Dagblad 35 Jaar Pesie's Bad stadsnieuws! r Handel en Nijverheid is er voor „DE DOM" ESBAD De meeste winkeliers willen hun deur eerder sluiten ER WERD GESTEMD: 16 VOOR EN 6 TEGEN R.K. MIDDENSTAND YliouwAts coUsdtia DE HEER v. REIJN GAAT HEEN Meer auto's voor de Oudjes Jaarverslag van „Kinabu" Gemeenteraad van Hoevelaken betrouwbaarheid Grootvorstin Kyra naar Berlijn HET COUPEEREN VAN HONDENOOREN Laatste gang Clqsmda GARNIZOEN TRAGISCH EINDE VAN ERNST TOLLER 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 MEI 1939 Zaterdag: vervroegde winkelsluiting? IN Nieuw Amsvorde vergaderde gisteravond de vereeniging Han del en Nijverheid, onder voorzitter schap van den heer W. J. Wijk. Na het openingswoord las de secretaris, de heer P. Nierop, de notulen der vo rige bijeenkomst voor. Interessant was deze vergadering doordat de agenda een bespreking vermeldde van de vervroegde win kelsluiting op Zaterdagavond. Ter toelichting herinneren wij eraan, dat bij het gemeentebestuur een verzoek is binnengekomen om bij verorde ning te bepalen, dat winkels op dien dag des avonds om 8 uur gesloten moeten worden. Dit adres was af komstig van de R.K. en Chr. bonden van handels- en kantoorbedienden. Nu deze zaak ter sprake werd ge bracht, heeft het gemeentebestuur zich tot verschillende instanties om advies gewend. Voorop stellen wij, dat de hui dige bepaling hij algemeene verordening is vastgesteld, zoodat het geenszins vast staat, dat in deze een beslissing door het gemeentebestuur zal mogen worden getroffen. Maar óók wanneer slechts een landelijk besluit verandering zou kun nen brengen, dan is toch de houding der Amersfoortsche winkeliers in deze, nu actueel geworden, kwestie van groot be lang. Daarom was de bijeenkomst gis teravond door H. en N. belegd, van groot gewicht: Uit het contrast der meeningen zal de F.A.M. haar argumenten ter wapening van het advies tot het gemeen tebestuur kunnen putten. H. en N. heeft eenigen tijd geleden een enquête ingesteld, waaruit bleek, dat van de 305 middenstanders zich- 177 uitspraken voor vervroegde slui ting. Voorts waren er 111, die ook op werkdagen eerder zouden willen eindigen, terwijl zich respectievelijk 84 en 11 personen uitspraken voor het instellen van een verplichten vrijen middag of ochtend. Uit dit overzicht blijkt dus wel duide lijk, dat het meerendcel der belangheb benden zich aangetrokken gevoelt tot een vervroegde winkelsluiting op Zater dagavond. De F. A. M., die van deze gegevens gebruik maakt, stelt zich dan ook voor, in dien geest te adviseeren. aldus de heer Wijk. Er is dan ook wel het een en ander dat er voor pleit, zoo vervolgde hij. De werktijd op Zaterdag is voor winkeliers rijkelijk lang. Een vervroegde sluiting zou verschillende mogelijkheden ope nen: lichtbesparing, rust, grootere gele genheid tot ontwikkeling, meer tijd om in den huiselijken kring door te bren gen. enz. Er zijn echter ook bezwaren, die in de vergadering naar voren werden ge bracht. Zoo het besluit een gemeente lijk karakter zou dragen, zou men een uittochf-van-koopers naar andere plaat een kunnen vreezen. Een ander argu ment der tegenstanders luidt als volgt: er zijn zaken, die omstreeks negen uur, halftien een opvallend ruimen om zet hebben. Het is dus soms moeilijk met het aanwezige personeel de klanten te kunnen bedienen: de vervroegde sluiting zou in dit geval personeelsuitbreiding met zich moeten brengen. Uit hetgeen ter vergadering werd be sproken. bleek, dat bij verschillende win keliers in éénzelfde branche uiteenioo- pende meeningen worden gehuldigd. Merkwaardig is. dat nu gelijkluidende bezwaren werden geopperd als toen de vrije winkelsluiting werd veranderd in een verplichte sluiting om halftien. Het is, zooals de voorzitter opmerkte, zeer de vraag of de verandering van destijds eenige zaak schade heeft berokkend. Een bezwaar geldt ten opzichte van consumptipzaken. waar men artikelen verkoopt, die vaak in een moment van „gevoelsopwelling" begeerd worden. Ook hier is het echter zeer problematisch of dit bezwaar op den duur zal blijven gelden. Maar tenslotte ging het cr ter vergadering om, een standpunt en bl oc te bepalen, zooals de voorzitter opmerk te. Vermeldenswaard achten wij overi gens epn voorstel, dat beoogde voor be paalde branches uitzonderingen te tref fen. Noch het bestuur van de F.A.M. noch dat van H. en N. kunnen vast stellen. of de gemeente het récht heeft de verordening te wijzigen. Er zijn inderdaad wetsartikelen, dié als een achterdeurtje kunnen dienen in dit geval. Maar zal het rijk met een. eventueele, gemeentelijke interpre tatie accoord gaan'? Nogmaals: het is zeer problematisch. De heer Wijk, die een antwoord gaf op verschillende vragen, repliceerde ook hei ter tafel gebrachte voorstel om „uit zonderingsgevallen" toe te staan. Ten eerst zou dit de zaak veel ingewikkelder maken en voorts moet men dan nog vragen: hoe omschrijft men exact de gronden, die tot het toestaan van uit zonderingen moeten leiden? Het spreekt ook vanzelf, dat de F.A.M. en II. en N. hun advies vergezeld zullen doen gaan van een voorwaarde, om óók de marktverkoop te onderwer pen aan de eventueel te wijzigen situ atie. De mogelijkheid bestaat, dat een ver vroegde winkelsluiting verplaatsing van het koopend publiek van centrum naar buitenwijk met zich zal mee brengen. Dit argument hebben wij ge laten voor wat het was. aldus de voor zitter. aangezien de taak van F.A.M. en H. en N. de behartiging is van de be langen der ganse he gemeente Intusschen mag men niet vergeten, dat er winkeliers uit buitenwijken juist als hun verwachting hebben uitgespro ken, dat speciaal de hu i t en wij- ken door vervroegde sluiting gedu peerd zullen worden. Bij stemming bepaalde tenslotte Handel en Nijverheid, welke hou ding zal worden ingenomen ter ver gadering van de F.A.M., waar zal moeten worden vastgesteld, welk advies aan het gemeentebestuur zal worden uitgebracht. Naar deze zoo belangrijke ver gadering waren slechts twee en twintig belangstellenden opgeko men. Zestien van hen verklaarden zich voor vervroegde sluiting, zes waren er tegen. De rondvraag bracht nog weer eens naar voren het uitoefenen van zaken .'.oor militairen of door hun vrouwen. Ilct lid, dat deze kwestie naar voren bracht, betoogde, dat het prestige van den militair lijdt, wanneer hij na dienst tijd achter de toonbank, zijn onderge schikten moet bedienen. Alhoewel de vergadering zulks niet tegensprak, meende men toch, dat dit een zaak is van militaire overweging, die den han del niet raakt, terwijl men alvorens an deren in hun doen en laten te critisee- ren, de hand eerst in eigen boezem. Hij dient te steken. Een der leden nam hier over ten slotte het woord betoogde, dat iemand, eenmaal in overheidsdienst ge treden, met de voordeden van pensioen en pensioenvoorziening van vrouw en kinderen in een bevoorrechte positie verkeert en dat zoo'n bevoorrecht iemand zich diende te onthouden van mededinging in zaken. De vervroegde winkelsluiting op Zaterdagavond werd ook hier besproken Maandagavond vergaderde de R.K. Middenstandsvereeniging onder leiding van den heer L. A. A. van Hamersveld in ,,De Poort van Kleef". Tot afgevaar digde in het Comité „Actie voor God" werd benoemd de heer Koos Giesen. Ter sprake werd gebracht de actie om te komen tot winkelsluiting op Za terdagavond om 9 uur. B. en W. hadden advies gevraagd aan de F.A.M. Verzocht was de kwestie in iedere organisatie ter sprake te bren gen en de resultaten aan het F.A.M.- bestuur mede te deelen, waarna advies aan B. en W. zal worden gegeven. De meepingen waren nogal verdeeld. Men kan wel met een vervroegde Zaterdagavondsluiting accoord gaan, mits deze landelijk wordt ingevoerd. Bij het punt der agenda om een definitief bestuur samen te stellen kwamen de tongen lós. Tenslotte werd op voorstel van den voor zitter een commissie benoemd, die bestaande moeilijkheden zal onder zoeken en binnen één maand ter vergadering rapport uit zal bren gen. In deze commissie werden be noemd de heeren F. J. Wiilenborg, J. Casander en J. v. d. Berg. De heer J. v d. Berg kwam met bezwa ren over de crisismaatregelen en uitte de vrees, dat de zelfstandigheid van de melkhandelaren verloren zal gaan. De voorzitter zegde toe. deze kwestie ter kennis te doen brengen van den Mid- denstandsraad. De heer Ritselaar besprak de té voe ren actie van de N.A.P.A. De heer Casander vroeg bekendma king van den boterprijs per radio en pers tegen te gaan. Een rede van den heer P. J. van Helsdingen werd wegens het late uur uitgesteld. LANDDAG VAN DEN V.D.J.O. Zondag 18 Juni zal de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie een landdag hou den in het openluchttheater Birkhoven. Als spreker zal o.a. optreden mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. Toe stemming zal worden gevraagd vanaf het Stationsplein in optocht naar Birk hoven te trekken. BURGERLIJKE STAND 23 Mei Geboren: Jacqhus, z. van A. de Graaf en II. Stomphorst; Ina, d. van P. W. Redelaar en A. H. Hooning; Sophia Ja- coba, d. van H. van der Heiden en J. F. W. S. van Kalleveen; Adriana, d. van N. van der Wiel en J. Osnabrugge. Getrouwd: G. van Apeldoorn en E. van de Veen; .1. Malestein en G. H. Kif- fers; A. Th. H. van Dijk en V. M. de Goeij. Imprimé-japonnen. Linnen-japonnen. Zomer-mantels. Overhemd-blouses. Plisée-rokken. cZacujAle pAijyui VARKENSMARKT - AMERSFOORT Intiem afscheid in het Spo rt fondsen bad Het Sportfondsenbad was vanmorgen met vlaggen getooid. Deze versiering was een attentie jegens den bedrijfslei der. den heer H. A. vai Reijn, die gedu rende de korte periode, dat wij in onze stad een Sportfondsenbad bezitten, met zoo bekwame hand de leiding voerde. De ..dames van 10 tot 11 uur" (gemaks halve nemen wij deze populaire bena ming maar over) wilden, nu de heer van Reijn de inrichting gaat verlaten om de directie van een Ainsterdamsch theater op zich te nemen, het afscheid een eenigszins officieel karakter verleenen. Zoo waren er ongeveer vijf en twintig dames tezamen, toen de heer van Reijn om half elf in gezelschap van zijn echt- genoote arriveerde. Mevr. J. de Vries Cortissus maakte zich tot'tolk der aan wezigen: „Wij zouden U niet graag zon der een woord van afscheid willen laten gaan", zoo zei zij. „En omdat er nu toch één do kat de bel moet aanbinden, wil ik de taak op mij nemen. U namens allen dank te brengen voor het vele goe de en sympathieke, dat wij van l\ als bedrijfsleider, mochten ondervinden. Aannemende, dat U ook in Uw nieuwen werkkring denzelfden eenvoudigen en ijverigen vakman zult blijven, vertrou wen wij er op. dat IJ ook daar vele vrienden zult maken". Tenslotte overhandigde zij den schei denden bedrijfsleider als blijvend aan denken een ets van onze oude binnen stad, terwijl er voor mevrouw van Reijn bloemen waren. De heer van Reijn richtte een waardee- rend antwoord tot de aanwezigen: „Ik moet U dankbaar zijn voor de medewer king, aan het Sportfondsenbad bewezen. Mijn taak is er lichter door geworden." Ook tot het personeel richtte hij zich, want. ook deze medewerkers deden zijn arbeid gemakkelijker worden. „Het Snortfondsenbad zal steeds een warme plaats in mijn hart blijven innemen, ik hoop er U nog herhaalde malen terug tc zien". Na deze kleine, intieme plech tigheid bleven de aanwezigen nog eeni gen tijd onder het genot van een kopje koffie bijeen. Hoofdpijn, Kiespijn. ^enenhi^ altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders p. st. 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st- 10 ct. Doos 50 ct. ZOOALS wij in ons blad van Vrij dag jl. meldden, zullen onze oud- les op 3 Juni a.s. een autotocht maken. Het aantal auto's dat de aan den tocht deelnemende oudjes zal moeten vervoeren, is echter nog ontoereikend. Er zullen nog vijftig auto's meer be schikbaar moeten zijn, om voldoende plaats te bieden aan de deelnemenden. Zij. die het hunne er toe willen bij dragen. eenige honderden mensclten een aangenomen dag te bezorgen, wor den dringend verzocht, zich zoo spoe dig mogelijk. liefst nog hedenavond met een der volgende adressen in ver binding te stellen. Mevr. C. Camerling Helmolt- van Ketwich-Verschuur. Pau- •lus Buyslaan 22. Mevr. Tydcman-Falck. Prinses Marielaan 1. Den heer M. M A. Ramselaar. Langestraat 50. Den heer J. Stam. Schimmel- penninckkade 8. Het verslag 1938 der Centrale Com missie voor Uitzending van Nederland- schc Kinderen naar Buiten „Kinabu" vangt aan met een zeer waardeerend „in memoriam" aan wijlen mr. J. H. de Crane, één der oprichters dezer Ver eeniging en tot 1938 Secretaris-Penning meester. De Vereeniging kan wederom op een nuttig jaar ten behoeve van de zwakke Nederlandsclie jeugd terugzien. In to taal werden 2375 kinderen met rond 100.000 verpleegdagen uitgezonden. Het grootste aandeel in deze uitzending had Rotterdam met 899 kinderen; dan volgt den Haag met 642. Aan subsidies van Rijk, Provincies en Gemeenten werden resp. ontvangen ƒ15.950.99, IS.491.08 en ƒ25.053.18; van particuliere zijde netto ƒ31.188.35. Als aandeel in den opbrengst der Wel- dadighcidszegels werd ƒ2064.78 ontvan gen. Het subsidie uit het Prophylaxe- fonds bedroeg ƒ4265.05, hetwelk dient als compensatie van de sterk gedaalde opbrengst der bijdragen van ouders. Het verslag maakt melding, dat van de ouders van bijna 66 der uitgezonden kinderen geen enkele bijdrage kon wor den ontvangen, van bijna 17 slechts 1.of minder. De kostprijs per dag van een kind in gezinsverpleging bedroeg 1.09 en van een kind in het kinderhuis te Soester- berg 1.70. De exploitatie-rekening sluit met een nadeelig saldo van ƒ3826.93. De resultaten der uitzending waren bijna, zonder uitzondering zeer bevredi gend. RECHERCHE De heer M. Udo, rechercheur van po litie alhier, is benoemd tot rijksrecher cheur. OMTREK HOEVELAKEN, 23 Mei. Onder voor zitterschap van burgemeester jhr. P. A. van Eijs kwam hedenmorgen de raad der gemeente Hoevelaken bijeen. Alvorens de vergadering te openen, dankte de voorzitter voor het medeleven van de gemeente met het huwelijk van zijn dochter. Na het gebed herdacht de voorzitter het overlijden van den heer van Zui- lichem, in leven raadslid en oud-gemeen teveldwachter. Ingekomen waren: Een beschikking van de Ged. Staten van Gelderland van 14 Februari jl. hou dende bericht van ontvangst van de instructie voor den ambtenaar heiast met het bouw- en woningtoezicht in de gemeente Hoevelaken. Een besluit van de Ged. Staten van Gelderland vpn 21 Februari jl. houden de goedkeuring van het raadsbesluit tot instandhouding van de openbare lagere school. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland van 27 Februari houdende mededeeling, dat de verordening tot wijziging der „Verordening-veldwachters" de Konink lijke goedkeuring heeft verkregen. Een besluit van de Ged. Staten van Gelderland van 22 Februari houdende de goedkeuring van de gemcente-begroo- tmg dienst 1939. Een besluit van de Ged. Staten van Gelderland van 22 Februari, houdende de goedkeuring van de wijziging dor be grooting 1939, zoowel wat betreft de ge wone dienst als de kapilaaldienst. Op 9 Maart j.l. was in kas 943,55, bedroeg het banksaldo 3400,— on liet saldo bij don postgiiodienst «i cl. 4 Mrt. 3317,60. De schouw over de waterleidingen zal worden gevoerd op Donderdag 1 Juni a.s. Goedgekeurd werd het vooistcl tot vaststelling der vergoeding ten behoeve van de bijzondere Lagere Schooi over 1937. Het aantal leerlingen dezer school in 1937 bedroog 214 en het bedrag per leer ling overeenkomstig het openbaar lager onderwijs 11,15, zoodat de vergoeding over 1937 zou bedragen 2386,10. De vergoeding over de jaren 1934, 1935, 1936en 1937 gezamenlijk bedraagt 9255,60, doch het werkelijk door de bijzondere school over die jaren uitge geven bedrag 8590,92; dit is 664,68 minder, zoodat de vergoeding over 1937 uiteindelijk wordt bepaald op 2386,10 tot 664,68 is 1721,42. Ingevolge Kon. besluit van 4 Januari is de verplichting tot zekerheidstelling van de gemeente-ontvangers opgeheven, Opgemerkt werd, dat de gemeente thans is aangesloten bij de verzeke ring: Frauderisico Onderlinge van Ge meenten (F.O.G.) Het voorstel tot ophef fing werd goedgekeurd. Met algemeene stemmen kwam men overeen een verzoek te richten tot Ged. Staten van Gelderland, om het salaris van den gemeente-ont vanger in deze klasse te verhoogen, daar dit slechts 9 per week be draagt. De Ged. Staten van Gelderland wen- schen, dat de controle op de gemeente ontvangers zal geschieden door een des kundige, weshalve B. en W. aanvanke lijk voorstelden deze controle op te dra gen aan het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financieele Adviezen der Ver eeniging van Ned. Gemeenten te 's-Gra- venhage. De kosten zouden 100 per jaar be dragen. Bij nader inzien echter meende de voorzitter, evenals de heer Ruitenbeek, dit punt aan te moeten houden. Want, zou men er op in gaan, dan zou wel licht het verzoek aan Ged. Staten, om het salaris van den ontvanger te ver hoogen, minder effectief worden, aldus de voorzitter. Dc Raad bleek eenzelfde meening toegedaan. Goedgekeurd de begroot ing 1938 te wijzigen, waardoor de raming der ont vangsten wordt verhoogd met 1430,20, alsmede de raming der uitgaven. Idem het voorstel van B. en W. om de begrooting 1939 te wijzigen, waardoor de ontvangsten worden verhoogd met 1039,09 en verlaagd met 0.01 en de uitgaven worden verhoogd met 1664,43 en verlaagd met 625.35. Daar de bestaande reglementen op den rechtstoestand van den secretaris, ontvanger en ambtenaar van don bur gerlijken stand niet meer geheel in overeenstemming zijn met het gewijzig de ambtenarenreglement voor de ge meente Hoevelaken, werden nieuwe rechtspositieregelingen voor de genoem de functionnarissen vastgesteld. Tenslotte besloot de Raad medewer king te verleenen aan het verzoek om aanschaffing van tien schoolbanken voor dc bijzondere school. Het brengthefnieuwsoptijd Engarandeert Een abonnement geeft zooveel en kost zoo weinig. Waar vindt U een zwembad zóó hygiënisch comfor tabel beschut en veilig en in het centrum der stad. Onze drie zweminstructeurs verlangen er naar 11 de gezonde en veilige zwemkunst eigen te maken. Eén enkele vrijblijvende proefles zal U meer zeggen, dan een courant vol argumenten. Onze tarieven zijn zeer billijk. Komt U persoonlijk overtuigen. ST. ANFRIDUSSTRAAT 28-30 - TEL. 925. Gisteravond vertrok zij. De D-trein wachtte op ons station Grootvorstin Kyra van Rusland, Prins Louis Ferdinand's gemalin, is na verblijf van ongeveer anderhalve maand op Huize Doorn, teruggekeerd naar Duitschland. Gisteravond arri veerde zij, vergezeld van een hofdig- nitaris, op ons stafion. Slechts zeer weinigen waren hekend met deze ge beurtenis en dus viel er geen publie ke belangstelling te bespeuren. De lieer Draisma, waarnemend stations chef, geleidde het hooge gezelschap naar den D-trein, die omstreeks tien minuten voor halftien naar Berlijn vertrok. Slechts enkele reizigers her kenden de grootvorstin. Mr. J. U. Polman zegt; „Men moet elk geval op zichzelf beschouwen" De 36-jarige A. J. te B. uit Amersfoort moest zich voor het Haagsche gerechts hof gisteren verantwoorden wegens cou peeren van hondenooren. Hij deelde mee, dat hij meermalen de ooren van Duitsche doggen afkneep met klemmen, omdat de beesten daardoor meer handelswaarde kregen. Tevoren verdoofde hij ze met chloorethyl. Hij verrichtte deze operatie, wanneer de honden 8 a 9 weken oud waren. Verdachte is door dc rechtbank te Utrecht tot een boete van 40 veroor deeld, waarna het Hof te Amsterdam een boete van 1 oplegde. De Hooge Raad had de zaak naar het Hof in Den Haag verwezen. De bekende publicist op honden-ge bied, de heer P. M. C. Toepoel, was van meening. dat een nerveus dier als een Duitsche dog zeker pijn lijdt onder de behandeling. Het beschaafde publiek keert zich tegenwoordig meer en meer tegen gecoupeerde honden. Mr. A. H. L. van Lier, voorzitter van den raad van beheer op kynoiogisch ge bied. verklaarde, dat het coupeeren van bepaalde honden in Duitschland ver plicht is; in Engeland is het. evenwel verboden. De honden ondervinden van het coupeeren niet den minsten last, hun houding wordt er beter door. De advocaat-generaal, mr. J. U. Pol man, zeide in zijn requisitoir, zoo lezen wij in de N. R. Ct., dat men zich niet moest voorstellen, dat in dit proces een principicele uitspraak zal worden gege ven; men moet elk geval op zichzelf beschouwen en zich afvragen, welk doel bereikt wil worden en welk leed men een dier aandoet. In dit geval achtte spr. het redelijke doel zeker aanwezig, n.l. het verhoogen van de handelswaar de. De pijn, welke men een dier daar door veroorzaakt, kon spr. niet over matig groot noemen; de pijn blijft soms zelfs geheel achterwege. Spr. vroeg in dit geval vrijspraak. De verdediger merkte in zijn pleidooi nog op, dat er veel wreedere dingen ge tolereerd worden, zooals jagen, visschen enz. 4 erdachte deed alles op de meest des kundige wijze, zoodat van mishandeling geen sprake kan zijn. Uitspraak op 5 Juni. Begrafenis van N. van Zuilichem HOEVELAKEN, 23 Mei. Hedenmid dag heeft op het kerkhof alhier de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer van Zuilichem, in leven raadslid en oud veldwachter in deze gemeente. De be langstelling was groot. Aanwezig waren o.m. de burgemeester, jhr. P. A. van Eijs, de secretaris, C. H. F. Bartelsman, de heer Dumon, ds. Hoekstra uit Zwar- tebroek, het mecrendeel der raadsleden, alsmede politie, veldwachters en mare chaussees uit Hoevelaken en omgeving. Aan de groeve heeft de burgemeester een kort woord ter nagedachtenis ge sproken en daarin gewezen op het ver dienstelijke van den overledene met be trekking tot Hoevelaken. Ook werd hei woord gevoerd door ds. Abbringh, GRAND THé&TRE Vanaf 'rjjdag 19 Mei vertooning van de film Marionetten. Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 830 uur doorloopend. Overige dagen 8.15 nam Zaterdag en Woensdag ma- tinée om 2.30 uur. CITY THEATER - Vanaf Vrjjdag 19 Mei vertooning van de film ..Robin Hood". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6 15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 815 uur nam Woensdag en Zaterdag mati nee om 2.30 uur REMBRANDT-THEATER. Vertonning van de films ..Een spannende avond" en „De Spookhengst" GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. OPENBARE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 R.K LEESZAAL W'u'ersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. AMICITIA. 26 Mei. Mü- voor Nijverheid en Handel. Alg. vergadering. 8 uur. DE VALK. 27 Mei. Derde lentefeest van Bert Kamperman, 9 uur. OPENLUCHTTHEATER BIRKHOVEN. 29 Mei. Meeting Blauwe Weekactie. 1 uur. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. S Juni. De adjudant-onderofficier-administra teur W. D. J. de Goede, van 5 R.I., wordt voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij het Departement van Defensie, in ver band waarmede de adjudant-onderoffi cier-administrateur G. Korenhof van 18 R.I. wordt overgeplaatst bij 5 R.I. De sergeant-majoor-administrateur H. J. Friederich van 6 R.I., die met ingang van 22 Mei j.l. is bevorderd tót adjudant onderofficier-administrateur, zal in zijn nieuwen rang worden geplaatst bij 18 R.I. OVERNAME ZWEMBAD VAN NAARDEN Door de gebr. Pesie is bij den gemeen teraad van Naarden een adres inge diend tot overneming van het plaatse lijk zwembad. Het laat zich aanzien, aldus vernemen wij, dat een beslissing in deze voorloo- pig nog niet te verwachten is. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pe sie's bad bedroeg hedenmorgen 62° Fah renheit of 16V£6 Celsius. KUNST In zijn hotelkamer te New York dood aangetroffen Ernst Toller, de Duitsche auteur, toe- neelschrijver en politieke publicist, is dood aangetroffen in zijn hotelkamer te New York. Hij hing aan het koord van een huisjas. Toller was 46 jaar oud. Bij de instel ling van het nationaal-socialistisch re giem was hij naar het buitenland uitge weken. Toller heeft vooral zijn bekendheid te danken aan de tooneelwerken die hij na den oorlog heeft geschreven, en die voor al in den beginne een fel communlsti- schen tendenz ademden. Zijn „Masse- Mensch". in 1920 geschreven, terwijl Tol ler in de cel huisde gestraft als deel nemer aan den communistischen op stand in Münchcn 'teekent het ver weer en de nederlaag der tot vertwijfe ling gebrachte oorlogsmassa. Tollpr ging hier van de naamlooze proletarische mas sa uit, die hij in zijn marxistische be schouwingswijze belangrijker acht dan het individu. Evenwel bracht de prak tijk hem tot een afwijking van zijn theo rie. In 1922 verscheen Der Deutsche Hin- kemann, ook nog in de gevangenis ge schreven, waar hij een enkeling tot hoofdpersoon maakt, ook al is deze sym bolisch bedoeld. Dit stuk gaf bij de eer ste opvoeringen tot schandalen aanlei ding. ofschoon vrijwel ieder criticus over tuigd was van Toller's ernst. Vervolgens schroef hij o.m. nog „Dar entfesselte Wotan" en zijn bekendste werk. „Hoppla. wir lehen". Speciaal het laatste werk paf Piscatis, den vermaar den Berlijnschen regisseur, gelegenheid tot een zeer bizonderen tooneelbouw, waarin ook film etc. verwerkt was. Als dramatisch dichtwerk is Toller's oeuvre zwakker dan als gezindheids kunst, zijn kracht ligt in de verkondi ging van zijn ideologie en in de strenge kritie'k op de' maatschappij waarin hij leefde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5