Zegetocht door een juichend Brussel OVERWELDIGEND ENTHOUSIASME Bizonder hartelijk welkom voor onze Koningin wc „Ik ben gelukkig in Brussel te zijn En aat naar Ded.... DE EEMLANDER Woensdag 24 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 309 Toejuichingen op het Paieizenpiein ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0*65; per m week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DAGBLAD PRI IC nFR AnVFRTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. PKIJb UtW aunmtmitn regeI mccr 025 L;cfdadiljheids.advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1,Bewijsnummer extra f 0.05 BRUSSEL, 23 Mei. f I 'WEE vorsten groeten elkaar en er valt een stilte over dé menigte, die zoo lang in blijde afwachting dit moment heeft tegemoet gezien. In deze stilte, welke zoo bij uitstek goed weergaf, wat er in allen, die aanwezig mochten zijn, omging, pasten slechts de eenvoudige woor den, welke Neerlands landsvrouwe tot haar Koninklijken gastheer zeide, toen Koning Leo pold met uitgestrekte hand op Hare Majesteit toetrad: „Ik ben gelukkig hier in Brussel te zijn". K Ji AAR ook slechts één moment kon het stil zijn op het groote Noord-Station, want oogen- ilikkelijk daarna harstten de toejuichingen los. De jubelkreten van de Nederlanders, die hun Koningin nabij wisten, de toejuichingen van de bevriende Belgen, wier uitingen van vreugde om deze dagen van vriendschapsmanifestatie samenklonken tot e n koor van enthou siasme, verwarmd door de zon, welker klare lente-luister tenslotte alle versieringen op den achtergrond mocht dringen. Het was het einde van een periode van wachten, welke te langer duurde naarmate men meer verlangde naar het begin van den jubel, welke geen grenzen kende. Het was het begin van een zegetocht, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. T^EEDS vroeg in den middag waren de duizenden naar de binnenstad van Brussel getogen om getuige te zijn van de blijde incomsie van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina als gaste van den Koning der Belgen. Op het Rogierplein stonden zij samenge trost in compacte massa's De warmte deerde hen niet en toch brandde de zon zoo uitermate fel op dezen zomerschen lentedag, welke men zich moeilijk feestelij ker kan voorstellen. Deze men- schen, die zich gelukkig wisten omdat zij erin geslaagd waren juist hier een plaatsje te hebben 1 bemachtigd zij het een nog zoo klein hadden evenwel genoeg te zien. De Koninklijke stoet, kort na het verlaten van het Noord-Station te Brussel. Zij zagen hoe de kranige Brnsselsche politiemannen met hun felblinkënde witte helmen langzamerhand het plein afzetten. Zij morden niet op het mo ment, dat zij door de sterke arm mis schien op zij werden gezet; zoodat zij ergens anders een kijkpost moesten op- zopken. Zij keken en zagen de troepen marcheemi om langs de geheèle route van den Koninklijken stoet een eere- wachl te vormen, zij zagen de komst van de fraaï-uitgedoste ruiters van de rier pt letons van het eerste regime»:* moi.ii'ie troepen, wier voorname taak het was de Koninklijke calcche naar het i-aleis te begeleiden Terzijde van het Rogierplein stond een d' t muziekcorpsen van het Brus- selsohe ca»'ni70pn opgesteld met trom- netteis en tamhoers. Het nlein was schoongeveegd en omlijst door duizen den menschon. tallonze vlaggen. Ik'f't hoven deze menschen stond het oranje „welkom"... het woord, dat (hars in Brussel tot de meniele spreek* en flat men de N'ederlandsehe Konin- crinne toeroept mpt versiering en eewuif van vlaggen. IMPOSANTE VERSIERING ONDERLIJK hoe sinds gisteren de versiering voortgang heeft gemaakt. Gisteren nog eenzame vlaggenmasten, nu een aaneengesloten ornzooming van linten en guirlandes en vele vlaggen. Oranje linten klommen en daalden van mast tot mast als lang- gestrekte W's. Overal bloemen, guir landes. balcondrapèrieën. Brussel hfeeft van de versiering wel buitengewoon veel werk gemaakt, meer dan ooit voor een bezoek van een buitcnlandsch staatshoofd. Overal was het oranje te zien, ook in de rijen van de toeschou wers, welke rijen dik stonden achter de haag van militairen. De Nederlan ders onder de toeschouwers waren mpestal van vlaggetjes voorzien. Aan de Koninklijke straat waren speciale plaat sen gereserveerd voor Nfederlandsche vereonigingen. Tijdens het wachten is het pu bliek kalm en heeft, voorzoover het in de zon staat, heel wat te ver duren'. want de zon is onbarmhartig en de straatsteenen zijn warm. Maar men schijnt het er gaarne voor over te hebben. Het deels Fransch-sprp- *£ende publiek oefent zich in het roepen van de kreet, „leve de Ko- ninggin". met een dikke „g", zooals men meent dat het hoort. Het groen-bruin van het Belgische legeruniform omzoomt den rijweg, een meter voor de eerste rijen van het pu bliek. De infanterie gaat in de Wet straat over in detachementen wielrij ders, die met de voorwielen hunner fiet sen een keurige rij vormen als een lange cylinder langs den weg. Op het Palei- Een krans bij het graf van den onbekenden soldaat ONMIDDELLIJK na aan komst van de Koningin ten paleize heeft de Neder- landsche gezant te Brussel baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, zich naar het graf van den Onbekenden Sol daat op het Congresplein be geven, waar hij namens HM. de Koningin een krans heeft neergelegd. zenplein zijn het motorrijders gewe zen cavaleristen die de eerewacht vormen én tót voor het paleishek staan. De eervolle taak een eerewacht te vor men van den ingang van het hek tot aan de poort van het paleis is te beurt gevallen aan «de cadetten van de Ko ninklijke Militaire School, bestaande uit vier detachementen met vaandel, onder bevel van kolonel Willems, ondercom mandant der school. OP HET NOORDSTATION HET anders zoo ongemeen drukke Noord-Station was vanmiddag niet bezocht door reizigers: trouwens wie zou er nu uit Brussel vertrekken. De groote betonnen vlakte, welke naar de verschillende perrons leidt, was in een tuin van bloemen herschapen, ge sierd met palmen en groen en hocg daarbovenuit bedekten de Belgische en N'ederlandsehe vlaggen de stalen over kapping. Daar stond een gedeelte van de Nfiderlandsche kolonip. rijk met oranje pp rood-wil-hlauw getooid Een roode looper was neergelegd tot er op het middelste perron, waaraan de Koninklijke trein zou stilhouden Ter linkerzijde stonden vier detachementen van het negende regiment infanterie met standaard, muziek en hoornblazers onder commando van den regiments commandant. De typisch Nerlerlandsche vereeni- gincsvaandels met vele rinkelende me dailles ontbraken niet bij dit feestelijke cordon van verheugde menschon. Om tien minuten voor half vijf klin ken van huiten plotseling hoornsigna len en kort daarop zien wij in de hall van het station Koning Leopold met ge volg verschijnen. Hii is gekomen om zijn Koninklijke gaste in zijn residentie te ontvangen. Met veerkrachtige stap pen inspecteert hij de manschappen van het negende regiment. De Brahanconne klinkt voor op het perron, wanneer de Koning is aange komen op de plaats, waar Koningin Wilhelmina den trein zal verlaten. (Vervolg op pag. 2) (Van onzen specialen verslaggever) BRUSSEL, 23 Mei 1939 DE wijzer op de groote klok in den voorgevel van den Noorder statie springt op vier uur veertig; trillend kaatst een schier eindeloos gejubel en gejuich tegen de rijk met vlaggen behangen gevels van de torenhooge hotels die het zon overgoten plein om sluiten: Op het bordes onder de purperen baldakijn, treedt H. M. Koningin Wilhelmina aan den arm van Z- M. Koning Leopold III naar voren, en neemt glimlachend de ovaties in ontvangst van de tien duizenden die staan te trappelen achter de militaire afzettingen en puilen uit de balkons der hotels en groote magazijnen. Het Rogier plein biedt op dezen stralenden lentedag een imposanten aanblik. Recht voor het station staan met getrokken sabel de escadrons be reden gendarmerie opgesteld in hun schitterende kleurrijke unifor men, rond het plein presenteeren de afdeelingen Belgische Infan terie het geweer, maar ver boven dit militair eerbetoon uit, zoowel letterlijk als figuurlijk, slaat de vloedgolf van het enthousiasme der Brusselaars, die wuiven met zakdoeken, zwaaien met vlaggen en hoeden en juichen, juichen tot zij den adem schier verliezen. Op elk plekje dat bereikbaar was cn dat uitzicht bood op den stoet nes telden zij zich. Voor de ramen der hotelkamers, voor, zelfs in de vitrines van de Bon Marché, op de twintig, dertig meter hooge daken, overal hebben zij een plaats gezocht om de Koninklijke bezoekster te verwelkomen. complet-mantel draagt met een grooten hoed in dezelfde kleur, ziet er opvallend goed uit. Nauwelijks heeft zij den tijd enkele woorden met haar Gastheer te wisselen want schier onophoudelijk wuift Zij en buigt naar de talloos ve len die lanes de route Haar aandacht opcischen. De sloet verlaat het Rogier plein, en zwenkt de Kruidtuinlaan op, waar het eveneens benauwend vol is. EEN dergelijke geestdriftige ontvangst is zelfs voor Brus sel iets heel bijzonders, zoo iets hebben zij nog nimmer meege maakt. Het is werkelijk overwel digend, zeggen ronduit de Brus- selsche collega's die toch al heel wat jaartjes meeloopen en ver scheidene officieele bezoeken van staatshoofden voor hun bladen „versloegen". DE Koninklijke stoet zet zich in be weging. Voorop draaft de bereden gendarmerie, getooid met de mar tiale beerenmutsen en onmiddellijk daar na komt de open, met vier paarden be spannen calèche, waarin Hare Majesteit aan Koning Leopold's rechterhand heeft plaats genomen. De Koningin, die over een crème kleurige japon een blauwe Twintig, dertig rijen dik ver dringt zich het publiek achter de onwrikbare militaire afzetting, en alles wat zich maar even boven den grond verheft: Hekken, palen, in aanbouw zijnde huizen, zelfs de voet stukken der standheelden, het dient alles tot staanplaats voor een geest driftige menigte die slechts oog heeft voor de waarlijk vorstelijke figuur in de eerste calèche: de Ko ningin der Nederlanden. Rechts af gaat het de Koninklijke straat in, welke het zelfde beeld van eindeloozen jubel biedt, en dan komt de Paleizen plaats in zicht, het breede plein dat beheerscht wordt door den geweldigen grijzen trevei van het Ko ninklijk paleis waartegen het jonge groen van de onvolprezen Brusselsche warande contrasteert. Gemotoriseerde troepen dragen hier voor de afzetting zorg. (Zie verder pagina 2). H. M. Koningin Wilhelmina wordt door Koning Leopold begroet aan het station te BrusselOp den achtergrond Prins Karei

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1