Bij zijn heengaan Generaal C. J. Snijders overleden Het telegram-A wordt ingetrokken „OMSINGELING DOET GEEN PIJN" ANTI-POOLSCHE ACTIE IN DANZIG Lagerhuis wil annexatie van Tsjecho-Slowakije niet erkennen Een zeer verdienstelijk Nederlander en een uitnemend officier De werkloosheid daalt nog Een „zenuwen oorlog" N.V. de Snuifmolen v/h A. VAN BEEK Rzn. Burckhard begeeft zich eerst naar Warschau Fel commentaar van de Poolsche pers Scherpewoorden van Lloyd George 1* BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 MEI 1939 r) USTIG en bezonnen heeft ge. neraal Snijders zijn vele plich ten vervuld. Man van de daad en man van overleg tevens, was hei hem gegeven om het vaderland te dienen op plaatsen en in functies, die hem de gelegenheid boden om zich ten volle te ontplooien. Moed, beleid en trouw waren de eigen schappen, die hem reeds in dienst van het Nederlandsch-lndische leger in de gevaarlijke jaren van den Atjeh-oorlog sierden. Moed, beleid en trouw kenmerkten hem sedertdien als weinig anderen. Hoog was de rang, waartoe Hare Majesteit de Koningin hem in het begin van den wereldoorlog be vorderde; hoog was ook het peil van de prestaties, welke hij in dien rang verrichtte. ,Voor het Vader land niet lauw', dit had het devies kunnen zijn van den thans ont slapen oud-opperbevelhebber. WIJLEN GENERAAL C. J SNIJDERS Want zijn leven was een leven in dienst van Koningin en Vader land; een leven van plichtsbe trachting en opofferingTe weinig zijn er van dezulken dan dat hel op dit oogenblik, nu de generaal Snijders gestorven is, niet zou mo gen, ja moeten worden vermeld Bezielend was de generaal Snijders immer. Waar hij kwam, bracht hij leven. Zijn voorbeeld cn zijn voor gaan zullen in den lande niet licht vergeten worden. Veerkrachtig als weinig anderen ging de gene raai Snijders door het leven, lm mer stond hij in de bres voor de zaak, die hem juist leek. immer was hij bereid om met hart en ziel zich te wijden aan alles, wal naar zijne meening hel vaderland diende. De nationale luchtvaar' vond in den generaal Sn jders na zijn heengaan uit den mili tairen dienst een heraut en een voorvechter. Hef Nationaal Jon geren Verbond wist hem een over tuigd medestander en een warm vriend. Vele open plaatsen zijn ontstaan, nu de generaal Snijders aan Nederland is ontvallen. Zijn lange, rijke en welbesteede leven "was een leven in dienst van Koningin en Vaderland. Van den ontslapene kan worden getuigd: 11 a bicn mérité de la patrie. HILVERSUM, 26 Mei. Hedenavond om tien minuten voor twaalf is generaal C. J. Snijders zacht en kalm over leden. CORNELIS JACOBUS SNIJDERS werd op 29 September 1852 te Nieuwe Tonge geboren als de middelste van zeven zoons van een dokter, die drie van zijn nakomelingen onderscheiden zag met den generaalsrang. zij hel dan dat alle drie de variaties in die titulatuur daarbij vertegenwoordigd waren. De oudste zoon was de oud-in snecteur der infanterie, luite nant-generaal \V. G. Snijders, de tweede van dit drietal was de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, ge- neraal-majoor dr. Sniiders en boven hen stond de generaal oud-opperbevelhebber wiens overlijden thans herinneringen wak ker roept aan een verdienstelijk Nederlan der en een uitnemend soldaat. Nadat hij de H.B.S. te Middelburg had doorloopen kwam de jonge Snijders op 1.1 Juli I860 als cadet op de Koninklijke Militaire Academie in Breda, waar hij werd opgeleid voor de genie. Op 26 Juli 1872 werd de toen negentienjarige be noemd tot tweeden luitenant bij het corps ingenieurs Mineurs en Sappeure en reeds het volgende jaar vertrok hij naar Indiö, om er gedetacheerd te wor den bii het Corns Mineurs en Sappeurs. Op 10 Juli 1873 vertrok hij uit Nieuwe- diep en precies 52 dagen later kwam hij in Batavia aan. Aanvankelijk werd luitenant Snij ders in Soerabaja geplaatst, maar door een van de vele wisselingen, die voor de Atjeh-expeditie plaats hadden, werd hij bestemd voor uit zending en zoo kwam hij op 8 No vember 1874 in Kota Radjah aan, waar hij samen diende met een zekeren tweeden luitenant J. B. van Heutsz, die er toen evenmin aan gedacht gal hebben, dat hij gou verneur-generaal zou worden als luitenant Snijders kon weten, dat hij den maarschalksstaf in zijn ran sel had. De jonge luitenant onderscheidde zich inmiddels door zijn moedige en deskundige werk, met name bij het in staat van verdediging brengen van de Kampong Kota Alam ten Oosten van Kota Radjah aan de Atjehrivier en ver der bij de Longhattah-Missigit. Als be looning voor zijn werk ontving hij de enderscheiding van de militaire Wil lemsorde vierde klasse, welke hem tij dens de garnizoensparade op 19 Fe bruari 1876 in de Maliebaan te Utrecht werd opgespeld. Verder ver wierf de jonge luitenant nog het. eere- tecken voor belangrijke krijgsbedrijven met de eerste gesp, en de Atjehmedaille 1873/74. ONDERTUSSCHEN was luitenant Snijders op 18 April 1875 tot eerste luitenant bevorderd en na zijn te rugkeer in het moederland opnieuw bij bet leger ingedeeld. Hij was daarna werkzaam als leeraar in de genie-weten schap bij de K.M.A. en op 5 Februari 1883 werd hij kapitein bij den staf van het, bij de reorganisatie van 1881 inge stelde, wapen der genie, in welke functie hij onder meer belast was met de con- tróle van pantserkoepels voor onze kust- forten, die in een wapenfnbriek te Maag denburg werden vervaardigd. Vervolgens was hij hoofd van het on derwijs in' zijn vakken op de K.M.A. en op 26 Juli 1901 werd hij eerstaanwezend ingenieur te Gorinchem, daarna nam hij dezelfde functie waar te Haarlem. In 1903 volgde zijn bevordering tot luite nant kolonel pn in 1906 tot kolonel. In dien tijd was hij onder andere lid van een commissie, welke na de scheiding van Noorwegen en Zweden toezicht hield op de ontmanteling van bepaalde forten. Hoewel kolonel Snijders nooit iets met den Generalen Staf had te ma ken gehad werd hij op 30 April be last met de waarneming van de func tie van sous-chef van dien staf en kort daarna was hij definitief sous chef Op 1 Juli 1910 volgde hij gene raal Thiange op als chef van den Ge neralen Staf en op 31 Maart 1911 volgde zijn benoeming tot luitenant- generaal. Het uitbreken van den wereldoorlog maakte het noodig. dat een opperbevel hebber van land- en zeemacht benoemd werd en op 31 Juli 1914 werd luitenant generaal Snijders benoemd in een func tie. die tot nu toe nooit anders dan door een lid van het Koninklijk Huis was ver tild. Reeds op 9 Augustus volgde de he- ordering van den opperbevelhebber tot eeneraal. EDL'RENDE de spannende jaren j van den wereldoorlog, die rond om onze grenzen woedde en ook meer. malen critickp toestanden voor ons deed ontstaan legde de generaal een on- bluschhare vitaliteit aan den dag. Onver- noeid was bii bezig en steeds was zijn optreden gekenmerkt door de rust. die Item ook in de meest moeilijke oogen- hlikken de juiste beslissingen deed ne men. zoodat toen hii op 9 November 1918 me» pensioen ging. hom op de meest eer- olle wijze ontslag verleend werd uit Ion militairen dienst, terwijl hem de hi- zondere dank betuigd werd voor de uit nemende diensten ..door hem aan Hare Maiesieit de Koningin en aan den lande in verschillende gewichtige betrekkingen en in buitengewoon moeilijke omstan ligbaden bewezen." Na zijn pensionneering bleef generaal Snijder? zich op actieve wijze voor de Nerierlandsche luchtvaart in»eresseeren en ondanks zijn hoogen leeftijd maakte Maar de maatregelen aan de grens én aan de kust blijven van kracht De minister van defensie heeft bepaald, zoo meldt de regee- ringspersdienst dat het waarschuwingstelegram, dat op 11 April 1939 is verzonden en tot op heden nog steeds van kracht is, met ingang van 27 Mei 1939 wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwingstele gram werden genomen zijn enkele gehandhaafd, waardoor bij weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een mini mum is beperkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waarschuwingen (in oranje enve loppen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voormobilisatie in werkelijken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks onverhoopt noodig blijkt, wordt een nieuwe schrif telijke waarschuwing aan ieder der betrokkenen uitgereikt- Zij het ten overvloede, wordt hierbij vermeld, dat intrekking van dit waarschuwingstelegram niets verandert aan de getroffen maat regelen betreffende de grens- en kustbeveiliging. Voor het eerst sedert December 1931 percentage beneden 20 In de week van 8 tot en met 13 Mei waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 585.185 personen, waaronder 77.143 landarbei ders. Van de 508.042 verzekerden buiten de landarbeiders- was het werkloosheids percentage 19.5 (in de vorige verslag- week, 24 t/m 29 April 193y, was dit per centage 20.1). Voor het eerst sinds De cember 1931 is het percentage tot bene den 20 gedaald. In de overeenkomstige verslagweek van Mei was het werkloosheidspercen tage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November wor den bij de berekeningen van de percen tages de landarbeiders buiten beschou wing gelaten): 1932: 24.2,1933: 25.9, 1934: 25.1, 1935: 30, 1936 31.6, 1937: 25.5, 1938: 24.2. 1939: 19 5 Op 13 Mei 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 312.38 werkzoekenden (296.18S mannen en 16.200 vrouwen). Hiervan waren 230.623 (219.295 man nen en 11.328 vrouwen) werkloos en wa ren 65.602 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken, blijkbaar waren er dus 16.163 personen als werkzoekende ingeschre ven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. dan Uw «tok lang is, legt het spreekwoord. Wanneer Gij Uw toekom, stig home gaat inrichten, koopt er niet „op los*. Overlegt U eerst eens met ons. Spoedig zult U b» merken dat wanneer met Zorg en overleg gewerkt wordt, ook met een matig budget een smaakvol eo behaaglijk interieur ge schapen kan worden. Wtatsinqel 1D-1HM3 Amersfc BUITENLAND zegt Dr. Goebbels BERLIJN, 26 Mei. (D.N.B.) Rijks minister dr. Goebbels heeft in de „Voel- kische Beobachter" een artikel peschrc- vcn, getiteld: „Nogmaals de omsinge laars", waarin hij o.a. schrijft, dat Europa steeds meer het aanzien biedt van een werelddeel, dat uiteenvalt in twee vijandelijke deelen Het is niet de schuld van Duitschland, dat deze beide deelen ideologisch en politiek niet be grijpend, om niet te zeggen vijan hg te genover elkaar staan. Duitschland 'neeft dit niet gewild en het is ook niet waar, dat de geschillen voortspruiten uit ver schillend politiek inzicht. Wanneer werkelijk gesproken zou kunnen worden van tegenstelling in grondbeginselen, dan bestaan deze hij tot driemaal toe een reis naar onzen Oost en was hij nauw betrokken bij de oprichting van de K.N.I.L.M. Van zijn activiteit na zijn terugkeer In de burgermaatschappij getuigt het groote aantal organisaties, waaraan hij verbonden is geweest: na van 1919— 1925 het voorzitterschap bekleed te heb ben van de Kon. Verecniging Ons Leger was hij haar cere-voorzitter; voorzitter van de Verecniging Moed, Beleid en Trouw; voorzitter van de Stichting Menno van Coehoorn: eerevoorzitter van het bestuur van het Ned. Leger museum: eerevoorzitter van den Nat. Bond Het Mobilisatiekruis; lid van den Raad van bestuur der Kon. Ned.-Ind. Luchtvaart-Mij.; voorzitter van de Kon. Ned. Yereeniging voor Luchtvaart, en voorzitter van het Comité Vliegtocht "derland-Indië. De overledene was officier van de Roemeensrhe Kroonorde cn ridder in de. Orde der H.II. Mauritius en Laza rus, ridder in de Orde van den Ned Leeuw commandeur 2e kl. der Orde van St. Olaf cn in die van het Zwaard, ridder Ie kl. van den Rooden Adelaar, grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, ridder grootkruis in de Orde van den Ned. Leeuw, ridder in de Huisorde van den Gouden Leeuw van Nassau, het Kruis van Verdienste van het Ned. Roode Kruis en ridder groot kruis in de Belgische Huisorde. tusschen Engeland en de Sovjet Unie, twee mogendheden, die zich op het oogenblik in hetzeh'de Kamp achten. De tegenstelling tusschen de beide Europeesche kampen ligt veeleer in hun aandeel in de rijkdommen der wereld, d.w.z. de eenen hebben alles, de anderen niets. De Engelsche politiek heeft steeds ver klaard dat een splitsing van Eurona in twee tegengestelde kampen onwersche- lijk is, doch zonder twijfel neeft de Brit- sche politiek tot deze betreurenswaardi- gen tbestand geleid. Engeland heeft thans geen duidelijk politiek doel meer. De diplomatie is thans zuiver negatief, en is alleen ingesteld op een nan val uit angst. Het is streds de bed- eliog van de Brilsche politiek geweest Je be^n- gen van het Britsche imperi un te later beschermen door andere lan Ier. en a's deelnemer aan de omsingeling is thnns ieder welkom, hetgeen blijkt uit de oo- gingen de Sovjet Unie hierin te betrek ken. Goebbels merkt verder op. dat geen grooter tegenstelling kan bestaan tus schen de religieuze. sociale rn economi sche opvattingen van twee landen, dan tusschen Londen Moskou en hii vraagt zich af, wat het zoopenaamde demo cratische front in Europa eigenlijk nog te maken heeft met de democratie. Dp deelnemers hebben slechts epn doel, de autoritaire staten te verstikken. Tenslntto merkt Goebbels op. dat de omsingeling geen nijn doet. Iedere slag van het omsineelingsfrnnt zal worden beantwoord mpf een verdnnvende klap wat betreft de zenmvoorlne. waarvan op het oogenblik wordt gesproken. Duitsrh- •and weet hiervan niets, dorh wanneer deze bestaat, dan zal Duitschland hpm winnen on ernnri van het betere recht let =thp*f»ro zenuwen geeft. ARABIEREN VALLEN EEN FABRIEK AAN HAIFA, 26 Mei (Reuter). Vanoch tend zijn srhoten gewisseld tusschen Joden cn Arabieren, toen Arabieren een poging deden een Joodsche fabriek in brand te steken. De poging mislukte. Een Arabische bediende van de Ira- keeschc petroleum maatschappij werd vanochtend in het centrum van Haifa doodgeschoten, terwijl omstreeks het middaguur epn Joodsche handwerks man aan de grens der stad werd dood geschoten. In het centrum van Jeruza lem werd een Jood ernstig gewond. Bijzonder aanbevolen: Chateau Lalibarde Bourg 1929 Chateau Sénilhac Graves 1929 p fl. fl. 1.30 p. anker fl. 55.- p. fl. fl. 1.40 p. anker fl. 59.- een volle smakelijke belegen roode Bordeaux KAMPSTRAAT 2 TELEFOON 128 WARSCHAU, 26 Mei. (Havas) Uit Danzig wordt gemeld, dat de Poolsche burger, Cyrsow, wo nende te Danzig vannacht in hechtenis is genomen om onbe kende redenen. Voorts wordt mel ding gemaakt van een reeks uitin gen van anti-Poolsche actie op grondgebied van Danzig. Zoo hebben in Tiegenhof nabij Danzig alle winkeliers een circulaire ont vangen van de nationaal-socialis- tische partij, waarin de verkoop van goederen aan Polen verboden wordt. De autoriteiten van Danzig hebben gisteren huiszoeking ver richt bij den Poolschen chauffeur Morawski, die j.l. Zaterdag den burger van Danzig Gruebner heeft neergeschoten. De Poolsche bladen noemen deze in cidenten een nieuwe provocatie en dui den op den brutalen toon van de Duit- sche pers te Danzig. De Kurier War- sawski zegt, dat die incidenten moeten bewijzen, dat de „bevolking van Danzig wenscht terug te keeren naar het Duit- sche rijk en dat de Polen de bevolking verhinderen in rust en vrijheid te leven" In die omstandigheden moet het Pool sche volk kalm blijven en zich niet op winden. Polen zal niet toestaan, dat men het leven in Danzig tot een anarchie maakt en zal, wanneer het noodig is, tot handelen weten over te gaan en den toestand weten meester te blijven. Professor Burckhardt, de hooge commissaris van den volkenbond te Dantzig, zal binnen enkele dagen in Warschau aankomen, om, alvorens zijn functie te Danzip te hervatten in contact te treden met de Poolsche regeering. De Poolsche bladen melden uit Leip zig, dat daar gearresteerd zou zijn een zekere dr. Kammerling, nat. socialistisch propagandachef voor het dictrict Leip zig. Hij wordt ervan beschuldigd in een persconferentie defaitistische uitlatin gen te hebben gedaan, en o.a. gezegd te hebben, dat de thans in Europa heer- schende onrust wel eens op tragische wijze voor Duitschland zou kunnen af- loopcn. In de fabriek van Adolf Horak nabij Lodz zijn gevallen van sabotage ont dekt, welke, naar het onderzoek heeft aangetoond, gepleegd zijn door Duitsche werklieden, op instignatie van een Duitschen chef. De Poolsche werklieden hebben daarop de directie verzocht de Duitschers te ontslaan, hetgeen ge schied is. Het Fransche blad le Temps schrijft over de kwestie Danzig: Men zal eenige moeite hebben toe te geven, dat het vraagstuk Danzig niet met vreedzame middelen op behoorlijke wijze zou kun nen worden opgelost Polen heeft nim mer de belangen der Duitsche meerder heid van de Vrije Stad betwist noch miskend. Het heeft niets anders op het oog, dan de waarborging der rechten welke voor Polen van vitaal belang zijn daar Danzig zijn natuurlijken uitweg naar de zee vormt. Indien men afziet van de nationaal-socinlistische ideologie is er geen enkele redpn Avaarom de Po len en Danzigers niet in vertrouwen zou den kunnen samenwerken, daar de wel vaart der vrije stad voor een groot ge deelte afhankelijk is van het Poolsche verkeer, terwijl Danzig de longen vormt die Polen in staat stellen vrij adem te halen. Alle overeenkomsten die gesloten zijn met het oog op de organisatie van het vredesfront, in het bijzonder de En* gelsch-Poolsche en Franscb-Poolsche bondgenootschappen, hebben de deur opengelaten voor een vreedzame rege ling der kwestie Danzig. Het is slechts Polen, dat beoordeelt welke gedachten zijn levensbelangen be- heerschen. De regeering te Berlijn moet zich bereid toonen tot een fatsoenlijke regeling en de mystiek van den Duit schen drang nach Osten moet haar er niet toe brengen zich te laten meeslee- pen door het ongeduld der nationaal- socialisten te Danzig. LONDEN, 26 Mei. (Reuter). Bij het debat over de verdaging van het Lager huis met het oog op de Pinksterdagen is scherpe crltiek los gekomen van de zijde der labour- liberale en conserva tieve afgevaardigden. Alexander (la- hour) oefende critiek op de weigering van Chamberlain Woensdag j.l. de ver zekering te geven, dat dp annexatie van Tsjechn Slowakiie door Duitschland niet erkend zou worden zonder voorafgaande raadpleging van het Laperhuis. Spre ker verklaarde, dat de regeering een dergelijke erkenning zelfs niet In over weging behoorde te nemen. Pethick Lawrence oefende critiek op de houding der rcgcering ten aanzien van de 6 millioen pond sterling aan goud van de Tsjechische Nationale Rank, welke hij de Bank van Engeland was pedeponeerd, welke de bank van internationale betalingen had medege deeld, dat zij aan de rijksbank behoo- ren te worden teruggegeven. In een felle toespraak verklaarde Lloyd George, dat dn rijksbank niet meer recht op het Tsjechische goud heeft dan een inbreker, die gestolen obligaties op een naam naar de bank brengt en om geld vraagt. Llovd George zeide meer hoopvol ge stemd te zijn dat een oorlop zal kun nen worden voorkomen nu de regeering besloten heeft Rusland hij de zaak te betrekken. Spr. kon niet hegrijpen, dat inenschen van de buitengewone scherp zinnigheid en persoonlijke capaciteit van Hitler en Mussolini een oorlog zou den ingaan, waar hun kansen zoo zeer verminderd zijn door de inschakeling van dp grootste militaire mogendheid ter wereld. In zijn antwoord zeide Simon, dat de Bank voor internationale betalingen buitengewone immuniteiten heeft. Ge schillen over de uitlegginp vnn de sta tuten van de bank moesten worden ver wezen naar het Internationale Hof in 's Gravenhage. De Britsche directeuren der B.I.B. wa ren in geen enkel opzicht vernntwoor- lelijk iegens de regeering. Spr. had geen inlichtingen of het goud nog steeds te Londen was, doch zegde toe. dat de zaak direct zou worden overwogen overeen komstig hpf best verkrljpbare advies. Het zou echter moeilijk zijn epn em- hargo to leegon op de overbrenging van het Tsiechische goud met het oog op de nrntncojlon van dp B I.B. Ten aanzien van dp consulaire ver tegenwoordiging tp Praag, zeide Simon, dat de Britsche legatie er gesloten is en dat de Britsche belanden er door een vice consul worden behartigd. De Duitsche reeeering had verklaard, dat consulaire vertegenwoordigingen na ?n Juni niet zouden worden erkend, ten zij van de Duitsche autoriteiten exequa- tor zou zijn verkregen. Simon betoogde, dat een erkenning 'der annexatie van Tsiecho Slowakije niet werd overwo gen. doch hii zeide. dat er geen twijfel over is. dat indien de consul exequatur zou krijgen, dit een erkenning de facto zou zijn van het Duitsche gezap. Ten slottp gaf Simon de verzpkering, dat er gepn onherstelbaar besluit door de rpgeering zou worden genomen voor het huis opnieuw bijeen zou komen. TSJECHEN IN VREEMDELINGEN LEGIOEN CHERBOURG, 26 Mei (Havas. Van daag zijn vijftien officieren en 94 on derofficieren en minderen van het oude Tsjechoslownaksche leger, die bij de be zetting van hun land door Duitsche troepen naar Polen zijn uitgeweken, te Cherbourg aangekomen aan borod van een Poolach erhip. Bij hun aankomst werden de volksliederen van Tsjecho- Slowakije, Polen en Frankrijk gespeeld. Allen zullen dienst nemen in het Fran- eche vreemdelingenlegioen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2