T Het puikje der padvinders bijeen in Ommens schoone dreven STADSNIEUWS Het reddingwezen moet altijd paraat zijn L -5s- -fes Strijd om het veelbegeerde wisselschild r KINDERSTEMMEN Oud-stationschef Krapels KLONKEN in 't Boschtheater Concert van De Harmonie' Voor de Ouden van Dagen Mr.A.L.Randop Schiphol v. ROSSUM Kleeding naar maat Jaarverslag N. en Z.-Hollandsche Redding-maatschappij s I 2e BLAD PAG. 1 AMKKSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 MEI 1939 a Verheugend veel belang stelling voor zang uitvoering IN het Bóschtheater hébbén gis teravond de stemmen van onge veer zevenhonderd kinderen ge klonken. Het was het R.K. Amster- damsch Kinderkoor, dat daar on der leiding van den heer Louis Schwirtz tot slot van zijn uitstapje naar onze stad eenzanguitvoering gaf. Niet vaak hebben wij het thea ter in Birlchoven zoo goed bevolkt gezien. En deze groote belangstel ling, door Amersfoort's burgerij ge toond, stemt tot tevredenheid. Want waarlijk: wij, Amersfoorters, schij nen wel eens vergeten te zijn, dat er zoo vlak bij hond een Bosch theater is. Oók de zanguitvoering zélf stemt tot tevredenheid. Het moet niet gemakke lijk zijn, een zoo groote groen woelige kinderen te leiden. Vóór den aanvang, toen zij zich een plaatsje gezocht had dén op het tooneel, leverden de kinde ren tezamen één bont tafreel van be weeglijke kleurigheid op. Maar nauwe lijks had de heer Schwirtz den dirigeer stok geheven, of er kwam rust en aan dacht bij het koor. Het programma opende met een Oud-Hollandsch liedeke: „Die winter is verghangen". Reeds dadelijk toonde dit koor van kinderen goed geschoold te zijn. Helder klonken de jeugdige stem men door den avond. Ook wat volgde, bijvoorbeeld „Wees gegroet, volschoone lentetijd" en „Het Angelus", legde een klaar getuigenis af Van het kennen dezer jeugdige gasten. Het was een uitstekend samengesteld programma, dat niet minder dan elf nummers telde. Het is uiteraard bij een zanguitvoering, door. kinderen gegeven, nimmer moeilijk om kleinigheden te ontdekken, waar nog wel wat aan te verbeteren valt. Wij mogen zeker ver wachten, dat den heer Schwirtz de klei ne feiten niet ontgaan zullen. Dit be wees hij immers reeds, door een van de liedjes in canonvorm te laten herhalen. Alvorens aan te vangen, had de heer Schwirtz zich tot het geacht auditorium gewend om een welkomstwoord te spre ken. In het bijzonder begroette hij den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Rand- wijck," den wethouder van onderwijs, A. J. Spiekermann en den Amsterdam- schen pastoor Schiphorst., een der „be- schermheeren" van het kinderkoor. Na mens V.V.V. waren er de heeren Y. Baan en J. A. C. Spoel. t Aan het eind van den avond werd nog gesproken door den burgemeester. Dank baar was hij, dat een zoo groot gedeelte van Amersfoort'^ burgerij naar het Bóschtheater was gekomen. En gaarne wilde graaf van Randwijck verklaren, dat de aanwezigen met groot genoegen naar dit openluchtconcert geluisterd hadden. 55 Door het Amersfoortsche Politie Mm ziekgezelschap ,»De Harmonie" wordt Vrijdagavond a.s. 8 uur in de Muziek tent Plantsoen Zuid het eerste concert van dit seizoen gegeven. Het program ma luidt: 1. Marche du Héros H. Nichólls 2. Ouverture sur 1' opéra „Norma" v Béllini 3. Am Meeres6trande, wals M. Fischer 4. Don Pasquale, fantasie G. Donizetti 5. Aglaé, ouverture P. de Noslin 6. In der Waldschmiede, intermezzo, R. Eilenberg 7. Der Freischütz, fantasie, C. M. von Webér 8. Death or Glory, marsch, R. B. Hall GARNIZOEN De ïxavolgende officieren-leerling van dé Hóogére Krijgsschool worden gedé- tacheerd bij liet. Ie Regiment. Huzaren: Kapt. der Inf. G. .T. van Buuren, van 1 t/m. 13 Augustus; Kapt. der Art. C. J. Valk. van 21 Aug. t/m. 3 Sept. en Kapt. der Inf. K. F. Puffius, van 11 Sépf. t/m. 24 Sept. Zij worden resp. ingedeeld bij hét lste, 2de en 1ste eskadron. Den reserve-wachtmeester J. H. Hil- len is met. ingang van 29 Mei 1939 eér- vól ontslag uit den militairen dienst bij hét le Regiment Huzaren verleend. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van hét water in Pèsie's bad was hedenmorgen 67 gr. F. of 19'/j gr. C. overleden Dë ontslapene was ook eenige jaren chef óp ons station Op 77-jarigen leeftijd is te Lochem overleden de heer H. R. Krapels, oud- chef van het Centraal Station te Am sterdam, alsmede van het station in onze stad. De heer Krapels was oud-voorzitter van de Herstellingsoordvereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel. Te Lo chem was hij voorzitter van de Vereeni- ging „Lochem Vooruit", welke vereeni- ging hij heeft helpen oprichten, en ad ministrateur der Woningbouwvereni ging. De overledene was ridder in de huisorde van Oranje en ridder in de orde van Oranje Nassau. Een zevental jaren als wij goed zijn ingelicht van 19021909 was de heer Krapels werkzaam als stations chef in-onze stad. Voordat hij hier in functie trad, was hij chef op het station te Bentheim. Toen hij Amersfoort ver liet, werd hij opgevolgd door den heer Vervloet. De crematie geschiedt Vrijdag 2 Juni op Westerveld. Voor den elfden Autotocht van Amersfoortsche Ouden van Dagën is bij het Comité nog binnengekomen: Vorige afrekening f 114.00. Mevr. v. R.V. f2.00; L.S.S. f5.00; T. L. f5.00; S. f 1.00; N. N. f 1.00; N. N. fl.00; K. f 1.00; dames M. S. f 1.50- v. W. en H. F. A. 2.00; N. N. 2.50; H. L. 0.50; mej. C. van O. 1.00; N. N. 25.00; H. J. de K. 2.50; S. B. v. D. 10.00. In totaal ontvangen 175.00. Postfanfare Amersfoort is Koninklijk goedgekeurd De muziekvereeniging van Post-, Te legraaf- en Telefoonambtenaren „Post fanfare Amersfoort" opgericht 16 Juni 1936, is blijkens een ministerieel schrij ven Koninklijk goedgekeurd. VAN DE POLITIE Het politierapport vermeldde heden morgen slechts eenige onbeteekenende aanrijdingen en diefstal van twee onbe heerd staande rijwielen. BINNENLAND Eén* der Arnerikaansche leiders van de enkele weken geléden beëindigde Ar.chboldexpeditie naar den Wilhelmi- natop op Nederland Nieuw Guinea, mr. A. L. Rand, een Canadees, is gistermid dag met het K.L.M.-vliegtuig ..Valk" op Schiphol gearriveerd. Des avonds ver trok mr. Rand naar Londen vanwaar hij morgen met de „Oueen Mar.y" naar Amerika zal doorreizen. De expeditie heeft tot doel een onder zoek in te stellen naar de flora en fau na. Mr. Rand was meegegaan voor de vogels. Twee Nederlanders, dr. L. G. Toxopeus en dr. Meier Drees maakten resp. als entomoloog en boschbouwkuu- dige de expeditie mee. De wetenschappelijke resultaten, welke de expeditie heeft bereikt zijn, volgens mr. Rand, zoo belang rijk, dat men deze gerust de belang rijkste tot nog toe op Nieuw Guinea ondernomen expeditie mag noemen. Hetzelfde gebied is reeds eenmaal ge ëxploreerd door den Nederlander kapi tein Kremer in 1921. Deze beschikte ech ter niet over de hulpmiddelen van de Archbold-expeditie, die vooral door het vliegtuig een grooten voorsprong had. De inboorlingen, waarvan sommige stammen nog nooit blanken gezien had den, waren in 't algemeen vriendelijk. Men heeft vooral in het gebied onder de sneeuwgrens, waar zich voorname lijk grasland bevindt, veel interessante zoogdieren gevonden doch de interes santste vondst achtte mr. Rand die, wel ke hij op zijn eigen gebied heeft gedaan. Hij heeft namelijk groote hoeveelheden patrijzen gevonden van de soort, waar van tot nog toe slechts een exemplaar in een museum aanwezig is, namelijk te Leiden, en wel de Anurophasius. Hier van zijn thans ook eenige exemplaren naar Amerika gezonden. Dr. Archbold is naar Australië ver trokken. waar hij, tezamen met den ge zagvoerder der expeditie-vliegboöt, cap tain Taylor, in opdracht van de Austra lische regeering een exploratievlucht via de Cocoseilanden over den Indi- schen Oceaan naar Afrika zal maken. KORTE BERGSTR. 3 TEL. 407 DIT JAAR 61 MENSCHEN GERED De nieuwe motorboot „Arthur" AMSTERDAM. Wanneer de po- litieke hemel bewolkt is en storm dreigt over Europa moet de regèering speciale maatregelen nemen voor be waking der land- en zeegrenzen, het ■reddingwezen moét echter altijd paraat zifn, want den zeeman dreigt niet alleen tijdens stormweer gevaar. Deze voortdurende paraatheid eischt persoonlijke offers van degenen, die zièh bereid hebben verklaard met de reddingboeien in zee te gaan, doch ook zeer belangrijke financieele offers van onze kas", schrijft de heer H, Th. de Booy, secretaris van de Noord en Zuid-N ollandsche rèddingmaat- schappij in zijn jaarverslag over 1938. Dank zij de vrijwillige bijdragen van vele landgenooten is het zonder eenige staatssubsidie mogelijk geweest gedu rende 115 jaar de kust van Loosduinen tot Rottumeroog van uitstekend redding- materieel te voorzien. Het totaal aantal geredden bedroeg in die jaren 6040 personen. Dit" jaar ver leenden de reddingbooten 45 diensten, waarbij 61 menschen werden gered. Het materieel werd in het afgeloopen jaar veel verbeterd en ook voor 1939— 1940 is een bouwprogramma opgemaakt. Een landgenoote heeft het bedrag, noo- dig voor den bouw van een motor-red dingboot geschonken. De boot zal te Scheveningen worden gestatiónneerd en den naam „Arthur" dragen. Deze stalen motorreddingboot, ontworpen door prof. E. Vossnack te Delft, technisch adviseur van de N.Z.H.R.M., wordt gebouwd op de werf van de N.V. Nic. Witsen en Vis te Alkmaar en zal vermoedelijk in Novem ber in dienst gesteld kunnen worden. De lengte van het schip is 14.98 M., de breedte 3.60 en de diepgang 1.20 M. Twee kromhout gardiner motoren van 40 P.K. zorgen voor de voortstuwing met een snelheid van pl.m. 8.5 zeemijl. De boot wordt voorzien van rubber fender en een zware platte kiel. Wanneer de „Arthur" in dienst is ge stéld, zal de „Zeemanshoop" het station Ilarlingen bezetten. De motorredding boot „C. A. den Tex" gaat dan van Har- lingen naar Hindeloopen, waardoor de roeireddingbootén van Gaast en Hinde loopen kunnen worden opgeheven. Op Texels noordpunt is een redding- bootweg in aanleg in werkverschaffing. Zoodra deze weg gereed is wordt bij den vuurtoren Eierland te de Cocksdorp een nieuw boothuis gebouwd. De motorred dingboot „Joan Hodshon" kan dan met een wagon met „Roadless Tracks" zoo wel naar N.O.-kust als naar de West kust worden vervoerd, zoodat het sta tion met roeireddingboot bij de Krim dan vervalt. Te Scheveningen zal voorts een nieuw boothuis worden gebouwd en de motör- strandreddingboot „Prins Bérnhard", een geschenk van de Nederlandsche schooljeugd, zal in dienst worden ge steld. Te Egmond aan Zee wordt het red dingmateriaal verrijkt, met de motor- strandreddingboot „President Steyn", een, geschenk van dr. Hendrik Muller. Ook wordt daar de waterdichte motor tractor „Zeeleeuw" in dienst gesteld^ -Aot&1oCHfvooC./AMeB}fOOGp5c'HE- OUM».v*H.piSB«. UV,y J j jül !■■■- imiilalluitiiMi SffiMMMtiÜMÏÜÏ Mtimi.ujMM, 'kapblwbs- L.EU5DEOWHS' OPÓTEUJNG". van. O*, /^ofo'^. (Van onzen specialen verslaggever) T f ELDER klinkt een jongensstem over het door bosschen omgeven JnL veldje achter Ada's hoeve te Ommen: „Op de eer van een pad vinder kan men vertrouwen. Een padvinder is trouw. Het is de plicht van een padvinderzich nuttig te maken en anderen te helpen Rondom, in een groot carré, staat het puikje van de kaderpatrouilles uit de districten van de Ned. Padvinders opgesteld, de jongens, die in de voorwedstrijden de „zilveren lelie" veroverden, en dus uitver koren werden om naar Ommen te gaan, ten einde deel te nemen aan den strijd om het wisselschild, de hoogste onderscheiding, welke een patrouille zich kan verwerven. Dit jaar zijn de volgende padvinders naar hun dorado, Ommen, getrokkende Vlissingsche groep der C.J.M.V., de Stanleygroep uit Groningen, de Prins Willem 1 groep uit Eindhoven, de Leeuwkengroep uit Leiden, de Haagsche Waterscouts, de Eburonen uit Maastricht, de Arkelsche padvinders uit Gorinchem, de Arrow groep uit Bussum, de Ph. van Uyternessegroep uit Rotter dam, de Haagsche woudloopers, Dunnewold I uit Amsterdam, de Kaninefaten uit Alkmaar, groep 1 uit Zwolle, de Rambonnetgroep uit Zeist en de Kralingsche troep uit Rotterdam. Buiten mededinging zijn verder aanwezig groep 1 P.V.N. uit Hilversum, groep IV uit Utrecht en de Haviken uit Groningen. TjEZE wedstrijden, werden het eerst gehouden in 1924 om de patrouilles aan te wijzen, welke ons land op de wedstrijden op de toen te houden Wereld Jamboree te Kopen hagen zouden vertegenwoordigen; de wedstrijden waren zulk een suc ces, dat werd besloten ze jaarlijks te houden. Sinds dien zijn ze een steeds belangrijker wordende plaats gaan innemen in het leven van de Neder landsche Padvinders. Het is voor de padvinderstroep een buitengewone eer en onderscheiding, waarop geslachten van padvinders der betrokken troep zich met rechtmatige trots beroemen, indien een patrouille wordt uitverkoren om naar Ommen te gaan en er het wisselschild weet te ver overen. Ondertusschen zijn deze wed strijden het middel bij uitnemendheid gebleken om het peil van de training op te voeren; de patrouilles leerden veel van elkander door deze wedstrijden en wat op de wedstrijden als het juiste werd aangemerkt was over de geheele linie meteen aanvaard als het beste van het beste. In een jongensbeweging gaat dit nu eenmaal zoo. Het behoeft geen betoog, dat deze wed strijden geheel in den geest van het spel van Verkennen worden gehouden. De kampcervaardigheid demonstreert het kamp van de patrouille, bezigheden op verkennersgebied: het opmerken en gevolgtrekken, kaartecrwerk, snel han delen enz. zijn verwerkt in een spel; hoewel het kampleven en het spelen de lichamelijke geoefendheid van de pa trouille-leden individueel eischen stelt, wordt «daarnaast de paraatheid op dit gebied door een race, waarin zwemmen, klimmen, springen, loopen en gooien zijn verwerkt, getoetst. En nu keeren we weer terug naar het -jongensveld" achter Ada's hoeve, waar de 21 maal zes scouts opgesteld staan, stram salueerend als de vlag wordt ge- heschen, luisterend naar de padvinders- wet,en naar het ernstig woord van den hoofd kwartierscommissaris, den heer A. Oosterlee, die hen er nadrukke lijk op wijst, dat niet het belangrijkste is, wie dit jaar het wisselschild zal win nen, maar web op welk peil de gemid delde prestaties zullen staan, of er door allen met. opgewektheid en in goede ka meraadschap gewerkt zal worden, in één woordof de jongens zich als padvinders van de daad zullen gedra gen. Het kamp wordt ingericht Q NMIDDELLIJK daarna tijgen ze aan het werk. In de schuur yan Ada's hoeve ligt de fourage ge reed: ontbijtkoek^ Jam, margarine, macaroni, bouillonblokjes, zout, sui ker, kaas, leverpastei, de tenten en de bepakkingen zijn op de daarvoor aangewezen plaats, en nu wor.dt er kwiek en snel gehandeld. Een graaft er de veldkeukens, en maakt Het vuur aan, drie anderen zet ten de tent op, een vijfde timmert een handig rek in elkaar, waarop de pan nen geplaatst kunnen worden, en zoo weet elk zijn taak, waardoor in een mi nimum van tijd het kamp van 21 tenten is verrezen, het vuur onder de ketels lustig brandt, terwijl de kok zijn wa kend oog laat gaan over de dampende pannen, waarin de avondmaaltijd staat gaar te worden. Het menu voor dezen eersten dag? Het luidt: macaroni met ham, eri uien, custard met bananen en gember. En op den eersten Pinksterdag zal er de gebruikelijke rijst met kalfs- polet gebrutseld worden, de rijst lekker smeuiig en de kalfspolet zoo gaar als boter Het is merkwaardig, hoe rustig de jongens van leer trekken. Geen geroep, geen onnoodig gedraaf, alles gaat even vlot en handig, zoodat het een lust is, er naar te kijken. Intusschen is ook de jury met haar werk begonnen. Het zijn de heeren Oosterlee, Mr. P. van Klef- fens, districtscommissaris te Zwolle, A. E. van Voorthuysen, ass. hoofdkwar tierscommissaris, T. Dormaar, districts commissaris te Amersfoort en H. M. Rozendaal, districtscommissaris te Utrecht die dit jaar de verrichtingen zullen beoordeelen. Reeds bij het bin nenkomen der patrouilles glijdt hun waakzaam oog over de uniformen, zij controleeren bij het uitpakken de divei'- se uitrustingen, ze keuren het eten, constateeren of er reinheid heerscht in het kampement, of het voedsel doelma tig wordt opgeborgen, en voor originee- le ideeën zijn de heeren van de jury zeer ontvankelijk. Natuurlijk ontgaat hun evenmin het algemeen gedrag van de jon gens, want hoewel in den aanvang alle patrouilles toonbeelden vormen van correctheid en paraatheid, wil het nog wel eens gebeuren, dat zoo tegen den tweeden Pinksterdag som mige jongens in dit opzicht wat gaan afzakken. Bommen op Ommen OP den eersten Pinksterdag speelden de patrouilles een groot spel, dat den titel droeg: Bommen op Om men. Het ging hierbij om het volgende: Een buitenlandsch vliegtuig, afkom stig uit een land dat in oorlog is, vliegt boven de omstreken van Ommen. De pi loot heeft zich niet goed georienteerd en werpt bij vergissing eenige bommen op dit gebied. Wel zijn er geen recht- streeksche treffei's, doch verschillende personen worden door den luchtdi'uk te- gexx den grond geslagen en door bom- splinters gewond. Padvinders helpen deze gewonden. Kort hierna is het vliegtuig verplicht een noodlanding te maken. De Padvin ders krijgen een kompaspeiling waar het vliegtuig ergens moet zijn geland en spoeden zich naar deze plaats. Voor de autoriteiten maken ze ter plaatse eeix situatieschets van het gehavende vlieg tuig en een kort rapport van hetgeen ze opmerken. De piloot is niet meer bij het toestel aanwezig. Hij heeft zich kunnen verwij deren hoewel een bloedspoor aangeeft, dat hij gewond is. De padvinders volgen dit bloedspoor en komen bij een schuur tje, waar de piloot zich heeft opgehou den. Ook van dit verblijf wordt een rap port opgemaakt en tei*wijl ze hiermede bezig zijn klinken Morse-seinen uit de veldradio, die door de» piloot is achter gelaten. De padvinders ontcijfei'en het Morse schrift en krijgen hierdoor aanwijzingen, waar de piloot zich ergens moet ophou den. Uit de papieren bij hot'verongeluk te toestel hebben zij reeds zijn signale ment en foto kunnen opmerken. Zij gaan nu op zoek en trachten den piloot te vin den om hem daarna aan de autoriteiten te kunnen overleveren. Treffend moment ONZE beste herinnering aan dit pad vinderskamp: de eerste avond rond het kampvuur De jongens hadden enkele recreatienummers verzorgd, en toen, terwijl de schemering daalde over de bosschen langs de onvolprezen Vecht, en de laatste vlammen van het vuur traag op- kronkélden boven de gloeiende asch, trad de heer Oosterlee naar voren, tot het uitspreken van een kort gebed. Roerloos stonden de jongens, met gevouwen handen en gesloten oogen, in breeden kring rond hun leider, en het kan niet anders of het zoo eenvoudige maar in zijn eenvoud juist diep treffende woord van den hoofdkwar tiercommissaris moet op hun ontvankelijke harten wel een diepen indruk hebben ge maakt. Vermelden wij ten slotte nog, dat het wisselschild dit jaar gewonnen werd door de Kralingsche troep uit Rotter dam. BURGERLIJKE STAND Gebox*en: Hendrik z. v. H. J. Fre- mouw en J. M. Vial. Johanna Marina d. v. Ph. Rintel en N. M. van Zuiden. Hendx-ikus Jan Antonius z. v. H. La- gerweij en M. J. van Asch. Ovexdeden: Hendrik Meester 76 j. echtg. v. K. Bex-ensen. Willemina de Roos 73 j. echtg. v. J. S. van Langen. GETROUWD: C. Leertouwer en E. van Keulen; W. C. van Beek en A- Jonkman; H. J. Meernink en B. Dasselaar; J. W. van Dorrestein en A. M. Hoksbergen; A. R. Visser en M. A. Kuiper; Z. A. Teters en M. Visser; G. J. Caslelijns en A. G. Stender; J. Snijders en S. Munter; J. H. Colegem en A. Strijland; C. v. d. Kooij en A. Oversier; J. Morren en R. van Daalen; A. E. Weijtenburg en Chr. H. Veenvlièt; G. Kreeft en A. J. Immer zeel. NIEUW AMSVORDE 31 Mei vergade ring ziekenhuisverpleging. 8 uur n.m. AMICITIA. 2 Juni. Lib. Staatspartij, afd. Amersfoort, openbare bijeenkomst. 8.15 uur nam. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. 8 Juni. AMICITIA. 12 Juni. Vergadering van De Princevlag. 8 uur n.m. A. B. v. L. O .-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3.15 uur nam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5