FILMS voor deze Week: Jeugd demonstreert veiligheid fSTADSNIEUWS I Verkeersexamen van leerling en s ZESTIG JAAR GEHUWD Pesie's bad geopend Bijeenkomst der K.J.M.V. Raadsagenda JOH. BOTTINGA BEDRIJFSLEVEN Orkestvereeniging Amersfoort 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 MEI 1939 k._J Weesf gelijk de kinderen, Rijdt zoo veilig als zij IE de jeugd heeft, heeft de toekomst" is een stelregel, die zonder twijfel den bestuui'deren der vereeniging „Veilig Verkeer" moet hebben geïnspireerd tot een maatregel, waarvan de juistheid en het nut iedereen duidelijk moeten zijn, die ook maar eenigszins met de ingewikkelde puzzles van het heden- daagsch verkeer te maken heeft. En hebben wij dat niet allen? „Veilig Verkeer" is enkele jaren geleden be gonnen met het geven van systema tisch onderricht in de verkeersrege len aan de scholieren der Neder- landsche lagere scholen. Het spreekt vanzelf, dat dit streven zoowel bij ouders als opvoeders sterken weer klank vond. Gistermiddag werden de aldus in het geordend weggebruik opgevoede kleinen, zoowel practisch als theore tisch, aan den tand gevoeld. Hoofdinspecteur van Rooyen, de heer W. J. van Dam Jr., inspecteur van Gorkum en twee leden van de motorbrigade namen ook dit jaar het examen aan de jonge weggebruikers af. Iedere deelnemer kreeg een kartonnen nummer, dat, aan de fiets bevestigd, de controle op het doen en laten van den drager of draagster mogelijk maakte. Van de van Oldenbarneveltiaan, waar de Amersf. Schoolvereeniging haar ge bouw heeft, liep de route langs den Beu kenweg, Utrechtscheweg, Bergstraat, Arnhcmscheweg over de Varkensmarkt en langs Stationsstraat en Stationsplein weer naar het punt van uitgang terug. Daar vertrokken ze, volop overtuigd van hun verantwoordelijkheid, op den weg ditmaal. De handen werden bij iede re bocht duidelijk uitgestoken, de rech terkant werd nimmer verlaten. Geen automobilist hoefde op dezen middag plotseling te remmen voor een op het nipnertje voor hem langs suizende klei ne gedaante Op de Varkensmarkt ging het zelfs zoo voorbeeldig, dat enkele volwassenen, onder den indruk van de blijkbare ernst, waarmee de nieuwe generatie het ver keer opnam, zich ijlings haastten, om daartegenover geen slordig en onbesuisd figuur te slaan. Deze kindertocht vol- gens-de-regelcn-der-kunst werkte in hooge mate opvoedend. Een slagersjon gen hield van schrik met twee handen z'n stuur vast, een meneer-met-parapluie stak, voor het eerst in zijn leven mis schien, de Utrechtschestraat op de kort ste manier over, en een enorme herders hond, van plan om pardoes over den rij weg naar een foxterrier te hollenliet dit na. Slechts een der deelnemende knaapjes dat héél eventjes op zijn ba gagedrager was gaan zitten, verstoorde een kort oogenblikje de stille demon stratie der veilige jongeren. Het practisch gedeelte van de proef was dus bevredigend verloopen. De theo retische kant bleek meer moeilijkheden te bieden, zooals kon worden verwacht; Over het algemeen echter bleken de hoofdzaken, zooals „verkeer van rechts gaat voor", verordeningen omtrent rij wielpaden en begrip van de teekens van den verkeersagent, er goed „in te zit ten". Dat soms even geweifeld werd bij het zich herinneren van kleur en vorm van een verbodsbord, of dat enkelen de sta tionneer- en stopverbodsborden niet da delijk thuis konden brengen werd ver geven. Dat er van dit examen echter geen grapje werd gemaakt, bleek wel uit het feit, dat er van de 34 candidaatjes zes afgewezen moes ten worden. Deze zullen echter het volgend jaar gelegenheid krijgen, het mooie insigne dat na het met goed gevolg afleggen van de proef ■3$ beschikbaar werd gesteld, nog te verwerven. De voorzitter van „Veilig Verkeer" hier ter stede, de heer G. Goorhuis, wees de geslaagden tenslotte op het belang van een zich gocd-bewegende jeugd voor het verkeer, en dankte het hoofd der geëxamineerde school, den heer J. Asyvee en den onderwijzer die de verkeersregelen doceerde, den heer J. A. Bienstman, voor den door hen ge toonden ijver. Beide heeren richtten een 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu- wing voor mogelijk gevaar. v mmm.M yr Rond zijn verkeers- borden, die een verbod V&* of een gebod inhouden. O D wóórd van dank aan het adres van het bestuur van „Veilig Verkeer", waarna de meisjes en jongens hun lang-begëcr- de insigne kregen. Zij ontvangen bo vendien een diploma, waarmede ze in het gilde der behoorlijke weggebruikers opgenomen zullen zijn. Hieronder laten wij hun namen vol gen: Jongens. Henk van Bennckom. Jaap Biekaart, Kees d'Huy. Henk de Haan, Por Hana, Herman Hardebol, Frans Hupkens van der Eist, Bennie Joustra, Tonnv Lange- reis, Hans Leemans, Frits Mantel, Rob bie van Ommering, Paul Ostermann, Nico Stutterheim, Gerrit Vcldmeyer. M e i s j e s. Ilse Bock, Nellie Boers, Willy Harm- sen, Mieke Heufke Kantelaar, Tineke Kamerling, Carla Laarhuis, Annie Riem Vis, Digna Rost van Tonningen, Joan Rijsdijk, Juultje Serphos, Grectje Sparnaay, Nanie Vermeulen, Gerda Wouters. Het echtpaar D. van Appelen- v. d. Bijtel viert feest Muziek en vlaggen in de Eemsjtraat T""A OOR de anders zoo rustige Eemstraat hebben vanmorgen feestklanken geschetterd, zoo luid, dat zich overal de deuren en de ven sters openden en een groot aantal bewoners het huis verliet om van die aubade getuige te zijn. Twee menschen waren er, op wie zich aller aandacht concentreerde. Deze twee waren de 81-jarige D. van Appelen en diens eveneens 81-jarige echtge- noote v. d. Bijtel. En de muziek gold hun zestigjarige echtverbintenis, die vandaag gevierd wordt. Dus speelde het vrijwillig muziek korps van het le R.H., onder leiding van staf-trompetter M. Klijnen, het onsterfe lijke lied „Lang zullen ze leven" en dus hadden de jubileerende echtgenootcn handen vol werk om al de gelukwen- schen der buren in ontvangst te nemen. Want dit feest is natuurlijk een gebeur tenis van den eersten rang in de Eem straat, en men legt daar graag ge tuigenis af van de sympathie voor de twee, die zestig jaren man en vrouw warenGetuigden ook de vlaggen, die in de Eemstraat, wapperden, niet van deze sympathie? De vrouwelijke helft van het zestig-jarige echtpaar weet de oorzaak daar wel van te noemen: „Wij hebben er nooit van gehouden, ruzie te maken," zegt zij „en daarom hebben we gelukkig nooit vijanden gemaakt." De woning van het echtpaar was van daag getooid met een weelde van bloe men. Deze waren gezonden door familie leden en vrienden, er waren ook bloe men en een jubileumtaart van het hoofdbestuur der plaatselijke afdeeling van de „Oude Garde". Voorts lagen er heel wat schriftelijke gelukwenschen op een tafeltje. Men toonde ons, als curio siteit, een felicitatie-telegram van een dame uit Amsterdam, waar het echt paar 40 jaar geloden woonde Vanavond gaan de feestvierende oud jes op weg naar Amsterdam, waar in een hotel, dat door een der zoons ge ëxploiteerd wordt, de bloemetjes eens op gepaste wijze buitengezet zullen worden. Wel: zoo'n feest mag dan ook wel ge vierd worden! AUTO RIJDT OP KOEIEN IN Op den betonweg HoevelakenApel doorn is de heer v. d. W., die vannacht met z'n auto in de richting Voorthuizen reed, met een koppel koeien in botsing gekomen. Een der dieren wqrd gedood. De auto werd beschadigd. Personen wer den niet verwond. De temperatuur van het water bedroeg 60 gr. Fahrenheit HET voorjaar heeft tot nu toe weinig mooi weer gebracht. Over het algemeen wordt er danig gemopperd over het feit, dat we zoo ongewoon lang verstoken zijn geble ven van alle zonnewarmte. Voor de zwembaden heeft het zich al bijzon der slecht laten aanzien. De directie van Pesie's Bad heeft echter ge meend niet langer op het mooie weer te moeten wachten. Vanmiddag zijn haar deuren voor de zwemlief- hebbcrs(stcrs) open gezet. Dat de drang naar het water niet groot was, is te begrijpen. De tempera tuur van het water, 60° Fahrenheit, rechtvaardigt zulks niet, evenmin als de bovenlucht. Maar het begin is er en op don duur kan de warmte niet uitblijven. Dan zullen wij weer getuigen kunnen van prettige zwemdagen, waarvoor Pe sie's Bad zich zoo bij uitstek leent. Dit jaar heeft het bad geen wijzigin gen ondergaan, alleê is dus bij het oude m.a.w. bij de moderne, gezellige in richting gebleven. Wij mogen hier vast wel verklappen, dat het half Juni in Pesie's bad feest wordt. Nog wel een feestweek voor alle abonné's. Alles ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de inrichting. Dat hiervoor groote belangstelling zal bestaan, is zeker. Pesie's Bad heeft zich in den loop der jaren een vaste en onmisbare plaats in de Amersfoortsche zwemwereld we ten te veroveren. Het Bad is een paar jaar geleden ge heel verbouwd en aangepast aan de cischen des tijds. Die modemiseering maakte echter geen einde aan de ge zelligheid en genoeglijkheid, welke tra ditie immer Pesie's bad gekenmerkt heeft. Ook dit seizoen is men daarmede „ge start". Wij hopen met alle zwemliefheb- bors(sters), dat het mooie weer niet lang op zich laten wachten en dat Pesie's Bad binnenkort als vanouds weer stampvol zal zijn. TENTOONSTELLING IN HET SOESTERKW ARTIER In het nieuwe clubgebouw der speel- tuinvereeniging „Het Soesterkwartier", in de Zonnebloemstraat, is vanmiddag de tentoonstelling van door de kinderen in het clubjaar 193S'39 op de „on- schoolsche bijeenkomsten" vervaardig de voorwerpen, op officièele wijze ge opend. City-Theater Gisteravond had een feestelijke bijeen komst plaats van de Kath. Jonge Mid denstands Vereeniging in het clublokaal aan de Elleboogsteeg, een bovenzaal van het patronaatsgebouw van de parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart. Deze boven zaal is door eigen leden geheel gerestau reerd en gemoderniseerd onder leiding van den heer W. Kerklaan. Het geheel is eenvoudig doch smaakvol ingericht en zal zeker een bezoek van de leden be vorderen. De heer B. Sprangers sprak een kort woord van welkom en dankte in het bijzonder pastoor Spitzen, den mo derator kapelaan van Leeuwen en den Hanze-voorzitter don heer L. A. A. 'van Hamersveld voor hun aanwezigheid en voor den van hen ontvangen steun, om daarna in een geestig betoog dank te brengen aan de werkers W. Kerklaan, I-I. Gelsing en G. Geurtscn. Ook de leden van de vrouwelijke jeugdbeweging werd dank gebracht voor de verleende steun en medewerking bij de aankleeding van het geheel. Door Pastoor Spitzen en den heer v. Hamersveld werden woorden van ge- lukwensch gesproken en werd aange drongen op een trouw bezoek van de clubavonden. Door eigen leden werd een vlot en vroolijk programma afgewerkt bestaande uit muziek, zang, voordracht en declamatie. Kapelaan van Leeuwen sprak tenslot te een dankwoord en spoorde de leden aan de ernst van het vereenigingsleven in te zien en onder leiding van het flin ke bestuur te werken aan het eigenlijke doel, apostelen te zijn van gezin, maat schappij en stand. Men bleef daarna nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Voor de openbare vergadering van den raad onzer gemeente, welke op Dinsdag 23 Mei des avonds om 7 uur aanvangt, is de volgende aanvullingsagenda ver schenen: 24. Voorstel van Curatoren van het Gymnasium om aan Mejuffrouw S. II. André een tijdelijke aanstelling te ge ven als leerares in de oude talen aan öie_ onderwijsinrichting. 25. Voorstel van B. en W. tot het ver- lecnen van ziekteverlof aan Dr. B. Keu len, Rector van het Gymnasium. 26. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit tot toekenning van voorschotten voor den bouw van 64 wo ningen door de vereeniging „Goed Wo nen". 27. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van de verordening, houdende eischen voor dranklokalitei ten ten aanzien van het perceel Co- ninckstraat 40a. 28. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van de verordening houdende eischen voor dranklokaliteiten len aanzien van het perceel Soesterweg 514. 29. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van E. de Boer om hem te ontslaan van de verbin tenis betreffende den aankoop van een complex grond in het Hellestraatkwar tier. 30. Voorstel van B. en W. tot overne ming om niet van Mevr. Bertels-Stork van een gedeelte van de bij het perceel Zevenhuizen 1 a/b behoorende kelders. 31. Reclames vergunningsrecht Drank wet. „De avonturen van Robin Hood" IN het City Theater draait deze week „De avonturen van Robin Hood", een kleurenfilm, die reeds een première in Grand Theatre beleefde. Dit werk is een van de voorbeelden, die aantoonen, hoe ver men in de Ameri- kaansche industrie reeds gevorderd is op het gebied van de gekleurde film. De beelden in „De avonturen van Robin Hood" (zijn merkwaardig scherp geble ven, de contouren zijn nimmer vervaagd, doch steeds duidelijk en krachtig. Er ibleef in het mozaiek dezer 'beelden een vaste lijn bewaard, die de achtergron den hun eigen functie die van „diep te geven" deed behouden. Een cos- tuumfilm, zooals ook deze is. wordt nu eenmaal spoedig pralerig door een be paalden vorm van effectbejag. Dit is bier niet gebeurd en dit doet eens te meer waardeering rijzen voor het goede werk, door de regisseurs Michael Curitz en William Keighley verricht. Een goede hoedanigheid is het ook, dat dit romantische werk vrij is geble ven van goedkoope sentimenten. Dit is een verhaal van den berooiden avontu rier en de schoone koningsdochter. En wie de verhalen kent van arme helden en lieftallige 'millioenenmeisjes, weet hoe spoedig men dan in Hollywood het pad der al te gemakkelijk gevonden vond sten inslaat. Maar in dit werk worden andere, en betere, wegen ingeslagen. Ondanks het bont festijn der roman tiek is dit werk dus een aangename film geworden, waarnaar men met genoegen en niet zonder interesse kijkt. Waarom? De reden is misschien zeer eenvoudig. De Robin Hood van de film is geble ven, wie hij was: de Robin Hood van de legende. Daarom is dit, verhaal van saam- zweerders en zwaardvechters, van ver raad en heldenmoed, van liefde en haat, van brutaal avontuur en listige verbor genheid zoo een eerlijk en prettig ver teld verhaal geworden. De „onmogelijk heid" het struikelblok der filmroman tiek is hier geen handicap geworden, om de eenvoudige reden, dat in deze le gende het onmogelijke juist..mogelijk is. Waarvoor is liet anders een legende? Paul Kemp, Benjamino Gigli en Theo Ungen in de film „Marionetten" (Grand Théatre) Qrand-Theatre „Marionetten" 771R zijn in deze film nogal wat mario- netten. Er zijn de poppen van den rondrcizenden artiest, die men groot scheeps „theaterdirecteur" zou kunnen noemen, en er zijn de levende poppen van het marionettentheater des levens. Dit laatste theater is hier lang niot slecht gekozenhet is een romantische wijn gaard in het zonnige Italië, waar de drui venplukkers zingend hun werk verrichten. Hier zingt en plukt ook Benjamino Gigli, alias de wijnboer Robcrti, 'alias maestro Rossi, operazanger incognito. De film is er heclemaal niet karig in, ons de grootsche kwaliteiten van dit zangwonder te onthullen. Reeds dadelijk zet, zij in met een opname van den zin genden Roberti. Wanneer Bcnjamina zijn stem genoeg heeft doen klateren in den bongerd, springt hij op de fiets om naar het volgende „concertpodium" te gaan... en dit blijkt dan de openbare weg te zijn, waar hij een gedeelte uit de opera Martha ten beste geeft, omdat er een paar gramofoonplaten het leven lie ten hij een aanrijding met Benjamino. Benjamino zingt niet alleen heel goed. Hij zingt ook 'heel veel. Het kan dan ook niet uitblijven, of hij wordt ontdekt. Zijn ontdekster is een lieftallige, maar wat te arrogante en heerschzuchtige vrouw, die oogenblikkelijk tal van kolommen der binnen- en buitenlandsche pers gaat vullen met haar „ontdekking". De mijnboer Roberti, die zijn incogni to wil bewaren, kan moeilijk vertellen dat hij al jaren geleden ontdekt werd. Bovendien vindt hij er toch wel iets aar digs in, zoo'n beschermengel de zijne te mogen noemen. Dus Lij wordt ontdekt. „Roberti is rijkelijk recalcitrant", vindt zijn ontdekster. Maar o^udat zij zich tot sociale opgave heeft gesteld dezen man tot, een ster aan den opera-hemel te ma ken, neemt ze ei' genoegen mee om hem lessen-in-opvoeding te geven in de var kensstal, cn natuurlijk volgens een sys teem, dat zij zelf bedacht heeft. De grappige verwikkelingen zijn in dezo film rijkelijk door de scènes ge strooid. Er is een „gravin", die een gewo ne boerin is; er zijn twee gewone men schen, die rondreizende artisten zijn, en ook de rest van het gezelschap schijnt soms weggcloopon uit een marionetten theater. Dit is dan ook het charmante van deze film, dat zij de sfeer der mario netten weet te bewaren, ook wanneer het theatertje geen dienst doet en de di recteur niet aan de touwtjes van z'n poppen trekt. Eigenlijk is dit ook niet noodig. want dan is er wel iemand an ders, die graag aan de touwtjes trekt. Die iemand is: Amor. En hij laat z'n levende marionetten net zoolang aan z'n grillen gehoorzamen, tot, het gelukkige éind er Is. Dan heeft Roberti de vrouw gevonden, die eenvoudig, béscheiden en verstandig is..i een zeldzaam voorko mende vrouw. Errol Flyrtn en Olivia de Havilland in de film „De avon turen van Ro bin Hood". (City Theater) i regelbaar- Hii ^H ook U krachtige voeleo. tn ome speciaal ingerichte Salo verschatten w>l U huto onderdebeste rnttnTgXtadreT. Langestraat 28 Tel. 59 DAT DOET MEN NIET Al zou het wel eens lekker zijn. Maar wat men wel doet nü, in het voorjaar de winterbrandstof besteilen. Tegen de nu geldende lage prijzen. vanACHTERBERGH Z van EIST KOLENHANDEL KOE5TÊEG 5 TELEFOON 155 Opening Sigarenmagazijn De heer G. M. van der Heijden open de hedenmiddag zijn nieuw sigarenma gazijn aan den Soesterweg 378. Naast sigaren worden ook bieren, wijnen, li keuren enz. geleverd. Een uitgebreide collectie rookartikelen is aanwezig. Men leze de desbetreffende advertentie in dit blad. Men schrijft ons: Gisteravond heeft de Orkest vereeni- ging „Amersfoort" haar traditioneelen „slotavond" gehouden in het Repetitie lokaal aan de Regentesselaan. Van de gelegenheid een huisgenoot mede te nemen hadden verschillende leden dankbaar gebruik gemaakt. En kele leden gaven eenige soli ten beste, waarbij bleek, over welke goede krach ten de vereeniging beschikt. Noemen we de pianisten, mevrouw Kostense, van Doorneveld en Uitzinger, die, op een weliswaar in niet zoo goeden staat, ver- keerende vleugel, toonden, de piano- techniek te beheerschen. Iets nieuws voor de leden was het optreden van Henny van Doorneveld, die, door haar moeder begeleid, eenige Fransche eri Engelsclïe liedjes zong met een mqoi, vol geluid, zoodat allen aandachtig luis terden en in haar zang een voorspelling van een goede toekomst, zagen. De heer Rector speelde op een zeer mooi instrument eenige vioolnummers op keurige wijze. Zijn spel nadert, dank zij volhardende studie, de volmaakt heid. Wij wenschen den heer Rector egn goede toekomst ale violist. Nog eenige leden gaven van hun kunnen blijk, het geen zeer gewaardeerd werd. Ter afwisseling werd door den heer dr. Rcynders een causerie gehouden over „Indische Volksuitingen", waarbij door hem zelf gemaakte lantaarnplaat jes de aantrekkelijkheid nog verhoog den. De vlotte, geestige voordracht werd aandachtig gevolgd en met een hartelijk applaus bekroond. En zoo was 't. aï bijna half twaalf, toen de voorzitter, de heer W. A. Dwars, dezen aangenamen avond sloot met een dankwoord aan de vele medewerkers en met, een „Tot weerziens" in Septem ber, wanneer het. nieuwe speelseizoen wederom zal aanbreken. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 19 Mei. Aardbelqn 24G6, perziken 1116, tomaten 24, dubb. boonen 90. andijvie 916, worte len 813, postelein 1012, raapstelen 59, rabarber 20—50, radijs 6—14, sja 1030, spinazie 26—51, uien 1.501.53, look 5—8, selderij 913, peterselie 14— 19, bloemkool 1429, komkommers 812. EIERVEILING AMERSFOORT. 19 MeL Aanvoer 75000 stuks. Witte eieren 3.20—3.60, bruine 3.50-3.85, cendeieren 2.7<A» 2.80, ganzeneieren 8.00.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7