„Met de Indische financiën gaat het weer bergafwaarts" Wilde bussen wilden demonstratie houden Men let te veel op de politieke ontwikkeling De Koningin dankt Koning Leopold Procedure over betaling op goud-basis De begrooting aangenomen Trouwlustige bleek trouweloos Onbezonnen chauffeur reed motor agenten aan H. J. Oppenheimf AANWINST VOOR ARTIS METEOORSTEENEN GEVONDEN Duitsche firma in het ongelijk gesteld Dc S"n vond men aan 2c BLAD PAG. X AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 MEI 1939 MINISTER WELTER IN DE EERSTE KAMER: Mr. van Vessem over den overval in de Amster- damsche ijssalon 's-GRAVENHAGE, 26 Mei. - De Eerste Kamer kwam hedenochtend bijeen onder voorzitterschap van mr. W. L. harm de Vos van Steenwijk. Bij de behandeling van eenige natu- raliseeriiigsontwerpen maakt de heer van Vessem (N.S.B.) opmerkingen over de naturatisatie van Joden. Spr. ontkent, dat zijn houding moet worden toegeschreven aan vijandige gezind heid jegens de joden. „De N.S.B. zal steeds behoorlijk tegen de Joden optre den." De heer W i a r d i Beekman (S.D.) interrumpeert: „Noemt u het optreden in de Rijnstraat te Amsterdam ook be hoorlijk?" De heer van Vessem (N.SB.) zegt in zijn antwoord: Het is mij bekend, dat colporteurs met nationaal-sncialistische bladen op de meest ergerlijke wijze door Joden in Amsterdam worden gemoles teerd. Ik stel mij streng op het stand punt, van artikel 41 van het Wetboek van Strafrecht,: „Niet strafbaar is hij, die een feit begaat, geboden door de noodzakelijke verdediging van eigen of eens anders lijf, eerbaarheid of goed te- k gen oogenblikkelij- ke, wederrechte lijke aanranding." Dit artikel houdt in, dat ook hij, die op straat of waar ook in 't gelaat ge spuwd wordt, han delt in wettige zelf verdediging, wan neer hij deze han deling beantwoordt met een slag in het gelaat. Wanneer iets dergelijks ge- Van Vessem beurd is in Amster dam cn wanneer daaraan dan leden van de N.S.B. hebben deelgenomen, wanneer hetgeen daar geschied is, valt onder artikel 41 van hef, Wetboek vén Straf recht, zooals ik dit zooeven heb geïn terpreteerd, dan acht ik deze daad ver schoonbaar. Wanneer zulks niet liet ge val is en wanneer zonder onmiddellijke provocatie leden van de N.S.B. zoiyien zijn binnengedrongen, zelfs om wraak te nemen over iets, dat op vorige dagen had plaats gevonden, dan beschouw ik dit als een daad van ongeoorloofde eieen richting, die-door mij ten sterkste wordt afgekeurd. Hef onderzoek in deze zaak is nog niet geëindigd, De rechter zal in deze uitspraak doen en naar aanleiding van hetgeen "dan zal gebeuren, zal ik mijn houding in deze nader bepalen. De ontwerpen worden z.h.st. aange nomen met aanteekening. dat de N.S.B. wenscht. geacht te worden te hebben tegengestemd. Aan de orde is voortzetting van de behandeling der Indische begrooting voor 1939. De minister van Koloniën, de heer Wel ter, sluit zich aan bij de woorden van sympathie, die enkele leden hebben Muit voor de door de ramp getroffen bevolking van Timor. De instemming van de kamer met 's ministers beleid zal hem een groote steun zijn. Spr. vraagt den heer Kranenburg, hoe deze weten -kan, dat de minister een kans gemist heeft door niet den inheem- schen candidaat te benoemen. Voor de vervulling van ambten geldt alleen het criterium van de geschiktheid, niet dat van den landraad. Uit de wet is geen voorkeur voor deze functie aangegeven. De Kroon heeft volledige vrijheid Ook ontkent de minister, dat benoeming van con inheemsche een antecedent zou vor men. Ten aanzien van art. 161 bis van de Indische staatsregeling, dat staking ver biedt, zegt de minister, dat dit niet kan «'orden gemist. Onl< de gezonde groei v'an de vakvereenigingen behoeft hier door niet worden belemmerd. Wat de houding van de regeering tegenover de N.S.B, betreft., is de minister van oordeel, dat men deze kwestie moet zien in het kader van de Indische omstandigheden. De ideologieën van de N.S.B. kunnen geen vat krijgen op de groote massa v&n de inheemschen, daardoor kan deze beweging nimmer een grooten omvang verkrijgen. Voor de rust in het land is alleen verantwoordelijk de Indische regeering. Wat, de bestuurshervorming betreft jnen behoeft niet bezorgd te zijn voor os opleiding van de jongere ambtenaren lot leidende functies, Spr. is bereid, hier- over nog het oordeel te vragen van den Gouverneur-Generaal. Ten aanzien van de werklooshei-isver- zokering, merkt de minister op, dat Jeze Primair de taak is van de belangheb benden zelf, evenals in Nederlan 1 Spr. betoogt, dat het met de olie niet zoo ernstig is. als sommigen m»enen, 'l'l wijst er op, dat de conclusie van den nrfr Vijl brief onjuist is. daar de over- f, cüfers niet de vennoots<-haps- oclasting van 20% van de -vinst inhiel- M luister Weiter den, die ook aan de overheid ten goede komt. Spr. ontkent, dat de Indische fis cus niet krijgt, wat hem toekomt. Wat den hoogen prijs van de benzine betreft, moet men in aanmerking nemen, dat de distributiekosten in Indië zeer hoog zijn. De minister merkt op, dat het met de Indische financiën weer bergaf waarts gaat, thans door enorme stij ging van de uitgaven. De tekorten op den gewonen dienst, zijn hieraan fe wijten. De versobering in de staatstaak had haar grenzen bereikt. De gevolgen van de herbewapening zijn gesastreus geweest. In drie jaren zijn de defensie-uitgaven gestegen met 90%. Er zullen nog belangrijke uitgaven voor de defensie moeten worden gedaan. Spr. hecht groote waarde aan verster king van de defensie. Doch niet- alleen hierin moet men een waarborg zieo voor handhaving van onze positie, ook de handhaving van een doeltreffend be stuur is noodzakelijk. Wij zijn verant woordelijk tegenover de geheele wereld voor wat wij in Indië bereiken. Wij heb ben ook verplichtingen ten aanzien van de stoffelijke en zedelijke ontwikkeling van de bevolking. Het gevoerde beleid voldoet aan alle redelijke eischen op dit en financieel gebied. Spr. uit ijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop de Indische begrooting wordt samenge steld. Spr. kan de bezwaren van den heer Vijlbrief ten aanzien van de vlo^tkos- tenverdeeling niet begrijpen. In het imperium vervult Nederl tod de leidende functie. Hij, die beslist, moet ook betalen. Een formule on grond van de draagkracht is niet mogelijk. Teder jaar kan men zich opnieuw over de verdeeling uitspreken. Wij moeten d« resultaten van de bestaande regeling af wachten. Spr. acht de primaire taak van de Nederlandsche regeering de bevorde ring van de economische ontwikke ling. Dit ziet men in Indië te weinig in. Men ziet te veel naar de poli tieke ontwikkeling. Wat de transmigratie betreft, meent spr., op den goeden weg te zijn. Het kleinbedrijf is een belangrijke economi sche factor geworden voor de bereiking van Java. Ook het grootbedrijf is econo misch doch niet sociaal van betechenR Ten aanzien van de alluminiunundus- gesloten. trie merkt spr. op. dat de omstandig heden in Indië ideaal zijn. Men moet de mogniiikheden vtu eco nomische samenwerking van Nederland en Indië niet geringschatten I)e2e si menwerking heeft machtigt, resultat-m opgeleverd. Spr wijst op den suih<; den textiel-export. Wat Bojnnoem-n het reft beto- vt de minister, evenals in le tweede kanm", dat deze streek niet door Ie natuur be voordeeld is. Er is een opvolging van rampen geweest, die ongekend is. Wat den concurrentiestrijd lossctimi de openbare en bijzondere •-chol -n be treft. spr. betreurt het dat mist nu de schoolstrijd naar Indië wordt o ei ge bracht. De oorzaak ligt daarin, dat in de crisisjaren het bijzonder inden1 ij# taak van de regeering heeft nvergeny- mén. Dit zijn bronnen van kracht, 'ie wij in Indië niet kunnen .missen Eerst nu is een aantal bijzondere_seh ien voor subsidie in aanmerking o ko men. Dit is in het geheel geen achter stelling van de openhafe 31000I In In dië mag de regeering geen voorkei. 1 hebber) voor christelijk onderwijs Ook Mnhammedaanschp ichoten kunnen voor subsidie in aanmerking konim, Spr. acht de opmerkingen van Ien heer de Savornin Lobman ten aanzien van de staatsrechtelijk-* ergo lisatie van de maritieme defensie belangwekkend. Hii ontkent, dat de vrees voor compe tentieconflicten gerechtvaardigd n "on lang men zich aan het geldende staats recht houdt. De defensie is indeidaad een imperiale aangelegenheid. De minis ter van koloniën en de minister van defensie zijn het altijd principieel met elkaar eens. Eventueel» conflicten moeten daardoor aan de openbaarheid treden. De commandant van de zeemacht moet volledig ondergeschikt zijn aan den gouverneur-generaal. Daardoor zijn conflicten uitgesloten. De minister is van oordeel, dat de heer Kranenburg veel verschillende za ken in verband brengt met de opperlei- ding van de Indische defensie. In Indië moet de verdediging op geografische gronden hoofdzakelijk aan de vloot zijn toevertrouwd. Een opperbevelhebber van leger en vloot is in Indië een on logische constructie. Een beslissing over de vlootverster- king is nog niet genomen. Spr. kan daarom hierover niets mededeèlen. Ove rigens verwijst spr. naar de memorie van antwoord. Een bouwplan moet ver gezeld zijn van een dekkingsplan. Een beslissing zal niet langer worden uit gesteld dan noodig is. Het duurt vijf jaren voordat de slag kruisers gevechtsklaar zijn, indien daar toe heden besloten werd. Wat klein .materieel betreft, dit eischt veel meer gespecialiseerd personeel dan het. groote. De opleiding duurt daardoor veel langer. Wanneer Indië verloren ging. zouden al onze cultuur-zorgen, niet alleen de sociale zorgen, schade lijden. De tijd, dat Indië in weelde baadde, is gelukkig voorbij. Indië heeft zich volko men aan den nieuwen toestand aange past. Men werkt gelukkig in soberheid. Om vijf minuten voor een wordt de vergadering voor een half uur geschorst. Om tien minuten over half twee wordt de vergadering heropend. Er wordt gerepliceerd en gedupliceerd. De wetsontwerpen der begrooting wor den z.h.st. aangenomen. Aan de orde zijn de volgende wets ontwerpen.- 1. Bekrachtiging van een door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië vastgestelde ordonnantie (besten diging couponbelasting). 2. Wijziging van het twaalfde hoofd stuk der rijkshegrooting voor 1938 (ver schillende onderwerpen). 3. Goedkeuring van het besluit van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië tot vaststelling van het slot der rekening van uitgaven en ont vangsten van Nederlandsch-Indië over 1935. Zij worden zonder debat an z.h.st.. aangenomen. Om 15.15 uur wordt de vergadering Huwelijkszwendelaar tot drie jaar veroordeeld Man met den blauwvos krijgt twee jaar AMSTERDAM, 26. Mei. - Vandaas deed de Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den verdachte M. J. M., te gen wien de Officier van Justitie drie jaar gevangenisstraf had geëie-cht we gens oplichting. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan zgn. „huwelijkszwendel" en van eenige vrouwen bedragen losgekregen onder het mom, dat hij - hoewel zelf gehuwd - mei haar zou trouwen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Voorts deed de llpchtbank uitspraak in de zaak teg.*n lenzelfden verdachte en tegpn de verdachten E. en H. In deze zaak hadden zij samen te rechtgestaan terzake van oplichting van een hophandelaar, wien zij door hedrieeplijke voorspiegelingen hadden bewogen ern blauwvos af te leveren en crediet toe te staan. De Rechtbank veroordeelde E. tot twee jaar gevangennistraf met aftrek van voorarrest. De beide andere ver dachten. die verdedigd werden door mr. W. van Eve>-dingcn en mr. Joh. K. M. Mathuisen, werden vrijgesproken. Gisteren heeft tusschen HM. de Koningin en Koning Leopold de volgende telegrammenwisseling plaats gehad: Zijner Majesteit den Koning der Belgen Lheken. Diep onder den indruk ben ik van de even hartelijke als groot- sche ontvangst die Uwe Majesteit en het Belgische volk mij bereid hebben en in Den Haag teruggekeerd gevoel ik mij ge dwongen nogmaals tegenover Uwe Majesteit uiting te geven aan mijne groote en bijzondere erkentelijkheid voor de onverge telijke dagen bij Uwe Majesteit te midden van het Belgische volk doorgebracht. W1LHELMINA Har er Majesteit de Koningin, Den Haag Ik ben ten zeerste gevoelig aan het zoo vriendelijke telegram dat ik van Uwe Majesteit ontvang. Zij weze overtuigd dat haar onvergetelijk bezoek mijn volk en mij hoogst verblijd heeft. Deze dagen hebben de vriendschap tusschen onze beide huizen en onze beide staten bekrachtigd. LEOPOLD 's-GRAVENHAGE. 26 Mei. Hoewel de meeste wilde busdiensten op last van de politie en op advies van hun raadslieden hun bedrijf hebben gestaakt, zijn er toch nog enkele, die zich slechte verliezers" toonen en zich op allerlei wijzen te gen de politie, die thans tegen elke overtreding optreedt, trachten te verzetten Zoo wilde gisteravond een autobus van de firma Stoop uitrijden, hetgeen uiteraard onmid dellijk door de politie werd belet. De bus werd in beslag genomen en een kraanwa gen werd van het hoofdbureau gehaald om de bus daar naar toe te slepen. De eigenaar van de bus gaf er echter den voorkeur aan, de bus zelf naar het Alex- anderveld te rijden, opdat er bii het slepen geen beschadigingen aan het voertuig zouden komen. Aan dit verzoek voldeed de politie en alles verliep verder in goede orde. Later op den avond hebben enkele chauffeurs met een zestal bussen een de monstratie-tocht georganiseerd, waarbij het de bedoeling was langs het huis van minister Goseling aan de Johan van Oldebarneveltlaan te rijden. De politie heeft dit echter belet door aan alle toegangswegen posten te paatsen. EEN baloorig chauffeur, de 25-jarige L. P., wilde op den hoekvan het GRONINGEN, 26 Mei. In den ouder dom van bijna 74 jaar is vanochtend ij» het R.K. ziekenhuis te Groningen na een korte ongesteldheid vrij plotseling overleden de heer H. I. Oppenheim, ge delegeerd commissaris van het „Gronin ger Dagblad". De overledene was in typografischë vakkringen een algemeen bekend© boekdrukker en uitgever. Óp 1 Augus tus 1886 werd door hem het „Dage- lijksch Nieuws- en Advertentieblad voor Groningen en Omstreken' opge richt, welk orgaan sedert den lst.en Augustus 1911 den naam kreeg van Groninger Dagblad", waarvan hij se dert de omzetting der firma I. Oppen heim in een naamiooze vennootschap in 1933 gedelegeerd commissaris was. De overledene was lid der Federatie voor Werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf, waarvan eenige jaren lid van het algpmeen Hoofdbe stuur en voorzitter der onderhande lingscommissie en eerste voorzitter van de centrale loontariefcommissie. De re geering heeft hem indertijd aangezocht zitting te nemen in de commissie tot reorganisatie van de landsdrukkerij. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Er zal een nieuwe en grootere kindertuin worden gemaakt AMSTERDAM, 26 Mei, Zooals be kend is, zal het Artis Reddings Comité eerst nadat de moeilijkheden inzake de geldleeningen ten laste van „Artis" zullen zijn opgelost, bedragen voor nieuwbouw ter beschikking van het be stuur \an het genootschap kunnen stellen. In verband hiermede kan vermeld worden, dat „Artis" een groote firma en enkele particulieren bereid gevon den heeft een bedrag ter beschikking van het genootschap te stellen, waar: uit de kosten bestreden kunnen wor den van den bouw eener nieuwe kin derboerderij in „Artis". die voor ein de Juli a.s. gereed zal komen. Deze nieuwe kinderboerderij zal veel grooter zijn dan den vroegeren kinder- dierentuin. Zij zal o.a. omvatten een door bloementuin, moestuin en bongerd omgeven boerenhuisje, waarin ver snaperingen verkrijgbaar zullen zijn, en een groot erf, krioelend van eenden, kippen, kalkoenen, parelhoenders, pau wen en ganzen, met paardenstal voor ponies, koeienstal voor kalveren, var kens-, schapen en geitenstallen, prieel tje, kippen- en fazantenrennen. duiven til. een ooievaarsnest, kennels met jon ge leeuwtjes, jonge tijgertjes, jonge vos jes e.d. voorts een hooiberg, een een- dcnslootje met korven, een schuitje met melkbussen en een waterstoepje, een karpervijver, een put met pomp. een schuur met oude boerenkarren, ploe gen, kruiwagens enz. en-leghokjes voor kippen. Verder een zonnewijzer, rus tieke muurtjes .begroeid met perzik-lei- boomen» een torentje met verblijven voor eekhoorns, een paar kleine apen en parkieten. Meidoorn,s vlieren, lijster bessen, zonnebloemen en wat al niet meer zullen er toe bijdragen de kinder boerderij tot een romantisch geheel te maken. Ook in den bongerd zullen een paar schapen loopen en misschien ook een jong stiertje. Een hondenhok met een, zij het niet zeer waakschen en niet agressieven „waakhond" zal evenmin ontbreken. Met den bouw van deze kinderboerde rij iö deze week reeds-, een aanvang ge maakt, terwijl de noodige werkzaamhe den met grooten spoed en voortvarend heid zullen worden uitgevoerd. directeur van ufa in nederland treedt af ROTTERDAM, 26 Mei. - Men deelt ons mede, dat de heer Bollongino, di recteur der Ufa theaters in Nederland (in Den Haag het Asta theater, te Rot terdam het Luxor Palast en in Amster dam het Rembrandt theater) binnen kort zijn functie zal neerleggen. nederlandsch speelgoed voor nederlandsche jeugd VROOMSHOOP. 26 Mei. - Naar wij vernemen zal de speelgoedfabriek, wel ke door het Economisch Technologisch Instituut Overijsel te Vroomshnop wern cesticht, ter vervaardiging in eigen land van de speelgoederen, die vroege'i uit Tsjechn-Slownkije werden aange voerd, op 12 Juni a.s. door den commis saris der Koningin in Overijsel, mr. A. K, baron van Voorst tot Vorst, in bedrijf worden gesteld. Stadhoudersplein en de Stadhou derslaan evenwel toch een versperden weg in rijden en wenschte niet te vol doen aan de bevelen van de politie. Toen heeft hij met zijn bus opzettelijk een politiemotormet zijspan aangere den, waarbij één van de agenten tus schen den bumper van de autobus en het motorrijwiel bekneld raakte. Zijn been werd lichtgekneusd. De chauffeur is aangehouden ter zake van poging tot zware mishandeling. Hij is naar het bureau Duinstraat, later naar het hoofdbureau van politie overge- hracht en is in bewaring gesteld. De bus is in beslag genomen, zoodat op de binnenplaats van het hoofdbureau thans twee busen staan. Ook drie andere agenten zijn bijna het slachtoffer van den onbezonnen chauffeur geworden. Zij konden net bij tijds op zij springen om niet door den wildeman te worden aangereden. Den geheelen verderen avond bleef het op het Spui rumoerig, doch incidenten hebben niet plaats gehad. De politie heeft aan de toegangswe gen tot de gemeente posten gezet om bij overtreding van het R.A.P.. onmiddel lijk in te grijpen. Afkomstig van het hemel verschijnsel van Zondag. Qok een echtpaar uit Leende nam het verschijnsel van den groenen meteoor waar, toen het Zondagavond van een fietstocht huiswaarts keerde, doch zijn ervaring was rijker dan die van andere waarnemers, want op nog geen dertig meter afstand van hen vielen in de hei de tuschen Leende en Someren enkele meteoorsteenen neer, aldus de ..Voor uit". De menschen togen naar de plaats, waar zij de steenen hadden zien neer komen en vonden verspreid liggend eenige oranje-geelachtige steenen en vervolgens een grooter brok van dezelf de kleur. Zij durfden de steenen echter niet aan te raken en lieten dus'alles op de plaats liggen. Toen zij echter uit de krant verna men, dat een hemellichaam door het luchtruim was komen schieten, ging de heer Van Asten met zijn broer Dinsdag middag weer op onderzoek uit en zij vonden de meteoorsteenen inderdaad terug. De heer van Asten heeft zich na de vondst direct schriftelijk in verbin ding gesteld met het K.N.M.I. te De Bilt. De vijf gevonden meteorolieten wogen in total bijna 4'/ï kg. De grootste der vijf heeft de vorm van een trape zium, terwijl het gewicht daarvan vier ■n «>en half pond bedraagt. De andere 'ier zijn kleiner en hebben een gewicht van respectievelijk 8'/, ons. 5'/i ons. 3 ons en 2 ons. Een van dezp mefenrolieten kenmerk- z.irh rloor schitterende metaaldcel- tjes, die een fraaie schittering verton nen in het .zonlicht. 's-GRAVENHAGE. 26 Mei E in Duitschland gevestigde ven nootschap .Osram" heeft een obli go tieleening uitgegeven, waarbij zij zich verplicht heeft de vervallen coupons te betalen in goud-dollars der Ver. Staten van den in December 1925 bestaanden standaard van gewicht en gehalte en ook heeft toegezegd betaling van de coupons te Amsterdam, in dat geval in Neder- landsch geld tegen den wisselkoers van den vervaldag daar op New-York. Aangezien Osram een beroep deed op de overmacht, heeft een der obligatiehou ders bii de rechtbank te Amsterdam voor 4 met 1 Juni 1933 vervallen coupons elk groot 35 dollar betaling gevorderd aan een der betaalkantoren te Amsterdam naar goudwaarde van den dollar als voor meld. Osram stelde daartegenover niet ver plicht te zijn de coupons te betalen naar een hoogere waarde van den dol lar dan de koers van 1 Juni 1933 te Am sterdam op New York, die belangrijk lager is dan de waarde van een goud dollar als bovenvermeld. De rechtbank wees de ingestelde vor dering toe en in hooger beroep heeft het Hof aldaar Osram veroordeeld betalen een bedrag in Nederlandse!) courant als waarvoor op 1 Juni 1933 te Amsterdam was te verkrijgen de hoe veelheid goud. vervat in 110 Amerikaan sche, gouddollars van het gewicht en het goudgehalte als de in December 1925 in omloop zijnde goud-dollars hadden. Op het door Osram tegen deze. beslis sing ingestelde cassatieberoep heeft de Hooge Raad in zijn heden gewezen rest het volgende overwogen: Dat, wel is waar, de verplichtingen van Osram uit de geldleening worden beiieerscht door Duitsch recht en de, van dat recht deel uitmakende, „ver- ordnung uehpr die Devisenbewirtschaf rung van 23 Mei 1932", nu het met de uitvoering daarvan belaste orgaan toe stemming weigert om de met 1 Juni 1933 vervallen coupons hier te lande in Np- dtrlandsch gpld te betalen naar hooger waarde van den dollar dan den Amster- damschen wisselkoers van dien dag op New York, Osram onder strafbedreiging verbiedt om die coupons op den over eengekomen voet te betalen. Dat prhter de Nederlandsche rechter H?t wette' voorschrift in het onderha- vie geval niet mag toepassen. Dat toch. daargelaten in hoever de trekking van het Duitsche voorschrift, ilat buitenlandsche belangen aan natio nale^ belaoïen opoffert, aan toepassing n Nederland in den weg zou staan, in bet onderhavig gpval foenassing daar van zou mer'phr~ngpn dat, ten koste lief arn de Nederlandsche rechts orde fop Trrnndslag' lig'rrnde en in arfi- p| 1373 van liet burgerlijk wetboek he el,aamde beginsel, rlat wetfitrliik «re- maakte overeenkomsten moeien woïden nagekomen, een naar Nederlandse!» recht bindende toezegging om in Neder land zekere prestatie te verrichten zou a-orden vernietigd of verlamd in haar werking door een vreemd gezag. Dat dit, door de Nederlandsche open bare orde niet te dulden, gevolg even zeer zou intreden, indien de geestelijke dwang, die v0or Osram als Duitsch en in Duitschland gevestigd lichaam van het bestaan van het Duitsche verbod of van de daaraan verbonden strafbe dreiging kan uitgaan, hier te lande werd erkend als overmacht, die haar ontheft van de nakoming van haar toe zegging om in Nederland de coupons op de overeengekomen wijze te betalen. Dat derhalve het door Osram aan d© „verordnung ueber die Devisenbewirt- schaftung van 23 Mei 1932" ontleende beroep op overmacht bij den Nederland- schen rechter moet. falen, onverschillig, wat, toepassing van het in beginsel hier toepasselijke Duitsche recht zou mede brengen, en onverschillig ook. of het beroep is gebouwd op juridieke on mogelijkheid om te doen wat rechtens verboden is. dan wel op feitelijke onmo gelijkheid jn dien zin. dat nakoming redelijkerwijs van Osram niet te ver gen is. Verwerpt het beroep. man te water geraakt Vanochtend ie 1 bij Druten het van den 40-jarigea NJMEGEN, 26 Mei. uit de rivier de W lijk opgehaald van UC1I vrachtbode J. L. uit Dreumel. D® m®.n is gistermiddag te water go- Kant. Hoe het onjteluk uebeurd is, is heeft daar niemand ie,s amst55?amsche ballast maat schappij geeft 6 pct. BHDAM. 26 Mei. In de heden pchouden vergadering van directie en commissarissen der Ainsterdamsche Hallast Maatschappij, werd besloten aan de alpetneene verpaderinp van aandeelhouders voor te stellen over l.MR, na ruime afsrhrijvinp. het divi- palen °P 'als voriP laar) te be- de alpenpassen s-GRAVENHAGE, 26 Mei, De K.N. A.C. meldt, dat van 2R Mei af de Rross- lockner weer voor het verkeer ral wor den opengesteld. Gewoonlijk is de Orossplorkner eerst eind Juni sneeuw- tri), zoodat dit jnar deze paswep zeer vrnep herijdhaar is. d.T°a!n?.dcS11. "e K-N.A.C nop mede. «int rle Uandriaweg. welke wegens het verrichten van werkzaamheden aan het wegdek voor het verkeer was nfgeslo- n' E- 1 zal wo,'fipn opengesteld. De Sim pion- en St. Gotthard-nas zijn heide nog niet met auto's berijdbaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5