ONZE KONINGIN TE LUIK Groot garnizoen langs den weg „Totalitaire staten zullen op om- singelingspolitiek antwoorden" Hevige strijd woedt in midden-China Welke was de „laatste uitnoodiging"? Aan boord van de Aloha PRINS BOUDEWIJN ONDERSCHEIDEN cJ Deovereenkomst met Rusland Japanners hebben Noord Hoepei en Zuid Hoenan bezet Nieuw incident aan de grens N.V. Compagnie Lyonnaise Utrechtscheweg 10 Nieuwe modellen LE QANT CORSETTEN BUSTEHOUDERS EN CORSELETS Ernstige botsing bij Soesterberg KALF SPRONG OP MOTORFIETS Een broedmachine in beslag genomen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFÜORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 MEI 1939 f LUIK, 25 Mei r- J A bonne dame de Soesfdijk vient d'arriver", schrijft de hoofd- t redacteur van de Gazette de Liège in zijn ochtendblad van 'dezen dag, dat op en om de rue Guillemin druk van de hand gaat. Dat Soestdijkklopt wel niet heelemaal, maar 't is goed bedoeld, en de Luikenaars, die op de Boulevards hun Export of Café-filtré komen drinken, lezen het in zeer hartelijke bewoordingen gestelde begroetingsartikel van a tot z. Luik is geen Brusselhet Stationsplein hier haalt eenvoudig niet bij het Rogierplein in de hoofdstad, 't is eigenlijk meer een breede straat; het uitzicht in de rue Guillemin, waar huis aan huis gevlagd wordt, vergoedt echter veel. Vlak tegenover het station is een groote stellage opgericht, waarop tientallen vlaggen zijn bevestigd, onder ling verbonden door oranjewimpels in W-vorm. TIELGISCHE infanterie betrekt de wacht langs de route, die straks de koninklijke stoet zal volgen. Recht vóór den stations uitgang posteeren zich de hoofd- en opperofficieren van het Luik- sche garnizoen, burgemeester Neujean, in ambtsgewaadbegeeft zich naar het perron, en dan, enkele minuten na het middaguur, 'davert het eerste schot van het in de avenue Blonde opgestelde ge schut. Een schitterende open Packard super eight schuift geluidloos voor het bordes, en enkele minuten later doet Hare Majesteitaan 'den arm van Koning Leopold, haar intrede in Luik, le petit Paris! ZOO jubelend en overweldigend geestdriftig ab in Brussel is hier de ontvangst niet, ten minste niet op het Stationsplein. Maar in de Rue Guillemin en Rue Raikem is het toch achter de stram het ge weer prcsenteerende soldaten be nauwend vol; men staat, op de stoe pen dicht opeengepakt tot tegen de gevels der huizenj en wanneer de Koningin, die een zëer flatteerend gewaad van blauwe kant draagt, passeert, is het „Vive la Reine" niet van de lucht. Vólern zwaaien met rood-wit-blauwe vlagjes, die hier de laatste dagen bij duizenden ver kocht zijn. Slechts enkele minuten duiirt, de tocht van het station naar de Maaskade, wel ke hier den toepassclijken naam draagt van „Au P.iradis". 't Is werkelijk een wondermooi punt, waar de „Aloha", het jacht van baron de Launoit, ligt ge meerd, en waarop Hare Majesteit zich thans gaat inschepen. Een haag van rood-wit-blauwe vlaggen wappert in den frisschen wind, hortensia's sieren hét pad. waarlangs de vorstelijke per sonen gaan, aan boord staan allen van den kajuitsjongen tot den kapitein stram, en salueeren wanneer de IIoo- ge Gasten het schip betreden. Inmiddels stroomt het publiek", dat bij de aankomst aanwezig was, naar de Maaskade, om ook van de vaart naar de „expo" nog een glimp op te vangen. De met vlaggen bekleede bruggen zijn blijkbaar voor het publiek verboden, maar langs de kade is het overal een drukte van belang. Statig doorsnijdt het jacht het woelige Maaswater, maar van de opvarenden is van den oever-af, weinig of niets te zien. Officieele ontvangst op de „Expo" Zooals men weet, gebruikte H.M. de Koningin den middagmaaltijd aan boord van de Aloha. Het jacht bleef midden op de Maas drijven, tusschen de tentoonstellingsterreinen. In het indrukwekkende gebouw van het generaal-commissariaat, waarin vooral opvallen de geweldige groote wandschilderingen van Dupagne, die zich liet inspireeren door de Luiksche zware industrie, verzamelen zich om streeks half twee de vertegenwoordigers der Luiksche society, het gebruikelijk schouwspel van zwaar gedecoreerde uniformen, elegante vrouwefiguren in modieuse japonnen, en flitsend gaat de dialoog over en weer: „Ah, Germaine. est ce que vous avez déja vue la reine de Hollande?" „Mais non, ma chérie. Et vous?" „Certainement. Une femme ravissan te...!" Inderdaad, onze Koningin, al ligt er vandaag een lichte trek van vermoeid heid over haar gelaat, maakt wanneer zij tegen 2 uur het gebouw betreedt, een stralenden indruk en lachend dankt zij van het charmante „Vive la Reine" der In reverence neerzinkende damoa. Een kort oponthoud wordt het slechts in het officeel commissoriaat, er worden enke le Luiksche autoriteiten aan Hare Ma- jesteit voorgestold, en dan geniet Neér- Jands paviljoen het grooto voorrecht bezichtigd te worden door de Koningin en haar Koninklijken gastheer. Een snelle rit ion slotte over het ge- heele tentoonstellingsterrein, langs de paviljoen* der buitenlandsche mogend heden, waaronder ook het arme Alba nië half afgewerkt bleef het ge bouwtje staan door het Lunapark, langs duizenden schoolkinderen, die geestdriftig juichen, en vóór we het we ten gaat onze autobus, die trouw den koninklijken 6toet volgt, al weer stad waarts Het officeel bezoek aan Luik neigt tén einde. Heel het Luiksche garnizoen 6taat nu in orde van parade langs den weg: infanteristen, wielrijders, lichte en zware artillerie, gemotori seerde troepen, pantserwagens; zij vormen een krijgshaftige entourage vanaf het tentoonstellingsterrein tot de Place Guillemin, een afstand van circa 8 kilometer, 't Luiksche garnizoen mag er blijkbaar wezen! Hoe dichter we het Stationsplein nade ren. hoe voller het wordt langs den weg. Veel grooter drukte heerscht er nu dan in de morgenuren, en wanneer H. M het bordes opschrijdt naar de perrons, stijgt er één jubelkreet op uit de saamgepakte menigte daarbuiten: „Vive la reine de Hollande". in het Nederlandsche paviljoen T TERREWEG het belangrijkste punt van het programma van het bezoek aan de watcrtcntoonstelling was hel bezoek aan het Nederlandsche paviljoen, dat voor deze gelegenheid nog eens extra tvas Opgedoft. Kranig salueerden de matroosjes van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, tóen de vorsten uit de auto stapten en even kranig stond daar het trotschc mu ziekcorps van de Oranje-Nassau-Mijnen uit Heerlen. In den wind wapperden de oranje-pluimen op de unifortnpetten. Met bijzondere belangstelling gingen zoowel Koningin Wilhelmina als Koning Leopold langs de Verschillende inzen dingen. De Koningin werd rondgeleid door den voorzitter van het comité voor Nederlandsche deelneming, den heer H. A. Hooft, de Koning door ir. J. P. van Vlissingen, directeur-generaal van den waterstaat, die de Nederlandsche regee ring vertegenwoordigde. Langen tijd stonden de vorsten stil bij de groote ma quette, voorstellende de voornaamste Nederlandsche waterwegen. Wij hoor den zoowel den Koning als de Koningin hunne bewondering uiten voor de over zichtelijke voorstelling van de Neder landsche inpolderingen, welke zooals men weet op de groote ramen aan den wand van het paviljoen zijn uitgevoerd. Geen inzending werd overgesla gen: overal deze Koninklijke belang stelling. Koning Leopold ging voor uit, daarna volgde Koningin Wilhel mina, steeds de rechterzijde van het paviljoen houdend. Zoo werden alle stands bezocht De leider9 der in zendingen werden telkens aan de vorsten voorgesteld, waarna zij zelf de bijzonderheden naar voren kon den brengen. Zij vonden een belangstelling, welke kennis van zaken deed blijken. Het Ne derlandsche paviljoen munt dan ook werkelijk uit door overzichtelijkheid en orde. Bij het instappen in de auto's speelde het mijn-muziek-corps de Brabangonne: Koning Leopold was hier in zijn land den Koninklijken gast van Neerlanas landsvrouwe. Na het bezoek aan het Nederlandsche paviljoen hebben Koningin Wilhelmina en Koning Leopold per auto hun bezoek aan de tentoonstelling voortgezet, waar bij zij telkens werden toegejuicht door een talrijke menigte, die zich op een afstand achter afzettingen bevond. Bij hun aankomst op de Grande Esplanade waar zich 4000 schoolkinde ren bevonden om er een gymnastiek- uitvoering te geven, bood een klein meisje aan de Koningin, als geschenk aan het Prinsesje Beatrix, een pop aan, welke een Luiksche „bottcresse" voor stelde. Een ander meisje bood haar een prachtige bouquet rozen aan. Toen werd de terugtocht naar het station aanvaard langs de Pont do Corohmeuse, de kaden van den linkeroever, de Avenue Rogier en de Rtie des Guillcmins. Toen de stoet op de place des Guille- mins verscheen, maakte een overweldi gend enthousiasme zich van de daar wachtende menigte meester. De beide vorsten begaven zich nu in het station, waar zij zich nog een laatste maal met de daaraanwezlge autoriteiten onder houden. Te half vier (Belg. tijd) vertrok TI ARE Majesteit Koningin Wilhelmina heeft tijdens een intiem noenmaal op het kasteel van Laeken het groot kruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw over handigd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Boudewijn, hertog van Brabant. de trein, vergezeld van de toejuichingen der Luiksche bevolking. Deze laatste dag van het Koninklijk bezoek aan Brussel werd besloten met een gala-diner, dat door Hare Majesteit de Koningin in het Nederlandsche ge zantschap aan Koning Leopold werd aangeboden. Verschillende autoriteiten zaten aan dit diner aan. DUITSCHE ACTIE IN ZUID-AMERIKA RIO DE JANEIRO, 25 Mei (Havas). - De bladen publiceeren een bericht uit Curitiba, waarin wordt medegedeeld, dat de politie een zekere Leopold Bones heeft gearresteerd, een voormalig Duitsch kapitein, die in het bezit was van compromitleerende brieven van den Duitscher Herick Firman, directeur van de kolonisatievereeniging voor Parana, welke verboden is, alsmede van de vroe gere secretaresse van het Duitsche con sulaat Rawretzka. Er is een circulaire in beslag genomen, waarin wordt ge zégd, dat de Duitsche kolonisten den Fuehrer steeds dankbaar moeten blij ven. In Parana, zoowel als elders in de staten van Zuid-Amerika moet hun actie erop gericht zijn de bedoelingen van de Vereenigde Staten, van Noord- Amerika tegen te werken. De minister van justitie heeft een on derzoek gelast. POLEN KRIJGT HELIUM UIT AMERIKA WARSCHAU, 25 Mei (Havas). Het Amerikaansche bureap van controle op de munitie heeft den. uitvoer naar Po len toegestaan van 75.000 kub. meter he lium voor straf osfeerballons. In October j.l. hadden Poolsche bal lon vaarders geprobeerd een ballon te vullen met waterstof, doch de ballon was toen in brand geraakt. EEN VERKLARING VAN BERLIJN: BERLIJN, 25 Mei. (Reuter). In een aan de buitenlandsche pers verstrekte geïnspireerde verklaring omtrent de Britsch-Fransche po gingen, een accoord met de Sovjet-Unie tot stand te brengen, wordt gezegd, dat de totalitaire mogendheden niet zullen nalaten, op deze nieuwe omsingelingspoging op de juiste wijze te antwoorden. De te Genève afgelegde verklaringen van de ministers van bui tenlandsche zaken van Engeland en Frankrijk en de Britsch-Fransche pogingen, met alle middelen een pact met Moskou tot stand te brengen, worden, zoo wordt in de verklaring o.a. nog gezegd, in po litieke kringen alhier beschouwd als een bewijs, dat de West-Euro- peesche mogendheden de laatste uitnoodiging van de asmogendhe- den aan de democratieën tot het gemeenschappelijk oplossen van de Europeesche vraagstukken van de hand hebben gewezen. Naar de diplomatieke medewer ker van Reuter verneemt, begrijpt men in Britsche officieele kringen niet wat bedoeld wordt met de in de zinsnede omtrent een „laatste uitnoodiging van de asmogendhe- den aan de democratieën tot ge meenschappelijke oplossing van de Europeesche vraagstukken". Het standpunt der Britsche regeering, zoo wordt uiteengezet, is. dat alle ver plichtingen, die zij heeft aangegaan of nog op zich zal nemen, pas van kracht zullen worden ingeval van een daad van agressie, die de onafhankelijkheid van een souvereincn staat bedreigt. Zoolang derhalve niet zulk een daad van agressie wordt gepleegd, kunnen deze verplichtingen niet in werking treden en kan er dus ook geen sprake zijn van omsingeling. De Britsche re geering heeft er integendeel voortdu rend op gewezen, dat de hangende pro blemen door onderhandeling behoorc* te worden geregeld en zij blijft te allen TOKIO, 25 Mei. (Domei). De Japansche strijdkrachten houden Noord Hoepei en Zuid Hoenan bezet. In een bericht van het front geven zij toe, dat Zondagavond 3000 man troepen uit Szechwan bij verrassing een aanval onderno- n hebben op de Japansche strijdkrachten te Kioekausjen aan de Han in de provincie Hoepei. Zij werden tenslotte door het Japan sche garnizoen teruggedrongen en moesten 200 dooden achterlaten. Uit Zuid Sjans! wordt gemeld, dat het Japansche koedo-detachement ongeveer 1800 man van het 49ste regiment der 83ste divisie op 10 k.m. ten zuidoosten van Yitsjeng hebben bestreden. Aan Chi- neesche zijde vielen daarbij 255 dooden. Bovendien verloren de Chineezen twee machinegeweren en 112 geweren. Hedenavond hebben 27 Japansche vliegtuigen de dichtbevolkte bene denstad van Tsjoengking hevig ge bombardeerd. Er braken vele groote branden uit en tot de vele getroffen gebouwen behoort ook een groote Chineesche bank. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. In een militair communiqué wordt melding gemaakt van de zuivering van binnen Mongolië van de overblijfselen van de Chineesche gueriliabenden. Tus schen 10 April en 20 Juni hebben de Japansche troepen 78 gevechten ge voerd met deze benden, waarbij 3901 Chineezen zijn gesneuveld. Aan Japansche zijde zijn 41 man ge vallen, waaronder drie. officieren. De Japansche troepen hebben talrijke wa pens. veel munitie én 574 paarden en 40 kameèlen buitgemaakt. Uit Hailar wordt gemeld, dat de buiten Mongolen op nieuw geprobeerd hebben de grens over te komen. Onge veer 400 man met twee kanon nen zijn Woensdagochtend om acht uur de grens over ge komen. Zij trokken Barsjagel binnen, gelegen aan de Khal- harivier welke de gren9 vormt tusschen Mandsjoekwo en buiten Mongolië. Na een vuurgevecht dat twee uren duurde, hebben grenspatrouil- les van Mandsjoekwo hen naar het zuiden teruggedron gen. Donderdagochtend om twee uur hebben 300 Mongolen op dezelfde plaats een aanval ge daan, doch ook zij werden af geslagen. Japansch protest bij Brit sche autoriteiten De Japansche vlootautoriteiten te Sjanghai hebben een scherp protest in gediend bij de Britsche autoriteiten over een incident, waarbij een Japansch of ficier door een Britschen matroos zou zijn gewond. Dit incident zou zich hebben voorge daan toen een afdeélingr Britsche ma trozen te Poetoeng, een door de Japan- neezen bezet gebied tegenover Sjanghai aan land ging. om er een Britsche ka toenspinnerij te beschermen, waar ge staakt werd. De Britsche consulaire autoriteiten ontkennen echter categorisch dat een Japansch officier door een Britsche ma troos wonden werden toegebracht. Schout-bij-nacht Kanazawa, het hoofd van het persbureau der Japansche ad miraliteit heeft in een door hem afge legde verklaring de bedreiging uitge sproken. dat nog meer Japansche matro zen naar Koelangsoe ziilien worden ge zonden, indien de toestand niet zal ver beteren. Hij zeide. dat de ontscheping van buitenlandsche mariniers te Koe langsoe drie reacties heeft teweeg ge bracht: 1) Plotseling wijziging in de houding van den gemeenteraad der internatio nale nederzetting welke sinds de aan komst van buitenlandsche mariniers zijn verzoenende houding jegens de Ja pansche autoriteiten heeft prijsgegeven 2) Toeneming der anti-Japansche stemming. 3) Toenemend verkeer tusschen Koe langsoe en het vasteland, waardoor an ti-Japansche elementen de nederzetting kunnen binnenkomen. Kanazawa voeg de hieraan tóe, dat Koelangsoe de basis is geworden voor anti-Japansche opera ties te Amoy. tijde bereid, tot dit doel haar medewer king te verlcenen. Hoewel officieele Britsche kringen uiterst gereserveerd zijn over den aard en den vorm der jongste Britsche voor stellen aan de Sovjet regeering, ver neemt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat men in welingelichte kringen gelooft, dat zij betrekking heb ben op de volgende drie punten: 1) Een pact van weder zij dschen bij stand. dat in werking zou treden in geval van een directe agressie op het grondge bied in Europa van een der drie verdrag sluitende partijen. 2) Overleg en zoo noodig optreden in geval van een directe agressie op het ge bied van een der staten welke door de drie verdragsluitende partijen worden gega randeerd De vraag, welke staten onder dezen waarborg zullen vallen, is een der bijzon derheden, waarover nog niet gesproken is. Ook wordt vernomen, dat een staat, welke het slachtoffer zou worden van een agressie verzet moet bieden aleer de ga rantie zou in werking treden. 3) Overleg tusschen de generale sta ven der drie partijen ter verzekering van een zoo efficient mogelijke samenwerking van de strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht der drie staten indien op hen het beroep zou worden gedaan een agres sie te weerstaan. Er schijnt goede reden te bpstaan, dat de overeenkomst eventueel deze alge- meene lijnen zal volgen. Hoe wel zij niet volledig voldoening geven, aan het oorspronkelijke Russi sche voorstel inzake een volledig defen sief bondgenootschap, zouden zij feite lijk voorzien in ieder geval van een di recte bedreiging voor de drie groote mogendheden in Europa en geen bedrei- aing vormen voor een slaat, welke 2ijn politiek baseert op vreedzame samen werking. De Britsche regeering heeft een copie van Chamberlains verklaring in het La gerhuis doen toe komen aan de Rus sische ambassade, alsmede aan den Britschen ambassadeur te Moskou; die de mededeeling ter kennis van de Rus sische regeering zal brengen. Later zul len de nauwkeurig geformuleerde Brit sche voorstellen naar Moskou worden overgebracht. VRIJWILLIGERS UIT SPANJE THUIS VERWACHT BERLIJN, 25 Mei (D.N.B.). De Duit sche pers verwacht, dat de Duitsche vrijwilligers, die in Spanje hebben ge streden, 30 Mei in Düitschland zullen terugkeeren. OMTREK Motorrijders zwaar gewond SOESTERBERG. Gistermiddag omstreeks vier uur beeft op den Amersfonrtschpn straatwec een ern stige aanrijding plaats gehad. Een chauffeur van er»-. uit Biltho- ven, die uit de richting Huis ter Heide naderde wilden een voor hem hit rijdende trailer passeeren. IHJ week daartoe naar links uit, doch hield daarbij niet voldoende rekening met het hem tegemoetko mende verkeer, waardoor hij in vol le vaart tegen een motorrijwiel, dat uit de richting Amersfoort naderde, opreed. De motorrijder en diens vrouw, die np de'duo meereed, wer den over den weg geslingerd en zwaar gewond opgenomen. De man had beide beenen gebroken, terwijl de vrouw bovendien eeh hersen schudding had opgeloopen. Zij zijn naar het Ziekenhuis in Zeist over gebracht. Twee berijders gewond WOUDENBERG, 26 Mei. -- Op den Maarsbergschen weg had ter hoogte van het hoenderpark „Hoenderhof" een mo torongeval plaats. De motor werd be stuurd door een militair met een duo passagier, eveneens een militair. Zij kwamen uit de richting Amersfoort en reden in de richting Lecrsum. Op boven genoemde plaats liep een drietal pin ken. die uit een weiland waren losge broken. Een der dieren maakte een zij sprong en sprong boven op de motor fiets. De bestuurder en zijn duo-passa gier kwamen hierdoor te vallen. De be stuurder liep verwondingen op aan zijn knie en aan zijn hoofd, de duo-passa gier kreeg schaafwonden aan het hoofd. Dr. Geyskes. die ontboden werd, ver leende de eerste hulp. De bestuurder is per auto naar zijn woning te Rhenen ver voerd. De duo-passagier is naar zijn gar nizoen te Amerongen teruggekeerd. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. ERNSTIGE AUTOBOTSING DE BILT, 25 Mei. Op den Branden- burgenvog, nabij de algemeene begraaf plaats had hedenmorgen 10 uur een ernstige aanrijding plaats, die, gezien de hevigheid der botsing, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Aan den kant van den weg stond een auto geparkeerd, toen tegelijkertijd een auto, komende van de Bilt en een auto komende van Bilthóven, de parkeerende auto zouden passeeren. De bestuurder van de uit Bilthóven ko mende auto remde, waardoor de wagen WA TETEN WIJ MORGEN! VOOR DE KOFFIETAFEL Hoofdkaas. VOOR DE MIDDAGTAPEL Gebraden versche worst Spinazie stamppot. Brood omelet. Bereiding: Week 200 gram brood zonder korst in Lr. lauwe melk, wrijf het daarin goed fijn, en doe er 2 eier dooiers in, 50 gr. basterd suiker en de stijfgeklopte eiwitten door, benevens wat geraspte citroenschil. Doe een flinke hoeveelheid boter in een koekepan, en bak van dit beslag een omelet als een eieromclet, doe er zoodra de onderkant mooi bruin is, een paar eetlepels fris- sche jam op en sla ze dicht. aan het slingeren geraakte en tegen die van de Bilt komende, aanreed. Beide auto's sloegen eenlge malen over den kop en liepen zoodanige averij op. dat ze naar het vaaltterrein moesten worden gesleept. De bestuurder van de auto uit Bilthóven kwam met de schrik vrij, doch de bestuurder van de auto, komende uit de Bilt, de heer O. uit Zwammerdam, werd. evenals zijn echtgenoote ernstig gewond, zoodat beiden naar de Rijks klinieken in Utrecht moesten Worden vervoerd. De politie stelt een onder zoek in. Geslaagde inval van de Bar- neveldsche politie BARNEVELD, 26 Mei. Wederom Is het de Barneveldsche politie, in sa menwerking met de rijkspolitie, gelukt, een opstelplaats van een frauduleuze broedinrichting te ontdekken en wel midden in het dorp bij de Gebr. H., waar een machine gevonden werd met een ca paciteit van 2400 eieren. Reeds lang werden er vermoedens ge koesterd, dat in de omgeving van de Langstraat een broedmachine in wer king was, daar er in die buurt veelvul dig radiostoringen optraden eh ook het electrisch licht onder het gebruik van veel stroom ter plaatse minder helder werd. Na zorgvuldig surveilleeren kon de politie juist ingrijpen, toen een aan tal kuikens afgeleverd zou worden* Tegen de eigenaars werd proces-verbaal opgemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2