AAN DEN A. B. v. L. O. IS WEDEROM SUBSIDIE TOEGEWEZEN "autotocht De Amersfoortsche autobusdienst ter spra ke Wat beteekent moreele herbewapening De lijst van minimum-huren voor gemeentewoningen gewijzi< igd Van Eykelenburg's verzoek werd geweigerd Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant f Opleiding van militaire vliegers op Ypenburg Neem méér zon! SANOSTOL Ouden van dagen dqsnda Ze BLAD PAG. 1 AMLKSKOORTSCH DAGBLAD WOiiNSDAG Ü4 MCI 1SJJ GEMEENTERAAD Gisteravond vergader de de raad onzer gemeen te onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck. Deze opende de bijeenkomst om 7 uur, terwijl alle leden aanwe zig waren. Hierna werden de notulen der vergadering van 25 April aangehouden. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn verschillende beslui ten van Ged. Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten. Verder schrijven van B. en W. naar aanleiding van vragen van den heer v. d. Linden betreffende de werkver schaffing.' De heer v. d. L i n d e n (R.K.) wijst er op, dat het stuk eigenlijk thuis hoort bij de Heidemaatschappij. Hij constateert, dat gebleken is, dat de loonen te laag zijn. Met hard werken kan men f 15 verdienen. Hij hoopt dat B. en W. alles zullen doen om de tarieven omhoog te krijgen. De heer v. Galen Last (C.H.) is van dezelfde gedachten als de heer v. d. Linden en ondersteunt diens verzoek om deze zaak goed in het oog te hou den. De heer Polder (S.D.) wijst er op bijtijds te hebben gewaarschuwd. De zienswijze, dat bet loon te laag zou zijn Is juist gebleken. Trouwens bij de Hei demaatschappij is overal het loon in werkverschaffing te laag. Het gegeven overzicht is niet overzichtelijk. Zeer vele klachten zijn in de Centrale der ar- beidersvereenigingen naar voren ge bracht en die klachten zijn juist geble ken. Het is niet in orde met de werk verschaffing der Heidemaatschappij en de arbeiders hebben het, gevoel, dat ze niet rechtvaardig worden behandeld. Als bereikt kon worden, dat de arbei ders het gevoel krijgen, dat ze recht vaardig worden behandeld, is er al veel bereikt. Als het College met de Heide maatschappij de zaak eens ging bespre ken en getracht kon worden de loonen gelijk te krijgen aan die te Utrecht, dan zou spr. dankbaar zijn. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst er op; dat de heer v. d. Linden terecht heeft opgemerkt dat het een zaak is van de Heidemaatschappij: in derdaad hot is geen zaak van het Col lege. Het antwoord is ten deele bevredi gend maar ten opzichte van het loon en de behandeling is het niet bevredigend Het College wil gaarne met de Heide maatschappij gaan praten over de moei lijkheden, die nog zijn gebleken. Er is gesproken van een loon van 30 cent per uur, maar de gemeente Amersfoort geeft 5 cent toeslag, zoorlat het loon niet wordt f 15 maar f 17.50. Volgens de loonlijsten varieert het uurloon maar uit de staten blijkt, dat het vrijwel loopt om de 35 cent. De voor waarden zijn dus wel nageleefd. Tets anders is het. wat de behandeling be treft. Deze. menschon verkceren al moeilijkheden. Zij hebben recht op een goede behandeling. Een leider, die be last is met de uitvoering der werkver schaffing. moet alle moeilijkheden in de gaten hebben. Onder die leiders komen wel eens mislukkingen voor en dat is een ramp voor de werkverschaffing. Spr. twijfelt, er niet aan of de Heide maatschappij zal er rekening mee hou den en verbetering trachten aan te bréngen. Maar er is niets tegen, dat B. en W. er nog eens over gaan praten. Verder is nog ingekomen een verzoek van de Communistische Partij Neder land afd. Amersfoort, waarbij verzocht wordt stappen te doen. dat de loonen in de werkverschaffingen, waarbij Amersfoortsche werkloozon zijn te werk gesteld, worden verhoogd Op dit punt zijn B. en W. diligent. Amersf. Autobusdienst Verslag van den NV, Amersf. Autobusdienst over 1938. De heer Bakker (Lib.) meent, dat de gemeenteraad er recht op heeft wat uitvoeriger te worden ge- informeerd dan tot nu toe geschied. Hij herinnert aan de veranderingen in 1935 aangebracht. De toestand was niet zoo rooskleurig, in twee jaar was een verlies gemaakt van 10.000. De reserve was opgemaakt en er was een ongedekt verlies van 5.093. Het materiaal wae slecht en slordig, het personeel was ontmoe digd, daar men begreep, dat de dienst in de toekomst zou worden opgeheven. De directeur ontwierp een reorga nisatieplan. De uitgaven werden verminderd, de dienst moest worden ingekrompen, de loonen gingen omlaag en aan twee chauffeurs werd ontslag aangezegd. Het was voor den directeur en voor de commissarissen een zware taak, maar de ontslagen chauffeurs 'hebben elders een betrekking ge kregen. Overleg is gepleegd met de organisa ties die een plan tot saneering hebben uitgewerkt. Er zouden twee lijnen wor den gereden met een kwarlierdienst. Er zouden komen 7 chauffeurs van f 25 per week en 7 chauffeurs van 20. Ver der ander personeel, zoodat. in totaal ruim 29.000 per jaar noodig zou zijn, terwijl nu 15.000 noodig is. In dat plan was weinig rekening gehouden met ver schillende zaken, het was dan ook on aanvaardbaar en we hebben het. „Het Plan van den Arbeid" genoemd. Als dit plan zou worden uitgevoerd, zouden we een verlies van f 25.000 per jaar hebben gemaakt. Een ander plan zou- zijn geweest bij de gemeente aan te kloppen om lee ningen te sluiten om de schuld te con- solideeren en om 6 nieuwe bussen aan te schaffen en tenslotte om de subsidie te verhoogen. Maar de directie en commissarissen hebben het anders gedaan. Ze hebben den dienst gereorganiseerd door den dienst in het Soesterkwartier om de 20 minuten te laten rijden en in plaats van met 4 bussen er met 3 te rijden. De benzine-bussen zijn afgeschaft en op al le uitgaven werd naar mogelijkheid be zuinigd. Geld om nieuwe bussen te koopen was er niet. Eerst in Sept. '37 is een nieuwe Mercedes Bcnz aange schaft en in Jan. '38 een tweede. In Jan. '39 is weder een nieuwe Mercedes aan geschaft, zoodat weer over 5 goede bus sen kon worden beschikt. Toen direc teur en commissarissen alles deden om den dienst goed te doen loopen ver scheen 4 dagen na de reorganisatie een stuk in het plaatselijk blad van de S.D.A.P. „De Werker". De voorzitter acht. het niet ge- wenscht op die wijze door te gaan. Een uitvoerig verslag vindt hij goed, maar spreker moet niet gaan polemiseeren niet de pers. De heer Bakker (Lib.). Als u mij het woord ontneemt, zal ik er niet ver der op ingaan. Alleen- wil spr. consta- teeren, dat na 2>* jaar de dienst, die volgens de S.D.A.P. ten doode was op geschreven als de hoeren zoo door gingen, in bloeiende toestand verkeert. I-Iet is de eenige dienst waarbij de ge meente is geïnteresseerd, welke in stij gende lijn gaat, hetgeen spr. met cijfers aantoont. Het personeel is tevreden en doet opgewekt zijn dienst. Het heeft een behoorlijk inkomen. Bij andere diensten zijn de loonen eer lager, zelden hooger. De eer dezer reorganisatie is te dan ken aan den directeur den heer Heijer. De Voorzitter wijst er op, dat de vertegenwoordiger der gemeente, wet houder Spiekermann, in de vergade ring der vennootschap den dank der ge meente heeft uitgesproken. De heer v. Lon k h u y ze n (A.R.) wijst er op, dat uit de mededeel ingen van den heer Bakker zou kunnen blij ken, dat de vorige commissarissen niet. juist hebben gehandeld. Dit moet spr. zoo sterk mogelijk tegenspreken. De heer Hu s lage (S.D.) wijst er op, dat het nooit kwaad kan zoo tegen den tijd der gemeenteraadsverkiezing eens in zijn penhouder te klimmen en een uitgebreid stuk voor te lezen. Spr. wijst er op, dat vorige commissarissen zich in den Raad nooit op de borst hebben geslagen om te zeggen dat heb ben wij gedaan. Spr. heeft in geheime vergadering indertijd zijn mededeclin- gen gedaan en als de heer Bakker dat voorbeeld had gevolgd, zou er een an dere discussie zijn gekomen. Verder protesteert hij er tegen, dat de heer Bakker dat rapport een organisatie der S.D.A.P. in de schoenen schuift. 2. Renocmin» van een lid van de Commissie van Toezicht op het Middel-1 haar Onderwijs. Benoemd wordt de heer J. C. D. Smei- link. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd wordt de heer A. J. Bruijn- ooge. 4. Voorstel van Curatoren van het Gymnasium om aan E. J Kuiper een tijdelijke aanstelling te geven als leer- aar in de oude talen aan die onderwijs inrichting. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. om aan mevrouw A. W. van Doorn-Stienstra overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag te verleenen als lid van de Com missie van Toezicht op het Lager On derwijs. Aangenomen. Pot overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Ü.L.O. school aan het Schoollaantje Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van wedden en pensioensgrondsla gen van onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de lijst van minimum- huren voor gpmeente-woningen. Aangenomen. 9. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van P. K. van Evkelénluirg om hem toestemming te verleenen tot het bouwrijp maken en het in exploita tie brengen van gronden. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van de verordening houdende eischen voor dranklokalitei ten ten aanzien van perceel Leusder- weg 109. Aangenomen. Subsidie aan A.B.v.L.O. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van subsidie aan den Amers- foortschcn Bond voor Lichamelijke Op voeding. De heer v. d. Linden (R.K.) vraagt toezegging om nu ook aan de muziek- vercenigingen, die een concert geven in de muziektent, subsidie te verleenen. De Voorzitter verwijst dit naar de begrooting. Het voorstel wordt aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling der rekening 1935 en 1936 van het Huurverlagingstonds en der rekening 1936 van het gemeen schappelijk fonds tot verbetering der volkshuisvesting. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de begroeting voor 1939 van het Burger Weeshuis. Aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting dienst 1938 en 1939. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot over neming van een strook grond aan den Leusderweg van W. Leycnhorst. Aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot over neming van strooken grond aan den Bisschonsweg van P. de Man e.a. Aangenomen. 17. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein aan fle Bankastraat groot 1860 M2 aan P. K van Evkelenhurg voor 7000. Aangenomen. 18. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit van 18 No vember 1938 no. 452 inzake overdracht van wegen tusschen den Woestijgerwcg en Arnhemscheweg door de Gebr. Jansen. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot ver huring aan J P. van Heugten van twee lokalen van den voorma ligen Die ven toren. Aangenomen. 20. Staten oninbare posten honden belasting dienst 1935, 1936, 1937 en 1938. 21. Reclames hondenbelasting dienst 1938. 22. Ontheffingen en bezwaarschrif ten straat- en rioolbelasting dienst 1937, 193S en 1939. 23. Ontheffingen en reclames school geld dienst 1938/1939. De punten 2023 worden aangeno men. 24. Voorstel van Curatoren van het Gymnasium om aan Mejuffrouw S. H. André een tijdelijke aanstelling te ge ven als lecraros in de oude talen aan die onderwijsinrichting. Aangenomen. 25. Voorstel van B. en W. tot het ver- löenen van ziekteverlof aan Dr. B. Keu len, Rector van het Gymnasium. Aangenomen. 26. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit tot toekenning van voorschotten voor den bouw van 64 wo ningen door de vereeniging „Goed Wo nen". Aangenomen. 27. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van de verordening, houdende eischen voor dranklokalitei ten ten aanzien van het perceel Co- mnckstrnat 40a. Aangenomen. 28. Voorstel van B. en W. om onthef fing te verleenen van de verordening houdende eischen voor dranklokaliteiten ten aanzien van het perceel Soesterweg 514. Aangenomen. 29. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van E. de Boer om hem te ontslaan van de verbintenis betreffende den aankoop* van een complex grond in het I-Iellestraatkwartier. De heer Ruitenberg (V.D.) hoopt dat een volgend keer beter geïnfor meerd wordt aan wien verkocht wordt. Hel is toch wel vreemd, dat aan iemand verkocht wordt, die niet. koopen kan. De voorzitter: U begrijpt dat ook dit onze aandacht heeft. Het voorstel wordt aangenomen. 30. Voorstel van B. en W. tot overne ming om niet van Mevr. Bertels-Stork van een gedeelte van de bij het perceel Zevenhuizen 1 a/b behoorende kelders. Aangenomen. 31. Reclames vergunningsrecht Drank wet. Aangenomen. Rondvraag De heer v. Galen Last (C.H.) heeft een gebrek aan samenwerking der dien sten geconstateerd. In de eerste week van Mei is in de Langeslraat de weg opgebroken en in de tweede wee kwam de dienst der waterleiding die weer den weg opbrak. De heer B c u n i n g a (C.H.) vraagt of hij het goed begrepen heeft, dat het Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teïnten. Mat of-Bruin. Doos 50 en 25 cent. i n ,e a([sWran(~kortverband-olficier-vliegers in opdracht van het Luchtverdedigingsfonds door de Nationale Luchtvaartschool opgeleid voor het M-brevet. Ook het. bijbrengen der beginselen van de militaire tucht wordt !UC!- vergeten (inzet). Hiervoor zorgt een onder-officier van de Koloniale Reserve Men schrijft ons: |j EZE woorden, die voor 't eerst gebruikt zijn geworden door Frank Buchman op een maaltijd in het Britschc Parlement hem aange boden in juni 1938 ter gelegenheid van zijn 60slen verjaardag, zijn sindsdien de verschillende-landen van de wereld doorgegaan en heb ben bij menigeen weerklank gevon den. In een tijd van oorlog, oorlogsge vaar en internationale spanningen, waarin millioenen worden uitgege ven aan verdedigingsdoeleinden, waarin elk land zich tot de tanden wapent wordt ons plotseling een uitweg gewezen. Niet in een bewapeningswedloop ligt ons heil. Do oplossing ligt op een ander gebied, n.l. door de proble men, die aanleiding geven lot al de ze spanningen in de kern aan te pakken. Het gaat niet aan de* schuld van dezen chaotischcn toestand te wijten aan Rc- geeringen en overheidspersonen, aan hen, die de wereldmarkt en do wereld- beurs beheerschen. Het gaat, niet aan, te denken, dat wij persoonlijk vrijuit gaan t en wij onze handen in onschuld kunnen Voorstel van B. en W. om aan A," wasschen. Al meenen wij geen rol te spelen in het groote wereldgebeuren, een ieder van ons is toch verantwoordelijk op de plaats, waar hij staat en voor den invloed, die van hem uitgaat. In de Moreele Herbewapening kan iedereen meewerken, oud of joug, rijk of arm, geleerd of ongeletterd. Wij moeten de moed hebben ons'eigen leven te herzien, zelf de minste willen zijn en ons wapenen met eerlijkheid, liefde en vertrouwen. Dit vraagt niets meer of minder dan een volkomen om schakeling van onze heele persoonlijk heid. De prijs voor een duurzanien vre de is: zelfverloochening. Niet „IK", maai de ander is belangrijk. Een ketting is zoo sterk als zijn zwakste schalm. De vitaliteit van een volk hangt af van zijn beginselen. Een samenleving, ge baseerd op eigen belang en zelfhandha ving, gaat. onherroepelijk ten gronde. Geen beschaving of cultuur zijn in staat dit tegen te houden. Alleen een groote positieve macht kan ons redden. God's kracht (Geest) kan onze verhouding onderling veranderen en liefde en vertrouwen geven in de plaats van angst en wantrouwen. Het is de moeite waard, om dit eerlijk met elkaar te probceren. Moreele Herbewapening geeft: Geen angst, maar zekerheid. Geen doelloosheid, maar doelstelling. Geen verveling, maar vervulling. Geen tijd over, maar tijd te kort. Niet ik zelf, maar de ander. Geen eenzaamheid, maar ingeschakeld in God's plan. Niet eischen, maar geven. Geen rechten hebben op, maar dank baar zijn voor. Geen berusten in de chaos, maar niet rusten voor er orde is. Niet door reactie geleid, maar door God geleid. Gesteld eens, dat de verschillende fracties van den Gemeenteraad Amersfoort samenkomen en trachten op deze basis samen te werken geen partijbelangen maar het groote geheel zien. Zou er in Amersfoort iets verande ren? Er zou belangrijk werk te doen zijn op dit gebied voor Handel en Industrie, tusschen werkgever en werknemer, het gezin tusschen de vrouw des huizes cn de dienstbode. Zou dit niet de oplos sing zijn voor bot dienstboden-vraag stuk? Dit zou ingrijpende veranderingen teweeg kunnen brengen en de Gemeen schap in Amersfoort ton goede komen. Een volk, door God geleid, heeft een antwoord op den nood van den tijd. Een stad door God geleid zou in waarheid de stad op den berg zijn, die niet verborgen kan blijven. Waarom zou dit Amersfoort niet zijn? Rusland heeft de communisten van de geheele wereld opgeroepen met de volgende woorden: „Arbei ders van alle landen vereenigt U. Gij hebt niets te verliezen dan Uw ketenen cn Uw vrijheid te winnen." De Moreele Herbewapening roept U op met deze woorden: „Inwoners van Amersfoort, vereenigt U. Gij hebt niets te verliezen dan Uw angst en zorgen en een nieuw leven te winnen." Ook 's zómers straalt de zon maar zelden intens genoeg. Neem dus Sanostol. het natuurlijke levertraan product, r(jk aan vitaminen A. D. B en C. Bovendien smakelijk gemaakt met het vitamine C-houdende sap van door de zon gerijpte sinaasap pelen! Speciaal ten voordeele van het geheele gezin is er nu de Sanostol ..familieverpakking" k f. 2.75. inhou dende 2<l2 x zooveel als de vanouds bekende flacon a f. 1.40. „Het lekkere levertraan-product BROCADESSTHEEMAN PHARMACIA loon bij de.werkverschaffing 35 ct. per uur is. Wethouder Noord er wier (S.D.) deelt, mede, dat, ihet basisloon 30 ct.. pet- uur is en de gemeente geeft 5 cent toe slag. Men moet toonen, dat men werken wil. Er kunnen omstandigheden zijn om van dat basisloon af te wijken. Een •echt bestaat niet, bij behoorlijk werk kan men tot die 35 cent komen. Do leider moet het werk kunnen bekijken en de mensehen kunnen bekijken, weten of de menschen voor een bepaald werk geschikt zijn. Niet iedere leider kan dat. Dat is de. eone moeilijkheid en de andp- re moeilijkheid is: kun je de menschen in hun geestelijke gesteldheid benade ren? Kunnen B. cn W. eenige verbete ring brengen dan zullen ze liet niet na laten. De heer v. Tellingen (Am. Belang) vraagt aandacht voor het verkeer op het Stationsplein. De voorzitter zegt dit toe, Daarna sluiting. j ZATERDAG 3 Juni: elfde autotocht voor de Ouden van Dagen! Voor u de aankondiging van een jaarlijksch gebeuren, voor de oudjes echter de' gebeurtenis van het geheele Jaar. Een prettige, wellicht zonnige dag, waarop zij volop kunnen genieten van de prachtige natuur en indrukken opdoen, genoeg om cr een geheel jaar over te praten. Om dezen dag in alle opzich ten te doen slagen is geld noodig, zelfs veel geld, daarom vraagt het comité „Autotocht Ouden van Dagen" uw al ler steun voor dit sympathieke doel. Giften, groot of klein, worden gaar ne ingewacht bij onderstaande leden, of door storting op het gironummer van het Amersfoortsch Dag blad: 47910 met vermelding, Auto tocht Ouden van Dagen. Mevr. C. Camerling Helmolt- van Ketwich-Verschuur, Pau- lus Buyslaan 22. Mevr. Tydeman-Falck, Prinses Marielaan 1. Den heer Af. Af. A. Ramselaar,- Langestraat 50. Den heer J. Stam, Schimmel- penninckkade 8. sJ GRAND THéaTRE Vanaf Vrijdag 19 Mei vertooning van de film Marionetten. Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 8.15 nam.. Zaterdag en Woensdag ma- tinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Vanaf Vrijdag 19 Mei vertooning van de film „Robin Hood". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 8.15 uur nam. Woensdag en Zaterdag mati- née om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de films „Een spannende avond" en „De Spookhengst". GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL Wijersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. STERHUIS Bcekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur. uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 10—12 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). .....lOlTIA. 26 Mei. Mij. voor Nijverheid en Handel. Alg. vergadering. 8 uur. DE VALK. 27 Mei. Derde lentefeest van Bert Kampeiman. 9 uur. OPENLUCHTTHEATER BIRKHOVEN. 29 Mei. Meeting Blauwe Weekactie. 1 uur. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. 8 Juni. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's Bad was hedenmorgen 66 gr. F. of 19 gr. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5