NOG MEER AANDRANG NAAR EEN STERKERE INDISCHE MARINE Pam' Schaduwen aan de knst Vandaag spreekt de minister Overval in een ijssalon heeft nasleep COMMISSIONNAIR VERDUISTERDE EFFECTEN OUDE GENEVER Ao 1878 Euwe neemt de leiding Radio-programma's J. Jefferson Farjeon 3e BLAD PAG. I AMKRSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 MEI 1939 Eerste Kamer vervolgt de behandeling van de Indische begrooting •-GRAVENHAGE, 25 Mei. In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer werd de behan deling van de Indische begrooting voor 1939 voortgezet. Na de heropening der vergadering is het woord aan den heer Bruineman (R.K.) die namens zijn fractie een woord van mededoogen spreekt met de ge troffen bevolking van Timor. Spr. is van oordeel, dat men ten on rechte de Indische pers laakt. Zij is de tolk van de openbare meening, niet de leidster. Wanneer men de behandeling van deze begrooting in de Tweede Kamer vergelijkt met die in den Volksraad, dan verwondert men er zich over, dat men in Indië over geringe belangstel ling onzerzijds durft te klagen. Be derft men door deze uitingen van er gernis niet de eigen goede zaak? De rijkseenheid is niet gediend met ver- dachtmakingen van de Nederlandsche bedoelingen. Dit geschiedt eveneens in de Indische pers. Spr. is van oordeel, dat er weinig perspectief zit in het beleid» dat de re gering zich ten aanzien van Indië voor tfeit, Met steeds stijgende instemming heeft spr. het beleid van dezen minis ter gevolgd. Hoezeer de ethische poli tiek het ideaal blijft, toch wordt de werkelijkheid voor oogen gehouden. Op enkele onderdeelen heeft spr. cri- tlek. Spr.. is het met de wijze van benoe ming van den voorzitter van den Volks raad niet eens. De indiening van een voordracht is ongewenscht. Wat den landaard betreft, is spr. van meening, dat'het voorzitterschap van den Volks raad aangewezen is voor een. Europe aan. Een benoeming van een Inheem- eche tot voorzitter zou een precedent scheppen. Spr. erkent, dat het jutet is, dat de be6tuurehervorming langzaam zal moe ten plaats hebben. Is het tempo niet reeds te snel geweest? Wat de N.S.B. betreft, geeft spr. toe, dat de Indische regeering over voldoende machtsmiddelen beschikt. Doch hij acht het 'in verband met het concordantie-beginsel onele gant, dat er. thans in moederland en Indië een verschillende hou ding wordt aangenomen. Spr. is van oordeel, dat het met de N.S.B. in Indië snel berg-af gaat; daarom zal hij de kwestie niet op de spits drijven. Men diene in te zien, dat men thans een niet-sluitende begroeting over moet hebben voor noodzakelijke maatregelen. Wat zijn gewone en wat buitengewone omstandigheden? De zaak is te ernstig om hierover te twisten. Spr. is geen voorstander van een vlotte leeningspo- litiek, doch wel is hét gevvenscht wat ruimer te leven. Spr. meent* dat de verhouding van administrateur en werknemer thans in betere banen zal worden geleid, Spr. vraagt spoedige regeling van de positie van de Chineezen; de voorbe reiding duurt nu reeds 25 jaren. Wat de defensie betreft, bestrijdt spr. de rede van den heer van Vessem. Wie blijft zijn leven lang dezelfde houding innemen»? Wanneer men de cijfers der. defensieuifgaven ziet, dan moet men erkennen, dat Nederland steeds een zeer.groot.aandeel van de Indische de fensie bekostigt. De individueele Nederlander in Indië is er heel wat beter aan toe dan de Nederlanders in het Moeder land wat de belastingheffing be treft. Spr. ziet in het systeem van den mi nister ten aanzien van de kostenver- deeling een groot practisch nut. Slechts de argumenten voor de verdeeling kan spr. niet aanvaarden. De huidige ver houding lijkt spr. niet onbillijk. Men moet de draagkracht van de betrokken gebiedsdeelen in aanmerking nemen. Ten aanzien van de defensie merkt spr. op, dat het leger slechts belang heeft voor Java. De marine zal moeten worden uitgebreid, het geen de werkgelegenheid ten goede zou komen. Schepen van 25.000 ton zijn mooi, als de vijand zijn slag schepen thuis houdt. Spr. geeft den minister in overweging de verster king der marine te bevorderen en niet tevreden te zijn met het vastge stelde minimum. Spr. kan het niet met den heer Kra nenburg eens zijn, wanneer deze over gewetensconflicten spreekt in verband met' het opperbevelschap. Het instellen van een general en staf is conditio sine qua non voor de verdediging. Spr. be pleit deze instelling. Wat het onderwijs betreft, is spr. van oordeel, dat de katholiek liever zijn kinderen stuurt naar de mohamme- daansche dan naar een militant-atheis- tische school. De minister van koloniën, de heer W e 11 e r, maakt een aanvang met zijn rede. Om 3 uur wordt de vergadering ver daagd tot morgenochtend 11 uur. Zes verdachten zullen voor den officier van justitie worden geleid AMSTERDAM. 25 Mei. In ver band met de ernstige ongeregeldhe den. welke gisteravond in een ijs- salon in de Rijnstraat zijn voorge vallen, zijn zes van de twaalf aan gehouden personen öp het bureau Pieter Aertszstraat vastgehouden. Deze zijn door verschillende getuigen herkend als degenen, die aan de klop partij hebben deelgenomen. Van een aantal hunner staat absoluut vast, dat zij zich aan ernstige mishande ling hebben schuldig gemaakt. Het tweetal, dat resp. een bezoekster met een tafel ernstig aan het hoofd heeft gewond en een bezoeker bloedende verwondingen heeft toegebracht, kon met zekerheid als de daders worden aangewezen. De zes mannen blijven tot Zaterdag op het bureau ingesloten, waarna zij terzake van zeer ernstige mishandeling en deelneming aan openlijke geweldple ging voor den officier van justitie zul len worden geleid. De arrestanten blijven intusschen iedere schuld aan het gebeurde catego risch ontkennen. Zij beweren zeer verbaasd te zijn over hun aanhouding gisteravond door de politie, toen zij zoo rustig op weg varen naar hun woningen. Zij hadden dezen avond in het kringhuis van de N.S.B. aan de Amstelkade gewerkt -.oor de aan staande verkiezingen en toen het kring huis werd gesloten, waren allen geza menlijk met niets kwaads in den zin denzelfden weg, welke toevallig langs de bewuste ijssalon leidde, gegaan. Bin nen waren zij echter niet geweest. Naar wij vernemen, heeft de heer A. Asscher, voorzitter van het comité van bijzondere Joodsche belangen en voor zitter van den kerkeraad der Neder- landsch-Israëlietische hoofdsynagoge tc Amsterdam, heden een bezoek gebracht aan den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, den heer H. J. Versteeg, om heni mede te deelen, welk een ver ontwaardiging de aanslag op en de ver wonding van Joodsche bezoekers van een ijssalon in de Rijnstraat te Amster dam, in Joodsche en andere kringen heeft gewekt. De hoofdcommissaris heeft den heer Asscher de meest geruststellende ver zekeringen gegeven omtrent de maatre gelen, welke worden genomen cm her haling dezer gebeurtenis te voorkomen. KINDERHOEKJE De gedupeerden voelden echter geen rancune Mild requisitoir 's-GRAVENHAGE. 25 Mei. De 53-jarige effectenhandelaar J. A. N. B. te Leiden, die vanochtenJ voor de strafkamer van de Haagscbe rechtbank zich te verantwoorden heeft gehad, heeft zich schuldig ge- maakt aan verduistering van een groot aantal effecten, welke cliënten hem hadden toevertrouwd. Dat niettemin het requisitoir van den officier van justitie mild uitviel 8 maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk vond zijn oorzaak in tal van ver- zachtende omstandigheden. B. bekende de feiten volmondig en trachtte ook zijn schuld niet te verklei nen. Niet winstbejag, doch allerlei moei lijke omstandigheden, hadden hem tot zijn daden gedreven. De gedupeerde cliënten, meerendeels kennissen van verdachte, voelden dan ook reen wraak gevoelens tegenover dezen man. die tij dens het verhoor door den president meermalen in tranen uitbarstte. Kleine spaarders zijn do:»r verdachte dus niet benadeeld en son gunstig recias seeringsrapport is over hem uitgebracht. Zijn verleden was geheel viekxeiooa. Als beheerder van de Kanzebank te bot terdam en Leiden hreft hit zijn werk zaamheden, zonder een enkrie maal te falen, gedaan. De omstandigheden, zoo deelde de ver dediger, mr. Nord Thomson mede, heb ben verdachte tot zijn daden gebracht. Toen de Hanze-bank te Leiden was op geheven. is hij voor zich zelf begonnen. Aanvankelijk liep de zaak nog niet, maar toen het eindelijk iets beter ging, kwam de crisis. Om te probeeren de effecten van zijn vrienden te redden, heeft hij de stukken niet verkocht, doch getracht door speculatie alles in orde te brengen. De effecten waren in bezit van. een groote bank-instelling te Am sterdam, met welke verdachte in reke ning-courant stond. De effecten, die als onderpand dien den, daalden na de crisis in waarde en verdachte gaf de stukken van zijn cliën ten als onderpand bij de bank, waartoe hij natuurlijk niet gerechtje* was. Ziekte en sterfgevallen in rijn familie brachten hem nog verder in moeilijk heden. waaruit hij zich niet meer wist te verheffen. De uitspraak werd, op verzoek van den verdediger, bepaald op 1 Juni. NIEUWE BURGEMEESTER VAN STEENWIJKERWOLD 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De nieu we burgemeester van Steenwijkerwold, de heer F. M. van Panthaleon baron van Eek werd 4 Januari 1908 te Gronin gen geboren. Hij is thans secretaris en ontvanger der gemeente Maarn. DE BOTERHEFFING o-GRAVENHAGE, 25 Mei. Het be drag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tu6schentijdsche wijziging, voor de week van 25 Mei tot 1 Juni vastgesteld op 60 cent per kg. (onveranderd). 114. Dat is wat voor onzen Pam. Een zeilboot. Alsof hij het reeds eerder gedaan had hijscht hij de zeilen. Het bootje is vrachtig in orde. „Wat zal dat fijn zijn," denkt Pam. 115. Daar gaat het bootje en Pam blijkt een goed stuur man te zijn. Maar wat is dat nu? Hij zit te knikkebollen en valt weldra in dienen slaap. Hij was erg vermoeid. per kruik f 3.25 bij 6 kr. a f 3.= bij 12 kr. a 2.85 Itjr.str. 17 Tel. 145 AANNEMERSMAATSCHAPPIJ MOET SCHADE DRAGEN 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. Toen, nadat het oude stadhuis te Leiden afge brand was, men met den bouw van het nieuwe aanving, is door het diepgaande grondwerk verzakking ontstaan in en kele belendende perceelen, welke daar door volkomen waardeloos voor bewo ning werden. De eigenaars spraken zoowel de ge meente Leiden als de aannemersmaat schappij, die den bouw verricht heeft, voor de veroorzaakte schade in rechten aan. De Haagscbe rechtbank deed heden uitspraak in deze zaak en veroordeelde de aannemersmaatschappij tot betaling van de schade, doch ontzegde d^n eisch tegen de gemeente Leiden. SPORT EN SPEL AMSTERDAM, 25 Mei De uitslagen van de tweede ronde van den interna tionalen zeskamp, georganiseerd door de V.A.R.A. luiden: Dr. M. Euwe—J. H. C. Fontein 1—0 L. Szabo—S. Landau Vz-^/z S. FlohrN. Cortlever 10 De stand luidt thans: 1. dr. M. Euwe. 2 pt. 2. S. Landau Wz Pt. 3. S. Flohr 1 pt. '4. L. Szabo Vi pt. 5. en 6. N. Cortlever en J. H. C. Fon tein, 0 pt plus 1 afgebroken partij. Motorrennen te Valkeveen Nog versch liggen de mooie en span nende motorwedstrijden op de renbaan te Valkeveen in het geheugen of de di recteur van deze baan biedt haar pu bliek een nog grootscher programma aan, want niet minder dan de groote Walter Buttler en Hermann Gunzen- hauscr heeft zij voor haar programma op de tweede Pinksterdag geëngageerd. Tevens staat de directie in onder handeling met twee der beste En- gelsche renners, waardoor zij dus weer blijk geeft haar publiek waar voor het geld te zullen geven. Een landenwcdstrijd zal worden ver reden en het zal er zeer spannend toe gaan. Gestreden zal er worden om de Hollandsche motor-eer hoog te houden en alle motor- en sport-liefhebbers wor den dan ook de tweede Pinksterdag a.s. te Valkeveen verwacht om getuige te zijn van deze prachtige sportmiddag. SKIKAMPIOENSCHAPPEN IN AROSA 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De Ne derlandsche Skihond hield dezer dagen zijn voorjaarsvergadering. Bepaald werd o.a., dat de Nederlandsche kampioen schappen 1940 zullen plaats hebben te Arosa en wel op 12, 13 en 14 Januari. Aan de kampioenschappen gaat, even als vorige jaren een trainingscursus vooraf, onder leidine van den heer Tom zur Mühlen. Er zijn twee klassen, n.l. een toeren- en een renklasse, beide voor dames en heeren. De wedstrijden be staan in een afdalingswedstrijd en sla lom. In principe is verder besloten deelne mers te zenden naar de F.I.S.-wereld- kampioenschappen. welke einde Febru ari, begin Maart in Noorwegen (Oslo en Telemark) worden gehouden. Deze deelnemers worden nog later uit gezocht. Voorts zal de Nederlandsche Ski-bond vertegenwoordigd zijn bij het twee-jaar lij ksche F.I.S.-congres, dat in Mei van het volgend jaar te Budapest wordt ge houden. ZATERDAG 27 MEI HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KP.O- Uitzending. 8.000.15 Gram.muziek (Om 8.15 Berich ten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkcct (1.001,20 Gram.muziek. Ca. 1,15 Berichten) 2.00 Voor de rypere jeugd. 2.30 Gram.muziek 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gram.muziek. 4.30 KRO-orkest en solist. 5.15 Filinpraatje. 5.30 Gram.muziek. 5,45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Berichten, Gram.muziek. 7.C0 Be richten. 7.15 Causerie „Het Katholiek herstel na de Hervorming". 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Berichten ANP, mcdédeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting, 8.35 Gram.muziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Religieuze de clamatie (met muzikale omlijsting). 11.10 12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzen- ding. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12,00 Gram.muziek (Ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie „Hoogtij in het bijenleven". 2.15 Gemengde arbeiders- zangvereeniging „Herleving", Arnhemsche orkestvereeniging en solisten (opn.). 3.G0 P.e portage. 3.30 VARA-orkest. 4.C0 Gram.mu ziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gram. muziek. 5.50 Mondaccordeonvereeniging „De Nachtegaal" (opn.). 6.00 Orgelspel (opn.). 6.28 Berichten. 6 307.00 Groningschp uit zending. 705 VARA-Kalender. 7.06 Felicita ties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Repor tage. 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8 03 Be richten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orl:est en solisten. 9.00 Puzzle.uitzending. 915 En nu... Oké. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Ra- dio-tooneel. 10.55 Causerie over het Bond3- feest van het Koninklijk Nederlands Gym- nastiekvérbond. 11.10 Souvenir-orkest. 11.40 12,00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Pianovoor dracht. 11.50 BBC-Northern orkest. 12.35 Pianospel. 12.50 Gramofoonmuziek (In de pauze: Reportage). 1.20 en 1.50 Reportages. 2.00 Zangvoordracht. ''20 Mario de Pietro's Mandoline-orkest. 3.05 BBC-Zangers. 3.35 Orgelspel. 405 Jack Wilson's kwintet. 4.40 Reportage. 4.50 Sid Phillips en zijn orkest, solisten en een sectie van het. BBC-koor. 5.50 Reportage, 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Pianovoordracht. 7.20 Actueele uitzen ding. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten 9.50 Uit Amerika. Amerikaansch overzicht. 10.05 Zangvoordracht. 10,35 BBC-Theater- orkest en soliste. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 12.10—12.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramo foonmuziek 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05, 5.05 en 6.30 Zang. 6.50 Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Rose Cornaz' gitaar-ensemble. 10.25 Blaaskwintet van de Garde Républicaine, Trio Bathori en soliste. 10,50 Gramofoonmu ziek. 11.2012.50 Jo Bouillon en zijn orkest. KEULEN. 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 Walter Noack's orkest. 8.50 Sehupo- orkest. 12.20 Weensch Eymphonie-orkest. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Gram.muziek. 4.20 Hermann Hagestedt's orkest. 6.05 Pianovoor dracht. 7.00 Gram.muziek. 7.30 Mandoline-or kest „Harmonie". 8.80 Volksliederen. 9,20 Gram.muziek. 9.50 Vrooliik programma. 10.55 Leo Eysoldt's orkest, solisten en piano-duó. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.203.20 Omroep kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22. M. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale causerie met gramofoonmuziek 3.23 Orgelspel en gra mofoonmuziek, 5,20 Altviool en piano. 5 50 Gramofoonmuziek. 6.05 Sportreportage. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Operette „Schach dem König". 10.30 Populair concert. 11.20 12.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 2.55 Omroeporkest en Gramofoonmuziek. 4.05 Gramofoonmuziek met toelichting. 5.05, 5.35 en 5.55 Gramofoonmuziek. 6.30 Reportage. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radio-tooneel. 8.50 Gala-voorstelling van het Eere-Legioen. 11.00 Omroep-dansorkest en het Darcy» Trio. 11.5012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER.- 1571 M. 8.35 Otto Dobrindt's orkest en solisten. 10.20 Be- rièhten. 10.40—11.00 Reportage (opn.). 11.05 Berichten. 11.2012.20 Zie Keulen om 10.55. DP ELKE BUS EEN BON VQDR GESCHENKEN FEUILLETON Naar het Engelsch van M) „Help!" riep de bewegende zwarte Plek. „Hé, help!'' i.Lieve deugd, het is Jim!" riep Leo nard uit. Met zijn handen een toeter voor zijn mond makend, riep hij zacht maar duidelijk terug: ,,'t Is goed, Jim! Hou je taai! Ik kom al." Ren zwakke snik was het antwoord. i.Mijnheer Sefton, past u toch op!" Hep Jessica, toen Leonard over den nind van de steilte heen boog. „Als H» er iets met u gebeurt „Er gebeurt niets," verzekerde hij haar. „Ik heb al driemaal een vacantie In Zwitserland doorgebracht cn hier Roef ik niets om. Weest u maar niet bang.'' Zij was hot liefste blijven wachten tot. hij was afgedaald, daar zij het ge voel had, dat hij zou val,nn wanneer zij haar oogen van hem aftrok, maar in plaats daarvan draaide zij zich om on rende naar het schuurtje, dat slechts twintig meter van deze plaats verwijderd was. Toen zij bij het schuur tje kwam, greep zij een touw van een grooten haak en, na weer bij de lelie vijver teruggekeerd te zijn, maakte zij een eind van het touw vast aan een boomstam. Daarna haastte zij zich naar den afgrond en keek er overheen, met een hart vol vrees. Een kreet van vreugde ontsnapte haar, toen zij zag dat Leonard voorzichtig en gestaag naar beneden klauterde, terwijl de klei ne zwarte plek beneden hem maar steeds heen en weer bleef zwaaien. „Mijnheer Sefton!" riep zij. „Ja?" riep hij terug. „Ik heb hier een touw. Een van de einden zit, vast aan een boomstam. Ik zal het andere eind naar beneden gooi en," „Goed zoo! Maar wacht u een oogen- blikla. nu'" Zij wierp het touw naar beneden en hij pakte het. „Goed zoo!" zei hij opnieuw. „Ik zal dien jongen in een oogenblik in veilig heid brengen/' Jim was niet ver beneden hem. Hij was eigenlijk slechts een derde van den geheelen afstand naar beneden ge vallen, maar toen Leonard hem bereikt had, merkte hij, dat de jongen hing aan een uitstekende tak op een plaats waar de zee vlak onder hem was, ter wijl hij met één voet in een holte vast zat. „Hou je vast, kameraad!" riep Leo nard bemoedigend. „Jo zult gauw bo ven zijn om weer schoenen te poetsen." Indien Jim glimlachte, zag alleen de zee het, want er was niets anders te genover zijn gezicht, maar het was twijfelachtig of Jim wel glimlachte. Hij was er veel te slecht aan toe. Eenige oogenblikken later voelde hij dat een hand zijn voet vastgreep. Een plotselinge scheut van pijn cn zijn voet was vrij. Een sterke arm werd om hem heen geslagen. De zee veranderde van positie heneden hem en verdween. Een seconde of twee schreide Jim werkelijk. Maar hij verachtte tranen. Hij had geen hooge gedachten van jongens, die huilden. Toen hij echter ontdekte dat hij gered was, grinnikte hij heftig en be weerde hij dat het allemaal reusachtig grappig was. Hij werd in werkelijkheid zoo vroolijk, dat Leonard hem scherp moest toespreken om hem aan te ma nen zich redelijk te gedragen. „Ik kom er achter aan", hikte Jim. „Daar ben ik van overtuigd," ant woordde Leonard, „maar daar spreken we later wel over. Houd je nu maar aan mij vast tot we hij het touw zijn, dat boven óns hangt. Zie je het? Goed. Vooruit maart" Ze bereikten het touw en Leonard knoopte het om het lichaam van den jongen. Daarna klommen zij heel voor zichtig naar den top, waar bedrijvige handen hem tenslotte hielpen om over den rand te komen. Een minuut ging voorbij om op adem te komen. Daarna wendde Leonard zich tot Jim cn zeide: „Vertel ons nu eens hoe je in die zeer ongewone positie kwam! Ben je er over heen gevallen, Jim, of wat dan?" „Het boekje was het, meneer," ant woordde Jim. „Ziet u maar, ik heb het gevonden." „Wat, heb je het daar over de rots gevonden?" riep Leonard uit. „Ja, meneer. 1-ïet zat zoo. Toen ik van u wegging, dacht ik: Luïgi heeft het weggenomen. Dat. is het. Luigi. Want hij' zag gisteren, dat. ik er in schreef en hij wou het z.ien, maar ik zei: „Nee, I.nigi, da's geheim", en hij ging weg. Het kon best, dat hij het uit mijn zak had getrokken, en toen ben ik hem gaan zoeken, maar hij was er, niet en zoo zeg ik tegen me zelf: Goed hoor. Luigi, je hebt maat zeven en ik zal je wel krijgen. En ik volgde zijn voet stappen van de achterdeur over hef pad tot hier. Maar ik raakte hem kwijf over het grasveld, maar ik zag hem weer over een ander pad en ik volgde hem tot de schuur. Maar daar was hij niet en ik ga weer terug hierheen et: kijk over den rand cn daar zie ik mijn boekje." Jim hield even op om adem te halen en Jessica vroeg, na een blik op Leo nard geworpen te hebben: „Wou je zeggen, Jim, dat je boekje daar beneden onderaan de rots lag?" „Ja, juffrouw", antwoordde Jim. „Ik zag het daar. En ik klim er achteraan naar beneden, maar ik glijd uit en net als ik het wil pakken glijd ik weer en het boekje valt in de zee en, ik dacht dat ik er achteraan ging. Maar ik pak een boom en m'n voet raakt vast en toen begon ik te schreeuwen. En toen kwam mijnheer Sefton er aan en en dat is alles." „Nu, het is mooi genoeg ook, zou ik denken", gaf Leonard toe. „Je boekje ligt dus nu in de zee, hè?" „Ja meneer", antwoordde Jim neer slachtig. „En geloof je nog altijd, dat Luigi het heeft weggenomen?" „Ja, meneer." „Maar waarom zou hij het over den rand weggooien?" „Van spijt, meneer. Hij is een vreem de." „Ja, ja. En na die spijt kreeg hij angst? Is dat jouw theorie?" „Nu, hij is er. tusschenuit, is het niet?" „O, ik geloof vast, dat hij wel spoedig terug zal komen", merkte Leonard luch tig op. „Trek het je ondertusschen maar niet aan, Jim. Ik raad je aan, je nu maar een beetje kalm te houden Ie hebt een beetje een schok doorgemaakt en dan maar weer aan je werk te gaan." „Ja meneer", zei Jim, terwijl hij op stond. Hij stond nog een weinig onvast, maar hij vermande zich om in zijn volle lengte op te staan welke lengte niet •groot was toen hij eraan toevoegde: „Ik heb het hcusch gevonden wie het wegnam, meneer, is het niet?" „Zoo ver zou ik niet willen gaan, Jim", antwoordde Leonard, „maar in ieder geval heb jo je best gedaan cn je hebt het haantje opgeknapt, dat ik je opgedragen had." Op het punt, van te vertrekken, vroeg Jim; „Moet ik me nog altijd stil hou den, meneer?" „Als een muis", knikte Leonard, „En muizen zeggen tegen niemand een woord." Jim glimlachte zwakjes, en sprong toen op, toen een nieuwe figuur opdaag de. Maar het was slechts Napoleon Truclove. Jim vond het vervelend, toen hij naar het hotel terugwandelde, dat hij van zoo'n kleinigheid was opge schrokken. „Wees nu maar niet hoos op me, dat ik zoo laat hen", riep Napoleon uit. „Ik heb tien minuten over dien brief ge daan en toen herinnerde ik me niet meer. of u zei den lelievijver of den rozentuin. En dus ging ik naar den rozentuin en daar botste ik tegen mijn heer Griddle op „Ik dacht, dat die naar zijn kamer was gegaan", viel Jessica hem in de rede. ..Dat, dacht ik ook", antwoordde Na poleon. „Het was inderdaad erg gek. Hoe is het met uw hoofdpijn? vraag ik hem en hij antwoordt: „Heeft u uw brief af?" Toen lachten we allebei of- schoon we niet wisten waarom." „Hij geloofde niet, dat u een brief geschreven had?" vroeg Leonard. „Hij moest het wel gelooven", ant woordde Napoleon, „want ik haalde den brief uit mijn zak en ik vroeg hem of hij met me mee ging naar de bus." Leonard glimlachte en keek naar Jes sica. Zij beantwoordde zijn glimlach. Napoleon Trueiove bewees, dat hij ach teraf bezien toch een bruikbare politie man was. „Maak uw verhaal eens af" zei Leo nard. Bent u naar de brievenbus ge gaan?" „Ja. En ik heb den brief gepost. Daar om was ik zoo laat. Die brief was aan mijn eigen adres in Londen. Ik ver wacht, dat hij wel naar hier zal wor den teruggestuurd. Ik heb erin geschre ven: Hallo, hoe gaat het met je? Als ik dien brief heb. zal ik er op antwoor den en mezelf vertellen hoe het met me gaat." Jessica barstte in lachen uit en Leo nard voelde zijn hart warmer kloppen voor zijn nieuwen recruut. Het was de eerste maal, dat hij Jessica zoo had zien lachen en het deed hem goed haar dat tc zien doen. Want Jessica's lach was niet alleen een gelukkige lach (hetgeen niet van eiken lach kan gezegd worden), maar het maakte ook den toehoorder geluk kig. Haar natuurlijke vroolijkheid was lijdelijk eens boven gekomen. „Maar ik weet nog steeds niet, of mijnheer Griddle met u meeging naar de brievenbus", merkte Leonard op. „Ja, hij ging mee", knikte Napoleon. „Zag hij den naam en het adres op de enveloppe?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9