r dCcwiAfo tB Belasting - ontduiking wordt moeilijk Japan wil aansluiting bij as Rome-Berlijn Nederland komt te Luik goed voor den dag Conferentie van ministers in schip op Donau Britsch - Fransch overleg inzake Russisch pact Waarom heft men de nieuwe belastingen? Dehandel metRusland De „Piet Hein" vaart proef Aantrekkelijk, sober, overzichtelijk Liberale Staatspartij voor de radio Koningin bezoekt de kustversterkingen Engelsche pers onzeker en ongerust De besprekingen der Japansche ministers STADSNIEUWS j Ie BLAD PAG. 4 AMER5FOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 MEI 1939 Aldus Prof. dr. N. J. Polak tijdens een lezing voor de notarieele vereeniging AMSTERDAM 20 Mei DOOR de notarieele vereeniging heelt nrof. dr. N. I. Polak, hoogleeruur aan de Nederlandsche Handelshoo- geschool te Rotterdam gesproken over ..de nieuwe belastingwetten" een onder werp. dat zich in een zeer groole belang stelling mocht verheugen. Bii cl» Sta ten-Generaal is ingediend een ontwerp van wet tot helling van een na tionale inkomsten en winstbelasting en wij ziging van enkele belastingwetten Het ont werp beoogt in de allereerste Plaats een algemecne heffing van 2 vet., ofwel de vijftigste penning van het inkomen. Al? ik goed zie aldus spr. is de hoofdschotel van het ontwerp 2 pet. hef fing, bereid op grond van een viertal overwegingen. In de eerste plaats geldt het allesover- hecrschende motief, dat de' overheid nieuwe inkomsten, noodig heeft. Daar over kan nauwelijks verschil van mee ning bestaan. Gezien de alom erkende noodzaak van de nieuwe heffing en van de uitgaven die de heffing veroorzaken, wil men, en dit acht ik de tweede overweging, de belasting algempen maken, zoodat de gansche bevolking er bewust in bij draagt. Dit verlangen sluit verhooging van de bestaande belastingen naar inko men en vermogen uit. Voor die uitsluiting is nog een andere reden aanwezig, die ons tot het derde motief voor de vijftigste penning brengt. Verhooging van een bestaande belasting verergert de fouten, die deze aankleven en die fouten zijn in den loop der iaren. door de telkens weer honger opgevoerde opcenten, al ter dege vergroot. Die fouten zijn van velerlei aard. Daar Is de mogelijkheid om de helasting te ontduiken door verzwijging of haar te ontgaan door bepaalde handelingen en constructies, die met het oog op de be lastingen op een bepaalde wijze tot stand worden gebracht. Daar zijn de fou ten van het op vroegere verhoudingen en op een prijsniveau van lang geleden geënt tarief, dat toen reeds on grond van ruw© schattingen verre van feilloos was vastgesteld; maar nu zeker tal van on billijkheden in zich sluit. Daar is de fout. dnt de draagkracht te mechanisch wordt afgeleid uit het nomi naal bedrag van het persoonlijk inko men. waarbij vele factoren, zooals ge zinsinkomsten. gezondheid van het ge zin, invaliditeit enz. niet in rekening worden gebracht, hoewel zii on de draag kracht van grooten invloed zijn. Het is vanwege deze laatste cate gorie van fouten, dat ik steeds heb voorgestaan een verplaatsing van het overwicht der helasting naar het inkomen in de richting van een alge meen© verteringsbelasting, die. door vrijstelling van eerste levensbehoef ten en belasting van de verteringen daarboven, automatisch een groot deel van de fouten der inkomsten belasting corrigeert. En ik zou dan ook uit helastingtheore- tisch oogpunt gaarne de voorkeur geven aan verhooging van de omzetbelasting, ware het niet, dat verhooging daarvan in een tijdperk van depressie te zper ver lammend zou werken op het bedrijfsle ven. Zoo goed als van een verteringsbelasting zal de óorrigeerende werking van de thans voorgestelde 2 pet heffing niet zijn Maar een aantal fouten van de inkomsten belasting kleven haar niet aan De moge lijkheden haar te ontduiken, of te ont gaan ziin minder groot of liggen anders haar tarief is geheel anders opgebouwd en de gezinsinkomens treft zii op geheel an dere wijze dan de inkomstenbelasting. Dat men een andere heffingwijze dan de be staande heelt gekozen, is hiermede ver klaard N\AST de 2 pet. heffing staat de vennootschapsbelasting van 8 pet. van de winst van naamlooze vennootschappen en andere licha men. In de Memorie van Toelich ting wordt zij met de 2 pet. heffing verbonden door de overweging, dat de proportioneel© heffing tot een progressieve moet worden gemaakt, eenerzijds door verlaging van lasten, die thans zwaar op de minder draag- krachtigen drukken, anderzijds door het vragen van een extra offer van de meer draagkrachtigen. Zulk een extra offer zou worden ver wezenlijkt door een extra heffing van naamlooze vennoot: chappen, welke hef fing uiteindelijk zal worden gedragen door belastingplichtigen, die in het alge meen tot de groep van de meer draag krachtigen bPhooren" De moeilijkheden, die de winstbepa ling opwerpt, zijn te minder, naarmate de fiscus soepeler is in het aanvaarden van de schattingen en overwegingen van de bedrijfsleiding, welke aan de winst bepaling ten grondslag liggen. Het ontwerp doet meer dan een stap in deze richting. De tegemoetkoming die men bii de invoering der winstbelasting aan de naamlooze vennootschap gaat verlecnen. strekt men niet uit tot de na tuurlijke personen, wier bedrijfswinsten rechtstreeks onder de inkomstenbelas ting vallen. Voor deze blijft de compen satietermijn beperkt tut drie jaar, voor deze blijven de afschrijvingsregelen en reserveerings verboden ten volle van kracht. Niettemin zou juist voor progres sieve belasting een ruimere compensatie en een soepeler win^tberekening van groote beteekenis zijn. Nog wijdde spr. een beschouwing aan de voorgestelde wijziging van de perso- neele belasting naar de huurwaarde. Voorgesteld wordt de helasting op win kels. hotels, café's en restaurants geheel dus en in opcenten, en in hoofdsom, te laten vervallen, terwijl die op woningen, en theaters, intact blijft, en ir hoofdsom en in opcenten. De economische uitwer king van dit gedeelte der voorstellen dient terdege te worden onder de oogen gezien. Natuurlijk moet ook voor de overige voorstellen, en met name van de nieuwe 2 pet. de economische uitwer king worden afgewogen tegeno-er de directe eischen van de schatkist. Een algemeene verlaging van alle inkom» mot 2 pet. grijpt, diep in het economisch leven, vooral wanneer deze plaats vindt in een tiid van ernstige werkloosheid van arbeid en kapitaal en van ontstel lend gebrek aan ondernemerslust. De memorie van toelichting is te sober om duidelijk tc doen blijken dat deze hef fing in nauw oorzakelijk verband staat met de groote kapitaalsuitgaven waartoe de regeering thans is overgegaan. Men stelle zich duidelijk voor oogen de samenhang tusschen 1. de noodzaak van een groot opgezette toerusting voor verdediging van het Nederlandsche grondgebied in vier we reld deelen. 2. de stimuleerende invloed, die van zulk een toerusting uitgaat op tal van tak ken van het Nederlandsche bedrijfs leven. 3. de noodzaak, alle beschikbare krach ten. desnoods door dwang en onk de bcmoeiïnecn met het bedrijfsleven, tc richten op deze beide doeleinden. AUTOVERVOERDERS VEREENIGEN ZICH Alg. Ned. Beroepsauto- vervoerders Bond opgericht Dezer dagen is opgericht de Alg. Ned. Beroepsautovervoerdcrs Bond, een organisatie van ondernemers op het gebied van het goederenver voer per auto. Aanleiding tot deze oprichting vormen de huidige toe standen op vervoergebied, welke uiterst moeilijk zijn, terwijl de aan hangige wettelijke regeling deze be langhebbenden evenmin bevredigt. De oprichters der nieuwe vereeniging zijn van meening, dat organisatie noo dig is in het belang der bedrijven. Wel bestaan reeds eenige vereenigingen op dit gebied, doch zeer velen waren al zijdig gebleven, met i.ame zij. die om andere rédenen reeds lang lid waren van den A.N.W.B. en die er moeilijk toe konden overgaan, lid van een nieuwe uganisntie to worden De oprichters van de nieuwe vereeniging hebben daarom de bedoeling dat deze zirh uit sluitend zal bezig houden met vakbe langen. op welk gebied de A.N.W.B om principieels redenen niet werkzaam is, 'at zij zich zal onthouden van al het geen de A.N W B reeds doet; al haar leden zijn lid van den A.N.W.B. Zij is echter geheel zelfstandig en onafhanke lijk van den a.N.W B en zal op haar gebied samenwerking zoeken met an dere vereenigingen. welke een gelijK loei nastreven, om b'i de regeei-inc. de volksvertegenwoordiging en andere in stanties een krachtig geluid 'c kunnen doen hooren. -GRAVENHAOE 10 Mei. Een de legatie uit het „Comité voor den handel met Sovjet-Rusland" vertrok gisteren naar Moskou, om aldaar algemeene he «prekingen te houden over onzen handel met de Sovjet-Unie. De delegatie hestaal uit de drie heeren. die in 10.15 en 101? ook reeds met eenige vertegenwoordi gers van het volkscommissariaat voor den buitenlnndprhen handel van de USSR onderhandelden, n.l. de heeren E. D van Walree, prof mr. A. N. Mo lenaar en W. II. Refhmeier. 'S-GRAVENHAGE. 20 Mei..— Het Prinselijk jacht „Piet Hein" heeft op 1? dezer een kleine proeftocht gemaakt op het IJsselmecr welk wcnschelijk werd geacht na de verschillende jaarlijksehe winter-onderhouds-werken. De voorzitter en enkele leden van de technische com missie onder wier auspiciën het jacht destijds werd gebouwd konden tot hun ne vreugde constateeren. dat het jacht nog steeds aan alle gestelde verwach tingen beantwoordt, terwijl ook prof Vossnack uit Delft na een te voren ge houden stabiliteitsproef opnieuw beves tigde. dat de Piet Hein een zeer stabiel schip is, dat aan de hoogst gestelde eischen van stabiliteit voldoet. LUIK. 20 Mei f 1 P de beide Maasoevers in de on- middellijke nabijheid van het centrum der stad Luik zijn momenteel honderden werklieden bezig met de laatste voorbereidingen voor de Inter nationale Tentoonstelling voor Water techniek Luik 1939. welke hier van Mei tot October wordt gehouden. Zooals hekend is ook Nederland niet achtergebleven met het inrichten van een paviljoen op de expositie, waarvan het onderwerp watertechniek zoo nauw verband houdt met de ontwikke ling van ons land door de eeuwen heen. Het Nederlandsche paviljoen J ET Nederlandsche paviljoen in J Luik is wel zeer gunstig gele gen, want iedere bezoeker moet er langs, of liever er onder door, want het luifelt over den straatweg langs de Maas, een der wegen waarlangs de tentoonstellingsgebouwen zijn op getrokken. Het is sober van archi tectuur, maar aantrekkelijk en het dient slechts ooals de architect H. C. Pieck het uitdrukte, om de in zending eenigszins te beschermen. Buiten op de grootp muurvlakten zijn schilderingen aangebracht, de ontwik keling van de Nederlandsche scheep vaart in don loop der ecuwen betref fendc. De Nederlandsche deelneming aan de internationale tentoonstelling is in de eerste plaats gedacht nis oen nationale representatieve manifestatie van hot geen Nederland op het gebied van water vermag. In dozen gedachtengnng is aan het Departement van Waterstaat de be langrijkste plaats in het paviljoen inge ruimd. Do hoofdschotel der inzending bestaat dan ook uit een maquette der voornaamste scheepvaartwegen in Ne derland. Met behulp van electrisch voortbewogen scheepjes geeft deze ma quette een beeld van het primaire scheepvaartnet in Nederland. Eveneens op den beganen grond is een plaats ge maakt voor een maquette van een z.g. veerwagen, welke uitvinding thans wordt toegepast hij de overgangen over tiet Amsterdam-Rijn-kanaal. De achterwand van het gebouw wordt ingenomen door een groot wit raam, waarop volgens een nieuw procédé fo to's zijn aangebracht van groote Neder landsche waterwerken. Op een kaart wordt daarenboven door neonbuizen aangegeven in welke eeuwen de groote inpolderingen in Nederland zijn beëin digd, terwijl tevens wordt geïllustreerd wat de Hollanders op bet gebied van watertechniek in Europa hebben gepres teerd van den tijd der Romeinen af. De drooglegging van de Zuiderzee is op de zelfde wijze aanschouwelijk voorgesteld. De trap opgaande naar de bovenver dieping, welke zich boven de straat uit strekt. valt ons oog op de inzending van de kustverlichting, welke verschil lende typen lampen, lenzen enz. ten toonstelt en tevens een kaart van de vuurtorens en lichtschepen voor de Ne derlandsche kust, waarop de lichten dei vuurtorens op den waren tijd aan en uit flitsen. De korte wanden van deze verdieping worden ingenomen door de inzendingen van Amsterdam en Rotterdam. In de Limburgsche inzending neemt vanzelfsprekend het mijnwezen een voorname plaats in. Verlichte kaarten geven een overzicht van de hoofdver- keerswegen te land en te water. Voorts zijn or nog inzendingen van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer, van de Watersport en van de Vereeniging Cen traal Baggerbedrijf en van de steden Dordrecht cn Vlissingen. Kortom: alles wat in Nederland met het water te maken heelt en wat heeft dut niet wanneer ons land er dermate van doortrokken is heeft een plaats op deze tentoonstelling ge vonden. welke inderdaad een naar mo gelijkheid volledig beeld geeft van den echt Nederlandsehen strijd tegen de golven, waaraan wij misschien veel hebben verloren, maar waardoor wij nog meer hebben gewonnen Nederland komt hier in Luik voor treffelijk voor den dag Het ligt in het voornemen van het co mité op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bernhard. een specialen Neder- landschen dag te organiseeren. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. Krachtens ministericele beschikking zal op Maandag 22 Mei a.s., aan vangende te 18.25 uur, over de zen ders Hilversum 1 (1875 m.) en Jaars veld (-115 m.) vanwege de vereeni ging van liberale radio-amateurs (liberale omroep) een bijzondere ra dio-uitzending plaats hebben, ter herdenking van de oprichting van de Liberale Staatspartij. De herden kingsrede zal worden uitgesproken door het lid van het dagelijksch be stuur der V.L.R.A., den heer Wt. J. Bastiaan. Tocht tusschen Scheveningen en Hoek van Holland 's-GRAVENHAGE, 20 Mei. H.M. de Koningin heeft hedenochtend de kustversterkingen tusschen Scheve ningen en Hoek van Holland be zichtigd. Om 10 minuten voor half- tien kwam de Koningin op het Noordelijkste gedeelte van den boulevard te Scheveningen aan. Hare Majesteit reed in een geheel geopende auto met Haar Hofdame, freule van Asbeck en Haar adju dant majoor Phaff. De Koningin was gekleed in eën bontmantel In een tweede half geopende hofauto waren gezeten Hr. Ms. adjudant. «Ie ka pitein van liet Indische leger Roms- winckcl en Hr. Ms. ordonnansofficier, eerste luitenant Egter van Wissekerke. Nadat de Koningin was uitgestapt maakte reserve-luitenant-generaal J. van Andel, plaatsvervangend comman dant van de vesting Holland de Konin gin zijn opwachting en stelde aan Hare Majesteit voor majoor G. K. H. de Bont, commandant van het grensbataljon gre nadiers. Tien manschappen op het trot toir opgesteld, gaven voor de Koningin een demonstratie van het bezetten van een zware mitrailleuropstelling. Vervolgens werden de opstellingen van andere wapens bezichtigd. Zoo zag de Koningin o.a. in de binnenhaven het wegroeien van een detachement torpe- disten in vletten, die niet de riemen het koninklijk saluut brachten, opstellingen van het nieuwe pantscrafweergeschut (png) en van mortieren. Bij het radiostation aan den Krancn- burgweg, waar het Ververschingska- naal uitmondt, deed de Koningin ma joor de Bont ontbieden. Hare Majesteit zeide hem, dat zij mot groote belang stelling de verschillende verdedigings werken had bezichtigd. Dit bezoek had .55 minuten geduurd. Daarop reed de Koningin met generaal van Andel en Haar gevolg naar Kijkduin, vandaar naar Terheide en tenslotP naar Hoek van Holland, ter bezichtiging van het geen daar tor plaatse in het belang der kustverdediging is verricht. BELGRADO, 20 Mei (Havas). Officieel wordt bevestigd, dat Gafencu en Markowitsj, de minis ters van buitenlandsche zaken van Roemenië en Zuid-Slavië, Zondag in een schip op den Donau een on derhoud zullen hebben. De Roemcensche minister van buiten landsche zaken, Gafencu, begeeft zich heden naar Severin Turnu, waar hij aan boord van een Donausclvip zal gaan. I-Iij za op de rivier een onderhoud hebben met zijn collega van Zuid-Slavië. Mar kowitsj. Het schijnt, dat dit onderhoud ten doel zal hebben het bezoek van Prins Paul aan Italië te behandelen, als mede het verdrag, dat gesloten is tusschen Turkije en Engeland en.de gevolgen hiervan voor de Balkan- Entente. In offirieele kringen te Boe karest is men blijkbaar niet van meening. dat dit verdrag de verplich tingen van Turkije als lid van de Balkan-Entente aantast. Het bezoek, dat Gafencu aan Afckara zal brengen en dat in de tweede helft van Juni zou geschieden, zal aanmerke lijk worden vervroegd. Misschien zal de minister reeds vóór einde Mei naar Tur kije vertrekken. ANTI -ROEMEENSCHE BETOOGINGEN IN BULGARIJE SOFIA, 20 Mei (Havas). Gister- avond zijn hier anti-Roeraeensche betoogingen gehouden, die door stu denten op touw waren gezet. De sprekers eischtcn wraak voor de 22 Bulgaren, die dezer dagen in de Dobroedsja gedood zijn. De menigte zong vaderlandsche liederen. De be- toogers werden uiteengedreven, zon der dat zij de Roemeensche legatie, die streng bewaakt werd, hadden LONDEN, 20 Mei (Reuter). - In hun commentaren op Cham berlain's verklaringen in het La gerhuis zijn de Engelsche bladen het er over eens, dat een spoedige overeenstemming met Rusland noodig is. Zij geven uiting aan hun bezorgdheid, dat er een vertraging ontstaan is. De pers vraagt zich af, of er soms ernstige belemmerin BUITENLAND TOKIO, 20 Mei (Havas). Uit welingelichte bron verneemt men, dat de Japansche premier, baron Hiranoema zich veel moeite geeft om tot een beslissing te komen ten aanzien van de verhou ding tot Rome en Berlijn. De Japansche regeering hoopt te kun nen aankondigen, dat Japan zich nauwer bij de as RomeBerlijn zal aansluiten, bijvoorbeeld doordat een militair bondgenoot schap met Duitschland en Italië zal worden gesloten, indien de desbetreffende Japansche voorstellen door Rome en Berlijn wor den aanvaard. De politieke bedrijvigheid te Tokio is heden zeer groot. Belang rijke beslissingen lijken te kunnen worden verwacht. Na de heden gehouden bijeenkomst van het Japansche kabinet hebben de ministers van oorlog en marine een half uur geconfereerd. Hiranoema is na een onderhoud met Konoje door den Keizer ontvangen. NADAT de bijeenkomst der Ja pansche ministers twee en een half uur geduurd had, is een kort communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, „dat de bespreking der Japansche politiek ten aanzien van den Europeeschen toestand tot volledige overeenstemming heeft geleid". Na de conferentie tusschen den mi nister van marine. Yonai, en den minis ter van oorlog. Itagaki, die tezamen beraadslaagd hadden na den kabinets raad van heden, is besloten, dat een dringende conferentie zal worden bijeen geroepen van den premier, den minister van oorlog, den minister van marine, den minister van buitenlandsche zaken, en den minister van financiën voor het plegen van overleg cn om zoo mogelijk een besluit te nemen over regeerings- maatregelen teneinde het hoofd te bie den aan den toestand, die voortvloeit uit de Europeesche problemen. Itagaki en Yonai zullen daarbij open hartig hun onderscheiden meening over deze aangelegenheid tot uitdrukking brengen. Men verwacht, dat dc regcering haar houding jegens den Europeeschen toestand zaï bepalen, rekening houden de met deze mceningen. Gemeld wordt, dat als gevolg van een reeks besprekin gen tusschen leger- en vloot-autoriteiten, een voorloopige conclusie tot stand is ge komen. TEGEN NAT. SOC. PROPAGANDA IN ARGENTINIË BUENOS AIRES. 20 Mei (Havas). De leiding der universiteit van La Plata heeft voor een jaar Sophie Lovera ge schorst, docente aan het lyceum voor meisjes, omdat zij nationaal-socialisti- sche propaganda voerde onder de leer lingen. TRANS-ATLANTISCHE LUCHTDIENST BEGINT VANDAAG NEW YORK. 20 Mei. (Reuter) Pan-American Airways heeft mede gedeeld, dat de transatlantische luchfdienst heden, Zaterdag, zal worden geopend. Om 18.20 Ned. Z.T. zal de Yankee Clipper met een lading post vertrekken voor het eer ste traject van New York naar de Azoren. De burgerlijke luchtvaart-autoriteiten der Ver. Staten hebben gisteren aan de Pan-American Airways vergunning ver leend voor het vervoeren van passagiers en post over den Atlantischen Oceaan. Evenwel is de bepaling gemaakt, dat zonder passagiers vijf vluchten heen en terug moeten worden gemaakt over.de Zuidelijke route alvorens passagiers zullen mogen worden vervoerd. Er zul len, wanneer de geregelde dienst een maal geopend is. in beide richtingen twee vluchten per week worden ge maakt. DUITSCH -LITAUSCH HANDELSVERDRAG BERI.tJN, 20 Mei (D.N.B.). - In den loop van een gisteren begonnen vacan- tiereis zal de Litausehe minister van bui tenlandsche zaken Urhsvs gevolg geven aan een uitnoodiging van minister von Ribbentrop tot een kort verblijf in Ber lijn. Von Ribbentrop en Urhsvs zullen tijdens dit hpzoek het handelsverdrag tusschen Duitschland en Litauen onder- teckenen. CHAMBERLAIN UIT LONDEN VER TROKKEN LONDEN, 19 Mei (Reuter). Minis ter-president Chamberlain is uit Lon den vertrokken om het weekeind bij vrienden buiten de stad door te bren gen. gen zijn, welke de practische voordeelen van het door Rusland gewenschte verdrag teniet zouden kunnen doen. Alvorens gisteravond om tien uur vla Parijs naar Genève te vertrekken, heeft de Sovjet-ambassadeur Maisky nog een laatste onderhoud gehad met Van Sit- tart, die nog eens de Russische voorstel len met hem wilde bespreken. Volgens in diplomatieke kringen te Londen ver- kregen inlichtingen kan verwacht wor den, dat het officieele antwoord der Brit- sche regeering op de Russische voorstel, len tegen het midden der volgende week, d. w. z. na den op Woensdag te honden kabinetsraad, zal worden overhandigd. Na de bijeenkomst van de kabinets- commissie van buitenlandsche zaken en de laatste bespreking tusschen Van Sit- tart en Maiskv meent men in diploma tieke kringen te Londen, dat de Brit sche regcering eon nieuwe pogine zal doen om aan de Russische voorstellen zooveel tegemoet te komen als in overeenstem ming te brengen is met haar tegenwoor dige verplichtingen cn met de opvatting, die zij heeft van de eischen van den Europeeschen toestand. De Britschè minister van buitenland sche zaken. Lord Halifax, is vanochtend naar Genève vertrokken om deel te ne men aan de zitting van den Volken bondsraad, die door den vertegenwoor diger der Sovjet-Unie gepresideerd zal worden. Hot is thans vrijwel zeker, dat Maiskv de Russische vertegenwoordiger zal zijn. Men gelooft, dat de besprekingen tus schen Halifax 'en Maisky te Genève zul len worden voortgezet, vooral als er hoop bestaat op een spoedige overeenstem ming. Te Parijs zal Halifax besprekingen met Bopnet hebben Met denzelfdcn trein vertrekken beide ministers vanavond naar Genève. Het voornaamste onder werp van bespreking te Parijs zullen de Britsch-Russische onderhandelingen zijn. Men hoopt aan Britsche zijde, dat die dan in een zoodanig stadium zullen zijn gekomen, dat. bij de hervatting der be sprekingen met Maiskv definitieve vor deringen mogelijk zullen blijken. Buitenlandsch weeroverzicht Buitenlandsch weersoverzicht, mede gedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt: In de luchtdrukverdeeling is weinig verandering gekomen, het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië nam echter belangrijk af. Over Oost-Europa blijft een warme luchtstroom trekken naar de Baltische staten. Hier bewegen zich zwakke storingen in Noord-Ooste lijke richting, waarbij regen valt en ook onweer voorkwam. Het vlakke mini mum over Frankrijk is opgevuld, dat over Zuid-Scanrlinavië is gisteren min der diep geworden, maar vanmorgen daalden de barometers daar weer. Op den Oceaan (op 20 graden w.l. en 45 graden n.b.) ligt een niet zeer diepe depressie, die zich niet actief betoont. Over het Kanaal ontwikkelde zich een gebied van hoogeren luchtdruk, terwijl over Schotland nog een zwakke storing ligt. De intensiteit van de koude lucht stroom over onze omgeving verminder de, doordat de luchtdrukgradient nog verder afnam. Tengevolge van de nach telijke uitstraling kwam plaatselijk nachtvorst voor (te de Bilt - 1.2 graden). GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak 11 t.m. 17 Mei 1939 Damesarmbandhorloge, vulpen en potlood in etui, sleutel, paar handschoe nen, damesportemonnaie met inh., ring, dameshandschoen, damesrijwiel, pakje inh. damesgoederen, stofbril, rij wiel bc- lastingmerk, damesportemonnaie met inh., ceintuur, kinderschoentje, schaar, dameshandschoen, huissleutel, heeren rijwiel, handschoen, damcstaschje, trom petje, sleutel, paar dameshandschoenen, lederen kapje, sleuteltje, ceintuur, hee- renportemonnaic, lipssleuteltje, vaatje boter, rijwiclbelastingmerk in etui, hee renrijwiel, damesvLlpen. Inlichtingen dagelijks Hoofdbureau v. Politie van 912 uur v.m. en van 24 uur n.m. Niet per telefoon! BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 20 Mei Geboren: Jannetje, d. v. Willem van Laar en Jenneke Barendina van Ingen. Bernar- dus Hendrikus Johannes, z. v. Bernar- cliis Hendrikus Johannes Elverding en Alijda den Ouden. Adrianus Karei Lo- dewijk, z. v. Evert Veen vliet en Bertha. Molenaar,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 4