VOOR DE VROUW DE ZAKENVROUW Wanneer het regent CQ/TvlETICn Tweeërlei soort kleeding Voor de practische huisvrouw Asperge-tijd is kort Stille krachten Zwijgen is goud Twee bekende vrouwen overleden rEGEN den zomer komt de vraag bü ons op: Wat trek ik aan als 't re gent of wanneer een stortbui dreigt? In den winter kan een stevige oude winter jas, een paar gummischoenen en een pa raplu afdoende zijn. maar in den zomer is het niet zoo gemakkelijk. Hoe speel ik het dus klaar om er kwiek en fleurig uit te tien en toch tegen een flinke bui te kun nen. zonder dadelijk uit het water ge haald" te lijken? Gelukkig ziin daar tegenwoordig een heeteboel oplossingen voor en we behoe ven ons niet meer zoo toe te takelen als vroeger, toen zware loden en dikke gum mi-jassen de eenige uitkomst waren. De voornaamste twee zijn, allereerst de heele dunne regenkleedingdie over zomerman tel of jurk of pak gedragen wordt en ten tweede de stevige regenkleeding, waar van de geprepareerde stoffen zoowel voor regen, als voor koude dagen en sport kun nen dienen. Voor de heele dunne regenkleeding nemen we liefst een doorzichtige cape of een cape van heel fijne gummi, van geprepareerde zijde of linnen. Daarbij komt dan een capuchon of de over-be- kende kaboutermuts voor de jongeren. De ouderen moeten zich vooral niet wa gen aan de oolijke kaboutermutsjes, daar hooren nu een keer ronde rose wangetjes en een kinderlijk gezichtje bij. Op de fiets is een gewoon wollen mutsje honderdmaal beter en per slot is er toch ook nog de paraplu om onze krullen te beschermen. De paraplu WAT heeft die lastige lange paraplu zich niet naar deugden geschikt! Eerst kwam het kleine paraplu-tje aanonzenarm-bengelenennu is 't zelfs opvouwbaar geworden. ïn 't begin weiger de het mechaniek nogal wel eens, zoo dat de gelukkige bezitster met een open paraplu moest blijven loopen, ook al scheen de zon nog zoo heerlijk en ook al wou ze nog zoo graag een winkel binnen. Maar mits men een goede kwa liteit koopt, heeft men nu geen last meer van dat euvel. Men kan nu de pa raplu veilig in de boodschappentasch stoppen en loopt niet meer de kans alle winkels nog eens af te moeten draven aan 't eind van den middag met de vraag: „Heb ik hier soms m'n paraplu laten staan?" Ook zijn er de kleurige doorzichtige paraplutjes, rood- blauw, geel en groen. Alleraardigst om er zoo een bij te hebben, want ze moeten natuurlijk niet vloeken bij de rest, van onze gar derobe, En dan kan zoo'n paraplutje, inplaats van een lastige „sta-in-den- Weg", een vroolijkc noot worden bij een donker pakje of een wat saaie regen jas. Stevige regenkleeding VOOR stevige regenkleeding neemt men gabardine of geprepareerde tweed- en wollen stoffen. De laat- Sten kunnen dan meteen goede dien sten bewijzen op fiets- en wandeltoch ten. Ook de geprepareerde linnen jas sen zijn alleraardigst, maar gauw vies. En dan wordt de keuze tusschen swaggers, swing-coats en getailleerde mantels en pakken even groot als bij de gewone kleeding. De eene vrouw zal met regenweer graag helle, sprekende Visch kan men gemakkelijker schrap pen, indien men ze even in kokend wa ter legt. Vliegen verjaagt men door het spren kelen van azijn of door enkele druppels laurierolie op een schoteltje te doen. Vruchtenvlekken verdwijnen door uit- Wasschen met zout en daarna behande len met "citroensap. Wollen camisoles, kousen enz. vervil ten niet- alleen door het gebruik van te warm water, doch ook, indien na het wassc.hen de zeep niet volkomen uitge spoeld wordt. Hard geworden wollen goed wordt door zwavelen weer zacht. Een middel "tegen ratten is een meng sel van gelijke deelen gips en bloem. kleuren dragen om af te steken bij al 't grauw en grijs van de omgeving. Een ander vindt weer, dat bij regenweer beige, bruin, grijs en donkerblauw pas sen en ook daarin zal ze een uitgebreide keuze vinden. Op onze afbeelding ziet u een paar voorbeelden. 't Eerste model is een tailleur met een „waterdichte" sluiting van voren en over de zakken, een pak om met regen en wind mee op uit te trekken. De tweede getailleerde mantel is van gabardine. Ook de fabrikanten van ga bardine jassen zijn gelukkig afgestapt van 't eentonig model met den riem, de revers en de zakken. Tenslotte geheel rechts nog een ge ruite cape, passend bij de japon, welke men met. mooi weer over den arm kan dragen en bij de eerste regenduppels over de schouders slaat. Zoo is er voor den regen een groote keus op allerlei gebied en men moet er duchtig voor oppassen niet te buiten- nissige, opzichtige en helkleurige mo dellen uit te zoeken, want regenkleeren kunnen best een paar zomers mee, maar dan moet kleur en snit niet te opvallend zijn. MADELEINE DE aspergetijd duurt niet zoo héél lang en is ongeveer 21 Juni weer afgeloopen. Alhoewel zij de laatste weken goedkooper worden, is er voor grootere gezinnen in den beginne geen denken aan om asperges te eten. Asperges moeten evenals alle groenten trouwens steeds versch ge kocht worden, liefst eenige uren nadat zij gestoken zijn. Meestal worden zij in kistjes, bedekt met gras verzonden, het geen er toe bijdraagt ze frisch te hou den. Het gebeurt wel eens, dat oudere asperges in water gelegd worden, waar- dooi zij aan kwaliteit verliezen. Men kan dit constateeren, door met een na gel de stevigheid te onderzoeken. Laat de stengel zich gemakkelijk indrukken, dan is de asperge niet zeer versch meer. Meestal meent men. dat de zeer witte, dikke asperges de fijnste zijn, hetgeen echter niet steeds waar is, doch die, welke een zeer licht lila kopje hebben, worden door velen verkozen. In Italië zijn de asperges groen en hebben zij een donker gekleurde kop, zijn zeer dun en weinig smakelijk. Ook in Italiaansch Zwitserland en Frankrijk vindt men meest groene asperges. De plaats waar men de asperges kweekt en de gesteldheid van den bo dem hebben grooten invloed op het product en ook de wijze van bewaring, voordat zij gegeten worden. Bewaart men asperges tot een volgenden dag in een vochtigen kelder, dan zal het fijne aroma verdwijnen. De „koningin der groenten" is overgevoelig en duldt geen ondeskundige behandeling bij bet snijden noch bij de bereiding. Het schillen van asperges vraagt overleg, doch wordt zeer vergemakkelijkt door het gebruik van een z.g. zuinigheids schiller, die men ook bij het aardappe- lenschillen gebruikt. Men schilt de as perge van onder naar boven tot een stukje onder den kop. die echter niet af mag breken. Men bundelt ze in stuk ken van gelijke lengte (ongeveer 20 cm) en bindt ze met, een wit katoenen draad niet te stevig vast. Verder kookt men ze in een groote pan, liefst een met rooster, opdat men ze gemakkelijk uit kan nemen. Op 1 L. water rekent men 5 gr. zout, terwijl de kooktijd naar gelang van de dikte 2030 min. vereischt. Asperges zijn gaar, indien het ondereinde zacht aanvoelt. Opdienen op asperge-schotel met harde eieren, gesmolten boter en nootmuskaat. Van het water kookt men een sma kelijke soep voor den volgenden dag, waarbij men op 1 L. ongeveer 40 gram boter en 40 gram bloem rekent. JONGE mannen, die een of andere zaak beginnen, zullen als eerste en gewichtige deelgenoote een flinke vrouw moeten hebben. Inderdaad wordt er veel van de krachten en het verstand van deze stille medewerkster gevraagd, want in zeer veel gevallen zal het wel slagen voor een deel ook van haar af hangen. Flink moet zij niet alleen in de huishouding zijn, doch zij zal ook menigmaal in de zaak moeten bijsprin gen. Vooral in bakkers-, kruideniers-, banket- en vele andere winkels zullen ook de echtgenooten een deel van het werk op zich moeten nemen, zij het slechts, dat zij de telefonische bood schappen aannemen. Vele vrouwen van zakenlieden zullen met eenige voorop leiding en algemeene ontwikkeling de correspondentie en de boeken bijhou den, besprekingen voeren met cliëntèle, terwijl de man met zijn eventueele hulpkrachten voor de uitvoering der opdrachten zorg draagt. „Zonder beroep" pleegt de zaken vrouw bij voorkomende gevallen be scheiden in te vullen, want het huis vrouw zijn wordt niet onder de een of andere groep gerangschikt, alhoewel het zeer veel vakkennis vereischt! De hulp in een zaak, waarvan menige vrouw niet alleen de stille, doch zelfs de stuwende kracht is, wordt nimmer aangeduid. Doch zeker zal de man als hoofd van de zaak dit weten te erken nen en te waardeeren en menigmaal ook de klanten met wie zij meer of minder vaak in aanraking komt. Inderdaad de medewerkende vrouw van een zakenman heeft het niet altijd even gemakkelijk, want zij heeft een dubbele taak te vervullen, die vooral zwaar valt indien zij tevens de zorg voor opvoeding barer kinderen heeft. Denken wij aan de bakkersvrouwen, wier man een eigen bedrijf heeft en dan weten wij, dat ook voor haar de dag vroeg aanbreekt door de verschil lende werkzaamheden, die tot haar taak behooren. Ondanks moeiten en zorgen zal zij de klanten steeds een opgewekt gezicht moeten toonen en hen op even tueele klachten gegrond of onge grond vriendelijk en nimmer onge duldig moeten antwoorden. Met kennis van zaken komt zij aan alle verlangens tegemoet, zoekt zacht of knappend brood uit al naar de wenscheri van haar klanten, die zij op een prikje moet lee- rcri kennen. Daarnaast heeft zij de zorg voor haar huishouding, die heel wat drukker is dan in een normaal gezin, omdat ook het personeel op tijd van koffie, thee enz. voorzien moet worden. Zelfs al beschikt de bakkersvrouw over genoeg hulp in haar huishouding dan nog heeft zij hoofd en handen noodig om te zorgen, dat alles loopt en winkel en étalages er in de puntjes verzorgd en aantrekkelijk uitzien. Wij noemen slechts een enkel voorbeeld, want veel werk wordt eveneens verricht door de vrouwen van slagers, groentenhandela- ren, banketbakkers, kruideniers enz. enz. in een woord door allen, die van achter de toonbank haar klanten bedie nen. Een zakenvrouw wordt in den loop der jaren vrijwel één met haar zaak en kan zich een leven zonder deze niet meer voorstellen man noch klanten kunnen haar meer ontberen. Stille krachten, inderdaad, wier grootste be looning het is, jvanneer haar man vol mondig erkent „Zonder hulp van mijn vrouw was ik nooit zoover gekomen!" ZON EN ZOMER TEGEMOET! Inderdaad, een indruk van zomer, zon en zee krijgen we, wanneer we de Juni-aflevering van „Beyer's Mode für Alle" bekijken. De titelplaat verplaatst ons meteen al naar het zonnige strand, waar luie va- ca/ntiegangcre, in fleurige kleedij, ge nieten van lucht en zon. Aan vlotte sport- en strandkleeding is een belangrijke plaats in dit nummer ingeruimd. Het gekleurde middenblad toont een heele collectie van die aar dige strand pakjes, die zoo eenvoudig te maken zijn van lapjes of coupons lin nen, cretonne, toile, enz. enz. Iets nieuws voor het verblijf aan zee is de korte, wijde etrandjas van bedruk te of effen cretonne, die aan een gladde pas gerimpeld is. Ook strandgarnituur- tjes, bestaande uit een blouse met shorts, waarover een rok of een jas ge knoopt wordt, zijn zeer modern en wor den door verschillende modellen verte genwoordigd. Naast de strandkleeding zijn echter ook de andere modellen niet vergeten en we vinden tallooze aardige, eenvou dige japonnetjes, die zoowel buiten als in de stad een goed figuur zullen slaan. Gracieuze avondjaponnen met wijde klokkende rokken, doen verlangen naar warme zomeravonden, als de dansmu ziek zacht doordringt tot de terrassen en zich vermengt met het ruischen van de zee. Aandacht is er voorts besteed aan de modellen voor kinderen en oudere da mes. Wie nog geen gelegenheid had zich te oriënteeren omtrent do nieuwe hoedenmode, vindt in dit modeblad een viertal strooien hoedjes volgens de al lerlaatste ontwerpen Een vacantienummer, dat is de ware benaming voor de Juni-aflevering van „Beyer'6 Mode für Alle", die voor iede re vrouw bij het samenstellen van haar garderobe een uitstekende hulp vormt. TWEE PRACTISCHE TENNISPAKJES L. Het roode pullover met korte mou wen, gedragen op witte short. R. Schiller hemdje, dat open en geslo ten gedragen kan worden op witte short. Apart is de rood-wit gestreepte ceintuur. IN MEMORIAM NIENKE VAN HICHTUM Zij zag als jonge vrouw de steenen over tafel scheren, toen zij naast Pieter Jelles voor 't geluk van and'ren streed. Zij groeide door die strijd, en in het felst ontberen zag men, hoe zij met sterke lach op 't kinderland toeschreed. De zon kwam jaar op jaar tot haar door glazen wanden; de wijde verten werden haar herinnering; maar heller dan de zon stond haar warm hart te branden in 't simpel huis, dat haar krank lijf omving. De kleine kind'ren kwamen tot haar en de groote; voor „acht tot tachtig" maakte zij de lasten licht; haar heeft „een kracht, uit Hooger Kracht ontsproten", tot op het laatst de trouwe pen gericht Nu blies God in haar lamp, als Afke eens in de hare. Zij ging ter rust „Us Mem" zei goedenacht Maar kindskind'ren van ons zie ik na vele jaren nog luisteren naar haar. Hun oogen glanzen zacht (COR BRUIJN In een aaiï de schrijfster gewijde biographie.) BABY Kindje, 'dat zoo stil met wijde oogjes Te kijken ligt alsof het zich verbaast Een groefje tusschen bei de wenkbrauwboogjes Waarover nauw' een zijig haartje waast hoe lang al heb je, wakker, zoo gelegen? Aandachtig puurt je oogenblauw mij tegen, Oneindig-wijs eri heerlijk-onbewust Op 't kussentje met fijne kartel- kantjes Rust roerloos-teer je kopje, vlossig-blond: Alleen je beide kleine, kleine handjes Gaan onbestemd, als vogeltjes, in 't rond. Eén vindt zijn eigen duim, en wordt tot vuist geknepen, Het and're heeft heel traag en doelloos iets gegrepen Verwonderd bijna komt het dan tot rust. L. V. in „Het Kind" K3; Tuinkleeding is, wanneer er serieus in den tuin gewerkt wordt noodig, daarbij moet ze practisch en flatteus zijn. L. Rood-wit en wit-rood genopte over all met hemd blouse. meer practisch dan flatteus.) R. Gestreept katoenen jurkje met trés en soutacac garneering. (meer flatteus dan practisch HEGEL heeft eens gezegd, dat de meeste menschen niet kunnen zwijgen. Inderdaad deze philosoof heeft gelijk gehad en de waarheid hier van kunnen wij dagelijks ervaren. Meer malen drukt een zwijgen meer uit, dan woorden vermogen te zeggen. De vvelbe- heerschte mensch zal steeds op het juiste oogenblik weten te zwijgen. Veel al treffen wij menschen maar al te vaak vrouwen aan. die zelfs niet we ten te luisteren, doch er maar op los praten dikwijls in oogenblikken, dat zwijgen geboden is. Zwijgen is geenszins een bewijs van domheid, integendeel want de verstan dige mensch die zwijgt denkt menig maal zeer veel, heeft het hart echter niet op de tong. Zeker is er ook een zwijgen tusschen menschen, dat beklemmend en druk kend kan zijn vooral indien zij elkander zeer na staan, indien zij van elkaar houden, vrienden of verwanten zijn. Daaruit kunnen verhoudingen ontstaan, die tot verwijdering leiden. Vele menschen doen vaak moeite om het juist woord op höt juiste oogenblik te vinden, weten dan echter niets te zeggen en volgen de wijste weg zwij gen. Een vrouw, die moeilijke situaties weet te beheerschen, zal steeds datgene weten te zeggen, dat noodig is. wellicht slechts enkele woorden, mogelijk, zal het blijken, beter te zijn, dat zij zwijgt. Weer andere menschen treft men aan, die de vlucht zoeken in zwijgzaamheid, andere moeten uit noodzakelijke be- roepsovenvegingen zwijgen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een vrouw haar man lastig valt met vragen over zijn werk, die hij niet beantwoorden kan of mag. Zwijgen is in vele gevallen gebo den en meermalen kan een of andere zaak eerst na verloop van tijd aan der den medegedeeld worden. Een vrouw zal zich dan ook nimmer tekort gedaan mogen gevoelen, indien haar man zwijgt, doch zij zal moeten wachten totdat de zwijgzaamheid opge heven kan worden. Het spreekwoord, zegt niet voor niets: Op hoogen leeftijd overleden 2 be kende figuren uit de vrouwenbeweging. In Schotland, 82 jaren oud, Lady Aber deen, cere-presidente van den Interna tionalen Vrouwenraad en een groote fi guur op mcdisch-sociaal gebied en te Menton op 84-jarigen leeftijd Madame. Avril de Ste-Croix, eere-presidente van den Franschcn Nationalen Vrouwen raad en ridder van het Legioen van Eer. In Ierland, waar haar echtgenoot tot tweemaal toe het onderkoningschap be kleedde, aldus schrijft „Vrouw en Ge meenschap", nam Ladv Aberdeen met groote energie de bestrijding van de zuigelingensterfte ter hand. De door haar opgerichte Women's national health Association distribueerde ge pasteuriseerde melk voor babies, die niet door hun tuberculeuse moeders ge voed konden worden, en binnen enkele jaren vertoonde het zuigelingensterfte cijfer een belangrijke vermindering. Als erkenning van haar groote verdiensten voor de volksgezondheid bood de Bri tish Medical Association Lady Aber deen het lidmaatschap aan en als eer ste vrouw n^m zij in dit college zit ting. Tweemaal was de markiezin van Aberdeen and Temair voorzitster van den internationalen Vrouwenraad, van 1893—1899 en van 1904—1936. ün die eerste periode wist zij de Engelsche en Iersche vrouwen in één organisatie bij een te brengen cn tijdens haar tweede presidium heeft zij door haar energieke vasthoudendheid bereikt, dat de Vol- kftnhondscommissie ter Vredesconfe rentie de benoembaarheid van vrouwen op alle posten aannam. In 1935 bezocht Lady Aberdeen ons land om zich op de hoogte te stellen van de rheumatiek-hestrijding. Op haar uitnoodiging ging dr. van Breemen een jaar later naar Dublin om daar lezin gen over dit onderwerp te houden. Aan dit. initiatief dankt het Iersche insti tuut voor rheumatiekbestrijding zijn bestaan. Mme Avril de Ste-Croix wijdde haar leven zoowel aan de verbetering van het lot der vrouw in het. algemeen, als aan dat van de slachtoffers van mis daad en prostitutie. Sinds 1908 was zij de leidster van het Comité van den Internationalen Vrouwenraad, dat de strijd tegen de dubbele moraal tot doel stelling had. Toen in 1900 de Fransche Vrouwen raad gesticht werd, nam Mme Avril de Ste-Croix dadelijk het secretariaat op zich, en in 1904 nam zij uitzondering voor een Francaise voor het eerst deel aan een internationaal Vrouwen congres, dat toen te Berlijn gehouden werd; sedert verscheen zij niet alleen op alle vijfjaarlijksche bijeenkomsten, maar ging zij ook in regeeringsopdracht naar DuitschJand, Italië, Griekenland, Canada en Amerika. Sinds 10 jaren vertegenwoordigde zij de Internationale Vrouwenorganisaties bij de commissie van onderzoek van den Volkenbond naar den omvang van vrouwen- en kinderhandel, terwijl het Internationaal Bureau van den Arbeid haar ook als deskundige aanstelde. „Spreken is zilver, doch zwijgen is goud". Gedachtig hieraan zullen we dus moe ten trachten een wachter voor onze lip pen te plaatsen, opdat geen ondoordacht woord gezegd wordt in gevallen, dat zwijgen geboden is. r= C^clüonheicl is- 'n kostelijk bezit Uw make-up in har monie met de laatste modetinten. Poudres et Rouges Lesquendieu, Paris. AMERSFOORT - P. BUYSLAAN 12 - TEL. 1607 rfr." HANDENVERZORGING Na de traditioneele, Hollandsche schoon maak is er veel ruw werk achter den rug en bii nadere beschouwing zien we, dat dit de sporen op onze handen achtergelaten heeft. Na al die bereddering en vernieu wing binnenshuis moet er een oogenblikje gevonden worden om de handen, die dat alles bewerkstelligd hebben, een extra beurt te geven. Binnenkort beginnen de vacanttes en thans reeds maken we plannen. Ver keer en we veel in het openbaar, in hotels e.d., dan loopen we de kans, dat ons een gevoel van onzekerheid bekruipt, wanneer we onszelf onverzorgd weten; ge soigneerde handen en nagels zijn mede een eerste vereischte voor een goed, ver zorgd uiterlijk. Van veel arbeid, die verricht wordt, wor den de handen nu niet bepaald zachter. Ook het harde leidingwater maakt de han den ruw. De liefhebsters van tuinieren breken licht de nagels. Bii het regelmatig beoefende tennisspel zal eelt in de hand palmen ontstaan. Kortom, bij vrijwel iedere energieke bezigheid der handen heeft de goede vorm en mede de huid veel te lij den. Dit kan voorkomen worden door tel kens weer de geleden schade te herstel len. Het is een goede gewoonte de handen zoo nu en dan aan een grondige revisie te onderwerpen. Men geeft de handen een bad in zacht- gemaakt, warm water en borstelt alle on gerechtigheden weg. Nu grondig incrèmen met een handcrème, waarin citroen ver werkt is dit maakt de handen tevens blanker) en gelijktijdig een weinig massee- ren, van de toppen van de vingers af naar de richting van de handpalmen. Ook wat handgymnastiek verdient aanbeveling; het houdt de spieren lenig. Open en süiit de handen in snelle opeenvolging, ongeveer tien keer achter elkaar. Dan met de vin gers van de eene hand de andere zoo ver als mogelijk is achterover buigen. Dit eenige malen herhalen en in aansluiting daarop het polsgewricht ronddraaiende be wegingen laten maken. Het regelmatig goed invetten van de handen na het wasschen houdt ook den na gelriem zacht, waardoor deze gemakkelij ker te verwijderen is. De vette crème maakt de nagels sterker en voorkoml breken. Met het afdrogen na het wasschen wat altiid met een zachte handdoek dient te gebeuren) duwt men steeds den nagelriem zacht terug. Men zal hiermee voorkomen, dat de nagelriem weggeknipt moet worden. Aangezien dit een uiterst zorgvuldig werkje is en ondanks de grootste voor zichtigheid toch dikwijls beschadigingen ontstaan, is het niet onbelangrijk, wanneer dit voorkomen kan worden. DIANA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11