Geraffineerde oplichter in de val PHOENIX Dank aan het spoorweg personeel De vogelwereld ontwaakte Xaai&te (BeJikPdjm Girorekening misbruikt De Koningin in de residentie teruggekeerd Contingenteering met België-Luxemburg geregeld De Lubetu in wording Luiermandactie Een mooi zomer- programma JONGEN GEWOND Ooievaar-gekibbel Tourprogramma van Tensen Advertentiën M. NAEFF AFWEZIG AFWEZIG J. BREEDVELD R. C. v. Ommering AFWEZIG v v 2Vz ets 'Alléén in kistjes van 25 stuks fl. 0.62J P.Nierop OPZICHTER-TEEKENAAR 9sdA ni&wjüA Amersfoortsche Kunsthandel 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 MEI 1939 BINNHH1.AND 315 gulden weten te bemachtigen Men schrijft ons uit Utrecht: TA E politie heeft een 25-jari- ■*-^gen schilder hier ter stede aangehouden, die verdacht werd van oplichting voor 315.—. De schilder heeft in middels een volledige beken tenis afgelegd van de door hem gepleegde oplichterij, waarbij hij zeer geraffineerd te werk is gegaan. Omstreeks 4 Mei is hij met zijn prak tijken begonnen. die hij tot zijn arresta tie op rustige wijze heeft voortgezet. De man was in het bezit van enkele aanvraagformulieren voor reis-post- chèquehoekjes en daar hij in geldverle genheid verkeerde, vroeg hij een derge lijk hoekje aan. ten bedrage van 250 gul den. die hij in mindering bracht op de girorekening van den heer X, waarvan hem het gironummer hekend was. Hierbij deed hij voorkomen alsof hij gevolmachtigde van mevrouw X. was. door middel van een ver- valschte handteekening. De chèque- boekjes liet hij poste-restante naar Amsterdam sturen, omdat volgens zijn zeggen de familie pas verhuisd was. Hij kwam in het bezit van het boekje en inde hierop terstond 170.Er bleef dus nog 80 op staan. Vervolgens plaatste de man een één voor de 80, zoodat hij deed voorkomen alsof hij nog 180.— te vorderen had. Hij inde nog 75.— in Amsterdam en begaf zich vervolgens naar Wage- ningen om daar zijn experimenten voort te zetten. Hier klopte echter iets niet. waar door hij enkele moeilijkheden onder vond. dorh nog niet tegen de lamp liep. Na Wapeningen kwam Loeuen aan de beurt. Hier wist hij nogmaals f 70.— los te krijgen. Men kreeg echter arg waan, zoodat de Utrechtsche politie tot zijn arrestatie overging. 's-GRAYENHAGE. 26 Mei. - Te gen kwart voor twee. het oogenblik. waarop de Koninklijke trein aan het Hollandsche spoorstation te 's-Gra- venhage zou binnenrijden, stond een dichte menschenmassa op het Sta tionsplein opeengepakt- Ook de per rons waren, voorzoover de politie dit toeliet, met belangstellenden ge- vuid. De terugkomst van H. M. in de resi dentie droeg een onofficieel karakter zoodat behalve de hoofdcommissaris van politie, de heer N .G. van der Meij. en de stationschef, de heer Cuperi. geen autoriteiten ter ontvangst aanwezig waren. Om precies kwart voor twee stoomde de trein het station bin nen. De Koningin verliet het salon- rijtuig en begaf zich naar de wacht kamer. waar zij eenigen tijd ver bleef. H. M. had een bouquet bloe men in de hand. Vervolgens verlieten het gevolg van H. M. en minister Patijn het rijtuig. Buiten het station stonden inmiddels de hofauto's te wachten en hiermede be gaf de Koningin luide toegejuicht dooi de wachtende menigte zich naar haar verhliif aan den Ruigenhoek. De Koningin nam met een hofdame in de eerste hofattto plaats, waarvan de kap gedeeltelijk naar heneden geslagen was. 's-GRAVENHAGE. 26 Mei. Op het ministerie van buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel te Brussel werd eer nieuwe rontingen- teeringsovereenkomst tusschen Ne derland en de Belgisch—Ltixenv hurgsrhe economische unie gepara feerd. Van Nederlandsche zijde parafeerde de lieer A. Th. lumping, directeur van de handelsaccnnrden en van Belgische zijde de heer M Suetens directeur-ge neranl van den buitenlandschen handel aan bovengenoemd ministerie. De nieuwe overeenkomst, die in de plaats komt van de op Z Mei j.l. getrof fen ti delijke regeling, regelt de handels betrekkingen tusschen de beide landen DE directie der Nederland sche Spoorwegen heeft de volgende dienstorder tot het personeel gericht: „Nu de invoering van de nieuwe dienstregeling van 15 dezer met de daaraan verbon den moeilijkheden zoo vlot verloopen is. voelen wij be hoefte om het personeel, dat zoowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering betrok ken is geweest, onzen dank te betuigen voor de voorbeeldige wijze waarop het zijn taak verricht heeft." Men schrijft ons uit Utrecht: T N een week kan er veel gebeuren. Het opbouwen van een tentoon stelling vraagt veel tijd en, wan neer men zooals dit bij de Lubetu hef, geval is tot op het laatste mo ment moet wachten, of er ook mi litaire medewerking zal kunnen zijn, is het wel fp begrijpen, dat dit werk voor de organisatoren geen sinecure beteekent. De groote Beatrixhal van de Jaar beurs zal gevuld worden met 69 stands met allerlei op het gebied van de Luchtbescherming. De gemeentedien sten nemen hierbij wel een zeer groote plaats in. Van een compleet overzicht kon he denmorgen. toen wij op verzoek van het fentoonstellinescomité epi kijkje kwa men nemen, nog bezwaarlijk gesproken worden, men was er aan het timmeren schilderen, metselen, beklpeden kortom er heerschip een groote bedrijvigheid Vrachtauto's rpden e' en aan om groote kisten met materiaal hinnen te brengen Midden tusschen al dat gewoel stonden 'Ie maquetfpsehi'Hers in alle kalmte Utrecht kleur en aanzien te geven. \lieen deze maquette van Gemcentewer ken was het be' al ruimschoots waard. Behalve de plaats der verschil lende hulpposten voor F..H.B.D.. blok- brandweer, brandmelding enz. kon men ook zeer duidelijk zien. hoe de stad in len loon der jaren vergroeid is met de omliggpndp randgpmeentpn. Ook het nijkswpeanplan. dat nu in uitvoering is kwam hier wel duidelijk tot zijn recht In apart ..verduisterd epdeelte" van de zaal wordt getoond het verschil tus schen een gewoon verlichte en een gedempte verlichte stad, ook hier was men nog druk bezig. On de tentoonstel ling zelf komen wii nog nader terug wanneer hpt moeelijk is pen compleet overzicht 1p krijgen van hetgeen er te zien zal zijn. Wel deeldp men ons nog iets mede over de verschillende demonstraties, lezin gen enz. Tn rip dinerzaal van het Jaar heursrestaurant zullen lezingen gehou den worden voor deskundigen op ver schillend gebied, allen betrekking heb bende op dit onderwerp, terwijl men overwepgt ook een voorstelling te geven van de film der diensten hier ter stede Voorts zullen, behoudens goedkeuring der betrokken autoriteiten de perma nente luidsprekers gebruikt worden voor reclamedoeleinden voor deze ten toonstelling. Vrijdag a.s. heeft de officieelp opening plaats in de dinerzaal van het Jaar beurs restaurant door den commissaris Roseh van Rosenthal te elf uur Voor der Koningin mr. dr. I.. H. N. Ridder het publiek is dp tentoonstelling ge opend van 1.30 tot 5 30 en van 7.30 tol tien uur. Op dp heide Zaterdagen on den tusschengelpgen Woensdag zullen des morgens rondleidingen voor school kinderen worden georganiseerd. Aan de hand van de plannen en aan teekpningen van het bestuur kan wel reeds gezeed worden dat deze expositie een volledig beeld zal geven vrn het geen er op luchtbesrhprmincsgphied be reikt kan worden, zoowel In het open haar als in het huishouden van iedpr gezin. gedurende de periode van 1 Mei 1939- 30 April 1940. De nieuwe overeenkomst is in hoofd -aak gelijk aan de per Mei j.l. beëin diede overeenkomst van 13 Aug. 1938. Wat betreft den uitvoer naar België van Nederlandsche groenten en fruit werden bepalingen overeengekomen waardoor ernsti" nriisstoringen op de Belgische markt zullen worden voorko men. Daartoe zijn in de overeenkomst •ni imumnrijzen vastgesteld, beneden welke de in België geeontingenteerde •uinhouw-nroducten door de exporteurs op de veilingen in Nederland niet mo gen worden gekocht. De onderteekening zal binnenkort volgen. tjE aanvragen stroomen maar de giften nog niet! Er wórdt ge breid, want er zijn al veel patronen gehaald, maar er zal héél véél noo- dig zijn. Wil ieder meehelpen? Wij hadden ons een minimum uit zette aldus gedacht: 4 flanelletjes, 4 camisoles, 6 navel- bandjes, 4 katoenen truitjes, zeiltje, 6 wollen luiers, 12 d 18 gewone luiers, 4 onderleggers, 2 hoofdluiers, 3 luier- broeken (deze niet al te klein, worden de eerste weken nog niet gebruikt). Verder facultatiefjasjes, mutsjes, capes, sokjes, lakentjes en sloopjes. Wie den drang in zich voelt om voor een volledig uitzet je te zorgen (met een paar menschen krijgt men dat gauw genoeg bij elkaar!) geve zich op bij een van de comité-leden: Gravin van Randwijck. P. C. Hooftlaan no. 1. Mevr. van Raalte, Langestraat no. 37. Mevr. Hendriks, Berkenweg no. 25. Mevr. Kooien. Utrechtscheweg no. 17. Mevr. v. Ommering. St. Ansfridusstraat no. I. Mevr. Verstelt. Utrechtscheweg no. 101. Van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling DE afdeeling Amersfoort van het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling heeft ditmaal al een bij zonder aantrekkelijk zomerprogram- ma voor de leden samengesteld. Zaterdagavond a.s. heeft reeds een samenkomst plaats met een bijzon der doel: het beluisteren van de nachtegaal. Meestal is het niet de gewoonte om nachtelijke wandelingen te maken, ten einde de natuur te beluisteren. De duge- lijkscbe beslommeringen nemen ons ge heel in beslag. Een nacht wandeling einde Mei heeft echter een bijzondere bekoring. In het schemerige landschap laat de torteldufi zijn vredig orgelend geluid hooien; even later meldt de fitis zich, de roodborst, de koolmees en liet winterkoninkje. Dit alles, omlijst door een weldadige stilte, is de moeite van beluisteren zeker waard. .Met het vorderen der uren komen er uitvallers in liet vogelconcert. De een na den ander verdwijnt, alleen de zang lijsters blijven over. Het luisteren naar deze vocalisten is een genot. Totdat, wanneer alles zwijgt en stil is, de zanger bij uitnemendheid, de nachte gaal, zijn lied aanheft. Onmogelijk is liet den indruk daarvan in woorden weer te geven. Aan te raden is slechts, om die oogenblikken zelf mee te maken. De nachtcgaientocht gaat morgen avond onder leiding van den heer C. Vertney naar Zeist. Zondag 4 Juli gaat men eveneens onder leiding van den heer Yermey naar Nijkcrk op zoek naar kemphanen. De week daarop is er een autotocht naar „De Hooge Veluwe". Midden Juni vermeldt een avondfiets tocht door den polder onder leiding van den lieer Pij pst ra. Op 24 Juni voert mevrouw Polak het gezelschap op een wandeling: langs de Eeni, terwijl op 2 Juli het zomerfeest van gewest VII van het Instituut ge vierd wordt op „Ons Honk" bij de Lage Vuursche. Op 9 Juli wordt verzamelen geblazen voor een fietstocht naar de Betuwe met als hoofddoel: kersen eten. Een week later volgt een autotocht tiaar „Morgenrood" bij Oisterwijk. Einde Juli gaat men gezamenlijk onder leiding van mevrouw Polak naar „Het Leersumsche Veld". Verder vermeldt het lijvige zomer- programma einde Augustus een bezoek aan Fléhite, einde September een herfst- wandeling onder leiding van den heer Pijpstra en tenslotte midden October een paddestoeientocht onder leiding van mevrouw Polak. Twee jongens vervoerden gisteren eenige machines op een handkar. Ter hoogte van de Bonifaciusstraat moest de kar achter een huis worden gereden en daartoe moesten de jongens een kleine hoogte over. De kar dreigde terug te glijden, waar door een der jongens zich aan een lier vastgreep. De pal van het werktuig schoot daardoor los en de jongeman kreeg de slinger tegen den kin. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. BEDRIJFSLEVEN Onder leiding van den lieer C. Wij nands. aannemer, is het winkelpand Langestraat 59. geheel verbouwd en in gericht tot een moderne zaak waar he den de Goudsche Kaascentrale opent met een enorm aantal kazen, welke in verschillende smaken, grootte en vorm geëtaleerd zijn. De leiders der Goudsche Kaascentrale hebben ervaring op zuivelgebied zoodat zij weten wat hét publiek het meest op prijs stelt. Natuurhistorische vereeniging trekt erop uit De afdeeling Amersfoort hield Zon dag j.l. een excursie in de Ecinpoldcr. Eerst werd 't mooie buiten Coelhorst bezocht, daarna fietste men naar Spa kenburg en Bunschoten langs Zeven huizen, om langs den grootcn weg over Den Ham weer terug te koeren. Het eenigszius koele, maar strakke en on gewoon heldere weer met de stevige Noordooster gaf eindclooze vergezich ten over liet vlakke polderland, het tcere en nog zoo zuivere jonge groen was van groote schoonheid. In de Mei maand vieren de vogels hoogtij: hcggc- musch, groote karekiet. scholekster, gierzwaluw, grasmusch werden goed ge observeerd; fitis, t jiftjaf, spotvogel, tuin- fluiter, graspiepcr en nog vele andere werden aandachtig aangehoord. Bij een boerderij werd een praatje gemaakt over de daar aanwezige ooievaar, waar van 't mannetje zelfs op zijn nest be laagd wordt door onrustige soortgenoo- tcn, waartegen hij zijn have moei ver dedigen. Er werd over gepeinsd, wat deze de soort schadende ruzies toch eigenlijk beteekenen, want een derge lijk onderling geplaag is in de vogel wereld natuurlijk wat betreft soort- genooten een uitzondering. Buiten gewoon mooi werd de huiszwaluw, met de ongeveer bolvormige nesten aan den buitenkant van huizen gadegeslagen; het is de boerenzwaluw, die we altijd op of aan de balken van schuren aantref fen. Dicht bij Spakenburg demonstreerden eenige gierzwaluwen, die meest boven steden te zien zijn. hun volmaakten vlucht: als zwarte kruisjes teekenden ze zich tegen de lucht af. maar ook scheerden ze laag over de weilanden, zonder ooit hierop neer te strijken. Deze vogels doen alles vliegend, tot het voederen hunner jongen toe, zoo ver telde de heer Pijpstra, onze vogel-des kundige. En 's nachts, als de wijfjes op 't nest zitten, gaan de mannetjes op de wieken, het is niet bekend waarheen. Mogelijk naar hooge luchtlagen. Een interessante vondst was voorts de voorjaarsridderzwam. in Duitsch- land „Maischwamm" geheten, een ge heel witte paddestoel, die sterk naar meel ruikt en eetbaar is en in 't bui tenland zelfs veel aan de markt ge bracht wórdt. Men constateerde, dat de zoutflora bii Spakenburg verdwenen ia. we zullen -er geen Engelsch gras. zee- weegbree. strandzoutgras enz. meer aantreffen. Op de j.l. gehouden vergadering wer den, na de huishoudelijke zaken, die te gen alle gewoonten in ditmaal nogai wat tijd in beslag namen, verschillende voorwerpen vertoond. Een sterk ver groot ingstoestel liet de prachtige regel maat der schubben aan den onderkant van de bladeren van de olijfwilg (ver want aan de duindoorn) zien, en de geestige sterharen aan den bovenkant. Voor gallenliefhebbers waren aanwe zig aardappelgal on besgal (op eik); het levermos Marchantia wordt meestal niet opgemerkt (tusschen vochtige straat- steenen), maar is 't bekijken wei waard. Een hijzonder soort doorgroeiing van takjes aan de gewone struikhei leverde problemen op. verder waren er de witte boschbesjes aan de hoi, die in werkelijk heid eicrcoconnetjes van een spinnetje zijn, en nog vele andere zaken, zoo los jesweg meegenomen uit de natuur, zon der eenig verhand, maar die allemaal op zichzelf merkwaardig genoeg zijn. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T.B.C. Gisteravond werd in het consultatie bureau van de Vereeniging tot Bestrij ding der T.B.C. de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden, onder voorzitterschap van mevr. Hel derman Pigeaud. De secretaris, dr. H. W. Schreuder, las het jaarverslag voor. Uit het financieel overzicht van het afgeloopen jaar bleek, dat de vereeni ging door den slechten stand van haar financiën, genoodzaakt was, de lighal- len met bijbehoorende gebouwen en grond te verkoopen. Op deze wijze slaagde men erin, een exploitatie-over schot van 696.10 te verkrijgen. Het bestuur zal dit jaar bestaan uit: mevr. Heldcrman-Pigeaud. voorzitter; ar. H. W. Schreuder. secretaris; de heer L. S. Snoek, mevr. P. Knoppers-van Eybergen, mevr. M. van Duyl en mevr. C. Plantinga NED. MIDDENSTANDSBANK In de namen van lien die met de uit voering der werkzaamheden van het nieuwe bankgebouw der Nederl. Mid denstands Bank belast' waren, is giste ren een correctiefout geslopen. Deze zijn: Architect P. J. S. Pieters, Amsterdam; aannemer de firma Joh. van Keulen Zn., de centrale verwar ming werd verzorgd door N.V. Wolter Dros; het schilderwerk door de firma Eijgcnbrood en Rcenis; het fraaie stuca- doorswerk door de firma v. d. Brink en de electrische installatie door de firma B. Schooleman. Van de garage Tensen, te Soest, ont vingen wij wederom een uitgebreid zo- merprogramma. Het bevat talrijke auto tochten door de mooiste streken des lands. Zoo zien wij de zes provincicntocht, van Amersfoort door Amsterdam, naar liet Noorden over den afsluitdijk, door Friesland, Drenthe, Overijssel en Gel derland naar Amersfoort terug. Ook een uilstapje naar „De Hooge Veluwe" ontbreekt niet. Verder gaat het naar de Alkmaarsche kaasmarkt. Wie de Nederlandsche ingenieurs kunst wil bewonderen en van mooie panorama's over onze stroomen wil ge nieten, kan zich aansluiten bij de zes bruggentour. Ook enkele kleinere route's, waarvoor men slechts eenige uren noodig heeft, zijn in het programma ingrlascht. Als voorbeeld hiervan noemen wij de avond en middagtochten naar Het Gooi en Loosdrecht. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak 18 t.m. 24 Mei 1939 Kinderjasje; rijwielhelastingmerk; paar beenpijpen; 3 bonnetjes arbeids beurs: gouden bril; keeshond; actetaseh zwei ak paar daincshanrischocncn; gouden ring; rijwielhelastingmerk; huis- "sitol; Parochie Bundel (Mis en Lof gezangen): alninomuts; ring: ijzeren haak; damesrijwiel; hondje; damesrij wiel; vulpen; kosteloos rijwielhelasting merk in étui; Vï ons pruimtabak; post duif; ceintuur, heerenhorloge; broche; vulpen en vulpotlood (gecombineerd)} want: god van een heerenpolshorloge; mondorgel; damespnlshorloge; rijwiel helastingmerk; heerenrijwiel; rijwiel- hc'uing-nprk ln étui; llpsslêutel; ban? "er: hoereririhviel: looner; autoped; vul potlood; tortelduif; pak geperst papier; fox terrier; heerenpolshorloge; doosje met sleutels; broche; damesrijwiel; zak ken. haver; padvindersriem; vulpen; heerennolshorloge; tasch niet eetwaren; heerenhandschoen: sleutels aan ketting; hos sleutels; heerenrijwiel; Inlichtingen dagelijks hoofdbureau van politie van 9 uur v.m. tot 12 uur v.m. en van 2 uur n.m. tot 4 uur n.m. Niet per tele fop. STAFMUZIEK 5E R.I. Met ingang van 1 Juni is de heèr P. Daams. élèvemuzikant hij de Stafinuziek 5e Reg. Inf. bevorderd tot Stafmuzikant cat. B. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's had was hedenmorgen 69 gr. F. of 20Vi gr. C. De Heere verblijdde ons zeer met de geboorte van onze dochter SYBRIGJE CORNELIA PETRONELLA Ds. en Mevrouw POPMA. Amersfoort. 25 Mei 1939. Arts TOT DONDERDAG, 1. JUNI Arts Dinsdag 30 Mei Mondarts tot DINSDAG a.s. Minerale- en Medicinale wateren. Syphons spuitwater. Sodawater A. v. d WEG «anqestrnat 23 Tel. 217 Merken van succes Ariël Royal Enfield Vraagt prijzen HUIB HOLSTEIJN. NIEUW! ware grootte Voor rookers van een speciaal licht sigaartje Sigarenhandel Niet te vergelijken met wat tot heden voor dezen prijs gebracht is. H. v. Viandenstraat 38 Neemt proefi Telef. 1835 UwcBsm. 90Jkt-i6O Gevraagd voor spoedige in diensttreding een ervaren houwk. of waterbouwk. op zichter-teekenaar. Br. m. voll. inl. onder No. 2694 bur. Amersf. Dagblad GROEN CARBOLINEUM kleurecht 40 ct. p. K.G. HET VERFBUIS JO WOERDMAN Tel. 148 naast Heck's Lunchroom. MET PINKSTEREN! EEN TASCH, COLLIER OF ARMBAND? IETS GOEDS, IETS APARTS VINDT U BIJ ONS. UTRECHTSCHEWEG 36-38.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8