitterheid. Zij weten, dat zij geen onwaarheid wilden spre ken. doch dat zii or als het ware too gedreven werden. Wanneer ons kind iets vertelt, moeten wii niet aan zijn woorden twijfelen, tenzij wij overtuigd zijn van het tegendeel. Vergissen kin deren zich of vertellen zii iels in min of meer overdreven vorm, laten wij dan rustig met. hen spreken en hen er op wijzen, dat de toedracht eenigszins an ders is. Hebben onze vermaningen geen effect, dan zullen eerst andere maatre gelen getroffen moeten worden en moet men met strengheid trachten te berei ken. hetgeen men tot dusverre niet ge daan kon krijgen. In ernstige gevallen zal het noodig zijn een psychiater te raadplegen, want niet zelden is liegen een ziekelijk verschijnsel, dat op ver standige en weloverwogen wijze gene zing behoeft-. Sportieve blouse van soepele zijde, di» met de groote flatteuse strik toch gr- klced staat op een tailor made Cljclóonleicl is- 'ti kostelijk beiit Uw make-up in har monie met de laatste modetinten. Poudres et Rouges Lesquendieu, Paris. I N ST I T U T g GEDlPlOMEEKD /CHOONHEID-T /yPECIALI/TE verpleeg;ter) f" AMERSFOORT - P. BUYSLAAN 12 - TEL. 1607 GEZICHTSMASSAGE r^EHALVE het regelmatig gebruik van /j schoonheidspraeparatcn zijn er ook nog andere methoden en middelen om de spankracht en vitaliteit van de gezichts huid in stuud te houden. In de eerste plaats is dat do gezichtsmassage. Om bij een dergelijke schoonheidsbehan- deling tot een perfect resultaat te komen, behoort ook het lichaam tiidens de mas sage tut een volledige ontspanning tc ko men. wat natuurlijk niet mogelijk is wan neer men de behandeling op zichzelf toe past. Daarom verdient het aanbeveling een zelfbehandcling toe te pasen kort voor het slapen gaan; men kun daarna dan onmid dellijk gaan rusten. Vele vrouwen kunnen zich de luxe van een regelmatige behande ling in een instituut niet permittccren cn tijd cn geld zijn nu eenmaal factoren, waar mede velen rekening moeten houden. Daar om wil ik u thans beschrijven, hoe men ook desnoods een zelfbehandcling kan toepas sen cn daarmede eveneens goede resulta ten bereiken. Men reinigt het gezicht met warm ge distilleerd water of met een goede clean sing cream en zorgt er voor. dat alle rouge, crème en poeder, kortom de geheele make-up eerst grondig verwijderd wordt. Daarna zet men een badmuts op. om te voorkomen dat het haar met vet in aanra king komt. Nu brengt men een goede mas sage-crème of -olie op het gezicht, waar bij men de crème in opwaartsche richting uitstrijkt. Men gaat nu tot het volgende over U Belde handen worden zoo gebogen, dat de duimen onder de kin kunnen wor den geplaatst. De handpalmen worden daarbij in opwaartsche lichting gehouden Strijk in de richting van de ooren en her haal deze beweging driemaal. 2. Zet de eerste twee vingers van beidé handen op de kin, strijk in opwaartsche richting rond den mond naar de bovenlig cn vandaar rondom de basis van den ncusi vervolgens zet men de beweging voort tt\ de richting van de oogen. Herhaal dii tweemaal. 3. Beschrijf met de vingertoppen UU"- vormige figuren over de lijnen op hd voorhoofd. 4. Omsluit het gelaat met de beidt handpalmen, waarbij de tweede en dcrdi vingers op de binnenste ooghoeken liggen Masseer zachtjes in huitenwaartsche er opwaartsche richting. Als dc beweging vol tooid is. licht men de vingers van het ge laat op. maar dc handpalmen zelf blijven in contact met de huid. 5. Plaats de vingertoppen op de rech- terbenedenhelft van het gelaat eti voer een beweging uit, waarbij de wang voortdureni naar boven wordt geduwd, eerst met dl cene en daarna met de andere hand. Her haal dezelfde beweging aan dc linkerzijde Plaats de wijs- cn middelvingers vat beide handen boven den neus cn masseci voorzichtig naar de slapen cn verder on der de oogen naar den neus. 7. Wanneer er neiging bestaat tot ver slapping van de huid rondom de oogen oefen dan eert vlugge, voorzichtige klop- massage uit met de vingertoppen op dl slapen. 8. Heeft men een zware onderkin, dat buigt men het hoofd naar achteren ei oefent met belde handen een vlugge ei stevige klopmassagc over dc onderkaak uii Wanneer de bovenbeschreven behande* linnen worden uitgevoerd vóór het naa bed gaan. is het goed een weinig van dl crème rondom de oogen te laten zitten. D rest moet echter met een zachte handdoel nauwkeurig verwijderd worden en daarnj wordt een astringent toegepast om de pot rlën van de huid te-sluiten. ÜTAffA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11