Engelsche theorieën Spaansche schatten wekken begeerte Geen hoop op redding van de 26 ingeslotenen in gezonken duikboot Internationale positie van Nederland en België .ïïJï Activeering der Turkije' en Roemenië- politiek om dam op te werpen tegen Duitsche expansie CHAMBERLAIN'S EINDDOEL „Den vrede bewaren, tot de dictaturen ingestort zijn" De snelste locomotief ter wereld: 175 K.M. per uur Leopold's Encyclopaedic compleet in 3 deelen a f 10.- Boekhandel G. G. Veenendaal Nog haarden van verzet m Abessinië Wereldgebeuren Economische concurrentie vormt den achtergrond van het „Spaansche probleem" Een Duitsche beschouwing Japansche stappen te Moskou Spanje blijft lid van het Haagsche Hof ,1e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 MEI 1939 T^RITSCHE staatslieden herha- J-*len bij voortduring, dat hun nieuwe politiek geenszins een om singeling van Duitschland en Ita lië beoogt. Ook in Engeland zelf ziet men echter niet over het hoofd, dat het eindeffect van de anti-agressiepolitiek in feite een omsingeling moet zijn. Inderdaad worden de bemoeiingen der En gelsche staatslieden op het oogen- blik in het wereldrijk beter begre pen dan het eens zoo warm aanbe volen accoord van München, dat Chamberlain op zooveel misver stand deed stuiten. OVER de ware betèekenis van deze daad van 30 September 1938 hoorde men onlangs iets naders uit de ver slagen over de conferentie der Domi nions to Sydney, waar de Engelsche gedelegeerde, gevraagd naar het eind doel der Chamberlain-pnlitiek. verklaar de: ..D e n vrede te bewaren, tof de dictaturen ingestort zij n" Deze uiflee misschien niet bevoegd, maar drastisch past uitstekend bij hei beeld van den 09-iarieen staatsman, die beslist den oorlog niet wenscht. maar op grond van historische overwegingen niet aan het voortduren van het „Filhrérthm" als staatsvorm kan geloo- ven en door een gereserveerde politiek den tijd wil overbruggen, die Engeland en zijn bondgenooten noe scheidt van hpt nogphblik. dat zij hun geheele mill' taire en economische macht kunnen Ontplooien. Tn ieder geval heeft het mi litaire oordeel deze tactiek nooit anders opgevat, in het bijzonder niet in de Rrit sche vakbladen, waarvan eenige citaten kunnen getuigen. Over de buitengewone strategische verbetering der Duitsehp positie na Oc tober 1938 na de inlijving van het Sudoten-Duitsche gebied was mJn het in Engeland (en éldersl onmiddel lijk eens. De overschrijding van de Bohecmsche grensstations, de op dat oogenbhk plaats hebbende uitschakeling van een eventueelen Tsjechischen druk. verleg de de Duitsche invloedszóne verder nnar het Zuid-Oósten Onmiddellijk teekende zich aan den Rritschen horizon een on wederstaanhare Duitsche triomftocht over de Balkan en de zeeëngten naar Turkije a' om met dë weer te voorschijn gehaalde leuzen ..B a g d a d s p o o r- w e g" en ,.w e r e 1 d h e e r s c h a p p ij" voorlonpie- te eindigen De latere gebeur tenissen leken de juistheid van dit vèrmoedon te bevestigen. De Britsche strategische adviseurs beschouwden den toestand in ieder geval als zoo ernstig, dat zij een scherpe activeering der Turkije- en Roemenië-politiek aanbevolen om een dam tegen dezen Duitschen mo dernen Alexandertocht op te werpen. Den Roemenen werd aangeboden, een moderne oorlogshaven bij Con stanza te bouwen Roemeensehe ondernemingen zijn daartoe intus- schen reeds overgegaan groot ge noeg om plaats te bieden aan een aanzienlijke vloot. Daarnaast trachtte men een grooter aandeel te krijgen in den Roemeenschen handel, zulks ter bestrijding van den Duitschen économischen invloed. Dit heeft -gpleid tot het sluiten van een Britsch-Roeineensche handelsovereen komst. die biina geheel gelijk is aan het verdrag tusschen Roekarest en Berlijn gesloten. De weg naar Roemenië echter leidt door de zeeëngten: veel hing dus af van dp betrekkingen rrwt Turkije. Het resultaat was de door Engeland be gunstigde Fransche concessie inzake het Sandsjak Alexandrefte (Hatav). na Lausanne T1923) en Mohtreux (1936) het derde revisiesucces van het nieuwe Turkije. De begeleidende muziek leverde éen predict van 1fi millioen pond. waar van 6 millioen voor bewapeningsdoel- éindrn. Het nieuwe Britsch-Turksche pact bewijst, dat de Engelsche concessies niet voor niets geweest zijn. De stra tegische idee daarbij, openlijk ge noeg uitgesproken, is de oVervleuge- ling van het zuid li:ke einde van de „as", verbonden met de hoop langs den zeeweg militaire krachten naar Roemenië te kunnen zenden. Aan efinigen twijfel onderhevig is intus- schèn nog de bruikbaarheid van de zen zeeweg in het machtsbereik der Italianen. Dat men Bulgarije niet zonder bepaalde revisies ten koste van Griekenland (Thraclë) en Roemenië (Dobroedzja) in het anti- agré6siefront betrekken kan, is deze Britsche militaire deskundigen houden zich in toenemende mate bezig met de mogelijkheden en gevaren, welke schuilen in het aan spanningen rijke gebied tusschen de as Rome—Berlijn eenerzijds en de Sovjet-Unie ander zijds politieke strategie als een van de schadelijkste vruchten van 1919 zich thans bewust geworden. Polen's bestaan en Russische hulp DERGELIJKE gedachten koestert men ook omtrent Poleh. In de da gen tusschen het sluiten van het Engelsch-Poolsche pact en de rede van Hitler van 28 April kreeg de Poolsche pers er eenig vermoeden van, wat de Russische mede-garantie voor Polen's bèstaan zou ktinneh beteékenen, ja, de Express Porannv meende zelf? te moe ten uitspreken, dat Engeland aan dit bestaan weinig gelegen zou behoeven te zijn. wanneer slechts de Russische loomwals weer aan de Duitsche grens zou kunnen worden ibraclit. Het veelgelezen Britsche militaire tijdschrift „United Services Review" rommenteèrt dit nu al9 volgt: „Hopen- lijk hebbèn onze strategen zich niet overijld met hun garantiepact voor Po len en daarbij terrein verloren. Met Polen als bondgenoot hebben wij Rus land uitgeschakeld, want zonder den Russischén opmarsch, welke door de Polen van de hand wordt gewezen, is moeilijk in te zien, hoe de geweldige massa van het Russische leger operatief kan ingrijpen. 2!ijn linker vlëügel zou misschien met de Roemenen kunnen oprukken, maar dat zou nog vèr van den eigenlijken vijand af zijn. Misschien geeft Rusland er de voorkeur aan, ach ter zijn sterke grensbarrières een af wachtende houding aan te nemen, maar zeker is. dat een dergelijke oorlog den Europeeschen bodem voor het bolsjewis me rijp zou maken en Rusland in de verzoeking moet brengen, de grenzen van den buurman niet meer te reepec- teeren en met den banier van de Komin tern op te marcheeren." „Blokkade-oorlog" OVER de Britsche vlootplanneii zijn door deskundigen ook eenige in lichtingen verstrekt- Bij de uitgan gen van de Noordzee zal een blokkade- vloot naar het voorbeeld van den we reldoorlog liggen, gedekt door drie of vier slagschepen, in den Atlanti9chen Oceaan een snel, sterk eskader met vele kruisers, torpedojagers en vliegtuigmoe derschepen ter controle der handels wegen. versterkt door Fransche strijd krachten. De Middellandsche Zee ware naar het voorbeeld der jongste vlootbe- wegingen te verdeelen tusschen de Fransche zeemacht in het Westen, waarbij de Franschen tevens paraat moeten zijn, Spannsch-Marokko binnen te vallen, en de Britsche strijdkrachten in het Oosten. Voor het Verre Oosten meent men eerst later een eskader ter beschikking te zullen hebben, Groote twijfel heerscht in Enge land nog steeds over de waarde van den zoojuist ingevoerden dienst plicht. Het probleem is wel het best belicht door Liddell Hart in de „Times". Deze autoriteit toonde aan, dat Engeland met de zending van zijn millioénenleger in den Wereld oorlog historische principes zou heb ben verlaten en zich aan een ver schrikkelijke aderlating bloot stel dé, „waarvan de resultaten, aan de huidige situalie gemeten, niemand bevredigen kunnen". Hij eischt terugkeer naar den blok kade-oorlog met gebruik van het leger slechts op geëxponeerde flanken van den tegenstander en materië.elen en industriëelen steun voor de verbon den continentale mogendheden. Het zen den van manschappen zou echter door de tegenwoordige, uiterst krachtige ver- dedigingswallen (Maginot- en Siegfried- linie, Zee-Alpenl overbodig geworden zijn. I-Ict luchtwapnn. de luchtbescher ming en de paraatheid van de vloot zóüdën op den voorgrond moeten slaan Ook zou er voor een gróoter veldleger op het oogenblik geen uitrusting ter be schikking staan. Juist zou echter zijn, dat een derge lijke hulp in bedreigde buitenbezittin gen, bijv. Tunis, noodzakelijk zou kun nen worden en ook de psychologische factor zou er toe kunnen dwingen. Frankrijk op dit gebied tegemoet te komen. Men ziet, dat deze ideeën in den beperkten dienstplicht van het oogen blik tot uiting komen: geen milliöenon- leger, maar een tééken van goeden Wil. r1 Frankrijk bezit thans de snelste electrische locomotief ter wereld. Op het geëlectrificeerde baanvak ParijsHendaye. een afstand van meer dan 800 K.M. bereikte zij een snelheid van niet minder dan 173 K.M. per uur NEW YORK, 26 Mei (Havas). Men heeft alle hoop opgè- geven de 26 matrozen, die nog in de duikboot „Squalus" zijn achtergebleven, te redden. De duikers hebben geconstateerd, dat zij zich nog in de onder water geloopen afdeeling bevinden, maar zij zijn waarschijnlijk reeds om het leven gekomen. Men zal thans trachten het vaartuig vlot te brengen. Daartoe zou het rioo- dig zijn de boot in minder diep water te brengen. T" UITENANT NAQUIN, de commandant van de gezonken duikboot, die het laatst in de duikerklok heeft plaats genomen, zijn plaatsvervanger, zes leden der bemanning en een technicus zijn naar het ziekenhuis te Ports mouth overgebracht. De overlevenden van den „Squalus" hebben verteld, dat zij hun leven danken aan de omstandigheid, dat een lid der bemanning bij het binnendringen van het water het schot voor het achterschip met boven- menschelijke krachtsinspanning had gesloten. Dit moest in verband niet het snelle binnendringen vah het water geschieden, ook al wist men. dat nog talrijke leden der bemanning in het achterschip zaten, vijf hunner konden letterlijk op het laatste oogenblik nog gered worden. Het schot was bijna gesloten, toen de man opgewonden kreten hoorde om het schot nog even open te laten. Met het binnenstroomende Water waren toen nog vijf mannén door de kleine opening gedrongen. VERSCHENEN: deel I van de VRMGT PROSPECTUS Langestr. 33 - Tel. 232 ROME, 26 Mei (Havas). De onder staatssecretaris voor Italiaansch Oost- Afrika, generaal Terruzzi, heeft in den Senaat verklaard: „De politieke en mili taire toestand in Italiaansch Oost-Afrika is bevredigend. Wij moeten echter erkennen, dat er nog kleine sectoren zijn, die ten prooi zijn aan rebellie. He't betreft kleine centra van opstand, ge legen in Arnara en Chiao, die geleidelijk tot rede worden gebracht en welker onderdrukking het gebruik van slechts enkele bataillons noodig heeft. Groote militaire acties zijn niet meer noodig." Generaal Terruzzi voegde hieraan toe, dat de economische toestand niet goed was en wel Om drie redenen: het Suez- kanaal, de hooge kosten der transpórten en het onttrekken van inlandsche werk krachten, die thans gebruikt worden voor den aanleg van wegen, aan den landbouw. Terruzzi besloot: „Wanneer deze hinderpalen verdwenen zullen zijn, zal dé ontwikkeling der kolonie nor maal worden." Doodelijke afloop van arbeiderstwist MEXICO, 26 Mei. (Havas). Te Cor- doba is een handgemeen ontstaan tus schen arbeiders, die tot verschillende vakvereenigingen behoorden, en wel over het feit, dat elk van beide partijen de contröle wilde voeren over een auto busdienst. Twee arbeiders moesten den twist met den dood bekoopen. en twee anderen werden ernstig gekwetst. DUITSCH JOURNALIST MOET POLEN VERLATEN WARSCHAU. 26 Mei (Havas). De Poolsche autoriteiten hebben een ver blijfsvergunning geweigerd aan Kurt Teege, correspondent te- Warschau van het Duitsche agentschap „Deutscher Dienst". De correspondent zal Polen bin nen een week moeten verlaten. Voor heen was Teege correspondent in Praag. ROOSEVELT ONDERTEEKENT VLOOTWET WASHINGTON, 26 Mei. (Reuter). Roosevelt heeft gisteren de wet onder- tcekend, waarbij 773 millioen dollar voor de marine wordt uitgetrokken. PAUL VAN ZEELAND, oud- premier ven Belgiëen voor aanstaand figuur op financieel en economisch gebied, doet weer van zich spreken. Hij speelt een lei dende rol bij onderhandelingen, welke worden gevoerd tusschen een Fransch-Nederlandsche bank- groep eenerzijds en de Franco-re geering anderzijds over het open stellen van een aanzienlijk crediet voor den wederopbouw van Span je. Van deze onderhandelingen is slechts bekend geworden, dèt zij gevoerd worden; over hun moge- lijken afloop valt niets te voorspel len. Het feit op zichzelf wettigt echter een oogenblik stil te staan bij de economische aspecten van het „Spaansche vraagstuk", dat een even vérstrekkende beteeke- nis voor Europa heeft na als tij dens den burgeroorlog. LANGZAMERHAND begint de we reld of liever, de publieke opi nie zich bezig te houden mét plannen, die verband houden met den opbouw van Spanje. Schijnbaar gelden de zorgen van de groote Europeesche staten in de eerste plaats het vraagstuk of Mussolini zijn belofte houden zal om de Italiaansche troepen na den oorlog volledig terug te trekken en alle stra- tègiséfiè steunpunten, als die op de Ba learen, te ontruimen. Nochtans is deze vraag, vergeleken bij alle overige Spaan sche problemen niet alleen bijzaak maar eigenlijk zelfs volkomen onbelangrijk. Aileréérst dient erkénd. dat éeri iiiét geringen invloed op eén land kan wor den uitgeoefend zonder er troepen te stationneeren of er strategische steun punten te bezitten. De dömineerende po sitie van Duitschland in Midden-Europa is heden ten dage een omstreden feit, maar noch in Joegoslavië, noch in Hongarije of Tsjecho-Slowakije staat ook maar één enkele Duitsche soldaat. Het ware in dit licht gezien naïef om aan te nemen dat het vraagstuk van een invloedssfeer, hij voorbeeld van Italië in het aanslaande Spanje, enkel en alleen zou afhangen van de omstandigheid of de Italiaansche legionnairs al of niet in Spanje zouden blijven. Wel is het van oudsher in de wereld politiek te doen gehruikelijk geweest om iets anders te zeggen dan men we- zëhlijk meent. En zoo is dan ook de nu weer aclueele strijd om Spanje inter nationaal als het karakter van dien strijd zich toont waarlijk geen strijd voor de vervulling van een door Musso lini afgelegde belofte ten aanzien van het teruglrekken van zijn troepen, maar wel degelijk een verbitterde öorlog van allen tegen allen om de macht over en de exploitatie van de bodemschatien en de indus- trieele rijkdom van Spanje. Spanje is van groot strategisch be lang, omdat het land, afgezien van zijn gunstige geographische ligging, rijk dommen bezit die voor elkeen begee- renswaardig zijn. Diezelfde begeerigheid heeft mede tot het „internationaal" wor den van den burgeroorlog geleid, al is men geneigd dai Ie vergelen. Zoo goed als men ook vergeel hoe groot het aan deel van het buitenland in den indus- trieelen ophouw van het land is. Zoo er kende Engeland generaal Franco al thans officieus en zond het zijn economische commissies naar Burgos pas op het oogenblik toen deze eener zijds Rio Tinto en anderzijds Bilbao en Oviedo bezet had. De oorzaak is niet ver te zoeken: de kopermijnen van Rio Tinto zijn niet slechts de rijksl-geaderde van geheel Europa, maar zij bevinden zich sedert het jaar 1873 in Britsche handen. De maatschappij héét dè „Rlö Tinto Go. Ltd." en de gemiddelde jaarproductie be loopt 40.000 ton koper. Het grootste deel van het koper uit Rio Tinto wordt naar Wales gebracht, waar het verwerkt wordt. Precies zoo liggen de verhoudingen in de groote industriegebieden van Bilbao en Oviedo, de erts- en stcenkoolcentra van Spanje met tal van hoogovens, cokes-fabrieken, gieterijen en wapenfa brieken Van oudsher bevindt zich om streeks 50% van de aandcelen in buiien- landsche Engelsche, Fransche, Ita liaansche en Amerikaansche handen. Ook Belgisch kapitaal is over tal van indüstrieele ondernemingen verdeeld, (vooral in Cataloniö en Barcelona) en dat is dan ook dé voornaamste reden waarom de socialistische minister-presi dent Spaak het er door kreeg, dat België een gezant naar Burgos zond. Zonder twijfel is het Britsche bezit, althans tot nog toe, belangrijk groo ter dan het italiaansche. Daarom vreesde men in den grond van de zaak in Londen niet zoozeer dé mo gelijkheid dat MUssoüni een paar duizend man troepen permanent in Spanje zou achterlaten, dan wel een onder Italiaansche controle staand nationalistisch Spanje, dat tot „ont eigening" van buitenlandsch bezit zou kunnen overgaan en dan in de eerste plaats ten nadeele van Enge land. In de kwikzilvermijnen van Almaden bezit Spanje bovendien de belangrijkste kwikzilverbron van Europa. Geen oorlog is te winnen zonder voldoende kwikzil ver-voorraden. Het gaat waarlijk niet om de Italiaansche vrijwilligers, maar in de eerste plaats om de vraag wie in het bezit, van de 40 000 ton kwikzilver komt, die in Almaden jaarlijks geprodu ceerd worden. En dan gaat het nog niet eens alleen om kwikzilver of koper, maar ook nog om gemiddeld 7 millioen ton steenkool per jaar, 1 millioen ton bruinkool, 5 millioen ton ijzererts. 180.000 ton lood, 150.000 ton zink en ten slotte om zwavel, tin en zilver. Aangezien de mijnbouw nog allerminst geheel gemo derniseerd en gerationaliseerd is, zijn deze cijfers uit den tijd van vóór den Spaanscben burgeroorlog nog aan don lagen kant. Tenslolte blijft Spanje op de allereer ste plaats een agrarisch land, met in normale tijden een export, in het bijzon der van sinaasappelen en olijven maar ook van tarwesoorten. mais en wol die onontbeerlijk is voor Europa. OM de beheersching van deze mark ten en dit productiegebied en om de mogelijkheid van het sluiten van gunstige handelsverdragen 'gaat in werkeüjkhêid de strijd der groote staten inzake het „Spanje-vraagstuk". In dat licht gezien is het van belang of natio nalistisch Spanje geheel op eigen voeten BERLIJN, 26 Mei (D.N.B.) Naar aanleiding van het bezoek van HM. Koningin Wilhelmina aan Brussel schrijft de Deutsche Diplomatisch Poli- tische Korresponden2 het volgende: „Het ls Voor allo bij een waren vrede geïnteresseerde staten een voldoening, wanneer zij de Overtuiging kunnen krij gen, dat landen van de beteekenis en positie van België en Nederland het op rechte streven toonen om, in plaats van de plannen van mnchtengroépeeringen. welke ook, te bevorderen en daardoor de spanningen te verhoogeii, integendeel door een bewust afstand nemen daar van de rustende polen in het Europee sche volkercnleven te vermeerderen en te versterken. Wat Duitschland's standpunt je gens de beide naburige Noordzee landen betreft, het is ondubbelzin nig: het Duitsche Rijk eerbiedigt onvoorwaardelijk de onafhankelijk heid van heide landen, wenscht ech ter ook die onafhankelijkheid door alle anderen geëerbiedigd te Weten Alle veronderstellingen betreffende Duitsche plannen tot een overval en tot agressie behooren derhalve zon der meer thuis in het rijk der fabe- léhi Zij kunnen dus slechts het doel heb ben om de beide staten in de rechtlij nigheid hunner politiek te doen wan kelen en hen met de middelen van den laster te brengen in een front, waarbij egocentrische voorstellingen of egoisli- sche motieven overheerschen en ieder rekening houden met erkend gerecht vaardigde strevingen van anderen ont breekt. Duitschland zelf heeft in geen enkel opzicht bedoelingen of bijgedachten om buitenstaanders en hen, die in het ge heel niet betrokken zijn bij politieke controversen, welke het zelf nu een maal niet bespaard blijven, daarbij te betrekken. Het verwacht van zijn kant niets anders, dan dat deze derde mo- komt te staan en onafhankelijk met de overige Europeesche stalen zal onder handeion, dan wel met ai zijn rijke bo demschatten en indüstrieele en agrari sche rijkdom min of meer een soort „Europeesche kolonie" voor zekere groo te staten zal vormen. Ziedaar het eigen lijke „Spaansche probleem" dat thans meer dan ooit acuut is geworden. gendheden haar welbegrepen belang «r in zoeken, dat aanwezige spanningen door haar houding niet eventueel nog verhoogd worden, maar dat in laatste instantie de weg naar een vrèèdzame oplossing gevonden wordt." MOSKOU, 26 Mei (D.B.N.). Naar van Japansche zijde verluidt, heeft de Japansche ambassadeur in Moskou, Togo, gistermiddag een bezoèk gebracht aan Molotof, waarbij hij de recente inci denten aan de grens tusschen Buiten- Mongolië en Mandsjoekwo ter sprake bracht. Togo diende in opdracht zijner regeering een protest in en verklaarde, dat de autoriteiten van Buiten-Mongo- lië gewaarschuwd moeten worden voor een herhaling van dergelijke gebéurte- nissen. BURGOS, 26 Mei (Reuter). Spanje zal, naar officieel medege deeld wordt, zijn plaats in het Per manente Hof van Internationale Justitie te Den Haag behouden. Dit besluit wordt in sommige kringen in dien zin uitgelegd, dat Spanje wellicht het met Frankrijk bestaan de geschil aan dit hóf zal willen voorleggen. NIEUW WERELDRECORD ZWEEF VLIEGEN BERLIJN, 26 Mei. (D.N.B.). De zweefvlieger Schmidt heeft een nieuw wereldrecord gevestigd, door met zijn toestel van Trebbin in de provincie Brandenburg naar München-Bolzkir- chen te vliegen, een afstand van 500 K.M. V A „™r *v#e tut oof% voor zich ziat moet éxtrt voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- ra ngs weg (óók het verkeer van links lateo vóórgaan!)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3