H. M. de Koningin naar België vertrokken DE POOLSCHE DOUANE- INSPECTEURS hervatten hun arbeid Salazars oordeel over het begrip „levensruimte" CITROEN IN GROOTE SPANNING wachtte Essehen af DE EEMLANDER Dinsdag 23 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 308 Provocatie van Polen het doel te Danzig? Auto met militairen rijdt tegen een boom Joegoslavië en Roemenië Vijf minuten voor half drie betrad Zij den Koninklijken trein Turkije en de Balkan r~ Portugeesch premier waarschuwt tegen vorming van ideologische blo kken BOVEE VOOGT MAN TRACHT ZIJN VROUW TE VERMOORDEN Opdracht tot bouwen van baggermolens Licht op: 9 uur 28 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van ien prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Gruebner, gedood bij het incident te Kalthof, gaf meermalen aanleiding tot Poolsche klachten WARSCHAU, 23 Mei. (Pat). - De Danzigsche onderdaan Grueb ner, die gedood is door den chauf feur van het Poolsche commissa riaat-generaal te Danzig, die daar bij volgens de lezing van het Poolsche persagentschap uit wet tige zelfverdediging handelde tij dens een aanval op den Poolschen 'douanepost te Kalthof in den nacht van 20 op 21 Mei. had reeds eerder aanleiding gegeven tot Poolsche stappen. Zoo richtte de Poolsche commissaris op 9 December 1937 een schrijven aan den Senaat der Vrije Stad over een incident, dat door Gruebner uitgelokt was bij den Poolschen douanepost te Kalthof. De Senaat antwoordde hierop den 28sten Februari 1938. waarbij uit drukking gegeven werd aan spiit en waarbij de schuld van Gruebner erkend werd. Tien dagen geleden. 11 Mei 1939. deed de Poolsche commissaris stap pen bij den Senaat over een aanslag door denzelfden Gruebner te Kalt hof op den Poolschen douane-in specteur Czaia gepleegd op 29 April 1939, toen een ernstiger incident slechts verhinderd werd door de arrestatie van Gruebner door de Danzigsche politie. Ten slotte nam Gruebner in den nacht van 8 op 9 Mei j.l. deel aan een aanslag met voetzoekers op den Poolschen douanepost te Kalthof. De vier Poolsche spoorwegarbeiders, Üie Zondag gearresteerd werden dooi de Danzigsche politie tijdens de uit oefening hunner functies op het station Van Kalthof. zijn in vrijheid gesteld. De Poolsche douane-ambtenaren te Kalthof, wier huis vernield is, heb ben zich voorloopig in het station 'geïnstalleerd. Zii voelen zich daar vei liger dan in een particuliere woning. doch de uitvoering van hun taak is er moeilijker door geworden. Men meent verder te Warschau, dat het antwoord van den Danzigschen Senaat op de nota van den Poolschen commissaris- generaal niet zal worden gegeven vóór dat het onderzoek naar de incidenten zal zijn geëindigd. Men heeft den in druk. dat deze zaak voor het oogenblik geen verdere consequenties zal hebben noch diepere reacties In Poolsche politieke kringen wijst men er op. dat de taktiek van Danzig de strekking zou hebben Polen te enerveeren door incidenten en provocaties, die het zouden drij ven tot daden, die Danzig of Ber lijn zouden kunnen aualificeeren als éen agressie. Duitsche agents-provo- cateurs Het parket te Posen in Polen heeft bevel gegeven tot arrestatie te Bojanof van vier Duitsche inwo ners. die enkele dagen geleden op de ruiten van Duitsche winkels „weg met Hitier" hadden geschre ven. Een onderzoek wees uit, dat de gearresteerden dit gedaan heb ben als provocateurs om ongere geldheden uit te lokken. De onderteekening van het Duitsch- Italiaansche pact wordt in Poolsche re- geeringskringen vrijwel niet van com mentaar voorzien. Men verklaart, dat dat pact niets nieuws toevoegt aan den feitelijken, reeds bcstaanden toestand, en dat men er geen overdreven belang aan moet hechten. Alles, zoo stelt men te Warschau in het licht, hangt af van de politiek, waartoe de as zal gaan be sluiten in Europa, en vooral van den graad van onafhankelijkheid, die de Italiaansche politiek in den vervolge in Europa zal toonen. Daarvan, zoo voegt men hieraan toe. zal de houding van Polen jegens Rome afhangen. In dit verband wijst men erop, dat Italië thans een matigenden invloed zou kunnen uitoefenen op de Duitsche lei ders. o.m. ten aanzien van problemen in Midden- en Oost-Europa, aangezien Italië ongetwijfeld geen enkel verlan gen heeft om zich te laten meesleepen in eenigerlei conflict, bijv. over Danzig. Uit Danzig wordt gemeld, dat daar ter plaatse de autoriteiten alle Poolsche bladen met het verslag van de jongste incidenten te Kalthof in beslag hebben genomen. Voorts zijn twee Poolsche bla den gedurende vijf maanden in Danzig verboden. Een doode en een ernstig gewonde vallen te betreuren OPLOO (N.B.), 23 Mei. Gister avond omstreeks halfelf is te St. Antonis, gemeente Oploo een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon gedood werd. terwijl een tweede inzittende zeer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Omstreeks halfelf kwam de chauffeur H. uit Boxmeer met zijn auto, waarin vièr militairen zaten, van de kerpnis te Oploo. Iïij reed met groote snelheid en ter hoogte van het cafe Halfweg on der St. Antonis vloog de wagen in volle vaart togen een boom De militair P. uit Gel drop, vader van vijf kinderen, werd op slag gedood, terwijl een der andere inzittenden, S. uit Nijmegen, zeer ernstig gewond werd. Kort na de botsing waren een. geneesheer en een priester ter plaatse. S. werd. nadat hem de eerste hu-lp was verleend, per auto naar (het Ziekenhuis te Boxmeer ver voerd, waarheen ook het stoffelijk over- De „zeepkisten derby" op de baan van het voormalige Crystal Palace" te Londen had de on verdeelde animo van de jeugd. De deelnemers aan den start. schot is overgebracht. De andere inzit tenden, die geen noemenswaardig letsel opliepen, zijn op eigen gelegenheid naar hun woningen teruggekeerd. De auto is geheel vernield. Gafencu voldaan over zijn besprekingen met Markowitsj BOEKAREST, 23 Mei (Reuter). In doorgaans welingelichte kringen verneemt men, dat de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Gafencu, voldaan is over het resul taat van zijn besprekingen met zijn Zuid-Slavischen collega, Markowitsj, Zondag in een schip op den Donau gehouden. De mogelijkheid, dat Zuid-Slavië uit de Balkan-Entente zou treden, is voorloopig terzijde ge steld, aldus zegt men te Boekarest. Markowitsj zal zich in de eerste helft van Juni, na den terugkeer van prins-regent Paul van zijn be zoek aan Berlijn, naar Parijs en Londen begeven. Practisch onderricht voor de Engelsche vrouwelijke jeugd in de geheimen van het landbouwbedrijf. Een kijkje op een der landbouwbedrijven nabij Homerton. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Reeds geruimen tijd voor de aan komst van H.M- de Koningin aan het Hollandsche Spoorstation had zich op het stationsplein een groo te menigte belangstellenden ver zameld om het vertrek van H.M. gade te slaan. Nadat van ongeveer 2 uur af verscheidene autoriteiten w.o. de minister-president dr. H. Colijn, de gouverneur der residen tie luitenant-generaal J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, de burgemeester der residentie, mr. S. J. R- de Monchy en de hoofd commissaris van politie de heer N. G. van der Mey waren gearri veerd, kwam H.M. de Koningin om kwart over twee van den Rui- fenhoek voor den Koninklijken ingang aan, luide toegejuicht door de vele toeschouwers. H.M. was gekleed in een bro- caat kleed en een hermelijnen mantel met blauwen hoed met veeren en zij droeg het lint van het grootkruis van de Leopolds orde van België. Op het perron waren aanwezig de di recteur-generaal van de Ned. Spoorwe gen prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr., en nog enkele leden van de directie en de stationschef de heer J. Kuperi. Nadat H. M. in de Koninklijke wachtkamer had afscheid genomen van den minister-president, den gouverneur der residentie, den bur gemeester en den hoofdcommissaris van politie, betrad Zij precies vijf minuten voor halfdrie het vierde rijtuig van den uit zes rijtuigen be staande Koninklijken trein. De Koningin is vergezeld van me vrouw C. M. baronesse van Tuyll van Scrooskerken, geboren jkvr. Boreel, grootmeesteres, jkvr. D. H. van Tets, eerste hofdame, gep. Juitenant-generaal- titulaïr J. H. F. graaf du Monceau, op- perccremoniemecster -en grootmeester, gep. vice-admiraal-titulair F. Bauduin, adjudant-generaal, chef van het mili taire huis, mr. .T. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer, gene- raal-majoor-titulair jlir. W. C. M. de Jonge van Ellcmeet, adjudant en eerste luitenant A. J. F. M. Egter van Wisse- kerke. ordonnans-officier van Hare Ma jesteit. Hare Majesteit dc Koningin was voorts vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Pa- tijn, den directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, en den gczantschapsatta; ché, werkzaam aan het departement van buitenlandsche zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Ten slotte bevond zich ook de lectrice van Hare Majesteit, mejuffrouw T. van Rijn van Alkemade in Haar gevolg. De heeren, die in het gevolg zijn van Hare Majesteit, waren gekleed in gala, In een directierijtuig, dat aan den trein gekoppeld is, reizen de vertegen woordigers van dc directie der Neder land se he'Spoorwegen tot de grens mede. Dadelijk daarna vertrok de trein in de richting van België. LONDEN, 23 Mei. (Reuter). In ant woord op een vraag in het Lagerhuis heeft, minister-president Chamberlain gisteren verklaard, dat de verplichtin gen van Turkije overeenkomstig het Balkan-pact op de eerste plaats een Turkschc zaak zijn. „Voor zoover ifk kan zien, aldus Chamberlain, kan de Britsch-Turksche verklaring niet wor den uitgelegd als een poging de Turk- sche regeering te weerhouden haar ver plichtingen overeenkomstig het Balkan verdrag na te komen." Moreele Herbewapening „Amerika moet kracht vinden, die een geest van nationale eenheid kan scheppenAlleen door een vrijwillig besluit van lederen burger, iedere par tij, lederen Staat kunnen de oorzaken van wrijving en verdeeldheid wegge nomen worden. Niets anders is in staat, de politieke en economische kwalen radicaal te genezen. Dc oorzaken van de hcerschende verdeeldheid liggen op redelijk gebied. Zelfzucht, gebrek aan vertrouwen en gebrek aan naastenlief de hebben ons land in een impasse ge bracht en spanning doen ontstaan tus- schen de naties. Het verlangen naar verbetering in zaken, arbeid en bestuur kan alleen worden omgezet in schep pend werk door de moreele herbewa pening van lederen man, iedere vrouw en ieder kind, zoowel onder de leiders als hen. die volgen." Gouverneur W. VAN DER BILT van Rhode Island N._ J LISSABON, 23 Mei. (Havas). Voor de nationale vergadering heeft de Portugeesche minister president Salazar gisteren een rede gehouden over de buiten landsche politiek, waarin hij zeide, dat Europa kan geraken tot „ge leidelijke rationalisatie van zijn algemeene economie" wanneer het spreekt van „levensruimte" als van een feit of een aspiratie, met nauwe economische betrek kingen tot doel. „Doch als Europa afglijdt naar het reserveeren van markten en vandaar weer naar politieke overheersching, sluit het in deze gedachte een beginsel van oorlog in en moet aangenomen worden, dat krachtige slagboomcn opgericht zullen worden tegen de ontwikkeling van dit denkbeeld." Salazar vervolgde: „Wanneer Europa te kennen geeft, dat er politieke regi mes zijn, die in wezen agressief zijn en andere, die begiftigd zijn met een evangelische zachtmoedigheid en een onbegrensden eerbied voor de rechten van anderen, begaat het niet alleen een vergissing, die dui delijk door de feiten wordt weer legd, doch lokt het de vorming van ideologische blokken uit en van vraagstukken van binnenlandschen aard in de staten, waar bedoelde vraagstukken den weg naar een goede verstandhouding verre van vergemakkelijken." Salazar zeide vervolgens, dat hij be vreesd is, dat Europa, dat geen enkel probleem door een oorlog kan oplossen, zelf over de aarde de beginselen van ruïne en dood uitzaait. Hij ging voort met te zeggen: „Wij zelf venvachten de meest gevraagde wagen voor zaken, sport en tourisme VRAAGT DEMONSTRATIE Ais laatste nieuws, de 6 cyl. thans ook leverbaar N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF l.o. VLASAKKERWEG 50 Telefoon 1093 Het Belgische grensstation wilde onze Koningin een waardige ontvangst bereiden —-EEDS in den vroegen morgen begon rr men te Essehen met de laatste maat regelen te treffen voor de ontvangst van H.M. de Koningin op het Belgisch grensstation. Hoewel de versiering van het tweede perron, waarvoor de koninklijke trein stil zou houden nog niet geheel vol tooid was, viel toch reeds te zeggen, dat het perron er bijzonder smaakvol zou uit zien bij de aankomst der Koningin, die om 3.40 uur verwacht werd. Ongeveer in het midden van het per ron heeft men een baldakijn geplaatst, waarvan het dak bedekt door blauw flu weel met gouddraad is afgezet. Ter weerszijden zijn Nederlandsche en Bel gische vlaggen "bevestigd en in het mid den is het Nederlandsche wapen gebor duurd. Dit dak rust op vier zuilen, die met beige fluweel zijn omwikkeld. On der het baldakijn heeft men 200 witte en rose hortensia's geplaatst. De telegraaf palen op dit perron zijn met groene slin gers en Belgische en Nederlandsche vlaggen, versierd. Een slinger van 400 M. heeft men gebruikt ter omzooming van de bestaande overkapping van het eer ste perron. Onder dit baldakijn wordt de Ko ningin opgewacht door prins Karei, graaf van Vlaanderen, die tien mi nuten voor de aankomst van de Ko ningin hier verwacht wordt. In het gezelschap .van 'sKonings broer zullen zich bevinden de personen, die gedurende het verblijf van Hare Majesteit in België aan Haar zijn toegevoegd, te weten mevrouw Maskens, luitenant-generaal Deffontaine, gcneraal- majoor Bcernaert, graaf 't Kint de Roo- denbeke, de gouverneur van de provin cie Antwerpen, baron Holvoet en de mi litaire bevelhebber dier provincie, gene raal de Haene, alsmede Hr. Ms. gezant te Brussel mr. B. Ph. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, baron van den Bo- gaerde de ter Brugge, die aan minister Patijn is toegevoegd en eeri vleugel-ad judant en een ordonnans-officier van prins Karei. Ter linkerzijde van het baldakijn wordt de militaire kapel opgesteld en de klaroenblazers en daarnaast de vier detachementen van het 6c linie-regiment uit Antwerpen met vaandel ter sterkte van ongeveer 300 man met 20 officieren onder commando van een kolonel. Ter rechterzijde van het baldakijn nemen plaats de burgemeester van Essehen, de heer Keenes, met de leden van den ge meenteraad te Essehen, vertegenwoordi gers van de patriottische maatschap pijen, van de Belgische oud-strijders en van de padvindersbeweging, alleen met vaandel. Met palen is afgezet het gedeelte van het perron waar de 1350 schoolkinderen uit Essehen met Belgische en Nederland sche-.wimpels'.Hare Majesteit toejuichen. niets van anderen en aan ons kan géén eisch met eenigen grond gesteld wor den." De premier wijdde vervolgens uit over de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen Portugal en Spanje en herinnerde aan de vrijwillige opofferingen der Portugeezen voor de zaak van generaal Franco. Ten aanzien van het kortgeleden tot stand gekomen Spaansr.hPortu geesche verdrag zeide hij, dat het de vertolking is van een volledig begrip voor de hoogere belangen van het schiereiland. SALAZAR £>e nationale vergadering van Portu gal heeft eenstemmig het voorstel aan genomen den president der republiek, generaal Carmona, te machtigen een officieel bezoek te brengen aan de Unie van Zuid-Afrika, wanneer hi.i een be zoek brengt aan de Portugeesche ko lonie Mozambique. De gouverneur-gene raal van dc Britsche Dominion. Lord Clarendon, heeft den president* daartoe officieel uitgenoodigd. Na den aanslag poogt hij zichzelf om het leven te brengen AMSTERDAM, 23 Mei. Vanmid- dag om ongeveer halftwee is in de Bloemstraat op de derde verdieping van perceel 136 een moordaanslag gepleegd, waarbij een ongeveer, der tigjarige man zijn vrouw, die onge veer even oud is en van wie hij sinds korten tijd gescheiden leeft, met een nijptang een slag op het hóófd heeft gegeven en haar daarna met een 6cherp voorwerp een snede in de pols heeft toegebracht. Vervol gens heeft de man zich zelf in de pols gesneden. Beiden zijn door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. AMSTERDAM, 23 Mei. De Hol landsche aanneming-maatschappij te Den Haag heeft aan Verschure en Go's scheepswerf en machinefabriek te Amsterdam den bouw opgedra gen van twee zeewaardige emmer baggermolens, met een emmerin- lioud van 800 liter. De. molens zul len geschikt zijn voor het baggeren van rotsgrond. T)e afmetingen zijn: lengte 51.50 méter, breedte 10 meter en holte 3.65 meter. W eerverwachting Voor het geheele land: 'Droog, vrij warm weer, hel der tot licht bewolkt, meest zwakke veranderlijke wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1