KINDERCOURANT DE HEKS UIT HET TUINHUISJE Om zelf te maken EEN FLINK MEISJE ii RUBRIEK VAN OOM BOB r BRIEFWISSELING ,UIT EIGEN PEN VROLIJKE WATERDIEREN door. JAN VAN LEEUWEN Een heel eind buiten het dorp stond •en klein huisje. Het leek meer op een prieel dan op een huis. Er was een tuin omheen, die door een hekje vol pra ten van de weg: werd afgescheiden. Die tuin was één grote wildernis. Bomen en •truiken groeiden door elkaar heen Hier en daar bloeiden een paar bloe men, maar het onkruid groeide erover heen en het was duidelijk te zien. dat er ln jaren niet meer in de tuin was ge werkt. Ook het huisje zag er erg vervallen uit. Er zat bijna geen verf meer op de ramen en deuren en niemand zou ver moeden. dat er werkelijk nog iemand woonde. Toch was dat zo. Vrouw Wes ter woonde daar. of ..do heks" zoals ze overal in het dorp werd genoemd. Vooral onder de dorpsjeugd stond ze als een heks hekend. Ze bemoeide zirh nooit met de kinderen. Ze werd nooit boos op hen en ze praatte nooit met hen. Niemand had haar ooit iets horen zeggen. Ze scheen bovendien doof te zijn. want al maakten de jongens nog zoveel lawaai hij haar huis en al slo pen ze lanes hef hekje, nooit kwam ze te voorschijn om hen te verbieden. Dat was het nu juist, wat de jongens nog meer de overtuiging gaf. dat vrouw Wester een heks moest zijn. Waarom zei ze nooit iets van het lawaai? Waar om vertoonde ze zich nooit in het dorn? Natuurlijk omdat ze niets goeds in de zin had. Ze was een gemeen mens! De heks kreeg van alles de schuld. De kinderen dachten op zijn minst, dat ze kon toveren. Jan had een keer zijn hand geschramd aan haar hek. Een dag la ter kreeg hij een vreemde uitslag op zijn hand en toen beweerde hij. dat hij al plotseling een vreselijke piin had ge voeld in zijn hand. toen hij die schram de en dat de uitslag natuurlijk van het hek van de heks kwam! Al die dingen maakten dat de haat legen deze oude. zonderlinge vrouw steeds groter werd. Alles wat er gebeur de was de schuld van de heks. Als een van de jongens strafwerk kreeg had de heks dat gedaan. Als er iemand school moest blijven, was dat de schuld van de heks. Als iemand een schrift of iets anders verloor, had de heks maakt, dat het zoek raakte. Daarom besloten de jongens om wraak te ne men. Ze wisten niet hoe. maar ze wachtten de gelegenheid af. Op een keer was die gelegenheid er. Jan. Kees en Gerrit speelden in dp huurt van het tuinhuis, zoals het kleine huisje altijd werd genoemd. Wonder hoven wonder was de heks die middag uitgegaan en ze wisten dus, dat het huisje leeg stond. En toen besloten zp om de heks te plagen. Ze namen een paar stenen en gooiden daarmee naar het huis. Ze wisten zelf niet precies wat ze ermee wilden, maar ze wilden hun woede koelen door stenen te gooien. En toen. kletterde er plotseling een raam en vielen er tientallen scherven op de grond. Een groot donker gat zat er in een van de ramen. De jongens schrokken er zelf van. Ze keken elkaar aan en zetten het toen alle drie op een lopen. Ze liepen urenlang rond en durfden niet naar huis te gaan, want hun gewe ten fluisterde hun steeds in. dat ze iets heel erg verkeerds hadden gedaan. Te- pen elkaar spraken ze er helemaal niet over, want ieder dacht van den ander, dat hij het niet erg vond. Die nacht sliepen ze niet erg goed. De heks was nu wel een gemeen mens. maar daarom mochten zij toch nog geen ramen hij haar ingooien. En zo kwam het. dat Jan de volgende morgen voor hij naar school ging zijn spaarpot omdraaide en al het geld in zijn zak stak. Ze hadden die middag vrij en Jan ging vlug naar den glazenmaker. „Ik wou graag een raam hebben," zei hij onverschillig. „Zo? Hoe groot moet het zijn?" „O... ongeveer zó..." Jan maakte «en vage beweging met zijn handen. „Ach juist." zei de glazenmaker toen. „Is het misschien voor het tuinhuis?" Jan gaf geen antwoord. Hij vond het niet eens gek. dat de ander het had ge raden. want hij had het gevoel, alsof ledereen het nu wel zou weten. Hij kreeg een raam en hoefde er maar heel weinig voor te betalen. De glazenma ker keek hem lachend na. Jan liep heel voorzichtig, voetje voor voetje, want hij was steeds bang, dat bet raam zoti vallen. Hij wist zelf niet meer, hoe hij bij het tuinhuisje aan kwam, want telkens moest hij weer even •tilstann om het grote raam andere vast te houden. Hij ontweek elk steentje, dat op de weg lag. Hij had een knal rode kleur van inspanning en ook een beetje van angst wat de heks zou doen. Maar het eerste wat hij zag. toen hij aankwam, was een grote tafel midden ln de tuin en daar tegenaan twee grote glasplaten. Op tafel stonden een paar koppen. En toen ontdekte hij opzij van het huis zijn twee vrienden Gerrit en Kees. Ze begonnen te lachen, toen ze Jan zagen en holden gauw naar hem toe. „Kom hier, jó! Wat gTappig, dat jij er ook bent. We wisten het helemaal niet van elkaar. Vooruit, kom erin-" „Sst. zacht to-h," zei Jan angstig. „De hekfs „De heks is helemaal geen heks. Ze is reuze aardig en we krijgen thee en koek jes van haar. Ze was niet eens boos!" Jan kon zijn oren en ogen niet geloven. Hij ging nog steeds aarzelend, het hekje binnen en toen kwam vrouw Wester achter het huis tevoorschijn. Ze begon te lachen en liep naar Jan toe. „Ach, daar is nog een zondaar met een nieuw raam! Kom je op de koekjes af?" Het werd een erg leuke middag. De jongens konden maar nipt hegrijpen, dat ze gedacht hadden, dat die aardige oude vrouw een heks was! Wat kon je •p toch erg vergissen! Sinds die middag gingen de jongens gpregeld naar haar toe om haar over school te vertellen. Het duurde niet lang of ze was vriendin van alle kinderen uit het dorp. „Eigenlijk moeten we blij zijn, dat we het raam hebben ingegooid," zeiden de jongens wel eens tegen elkaar, „anders hadden we nooit geweten, dat onze heks zó aardig is!" v*. E' INDELIJK is dan de dag aange broken, dat ik jullie nieuwsgierig heid kan bevredigen en ik hoop dat jullie het erg leuk vinden wat ik voor ga stellen. Ik wil weer eens een wedstrijd houden van tekeningen, in drie klassen. Daar bedoel ik mee, dat ik voor iedere groep een prijs beschikbaar stel. Groep 1 is de leeftijd van 79 jaar, groep 2 van 10 12 jaar en groep 3 de leeftijd daar boven. Tot 1 Juli krijgen jullie tijd om een tekening te maken, die je mij inzendt, duidelijk voorzien van de naam en de leeftijd. In het eerste raadsel zat een fout, rlaar kunnen jullie niets aan doen, dus heb ik het hij allemaal goed gerekend. Nu ben ik nieuwsgierig wie mij het eerst een mooie tekening stuurt. Doe je best allemaal! Viooltje vertelt jullie nu eerst het sprookje van haar ontevreden naamgenootje. Volgende week wordt het een lang verhaal voor de Pinksterdagen, want dan hebben jullie meer tijd om te lezen. EEN BLOEMENSPROOKJE EN de held're zonneschijn, Stond eens een viooltje klein 't Bloempje was erg ontevree, Dacht: „Kwam er maar eens een toverfee". 1 Wou graag zijn een mooie margriet, Maar de fee die kwam maar niet In de late avondstond, Dansten nu de elfjes rond En meteen kwam ook de fee. Ze ging naar 't bloempje, ontevree, Sprak: „Ik weet ook wat je wou, Maar heus, je hebt later berouw." 't Viooltje wou worden een margriet, Naar de raad van de fee luisterde ze niet. Toen ze margriet was, had ze spijt, Ze maakte zichzelf verwijt Ach, nu zou t margrietje klein, Graag weer 'n viooltje willen zijn. yiOOLTJE Mieneke had een paar aardige bees ten van gummi om mee te spelen als ze in bad zat. Ze vond het altijd heerlijk om die eendjes en vissen te laten drij ven. Ze kraaide van plezier, als ze met haar handje golven in het water maakte, zodat de gummidieren bijna om vielen. Maar langzamerhand zat er in alle dieren al een lekje en ze konden niet goed meer blijven drijven. Daarom had moeder ze ook maar weggestopt, want anders werd het zo'n geknoei vond Maar Mieneke was wanhopig. Ze wilde de dieren terug hebben en of moeder nu zei, dat ze kapot waren en dat ze ze toch niet meer kon gebruiken, het hielp allemaal niets. Mieneke huilde tranen met tuiten om de gummi-waterbeesten. Toen besloot Leo om een paar nieuwe heesten voor haar te maken. Hij had op school figuurzagen geleerd en hij kon best een paar aardige dieren maken. Na tuurlijk niet van gummi, maar van hout. Dan zou hij er kleine plankjes aan ma ken en dan bleven de dieren daar wel op d rij ven. Hij had nog een flink stuk hout van ongeveer 1 cm. dikte en daar tekende hij een paar figuren op, die je hier ziet afgebeeld. Dat was niet zo erg moeilijk, want Leo kon goed tekenen en hij had al dikwijls dieren getekend. Hij tekende ook een kabouter op een visje en dat zag er zo grappig uit. dat hij wel ver moedde, .dat Mieneke daar het meest blij mee zou zijn. Daarna zaagde hij de figuren voor zichtig uit. Het was een erg precies werkje, want als het niet netjes gebeur de, was het natuurlijk niet leuk. In elk dier hoorde hij toen een gaatje (op de tekening met een zwarte stip aangege ven), want daar moest Mieneke later een touwtje doortrekken, waar ze de dieren aan kon voorttrekken door het water. En nu begon een leuk" werkje, het verven. Hij verfde allemaal leuke helle kleuren. Als je olieverf neemt of verf, die goed tegen water kan, hoef je de fi guurtjes niet meer te lakken, maar Leo had alleen maar gewone verf en hij moest de beesten daarom later nog lak ken. Hij wist wel. dat hij anders net zo goed niet kon verven, want dan zouden de kleuren er in het water weer hele maal af gaan. Tenslotte moest hij nog een paar plankjes maken om de dieren te laten drijven. Hij zaagde heel dunne plankjes van ongeveer 10 tot 12 cm. lengte en hij maakte die vast in een even groote gleuf in de houten figuurtjes (hij de eend kan je de gleuf zien). Ook de plankjes gaf hij een vrolijke kleur. Nu waren de dierep klaar. Maar Leo vond het leu ker als de plankjes een beetje onder water kwamen en daarom maakte hij nog een paar balletjes van lood onder aan de figuurtjes vast, die de dieren nu zo naar beneden trokken, dat de plankjes net on'er water kwamen. En toen waren de waterdieren werkelijk helemaal klaar. Ze waren nog mooier geworden dan dj gummidieren, die Mie neke eerst had en ze was er dan ook heel blij mee. Sally Swing. Deze keer ben ik niet naar het circus geweest. Ik kan me voorstellen, dat je genoten hebt want het is ook niet iets, dat je dikwijls te zien krijgt. Was je niet bang. dat do wilde dieren los zouden breken? Ik vind de paarden altijd het mooist en jij Sally Swing? Kippestaartje. Je had mij deze keer weer heel wat te vertellen. Ik vind het fijn, dat je mij wat Droste bonnen stuurde, want die kan ik goed gebruiken. Heb je een prettige Hemel vaartsdag gehad? Zaterdagmiddag werd je met recht met goede gaven overla den. juist leuk als je niet jarig bent, want dan reken je er op en nu kwam het onverwacht. Tot volgende week Nichtje Krulstaart. Blondje. De Moederdag is een hele mooie feestdag, eigenlijk nog leu ker dan een verjaardag. Je hebt na tuurlijk zelf ook van de taart meege- smuld. Het zwem-abonnement kreeg je toch niet voor Moederdag? Zoals je het schrijft in je brief, lijkt dat zo. Dag kleine blonde nicht. Michael S t r o g o f f. Je was nu beter op tijd neef, dus hoef ik mij niet. zo te haasten met antwoorden. Het ongeluk, dat je verleden week zag. was niet heel ernstig maar je vond het denk ik wel een erg naar gezicht. Wees maar voorzichtig Michael, een ongeluk zit in een klein hoekje. Je had pech met je bril, gelukkig dat je oog ongedeerd bleef, want dat zou slimmer geweest zijn. Jan Fluit. Jullie namen lijken ook wel erg op elkaar dus is een vergis sing wel te verklaren. Je vond dat je beter door kon gaan met fantaseren? Ik niet Jan Fluit, het zou misschien een wat lang verhaal geworden zijn, maar eerlijk waar. Nu heb je nog wel zo'n mooi spreekwoord op moeten lossen, doe je daar niet meer aan mee? Het zou je goed van pas gekomen zijn Jantje Fluit. Duikelaartje. Een Geranium en een Fuchsia zijn niet zo moeilijk op te kweken, veel zon en op tijd water en de planten hebben het naar hun zin. Balsamina ken ik niet, vertel mij maar eens hoe die tante er uit ziet. Jij bent Zondag dan wel erg laat naar bed gegaan denk ik. Viel je niet in slaap Duikelaar? Het was wel erg mooi geloof ik, dat heb ik meer gehoord. S p e e n k r u i d j e. Jij bent wel heel erg druk met je menagerie, maar het is leuk Speenkruid. Vroeger heb ik ook konijntjes gehad en ik vond het altijd nogal lastig om voldoende gras te krijgen. Ik gaf ze ook wel haver en worteltjes en soms een schoteltje melk, weet. je dat ze daar dol op zijn? Ze lie pen wel eens los en als ik zo dan riep. renden zij naar de melk toe. Na de vacantie wordt je al een grote nicht merk ik, dan zal je wel meer huis werk krijgen. Old Death. De Veluwe is een prachtige streek neef, ik ben er dikwijls op de fiets over getrokken. Het is zo fijn, dat het er helemaal niet druk is, je kunt uren fietsen, zonder dat je iemand tegenkomt. Vooral Garderen en Stayerden vind ik fijn. maar het zijn wel altijd hele tochten. Als je 's avonds thuis komt, weet je wel dat je gefietst hebt. Poppenmoeke. Tussen de brief van jou en Speenkruid kwam onze rode broeder Old Death, zodat jullie een eindje van elkaar geschoven zijn. Toen ik Woensdagmiddag je briefje las. dacht ik, nu zit onze kleine Poppen- moes fijn in een auto en geniet er van, dat het buiten zo prachtig is. Is het uitgekomen Poppenmoeke? De poppen- kinders zitten hoog en droog geloof ik. A t h 1 e e t. Als je het druk voor school hebt, zwijg ik bescheiden neef, hoewel ik het natuurlijk jammer vind als ik niets van je hoor. Heb je netjes gegimd Woensdagmiddag? Artis bon nen zijn erg welkom, er is veel vraag en weinig voorraad, dus je doet een goede daad, als je de daad bij het woord voegt en mij er wekelijks een paar stuurt. Viooltje. Zoals het bloemetje waarvan jij de naam draagt de deugd der bescheidenheid wordt toegekend, is ook je postpapier. Als ik m'n bril op moet zetten om te kijken of ik een envelopje zie, dan is het dat van m'n nicht Viooltje. Ik hoop dat je nu weer beter bent zeg. Nu, het weer heeft het je niet moeilijk gemaakt, want dat liet zich niet van de goede kant zien. Do pijn is helemaal over hoor. Nufje. Oei wat is m'n klein nuf fig nichtje dol op fuiven. Bloos maar niet hoor, je oude oom houdt er ook wel van. Hoe lang is het wel geleden, dat je het Leeuwardense nichtje zag? Heb je een mooi vers geleerd Nuf, dat hoort er bij? Ik denk dat Tompoes er wel een voor je maken kan. Bengel. Wanneer je goed je best doet, worden je brieven steeds mooier. Deze week was het al veel beter bengel. Je hebt in ieder geval erg leuk post papier. Ik heb ook een kanarie, het is een mijnheer, hij zingt de hele dag het hoogste lied. Heb je nog meer dieren? Een hond of een poes of een paard en een koe? Doe je niet mee aan de raad sels. je kunt er een mooi boek mee winnen. Bruinoogje. De weg die jij ge fietst hebt, ken ik heel goed, het is er prachtig en je hebt een schitterend vergezicht. Je moet er eens naar het ondergaan van de zon gaan kijken. Het is nog wel eens fijn dat je een extra uur vrij hebt. Voor de lerares is het natuurlijk niet zo prettig, dat zij al Zo lang ziek is. Ga je haar wel eens be zoeken? P i n g u i n. Van een lagere klas is het natuurlijk niet zo moeilijk te winnen. Hoe is het afgelopen met de wedstrijd van de zesde klas. ook ge wonnen Pinguin? En is de totem weer met vele strikken versierd, of gingen de gasten met de lintjes naar huis? Korenbloem. Hoe oud ben jij nichtje lief? Aan je briefjes zou ik zeggen 8 jaar, want ze zijn wel wat erg slordig geschreven. Zou je niet. eens proberen wat netter en zonder vlekken te schrijven? Heb je nog helemaal geen foto's van het koninklijk huis? Ik wil wel eens proberen wat ik voor je vin den kan. Voortaan moet je ze meteen uitknippen als ze in de krant komen, dan houdt je ze geregeld bij. Houtvester. Ik kan mij voor stellen, dat jullie als hazen op de vlucht gingen, jongens Houtvester dat had nog gevaarlijk kunnen worden. Je moet tegenwoordig wel goed uitkijken. Het is een hele tippel maar ik vind het een fijne wandeling, vooral dwars door de hei. En staat de tuin er goed voor? Dik Trom. Wat kan jij toch ge zellige brieven schrijven, zij lijken veel op de brieven van een heus neefje van mij. Dat vriendje woont nog niet zo kwaad, ik ken dat huis wel, wat een heerlijke tuin heeft hij. Het zou wel leuk zijn, als je zwemmen mocht gaan leren, het is ook wel duur Dik Trom. Zo lees jij de briefjes van Sally, ken je haar ook? Portret tentrekstert je. Jij hebt ook zo veel aan je kleine hoofd, dat het niet anders kan, of je vergeet wel eens iets. Verleden week was dat Oom Bob. Nu het kan de beste gebeuren kleine nicht. Ik heb het je al weer ver geven. Leuk al die dieren, vooral leeu wen, tijgers en olifanten want die kom je niet dagelijks tegen. Leergraag. Dan moet je al vroeg uit de veren zeg. als het mooi weer is, is dat geen bezwaar, want zo vroeg in de morgen is het buiten op z'n mooist. Ik ben ook wel eens van plan geweest naar Alkmaar te fietsen, want 'k heb er kennissen wonen, doch er is nog nooit iets van gekomen. .Te was de ring weer gauw kwijt, dat meisje bofte, clat je hem gevonden had. Oranje Vlinder. Een zingende zeeleeuw heb ik nog nooit gehoord, het zal zeker leuk geweest zijn. Er waren heel wat dieren die je misschien nog nooit gezien had. Ben je wel eens in Artis geweest? Daar zie je er ook heel wat. Het was een verdiende straf klei ne nicht, je zult het niet gauw weer vergeten denk ik. Waar bleven de raad sels? Stormvogel tje. Het is wat moois wat je mii in je brief schreef. Mij zo te vergeten foei kleine nicht. Enfin ik zal er maar weer zand over strooien, want je bent er weer. Viooltje heeft griep gehad schreef zij mij, zc zal wol weer beter zijn denk ik. Succes met de zwemmerij. oefen maar flink voor je diploma. R o zen knopje. Je bent heel welkom nichtje en je schreef mij zo'n keurig hriefje. dat vind ik erg prettig want van slordigheid houd ik niet. Was je erg ziek, of was het een beetje griep, daar leden meer familieleden aan. Kruip maar fijn in de zon. als ze er is, want dat is er goed voor Rozenknop. wr A1 v a t a. Je verhaal lijkt mij heel geheimzinnig en spannend, we zullen er wel een vervolg verhaal van moeten maken en daardoor wint het dikwijls nog aan spanning. Het is geen fraai ge zicht die brief van jou met de letters in verschillende richtingen. Als ik jou was Alvata nam ik maar gauw een be sluit welk schrift je wilt handhaven. Ik vind het leuk dat je mij weer geregeld schrijft. Zonnekind. De Treek'is altijd een zeer geliefde tocht het is ook niet zo ver en mooiere weg is er bijna niet Het is al zo lang geleden dat ik een rapport kreeg Zonnekind, ik ben het wel met je eens. dat het niet leuk is er een op je verjaardag te krijgen, dat niet aan de ei6 voldoet. Jij had niet te kla gen nicht. Juffrouw Snip. Dat was weer een aardig lange brief met gezellig zwam Snipje. Ik ben het ook nog niet eens over de verzette klok, daar moet je weer aan wennen. Ik had ook het plan opgevat te gaan dauwtrappen, maar het weer lokte niet erg. Ik denk dat ik het wel eens op een andere dag ga doen. Er zijn nog al wat familieleden naar het circus geweest, ik heb er niets van gezien. Tarzan. Je moeder zal het fijn gevonden hebben, dat je haar niet ver geten hebt op de feestdag van de moe ders. Ik wordt ook al bruin Tarzan en ik ben wel een oude oom, maar nog niet zo heel erg oud ihoor. Als het even mooi weer is zet ik ook de tuinstoelen bui ten en kruip ik in de zon. Huismus is ook al veel ouder dan jij en jouw brie ven zijn ook erg leuk hoor. Robinson Crusoë heb ik vroeger dikwijls gelezen. Huismus. Ik heb helemaal niet aan zo iets lelijks gedacht als waar je je brief mee eindigde. Daar ken ik Iluismusje langzamerhand te goed voor. Wat je over de schommelzickte schrijft, daarmee ben ik het eens, we zuilen er maar niet over doorbomen. Vroeger was mijn hond ook altijd 7.0 uitgelaten als hij uit ging, nu nog wel maar hij is gauw moe en dan loopt hij heel netjes meook zonder band. Ik vind het een leuke geschiedenis van je hond, 't is een echte slimmerik. DE OPLOSSINGEN I. Het gevraagde spreekwoord luidt: Eerlijk duurt het langst. Het wordt ge vormd door de woorden eend, rijk, les, tuurt, lag, t. II. Bedoelde vogel is een Postduif met de woorden: overweg, straat, traan, Dirk, uit, in, f. De prijs werd deze week gewonnen door Dik Trom. Maandagmiddag na I uur kan hij worden afgehaald. DE RAADSELS door LIES HELGERS Aan een wollen kous breit Elsj'e Steeds maar door de hele dag Zeg eens of je ooit tevoren Wel zo'n vlijtig meisje zag! Elsje vindt het niet vervelend Nee, ze vindt het juist erg fijn! Want zo kan ze moeder helpen En een flinke dochter zijn. Kijk ons mei6j*e daar nu zitten Op het bankje in de wei.... Helpen julïfe ook je moeder Wel 20 lief en flink als zij?. Opscheppertj'e Het nieuwe nichtje Rozenknop is dan zeker jouw vriendinnetje. Mocht zij zo'n mooi vel letje postpapier van jouw lenen, of heeft zij h^zelfde als jij. Dat gebeurt wel eens meer met vriendinnen. Je zul' van de zomer dan wel vaak gaan auto rijden, fijn zog. Babbelkousje Je hebt nog wel zo'n groot feest in het vooruitzicht en toch niets te vertellen, dat begrijp ik niet babbelkous. Leer je een versje, dat vinden Grootouders altijd prachtig. Volgende week vertel je mij er wel meer van, afgesproken nichtje? M o 11 e b o o n. Heb j'e plezier ge had bij de Rimboejacht? Jij zou het denk ik leuker gevonden hebben om naar een andere plaats te gaan met Hemelvaartsdag. Heb je veel lintjes ge wonnen? Heb j'e meegedaan aan het tooneehtukje en wat had je voor een rol? Het geheel is een spreekwoord van woorden* en 37 letters. 1 21 31 geeft ons licht en warmte. 3 5 8 32 33 is een bloem. 4 11 12 is een klein bosje haar. 9 10 18 22 26 29 36 oververtellen. 6 7 14 15 is erg warm. 13 17 21 19 20 is precies. 16 25 23 24 35 hebben we zomers wel eens erge last van. 37 27 is een verzoek om stilte. 28 17 30 is een heel klein huisje. II Op de kruislijnen komt de naam val een familielid. X X X X X X X X X X X X X Is een medeklinker. Gevederd huisdier. Ledematen. Naam van het familielid. Dient om vloeistof in te bewaren» Leeft in het water. Is een medeklinker. RUILHANDEL J o h a n n S t r a u s z, of ik het fijn vind een extra vrije dag, daar hoef je niet, aan te twijfelen. Je kunt op de wekelijkse bijdrage rekenen. Sally Swing bonnen halen. kan Oos-terveen A t h 1 e e t wil graag postzegels van Nederland en Koloniën hebben. Nufje krijgt van Nelle merken en nieuwe boekenbonnen. Bruinoogje Droste bon. help ik aan een Pinguin voor jou is er een Sun light bon. Korenbloem vraagt Artis bonnen en foto's. Houtvester bonnen. krijgt weer Patria Leergraag houdt zich aanbevolen voor Sunlight bonnen. M 011 e b o o n spaart Sunlight bon nen. Zonnekind kom maar eens kij ken of er nog Artisbonnen zijn. Op de gewone plaats en tijd ligt alles voor jullie klaar. Hartelijk gegroet OOM BOB

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12